Mantels en Japêmen ie en 2e Verkoopsters ZIEKTEWET MAISON ZURlO KERKNIEUWS FAILLISSEMENTEN MARKTBERICHTEN ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE RLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naa,r waarnemingen in den morgen van 28 Dec. 1929, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 767.5 te la Coruna. Laagste, barometerst.: 734.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 29 Dec.: Aanvankelijk krachtige, Zuidelijke later afnemende Zuidwestelijke wind. Zwaar be wolkt tot betrokken. Aanvankelijk regen buien. Weinig verandering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 5.8 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSEN e. a. Van Zaterdagnamiddag 4.21 uur tot Zon dagmorgen 7.40 uur. ding, aan- en afvoer-moeilijkheden, om niet te gewagen van de lasten die de ge heel willekeurige vestiging van de indus trieën in deze stad soms midden in de woonwijken aan de ingezetenen bezorgt. Wat de spoorwegen, wegen en vooral de waterwegen en bruggen betreft, zullen wij moeten onderzoeken of bediening, onder houd, diepgang en sluizen en doorvaart- wijdten aan redelijke eischen voldoen. Deze studie zal eeniger mate de blik naar het verleden moeten richten omdat de historie dikwijls opheldering kan geven hoe toestanden geworden zijn en in de geschiedenis veel wijze lessen verscholen zijn. Deze studie zal anderzijds en in hoofdzaak den blik moeten rjchten naar de toekomst, waarvoor wij werkzaam wil len zijn, waarvoor wij stevige fundamen ten zouden willen leggen. En als resultaat van ons werk zullen wij «^villen zien een schema voor een wel- matrtspolitiek voor de stad, een leiddraad vmaVaan het stadsbestuur, bij zijn zorg voorVle gemeente wat hebben kan. Een zeer belangrijk deel van ons werk zal zijn e°n bestudeerinq- van de kaart van Leiden. Welke gelegenheid biedt ons grond gebied, voor uitbreiding of verplaatsing aan bestaande, en vestiging van nieuwe industrieën? De verkeerswegen in de stad eischen aandacht. Een studie op zichze'f vormt naar mijn meening de plaats die Leiden in het Rijnland inneemt. Als marktolaats van en distributiecentrum voor Rijnland toch heeft Leiden een groo- te beteekenis. Die functies van de stad bepalen Leidens' wel en wee, die functies moet Leiden goed blijven vervullen en wanneer het dit goed doet, moet de stad in bloei toenemen. Leiden voelde en voelt zich thans wel eens bezwaard door de verpachtingen, die zijn zoogenaamde buitenbezittingen hem opleggen, tal van wegen, vaarten en brug gen buiten de gemeente gelegen kwamen en komen voor hun onderhoud ten onzen laste'. Dat wij deze verplichtingen op ons namen vond natuurlijk zijn goede reden in het groote belang, dat Leiden destijds bij het tot stand komen dier wegen etc. had. De nering had die wegen noodig, het was ons goed, dat het platteland rondom ons hier ter markt kon rijden of varen. Dat belang is heden ten dage niet minder ge worden en wie mokt over de drukkende lasten die wij daar nu nog van óndervin den, vergete niet dat zonder die wegen Leiden's neiing heel wat zou inboeten. Begrijpelijk is het, dat wij het als on billijk gevoelen, dat in de kosten van on derhoud niet bijgedragen wordt door de gemeenten, die van die wegen profijt trek ken, niet alleen om naar Leiden ter markt te gaan, doch voor doeleinden, die met Leiden's welvaart niets te maken hebben. Ongetwijfeld mag men heden ten dagt niet meer van een geografisch zeer be klemde gemeente verlangen, dat zij de kos ten zal