OUDS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS 'tiM VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN MEDEDEELING. LISSE. PLUIMVEE- EN KONIJN ENS PORT- VEREENIGING. De 12de tentoonstelling. Dinsdagavond had de opening plaats van de 12o tentoonstelling der pluimvee- en konijnensportvereeniging in de afmijn- zaal der Coöperatieve Veilingsvcrooni- ging voor Bloembolleukweekers H. B. G. De vootz„ de heer W. F. Daudey, opent deze bijeenkomst met een woord van welkom aan den beschermheer dezer vereeniging den heer J. C. de Haan, secretaris der gemeente Lïsse, voorts tot de inzenders. De voorzitter zeide, dat het de bedoeling was om Ion Kerstdag de ope ning te doen plaats hebben, maar door do mindere inzendingen was deze ver vroegd; hij hoopte dat de leden en inzen ders veel reclame zouden maken voor druk bezoek aan de tentoonstelling, die naar zijn meendng zeer belangrijk is, daar vele onbekende soorten, tob nogtoe niet op de tentoonstelling gebracht, aanwezig waren. Hierna werd het woord gegeven aan den heer J. C. de Haan. Dezo sprak zijn openingswoord uit als volgt: Mijne Heeren. Door de vriendelijke uifr- noodiging van uw bestuur rust op mij we derom de eervolle taak deze tentoonstel ling te openen. Waarom is die taak eer vol. Zij is eervol, omdat het mij gegeven is een jaar van arbeidvolle ambitie eu verzorging straks aan het publiek ten toon te stellen. Daarvoor breng ik uw bo- sfcuur mijn oprechten dank. Den voorzitter van uwe vereeniging breng ik dank voor zijn welwillendheid om mij met de gang vau zaken geregeld op de hoogte te houden en dat mijne functie in uwe vereenigiug tot nu toe eene van „toezien" is geweest, kan u verheugen, omdat naar mijne mee- ning voor mij dan pas een taak is weg gelegd, als uwe vereeniging in moeilijk heden mocht geraken. Dat de inzendingen voor deze tentoonstelling iets minder zijn dan voorgaande jaren is jammer,, afschooji do betere kwaliteit ruimschoots schadeloos stelt. Toch zullen wij de vraag moeten overwogen, of het niet wenschelijk is de tentoonstelling naar andere data te ver schuiven, opdat de dieren hier niet onnoo- dig lang behoeven te verblijven, hetgeen de oorzaak is van de mindere inzending. Na mens de vereeniging breng ik in de eer ste plaats hartelijkcn dank uit aan het bestuur voor den onvolprezen ijver, waar mede het de belangen der vereeniging dient. Vervolgens hartelijk dank aan heu, die gelden en prijzen ten bate dezer ben toonstelling hebben beschikbaar gesteld en haar daardoor aanlokkelijk makenX In de laatste plaats niet minder dank aWh de inzenders, keurmeesters en do directie van het- H. B. G. Ik vlei mij met dje hoop, dat do inzenders zich over het algemeen met den uitslag der keuringen kunnen ver- eenigingen en dat- hun kennis van dieren zich op deze tentoonstelling rijkelijk mag ontwikkelen, mede in het belang van de vereeniging van Pluimvee- en Konijnen- sport „Lisse en Omstreken". Met de beste wenschen voor het wel slagen verklaar ik deze tentoonstelling voor geopend. Hierna werd een rondgang gemaakt langs de diverse hokken. Van dc voornaamste prijswinnaars kunnen wij de volgende aanstippen Wisselprijs, fraai Dagboek door P. Hoo- gervorst, voor de fraaiste collectie één kleur, winnaar 1928 O. Pollé, thans den heer J. Tegelaar. Nieuw zilveren wisselbeker door Drukke rij Graficus, voor de meeste le prijzen, winnaar 1928 A. N. Ruigrok, dit jaar dito. Afd. Hoenders, groot verguld zilveren medaille door de Gem. Lïsse, voor het hoogst aantal punten, J. C. van Ruiten, alhier. Zilveren Wisselbeker door de Prot. Coöperatie, winnaar N. J. DoL ƒ5.