RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW VRAGENBUS TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN KERSTVERTELLING Advertentiën. DETEMBER LAM EZAAL Een nuttjsK[RSTCESCiiE((K ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 DE LEIDSCKE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER INGEZONDEN MEDEDEELING TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 21 December 1929, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste Barometerst.: 7C9.5 te la Coruna. Laagste Barometerst.: 741.6 te Sey disfjord Verwachting tot den avond van 22 Dec.: Matige tot krachtige Oostelijke tot Zi\** delijke, later Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk ccni- ge sneeuw of regen, lichte vorst des nachts, later stijging van temperatuur. mede door middel van lantaarnplaatjes op doek, uitkomen-, op welke wijze het meest voordeclig, het meest doelmatig en met het mooist eliect étalage en kamer verlicht kun nen worden. Wat betrei't de étalage-verlich ting, men moet vanaf de straat niet de lam pen kunnen zien, het licht moet niet gericht zijn op de kijkers voor het raam, doch op de artikelen, terwijl de plaatsing zoodanig moet zijn, dat geen schaduwen gemaakt worden. Voorts onderscheidt men gerieht- licht (meer helder als bij zonlicht) en dif fuus-licht (bedekt als bij een bewolkten he mel), het bezigen hiervan moet zioh richten naar de artikelen, welke in de étalage voor komen. Daarna werd in vier gedeelten door mid del van een film eenbeeld opgeworpen van •het grandiose bedrijf van de Philips' fabrie ken te Eindhoven, waar thans reeds meer dan 24.000 arbeiders een bes'.aan in vindon, en hoe de vervaardiging van de lampen ge schiedt. Inderdaad belangwekkend en im ponerend. Burgemeester vg,n der Weijden sprak een woord van dank tot de heeren Zierfusz en Max Neill, waarmede door luid applaus ■werd ingestemd. Geboren Hendrilrus Wilhelmus Ma ria, zoon van J. H. Wendel en A. M. Mou- rits Willem Jan, zoon van R. Lauwers en G. van Egmond Adrianus, zoon van G. Blijleven en A. Fokker Janna Wen- de'ma, dochter van D. Blok en W. W. van Wijngaarden Hubertus Maria, zoon van P. Kuijf en A. de Leeuw. NOORDEN. Tentoonstelling. Verschenen is het of ficieel programma van de 6o;brietas-ten- toonstelling, welke in een tweetal lokalen van de R. K. School op de a.s. Kcrstdagc/i wordt gehouden, een tentoonstelling, welke breed wordt opgezet en zeer interessant belooft te worden. De opening geschiedt door den Burge meester der Gemeente, den edelachtb. heer P. A. Th. van der Weijden op. eersten Kerst dag, des nam. 3 uur, waarna aanbieding van thee. Tot des avonds 10 uur en geheel den volgenden dag tot des avonds 7 uur, is de tentoonstelling geopend, waarop in 10 verschillende stands aanschouwelijk wordt voorgesteld de invloed van den alco hol op het godsdienstig en maatschappe lijk leven in al zijn vormen. Als attractie is aanwezig, behalve radio- muziek, een rad van avontuur met een grooten keur van alleraardigste prijzen en een postkantoor met een rijke voorraad Kerstpakket ten. Op tweeden Kerstdag -te 3 uur worden in de St. Franciscuszaal getracteerd de kinderen van de Jeugdorganisatie, alsmedo van de leden van den Volksbond en van de R. K. Tuindersorganisatie en des avonds wordt een groote propagandavergadering gehouden, waarbij als sprekers zullen op treden de zeereerw. pater Caecilius Peters O.F.M. uit Woerden en de heer G. P. Bon uifc s-Gravenhage, met afwisseling van muziek en zang. De toegang is kosteloos. ZEVENHOVEN. Porsonaüa. Onze vroegere plaatsge noot P. Stigter, thans onderwijzer te Rceu- wijk, is benoemd aan een der O. L. S. te Rijswijk (Z.H.). Door den heer J. Monshouwer is zijn .benoeming tot .hoofd der O. L. S. te Maas dam aangenomen. Z0ETERW0UDE (H. Rijndijk). Volksbond. Men verzoekt ons mede te deelen dat de vergadering a.s. Maandag, waar als spreker zou optreden den heer v. d. Akker, niet doorgaat, maar gehouden zal