21ste Jaargang^ ZATERDAG 28 DECEMBER 192S No. 6369 VOOR LEIDEN EN OMREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzond ^jrfijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenb. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Onze pers. De groote katholieke dagbladen „Tijd" en „Maasbode" ontwikkelen een sterke propaganda-actie, „De Tijd" door de uit gifte van een ochtendblad met abonne mentsprijs-verlaging, „De Maasbode" door een uitbreiding van zijn inhoud en ook een abonnementsprijs verlaging. Commissarissen, censor en directie van het „Overijselsch Dag'blad" te Zwolle heb ben hierin aanleiding gevonden twee (niet- vertrouwelijke circulaires te verspreiden onder het mottodiocesaan gaat voor. Thans, nu allerwege een krachtige actie wordt gevoerd voor de katholie ke dagbladpers, mogen wij zeker wel wijzen op de groote katholieke-belan gen, die met den bloei onzer gewes telijke pers ten nauwste zijn s&ainge weven. Alléén een sterke gewestelijke pers kan de groote volksmassa bereiken, die het plaatselijke nieuws vóór alles eascht en, waar zij dit niet kan vinden in de katholieke bladen, vanzelf op de zoogenaamd neutrale is aangewezen. Daartegen vormt alleen een kraohtige katholieke gewestelijke pers een waar devolle tegenstander. Mogen wij in verband biermede het consigne van wijlen onzen aartsbis schop: diocesaan gaat voor! nog eens in herinnering brengen. Do „Stichtsche Post" schrijft hierbij: „Het „Overijselsch Dagblad" schijnt der halve te meenen dat zijn blad nadeel van „Tijd" en Maasbode" dreigt. Wij gelooven, dat voor deze vrees wei nig grond bestaat. Een goed geredi geerd katholiek plaatselijk blad wij leggen den nadruk op het gespatieerde heeft de algemeene katholieke dagbladpers, vertegenwoordigd in „Tijd" en „Maasbo de", niet te vreezen. Zij kan van den goe den invloed dezer bladen slechte voordeel hebben. Het algemeene nieuws kan geen enkele katholieke plaatselijke courant zoo vlug en uitgebreid geven als de graotpers, maar in de plaatselijke nieuwtjes is het gewestelijke blad de grootpers verre vóór uit! Zoo werkt de een aanvullend op de ander en beide stichten zij groot nut. Tot zoover de „Stichtsche Post". Wij zijn het hiermede eena. Maar wij meenen tooh een aanvulling be mogen geven. De gewestelijke pers, de grootere zeker, is in meerdere streken van ons land zoo danig geredigeerd, dat zij óók wat het al gemeene nieuws betreft en óók wat de al gemeene voorlichting en leiding aangaat voor duizenden voldoende blijkt en volko men bevredigend voor dezer behoeften be hoeften of wenschen. Natuurlijk zijn er ook velen, die de een om deze, de andere om een andere reden een groot katholiek dagblad noodig hebben of verlangen. De zulken lezen daarnaast de gewestelijke katholieke courant. „Zoo werkt de een aanvullend op de an der en beiden stichten zij groot, nut" dit is inderdaad zoo. Wij, Katholieken, mogen blijde zijn over den vlucht door onze pers genomen over hèèl de linie! En niemand onzer moge nu meer verzinsels zoeken, om een niet-katho- lieke courant te lezen! BUITENLAND DUITSCHLAND Nieuw offensief tegen Hugenberg verwacht De Jungdeutsche meldt: De eerste ge volgen van de nederlaag van de Rijkscom missie voor het Duitsche Volksbegehren, waarvoor de heeren Hugenberg, Seldte en Hitier verantwoordelijk zijn, zijn reeds merkbaar. Ofschoon door de laden der Rijkscommissie betoogd wordt, dat de Rijkscommissie bijeen blijft om zich verder van haar taak te kwijten, ofschoon de Deutsche Zeitung uitdrukkelijk hetzelfde verklaart, ofschoon ook in andere bladen, die in nauwe betrekking met de Rijkscom missie staan, verklaard wordt, de de Rijks commissie zal blijven bestaan, zijn de eer ste berichten over een ineenstorting van deze Rijkscommissie reeds ontvangen. Bij navraag bij den persdienst van den Rijkslandbond deelde deze mede, dat de Rijkslandbond van meening is, dat de Rijkscommissie uitsluitend met het doel het Volksbegehren en de volksstemming tot uitvoering te brengen, bijeengekomen is en dat met het volbrengen van deze taak de Rijkscommissie ophoudt te bestaan. Een speciaal uittreden van den Rijksland bond uit de Rijkscommissie is dus overbo- dig. Met dit uiteengaan van de in de Rijks- verenigde organisatie zijn evenwel de gevolgen VSh -de' nedëriftag. van Hugenberg nog niet ten einde. De bladen, die nauwe betrekkingen on