dragen, die door het belang van een geheele streek worden veroorzaakt. Economisch gesproken had Leiden al lang over een groot er gebied rechten en ver plichtingen moeten hebben gehad, en had er althans een inniger samenwerking tusschen onze stad en den Rijngouw moe ten zijn tot stand gekomen. Ten aanzien van de gebiedsuitbreidingen van Leiden is kortzichtig gehandeld e-n dc gevolgen zijn niet uitgebleven. Wanneer wij nu de kaart nagaan kan men niet an ders constateoren dan dat Leiden in te nauwe begrenzingen ligt opgesloten. Bij iedere grensuitbreiding in vroegere eeuwen heeft men natuurlijk steeds ge dacht dat het in te lijven grondgebied om wald en bemuurd diende te worden, dus men beperkte zich tot het hoogst noodige. Was er al een beter inzicht bij het ge meentebestuur ten aanzien van de jongste grensuitbreiding, toen stelden Gedepu teerde Staten zich echter nog een weinig ruim standpunt. Laten wij hopen, dat de nivelleering van belastingdruk tusschen verschillende gemeenten de geesten meer ontvankelijk maken zal voor de economi sche argumenten die wij aanvoeren voor gebiedsuitbreiding onzer gempente op zeer ruime schaal, zoodat belangrijke on dernemingen als ziekenhuis, veemarkt, volkspark, industrieterreinen, niet op de grenzen der gemeente behoeven tc komen liggen en het. Leiden mogelijk worde een wijze grondpolitiek te voeren. Aandacht zal gewijd moeten worden aan de vraag of aanmoediging tot vestiging van nieuwe industrieën een gemeentebe lang is en zoo ja, welke soorten daarvoor bij voorkeur in aanmerking komen, waar bij weer.de beschikbaarheid van werk krachten, de mogelijkheid van aanvoer van grondstoffen en afzet van producten dc aandacht vragen. Mogen wij ons echter ook in onze onder zoekingen besperken en al ware het ver leidelijk wijdloopige economische beschou wingen te houden, wij zullen naar mijne meening het stadsbelang beter dienen door meer to letten op wat voor do aliei- naaste toekomst practisch bereikbaar is en vooral geen maanden te laten voorbij gaan voor en aleer wij een rapport aan het Gemeentebestuur indienen. Dit klemt nog te meer waar de Raad binnenkort eenige beslissingen van belang zal hebben te nemen, waarbij juist deze commissie een nuttigen invloed kan uitoefenen. Ik denk aan het uitbreidingsplan met de be stemming van gronden, en aan de vee markt-plannen. En nu nog een onkel woord over de sa menstelling dezer commissie. B. en W. hebben gemeend, dat de com missie dan het best aan de verwachtingen zou voldoen, wanneer zij een zoo DeperKt mogelijk aantal leden telde, daarbij moest zij deskundigen in haar midden tellen en moest zij een representatief karakter heb ben teil einde voeling te houden met do geheele burgerij. Namens B. en W. dank ik u allen zeer dat u onze uitnoodiging heeft aanvaard en uw tijd, kennis en ervaring beschikbaar wilt stellen voor het goede doel. Na de rede van den burgemeester volgde eenige bespreking betreffende cle samen stelling en werkwijze der commissie. Er zijn vier subcommissie aangewezen om bepaalde vraagstukken te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Do burgemeester heeft de hoop uitgesproken, dat deze commissie binnen eenige maan den een eindresultaat zal kunnen berei den. HET KERSTFEEST VOOR DE KLEINE ARMEN. Vijfhonderd kinderen door de St. Liduina- Vereeniging goed onthaald. "Voor wien hot Kerstfeest uit zijn jeugd een bron van vreugde blijft voor zijn ge heele leven, is een groot geluk weggelegd. Maar er zijn er zoovelen, voor wie het