MIORGEH EERST NAAR WAALS! HAARLEMMERSTRAAT 130 136 BINNENLAND LAND-EN TUINBOUW C. BUIT STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 INGEZONDEN MEDEDEELING. PARTERRE Beige geribde Dames kousen Beige geribde Kinder kousen Jaeger Tricot Heeren- pantalons Gemoltonneerde Hccren- borstrokken Graslinnen Lakens, ge- festonn., 150/205 cM. br. f 0.45 f 0.19 f 0.89 f 1.18 f 1.20 PARTERRE Damestlanellen met I mouwtje Oogjes voor luiers, j per el i Baby-Truitjes, met ge- j kleurd randje i Tetra luiers, 70 x 70 cM j Zware Jaeger Flanel, per el f 0.85 f 0.14 f 0.45 f 0.29 10.21 le ETAGE Landnuisstoi, 100 cM. breed Eifen lilet, dubbel breed Imitatie Lancaster Rol gordijnen Wollen Gobelin Talel- kleeden Geruit Eiamine, dubbel breed, vele kleuren f 0.28 f 0.31 f 0.40 f2.50 f 0.24 le ETAGE Scbemerlampvoet, ge monteerd Huiskamerspiegel Eiken Parapluiebak Oud-Hollandsche Stoe len Axmiuster Karpetten, 2e ETAGE Slaapkamertafels 5.75 2 90 5.25 f 24.50 f 3.75 Gesch. Waschtalels f 4.25 Slaapkamer- f 2.70 f48.— f ö.57,/s Gesch. stoelen Massief eiken kast, met ovale Kinderstoelringen 3e ETAGE Keukenkapstokken m. nikkelen haken Dubbctjes Vlokkcn- zeep, per 'pak Groote doozen Lino- leumwas Closetplankjes, beuken Ruitenwisscbers, met rubber f 0.33 f 0.06 f 0.35 f 0.11 f 0.82l/' Wij geven U bij aankoop vanaf f 2.50, een aardige verrassing voor Uwe kinderen! i.u—fflnfjn ui iiiiiiimriimiiTTiwwtninriiniTiiinrarirnEii HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Bij dc behandeling der begrooting in de Tweede Kamer is van Katholieke zijde krachtig aangedrongen op bevordering van het Nijverheidsonderwijs. En terecht. In het Nijverheidsonderwijs ligt een bron van welvaren. Goede vakmenschen vormen een welva rend volk. Alie partijen zijn 't er wel over eens, dat meer nog dan tot nu toe, aan het Nijver heidsonderwijs de steun der regeering moet worden geschonken. In het laatste nummer van het „V&d." spreekt de politieke hoofdredacteur de hoop uit. „da£ ook onze Minister van Fi nanciën het groote belang van veel en goed nijverheidsonderwijs zal inzien. Van de Kamer mag dan ook verwacht worden, dat zc, wat het Nijverheidsonder wijs betreft, deze Excellentie een stoot in de goede richting zal gevende gelden, daaraan besteed, zijn zeer productieve uit gaven." Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats do gemeente Heinkens- zand. D. O. van Workuni, candidaat-nota- ris te Schiedam. BLOEMBOLLEN. Het bloembollenlaboratorium te Lisse. Men meldt ons uit Lisse: Het laboratorium voor bloembollenonder- z.oek dat in Febr. afbrandde, zal binnen korten tijd wederom officieel in gebruik worden genomen. Bloembollenteelt in Friesland. Iu Friesland wordt binnenkort eeu af- deeling van de Alg. Verceniging voor lBoembollencultuur opgericht. Een 15-tal kweekers zijn reeds lid vau de voorloopige vereeniging, welk aantal bij stichting der afdeeling aanzienlijk kan stijgen. Bloembollenteelt op kleigrond. Hierover sprak onlangs Ir. K. Volkersz, rijkstuinbouwconsulent. Hij was van mee ning, dat de kleigronden voor de bloem bollencultuur wel bruikbaar, maar niet bij uitstek geschikt zijn. Tevens werd gewezen op het risico, dat de ondernemer van bollenkweekerijen loopt, waarbij niet alleen het al of niet goed zijn van den oogst gewicht in den schaal legt, maar waarbij ook een groote rol speelt, de vraag of de kweeker vnor zijn goed prijzen kan krijgen. Ook het weer kan het gewas groote schade toe brengen, b.v. de tulp, die uiterst gevoelig voor de weersgesteldheid is. Door het groote risico is het raadzaam en voor adspirant-bollenkweekers aan te bevelen om niet met deze cultuur te beginnen, wanneer ze niet eeil klein reserve kapi taaltje als ruggesteun hebben. STEEWSTiyLyf "3s - TEL. 485 UW ADR .'