LAND- EN TUINBOUW mg in sa TANDPASTA VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Dcor do „Liga van beeldende kunstenaars" is op het bordes van het Stadhuis te Rot terdam een tentoonstelling aan de openbare straat gehouden. Voor dit nieuwtje was groote belangstelling. Op 24 December j.l. is de heer H. DRON- KERS plechtig als burgemeester v, Veere geïnstalleerd. OVER. GROENTEN-, VRUCHTEN- EN BLOEMENKWEEK. Moeten we de Spinnen verdelgen? Er zijn kweekers, die alle gedierte, dat zich in den tuin, in hun bakken en kas-sen ophoudt, eenvoudig dood maken, zonder te vragen of het dier in kwestie ook nut tig is. Dikwijls gaat het zoo bijv. met spin nen. We willen eens nagaan of ze zoo'n vervolging werkelijk verdienen. Een der meest voorkomende spinnen is de Kruis spin die door haar eigenaardige teekening: witte vlekken op het achterlijf, gerang schikt in den vorm van een kruis, gemak kelijk is te kennen. Overal, waar 't maar eenigszins mogelijk is, zoekt zij haar ver blijfplaats: in schilferige boomschors, op muren, pa-len, in hoeken en gaten bij da ken, enz., enz., overal, waar maar gelegen heid is bij 't water te komen, want dit is voor haar een bron van voedsel. Gewoon lijk beweert men, dat de beet van een kruisspin giftig is, wat inderdaad waar is, maar sterk overdreven wordt. Heeft de spin een vlieg, mug, bladluis, enz. gevan gen, en met haar gif bedwelmd, dan scheurt zij het uitwendig skelet vaneen en zuigt de weeke deelen van het dier op. We zien, dat het hoofdzakelijk schadelijke insecten zijn, die door do kruisspin worden aange vallen, en wel voornamelijk zulke, die in de nabijheid van het water leven. De kruis spin loopt zeer snel, maar ze is~ vleugel loos, en ze zou derhalve haar prooi niet kunnen krijgen, als zij niet haar vangnet uitzette. Dit vangnet of spinneweb is zeer interessant van bouw: 10.000 spinragdra- den zijn samen zoo dik als één haar Tegen den herfst (Sept.) heeft de paring plaats. Dan ziet men mannetjes en wijfjes in goede eendracht samen, wat overigens nooit voorkomt. Op elk ander tijdstip wordt een mannetje, dat dicht bij een wijf je (het sterkere) komt, eenvoudig opgege ten. Na de paring sterft het mannetje spoe dig, terwijl het wijfje nog vele jaren daarna bevruchte eieren zonder nieuwe paring voortbrengt. In een half-bolvormig nestje van gele zijde worden nu ruim een 1000- tal eieren gelegd, welk omhulsel ergens in een hoek op een veilige plaats wordt op gehangen. Dit spinsel der cocons kan zeer goed als zijde worden gebezigd, doch tien duizend cocons zouden nog slechts even veel leveren als 4000 cocons van zijderup sen. In 't begin der lente komen de jongen uit, die dadelijk op de ouden gelijken; gedaanteverwisseling heeft niet plaats. Komt de Kruisspin meer in den tuin voor, vooral in den herfst, de z.g. Huisspin leeft vooral in onze woningen, op zolders, in stallen, kassen, bakken, enz. Velen vin den „spinnekoppen" vuil en vies, en ragen ze onmeedoogend weg. In de huizen kan men ze natuurlijk moeilijk dulden, maar in gtal, schuur, kas of bak?In een don keren hoek wordt de woning gemaakt, die gewoonlijk trechtervormig toeloopt en van een vangnet is voorzien; dit heeft een driehoekigen vorm. In den trechter wor den de eieren gelegd. Haar voedsel bestaat óók uit vliegende insecten, zooals muggen en vliegen. Beide spinsoorten zijn dus nut- •tig en dienen gespaard te worden. Anders is "t met den zeer bekenden Hooiwagen, die geen web maakt, maar in den nacht op roof uitgaat. Hij vangt hoofdzakelijk spin nen, en is dus