worden Maandag 30 December. Diefstal. Een 53-jarige vrouw werd gisteren door de Vijfde Kamer van do Rechtbank wegens poging tot diefstal van een japon uit den winkel van Vrocm Dreesmann in de Kal- verstraat te Amsterdam, veroordeeld tct anderhalf jaar gvangenisst-r f, overeenkom stig den eisch van het O. M. Doodslag. De Rechtbank te *"s Hertogenboseh ver oordeelde Donderdag den arbeider M. v. d. L., uit Eindhoven, tegen wien wegens dood slag 5 jaren was geëisc-ht, tot 4 jaren ge vangenisstraf met aftrek en voorarrest. Verd. had de vrouw, met wie hij in onge oorloofde verhouding had geleefd en die hen: bij het afscheid nemen een portret had laten zien, uit jaloezie tien messteken toe gebracht, tengevolge waarvan zij bijna on middellijk dood was. HET NIEUWE MIDDEL TEGEN SNOTZIEKTE. De te Voort-huizen gehouden proef tegen snotziekte bij pluimvee met het door dr. Wolf, te Berlijn, uitgevonden mindel eudiphthocid, welke proef Dinsdag zou ein digen, kan ru'et als ten volle geslaagd wor den genoemd. Wel is er aanmerkelijke beterschap on der te dieren te constaieeren, doch geheel geweken is de ziekte niet, wat echter door den heer Pouw, die het initiatief voor deze proef heeft genomen, wordt toegeschreven aan de c-ngunstige weersgesteldheid, waar door de dieren steeds opgesloten moesten blijven. In overleg met den dierenarts, den heer Hoogland, te Barneveld, onder wiens leiding de proeven plaats hebben, werd be- s'otcn de proefneming met een week te ver lengen. MOLLEN VERDRIJVEN. Hoewel de mol onder de nuttige dieren gerangschikt moet worden kan hij in be paalde gevallen hinderlijk en zelfs scha delijk zijn. Vooral in particuliere tuinen, in bakken en op bedden kan hij door zijn woelen en hoopen opwerpen lastig worden, zoo lastig, dat men hem kwijt wil: het koste wat het kost. Nu zijn er heel handige vallen of klem men in den handel, doch het eigenaardige van die dingen is soms, dat ze bij een an der wel schijnen te werken, doch bij ons juist niet- Hoe dat zit weten wij niet, doch het is, geloof ik, de ervaring van meerderen. Ons voldeed het best de spade of sohop. Bij eenig acht geven kan men nagaan omstreeks welken tijd de mol op con be paald plaats verschijnt. Bijna zonder uit zondering zal hij den volgenden dag om dien tijd weer komen. Houdt men dan de dichtgetrapte gang in 't oog, dan is het niet moeilijk hem er uit wiopen, waarbij men zorgen moet achter mem in den grond te steken, dus fcan de ve-soh omgewoelde kant. Wij hebben op deze wijze al vele mollen gevangen. Heeft men hier geen slag of geen tijd voor, dan kan men rotte visch in de gangen stoppon, of groene vliertakken moeten ook goe-1 zijn. Men zegt, dat de mol niet tegen de lucht van deze stoffen kan en een ander jacht terrein gaat zoeken. A's dat terrein nu voor ons maar niet lastiger is, gaat het een poosje goed. Doch tCT'ckcmen doet hïi de een of andere t'jd. Wij hebben met bovenstaande middelen geen ervrring. Wel probeerden wij met heel goed succes carbid, dat in de gangen gebtd werd. Maar zooals ik zei: to'pgkomen doen ze meestal ove- eerigen tijd. Tenzij ze bij buur- m-n een boter jachtterrein en warmer hart vi"den dan bij u. Anders gaat het er mee a's met do zigeuners aan de grens: elk doet r.i'" best ze te looz.cn. Mot mo^envergif ..tonmeine" of ,.mollen- dood" worden zc radicaler verdreven. Vraag: Daar ik zelf door ongenees lijke ziekte niet in staat b-n iets te wer ken, wordt de winkel geheel waargenomen door mijn dochter. De helft van den tijd ongeveer is ze er voor werkzaam, terwijl ze den overigen tijd in de huishouding helpt, waarvoor ze kest, inwoning en klee- dipT ontvrnzt. Heeft nu het werktijdenbe sluit ook betrekking op haar en moet zij nu geregelde tijden houd^T voor hot win kel v erk of voor het bestellingen opnemen en thuisbezorgen'} Antwoord: Het werktijdenbesluit heeft geen betrekking op uw dochter, wan neer zij haar arbeid verricht in een winkel in uw eigen woning en wanneer het bedrijf wordt uitgeoefend zonder hulp van ander personeel. 