DONDERDAG 19 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 1 BINNENLAND Het Mysterie van Heath Hover EERSTE KAMER. Een aantal wetsontwerpen. In de vergadering van gasteren zijn o.a. goedgekeurd de begrootin-gshoofdstukken I, Vila en XII. Bij bet ontwerp tot verlenging van den termijn bedoeld in art. 88a der Tabaks wet betoogt de heer De Jong (R. K.) dat verlaging van die dispensatie de huisin dustrie bestendigt. De minister van financiën ont kent dit, daar het verbod van het gebruak van een werkplaats als woongelegenheid of keuken gehandhaafd blijft. Het ontwerp wordt aangenomen zonder stemming. Een groot aantal kleine ontwerpen wordt zonder stemming aangenomen. De vergadering is verdaagd. TWEEDE KAMER. „Onderwijs". Meer steun voor het Nijverheidsonderwijs. De begrooting van Onderwijs is een heel eind verder gekomen; heel veel is er niet meer overgeschoten. Bij Nijverheidsonderwijs klaagden ver schillende sprekers en spreeksters over een tekort aan dit soort onderwijs en over de salarissen der leeraren. Wat het eerste betreft: wij gaan geleidelijk vooruit, aldus minister Terpstra; reeds genieten 800 nijverheidsscholen en -cursussen subsi die en voor 1930 staan 6 nieuwe scholen, 5 nieuwe gebouwen, S vergrootingen van schoolgebouwen en uitbreiding van het avondonderwijs op het program, terwijl de M nister voor 1931 het Nijverheidsonder wijs op den voorgrond wil stellen. Wat het tweede aangaat: de nieuwe salarisrege ling komt dezer dagen in het Staatsblad en zal l*/s a 2 ton 's jaars kosten. Bij Lager Onderwijs antwoordde de Mi nister op vele wenschen met te verwij zen naar het rapport van de Staatscommis- sie-Rutgers, dat spoedig zal verschijnen, zoo o.m. voor wat betreft schoolgeldrege ling, Esperanto en Fransch op de lagere school. (De Katholieke afgev. de heer Mol- ler verklaarde zich tegen Fransch en voor Esperanto op de lagere school). Nog slechts enkele artikelen van de af deeling Lager Onderwijs en de afdeeling Kunsten en Wetenschappen bleven over. Vermelden wij nog, dat met 55 tegen 25 stemmen de Kamer heeft aangenomen een voorstel van mej. Westerman VB.), om geen subsidie te verleenen aan het theosophisch lyceum te Naarden, omdat dit niet voldoet aan de te stellen eischen. Met het nemen van deze beslissing was de Kamer gisterenmiddag aan de behandeling der begrooting begonnen. De regeering had voorgesteld een subsid'e te verleenen aan gezien dit verleden jaar is toegezegd door minister Waszink. Intusschen schijnt deze bewindsman wel wat gauw met de toe zegging te zijn geweest want het lyceum bleek er een van een zeer eigenaardige soort te zijn. Voor de behandeling van „Onderwijs" had de Kamer zich eerst er voor uitge sproken met 64 tegen 15 stemmen om vóór de Kerstvacantle af te doen de begrooting van de Staatsmijnen. Met deze begrooting zal ook het plan behandeld worden om de Staatsmijnen met 100.000 te doen deel nemen in een op te richten tricotage-fa briek in Z.-Limburg. Verder heeft-de Kamer een interpella tie van den heer Wijnkoop (C. P.) afgewe zen, nJ. een interpellatie over „Indo nesië", die reeds door den heer De Visser was aangevraagd, die nu ziek is omdat de Kamer deze handelwijze als „unfaire concurrentie" beschouwdeen een interpel latie over door de politie bij communisten gedane huiszoekingen toegestaan. DIPLOMA's VOOR ZIEKENVERPLEGING. Nieuwe beschikking. In een afzonderlijk bijvoegsel van de Staatscourant van Dinsdagavond (17 De cember) is opgenomen een beschikking van de ministers van Arbeid en van Binnon- landsche Zaken en Landbouw, betreffen de diploma's voor ziekenverpleging. Ten aanzien van diploma A kan de mi nister van Arbeid als opleidingsinrichting erkennen A. groote algemeene ziekenhuizen mei, ten minste 40 bedden en ten minste 14.000 verpleegdagen per jaar; B. kleine algemeene ziekenhuizen met ten minste 25 bedden en tea. minste 8000 verpleegdagen per jaar en kinderziekenhui zen met ten minste 40 