indirect schadelijk. De Hooi wagen verdient dus onze bescherming niet. Het afsterven der Ooftboomen en nog wat. In een buitengewone alg. vergadering der Pomologische Vereeniging hield in No vember van 't vorig jaar de heer R. Lijs ten een inleiding over de ziekteverschijn selen bij enkele appelsoorten. Bij Brab. Bellefleur, Sterappel en Goudreinet deden de laatste jaren zich verschijnselen voor welke menig teler met ongerustheid heb ben vervuld. Jaarlijks gaan er in de hoo rnen groote takken dood en vele boomen zijn reeds gerooid. Gaat dit zoo door, dan zal weldra de Bral). Bellefleur uit de cul tuur verdwenen zijn. Aldus de heer Lijs ten. Een bepaalde oorzaak was niet aan te wijzen. Vroeg invallende vorst, te hooge waterstand en ongunstige weersgesteldheid in den zomer van '27 werden als vermoe delijke oorzaken genoemd. Speciaal bij de Brab. Bellefleur zou zoo werd opge merkt het afsterven te wijten kunnen zijn aan de voeding der boomen. Vooral 'n sterke stikstofbemesting zou, volgens som mige aanwezigen, nadeelig zijn. Anderen kwamen hiertegen op: niet een sterke stikstof bemesting werkt de ziekte in de neven niet een behoorlijke minerale be mesting, dus kali, phosphorzuur, kalk wordt gegeven. Een goede, volledige bemesting is noodig, om het weerstandsvermogen der boomen zoo groot mogelijk te maken. Door eenzijdige bemesting werkt men de ziekte in de hand? en nu moge een eenzijdige stik- stofbemesting grooter nadeelen tengevolge hebben dan een eenzijdige kali-, phosphor- of kalkbemesting, toch mag voor een goe de ontwikkeling de stikstof niet in de minderheid komen. Door het voortdurend werken met stalmest en gier krijgt men een eenzijdige bemesting, welke nadeelig kan werken. Naast stalmest zal tevens kunst mest gebruikt moeten worden. Dat ondanks een gewijzigde bemesting in 1925 ook thans in verschillende boomgaarden do Brab. Bellefleuren blijven afsterven, vindt, naar men meende, zijn oorzaak hierin, dat de vroeger begane fout niet in enkele ja ren te herstellen is. Boomen, die eenmaal ziek zijn, kan men niet plotseling genezen door een gewijzigde bemesting. Op deze verga-dering werd ook het ver schijnsel, bekend als „randjesziekte", na der besproken. De heer Lindeman wees op de proef van dr. Remy en andere on derzoekingen, dié er op wijzen, dat de randjesziekte bij bessen o.a. veroorzaakt wordt door gebrek aan kali, of dooT het gebruik van voor deze plant verkeerde kalimeststoffen. Dat men vaak het eerste jaar geen resultaten ziet van kalibemesting is een gevolg van het feit, dat in kali- arme gronden veel kali wordt vastgelegd en niet beschikbaar komt voor den plan ten groei. Bij voortgezette bemesting ziet men in volgende jaren gunstige resultaten. Het is nog niet zeker, dat de randjes ziekte bij appels oc.k een gevolg is van ge brek aan kali Nadere proeven zullen dit moeten uitwijzen. WENKEN EN MEDEDEELINGEN. Randjesziekte. Wie in 't bezit is van 'n fruittuin, zal waarschijnlijk meermalen bij bessen en ap pels hebben opgemerkt, dat de randen der bladeren eerst lichtgroen, daarna geel achtig, en eindelijk bruin en dor worden. Tengevolge daarvan gaan de bladeren krullen. De takken sterven niet af; wel vertoonen ze in ernstige gevallen geen groei. Het verschijnsel treedt op in Juli, maar vooral in Augustus. Prof. drj. Remy te Bonn stelde proefondervindelijk vast, dat randjesziekte bij aalbessen is te voorkomen door aanwending van zwavelzure kali. Ohloorkalizuur werkte veel minder goed. De heer T. T. G. Schroevers te- Wageningen heeft in 192S de