Geweldige brand te Enschedé DAMES Wol met Zijden Kousen L23 LUCHTVAART VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstig auto-ongeluk. Twee tweelingbroeders gedood, de vader zwaar gewond. Gistermiddag omstreeks 5" uur is de per sonenauto van mr. Post uit Bussum, die van Maarsbergen naar Woudenberg reed, bij de buitenplaats „Anderstein" door de gladheid van don weg in een sloot gere den. De auto, die een zeer snelle vaart had, reeds vervolgens weer uit de sloot en sloeg finaal een heeïen slag om, zoodat de auto weer in de richting Maarsbergen kwam te staan. Daarop vloog de wagen in brand. Men heeft niets anders gevonden dan het wrak van de auto, benevens de twee ver koolde lijken van de 15-jarige tweelings- zoons van den heer Post, terwijl laatstge noemde in zwaar gewenden toestand naar de Rijkskliniek in Utrecht is overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Twee auto's in de sloot. Onder Maasland Zijn Dinsdagmorgen de auto's van van Kleef uit Den Haag en van Jansen uit Delft tegen elkaar gereden. Beide auto's kwamen in de sloot terecht en werden vernield. Autobotsing. Dinsdagmiddag zijn op den Rotterdam- schen weg nabij de Tempel de auto van den heer Burg uit Delft en de auto van den heer Batenburg uit den Haag met elkaar in botsing gekomen. De auto van den hoer Burg kwam in de sloot terecht en werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ernstig auto-ongeluk. In den afgeloopon nacht omstreeks 1 uur heeft op den Biltschen weg nabij den voormaligen buitenplaats Kouwenhoven een ernstig ongeluk plaats gehad. Een uit Utrecht komende auto is met grooteu vaart tegen een aldaar staander, lichtmast ge botst. ten gevolge waarvan deze finaal af knapte. De auto sloeg driemaal over den kop en werd totaal vernield. 6 Personen werden hierbij gewond, waarvan 2 vermoe delijk ernstig. De verwondingen zijn voor namelijk hoofdwonden. De gewonden wer- ffcden met particuliere auto's naar dc Emma- kliniek te Utrecht vervoerd. Auto tegen een boom gere den. Een meisje er uitge slingerd. Door de gladheid slipte Woensdagmid dag op den Maastrichter weg tc Roermond de auto van den houthandelaar J. Deising en botste tegen een boom. Het dochtertje van den heer D. werd door den schokt uit den auto geslingerd en ernstig verwond. De beide andere inzittenden werden door glasscherven licht gewond. De wagen werd geheel vernield. Door een lichtkoker gevallen. Dinsdagmiddag is in het gebouw van de Handelmaatschappij „Montan" aan het Plein no. 20 te Den Haag een 17-jarige employé, mej. M. A. C., op het platte dak door een glazen lichtkoker gevallen. Zij viel aanvankelijk met he.t hoofd beneden waarts, doch haar val werd gebroken door latwerk van de lantaarn, zoodat zij met de 'beenen neerkwam op een trapleuning. Hoe wel de val ongeveer 20 M. was, kwam zij er wonder boven wonder met eenige snij- en schaafwonden af. Door tusschenkomst van den G. O. D. is de jongedame ve. bon den en naar haar woning aan de Pahud- straat 164 overgebracht. DEENSCH SCHIP ÏN NOOD. Dcor Duitsche sleepbooten vlot gebracht. "Volgens een te Oostmahorn ontvangen draadbericht, afgezonden door het Radio-1* station IJmuiden, bevond het s.s. „Laura Maersk" zich Dinsdagavond ten oosteto van Schiermonnikoog in nood en vroeg' om een reddingboot. Het Duitsche stoom schip „Menes", dat zich in de nabijheid van het gestrande schip bevond, heeft, daar dit laatste geen radio aan boord had, draadloos noodseinen^ gegeven. De reddingboot „Hilda" uit Oostmahorn is daarop uitgevaren, terwijl de sleepboot „Oceaan" van de fa. Doeksen te Terschel ling eveneens ter assistentie uitvoer. Het mocht