*°^r dtJi Oudejaars-avond Warny CrdSjjuetfen, Warme Pastajfes ijfnackworstjes en diverse rijne Vleeschwaren. Doet Uw besteling vroegtijdig voor teleurstelling tijd tot de zeer goede turners gerekend worden. De meisjesafdeeling mocht ook gezien worden. Zeer mooi waren on,, de verschil lende gymnastische dansen. Onder de pauze had de verloting plaats waarvoor 10 zeer mooie prijzen beschikbaar waren. De prijzen welke nog niet»afgehaald zijn. liggen in het patronaat voor de gelukkigen beschikbaar. Na de pauze werd het programma vlot en netjes afgewerkt en werd deze uitvoe ring besloten met eenigc standen. Hierna werd door het bestuur aan de leiders, de heeren Goddijn en Casteleijn als bewijs van sympathie een geschenk aangeboden en na een driewerf hoera voor den heer Th. Bergers, die de ziel van de verceniging is-, werd door den zeereerw. heer pastoor Meyqr een woord van dank gebracht aan allen, die medegewerkt heb ben om dezen avond te doen slagen, in het bijzonder aan de talrijke aanwezigen, die door hun tegenwoordigheid blijk hebben gegeven deze mooie en nuttige sport in het belang hunner kinderen te waardeeren. Kwestie over de verkiezing voor een Kamer van Koophandel. De heer Nijpels schrijft uit Maastricht aan het „Hbld." Verleden week moesten er verkiezingen plaats hebben voor het dit jaar aan de beurt van aftreden zijnde deel der Kamer van Koophandel en ter vervanging van den heer J. D. Schoon, die bedankt had. Voor het eerst bleek er iets van een actie om de macht van de leiding van het z.g. klein-Stadhuis te breken. In het plaatselijk advertentieblad ver scheen een advertentie, waarin aangedron gen werd op „Nieuw Bloed" en „Men- schen van karakter en geen die uit eigen belang hun nationaliteit verloochenen. Mannen van eer, die niet liegen als zij spreken over hun bezoeken bij Nederland- sche minister^'', en waarin gevraagd werd: „Limburg toch te verlossen van Ramp en Misdaad" (toespeling op den beruchte anti- Nederlandschen en anti-protestantschen Schund- en stookroman van dien naam. als schrijver waarvan, en uiterst waar schijnlijk terecht, de voorzitter van deze K. v. K. geldt. Toch, of juist vanwege «ie advertentie, leed de oppositie tegen het regimo-S. v. R. een échec. Een der weinige actieve leden dezer K. v. K., een der drie ook. die zich verzet hadden tegen dc bro chure „Zuid-Limburgschc Problemen", de heer H. Klijncn, werd niet herkozen. Thans meldt de „Limburger Koerier", dat deze verkiezing een staartje zal heb ben, daar de heer Klijnen tegen de geldig heid van deze goheele verkiezing zal pro- testeeren „op; grond, da t dc kiezerslijst niet behoorlijk is vastgesteld,-door eenigc kiezers is dubbel gestemd, en zich nog ver schillende andere onregelmatigheden heb ben voorgedaan, in strijd met de wet." Naar nader vernomen werd, is spoedig dienaangaande een uitvoerige mededce- ling van den heer Klijnen 1e verwachten, daar deze, die oorspronkelijk slechts op merkzaam gemaakt werd op dat dubbel stemmen laten, bij nader onderzoek steeds meer bedenkelijke onregelmatigheden ont dekte, o.a. dat do kiezerslijsten, in strijd mei de reglementen, geantidateerd en niet ter inzage gelegd werden, terwijl en kele verkozen candidaten zelfs heelemaal niefT verkiesbaar waren. Daar met deze kiezerslijsten, die onwet tig zijn, ook geen nieuwe verkiezingen ge houden kunnen worden, zal er wel niets an- -ders opzitten dan dat dc Minister van Ar beid de nieuwe leden aanwijst. Misschien komt er, nu Den Haag zoo doende medezeggenschap in dezen krijgt, och nog eens „nienw bloed" in deze merk waardige K. v. K., onder welker leiders de Belgische anuexionisten steeds beweren, dat ze eventueel een bevriende voorloopige regeering voor Maastricht zouden vin den! HOOGMADE. Geen uitvoering. Naar wij vernemen zal de R. K. Tooneelvereeniging „St. Ur sula" uit Leiden a.s. Zondag wegens ver bintenis te Groenendijk alhier niet kunnen optreden. De uitvoering is tot lateren da tum uitgesteld. Waarschijnlijk 5 of 12 Jan. ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanhouding. Door de politic alhier werd aangehouden en naar Leiden over gebracht zekere P. B. verdacht van ge pleegde oplichting daar ter plaatse. - HAZERSWOUDE (Groenendijk). Uitvoering. Dc R. K. Tooneelvereeni ging „St. Llrsula" uit Leiden zal a.s. Zon dag in de schoollokalen der Eerw. Zusters alhier een uitvoering geven ten bate dei- Missie. Opgevoerd zal worden „Het Of fer van de Missiezuster", drama in vier be drijven, gevolgd door „Bekroonde Kaatje" blijspel in één bedrijf. De avond zal wor den geopend met eenigc zangstukjes voor koor en soli. Wij vertrouwen, al is de tijd van uitvoe ring niet ver meer af, dat zeer velen de uitvoering zullen willen bijwonen, gezien het succes bij de opvoeringen in Leiden en andere plaatsen. ZOETERWOUDE (H. R.) Gymnastiekuitvoering. Gisteren werd door de afd. Gymnastiek der R. K. Sport- vereeniging Meerburg de jaarlijkscke uit voering gegeven in de groote gymzaal. De zeereerw. heer paktoor Meyer heette de talrijke aanwezigen welkom en wekte in een kort woord de ouders op, gezien het groote nut dat er van de gymnastiek voer jongens en meisjes uitgaat, hun kinderen aan te sporen lid te worden van de gyrn- nastietvereeniging. Want heilzaam is de gymnastiek niet alleen voor het lichaam, maar ook voor den geest. Degenen die regelmatig jaarlijks de uit voeringen bezocht hebbeu* konden zich overtuigen, dat er ieder jaar vooruitgang is te constateren. De kranige jongens van de afd. Senioren hebben in den loop van den avond verbluffende staaltjes van lenig heid en kracht laten zien. Een woord van hulde is hier op zijn plaats aan den heer Antoon Goddijn, die de leiding van de afd. Senioren in handen had. Ook de kleine pittige Meerburgertjes van de afd. Junioren hebben prachtig ge werktVooral deze jongens beloven veel voor de toekomst en kunnen door hun re gelmatige training zekor binnen korten St. Franciscus Liefdewerk. Het gebouw van het St. Franciscus Lief dewerk mocht zich gisteren in een flink en geanimeerd bezoek verheugen. Van 3 tot 10 uur was .er een druk ver tier en het ging er vroolijk aan toe. Er werd gelegenheid gegeven om do prijzen voor de groote verloting te bezich tigen en daarbij was ook zooals andere jaren een tombola zonder nieten, een schiettent, sjoelbak, gelegenheid tot ringen en ballen gooien en prijsbiljarten, waarbij ook heel aardige prijzen beschikbaar wer den gesteld en ook gewonnen werden. Zelfs de grabbelton bad een ongekend succes. Een stukje muziek zorgde verder voor de noodige vroolijkheid en onder het ge not van deze muziek kon een kopje koffie of een biertje genoten worden. Zondag a.s. 29 December wordt deze pret herhaald. Om S uur 's avonds wordt het gebouw geopend (niet om *7 uur zooals op de strooi biljetten werd vermeld). Geen Leidenaar mag dien avond ver- zuimen eens een kijkje te komen nemen en zich daardoor ook wat op te vroolijken. Het tramverkeer der H. T. M. Met ingang van 30 December a.s. zullen op de lijn der H. T. M. 12-rittenkaarten verkrijgbaar worden gesteld a 1.gel dig op de lijnen Rijnsburgerweg en N. Haven te Den Haag. Deze kaarten zijn geldig voor één per soon; op iederen en op aangegeven dag van Maandag tot en met Vrijdag kunnen 2 rit ten in -willekeurige richting worden ge maakt. Op het vakje waarop aangegeven „Zaterdag of Zondag" kunnen ook in totaal 2 ritten worden gemaakt-, hetzij 2 op Za terdag, hetzij 2 op Zondag, hetzij 1 op Za terdag en 1 op Zondag. Is de kaart gedurende eeDige achtereen volgende dagen gebruikt dan blijft zij voor de overige dagen geldig in een der vol gende weken. Alle ritten op reisdagen welke vallen vóór een dag, waarop van de kaart wordt- gebruik gemaakt, zijn niet geldig. Wordt op Maandag bijv. slechts eenmaal en op Dinsdag in het geheel niet gereden, dan worden bij aanbieden van de kaart op Woensdag alle op Maandag en Dinsdag vallende ritten ongeldig gemaakt. Ongeldig gemaakte ritten worden niet vergoed. INGEZONDEN MEDEDEELING. vo okers/ l Dubbel is fet^enoLmet aAdgSf 4 Wybert-tabl©nen,dekeel is tegen ontsteking be- fëffh "//Jj'p^myeiligd, de adein zuiver! bi ferigin. doozen a 45 en 63 cl» Federatie van Woningbouwverenigingen. Op de laatste gehouden vergadering der Federatie, waar alle aangesloten vereeni- gingen aanwezig waren, heeft