proeven van prof. Remy gecontroleerd; hij kwam tot hetzelfde re sultaat. Derhalve: wie randjesziekte heeft in zijn tuin, doet volgens den heer Schee vers goed in 't voorjaar een extra kalibe mesting te geven. Daarvoor kan zwavel zure kali dienen, doch evengoed kan men patentkali nemen. In 't laatste geval moet men evenwel de dubbele hoeveelheid toe dienen, namelijk ongeveer 2400 K.G. per Hectare. Invloed van zon- en kunstlicht op planten. Gaslicht is voor alle planten zeer na deelig; electrisch daarentegen doet de planten gedijen, wanneer het namelijk door wit glas of matglas gebroken wordt. Het zonlicht oefent echter den meest weldadi- gen invloed op de planten uit. Sommige kamerplanten moeten evenwel tegen de brandende zonnestralen vooral tusschen 10 en 3 uur beschermd worden. Enkele planten, zooals varens en mos, verdragen in 't geheel geen zonlicht, en groeien het best in den schaduw en op vochtige gron den. Het bewaren van zaad. Goed bewaren van zaad heeft een groo- ten invloed op den duur van het kiemver- mogen. Op een volkomen droge, niet te warme en 's middags onverwarmde plaats zijn de zaden goed geborgen; daar zal zelfs de strengste koude geen invloed op de kiemkracht uitoefenen. Zoodra echter de kiem door vocht en warmte geprikkeld is, schaadt zoowel droogte als groote koude. Wil men zaad. langer bewaren dan tot den eerstvolgenden zaaitijd, dan berge men het in droge bussen of zakken, en beware ze in droge, onverwarmde ruimten. Br. Vervroegen van groente. Bijna alle groenten hebben meer waar de, wanneer ze vroeg ter markt komen, dan wat later in het seizoen. Dit is niet alleen bij vroege voorjaarsgroente, als sla, spinazie, etc., doch ook bij boonan, erw ten en tuinboonen, die niet vroeg in 't voorjaar oogstbaar zijn, en bij verschillen de koolsoorten, die eerst in het najaar ge oogst worden; ook deze zijn, wanneer ze wat vroeger komen, al is het maar 'n week doorgaans meer waard, dan wanneer ze in den vollen oogsttijd komen. Om in staat te zijn de verschillende gewassen vroeger plukrijp te hebben, wordt hun groei wat bespoedigd, of laat men ze vroeger begin nen te groeien, door ze in zulken gunstigen toestand te brengen, dat de groei eerder aanvangt dan bij dezelfde gewassen, die niet kunstmatig in dien meer gunstigen toestand zijn gebracht. Deze handeling noemt men vervroegen. De meest eenvoudige wijze van vervroe gen is die, welke wordt verkregen door 't besehutten der gewassen tegen kouden wind. Een tuin, die op geregelde afstan den door muren, heiningen of hagen is af gescheiden, zal in het voorjaar voortdu rend enkele graden warmer zijn dan eon gewoon, open stuk grond, en het is begrij- gelijk, dat op zoo'n plek, die voortdurend iets warmer is dan de omgeving, de groei eerder aanvangt en ook sneller gaat. Voor de muren of heiningen aan den zonkant heeft men een strook, ter breedte van 1 tot 2 Meter, waar zoowel door de beschutting tegen wind, als ook door de warmte, die de zonnestralen in den grond brengen, de groeivoorwaarden nog gunsti ger zijn. Zulke strooken voor een muur of schutting worden gewoonlijk zonnebermen genoemd. Bij gunstig weer kunnen hierop reeds begin Februari spinazie, raapstelen, of andere vroege groenten gezaaid worden. Somwijlen wordt over zoo'n zonneberm een rij latten gemaakt, ongeveer één voet van den grond. Hierop worden dan des avonds rietmatten uitgerold, die boven steunen op de lat en met 'b vrij ondereind over 't pad liggen. Deze vrij primitieve wijze van vervroe gen werd vroeger nogal veel, thans bijna