den beiden schepen echter niet ge lukken het in nood verkeerende schip te vinden, zoodat zij tegen den morgen on- verrichterzake zijn teruggekeerd. Gistermorgen te 11 uur kwam echter het bericht binnen, dat twee Duitsche sleepbooten van de „Bugsier-Gesellschaft" uit Hamburg met het schip contact had den gekregen en onmiddellijk pogingen in het werk hadden gesteld om het schip vlot te brengen. De „Hilda", die onder bevel staat van kapitein Kuiper, heeft gistermiddag te 12 uur opnieuw zee gekozen, ten einde de „Laura Maersk" hulp te verleenen. De zee was zeer kalm, zoodat er geen onmiddellijk gevaar bestond. Had er wordt gemeld, dat het gestran de Deensche stoomschip „Laura Maersk" gisteren te 8 uur door de beide Duitsche sleepbooten vlot gebracht is. Daar de ko- lenvoorraad van het schip uitgeput was, werd het naar Embden gesleept. f 20.000 verduisterd. Verdacht van verduistering van oen be drag van ongeveer 20.000, is een kan toorbediende uit Arnhem aangehouden. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. DRIE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft in het centrum van Enschede een geweldige brand gewoed, waardoor drie huizen totaal werden verwoest. Omstreeks" twee uur in den nacht word brand ontdekt in de benedenverdieping van het perceel Langestraat hoek Haver straat. Hierin heeft de heer Wertheim een filiaal van de schoenenzaak Presburg. Het vuur greep zeer snel om zich heen en toen de brandweer ter plaatse verscheen was het gebouw een enorme vuurzee. De hitte was geweldig. De groote spiegelruiten van de zaak van Brenninkmeyer, die aan de overzijde van de Haverstraat is geves tigd, sprongen en de koppen van de was- poppen in de etalages smolten. De brand weer, die aanvankelijk weinig tegen het vuur, dab door den wind werd aangewak kerd, kon uitrichten, bepaalde zich eerst tot liet beveiligen van het gebouw van de firma Brenninkmeyer, waarvan de 'jalou- zieën reeds vlamgevat hadden. Met drie motorspuiten van de Enschede- ■sche brandweor werd getracht het vuur te stuiten. Doch alle pogingen den brand te beperken bot de schoenenzaak waren ver- •geefsch. Binnen korten tijd sloeg heb vuur ook over naar het in de Haverstraat' gele gen winkelpand der firma Gebr. Oostvogel, waarin een zaak in heersnmodeartikelen en bont is gevestigd en naar de andere zijde in de Langestraat, waar heb vuur heb perceel der IJmuider Vischhandel aan tastte. Van alle kanten werd het vuur aange- st en enorme hoeveelheden water wer den op de vuurzee geworpen. Het blus- schingswerk werd bemoeilijkt door ue vorst. Daar het vuur steeds feller werd, riep de burgemeester, do heer Edo Bergs- ma, die spoedig op de plaats van den brand was, de hulp van do brandweer van Lon- neker is, die spoedig met een motorspuit verscheen. Daarna, was het gevaar voor verdere uitbreiding spoedig geweken. Reeds had den de daken van den aangrenzende pan den, nd. van den kapper Postma in de Langestraat en der firma Scholten inde Haverstraat vlam gevat, dooh de brand weer wist hier heb vuur te stuiten. Om half zes Woensdagochtend was men ■heb vuur meester en kon de brandweer van Lonneker inrukken. Heb blusschingswerk duurde echter nog geruimen tyd en den geheelen ochtend van den eersten Kerst dag »was de brandweer met de nablus- schiug bozig. Vau de drie genoemde per- coelen waren alleen nog de muren over, die gedeeltelijk door de brandweer omver gehaald worden. Van de inventarissen werd niets gered. Ook de inboedels van de families Meyor, Hijenhuis en Holl, die op de bovenverdie pingen van dc drie huizen woonden, gin gen verloren. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor; alle bewoners der ver woeste huizen konden zich. tijdig in veilig heid brengen. De zeer aanzienlijke schade, die vele tienduizenden guldens bedraagt, wordt door verzekering gedokt. De belangstelling van hot publiek was des nachts niet zeer groot, dooh nam te gen don ochtend toe. Het verkeer der elec- trischc tram naar Glanerbrug kon heden morgen tengevolge van den brand niet worden hervat. Do dienst word zoovool mogelijk met autobussen onderhouden. FELLE BRAND TE HAARLEM. Omstreeks drie uur Woensdagnacht ontdekte een sur vei 11 eer end politiegaent te Haarlem, dat er brand was in perceel Bar tel jorisstvaat 30, waarin gevestigd is do H.V. Handelshuis „Het Centrum". Hij waarschuwde direct de brandweer. Hoewel deze na eenige minuten ter plaatse was, liet het zich al dadelijk aanzien, dat het vuur niet te stuiten zou zijn. De benedenverdieping, welke een win kel, stoffeerderij en een kantoor bevat, stond n.l. vol meub el stukken, waarin het vuur gretig, voedsel vond. De directeur der H.V. had op de boven verdieping tot kwart over twee zitten wer ken en was toen in slaap gevallen. Hij werd wakker doordat er een dichte rook in de kamer stond. Haar boneden kon hij niet meer daar de trap ook reeds brandde. Hij ging daarom naar het balcon aan de voorzijde van het perceel, waar men hem op zijn hulpgeroep oen touw toewierp, waarlangs hij zich op straat liet zakken. Als vermoedelijke oorzaak van den brand gaf hij op, dat een rol stof, welke in het kantoor stond, tegen de brandende kachel gevallen zou zijn. Hoewel de brandweer met tien stralen groote watermassa's in de vlammenzee wierp, brandde het gehee'e perceel uit. Hiets kon worden gered. De hitte was zoo groot, dat van oen schoen winkel aan de overzijde der straat een groote spiegelruit sprong. Teneinde ongelukken te voorkómen heeft de brandweer do stroom van de bovenlei ding van het tramnet doen uitschakelen. De schade, zoowel van het huis als van de inventaris, wordt door verzekering ge dekt. De belendende perceelon kregen wa terschade. KINDERVERLAMMING. Te Eelde is wederom een geval van' kin derverlamming geconstateerd bij het drie jarig kind van den heer H. In het gezin van J. v. A. in de J. P. Coenstraat te IJmuiden heeft zich een ge val van kinderverlamming voorgedaan. De directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst heeft onmiddellijk maat regelen genomen om uitbreiding tegen te val id.. r\Te Tubbergen doen zich twee fan kinderverlamming dere Uitbreiding zal worden sluiting der scholen. Bij ver- pogen de NA DEN MOORD OP DEN JACHTOPZIENER. Vier stroopers aangehouden. Maandag, op den dag van dc begrafenis van den jachtopziener Kuijt, heeft ben uit gebreide en sterke politiemacht Bar- noveld en Hijkerk een razzia gehóuden on der dd beruchte strooperS te Hoevelaken en te Hijkerkerveen. Als gevolg hiervan is aangehouden een viertal mannen, n.l. de Gebr. Van der K., Van der B. uit Hij kerkerveen en diens broer uit Hoevalken. Deze laatste werd in het politiebureau te Amersfoort opgesloten; de andere drie in do marechaussee-kazerne te Hijkerk. Dins dagmorgen zijn alle vier ter beschikking gesteld van den officier van just'tie te Utrecht, die termen aanwezig vond do vier mannen in verzekerde bewaring te houden. De postboot „Waddenzee" vlot. Uit Ameland wordt gemeld: De post boot „Waddenzee", die sedert Maandag middag op de Wadden aan den grond zat met post en passagiers aan boord is gis termorgen vlot gekomen en teruggekeerd. Ook de reserveboot, die Dinsdag ter assistentie was uitgevaren en eveneens aan den grond raakte, is weer vlot geko- mén. Men hoopt met de veranderde