— door J. Tegelaar voor_ op één na het hoogst aantal punten, winner de heer Neute boom. Inktstel voor de beste inzending oen kleur een ras. Winnaar N. J. Dol. Voorts nog vele geldprijzen en diverse prij zen waarop wij nog nader zullen terugko men. De tentoonstelling blijft geopend op 26, 27 en 28 December. Een bezoek aan deze tentoonstelling is zeker de moeite waard. Men wordt onthaald op muziek (radio) geleverd door den heer M. Bruynen, alhier. Voor de koude behoeft men niet bang te wezen, daar het gebouw van cen trale verwarming is voorzien. Harmonie. Tot directeur van de Har monie „Trouw moet Blijeken" is benoemd de beer M. Bolderdijk te Oegstgeest ter wijl de vereeniging tot eervoorzitter heeft benoemd de heer A. H. Schrama alhier. Zondagvond a.s goeft de R.-K. Har monie „Adolf Kolping" voor donateurs en kunstlievende leden ha-re jaariijksche uit voering. RIJNSBURG. Tuinbouw. Van verschillende wint er- producten is hier nog wel wat voorraad doch er is voor de tuinders geen enkele aanleiding om spoed te betrachten bij het afzetten. Een verschijnsel dat zich trou wens bijna ïedr jaar om dezn tijd voor doet. Dc prijzen blijven steeds op dezelfde hoogte, dat wil zeggen, laag. Van bijna alle artikelen kan men zoggen dat er neiging is om nog meer te zakken- Zeer vele bedrij ven zijn niet allen gemengde bedrijven, d.w.z. dat men behalve hei teelen van tuinbouwproducten ook bollenkwceker is, doch tevens zijn hier zeer veel fcuinders- bollenkweekers tevens bollentrekkers. En waar dit seizoen van bollentrekken daar is, is er weer volp werk aan den winkel. Van de uitkomsten der trokkerij hangt zelfs veel af voor de totaaluitkomsten van het bedrijf zoodat dezen tijd voor velen een belangrijk tijdperk is. En vooral dit jaar is zulks het geval omdat de bollen duur moesten worden ingekocht en bij oenigs- zins matige prijzen hel bedrijf niet Joo- nend zal zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. In den handel is er in dezo dagen al bijzonder weinig te doen en dien tengevolge is de aanvoer ook van weinig beteekenis. De prijzen zijn van alle pro ducten laag, zelfs van spruiten die van 0.10—0.17^ per K.G. opbrengen. Roode kool gaat in de goede kwaliteit van 8 9.20 en gele kool kan niet hooger komen dan tot 8.50. Ook mot de werkzaamheden zijn wo in den stillen tijd. Nu de winter weer voorbij is, is er in ieder geval voor een gedeelte der arbeiders nog wel wat te doen. Een wintertje kwam den ook nog on gelegen. Verlichting. Langs den Noordwijker- weg zal, op ongeveer 100 M. afstand der brug over het kanaal, een electrische lan taarn worden geplaatst. Dit ter voorko ming van ongevallen in de kromming der weg aldaar. NIEUWE WETERING. IJsclub. Dinsdagavond verga-derde dc ijsclub „Wilem Barendsz" onder voorzit terschap van den heer A. van den Berg, in café Remmers waal. Aanwezig waren 24 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter die hoopte, dat de bespre kingen, welke hedenavond zouden worden gevoerd in het belang van dc club zou mo gen zijn werd het woord gegeven aan den secretaris tot voorlozing der notulen, wel ke onveranderd en onder dank werden goedgekeurd. Hierna bracht de penning meester de heer C'. van Egmond verslag uit van het gevoerde beheer over 1829. Dc toestand van de financiën was bevredi gend te noemen, want het batige saldo be droeg 384.24. Dit gunstig© saldo lokte een luid applaus uit van de vergadering. De rekening met