niet meer toegepast. De resultaten, hier mee bereikt, zijn te onzeker en van wei nig beteekenis; de gewassen zijn op een dergelijk bed in het gunstigste geval een dag of tien vroeger oogstbaar. Beter re sultaten verkrijgt men door de warmte, die de zonnestralen ontwikkelen, op te van gen, om zoodoende, na het verdwijnen dor zon, nog van haar warmte te kunnen pro- fiteeren. Zulk een inrichting verkrijgt men door ramen aan te brengen over de bed den of door bakken te maken. De zon nestralen kunnen hier ongehinderd binnen dringen, terwijl do ontwikkelde warmte door het glas niet dan zeer geleidelijk kan ontsnappen. Op verschillende manieren wordt zoo'n bak vervaardigd, waarover in het volgend stukje. De Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur houat van 24 tot en niet 28 December in het Krelagehuis te Haarlem een tentoonstel ling van bloeiende bloembollen. Enknlvourlige gele tulpen ..Kïxnber- ley" van Gebr. A. A. P. ISIJSSEN, Santpoort, behoorende tot een bekroonde collectie. De vervolging der Christenen en de strijd tegen alles wat godsdienst is schij nen thans in Rusland het hoogtepunt be reikt te hebben. De gruwelen tegen de o priesters, die in de Solowetski-gevangeni's in de Witte Zee aan een zekeren en spoe- digen dood werden prijsgegeven, zijn over bekend. Nu moeten ook de kerken en godshuizen verdwijnen. Kerken worden met den grond gelijk gemaakt. Om haar doel te bereiken gebruikt, de Sovjetregeering voornamelijk drie manie ren. De eerste methode is wel de meest brutale die denkbaar is. Onder een of an der voorwendsel worden de kerken ge- Avoonweg met den grond gelijk gemaald. Zoo werd bijv. enkele maanden geleden in Twer om ons slechts tot voorbeelden uit den laatsten tijd te bepalen heb heilig dom van Onzo Lieve Vrouw vlak bij het Roode Plein, naast dc oude Doema, ge woonweg afgebroken. Het Madonnabeeld bracht men naar de Nicolaaskerk vbij do Nikita-poort. In do maand Augustus werd ook do kerk van het Skorbliachtekersky- klooster afgebroken, terwijl in September het Tchoudow-klooster en het Hemelvaart- klooster bij het Kremlin aan de woede der godsdiensthaters ten slachtoffer vielen. Kerken als clublokalen. De tweede methode bestaat hierin dat men do kerken in beslag neemt en er club lokalen van maakt voor dc arbeiders; der gelijke inrichtingen krijgen dan den mooien naam van „Centrale van de publieke wel vaart!" Deze methode is veel practischer dan de eerste, want de regeering krijgt zoo doende voor een heel geringen prijs ruime clublokalen en vergaderzalen voor de ar beiders. Om een voorbeeld te noemen. Tn dezen zomer gingen er in de vergaderingen van den Werkliedenbond te Leningrad stemmen op om de kathedralen van de stad te sluiten: er werd zelfs een voorstel ingediend om deze kerken te verbouwen tot centrale voor de nationale minderhe den. De Sovjet-autoriteiten van dit district hebben thans besloten om dat voorstel over te nemen. Het is echter niet zoo eenvoudig om de kerken zoo maar in beslag te nemen: dat moge wel blijken uit het volgende: Enkele maanden geleden wilde een af- deeling der Komsomol in een stad van het Dom-bekken de Orthodoxe kerk in beslag nemen. De metaalbewerkers uit de ijzer gieterijen en de mijnwerkers uit. de mijnen, die daar in de buurt, liggen moesten er bij te pas komen om aan deze onrechtvaardi ge inbeslagname eenigen schijn van recht te geven. Maar teen de geloovigen zulks bemerkten stelden zij zich te weer: h<A kwam tot een bloedige botsing op heb voor plein van de kerk. Er vielen 15 dooden en 14 