derhouden met den agrarisehen vleugel van de Duitsche Volkspartij, evenals het blad van Graaf Westarp, de Kreuzzeitung en de Börsenzeitung (die de Duitsch-Nationale politiek goed gezind is) wijzen er eenstem mig op, dat de strijd om Hugenberg in de Duitsch-Nationale Volkspartij thans op nieuw zal uitbreken en in een beslissend stadium zal komen. FRANKRIJK. MOTIE VAN VERTROUWEN. Na een zeer bewogen zitting, waarin het herhaaldelijk tot scherpe discussies kwam tusschen Briand en de oppositie, heeft de Fransche Kamer gisteren de door de regeering geëischte motie van vertrou wen met 342 tegen 17 stemmen aangeno men. De linksche afgevaardigden onthiel den zich nagenoeg allen van stemmen. Minister Tardieu had verklaard, dat de regeering niet naar Londen zou gaan al vorens de Kamer haar vertrouwen in Je regeering had uitgesproken, opdat ook het parlement zijn deel van de verantwoorde lijkheid dragen zou en de vertegenwoordi gers der meerderheidspartijen niet nader hand het spreekgestoelte konden beklim men pm critiek op de regeering te oefenen. AFRIKA. DE ONLUSTEN IN NIGERIA. Latere berichten uit Nigeria melden, dat de onrust in het binnenland blijft, aanhou den. Een met de regeering bevriend stam hoofd, dat zich niet met de onruststokers wilde inlaten, is aangevallen en uit zijn dorp iet dreven. Hierbij zouden vier dooden en 20 gewonden gevallen zijn. In het Aro- gebied is de rust vrijwel teruggekeerd, maar er zijn uit voorzorg toch politietroe- pen heengezonden. De oorzaak ligt nog in het duister, maar -het schijnt met het innen van belastingen in verband te staan. CHINA JAPANSCH—CHINEESCH GESCHIL. Naar officieel wordt medegedeelJr heeft de Chineesche regeering te Nanking ge weigerd den Japanschen diplomaat Obata te aanvaarden als Japansch gezant, voor welk ambt hij door de Japansche regeering was voorgesteld. Japan heeft aan de regeering te Nan king verzocht, op haar afwijzend besluit terug te komen, daar dit ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor do diplomatieke betrekkingen tusschen China en Japan. China's verzet tegen de benoeming van Obata tot gezant te Nanking vindt zijn oorzaak in het feit, dat toen in 1915 Ja pan de z.g. „21 eiscben" aan China stelde, Obata Japansch gezant te Peking was. DE EXTERRITORIALITEIT IN CHINA. De centrale politieke raad te Nanking heeft besloten, dat op 1 Januari het be sluit zal worden uitgevaardigd, waarbij de afschaffing der exterritorialiteit wordt af gekondigd. Daarin zal dan tevens worden medegedeeld, dat de buitenlanders, in Chi na woonachtig, zullen onderworpen zijn aan de Chineesche wet. Voorts is een reglement gepubliceerd op de rechtsbetrekkingen, die voortaan zul len bestaan tusschen Chineezen en de bui tenlanders in China. ZUID-AMERIKA DE AANSLAG OP PRESIDENT IRIGOYEN. In verband niet den aanslag op den pre sident der Argentijnsche republiek, heeft de politie ongevèer 200 anarchisten gear resteerd en in verschillende geheime clubs een razzia ondernomen. Geconstateerd is, dat aan den. aanslag geen enkel politiek motief ten grondslag ligt. Zeker zou de aanslagpleger Martin- nelli den gespannen politieken toestand hebben benut. De geheele pers veroordeelt op scherpe wijze den aanslag, reeds alleen om het feit, dat het aanzien van Argentinië, waar sedert 30 jaren revoluties, noch aanslagen op staatshoofden worden gepleegd, hier door geschaad wordt. De regeeringsper3 schuift de moreele schuld voor den aanslag op de oppositie. Veelvuldig vinden huldebetoogingen voor vpresident Irigoyen plaats. BRITSCH-INDIE MOTIES VAN HET BRITSCH- INDISCH CONGRES. Het Al-Indische congres in Lahore heeft gisteren een motie aangenomen, waarin de algeheele onafhankelijkheid van Britsch-In- dië wordt geëischt en het denkbeeld van een conferentie met vertegenwoordigers der Engelsche regeering verworpen wordt. Ook verlangt de motie een boycot van de centrale en provinciale wetgevende ver gaderingen en spoort aan tot een algemee ne propaganda tot weigering van de beta ling van belastingen. Ghandi, die nog kort geleden als bemid delaar tusschen de extremistische en ge matigde partijen is opgetreden, moet naar het kamp der extremisten zijn overgegaan. r.F.MFFNTER-A^D-VAN WARMOND Afscheid Burgemeester Schölvölk Heden hield de Raad dezer een openbare vergadering onder voorzit terschap van den heer A. J. Schölvinck, burgemeester. Nadat de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze was geopend werden de notu len der vorige bijeenkomst voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna deelde de voorzitter mede, dat sinds de vorige vergadering de navolgen de stukken waren binnengekomen. Dankbetuiging van het gemeenteperso- neel voor de toegekende salaris-verhoo- ging. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van een door den Raad geno men comptabiliteitsbesluit. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van de door den Raad geno men besluiten inzake aankoop grond voor wegverbreeding. Schrijven van den heer J. K. Heyl waar bij hij ontslag neemt als Raadslid met in gang van 1 Januari a.s. De eerste drie stukken worden voor ken nisgeving aangenomen, terwijl het laatste adres zal worden behandeld conform de desbetreffende wetsbepalingen. Schrijven van het bestuur der R.-K. Land- en Tuinibouwarbeidersbond afdee- ling Warmond houdende verzoek om van gemeentewege werkzaamheden te laten ver richten door werkloozen en deze werk zaamheden uitsluitend te laten doen door georganiseerde arbeiders. Besloten wordt dit adres in erntige overweging te nemen en zooveel mogelijk aan het verzoek gevolg te geven. Komt alsnog ter tafel: Voorstel van burgemeester en wethou ders om een strookje grond ter grootte van 10 M.2 van het perceel kadastraal be kend gemeente Warmond Sectie D. No. 1846 liggende bij de Bijleveldlaan over te doen aan den heer A. J. Kamerlingh On nes alhier voor den prijs van 30.in totaal. Hiertoe wordt besloten. Op verzoek van den heer A. J. Schöl vinck wordt hem eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente met ingang van 1 Januari a.s. Besloten wordt aan den heer J. H. Ha verkort een kindertoeslag toe te kennen, waarvoor dezelfde bepalingen zullen gel den als voor het overige gemeente-perso neel. Besloten wordt de straatbreedte van den Rotteveelsdam te bepalen op 5 Meter. Op voorstel van B. en W, wordt de maximum-snelheid voor motorrijtuigen binnen de kom dezer gemeente bepaald op 30 K.M. per uur. B. en W. worden gemachtigd een geld- leening aan te gaan van ƒ25.000 ter be strijding van kosten van diverse werken, de uitvoering van dit besluit overlaten de aan B. en W. In verband met een ontvangen schrij ven van den Commissaris der Koningin, waarin deze mededeelt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw krachtens machtiging van de Koningin geen termen heeft gevonden de aardap pelverordening vastgesteld door den raad dezer gemeente in zijne d.d. 14 November j.l. gehouden vergadering te vernietigen, stellen B. en W. voor deze verordening opnieuw vast te stellen, waartoe met alge meene stemmen wordt besloten. Besloten wordt een bedrag van ƒ15.000 beschikbaar te stellen tot aanschaffing van diverse leermiddelen der O. L. School wel ke kosten zullen worden beschouwd'arè.f03 ten van eerste inrichting. Hierna doet de voorzitter voorlezing van het Koninklijk Besluit waarbij hem met ingang van 1 Januari a.s. eervol ont slag is verleend als burgemeester dezer gemeente en spreekt als volgt Rede burgemeester. Aan het einde van de vergadering geko men rest mij de taak met het oog op het eervol ontslag als burgemeester dezer ge meente mij door Hare Majesteit de Ko ningin met ingang van 1 Januari 1930 ver leend, van u heeren wethouders en raads leden als voorzitter van den raad af scheid te nemen. Als voorzitter en ook welhaast als bur gemeester. Zooals ik u, mijne heeren, reeds eerder gezegd heb, bestaan er Goddank geen bij zondere redenen voor mijn aanvraag tot ontslag, met u heem wethouders, met u heeren leden van den raad zoowel als met alle ingezetenen heeft steeds een aange name verstandhouding beslaan. Over en weder hebben wij ons het volste vertrou wen geschonken en daarvoor ben ik u al len hoogst dankbaar. Met mijn aftreden meen ik met vol doening op de werkzaamheden, zoomede op den vooruitgang van Warmond te mo gen terugzien. Veel goeds is tot stand gekomen, waar van de eer u heeren wethouders en u hee ren raadsleden ten volle toekomt. Dat er meer kracht van mij persoonlijk had kunnen uitgaan, ik ben de eerste die zulks volmondig erkent. De bij uitstek gunstige ligging dezer gemeente met haar meren en wateren doet Warmond voorzeker een voorspoedige toekomst tegemoet gaan en hier bij mijn aftreden breng ik een eeresaluut aan