bescheiden werd nagezien door de heeren G. Vergunst en P. de Wit. Bij monde vau den heer Vergunst werd medegedeeld dat kas en boeken in volko men orde waren bevonden. Den penning meester werd dank gebracht voor zijn ac curaat beheer. Bij punt verkiezing bestuur werden de heeren W. Weststeyn, O. Hijzelen-doorn en A. Kalker herkozen. In de plaats van den heer C. Post, die de gemeente had verla ten en C. Kouwenho-ven die bedankt had, werden gekozen de heer G. Vergunst en N. Hazebroelc. Voor de werkzaamheden bij ijs gaven zich 'J3 leden op. Van vie rondvraag die weinig belangrijks opleverde werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de verga dering op de gebruikelijke wijze sloot na nog een bijzonder woord van dank te heb ben gebracht aan hei: afgetreden bestuurs lid, den heer Kouwenhoven voor de vele verdiensten in gemelde kwaliteit aan de ijs- club gedurende vele jaren bewezen. OEGSTGEEST. Geboren Elisabeth dochter van J. Bregman en A. J. Timmers Antonius Theodorus Hermanus, zoon van M. J. Juf fermans en A. O. M. de Loof Geertmida Maria, dochter van H. W. Julius en G. M. Peters Frans, zon van M. N. Blonk en M. Visser Antonie Jacob Joseph, zoon van A. J J. Peeters en A. C. Goddijri. Ondertrouwd P. A. Vis te Har- lingen en P. van Roijen te Oegstgeest J. Star te Rijnsburg en E. van der Sleet te Oegstgeest H. J. Eradus te Leiden en O. Hakker te Oegstgeest. Getrouwd: P. J. Sebel te Stomp- wijk en J. A. van Beek te Oegstgeest M. W. de Kluijver te Oegstgeest en F. Co- lijn te Leiden J. R. Posthumus te Sas- senheim en A. Prins te Oegstgeest. ALPHEN AAN DEN RUN. Fotograreerert bij Magnesiumlicht. Dinsdagavond werd in het atelier van R. Kerkhoven's fotohandel alhier voor een 50- tal amateurs waaronder vele dames een demonstratieavond gehouden over het „Fotografeeren bij Magnesiumlicht". Deze demonstratie had plaats onder leiding van den heer H. J. Hortulanus uit Utrecht. Genoemde heer wees er op, dat, zooals den amateurs ook wel bekend is, het fotogra feereu met magnesiumlicht niet populair is, omdat men denkt, dat het gevaarlijk en moeilijk is. Spreker deelde ten slotte me de, dat hij dezen avond zou laten zien, dat men integendeel gemakkelijk en zelfs zeer goed met magnesiumlicht kan fotografee ren. De heer Hortulanus gebruikte voor deze demonstratie een geheel nieuw en gevaarloos magnesium „Horam". Een op name werd gemaakt van een kerstboom alsmede een opname van de aanwezigen. Vervolgens werden in bijzijn vau de aan wezigen do opgenomen platen ontwikkeld, waaruit bleek, dat de opname bij gebruik van ..Horam" magnesium schitterend is. De genomen platen waren onberispelijk. Uit alles bleek dat de amateurs des win ters even zoo goed als in den zomer opna men binnenshuis kunnen makan. Het ge heel was voor dc aanwezigen zeer zeker een zeer leerzame avond, waarop de heer Kerkhoven met voldoening en succes kan terugzien. BOSKOOP. Geboren: Cornelis z. van H. v. Oijen en C. N. Blanken Johanha d. van J. Kraan en A. Ocers Arie Adnr.mis z. van T- H. Hoogenboom en A. J. Wilschut Ella d. van J. Boer en G. H. E. Brctt- schneider. Ondertrouwd: J. v. Duijvenbode en G. J. Booij A. Dries sen en Th. Fia- nen P. H. Hoogenboom en J. M. Fianen. Getrouwd: A. Verkerk 47 j. en A. Poppens 34 j. E. O. Greiner 29 j. en J. K. Koster 42 j. Overleden: Klaas v. Kijk 60 j. Picter Koester 76 j. ZOETERWOUDE. H. I. H. 0. TENTOONSTELLING VOOR HANDEL, INDUSTRIE, HUISVLIJT EN ONDERWIJS. 