STADSNIEUWS 1 Het Mysterie van Heath Hover VRIJDAG 27 DECEMBER' 1929 DE LEIDSCHE COURANT •v 'EDE BLAD PAG. S DE GEMEENTEBEGROOTING in. Volkshuisvesting. In verband met ©enige gedane vragen deelen B. en W. mede, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op daartoe strekkende aanvragen aan B. en W. be richtte: a. bij missive van 30 Januari 1929, dat hij en zijn ambtgenoot van Financiën bereid waren gelden te reserveeren voor den bouw van 120 woningen a 2400 (zonder grond) b. bij missive van 17 April 1929, dat zij eveneens bereid waren bet verleenen van voorschotten te 'bevorderen voor den bouw van een nader vast te stellen aantal wo ningen voor groote gezinnen. Na gepleegd overleg met de betrokken bouwvereenigingen, werden bij ons College, aldus vervolgen B. en W., plannen inge diend voor bet volgend aantal woningen: Totaal Normale Groote aantal woningen woningen woningen „Ons Belang" 16 12 -28 „Eensgez.heid" 18 9 37 „Ons Doel" 46 4 50 „Tuinstadwijk" 25 12 37 „De Eendracht" 16 16 32 121 63 174 terwijl van de Vereeniging „de Goede Wo ning" nog een plan wordt ingewacht van 30 groote woningen, vormende derhalve een totaal van 121 normale woningen en 83 groote woningen of tezamen 204 woningen. De ingekomen plannen zijn alle nog in behandeling; enkele hebben bereids het De- partemen van Arbeid bereikt; andere zijn nog bij ons College in onderzoek. Voorschot ten werden derhlave formeel nog niet door het Rijk toegekend. Verder is van de Vereeniging tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswonin gen een plan ontvangen, voor de stichting van 75 woningen ter ontruiming van onbe woonbaar verklaarde woningen, van welken bouw sprake was op pag. 26/27 van de vori ge Memorie van Antwoord. Ook dit plan is nog bij ons College in onderzoek. Mochten van het Kijk voor plannen, die naar onze meening voor uitvoering in aan merking komen, geen voorschotten kunnen worden verkregen, dan zal zijn te overwe gen, of de financiering niet door de ge meente zelve moet geschieden; wij kunnen ons standpunt uiteraard eerst definitief bepalen, na beëindiging van het overleg met het Kijk ter zake. •Sedert het gereed komen in de maanden Augustus/September 1928 van het bouwplan der 174 woningen der Vereeniging tot Be vordering van den Bouw van Werkmans woningen werden door de gemeente of door bouwvereenigingen geen woningen met een huurwaarde tussöhen 4.en 7.69 per week gebouwd. Op het gebied van den particulieren wo ningbouw 'heerscht veel bedrijvigheid. Het aantal woningen, dat sedert 1 Octo ber 1928 werd gebouwd, thans in uitvoering is en op het punt staat in uitvoering te komen, is zeer aanzienlijk. Ons College beschikt niet over gegevens betreffende huurprijzen van deze woningen, maar onge twijfeld mag worden aangenomen, dat er onder deze woningen zich verscheidene be vinden met huurprijzen van om en bij 400 per jaar. Thans zijn nog een achttal onbewoonbaar verklaarde woningen bewoond. Aan de be woners zijn t vorige jaar andere woningen aangeboden, welke echter niet werden ge accepteerd. Geen enkele dezer woningen wordt be woond door groote gezinnen; het grootste gezin bestaat uit slechts 3 personen. Als gevolg van met de Gezondheidscom missie gepleegd overleg, kunnen van deze voorstellen worden ingewacht tot onbe woonbaar verklaring van een aantal wo ningen. Voor het verbouwen van oude gevels is evenals voor elke verbouwing, vergunning van ons College vereischt. Als er met het oog op de wettelijke voorschriften geen be denkingen bestaan, dan wordt de vergun ning steeds verleend. Ten opzichte van oude gevels, welke het zij om hun geschiedenis of hun kunstwaar de als monumenten zijn aan te merken, geldt nog in het bijzonder, dat van eene voorgenomen verbouwing van zoodanige gevels kennis moet worden gegeven aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Bijzondere beperkingen heeft die mededeeling echter niet ten ge volge, ten hoogste ondervindt de afdoening van de aanvrage daarvan eenige vertraging. Hier volgt verder het slot der algemee ns beschouwingen, door B. en W. gegeven naar aanleiding van gedane vragen, wen- schen