weers omstandigheden de postverbinding weer geregeld in stand te kunnen houden. Fransche motorschoener in brand bij onze kust. Uit Hoek van Holland wordt ons ge meld: De Fransche motorschoener ,„Ostre- veiït" drijft op het oogenblik één uur 's nachts brandende'beuoorden den Wa terweg. De sleepboot „Humber",, benevens een stoomreddingboot zijn in de nabijheid van het schip. Haar wij vernemen is de bemanning reeds door een Belgische Joodsboot gered. Inbraak. Dinsdagnacht is te Purmerend uit dc woning van Pilkes, molenaar van de coö peratieve graanmalerij „Ons Voordeel", een bedrag van 4200 ontvreemd. De da der heeft zich door verbreking van een ruit toegang tot de woning verschaft. Het geld behoorde toe aan een familielid, die daar logeerde en die het gold, dat hij ge bruiken móest, in een jas op zijn slaap kamer had geborgen. Van den dader geen spoor. INGEZONDEN MEDEDEELING BUITEN!BERICHTEN ONGELUKKEN NOORSCH STOOMSCHIP MET 24 MAN GEZONKEN. Volgens een te Madrid ontvangen richt, is het 992 ton nietende vrachtschip „Aslaug", Woensdagmorgen gezonken, waarbij de gehcelo/bemanning, 24 personen, om het leven kwam. Tot nu toe is nog slechts een lijk geborgen. NOG EEN SCHIP GEZONKEN. Volgens een bericht uit Hew-York is een tot nu toe onbekend schip in de buurt van Tvujillo aan de Boncluralkust gezonken. Tien passagiers moeten verdronken zijn. Heb aantal leden van de bemanning, die om het leven zijn gekomon, is nog onbe kend. AUTO MET KERSTGANGERS DOOR TREIN VERRAST. Twaalf dooden en zes gewonden In Macedonië. Uit Saloniki wordt gemeld: Eeu trein, die van Xanthis naar Drama onderweg was, hoeft nabij Okchilar op een overweg een autobus gegrepen, waarmee. 18 perso nen op weg waren naar een Kerstfeest viering. Twaalf hunner werden gedood, do andere zes ernstig gewond. De chauffeur van de autobus, aan wiens schuld het vreeselijk ongeluk te wijten schijnt ie zijn, behoort tot de gewonden. Een huis ingestort. Haar Havas uit Toulcse. meldt, is in het dorp PiereSégadc (departement Tarn) oen in aanbouw zijnd huis ingestort, waar bij zeven arbeiders, die op de steigers stonden, onder het puin bedolven werden. Drie arbeiders werden gedood, dc vier anderen zwaar gewond. De oorzaak van het ongeval zou m:cten gezocht worden in het verschuiven vra een rots, waartegen het huis was gebouwd. Treurig einde van Noorsch geleerde. De Hoorsche historicus prof. Alexander Bugge werd Maandagavond te Kopenha gen in hulpeloozen toestand op straat lig gend aangetroffen en naar 't politiebureau gebracht. Terwijl hij daar alleen in een vertrek zat, viel hij tegen do kachel aan, waarbij zijn kleeren in brand vlogen. Met zware brandwonden werd hij naar het zie kenhuis getransporteerd, waar hij is over leden- Wij zijn wederom in de buiten gewoon gunstige gelegenheid U een prachtige partij absoluut Laddt v Je (met bijna onzichtbare weet't'ou- tjes) aau te bieden. Kwaliteit Onverwoestbaar. Kleuren Schitterend. prijs van 1.95 on 2.25, dooreen voor slechts Spoed U, voor ze wederom uitverkocht zijn. Overwegongcluk in Weotfalen. Op den eersten Kerstdag is op een on- bewaakion overwog op het traject Pader- born-HordLippspringc een auto door een goederentrein gegrepen en geheel vernield. Van de inzittenden werdei 'wco persone;* gedood en drie gewond. VERWOESTENDE STORM BOVEN ENGELAND. In den nacht op den eersten Kerstdag en in do vroege morgenuren van Woensdag heerschfce c.en zwaar stormweer boven groote deolen van Engeland. In hot bijzon der heeft het Zuiden van Engelaud door dezen storm te lijdon gehad. In de straten van Tippèrary werd groote schade aan gericht door neervallende dakpannen en