UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS VAN M'N BOEKENTAFEL MARKTBERICHTEN DONDERDAG 19 DECEMBER ALKEMADE. Miltvuur. Bij oen koe van «.Ion veehou der H. P. Duivenvoorden, wonendo to Rijp- wetering, gemeente Alkeinudc. is een ge val van miltvuur geconstateerd. Het cada ver i- naar do slachtplaats van don slager D. vervoerd en naar Leiden gebracht ter vei branding. (Ir boren: Maria Gerarda, dochter van J: van Iterson 011 C. H. Vis Henri- en Joseph Maria, zoon van V. X. van dei- Meer on (J. J. Bartels Gerardus Jaco bus Joseph, zoon van Jacobus van 't Hart on E. Kook - - Wilhelmus Jacobus, zoon van W. Hölscher on A. H. Hoogonboom Jan netje, dochter van Th. van Heek en D. den Hertog - Josina Theresia Johanna, doch ter van P. .J. van Klink en M. J. Hoogon boom Franeisca Johanna,'-dochtev van .C van der Werf en M. Rietveld. O v e r 1 e d e n Agatha Hectraan, wed. A. .Sprniti oud 06 jaar - Jacobus. Spaar- KATWIJK AAN DEN RIJN. Hanze. De afd. Katwijk a. d. Rijn der R. K. Midder.standsvcreenigiug hield een ledenvergadering in het Parochiehuis. De voor/... do heer VCaspers, opende de ver gadering en riep de leden die in flinken getale waren opgekomen, hot welkom toe. Do waarnemende sccr., de heor L. Pari don, :a> do notulen welke werden goedge keurd. Xa behandeling van enkele iugeko- men stukken kwam aan de orde een be spreking, as gevolg van hei Werktijden besluit, dat ingaat 1 Jan. u.s. Medegedeeld wérd. dat de Hanze op de dezer dagen ge houden vergadering van winkeliers, die over genoemd besluit vergaderden, niet was uitgenoodigd. Ook werd na ccnigc be spreking besiot en geen adhaesic te bei ui- gen aan een verzoek aan liet gemeentebe stuur om een nieuwe verordening daar te stellen betreffende dc winkelsluiting. Xa eenige toelichting over dit onder werp werd besloten een spreker uii te noo- digen, die over dit onderwerp zal spreken en dc leden zou voorlichten. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd als se cretaris. in de viicaturo-Peelers, die ver trokken is, gekozen de heer W. J. van Leeuwen. Xa rondvraag sloof de voor/, de verga dering met den chr. groet. Gevonden voorwerpen. Heeren-hor- logc met doublé ketting zwarte hond met riem en halsband een klein hondje. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De. aanvoer wordt •steeds grooter van getrokken tulpen. Het meerendeel wordt gekocht voor export. ■Scarlet due gaat voor 3'iü tot 6.20. Witte <luc max. i'.SO—6.00. Brilliant Star -6.00 6.20. - mm SASSENHEIM. IJsclub. Maandagavond vergaderde oiudef presiduihi 'van dén heef H. Rader bovengenoemde 'ver'ééöiging in kHet'Brui ne Paard". De voorz. opende, heette allen welkom, in 't bijzonder de bestuursleden' uit Lisse en memoreerde wat de vereeni ging in den afgcloopon winter heeft kun nen deen ten opzichte van de werkloos heid. De kas is daardoor geheel uitgeput. Hoewel genoten is door «Ie ijsliefhebbcrs, hoopt. spr., zulke winters' niet dikwijls te zullen meemaken. Daar niemand van het bestuur op de vergadering van den Z. H. Bond is geweest, kon geen verslag gedaan worden. Dit werd echter gegeven door den hoer Mathijs uit Lisse, die. mededeelde, dat het kardinale punt: verzekering tegen ijsongelukken, is opgelost. Wanneer een lid een ongeluk krijgt en vinger of duim verliest, wordt een bedrag uitgekeerd van 2000. Bij eventucelc andere ongevallen krijgt hij gedurende 30 dagen 3.