en klachten. Werkloosheid, Werkloozensteun, Werkverschaffing. Door ons College wordt al het mogelijke gedaan, om de werkloosheid te doen ver minderen, in. het bijzonder door werkver ruiming. Wij wijzen slechts op de centrale rioleeringswerken. waarbij zulk een groot aantal arbeiders werk vond, dat aan aan vragen om grondwerkers door de Arbeids beurs niet kon worden voldaan. Bovendien vonden vele arbeiders werk bij het uitvoe ren van slootdempingen, bij rioleerings- en bestratingswerken op terreinen om en nabij Zuiderzicht. Nieuwbouw bij de Lichtfabrie ken verschafte eveneens veel werk. Ook particulieren deden vele groote wer ken uitvoeren, hetgeen, evenals de aanleg van den Leidschen Hout, in belangrijke mate tot vermindering van de werkloos heid in deze gemeente heeft bijgedragen. In de toekomst zullen arbeidskrachten gevor derd worden voor de verbreeding van de Maresingelgraeht bij de Gasfabriek en voor de andere openbare werken, die in voorbe reiding zijn. Werkverschaffing wij herhalen het is echter in de gemeente Leiden moeilijk in praktijk te brengen; op werkverruiming moet daarom steecis meer het oog gericht zijn. En wat de omvormingscursussen be treft, deze worden opgericht, wanneer de behoefte zich daaraan doet gevoelen. Op dit gebied is onze gemeente de toonaange vende in Nederland. Aan al degerten, die voor steun in aanmerking komen, is de ge meente echter niet in staat arbeid aan te bieden. Verheugend is intnsschen het ver schijnsel, dat, niettegenstaande de koude wintermaanden, de steun aanmerkelijk is gedaald. De aanleg vam den Leidschen Hout heeft gedurende ruim een jaar aan gemiddeld een 40-tal ongeschoolden werk verschaft. Vooral door deze werkverschaffing is het aantal werkloozen, dat in den zomertijd hoofdzakelijk uit ongeschoolden bestaat, aanmerkelijk teruggeloopen. Het aantal op den Leidschen Hout te werkgestelde arbeiders wordt geregeld in overleg met den architect der stichting en hangt samen met de technische edsohen van het werk.. Onjuist is de bewering, dat meer arbeiders te werk gesteld hadden kunnen worden. Een plan voor denieuweveemarkt zal, naar de Directeur der Gemeentewerken ■heeft toegezegd, ons een dezer dagen berei ken. De uibwerking van dit omvangrijke plan heeft uiteraard vertraging ondervonden door den Stadhuisbrand, doch bovendien heeft vooral het noodzakelijke overleg mot de Nederlandsche Spoorwegen voor wat eventueel© spooraansluiting enz. betreft, veel tijd gevorderd. De verbetering en verbreeding van den Haarlemmertrekvaartweg tusschen de Trek vaartbrug en Groenoord, is bij het plan voor de nieuwe Veemarkt mede onder oogen ge zien en zal tegelijk daarmede behandeld worden. Over het meest gewenschte tijdstip van uitvoering van deze wegverbetermg in ver band met de veemarktplannen zullen wij ons nader beraden. Allereerst dient echter het hoofdriool van de centrale rioleering in dezen weg te worden gelegd, hetgeen in den loop van het volgend paar (1930) zal kunnen geschieden. Omtrent regularisatie in het schildersbe drijf kunnen wij nog mededeelen, dat thans reeds de verf werken aan gemeentelijke ge bouwen enz. voor het jaar 1930 zijn aanbe steed, zoodat verschillende gedeelten daar van, voor zoover dit met de vereischte hoe danigheid van het werk strookt, in dezen winter kunnen worden uitgevoerd. Van ons College zijn geen voorstellen te verwachten, om op de kasuitkeeringen aan werkloozen een bijslag te verleenen. Werk loosheidsverzekering en steunverleening moeten o.i. streng gescheiden blijven. De opzet van de steunverleening is toch deze, dat men vakarbeiders, die door langdurige onvrijwillige werkloosheid worden getrof fen, na het uittrekken uit de werkloozenkas wil helpen, zonder hen dadelijk te doen ver vallen tot armlastigen. Met betrekking tot het peil, waarop de ondersteuning aan uitgetrokken werkloo zen langzamerhand is gekomen, meenen wij er op te mogen wijzen, dat de steunrege ling in deze gemeente met die in andere gemeenten mag worden vergeleken. Tegen •verslechtering behoeft niet te worden ge- waakt, daar nimmer verslechteringen, doch steeds verbeteringen in de