afgerukte boomtakkon. Gedeelten der stad zijn overstroomd. Uit Kirkwall wordt gemeld, dat alle scheepvaartdiensten door den hevigen storm zijn gestaakt. Do storm had bij tijdon snelheden van meer dan 70 mijlen per uur. De Hoordelijkc Orkney-eilanden hebban geen post ontvangen mot Kerstmis. In het Kanaal is het scheepvaartverkeer even eens ernstig in vertraging. In dc baai van Plymouth hebben vele schepen een on derkomen moeten zoeken tengevolge van den storm. HEVIGE STORM IN SPANJE EN PORTUGAL. Aau de Westkust van Spanje on Portu gal heeft op don vóóravond voor Kerst- mis een hevige storm gewoed. Vele kleine visschcrssehepon zijn omgeslagen. Bij de botsing van de 2 Bpaanscho risscherssohcpen is een daarvan zoo zwaar beschadigd, dat hef binnen enkele minuten zonk. Daarbij zijn 3 viaschers om het leven gekomen. Van een ander vissphersvaavtuig, dat omsloeg, zijn eveneens 3 man verdronken. ERNSTIGE ONLUSTEN TE Ruiten van warenhuizen vermeld. De „Voss. Ztg." verneeml uit Keulen: Maandagavond kwam het in dc Këtdsehe binnenstad tot ernstige onlusten. Tegen 6 uur verschonen in dc zakenwij ken groote groepen natiniaal-soriabx' en die, mei zware srangon bewapend, ecu ware bestorming op dc warenhuizen on dernamen. Zij hadden spoedig meerdere groote vensters der warenhuizen van Tietz, Als- berg en andere zaken vernield. Aan den Ping werd een. groef e ruit van het café Wicn ingeworpen. Mijnbrand. Eenige dagen geleden, brak iu dc kolen mijn „Klarenthal" te Saarbriicken brand uit. Deze nam zulk een omvang aan, dat dc met het blusschingswerk belaste man schapen uit veilgheidsoverwegingen wer den teruggetrokken. Aangezien de brandhaard ouder Je tweede gaanderij ligt, moet de mijn tot zoover onder water worden gozet. De arbeiders uit dezo mijn, ongeveer 1500, konden dan ook heden niet aan het werk gaan. Men hoopt een deel vau de mijn binnen enkele dagen weer in bedrijf ie kunnen .stellen. Mislukte overval op een spaarbank. Uit Biclsteïn wordt gemeld, dat in het naburige Mühlen Maandagmiddag eeu overval is gepleegd op d-c spaarbank al daar. Vier jongemannen dreigden defl dienst- d eenden ambtenaar met een revolver en wilden hem zoodoende bewegen de kas af te slr.att. Deze weigerde echter waarop een dor mannen een schot op hem afvuur de, waardoor de ambtenaar ernstig ge wond werd, zoodat hij later naar een zie kenhuis moest worden gebracht. Een 16-ja. rïge loopjongen begon alarm te maken, waarop de daders dc vlucht namen, zonder herkend tc zijn. Amokmaker in Texas neergeschoten. Haar uit New-York genSeld word\ is/te Cameron in Texas dc farpier A'ntovjUu-, ber, die daar amok maafew, door de politie op straat neergeschoten. De maft had reeds twee politic-agenten geddod en oen vrederechter gewond. DE AFGELASTE NOORDPOOLREIS VAN DE ZEPPELIN. Een conflict tusschen Eckener en de „Aero-Arctic". Sinds eenige dagen bestaat tusschen de Pool-afde cling van dc internationale stu- dievereeniging voor onderzoek van de Poolstreken en de Zeppolinwerf te Fric- drichshafen een openlijke oorlogstoestand. Maanden lang werd achter de coulissen gestreden om do Hoordpool-cxpeditie, die onder leiding van Hansen in het voorjaar aan 1930 zou beginnen on die door do Duitsche regeeriug en de regeeringen van de Vereenigde Staten, Canada, Hoorwe gen, Denemarken en Rusland gesteund zon worden. Dc expeditie is, wat hot weten schappelijk gedeelte betreft, geheel voor* bereid en mannen van internationale .be kendheid hebben zich tei- beschikking van dr. Hansen gesteld. In Friedrichshafen zijn in tusschen ech ter verschillende moeilijkheden ontstaan. Het bogen al met de verklaring van dv. Eokener. dat