Kerstfeest slechts een naam is, die zich al tijd maar zouden moeten tevreden stellen met idyllen van vrede en hooger geluk, hee schoon di eook mogen zijn, als de da mes der Sint Liduimavereeniiging niet be grepen hadden, dat het voor kinderen een schromelijk tekort is, als er geen mate rieel© gaven voor hen zijn om aan de hoo- gere gedachten van het Kerstfeest meer vastheid te geven. En door de goede zorgen van de dames der St. Liduinavereeniging waren er giste ren in de groote zaal van de 'Graanbeurs wel vijfhonderd kinderen bijeen, met blijde en hoopvolle gezichten en glunderende oogen om de groote verwachting van het Kerstfeest, dat zij nu zouden gaan vieren, echt vieren met vreugde en mooie ge schenken. Daar is wat voor noodig om zooveel kin deren zulk een vreugde te bereiden, maar er is ook niets prettiger om het juist kin deren te doen, die zich zoo spontaan uiten in dankbaarheid en die zoo opgetogen hun blijheid toonen. Om vijf uur stroomde dan de groote zaal van de Graanbeurs weer vol en de dames hadden de handen vol om al die woelige kinderen een plaatsje te bezorgen. En toen zij eenmaal goed en wel alle maal gezeten waren en Pastoor Th. Beu kers een kort gebed had gedaan, sprak deze de kinderen toe. Hij vertelde van liet groote Kerstfeest, waarop Jezus arm en koud in een stal ge boren was en dat Jezus juist zoo arm ge boren was, opdat de goede mensohen veel van de arme kinderen zouden houden. En daarom hadden die goede menschen er nu voor gezorgd, dat zij allen nu een heerlij ken avond zouden hebben. Dan begon het feest. Eerst werd er een Kerstlied gezongen, waardoor do kinderen reeds in de juiste stemming kwamen, in de stemming van het Kerstfeest. De versnaperingen werden natuurlijk niet vergeten en er werd naar hartelust gesmuld. Ook waren or mooie geschenken, aller lei kleedingstukken, die gratis onder de kinderen werden verloot en dat de geluk kige winnaars zich in blijdschap niet on betuigd lieten, behoeft waarlijk niet nader te worden gezegd. En een even gul onthaal vond ook dc vertooning van de poppenkast, waarom de kinderen zoo hartelijk hebben gelachen, dat de zaal aanhoudend vervuld was van die klare kinderstemmen, die lachend en met schitterende pogen hun vreugde be tuigden om hetgeen zij genoten. Tot acht uur duurde dat voor de kin deren zoo blijde feest en opgetogen trok het jonge volkje huiswaarts. De dames der St: Liduinavereeniging moeten van hun weldoen zelf wel evenveel geqotsn hebben als de kleinen zelf, wien het feest was bereid. MUZIEK. BURGERZANGSCHOOL. Wij staan heusch voor de moeilijke vraag, aan wie de voorkeur te geven in onze waar deering voor wat wij gisterenavond hebben gehoord en gezien in den Schouwburg, waar de Zangschool een opvoering gaf van het Kinderzangspel, in drie bedrijven, met een voorspel „De stukgedanste balschoentjes". Het libretto is naar een oud sprookje be werkt door W. Wessels, in een tekst, die nog we wat te wènschen overlaat en tot een meer letterkundig peil had kunnen wor den opgeheven. Hans Schouwman schreef er zeer mooie muziek bij, die vooral de groote verdiensten had van zeer illustratieven, en, wat veel vraagt voor haar a|deelin aangifte TE-VERZEK Kij heeft de 'zekerheid beste en goedkoopste H.H. WERKGEVERS! Wendt U tot ondeirgcj Het Bji Gr v. d. BEEK, Voorzitter A. CATS, Secretaris L, v. EGMONT, Penningmeester zegt, ondersteunenden vorm te zijn. Er waren inderdaad heele mooie momenten in te bele ven en het was aan dit toonwerk te be merken, dat een