steunregeling zijn aangebracht. De uitbetaling van de -steungelden aan uitgetrokken werkloozen geschiedt sedert de oprichting van de Crisiscommissie; 1 Jan. 1923, via de organisatiebesturen. Over de wijze, waarop dit geschiedt, zijn bij ons nimmer ernstige klachten ingeko men. Bovendien zijn bij a-rt. 38 van het regle ment, bedoeld in art. 3 van de verordening betreffende den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, de vakvereenigingsbesturen aanspra kelijk gesteld voor de gelden aan hun ge machtigden ter hand gesteld en voor de steunbedragen aan de leden verstrekt. Ons College acht daarom geen termen aanwezig om in de wijze van uitbetaling, die onder strenge controle vanwege den dienst voor Sociale Zaken plaats heeft, verande ring te brengen, waartoe door een lid de wensch werd geuit. Tenslotte kunnen wq niet toegeven, dat de wachttijdregeling voor den steun in haar geheel onbillijk werkt. Van een arbeider toch, die geruimen tijd een flink loon heeft genoten, mag geëisc'ht worden, dat hij bij werkloosheid zich niet direct om steun aan meldt; dit juist zou zeer demoraliseerend werken en onbillijk zijn tegenover de groote groep van kleine burgers, van wie, hoewel haar vast jaarinkomen dikwijls aanzienlijk minder is dan dat der gesteunden, belasting wordt geheven en die nimmer voor over heidssteun in aanmerking komt. Mocht evenwel blijken, dat de regeling, die op 30 October j.L is vastgesteld, in be paalde gevallen tob een onbillijke behande ling aanleiding zou geven, dan 'kan zij niet alleen worden herzien, maar ook kan voor die bepaalde gevallen individueel van de gestelde normen worden afgeweken. Onderwijs. Naar onze meening behoort thans nog niet te worden overgegaan tot het stichten van eene openbare school in het Haagweg- kwartier, maar dient te worden afgewacht, wat ten aanzien van de schoolbevolking in de omgeving van den Haagweg en in die van den Morschweg het gevolg zal zijn van de verbinding tusschen die beide Stads kwartieren. Op de Paul Krugerstraabscholea is, be halve in de eerste twee leerjaren, in alle klassen nog plaatsruimte voor een betrekke lijk groot aantal leerlingen. Bovendien is er nog een geheel vrij lokaal Van een tekort aan plaatsruimte kan trouwens in het algemeen geen sprake zijn. Mocht er op de opleidingsscholen een tekort aan plaatsruimte ontstaan, dan zou aller eerst moeten worden overwogen, of alsdan niet een school voor gewoon lager onder wijs in een opleidingsschool kan worden om gezet. Evenmin bestaat er aanleiding het aan tal openbare scholen te vermeerderen door de stichting van een tweede school voor 'het 7e en 8e leerjaar. Op een eenigszins belang rijke toeneming van het aantal leerlingen voor het 7e en 8e leerjaar mag o.i. thans niet meer worden gerekend en splitsing van de bestaande school in twee scholen achten wij niet in het belang van het onderwijs. Geenszins neemt'ons College het stand punt in, dat de Plaatselijke Schoolcommis sie niet behoort te worden gehoord over za ken het bijzonder onderwijs betreffende. Wij zijn echter van meening, dat het geel UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 28 Dec. Huizen, 1875 M. Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio. I.15—2.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kinderuurtje. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.016.10 Lezing over: Een wintersport reisje naar Duitsehland. 6.106.40 Gramofoonmuziek. 6.407.00 Journalistiek Weekoverzicht. 7.007.30 Gramofoonmuziek. 7.308.00 Lezing over: Het Gouden Priesterjubileum van Z. H. Paus Pius XI. 8.019.00 Orkestconcert. 9.019.30 Gramofoonmuziek. 9.309.40 Nieuwsber. 9.4010.00 Gramofoonmuziek. 10.0011.00 Voortzetting Orkestooncert. II.0012.00 Vrooüjk programma. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.012.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartefc. 2.004.00 Concert door de Stafmuziek van he*t 6e Regt- Infanterie. 4.004.30 „Onze Auto". Een achttal les sen door J. J. A. de Ridder. 4.305.00 Spórtpraatje door H. Hollan der. 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje. Spre ker: L. W. Schut, arts, over: De school arts en zijn taak. 5.306.00 Gramofoonmuziek. 