bedden en ten min ste 14.000 verpleegdagen per jaar, indien de opleiding in deze kinderziekenhuizen een alzijdige kan zijn ter beoordeeling van den minister; O. kleinere algemeene ziekenhuizen met meer dan 15 en minder dan 25 bedden en ten minste 4000 verpleegdagen per jaar en kinderziekenhuizen met ten minste 40 bed den en ten minste 14.000 verpleegdagen per jaar, indien deze kinderziekenhuizen niet als ziekenhuis, bedoeld onder B. worden erkend. De kleinere algemeene ziekenhuizen, die volgens de regeling, vastgesteld bij de in getrokken beschikking van 13/17 Dec. 1923 en daarin aangebrachte wijziging, op hot oogenblik van het in werking treden van deze nieuwe beschikking gerangschikt wa ren in III A (oude indeeling), worden, mus zij de beschikking blijven houden over ten minste 25 bedden, voor de opleiding ge lijkgesteld met kleine algemeene zieken huizen, bedoeld onder B; D. speciale klinieken, inbegrepen sana toria, met ben minste 15 bedden en ben minste 2000 verpleegdagen per jaar. Met betrekking tot het aantal verpleeg dagen kan de minister van Arbeid, over- logging eischen van dagstaten, ingericht volgens een door dipn Minister vastgesteld modeL De voorwaarden, waaronder de erken ning geschiedt, zijn de volgende a. In de inrichting wordt door of van wege de directie voor een geregelde theo retische en praotische opleiding der leer- lingverplegenden zorg gedragen. b. De opleiding wordt gegeven door art sen en door verplegenden, in het bezit van het diploma A. c. Het onderwijs moet voldoen aan de gestelde eischen. Het onderwij® aan de erkende zieken huizen omvat een theoretische en eene praotische opleiding. Ten behoeve van de practische opleiding wordt gebruik ge maakt van een praktijk- en rapportenboek je, waarvan het model bij deze beschikking is gevoegd. De theoretische opleiding wórdt gege ven in'een, cursus voor drie "leer jar en, waar in de geheele leerstof moet" worden onder wezen. Aan het einde van ieder leerjaar wordt een onderzoek ingesteld, waaruit moet blijken, dat de leerling voldoende be kwaam is om tot het volgende leerjaar of tot het examen te worden toegelaten. De resultaten van dit onderzoek worden aan den betreffenden inspecteur medegedeeld. De practisohe opleiding wordt gegeven in dier voege, dat iedere leerling bij heb einde van zijn leertijd zooveel mogelijk lij ders aan allerlei ziekten heeft verpleegd, en ten minste 25 van de genoemde handgre pen, na voldoende oefening, ten overstaan van het hoofd van de afdeeling, goed heeft verricht en practisch eenvoudigen zieken- kost heeft bereid. De opbrengst der P. T, en T. De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie hebben over November resp. ƒ3.965.413, ƒ597.014 en 1.567.716 opge bracht, tegen 3.913.257, 613.363 en 1.231.231 in dezelfde maand van 1928. Van Januari tot en met November was de opbrengst: posterijen 44 1/4 millioen, te legrafie ruim 7 millioen, telefonie ruim 231/2 millioen, tegen 431/2 millioen, bij na 7 millioen en ruim 211/2 millioen in het zelfde tijdvak van het vorig jaar. "V internationaal architecten congres tejboedapest. Nederlartd-Vieeri!t er aan deel. Van S—14 September 1930 zal te Boeda pest het XII International architecten congres worden gehouden onder auspiciën, van de O. P. I. A: (Comité' Permanent In ternational des Architectes). Aag het con gres zal een tentoonstelling worden ver bonden, welke ten doel heeft de ontwikke ling van de architectuur in de voornaamste landen na den oorlog te toonen. Het initia tief tot dit congres werd genomen door de Hongaarsche afdeeling van de C. P. I. A. en den Hongaarschen Architecten Bond. Het programma voor hefc congres bevat: De economische opleiding van den archi tect; de tot dusver door de architecten kamers behaalde'successen; het geestelijk eigendom van den architect; de rol van den architect bij den industrieelen bouw en de accoustiek in groote zalen. Het congres zal gehouden worden in