1.AATSTR RFJJÏCHTPN PE RAMP TE GRONINGEN. Bo'anpvtellina van de Koningin. H. M. de Koningin heeft den burgemees tor ven Groningen telegrafisch mee^edeo'd zéér te zijn getroffen door het bericht be treffende den erpsti-ren remp, waarbij 5 menschlevens verloren gingen en anderen ernstig gewond werden. H. M. verzocht den burgemeester haar oprechte deelne ming te willen overbrengen aan de nage laten betrekkingen der s'achtoffers, 'er wijl H. M. nader geïnformeerd wenscht te worden omtrent den toestand der ernstig gewonden. Te minister van Arbeid, Handel en Nij- verfcei] kcirt heden te Groninven om oen bezoek to brer fep aan de plaats waar de rnti'ofxing zulke groote verwoestingen hoeft aangericht. De toestand vrn de twee ernstig gewonden, de dames Eleiie en Kraak, is nog heel ernstig. Boerderij af-jebrand. Uil Lettelbert wordt ons gemeld: Vanmorgen om half 6 is do boerderij van J. Valkenberg en bewoond door den land bouwer G. Bron tctaal afgebrand. Eehalve eenige varkens kon het vee worden gered, evena's een deel van het huisraad. De oorzaak ven de brand is vermoedelijk kort sluiting. Alles is verzekerd. BIOSCOPEN. City: Niet afgekeurd voor volwassenen Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Motie van wantrouwen. BERLIJN, 21 Dec. (V. D.). In den Rijksdag hebben de communisten heden een motie van wantrouwen teven den rijks minister van financiën dr. Hilferding ingo- diend. LEIDEN, 21 Dec. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (controle) 2.15, prima boerenboter ƒ2— 9.10, idem. goede 1.851.95 per K.G. Aangevoerd ip/S 14^16 vaten, wegende 1055 K.G. Handel goed. Turf. In de week van 16 tot en met 21 Dec. Geen aanvoer lange turf. Laavste prijs ƒ9. hoogste prijs f 10 ver 1000 st"ks. LEIDEN, 20 Dec. Groontenvelüng. Per 100 stuks: andijvie f 1.50—2.50, bloemkool f 712, roode kool 8—10, savove ko-rf. f 912, groene kool 9.506.piete-r#> lie f 23, prei f 4.kropsalade f 8, se'derie 9.506.Per 100 kt».: lcroten 24, kroten, pek. f 610, witloof 15 boeren kool f 57. uien 34, spruiten I f i--»pft, 8T>rn'"ten TT f 6—te. STOM PW IJK. 21 Dee. EU renvoi! mg. Aangeveerd 1990 eie-en. Priizen: bennen- eieren 8.658 90, kippeneieren 8 70— 9.90 e-1 f 7.95 eer 100 stuks. ALPHEN a. d. RUN. 19 tocc. E-or-nvci. Ting. Aanvoer 3600 stuks. Per ]oo stuks: ki^eneie-en 7 5010.en eendeneieren 6.00—8 ?0 rer 700 stuks. WU'kveiling. Prijs per 100 Liter 6.99. 10 50. 20 Dcc. Groentenvei'inn. Per 100 kg Jcten^ercn 8.1010.40. Goudreinetten f 7.00—10.^0, B^ri'itbool T fO^O—21.90, BTuitlcool TI f 10.80, kroten 3.90—1.^0, u:en f °."0, Per 100, bos: andüyie f 9.103.50; Pc 100 stuks: savoyekoolv 8.7011, roodekool 8.3011. WiiSSKLNOTJCKRTNGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Rerlün 59.40 Londen 12.101 New York 2.47is/1G Parijs 9.77''4 Brosse' 3-4.711/^ Zwitserland 48.24'/., Milaan 12.96'/.* Madrid 34.37'/.; Oslo 6(152'/; Kopenhagen 65.ÖD/C Stockholm 66.891/., Weeneii 34.89'/„i Praag 7.35'/; Boedapest43.42'/2 BEURSOVERZICHT. Van affaire was heden niet veel te be- me.ken. Zelfs de Industrieclen konden de publieke attentie niet meer vastleggen. In aanmerking genomen dat de stemming in Wall street opnieuw flauw was, kan hier van een prijshoudende tendenz worden gesproken. Het meest ging nog om in aan deden cn claims v. Gelder-papier, die wit vaster waren, doch per saldo had het uoor- dcelig verschil wéinig te beteeker.