'i Zijn wel grootsche gebeurtenissen die in dit jaar in Zoeterwoude plaats hebban. Eerst in Maart de spontane huldiging van Mgr. den Bisschop, toen de Jeugddag van den Districtsbond en nu vau Kerstmis tot Nieuwjaar de tentoonstelling. Daarmede is uu de kroon op dit jaar gezet want de tentoonstelling is nu reeds een machtig succes voor de Hanze. Wij stellen ons voor in den loop van de week een overzicht van de geheele ten toonstelling te geven en zullen ons thans bepalen tot de gebeurtenissen van den openingsdag. De officiceie opening. Om drie uur kwamen de genoodigden bijeen. Van het Eerecomité waren aan wezig de Hoogeerw. heer J. C. F. Jansen, deken en pastoor van Zoeterwoude, de weleerw. heer J. van Dael, kapelaan van Zoeterwoude en de zeereerw. hoer G. Kla- vorwijden O.S.C., Rector van het Kruis heerenklooster, de edeiachtb. lieer P. Wap, burgemeester van Zoeterwoude, de heeren Kompier en Noordmau, wethouders, de heer -J. Schouten, hoofd der fl. K. Jon gensschool, de heeren C. H. de Boer cn A. C. Paardckooper, penningm. en secr. van de Patrouaatscommissie. De heer H. Smeets, secr. der gemeente, was door een sterfgeval verhinderd tc komen. De voorz. van het bestuur, de heer A. v. Bsnnekoxu, hoewel niet geheel hersteld, kon (och nog even bij de opening aanwezig zijn. Het hoofdbestuur vau de R. K. Middenstands- vereeniging wa-s vertegenwoordigd door den heer W. Boon, secretaris. Verder waren aanwezig de leden van het bestuur, commissie van uitvoering, sub commissies en de standhouders. Ook was aanwezig de zeereerw. pater B. Berk. Toen alle aanwezigen in de theeschen- kerij bijeen waren nam de vice-voorz. van het bestuur, de heer Joh. Vlasveld, plaats op het bordes van de galerij om de bijeen komst te openen met den chr. groet eu daarna de openingsrede uit te spreken. Openingsrede. Een gewichtige gebeurtenis uuig ik het wel noemen waartoe u allen hier bijeen zijfc gekomen. Na tien lange jaren herhaalt zich de historie, na tien jaren heeft Zoe terwoude weer zooveel kracht verzameld om heden weer te kunnen openen een ten toonstelling voor Handel, Industrie. Huis vlijt en Onderwijs. Tien jaar geleden't was in de da-gen van denkbeeldige welvaart na deu grooten wereldoorlog. Met veel geld, dat betrek kelijk gemakkelijk verdiend was, werd ook toen een tentoonstelling georganiseerd, 't Was toen of er een groote kracht be stond, die tot groote dingen wel in staat was en zekeronder de leuze: „Met vereende krachten" is toén een groot stuk werk met nog grooter resultaat tot stand gekomen maar niemand onzer had toen kunnen denken, dat deze kracht weer zoo gemakkelijk gebroken kon worden, zoo ge heel ontredderd zou komen die machtige organisatie die zulke préstaties verrichtte. Ook toen was het financieele doel het Patronaat, maar het groote doel, een zelf bewustzijn te brengen aan den midden stand, de innerlijke groei aan de midden- süandsbeweging te bevorderen bleek al spoedig niet geheel bereikt te zijn. Daar kwamen invloeden, van na-oorlogs wee ons geheele land, van over de geheele wereld, ons dorp en den middenstand zoo zeer belagen, dat na drie jaren bijna de geheele organisatie gebroken daar neer lag. Het scheen dan ook of de tentoon stelling geen enkele krachtsoutwikkeling aan de middenstands-organisatie had ge geven. Wel was daar gebleven het resultaat in klinkende munt; want vier jaren later, toen het weer Kerstmis was geworden, za ten in een heerlijk Patronaatsgebouw zij, die mee hadden geholpen tot den bouw, die mee schraagden het dak, wat tot stand was gekomen door den noesten werkkracht op de tentoonstelling. Ontredderd