de groote Redou tezaal, welke een interessant voorbeeld is van de romantiek in de Hongaarsche ar chitectuur. Bij gelegenheid van do ver schillende recepties zullen de deelnemers in de gelegenheid worden gesteld de di verse zalen te bezichtigen, welke men an ders moeilijk te zien krijgt. Ook de Ne- derlandsche afdeeling van de O. P. I. A. (voorzitter dr. J. Slothouwer te Amster dam, secrtaris Jan Wils te Voorburg) zal aan het congres deelnemen. Het „Comité" Permanent International des Architectes" omvat alle architecten-organisaties ter we reld. Voorzitter van het comité is de be kende Nederlandsche architect ir. Jos. Th. J. Cuypers te Amsterdam. R. K. ALGEMEENE MIDDENSTANDS- BEDRIJFSRAAD. Dezer dagen hield de R. K. Algemeene Middenstandsbedrijfsraad te Utrecht een algemeene vergadering. Bij den aanvang wijdde de voorzitter Dr. J. van Beurden, allereerst enkele woor den aan de nagedachtenis van den heer Fr, van Rossum uit Hilversum, in leven oju. bestuurslid van den Algemeenen Raad. Vervolgens wees spr. op do in de troonre de aangekondigde en in de schriftelijke stukken en bij de opepbare behandeling nader besproken wettelijke regeling om trent de instelling van bedrijfsraden. Spr. meende te mogen veronderstellen, dat ook de leden der bedrijfsraden met genoegen van deze plannen kennis hebben genomen. Wanneer de plannen van Minister Ver schuur tot uitvoering kunnen komen, gaan we aldus de voorzitter geleidelijk in de richting, die door onze bedrijfsraden immer is voorgestaan. Spr. hoopte, dat de bedrijfsraden door een zoo goed mogelijke volvoering van hun taak zouden blijven getuigen voor de reeds jaren door hen gepropageerde idee der bedrijfs-organisa- tie. Bij de „mededeelingen" deelde de voor zitter o. m. mede, dat de bedrijfsraad voor het electrotechnisch bedrijf spoedig geïn stalleerd zal kunnen worden. Besproken werd de vraag, of het weu- schelijk moest worden geacht wijziging te brengen in de plannen betreffende werk plaatsopleiding, zooals die vroeger door de algemeene vergadering werden uitgestip peld. De vergadering was van meening, dat het noodig zou zijn bij het streven naar verwezenlijking der plannen er meer re kening mede te houden, dat ten deze sa menwerking met niet-katholieke vereeni- gingen als regel noodzakelijk zal zijn. Behandeld werd voorts de vraag, of het al dan niet wenschelijk zou zijn, dat de bedrijfsraden zich een onpartijdigen voor zitter met adviseerende stem assumeeren. De overgroote meerderheid der vergade ring was van gevoelen, dat er geen aanlei ding was wijziging te brengen in den hui- digen toestand, dat als voorzitter van den bedrijfsraad fungeert een der werkgevers- leden, als secretaris een der arbeidersle den. Een bedrijfsraad, die er desniettemin de voorkeur aan mocht geven als voorzit ter iemand aan te wijzen, niet behoorende tot een der partijen, behoudt daartoe vol komen de vrijheid. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 20 Dec, Huizen, 1875 m. 10.3011.00 Ziekendienst. N. O. R. V. 11.0011.25 N. C. R. V. Voor de jeugdige zieken. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. K. R. O. 12.151.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. I.152.30 K. R. O. Gramofoonmuziek. 4.005.00 Gramofoonmuziek N. O. R. V. 5.006.30 N. C. R. V. Concert door het Holl. Harpkwartet. 6.307.00 K. R. O. Lezing over: „Inkoop voor Handel en Industrie". 7.007.30 K. R. O. Cursus Schriftverbe tering. 7.35 V. P. R. O.-uitzending. Hilversum 1071 M. (van 126298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwartet. 2.052.45 Uitzending voor scholen, 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Maak het zelf-cursus. 4.304.40 Gramofoonmuziek. 4.40—5.00 Causerie over de Vredes- 'en Volkenbondstentoonstelling te 's Graven- hage, door H. Ch. G. J. v. d. Mandere. 5.006.30 Concert door het Omroepor kest. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6,457.15 Spaansch: Beginners. 