zwaar gewonden, terwijl meer dan hon derd anderen zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. De Komsols hadden 7 dooden, die met zeer veel pracht en praal begraven werden. In een naburig dorp hadden de godloo chenaars het kruis van de kerk naar bene den gehaald. De dorpsbewoners lieten hun werk op het veld in den steek en trokken gezamenlijk terug naar het dorp. Voorop liepen de vrouwen gewapend met zeisen en vorken, dan kwamen de mannen, die schop pen en houweelen droegen; zij gaven den heiligschenners te verstaan dat ze korte INGEZONDEN MEDEDEELING. >RKOMT TANDBEDERF petst 's-mor^ens en 's-avonds met 75/Ps. per'/.tube, 25 db p, 'A tube. metten zouden maken. Deze kregen bloed voor hun hart en zij vroegen telegrafisch in Charkof aan of zij op de woedende volks menigte mochten schieten. Maar do autoriteiten in Charkof waren nog veel banger. Zij gaven als antwoord dat men het kruis maar op de oude plaats moest brengen en stilletjes van het tooneel zien te verdwijnen. In X had men een oampagne op touw gezet om de groote kathedraal van de stad te sluiten. In mijnen, fabrieken en work- plaatsen had men 72.000 handtcekeningen verzameld voor een verzoekschrift waarin op sluiting van de kerk werd aangedron gen. Toen do Komsomol (de communisti sche jeugdorganisatie) tot uitvoering van het vonnis wilde overgaan vonden zij over al rond de kerk wachtposten opgesteld, die dag en nacht hun kathedraal bewaakten. Een week lang bleven de geloovigen dag en nacht bij hun kerk op post. Een meisje van de Komsomol, dat in de kerk ^godslas- terende uitdrukkingen had gebezigd, kreeg een flink pak slaag. Waf hierbij ook als echt Russisch vermeld dient te worden is het volgende: ook verschillende ondertee kenaars van het verzoekschrift om de kar bhedraal te sluiten hielden de wacht cn stonden gereed om de kerk togen de heb ligschenners te verdedigen. Zij hadden slechts uit vrees voor hun kameraden op de fabriek goteekend. Nadien heeft men daar geen verder pogingen meer gedaan om do kathedraal te sluiten: de mijnwer kers hadden trouwens verklaard, dal als de Komsomols de kerk durfden sluiten, zij met hun houweelen de kathedraal weer zouden openen. Een zware belasting. De derde methode is, de meest sluwe, om dat zij voor do buitenwereld meer verbor gen blijft, omdat daarbij het eigenlijke doel: godsdiensthaat en christenvervolging niet onmiddellijk in 't oog springen. De kerken en godshuizen worden zoo boven matig zwaar heiast, dat do geloovigen on danks hun heldenmoedige opofferingen op den duur de belasting niet meer kunnen betalen. Dit lijkt ons wel de meest geraffi neerde manier van allemaal. In September is werkelijk een verorde ning gekomen, waarbij bepaald is, dat alle kerken, waar godsdienstige voorwerpen als kaarsen, rozenkransen, prentjes, gedrukte gebedsformulieren, bloemruikers voor hu welijksinzegeningen of kransen voor begra fenissen verkocht of verhuurd worden, als handelsondernemingen beschouwd moeten worden. De dienstdoende geestelijke moest onmiddellijk enkele honderden roebels be talen (een Roebel is ongeveer 1.25) cu afwachten tot de definitieve belastingaan slag was vastgesteld. In een andere plaats zou de kerk ge sloten worden, indien niet onmiddellijk 150 Roebel betaald worden. Door een alge- meeno collecte bracht men dit geld bijeen. Een klein kerkje in een der groote steden moest dit jaar bebalve de gewone belas ting meer dan 800 Roebel opbrengen om dat het een handelsonderneming was!

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5