6.018.00 Concert door het Omroepor kest m. m. v. „De Rem brand tzan ge rs". 8.00 V.A.R.A. Concert. Joodsch koor, cel list en orkest. 9.00 V.A.R.A. Oudejaars-revue. 10.00 ct. V.A.R.A. Persber. Orkest en V.A-R.A.-Varia. 10.30 ca. Liedjes met piano-begeleiding. 11.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. zin 'heeft over zuiver formeele zaken, on verschillig of zij het bijzonder, dan wel hot openbaar onderwijs raken, advies van die Commissie in te winnen. Toekenning van medezeggenschap aan onderwijzers-organisaties in zake de inrich ting van 'het onderwijs zou strijdig zijn met de Wet. Wordt bedoeld den wensch uit te spreken, dat over voorgenomen veranderin gen in de inrichting van het onderwijs door ons advies wordt ingewonnen van die orga nisaties, dan antwoorden wij, dat aan ons College behoort te worden overgelaten, om voor ieder geval in het bijzonder te beslis sen of, en zoo ja, van wellce organisaties advies zal worden gevraagd. Op alle openbare scholen zijn vakonder wijzers in lichamelijke oefening werkzaam. Uitbreiding van het aantal door die vak onderwijzers thans gegeven lessen achten wij niet noodig en met het oog op de daar mede gemoeide kosten wegens koogere sa- larieering en hoogere vergoeding aan het bijzonder onderwijs, dus niet gewenscht. Zuinigheid ook op het terrein van het on derwijs blijft geboden. Wij zijn ons niet be wust daarmede bij de inrichting van school gebouwen niet in voldoende mate rekening te hebben gehouden. Gaarne onderschrijven wij de meening, dat Leiden op onderwijsgebied een naam heeft op te houden. Daaruit vloeit evenwel nog niet voort, dat in onze stad elk type school aanwezig moet zijn. Aangezien ons van een werkelijk bestaande behoefte aan eene Middelbaar Technische School tot nu toe niet alleen niets gebleken is, maar wij integendeel juist van oordeel zijn, dat zich voor een M. T. S. alhier geen voldoend aan tal leerlingen zou aanmelden, is er o.i. geen aanleiding, om pogingen aan te wenden tot oprichting van een dergelijke onderwijs inrichting. Middelbaar Technische Scholen zijn OA. gevestigd te Haarlem, Utrecht en Rotterdam. Wij stellen ons voor de bewaarschoolza ken binnen enkele weken bij de betrekke lijke Commissies aanhangig te maken, zoo- 3.50 Concert. T. Kinnibnrgh (bas). Mili tair Orkest. 5.05 Orkestooncert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door R. Paul. 7.20 Lezingen. 7.50 „Rupert of Hentzau" van Anthony Hope. 9.20 Nieuwsbeer. 9.40 Lezing. 9.55 Vaudeville. „Radio Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kindoruurtje. 4.35 Dansmuziek. 7.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestooncert. 9.50 Gramofoonmuziek. L a n g e n b e r g, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. U.3510.45 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert. Piano, viool en cello. 4.505.50 Conoerk Liedjes bij de luit., cither, guitaar en sohossgeige. 7.20 Vroolijke avond. Z e s e n, 1635 M. 6.159.50 Berichten en lezingen. 11.2012.10 „Ein Weihnachtsspiel mieh alter Art'. 12.1012.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. I.503.50 Lezingen. 3.507.10 Lezingen. 7.20 Concert. Cembalo, viola d'amore en viool. Kalundborg, 1153 M. II.2011.50 Gramofoonmuziek. 2.202.50 Kinderuurtje. 2.50—4.50 Orkeetconcert m. m. v. pia niste. 7.057.50 Voordracht. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. dat onze voorstellen U derhalve, naar wij hopen, spoedig zullen bereiken. Om die reden meenen wij met deze mede- deelingen hier te mogen volstaan. Politie. Op grond van de bestaande bepalingen in het Wetboek van Strafrecht kan tegen het uitstallen van pornografische lectuur niet krachtiger worden opgetreden, aange zien deze 'bepalingen door don rechterlijke macht blijkbaar zeer ruim worden opgevat. Ook in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is deze aangelegenheid ter sprake gekomen, waarbij gebleken is, dat de bla den, waarop naar wij vermoeden gedoold wordt, in 'het geheele land worden uitge stald en verspreid. In tusschen zal de Poli tic te dezer