7.157.45 Radio-cursus vanwege het On derwijsfonds voor de Binnenvaart. SpreLür O. A. M. C. van Kasteel. 8.018.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Oratorium-uitvoering: „Die Jahres- zeiten" van Jos Haydn. Dq Philips' Orato rium Vereen, o. 1. v. Johan Winnubst. So listen: Jo Vincent, Louis van Tulder, Tom Denijs. Begeleiding: Het Utrechtsch Ste delijk Orkest. Aan den vleugel: Mevr. J. F. van Lonkhuyzen. Uitzending vanuit het Philip's Ontspanningsgebouw te Eindho ven. Na afloop: Persberichten. Daarna: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 11.20—12.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Concert. 4.20 Dansmuziek. Na grondige bespreking van de te vol gen werkmethode werd besloten op een binnenkort te houden algemeene vergade ring aan de hand van stellingen of vraag punten, welke de bedrijfsraden tevoren in eigen kring zullen kunnen bespreken, door een tweetal personen te doen inleiden de vraag, hoe de op handen zijnde wettelijke regeling der bedrijfsorganisatie, 't doeltref fendst ware samen te stellen en op welke concrete punten aan de in te stellen be drijfsraden een taak ware toe te kennen. Hierna werd verslag uitgebracht over de van de bedrijfsraden ontvangen antwoor den inzake de concurrentie, welke den pa troons wordt aangedaan door arbeid van werknemers na den wettelijk vastgestelden werktijd voor eigen rekening uitgevoerd. Uit dit verslag bleek o.m. opnieuw de groote moeilijkheid om ten aanzien van dit hier en daar, blijkens de verkregen inlich tingen, inderdaad vrij veelvuldig voorko mend euvel juiste en volledige gegevens te verzamelen. Wat de bestrijding ervan aangaat, meende de vergadering, dat waarschijnlijk alleen via de verbindend verklaring der collectieve arbeidsovereen komst getracht kan worden dit euvel zoo veel mogelijk tegen te gaan. Nadat nog mededeelingen gedaan waren over een aangegane overeenkomst, waar door het mogelijk is leerlingen en a.s. leer lingen psychotechnisch te doen onderzoe ken, werd de uitstekend bezochte verga dering (alle bedrijfsraden hadden zioh doen vertegenwoordigen) gesloten. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezingen en nieuwsberichten. 7.05 Piano-recital. 7.20 Lezingen. 8.05 „The Prisoner of Zenda" van Antho ny Hope. 9.20 Nieuwsberichten en Lezing. (Debat). 9.55 Concert. Symphonie-Orkest. 11.20 Verrassing. 11.3512.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 m. 12.202.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek.^ 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Causerie met muzikale illustratie. 9.05 Concert. Uitvoering van „Le Roi d'Ys" van Lalo. Orkest en vocale solisten. L a n g e n b e r g, 473 m. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Concert. Piano, viool en cello. 7.20 „Weihnachtsoratoriuui" voor soli, koor en orkest van Richard Wetz. (Eerste uitvoering). Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 m. 6.159.50 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. I.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.506.50 Lezingen. 7.057.20 Lezingen. 7.50 Orkestconcert. 8.50 Koorconcert. Daarna: Beriohten. 9.50 Orkestconcert en sopraan. Kalundborg, 1153 m. II.201.20 Orkestconcert. 2.004.00 Orkestconcert en deolamatie. 4.005.00 Kinderuurtje. 7.209.20 Orkestconcert en uitzending van een zangspel. 9.3511.20 Her-uitzending van buiten landsche stations. Brussel, 508.5 m. 5.20 Trio concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orgelconcert. 9.35 Koorzang. 10.15 Gramofoonmuziek. Begrafenis P. Besselaar. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer P. Besselaar, in leven burgemeester der gemeenten Spa kenburg en Bunschoten. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Besselaar, broeder van den overledene, die er op wees, hoe wijlen bur gemeester Besselaar van oen eenVoudig man tot een bekwaam magistraat is gewor den. Hij was een man van groote wils kracht, hij heeft zichzelf oen weg gebaand. De loco-burgemeester, de heer W. Nieirw- boer, bracht hulde aan den overleden© voor wat hij voor do gemeente gedaan heeft. Helaas heeft hij, die als burgemees ter zulk een zwaren strijd te strijden had, niet steeds de erkenning moge vinden, waarop hij aanspraak mocht maken. Ds. Post sprak namens de Gereformeer de Kerk van Bunschoten en sprak woor den van troost tot de weduwe en naaste verwanten. De heer W. Los, secretaris van de ge meente Sassenheim, sprak enkele woorden van hulde voor de aangename samenwer king, die tot voor kort tusschen wijlen bur gemeester Besselaar en spr. heeft bestaan. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, zegde Ds. Schouten aan de geopende groeve een kort dankgebed. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 35) Dit verzoek was een groote teleurstel ling voor Melian. Nu kon ze Helston Yarne niet in vertrouwen nemen Maar natuurlijk, mijnheer Mervyn, zei Violet. Natuurlijk zullen we onzen mond houden. Daar zal je me dan een groot genoe gen mee deen. Je moet weten dat er al genoeg kletspraatjes de ronde doen over dit huis. En dan is er nog iets, en dat is misschien nog veel moeilijker voor jullie. Dat is, praat er onder elkaar ook niet over. Laat het geen vat op je gedachten krijgen. Tracht het zoo gauw mogelijk te vergeten. Verlangt u nu niet al te veel Van ons, ocm vroeg Melian, onze vrouwelijke nieuwsgierigheid is op het kookpunt. Maar we zullen ons uiterste best doen, om u uw zin te geven. Mervyn stapte zoo spoedig mogelijk van het onderwerp af. Wat willen jullie meisjes vanmorgen nu eens ondernemen? vroeg hij. We zouden Violet eens toonen, hoe hier visschen. Joe zou wormen zoeken en ze voor ons aan den haak doen. Weet je, Violet, dat kan ik bij deze manier van visschen niet uitstaan, dat geknoei met die wormen, daarom- laat ik het Joe doen en kijk dan zoo lang den anderen kant uit. Er zit snoek in Plane Vijver, maar de grooten willen haast niet bijten. De klein tjes zal je wel krijgen, maar die van meer dan een pond houden zich bescheiden op den achtergrond. Mooi zoozei haar oom. Dan kun nen jullie het samen best stellenik moet brieven schrijven. Dat overkomt mij niet vaak, dat is een van de voordeelen van mijn eenzaaheid. Roep maar om Joe, wanneer je hem noodig hebt. Hij bracht do lachende, vroolijke meisjes een einde weg, maar ging niet met ze naar het oude schuitenhuis, dat in de boomen genesteld lag aan het eind van den vijver. John Seward Mervyn voelde zich zeer bezwaard op dien stralenden lente morgen, terwijl de wouden weerklonken van vogelzang en de heldere jonge stem men van zijn nichtje en haar logee weg stierven tusschen de oude boomstammen. Twee wielrijders schoten over den weg langs den dam en trachtten dé volgende helling te nemen met de vaart die ze hadden overgehouden van de vorige, stei lere helling naar beneden. Ze keken links naar het huis en rechts over den vijver. Een van beiden scheen een oogenblik ge neigd om af te stappen, om beter van het schilderachtige uitzicht te genieten maar bedacht zich toen weer- Toen verscheen een wagen, beladen met meelzakken en daarna een motorrijder wiens helschc ma chine een oorverdoovend lawaai maakte en nog lang een stinkende rookwolk van benzine over het lachende landschap ach terliet. Er scheen dien dag een extra druk ver keer op de anders zoo stillen weg te zijn, dacht Mervyn en hij vroeg zich af, wat er gebeurd zou zijn, als Iemand anders eens dat blinkende ding op het pad had zien liggen? Wel, daar had hij niets mee te maken, dacht hij grimmig, maar tochdan ha£ het muisje allicht een staartje gehad. En die gedachte deed dat vreeselijke moment, dat hem het bloed in de anderen had doen verstijven weer in al zijn verschrikking in zijn geheugen terugkomen. Het oogen blik dat hij alleen Melian had zien aankomen met het „teeken" zoo maar in haar bloote hand, als was het het on schuldigste ding ter wereld. Hoe