als de organisatie was na den knak, die zooveel had gebroken, wa ren toch niet gedood al die krachten die zooveel hadden tot stand gebracht- Er kwam weer herleving en blijde kon, toen het tieude jaar na de tentoonstelling werd ingeluid, weer getuigd worden: de Hanze heeft zijn oude kracht weer her kregen. En toen van kracht en innerlijke groei bewust met een groot zelfbewustzijn, toen kwam weer de zucht tot krachtsontplooiing, toen kwam de vraag: Ilanzemannen als het tien jaar geleden is dat de tentooinstol- ling er is geweest, zullen we dan weer eens laten zien wat de middenstand kan en vermag 2 Zonder twijfel viel het. besluit: de Ten toonstelling voor Handel, Industrie, Huis vlijt en Onderwijs zou er weer komen. Nu was de kracht gegroeid, niet enkel inwendig maar ook uitwendig. Het Jeugd werk had groote resultaten bereikt en onze kleine jongens van do school en van het Patronaat waren goed georganiseerd opgegroeid en aangesloten in de St. Jo- seph-Gezellen-Verceniging. Zoo stond het aanstonds vast, dab ook dezo vereeniging de werkstukken va-n het eerzame handwork ben toon zou stellen om mede te werken aan het plan. De zuster-organisatie, do L. T. B., die juist in dit jaar zulk een blijk: gat' van nieuw leven en de krachtige Volksbond steunde eveneens de plannen. Bij al deze verheugende medewerking kwam ook de R. K. Vrouwenbond om met een groote actie te organiseerden wat voor heen ongeorganiseerd niet veel beloofde. Zoo is dan, dames en heeren, de ten toonstelling wedor tot stand gekomen. De voorz. van de commissie, de heer A. van Bennekom. is wegens gezondheids redenen op dit uur niet in staat het woord tot u tc richten. Zijn zware taak heb ik nu met moeite en zorg op mijne schouders genomen. '*t Spijt ons zeer dat dc voorz. van de tentoonstellingscommissie de kracht hoeft ontbroken om thans de kroon op het werk te zetten, wat hij steeds met zooveel liefde Heeft gedaan. Wij hopen, dat de goede God hem een spoedig en algeheel horstel zal geven, zooals wij vanmorgen na de H. Communie hebben gebeden. Dames en heeren, ik heb gemeend eerst dozen wensch te moeten uitspreken voor ik verder ging; onze groote sympathie en iunige vriendschap voor den heer van Ben nekom laat mij zóó doen. Thans ben ik gekomen om namens het bestuur van de tentoonstellingscommissie blijk te geven van waardeering voor zoo veel steun en zooveel samenwerking. Ik dank u allen hartelijk voor uwe op komst bij deze opening en van harte heet ik u hier welkom. In het bijzonder dank ik u, hoogeerw. heer Deken voor de waardeering van ons werk; de opbloei van het Katholiek open baar leven heeft in u te danken den eer sten en den besten steun en in dit leven staat thans weer het werk voor dezelfde zaak, die u zoo nauw aan het hart ligtde zorg voor de ziel van het kind, de organi satie vau den jongen man en de plichts vervulling van de groote sociale wezens. Ook u, edelachtbare heer Burgemees ter van Zoeterwoude dank ik voor uwe medewerking aan de tentoonstelling. Ook u als burgervader is de opvoeding van de jeugd een blijvende zorg zooals de krach tige groei van den middenstand in uwe gemeente uw volle belangstelling heeft. En als straks de middenstand laat zien wat Zoeterwoude kan, doet deze stand tevens een beroep op het gemeentebestuur om te helpen bevorderen dc belangen van de standgenooten waar dit mogelijk is. De aanwezigheid van het Dag. Bestuur van onze gemeente geeft op dit punt de schoon ste verwachtingen. Straks bij de opsomming van de mede werking is nog niet