kundig componist in dit tonenrijk den scepter had gezwaaid. Doch wat baat dit alles als de opvoering niet voldoet aan de eischen, die een succes produceeren. En hier zijn zij, die de leiding hadden, volkomen geslaagd. De zang zat er goed in, de voordracht secondeerde het mu zikale en de meerstemmige deelen waren rythmisch- en declamatorisch af. Een weinig meer toonontwikkeling had hier en daar wel goed gedaan. Overigens veel lof voor Direc teur P. de Rook, die, in weerwil van het groot risico, hetwelk zulk een massa-koor meebrengt, er gced orde, regel en toon wist in te houden, vooral waar alles zod gecom pliceerd is in dit opus. Even groote moeilijkheden waren te over winnen bij de regie. Een zoo talrijk corps executanten brengt een berg zorgen mee; ieder z'n plaats, mimiek, pas en opkomen te regelen is een niet gemakkelijke taak. En het ging alles zonder ongelukken, het liep goed, wat al een groote verdienste is. Mevr. v. d. Lijke heeft daar veel eer mee ingelegd. De danseres Mej. Mesker, uit Den Haag, heeft het mooie, van wat in deze soort zangkunst ligt, schoon belicht. Han Zirkzee heeft dezen ganschen avond aan den vleugel groote diensten bewezen; zijn spel was den spelenden tot steun en ook wel eens een enkele maal tot redding. Wat een groote verscheidenheid van cos tumes! Het was een wonderlijk kijkspel, dat tweede bedrijf in het kristallen paleis; een oogenlust, die bonte mengeling van al die sprookjesmenschen en -menschjes. Want van alle leeftijden waren ze, die daar het geheel aaneenreiden. Jammer, dat men niet ^meer heeft geprofiteerd van de gelegenheid, met de belichting den aanblik te verlevendigen. Ook is er niet gerekend met de kleeding, die op den beganen grond toelaatbaar is, doch op het hooger gelegen tooneel gebrek aan voldoende stof verraadt. Ook late men de spelers wat meer vóór op het tooneel treden; dat bevordert het beter verstaan. Ten slotte vermelden wij, dat zij die zich voor deze opvoering ver dienstelijk hadden gemaakt, in kransen en bloemen een vergoeding hebben ontvangen voor hun moeizamen arbeid, die door het talrijk aanwezige publiek in een hartelijk applaus vele malen werd gewaardeerd. De uitvoering zal de volgende week 3 Januari worden herhaald. Sp. „Het Rosidentie-Orkest". Op heb derde abonnementsconcert van „Het Residentie Orkest" op Woensdag S Januari a.s. zal als soliste medewerken de violoce'.liste Raya Garbousov». Het pro gramma wordt nog nader bekend gemaakt. Naar wij vernemen is door het be stuur van „Het Residentie-Orkest" beslo ten in het seizoen 19301931 in plaats van vijf, zes abonnementsconcerten hier ter stede tc geven. Nadere bijzonderheden volgen nog. BIOSCOOP. Luxor. De laatste week van het jaar brengt ons in het Luxor Theater een fantastisch film werk van de Ufa, vervaardigd door den beroemden Duitschen filmregisseur Fritz Lang, bewerkt naar het manuscript van Thea von Harbou. Beiden, schrijfster zoowel als regisseur, zijn uit dit werk te kennen om het fanta/s- tischo en verbluffende van den opzet en onwillekeurig doet dit filmwerk dan ook denken aan „Do Nibelungeri', aan „Metro polis', want ook „Die Frau im Mond", zoo als de oorspronkelijke titel is van deze film, is een grootsch opgezette fantasie a la Jules Verne, fcoekomst-muziek van toe- komst-fanta>sten, waarbij de gratie van den Franschman is vervangen door een oer-Germaanscben wctenschappelijkcn schijn. Zelfs de meest fantastisch aangelegde toeschouwer zal geen oogenblik denken aan de verwezenlijking van