de heer van Leeuwen als secretaris afscheid genomen. De voorzitter bracht hem in warme be woordingen dank voor de nauwgezette wijze, waarop door hem de functie als se cretaris is vervuld. De heer van Leeuwen d-«nkte met en kele woorden allen, die met hem hebben samengewerkt in het belang der volkshuis vesting, en sprak de hoop uit. dat de ko mende tijd zou leeren, dat de federatie pal weet te staan voor de belangen der V olkshuisvesting. Als opvolger van de vertrekkende seer. werd door de vergadering benoemd de heer van den Bos. die echter de benoeming nog in beraad wilde houden. Vervolgens werd door de vergadering, na uitvoerige bespreking, over de door B. en W. "in uitzicht gestelde huurverlaging voor enkele vereenigingen, het onderstaan de voorstel met algemeen stemmen 'aange nomen: „De vergadering spreekt er allereerst zijn leedwezen over uit, dat door B. en W. geen overleg is gepleegd met de Federatie tweedens wordt het bestuur verzocht, alle pogingen in het werk te stellen, opdat de voorgestelde verlaging, welke moge lijk zou zijn door de verkregen rentewinst van de 6 pet. voorschotten, ook uitsluitend aan die plannen zal ten goede komen, die met gemelde voorschotten zijn gebouwd; ten derde wordt het bestuur opgedra gen, een oplossing te zoeken tot verlaging van de allerhoogste huren." De vereenigingen, welke een schrijven ontvingen over de in uitzicht gestold huur verlaging, zullen vrachten, met het zenden van een antwoord aan Burg. en Weth., totdat de Federatie de actie voor deze zaak heeft geëindigd. Afschaffing opcenten Suikeraccijns. Op het Bureau der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, ligt ter inzage een circulaire betreffende af schaffing opcenten suikeraccijns, zulks in verband met het reeds door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp over dit punt. Belanghebbenden worden er nu reeds op gewezen, dat, in verband met op 1 Februari a.s. aanwezige voorraden sui ker enz., van 15 tot 27 Januari, formulieren bij de betreffende ontvangers beschikbaar worden gesteld a 2 cent per stuk. Ieder, die teruggaaf of afschrijving ver langt van opcenten, betaald boven den ac cijns van in bezit zijnde voorraden, moet op de formulieren daarvan aangifte doen bij den ontvanger der accijnzen over de gemeente alwaar de goederen zijn opgesla gen. De aanwijzingen van het formulier moeten daarbij worden gevolgd. De afschrijving of teruggaaf blijft ach terwege, indien het af te schrijven of te rug te geven bedrag voor de door een aan gever in één pand bijeengebrachte goede ren, minder dan 45.bedraagt-, of in dien het suikergehalte der goederen 5 pet. of minder bedraagt. Het staat belangheb benden vrij uiteraard partijen goederen van verschillende bezitters ter verkrijging voor teruggaaf bijeen te voegen en door een hunner de teruggaaf of afschrijving te doen aanvragen. Voor verdere bijzonderheden worde ver wezen naar dc ter inzage liggende circu laire. Handelsregister K. v. K. Wijziging 3406. Naamlooze Vennootschap Fayence (aardewerk) en Tegelfabriek „Am phora", Leiden, Hooge Morschweg. Uiltr. Ged. Comm. en Gevolm.: S. Kuiper, Lei den, dd. 15 Augustus 1929. De heeren mr. P. W. Pol en G. D. Dal man, beiden alhier, zijn bestemd voor uit zending naar Ned. Indië respectievelijk als administratief ambtenaar bij het Binnen- landsch Bestuur en als assistent 2de klasse bij het Marine-Etablissement le Soera- baja. TOONEEL. Allerzielen, zinnebeeldig spel in idrie bedrijven door Herman Heyermans. Gisteravond is in den Schouwburg opge voerd Heyermans' Allerzielen. Zooals be kend is de opvoering in 't publiek door de twee vorige burgemeester alhier steeds verboden geweestde tegenwoordige buT- gerueester meende, aan de hand van de licm in deze door de wet gegeven bevoegd heid. dit verbod niet te kunnen handhaven, j Wij willen naar aanleiding van dit too- j neel-gebeuren nog 'ns wijzen op in houd en strekking van „Allerzielen". Gemeentelijke Aankondigingen Kostelooze genees- en heelkundige hulp. Burgemeester en Wethouders van Lei den brongen ter kennis van hen, die zich daartoe hebben aangemeld, dat de kaarten ter bekeming van kostelooze genees- en heelkundige hulp, gedurende het jaar 1930, moeten worden|afgehaald in hot Elisa- bethshof aan de Oude Vest en wel op Donderdag 2 Januari 1930 van des voor middags half tien tot twaalf uur en van des namiddags half twee tot vier uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN DEVENTER-, lo.