genoemd de afdeeling Onderwijs. Tien jaar geleden was onze tentoonstel ling gehuisvest onder hetzelfde dak van het. Onderwijs. De tentoonstelling was tcciT als het ware de gast van het Onder wijs. Het is ons thans een eer gastvrijheid te mogen geven aan het onderwijs en wij danken en prijzen het werk van den heer hoofdonderwijzer van de Jongensschool, voor zijn taakvervulling- blijkens het werk dat de afd. Onderwijs geeft. De jongens die dit werk hebben ge maakt worden straks onze Patronaats jongens, dan weer Gezellen en eindelijk de leden van de Stand organisatie. Het is dus zeer te verklaren dat de middenstand die de tentoonstelling orga niseerde dit beginpunt na het huisgezin in het ontwikkelingsproces, dat zich steeds herhaalt, wilde laten zien. Wij danken, om niet te lang te zijn, alle medewerkers te zamen en spreken den wensch uit dat deze tentoonstelling een krachtigen stoor mag geven aan den mid denstand tob zelfbewustzijn van zijne po sitie in de maatschappij en dat voor ons dierbaar jeugdwerk dc financieele resulta ten groot mogen wezen. Dat de tentoonstelling voor Handel, Industrie, Huisvlijt en Onderwijs in alle opzichten mag slagen. (Applaus). Op verzoek van den vice-voorz. knipte de hoogeerw. Deken het lint door waar mede de tentoonstelling geopend was. Hierna- volgde een korte bezichtiging van de tentoonstelling, waarbij de stand houders menig waardeerend' woord moch ten hooren. Ieder was vol lof over de ten toonstelling en men uitte zijne verbazing over zooveel mooi werk. Van de tentoonstelling-gebouwen, gingen de genoodigden naar het Bat.ronaatsge- bouw. De weleerw. heer J. van Dael, directeur vau het Patronaat, sprak een woord van „welkom in het Patronaat". Hierbij wees zijneerw. op her. tweeledig doel dat de ten toonstelling heeft. Hot eerste doel voor den middenstand zelf en het tweede doel het Patrouaatswerk. Nu reeds dankt zijn eerw. de werkers voor hun geweldige pres tatie. Hiorna werd de eerewijn aangebo den. Op het podium was inmiddels het ver sterkt gemengd koor onder leiding van den heer C. H. de Boor opgesteld. Uitge voerd werd „Feestcantate", ged:cht door den heer N. v. Rijt, gevolgd door een „Leve lang" voor dc commissie. Vervolgens nam burgemeester Wap heb woord om het Hanzebestuur geluk te wen- scheu met <o schitterende praest-atie van de tentoonstelling, den wepsch uitspreken de, dat de tentoonstelling in alle opzichten moge slagen. De heer W. Boon, bondssecretaris, nam alsnu he>t woord- Hoewel het geen ge woonte is van het Hoofdbestuur alle ten toonstellingen enz. in de afdeelingen te bezoeken, meende men voor Zoeterwoude een uitzondering te moeten maken. Spr. heeft nu de tentoonstelling gezien, heeft gemeend hier te mogen zeggen als een variant op koningin Emma's woorden: dat Zoeterwoude groot wil zijn in alles waar in een klein dorp groot kan zijn. De ten toonstelling heeft ook spr.'s stoutste ver wachtingen overtroffen. Ook wijdt spr. zeer waardeerend© woorden aan het be sluit van de Hanzo, om het financieel re sultaat voor het Patronaat te bestemmen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en een goede leiding in de jeugd is in onzen tijd zeer noodig. Hiermede was het offi- cieele gedeelte geëindigd en werd om vijf uur dc zaal voor het publiek geopend. De tentoonstelling werd zoo druk bezocht, dat- om acht uur de feestzaal zoo vol was, dat velen moesten staan. Het Patronaatskoor zong zoo blij „Het kwezeltje" en de geschiedenis van Noë. De tooneelclub van den R. K. Vrouwen bond kwam met