zake opnieuw in overleg treden met de Justitie. Uitvoering Zondagswet. Het bepalen van de uren, waarop de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk des Zondags geopend is, heeft niets te maken mot do uitvoering van de Zondagswet. De door de Leidsohe Bierhandelaren- en Mineraal waterfabrikanten-vereeniging ge vraagde ontheffing van het. verbod, vervat in art. 7b van de verordening op de winkel en bedrijfssluiting, enz. voor Zondag 1 Sep tember j.l. is door ons College geweigord. aangezien door verzoekster niet zoodanige argumenten voor deze ontheffing konden worden aangevoerd, op gTond waarvan in williging van het verzoek, mede gelet op het feit, dat de besturen van organisaties van transportarbeiders daartegen waren, gewettigd voorkwam. Onjuist is de bewering, dat de politic niet zou hebben gelet op overtreding van het verbod. Overigens moet niet uit het oog worden verloren, dat het verbod alUeen 'het bezor gen betreft en niet het vervoer op zichzelf, zoodat 'het constabeeren van overtredingen zeer moeilijk is. FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 40) Het waren een tien of twaalftal man nen. De aanvoerder van den troep bereed een mooien kameel, maar de overigen wa ren te voet,. Een tweede kameel, met bagage, sloot den stoet. Het waren for- sche, koperkleurige mannen met scherpe profielen, gitzwarten baarden en gitzwar te haarlokken over beide schouders. Ze waren gekleed in losse witte gewaden en op het hoofd droegen" ze groote witte tul banden, gewonden om de kegelvormige „kulia." en ze waren gewapend met de on vermijdelijke, vlijmscherpe „Tulwar", ter wijl twee of drie van hen ook geweren had den. Toen ze de blanken in het oog kregen, maakten ze halt en hnn gezichten druk ten allerminst vriendschappelijke bedoe lingen uit. Eerder achterdocht en combina tie van godsdienst-afkeer en rassenhaat. Hoe ter wereld moeten we elkaar nu voorbij en wie van ons zal het eerst op zij moeten gaan? overpeinsde Coates op zachten toon. Helston zei niets. Hij was geheel in be slag genomen door het boeiende exotische tafereel. Salaam Broeders, zei Coates in de Hindoe taal. Deze „tangi" is wel wat smal voor twee troepen. Is er op den weg dien gij hebt afgelegd op korten afstand geen plek, waar het breeder is? De vijandelijke uitdrukking op de bruine gezichten scheen nog toe te nemen. Of op den weg dien gij afkomt, klonk het uit meer dan een mond. Maar de man op de kameel zei niets, misschien omdat hij de taal van bedienden, van 6laven niet verstond, of omdat hij om zijn waardigheid op te houden deed alsof dit het geval was.Maar hij zag er niet inschikkelijk uit. Er was maar juist krap aan ruimte om elkaar te passeeren en dan alleen nog maar als een van de partijen een heel eind de helling op scharrelde. Mlaar Varne Coates, resident van Barnhager, was een opvliegend man en het strookte vooral niet met zijn opvattingen om voor inboor lingen het veld te ruimen, wie ze dan ook zijn mochten. En nu zag het er in alle ernst naar uit alsof hij daar toch toe zou moeten komen. Kom eens hier, Gholan Ali, riep hij over zijn schouder tegen den Syce. De man kwam naar voren en het ontging Helston niet dat zijn stem, terwijl hij praatte, eerbiedig, om niet te zeggen, on derdanig klonk. Het gelaat van den ruiter tv as strak als een masker. Hij sprak met diepe stem een paar woorden in het Pushtu. Heer, het is de „sirdar" van Gularzi, vertaalde de suce. Zijn naam is Allah- Din-Khan. Hij kent den heer niet en dit is zijn land. De heer, zegt hij, behoort niet tot dit gouvernement, maar is een vreem deling. Verder naar. beneden den „tangi" terug, is een uitwijkplaats, waar we elkaar gemakkelijk voorbij kunnen. Dat zij, die het dal opkomen, plaats maken voor hen die het dal afkomen, zijn de woorden van den Sirdar Helston merkte dat zijn neef op het punt was in woede uit te barsten en hij was zich bewust dat de toestand critiek was. Hij zag ook dat de uitdrukking op de bruine gezichten tegenover hem er een van woeste vastberadenheid was, maar er lag niets beleedigends of uitdagends in. Dat scheen een mogelijkheid in te hou den ende