hij wegens gezondheidsrede nen niet aan de expeditie zou kunnen deel nemen. Daarna kwamen nieuw© bezwaren van de Stutlgarter Verzekeringsmaat schappij tegen verzekering van het lucht schip voor de Poolvlucht. Van de zijde van dc Aero-Arctic wordt verklaard, dat men door de verklaring Van dr. Eckener, dat hij definitief besloten hoeft, niet aan de Poolvlucht deel tc ne men, pijnlijk verrast is doch dat -men niet voornemens is, zich kalm bij de beslissing van de directie te Friedrichshafen neer tc leggen. Dc Aero Arctic verwijt de directie dei- werf, dat zij een belangrijke kwestie dor verzekering verwaarloosd heeft. Het slui ten van de verzekering is tcngovolge hier van zeor bemoeilijkt. Daarna zijn. door do Aero Arctic zelf in het buitenland onderhandelingen geopend over de verzekering. Deze begonnen op 14 December en zijn gunstig verloopen. Men hooft dr. Eckener medegedeeld, dat men tegen. Kerstmis de verzekering in or de hoopt te hebben. Gedurende de laatste dagen zijn do besprekingen door de feest dagen onderbroken, doch men hoopt thans tegen 1 Januari een 100 pet. verzekering lo sluiten. Dr. Eckener hoeft zich evenwel aan een vroeger gestelden tormijn gehouden en heeft bekend laten maken, dat hij cle on derneming als mislukt beschouwt en ckit er voor geen enkele der partijen nog eeni ge verplichting bestaat. De Aero Arctic is evenwel van meening, dat de verplichtingen niet kunnen worden geannuleerd. De voorzitter van cle Aero-Arctic, Chris- toph Hanson, verklaarde, in antwoord op een vraag' der pers over de afgelaste Pool vlucht vau de „Zeppelin", dat zich bij de onderhandelingen met de verzekerings maatschappijen inderdaad groote moeilijk heden hadden voorgedaan, echter, zeide hij. tot dusver heb ik geen bericht ontvan gen. dat. ze mislukt zoudeu zijn. Men vroeg' Hansen verder, of de Aero- Arctie, indien dc expeditie begin 1930 niet doorgaan, het. plan definitief zou op- Are K.EULENl'J /ou IWsn. c' 'Hansen antwoordde: Uitslol van don tdohb beteekent nog niet, dat de onderne- mjjng heelemaal niet door zal gaan. Hij was eerder van mooning, dat voortzetting dor onderhandelingen resultaat 'zon heb ben. Retourv.i ytuig door slecht weer opgehouden. Zooals wij reeds mededeelden arriveer de het vijfde retourvliegtuig, do PHAGP bestuurders Smyrnoff en Hondong, ji. Dinsdag te Aleppo. Gisteren werd vlot ge land te Constantinopel en vandaag werd doorgevlogen met hot doel Boedapest, tc bereiken. Wegons sleeht weer is dc PFI AGR, echter geland op het vliegveld te Bzegedin, tusschen Belgrado en Boedapest ongeveer 180 K.M. ten Z.O. van laatstge noemde stad. Het is dus niet zeker of mor gen dc reis naar Amsterdam vervolgd kan worden. Postvliegtuig in zee gestort. Het Qricksche ministerie van marine deelt mede, dat een Italiaansch post-wa- tervliegtuig nabij het eilandje St. Eustrate, nabij de Turkscho kust, in zee. is gevallen met een bemanning aan boord van 5 kop pen. Dc Griokschc kruiser „Helli" is on middellijk te hulp geschoten, doch heeft geen succes gehad. In dc omgeving' woedt een hevige storm. Haar allo v, aarscbijnlijk- lieid zijn alle leden der bemanning omge komen, De vlucht van Lebrix en Rossi. Havas publiceert een telegram vau den zich op een vlucht naar Oost-Azië bevin denden vlieger Lebrix, uit HJaingwe. Vol gens dit telegram moest Lebrix en zijn ka meraad Rossi, in de bergstreek Mrilmein, wogens den slechten weerstoestand, mot parachutes uit hun machine springen. Rossi liep hierbij lichte verwondingen op^Hefc vliegtuig, zoowel als de zich d-aar- ,in bevindende post, werd verwoest.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7