-secretaris. Leiden, 27 December 1929. LEIDEN. Avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken Vrijdag 27, Zaterdag 28 en Zondag 29 Dec- apotheken van de H.H. G. F. Reijsl:, Stcenstraat 35, tel. 136 en A, J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313. In de tooneelstukken van Heyermans ligt over 't algemeen een felle socialisti sche tendenz, al erkenne wijn graag, dat hij daarin brokstukken geeft van echt menschenleven. In „Allerzielen" is dit niet het geval. Wij zouden dit stuk een verhan deling over den godsdienst kunnen noe men, doch over den godsdienst, gezien door de oogen van Heyermans, die de strenge zedenwet van Christus opgeheven wil zien om vrijheid te laten voor de eischen eenr nieuwere samenleving. Zijn moraal is de „humaniteit", die zich niet stoort aan vaste, onwrikbare normen, doch zich schikt naar het individu. Zoo verkon digt b.v. de hoofdpersoon in „Allerzielen", een vrouw, Rita genaamd, de voortreffe lijkheid en het alleen-zaligmakende van Moeder Aarde, die ze kustzij bezingt, verder de vrije liefde, lastert God en he kelt hen, die Hem dienen. Deze Rita is een zinnebeeldook pas toor Nansen en dienst ambtgenoot zijn zinnebeelden. De eerste, die zijn liefde tot zijn mede- menschen op onverstandige wijze bc oefent-, zinnebeeld van de humaniteit; de tweede van het starre dogma. Ook de liefdezuster, die Rita verpleegt, zou men een zinnebeeld kunnen noemen. Het eerste bedrijf, waarin Rka uitgeput neerzinkt voor de pastorie van pastoor Nansen, die haar liefderijk opneemt- en haar laat verplegen met haar kindje, waar op allerlei laster tegen den pastoor volgt, zou ons doen vermoeden, dat op voor noemde gegevens een mooi tooneelspel opgebouwd zal worden, hetgeen ook inder daad mogelijk zou geweest zijn. Hierin worden we echter deerlijk teleurgesteld, want Heyermans benut het 2e en 3e be drijf, om zijn averechtsche ideeën over het Katholiek Goloof te uiten. Rita vervult de hoofdrol in de theolo gische disputen, die nu volgen, en is zoo rad van tong, dat men er versteld van staat. Het zijn juist de uitingen van deze vrouw, die ons het meest hindferen en ergeren. We zouden willen uitroepen: „Houd toch je mond! Jc weet van het Katholiek Geloof niets af!" En daarbij be zigt, Rita uitdrukkingen, die ons, Katho lieken, als godslasteringen in de ooren klinken. In het derde bedrijf hinderen ons de langdradige vertoogen tusschen de beide pastoors, waarbij we soms moeten glim lachen over het, onverstand van den schrij ver. wat betreft het Katholicisme. Er is geen enkele bisschop, die een pastoor zal behandelen, zooals hier een bisschop pas toor Nansen behandelt. Geen enkele pas toor is zoo dwaas te zeggen, dat hij bid den zal voor de biel van een kind, dat slechts twaalf dagen leefde. En zoo is er nog veel meer in. Als andersdenkenden zich het verzet van R..-K. zijde tegen dit stuk niet kun nen begrijpen, dan komt dit. omdat zij niets of weinig weten van de Katholieke geloofs- en zedenleer, anders zouden z-* zeker begrijpen, dat voor de Katholieken de inhoud zeer hinderlijk ismaar niet alléén voor de Katholieken, doch voor ieder, die de waarheid lief heeft en zijn medeburgers niet wil beleedigd zien door valsche voorstellingen van wat hun het liefst en dierbaarst is: hun Katholiek Ge loof 1 Over dc techniek van het stuk zelf zul len we maar verder niet spreken; alleen willen we zeggen, dat deze vrijwel ver ouderd is. Ten slotte zij vermeld, dat de hoogere rangen in de Schouwburg gelukkig maar dun bezet waren.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2