situatie te redden. Zijn vlugge geest zag een uitweg. Het was wel een grappige uitweg, maar het was er toch een. Kijk eens hier, Gholan-Ali, zei hij in het hindustanie, dat hij volkomen meester was, wanneer wij sportslieden een mee- ningsverschil hebben, gooien we een munt in de lucht en spreken af dat de beslissmsr er van zal afhangen of de beeltenis van den koning naar boven ligt of niet. De Culerzai zijn sportmenschen, evenals wij. Dus zullen we er om dobbelen, wie uit den weg zal gaan. Hij haalde een roepij te voorschijn en bestudeerde het gezicht van het opper hoofd, toen hem het voorstel gedaan werd. De ander knikte even en sprak een paar woorden tot ziin volgelingen. Die drongen naar voren. Wat zegt de'Sirdar? vroeg Helston. De '«beeltenis van den koning of de an dere munt? De beelténis van den koning, wa-s het antwoord. GoedLaat een van hen het munt stuk opgooien, zei.Helston. Een rijzige man met een haviksneus kwam naar voren, nam de roepij aan en gooide hem op. Het muntstuk kwam met een hel dere zilverklank neer, sprong nog eens op en bleef liggen, de beeltenis des konings lag onder! Munt! Wij hebben .gewonnen, zei Helstond opkijkend. Maar als ze lie ver twee tegen drie doen, doen we het nog eens over. Maar de Sirdar schudde het hoofd. Het was een kinderspelletje, zei hij, maar een proef is een proef, een woord een woord I Daar houden we ons aan En tot groote geruststelling van ten minste twee van de partij, wendde hij zijn kameel en ging terug, den tangi op ge volgd door zijn mannen. Wel, de drommel zal mij halenwas alles wat Coates kon uitbrengen. Neen, dat zal hij niet, hoop ik. Maar uit dit perikel zijn we verlostant woordde zijn neef kalmpjes. Maar het was wel een mad geval, nietwaar? Stel je voor dat je om het recht van den weg gaat dobbelen, midden in de schoot der aarde, om zoo maar eens te zeggenIn elk ge val is Allah-Din-han een sportief man. Denk je dat? Schort je oordeel nog even op, je bent hem nog niet voorbij Het antwoord hield de waarschuwing in die in de gegeven omstandigheden allesbe halve geruststellend was. Maar het v iel mee. Een paar honderd meter verder verwijdde de tangi zich en hier vonden zij den sirdar en zijn gevolg op hen wachtenHelston sprak een paar vriendelijke en beleefde woorden iegen het opperhoofd, die ernstig, maar niet norscli aangehoord werden. Maar de vijandige uit drukking op de gezichten van liet gevolg was niet verdwenen. Dat komt er van dat we het escorte vooruitgezonden hebben, zei Varne Coa tes. Als zij er bij geweest waren, had den we ons niets van dien Allah-Din-Khau hoeven laten welgevallen. Het zou dan bijna man tegen man geweest zijn heel wat meer dan geweer tegen geweer. Ik weet nog niet of het zoo maar niet het beste is, antwoordde de ander. Het zou waarschijnlijk op een kloppar tijtje zijn uitgedraaid en ik ben vast over tuigd, dat ieder van deze kerels twee, zou niet drie van de onze gestaan zou heb ben. Maar de geweren? Zelfs met de geweren. Ze zouden, ons eenvoudig niet de gelegenheid gegeven hebben zo te gebruiken. Neen, ik blijt' er bij dat we hier mooi doorgerold zijn, Coates. Best hoorIk voor mij zal blij zijn als ik het kamp terugzie. Ik verlang hard naar een koele pittige dronk. Maar we zijn er nu gelukkig niet ver meer vandaan. De tangi verbreedde zich hier aanmer kelijk. De rotsen stonden niet langer als rechte muren tegenover elkaar, maar wa ren overgegaan in verbrokkelde toppen en terrasvormige opgangen, terwijl verderop oen kijkje op moer open land vrij wam. Maar aan een der zijden werd de mond van den pas overschaduwd door oen hoo gen prachtigen muur. Kijk daar eens, riep Coates. rwijl hij naar oen punt halverwege keek. waar zich iets bewoog. Makhor, drie stuks Maar ze zijn schichtig. Op die hoogte moesten ze ons kalm staan aanstaren en in plaaus daarvan gaan ze er van door als of de duivel ze op de hielen zit! De woorden waren hem nog niet over do lippen toen net antwoord daarop, de uil- leg van wat hem een vreemd verschijnsel leek, er al op volgde en op een heel on pleizjerigen manier. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9