de mannen van de Koninklijke Zeil-, Roei--en Motorbootsjrortvereeniging „De Kaag", die deze vereeniging welhaast 20 jaar gele den hier hebben opgericht en daardoor een groote 6toot aan den opbloei en grootere bekendheid aan Warmond hebben gege ven waardoor de welvaart hier ontegen zeggelijk is toegenomen, zoodat deze ver- eeniging steeds uw volle aandacht waard VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Motie van vertrouwen in de Fransche regeering aangenomen. Het Al-Indisch Congres heeft vrij ver gaande moties aangenomen. Brand in het Witte Huis te Washington (Buitenlandsche Berichten, 2de blad). Het vijfde retourvliegtuig uit Indië is hedenmiddag te Schiphol aangekomen. (Laatste berichten, 1ste blad). BINNENLAND. Het Winkeltijdenbesluit en de filiaal houders (3de blad). Vergadering van den R.K. Landarbeiders- bond (3de blad). Het s.s. „Madioen" van de Rott Lloyd in de Roode Zee op een rif geloopen. Geen direct gevaar aanwezig. (Gem. Ber., 2de blad). OMGEVING. Huldiging van den afgetreden burgemees ter van Warmond. (1ste blad). Ik neem van u afscheid heeren als voor zitter van de vergaderingen van den raad en welhaast als burgemeester met het in- ^lerdaad aangename bowustzijn, dat er k'jjsschen ons geen vijandschap bestaat, het teggl^vergestelde is waar, ik scheid van u in beicfó. kwaliteiten als mannen die el kaar met vopen &èkiat de vriendenhanden drukken. Voor de hulp 'éfa*..5'6™ de ruim 22 jaren van u ^dMvonden, zeg ,fc u openiljk hartelijk daril5> waarbij ik een woord van eerbiedige hui3&*Ü2TenS aan nagedachtenis van wijlen de heeW^V Vetten en Heemskerk, die in dat tijdperk beiden tot een beter leven zijn opgeroe pen. Mede een woord van hulde aan de hee ren die deel hebben uitgemaakt van het college in dat tijdsverloop, doch op heden daartoe niet meer behooren. Dank breng ik aan den heer secretaris met wien ik 19 jaren heb samengewerkt, dank aan de heeren Luyten en Hoogen- boom voor hun toewijding. Hulde en dank tevens breng ik aan den heer Kruseman dien ik aanvankelijk als raadslid en daar na als gemeente-ontvanger heb mogen waardeeren. Hetzelfde geldt voor den ge meente-opzichter den „jongen ouden" heer de Vroomen, die altijd op zijn post is en steedB in de weer en altijd plannen beraamt Warmond tot een schoon geheel te maken, waarbij het dorpskarakter, dat op ingezetene en vreemdeling zijn groote bekoring heeft, toch niet te loor moge gaan. Hulde en dank breng ik ook aan den heer Haverkort, eertijds raadslid thans ad ministrateur der gemeentelijke drinkwa- tervoorziening voor do aangename samen werking. Dank breng ik tevens aan de gemeente-werklieden do heeren Moerkerk, Landman en Zevenhoven en niet te verge ten do politie-mannen Steekers, Kaak en den Rijksveldwachter Jakobs, moogt gij deze gemeente nog jaren lang dienen, tot volle tevredenheid uwer superieuren, zoo als heden het geval is. Ook een woord van grooten dank breng ik aan het brandpersoneel met den ijveri- gen en doortastenden brandmeester den heer Heyl en heeren opzichters. Nog een woord van bijzonderen dank komt toe aan de heeren van de Pers, on tegenzeggelijk waar is, dat Warmond tij dens mijn burgemeesterschap steeds een welwillende pers gehad heeft, waardoor de aandacht van buitenstaanders en niet- ingezetenen meer en meer op Warmond gevestigd is in den besten zin des woords, waardoor bet welzijn dezer gemeente zeer Mijn werkking hier was mij lief, daar om zal het mij vreemd vallen en ook droe vig stemmen mijn taak welhaast te zien afgeloopen, doch ook de gedachte, gedu rende ruim 22 jaar mijn functie volgens eer en geweten naar boste krachten ver vuld te hebben, zal mij toch ook steeds groote voldoening schenken, waarbij ik God grooten dank verschuldigd ben, dat ik mijn functie heb kunnen vervullen. Met mijn opvolger en het gelijktijdig of ongeveer gelijktijdig in gebruik nemen van het nieuwe raadhuis moge een tweede pe riode van voorspoed en geluk voor deze gemeente ingeluid worden, waarvan ik hoop, dat gij allen daartoe uwe medewer king zult willen verleenen. Zeer te betreuren is het, dat de heer Heyl die sedert September 1907 onafge broken lid van den raad is, hieronder niet zal behooren, daar hij zijn mandaat met 1 Januari neerlegt. Hem inzonderheid breng ik grooten dank en hulde voor al hetgeen hij in het

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1