-en. Mar garine Unies gemakkelijk op peil, eyer.al.s Calvé Delft. Philips daarentegen hadden van aanbod te lijden en waren opnieuw lager. Kiichenmeisters konden zich hand haven. Aku'e reageerden na hooger ope ning tct op het laagsto peil van gisteren. In navolging van New York leden Kon. Clie een verlies van enkele pets. Voor Rubbers was de tsndenz weinig verbeterd. De daling was wel geindigd, doch van her stel was geen sprake. Tabakken lui. Sui kers onveranderd. Amerikanen in overeen stemming met New York. Als gij daar zoo langs den weg gaat, is Annie van de Marei wel een figuurtje, dat de aandacht trekt. Met veerkrachtige)! tred, met rustig beweeg van hoofd en ar men, met iets energieks over zich, slapt zij lustig voort, zoo nu en dan een vricn delijken greet wisselend met bekenden en jeugdvriendinnen. Maar ook in breeden kring is zij gezien en geliefd om hare een voudige hartelijkheid, hare vriendelijken eenvoud, om de vele goede eigenschappen, welke van uit haar zoo ontvankelijk ge moed naar buiten treden. Eerstens de groote zc:rg en tedere liefde voor haar aan een sleepende ziekte lijdende moeder, die, met lamheid geslagen, door haar dochter, in een wagentje rondgereden, kan genie ten van lucht en licht, van de natuur en de conversatie, waardoor haar lijden meer dragelijk is. Vroeg weduwe geworden bleef haar een zeer bekrompen bestaan over, te weinig om voor zich en.haar dochtertje in haar onderhoud te voorzien. Gevolg was dat m edcr hard moest arbeiden om bij te verdienen en de kunst van borduu- ren, haar bijzonder eigen, gaf haar daartoe de gelegnfcoid. Ook kon zij haar Annie laten leeren en laten opleiden voor onder wijzeres, wat dcor dit reeds jong begrij pend kind, door ijverige studie werd ver gemakkelijkt. Totdat even nadat Annie een plaats had gekregen als onderwijzeres, het gebeurde, dat een ernstige ziekte, het door zoo groote inspanning afgefobt lichaam aantastte met als gevolg een blij- vendè verlamming. Anr.ie begreep den toestand geheel on prentte zich sterk in, dat van nu af aan op haar een groote plicht en niet gemakke lijke taak rustte. Doch als steeds was hare eclite kinderliefde daar, om in een innig gebed Geds hulpe en sterking te vragen in de taak die haar op de schouders was gelegd. En^ van af den eersten dag vatte zij haar plicht op met een nauwgezetheid, een liefdevollo toewijding, een troostende vindingrijkheid, die, ontsproten aan haar diepen godsdienstzin, haar rijpe kinder liefde, een sfeer wist te scheppen, die moeder een groote mate van onderwerping en niet weinig verlichting gaf in haar let. De geldelijke zorgen, het verlies van in komsten, nu moeder niet meer kon ver dienen, vonden compensatie in het sala ris, Annie in haar functie van onderwijze res toegelegd. Zoo waren reeds drie ja ren doorgebracht, jaren van. steeds grccier.de toewijding, kinderlijke genegen heid en zich ontzeggen van die dingen, welke een jong meisje zoo gaarne geniet, alles cm wi'le van die goede, haar kind zoo innig liefhebbende moeder, die de of fers, door haar kind -geb*acht, in vurige gebeden aan Gods goedheid ter zegening opdroeg. Met dat al is Annie tot den leeftijd van 22 jaren gekomen en zijn die drie jaren van zorgen, van een dagverdeeling tusschen haar school, de huiselijke bezigheden en zorg voor moeder, met de hulp van een dienstmeisje, voorbijgegaan, zonder al te zichtbare sporen achter te laten in haai van kindsbeen krachtige gezondheid. Steeds siert haar de blo6 op de wangen en ontwikkelt een gezonde groeikracht baar rijzige figuur. De wufte dingen van de wereld, in kleeding en vermaak, trek ken haar niet aan, en een blijde gods dienstzin beheerschen al haar doen en la ten. Wie met haar in aanraking komt, wordt getrokken door haar openhcil van karakter en de liefde welke zij legt in den steun, welke zij armen en gebrekkigen zoo gaarne verleent. Want nooit wordt te vergeefs een beroep gedaan op haar mede werking in sociale- en charitatieve ver- eenicingen, maar haar wijs en weldoor dacht oordeel gaarne wordt gehoord. Totdat er zich een omstandigheid voor deed, die op haar leven van beslissing zou zijn. Een familiefeest zag haar onder de genoodigden. Een oom vierde zijn zil veren huwelijksfeest en onder de talrijke genoodigden was ook onze Annie, dio eerst om wi'le van moeder de uitnoodi ging wilde afwijzen, doch onder mceder's aandrang ten slotte toch meldde te zul len komen. De dag brak aan