was het toch gekomen op de plaats waar zij het gevonden had? Het? Ja,'maar was 't het wel Hij wa3 blij geweest, dat de beide meisjes voor een paar uur verdwenen w&- ren. Hij kon oude Judy met haar potten en pannen hooren rammelen bij het for nuis in de keuken. Hij was nu eindelijk alleen, eindelijk. Hij ging naar boven. Do portalen, oud en ongelijk, kraakten en zuchtten onder zijn stap. De lange nauwe gang, die naar het ongebruikte gedeelte van het huis voerde was schemerig door stof en spinnewebben op dc verwaarloosde venster, en terwijl hij verder liep, trok hij de oude handschoenen van laatste weer aan. Verscheiden deuren liep hij voorbij, toen stond hij voor een stil en draaide de kruk om. Een schimmelig vertrek werd zichtbaar, half gevuld met op elkaar ge stapelde, oude wormstekige meubelen. Hij schoof een oud, wankel buffet van den muur. In de ruimte die daardoor zicht baar werd, zag hij iets glinsteren. Hij boog zich voorover als om het aan te raken, maar bedacht zich weer. MooiDat ligt d^ar goedzei hij bij zichzelf. Nu dat andere, als het er ten minste nog is Hij ging de kamer uit en deed de deur achter zich dicht. In de gang deed hij de handschoenen weer uit. Hij borg ze in zijn zak en wandelde door de voordeur naar buiten. Van achter op den vijver klonk het vroolijk geluid van een helderen lach. Het kwam vanuit de boot over het water en hoewel de boot ongeveer een halve mijl ver was, kon hij duidelijk de verschillen de tonen van Melian's en Violet's lach on derscheiden. Die- luchtige, gouden vroo- lijkheid en dan die tragedie er vlak naast! Wat een wonderlijke wereld Toen begaf hij zich naar een steil bosch paadje, dat naar een plek leidde nog la ger dan het huis. Weldra stond hij stil en spiedde om zich heen. Een klein stroompje drupte tus schen, en af en toe zelfs onder de steenen door bij warm weer was het meestal droog. Hij duwde twee steenblokken op zij zoo maar, onverschillig, alsof hij er geen directe bedoeling mee had. In de plech tige eenzaamheid kon hij niemand ontdek ken, maar daaruit volgde nog niet, dat niemand hem zag. Maar „iets" bespiedde hem zeker. Het witte schijfje keek hem aan als een vijf- puntig oog, met een onheilspellenden haast menschelijken of beter nog dui- velschen blik vanaf het vochtige bed, waar hij het maanden geleden had neergelegd. Het had eigenlijk met roest overdekt moe ten zijn, maar dat was het niet. Ook dat viel hem op en hij voelde zich steeds vas ter verstrikt in de mazen van het net, dat zich cm hem begon te sluiten Dat andere ding, precies de gelijke van dit, wie had dat neergelegd? Een oogenblik haêl hij zich trachten gerust te stellen mot de valsche hoop, dat hij zelf in een mo ment van verstrooidheid, het had wegge nomen van de schuilplaats, waar hij het had heengebracht, terwijl Helston Varne tijdelijk opgesloten zat. Maar neen, Het lag nog onaangeroerd achter het oude buffet in het ongebruikte gedeelte van hei huis, waar hij het zelf had neergelegd. Toen hij op zijn schreden terugkeerde was om hem heen de schoonheid van een laten lentedag, of een vroegzomersche eigenlijk. En toch liep John Seward Mer vyn daar dat boschpad op, het gezicht grauw van zoTg en met de wanhoop in het hart. t Toen hij bij het huis kwam, kwamen de meisjes hem juist tegemoet. Zij liepen hem een lachenden groet toe. We hebben geboftriep Melian, ter wijl ze 'n oudon mand van Joe oevrnain. Kijk eens vyn's oogen, terwijl hij de groote, recht waaronder een paar flinke exernplaren. Violet heeft deze gevangen, ging ze ver der. Mijn vangst kon er niet bij halen. Ik geloof niet dat er in de heele Plane Vijver grooter zitten, wel Joe? Het zijn aardige vischjes, juffrouw, werkelijk heel aardige vischjeszei dc oude man. Kom, ik ben overtuigd, dat d:" groo te minstens een pond weegtrrhet meisje vroolijk voort. En Violet heeft haar vingers zoo aan zijn vinnen geprikt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7