al hetgeen hier in beeld gebracht wordt, maar zulks neemt niet weg, dat de vertooning boeiend ge noeg is om de aandacht enkele uren ge spannen te houden. Natuurlijk speelt zich in dit giganteske filmwerk een verhaal af, maar dit is toch maar bijzaak en vindt bovendien al een heel naieve oplossing. Hoofdzaak blijft de technisch bewonderenswaardige conceptie van veronderstelde toekomstmogelijkheden, in den vorm van een gemoderniseerd Jules 'Yerne-verhaal. In deze film worden de voor naainste rollen op voortreffelijke wijze ver vuld door Willy Fritsch, Gerda Maurus, Klaus Pohl en G. van Wangenheim, ter wijl niemand miuder dan de raketten- specialist prof. H. Obert als wetenschap pelijk medewerker aan de samenstelling van deze film medehielp. Het vóórprogramma bestaat voorname lijk uit enkele musiceerendc films, waarin een schitterende Jasz-band Ic bewonderen valt. Trianon. Wegens het overgroote succes met „The Singing Fool" heeft de directie van het Trianon-theater besloten het programma te prolongeeren en ook gisteravond was het weer vol. LEIDEN. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND. AFD. LEIDEN. (Secretariaat Leliestraat 7). Zaterdag 28 Doc. van 7 tot 8 uur kaarten verkrijgbaar voor het Kincler-lverstfeest, bij do concierge. Maandag Rechtskundig Bureau van U.30 tot 8 uur. Bondsgebouw Steenschuur 15. Van dit Bureau kunnen gebruik maken alle R. K. georganiseerden en zij die belmoren onder het Gewest Leiden. Van 7 tot 8 uur kaarten halen bij dc concierge voor het Kinder-Kerstfeesl. Woensdag. Nieuwjaarsdag is het gebouw geopend als op Zondag. Donderdag. Kerstfeest voor de kindoren der Bondsleden 's avond van o7 uur. Do kinderen moeten om 5 uur gebracht en om pl.m. 7 uur gehaald worden. Gelei- ders(sters) hebben tot de zaal geen toe gang. Vrijdag. Kerstfeest voor de kinderen der Bondsleden van 57 uur. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem. Zangver- ecniging „Pulchri Studio", te S uur. Tevens aanmelden van nieuwe Jeden. Zaterdag Siair- en Voorschotbank 7—8 uur. Sluiting kantoor precies 8 uur. Bibliotheek van 7 tot 8.30 uur. Eigen Huis van 8 tot 9 uur. tNTERPAROCH lëELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREEN I GING. Rapenburg 52, Gelegenheid om zich als lid van do Ka tholieke Gezellen-Vereoniging tc doen in schrijven R. IC. Jongelingen' vanaf 17 jaar iederen Illen Maandag van de maand, 's avonds om half 9, in dc Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30, en van 7.tot 10.15; verplichte bijeen komst van 8.15 tot 9.45. Om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting St. Josephsp&ar- kas; van 11.30 uur bibliotheek. Na het Lof prijsbiljarten. Maandag bijeenkomst voor dc leden van 8 tot 10.15 uur. 8.15 uur Onderlinge Damwedstrijden. Dinsdag. Oudejaar is de zaal gesofen. Woensdag. Nieuwjaarsdag. Bijeenkomst van 12.30—2.30 uur en van 7—10.15 uur. 8.30 uur prijsbiljarten. Donderdag, Van 89 uur in dc Bestuurs kamer ziting R. K. Arbeidsbeurs voor jon gelingen. Te 8.30 uur Kerstmisuitvoering door de Liedertafel „Sebastian Schaffer". Dc weled, heer P. Hoeks zal de feestrede houden over Kerstmisviering, Gezelen en gehuwde gezel len worden door deze uilgenoodigd. Vrijdag 8.30 uur repetitie Symphonic „Frans Schweitzer". Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. S.15 uur kegelclub „De Poedelaars''. Iederen Zaterdag van 8 tot 9 uur is dc Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. BIOSCOPEN. Casino; Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. City: Goedgekeurd voor volwassenen. lederen Zondag van 1 tol 2 uur zitting- van dc St. Joseph's Spaarkas in de be stuurskamer. Verdere modcdecliagen: Vanaf Zaterdag 4 Januari is op de bijeenkomsten der Gezellen goegenheid om te sparen voor de volgende retraite. R. K. PATRONATENBOND. (District Leiden), SecretariaatHeerenstraat, Donderdag. Van 8—9 'uur R. K. Ar beidsbeurs voor onzo Patronaatsjongens in het, gebouw der St. Josephs-Gezcllen- vereeniging, Rapenburg 52, tel. 456. ST.-PETRUS-PATRONAAT. Rapenburg 52. (Feitelijke voortzetting der Af dee-ling Leerlingen van dc St. Joseph'ss-Gczellen- ver&eraging. Augustus 1887—Sept. 1920). Zaterdag. Leosbiblotheek van 89 uur. Zondag. Half 5 uur Patronaat voor beide afdeelingen. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Zondag vanaf 2 uur zijn de zalen ge opend voor de Hollandschc en Duitsche meisjes. Zondag vanaf 2 uur tot 10.15 zijn de zalen geopend voor de Hollandsche en Duitsche meisjes. Woensdag en Donderdag van 8—1.15 uur bijeenkomst Hollandsche cn Duitsche meisjes De bibliotheek is geopend Maandag en Vrijdag van 7—8.30 uur. Ook niet-leden kun nen daarvan gebruik maken. Het bemiddelingsbureau is geopend van 2—5 uur. MEISJES-PATRONAAT (Parochie O. L. Vr. Onbevl. Ontv., Hartebrug). Deze week vacantie. R. K. INTERPAR. MEISJESVEREEN. Deze week geen Godsdienstcursus. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleeneu. Op Nieuwjaarsdag (Woensdag), zal Mgr. audiëntie verleenen om 12 uur voor de loe- ken en om 1 uur voor de Ecrw. Geestelijk heid. U itgesprolcon Joh. dc Best, koopman, Leiden; euv. mr. A. J. Sormani, Leiden. H. van der Eist, warmoezier, P ij n a c- kcr; cur. Jhr, Mr. F. van Nispen tot Seve- naer, Delft. Vernietigd: P. Oppelaar, H a z o r s w oude. LAATSTE BERICHTEN DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Het vijfde postvliegtuig uit Indië 'le P. H. A. G. R. is hedenmorgen te 10.10 uur op weg naar .Schiphol Hannover gopis- seerd. Het vliegtuig passeerde to kwart over 12 Soestorbegr en arriveerde een kwartier later op Schiphol. LEIDEN, 28 Doe. Boter. Aangevoerd 34/8 on 10/16 vaten, wegende 770 K.G. Prima fabrieksboter (controle) 2.20, pri ma bocrenboter 2.10—2.20, goede boren- boter 2—2.05, por K.G. Han de) vlug. Turf. Aangevoerd 130.000 lange turf. Prijs 9—10, per 1000. 29 Dec. Groentenvci'ing. Aandijvio 1.50—2.50, bloemkool T 18—25, idem II 69, roodo kool 68, savoyo kool 9 12, groene kool 2.501, pieterselie 1.50—2.00, prei 2—3, selderie 1.50— 3.00, knolsoiderio 67, per 100 stuks: kroten 2.5Ó, gek. kroten 610, witloof 22—25, boerenkool 4—7, uien 2—3, spruiten I 11—18, idem II 6-io, per 100 Kilogram. Elcrenvciüng. Totair aanvoer 1171 stuks. Prijzen: Kippeneieren 7.50—8.50, Eendeneieren ƒ7,00—7.50, ppr 100 stuks. Handel matig. DELFT, 27 Doe. Boter. Aanvoor 7/8 we gende samen 110 kg. Prijs 2.20—2.30 per Kf. Handel vlug. Vee. Vette koeien 180—415, kalf- koeien 200—100, vaarkooien 150—275, magere varkens 18—64, nuchtere kalve ren S26, biggen 12—24, rundvleesch per kg. 1.150.950.80. Aanvoer: 85 run deren, 1 paard, 90 magere kalveren, 100 varkens, 211 biggen, 1 geit of bokken. WISSEL.NOTEKRINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.202 Londen 12.097/.,, New York 2.473/," Varijs 9.76i's Brusso' 84.691/.» Zwitserland 18.181 Milaan 12.961/.", Madric 33.121/.", Oslo 66.40 Kopenhagen 66.45 Stockholm 66.771/, Woenei'. 84.861/j Praag 7.35 Boedapest43.40 Prolongatie 4 1/4

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3