en Annie ging, na hartelijk afscheid, naar de aan de etad grenzende buitengemeente, waar haar ocm hoofd fras van een R.K. school. Zij vond daar vele gasten, familie en ook waren daar eenige vrienden van de reeds oudere zoons van ocm, die met een talrijk kroost was gezegend. De oudste zoon Jaa onderwijzer, die de functie van ceremonie- mees'er zou vervullen, had ook zijn vriend Karei, een leeraar aan het gymnasium van de stad, waar Annie woonde, genoo- digd, die van gcede muzikale aanleg, met een rnocie baritonstem, eenige liederen zou ten beste geven. Het was een acht- en-twintig jarig jcngmensch, flink van por tuur, bescheiden in zijn optreden, prettig in de conversatie, een jonge man, die in de studie zijn ideaal vond en zeer gezien was in de kringen van de intellectuee'en. Is het wonder, dat tal van jonge meisjes er niet op legen zonden hebben, als hij „haar hart en hand had geboden. Ook An nie, die nog maar weinig met jonge man nen in aanraking was gekomen, kwam ón der den indruk van dien jongen man, die zoo echt prettig kon spreken over littera tuur en muziek, die zoo geheel beheerschte de onderwerpen, welke tusschen bestudeer de menschen veelal worden besproken. Druk in gesprek met e'kaar liet ook An- nie b'ijken, dat zij op de hoogte was van deze dingen en dat menig paedagcsisch vraagstuk door haar was bestudeerd. Het vlottende onderhoud werd toen onderbro ken door den ceremoniemeester, die An nie kwam vragen of zij bereid was den zanger een dienst te bewijzen en haar goed ontwikkeld muzikaal pianospel te geven als aceompaenatrice bij de liederen door Karei te zingen. Nadat zij eerst wat te genstribbelde, zeggende, dat bear spel iets heel gewoons was, gaf zij ten s'otte, na herhaald aandringen, toe en 6telde als voo-waarde eerst het te 6pe!en accompag nement even te mogen doorspelen. Wat ge makkelijk ging in de kamer, waar de piano stond en die gelezen was buiten bet ge gons en de vroolijkheid van de gasten. Gevraagdtwee dekvvamo STRÜtf ISTBRS, loAfli6 gi den.^èr week. bij B J™ SCHNEIBEF.S. Hoogewoerd 70. •VI24 MANUFACTUREN- ZBÊBÖ^NZAAK. atdd /^iige flinke Aftee&aif; die met het vak bekend zijn gelieven te solliciteeren onder no. 107 Bureau van dit Blad. 21 Begin HOOIGRACHT UIT ONZE COLLECTIE rennen f 1.S0 Etui met Vulpotlood en Vulpen f 1.25 Dames-Vulpennen f2 50 cn f 2.C0 met gouden pen .,Eversharp" Imitatie Alpaca f 1.25 PAPIERHANDEL Haarl.straat 29, Tel. 2(97 Karei nam de muziek uit zijn tasch, wee Annie aan welke nummers hij zou zinge en Je neef leidde Annie naar het achter huis, waar de kamer gelegen was, waar d» piano stond. Annio slceg een paar accoor- den aan cn speelde eerst een aardig salon stukje, waarna zij zich ze'.te tct do studio van de begeleiding van de aangegeven lie deren. Zoo geheel alleen zijnde, speelde zij met vlotheid de nummers door, die niet. zon moeilijk warén. Eén echter vroeg èn cm de gecompliceerde maat èn om de in triolen verdeelde begeleiding wat meer studie en juiefc toen zij, do melodie mee neurieënde, een nieuw accoord aansloeg, werd op de deur geklopt en trad Karei binnen, onder betuigingen van excuus, doch er levens bijvoegde, dat hij het lied, wat Annie juist onderhanden had-, graag even met haar wilde doorzingen. Was Annie even van de wijs gebracht door het intreden van Karei, zijn komst leek haar zeer aannemelijk, om reden dat alleen samengaan van zang en begeleiding &cn goed geheel kon brengen. En zij gaf de inleidende aecoorden. Daar trof hr oor do met groote muzikaliteit- en zuivere, warm getimbreeTde stem ingezette melo die, getoonzet op een Ave Maria, dat een groote bekendheid heeft. Hoe troffen baar die klanken, hce veelde zij aldoor meer ziel in den tekst leven en, meegesleurd met dat zoo wondere muzikale, zoo warm aan sprekend talent, ging zij op in de bege leiding, die onder hare vingeren uitgroei de tot een schoon geheel met den zang. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3