de „Familiejuweelen" ten tooneele. Dit stuk, dat met zooveel succes reeds opgevoerd is, had weder groot suc ces. Zoo mogelijk werd het stuk nog beter opgevoerd. In de pauze werden verschillende ver makelijkheden geopend, waar het zeer druk liep. Na de pauze zongen de jongens een Liederenpotpourri, die zeer in den geest viel en dan ook goed gezongen werd. „The Grean Jasz" uit Leiden hield er den heelen middag en avond den moed in. Zoo is te Zoeterwoude op het oogenblik de tentoonstelling geopend en goed in gezet. KOUDEKERK. De Koudekerkscheburg. In de op Dinsdagmorgen gehouden gemeenteraads vergadering is tot brugwachter op de Kou- dekerksche brug alhier benoemd de heer '.M. van Harskamp, thans in tijdelijke)! dienst als brugwachter, terwijl dc benoe ming van een brugknecht is aangehouden tot een volgende vergadering. Geboren: Leentje, dochter van V. v. d. Dool en van L. de Vries. Pater Jos. Frervcken S, J. t Na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden is in het Berch- manscollege te Nijmegen in den ouderdom vau 63 jaar overleden de zeereerw. pater Josephus Frenckeu S.J. Pater Jos. Frencken werd 19 December 1861 te Oosterhout geboren, trad in 1830, in de Sociëteit van Jesus en werd in 1894 priester gewijd, l'n 1896 vertrok hij naar de missie in Ned. Iudiö en werkte voorna melijk te Medan. In 1919 keerde hij om gezondheidsredenen naar Nederland terug. Na cenigen tijd te Maastricht rustende tc zijn geweest, wijdde hij zich thans weor aan den parochieelen arbeid, eerst te Bot terdam, daarna te 's-Gravenhage. Hij was lid van de commissie rvan advies van het Katholiek Indisch bureau. De laatste maanden werd Pater Freucken sukkelend. Twee weken geleden onderging hij te 's-Gravenhage een ernstige operatie. Toen er eenige beterschap was ingetreden werd zijueerw. tot her-stel van krachten naar het Berchmanscollege te Nijmegen over gebracht, waar hij na dre weken te hebben vertoefd, heden is overleden. Pastoor J. v. d. Vleuten, f Te Nuenen is overleden de zeereerw. heer J. v. d. Vleuten, pastoor aldaar. De zeereerw. heer -Tacobus van der Vleu ten werd geboren te Oirschot 2S Februari 1862, studeerde aan de seminaries van het- Bisdom den Bosch en werd priester gewijd 26 Mei 1388. Het volgende jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Afferden, werd den lOden Juli 1893 als zoodanig naar Schijndel verplaatst en kwam den 15den Juni 1908 als pa-stoor te Gerwen. Daar bleef hij tot zijn benoeming als pastoor te Nuenen op 28 September 1911. LETTEREN EN KUNST De Kathedrale kerk te Haarlem. Een parochiaaan van „St. Bavo" te Haarlem heeft voor verfraaiing van de Kathedraal gezorgd. Op zijn kosten n.l. zijn in den Westgevel gebrandschilderde ramen aangebracht, naar ontwe.p van Dom van der Mey O.S.B., en vervaardigt in de ateliers van Lou Asperslegh te 's-Gravenhage. Dinsdag zijn de va: vu geplaatst. De groote roset in het midden van dc kleinere rosetten geeft een afbeelding van dc kroning van Maria in den Hemel. Daar omheen bevinden zich zes rosetten, waar in voorstellingen van engelen, die loflie deren aanheffen, begeleid door snarenspel, verheugd als zij zijn over de onderschei ding de Moedermaagd door Haar Godde- 1 ijken Zoon bereid. Het ra men-tableau wordt vervolmaakt door acht gekleurde ramen van verschil lende grootte. De kleuren combinatie treft door fijne nuanceering en rijke kleurenpracht en do afbeeldingen zijn van subtiele teerheid. ouds is Opwekkend en Versterkend

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6