— per dag. Tweedens dat tijdens sterk ijs aan Ged. Staten zal worden verzocht- de scheep vaart zoo lang mogelijk op te houden. Ver der. dat alle burgemeesters zullen worden verzocht zich te willen bemoeien met de banen op de groote wateren om groo- te^af standen te kunnen afleggen. Aan het slot deelde spreker mede, dat dc eerstvolgende wedstrijd van den Z. H. Bond gehouden zal worden te Lisse. Dooi den penningm., den heer A. J. v. Breda, werd finantieel verslag uitgebracht., waar uit bleek, dat was ingekomen 550.98 en uitgegeven 531.75, batig saldo 19.23. Door dc hoeren v. Dijk en v. Duikeren werden de bescheiden nagezien en door den voorz. werd den penningm. een woord van dank gebracht voor hel nauwkeurig beheer. Vervolgens kwam aan de orde besi uurs verkiezing, wegens aftreden van de hoeren Hulsbosch, Verhoog, Boije, Bakker en v. d. Geest, welke werden herbenoemd. De heer v. d. Geest wenschte niet meer in aanmer king te komen; in zijn plaats werd geko zen dc heer C. Speelman. Bij de rondvraag wordt door verschil lende leden sterk aangedrongen een ijs- baan te stichten, vooral met het oog op de kinderen. Het bestuur zal stappen doen bij de gemeente om te'komen tot. hei maken van een baan in hel. park Rusthoff. Hier voor werd een commissie benoemd. Verder werden een collectie planten, bloemen en sigaren verloot, waarna deze geanimeerde vergadering word besloten. TER AAR. Lezing. Do ver. van oud-cursisten van Tuinbouw-Wintercursussen heeft weer een mooien avond georganiseerd. De heer Koeman, rijks-tuinbouwconsulent te Aals meer zal een leerzame lezing houden over rozen- en chrysantenteelt. Deze lezing is voor een ieder vrij en zal gehouden worden Vrijdagavond 20 December te half acht in café Verhoef tc Papeveer. Grafcis toegang. Belastingbetalers. Aangezien de 4e Woensdag dezer maand met. len Kerstdag samenvalt, zullen de Rijks- en Gemeente ontvanger op de gewone uren zitdag hou den op Vrijdag den 27en December. De H. E. T. A. Dc Onderlinge Glas- verzekering H. E. T. A. van Ter Aar en omstreken heeft, met den j.l. storm aan 16 tuinders schade uitgekeerd ten bedrage van 86.00 in totaal. Overleden: A. Vale 61 j., ochtg. van J. Voorn C. Vermeulen 2 j. R0EL0FARENDSVEEN. Bor.d van Groote Gezinnen. Woens dagavond had in do. Pancratiuszaal al hier de eerste algemeonc jaarvergadering plaats van de in begin van dit jaar opge richte R. K. vereeniging tot steunverlee- ning aan groote gezinnen. De Voorz., de hoer J. de Jong, opende met oen kort wel komstwoord do, bijeenkomst. Spr. richtte allereerst liet woord tot de leden, die in zoo'n groot getal ter vergadering waren verschenen. Een bijzonder woord van wel kom richtte spr. vervolgens tot de aanwe zige donateurs en begunstigers, die door hun tegenwoordigheid blijken van belang stelling en sympathie te kennen gaven.. Spr. stelde hunne tegenwoordigheid dan ook ten zeerste op prijs. Hierna gaf hij het woord aan den secretaris, die in een keurig goed verzorgd verslag memoreerde hetgeen aan de oprichting van deze ver eeniging was voorafgegaan. Een wel ver diend applaus bewees hoe de vergadering het weergegevene van den secretaris op prijs wisten te stellen. Hierna las de Se cretaris voor de statuten en het huishou delijk reglement. Bij art. 3 der statuten merkte de heer Gortzak op, dat hij gaarne zou zien dat voor de verstrekte bonnen ook brandstoffen kunnen worden gekocht, want deze belmoren naar zijn meening ook tot dc eerste levensbehoeften. De Voor zitter zegde gunstige overweging toe. Voorts wees de Voorz. erop, dat tot 1 Juli 1930 zich ieder die daarvoor in aanmerking komt, kan opgeven als lid dezer zoo nutti ge vereeniging, zonder bijbetaling van ex tra contributie. Degenen, die nog geen lid zijn worden in hun eigen belang aangera den zich zoo spoedig mogelijk op te geven. Door dén penningmeester werd verslag uit gebracht van den stand der kas. De ont vangsten bedragen 1646.19 en de uitgaven f Ü'.SO, alzoo een kassaldo van 1596.39. In. de week voor Kerstmis zal dc eerste uitkeering worden verstrekt. Het aantal leden bedraagt tot op heden 56 met 320 kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar, die voor uitkeering in aanmerking komen. Het. aantal adspiranfc-leden bedraagt 23, het aantal donateurs 147 en het aantal be gunstigers 15. De hecren Bakker en Eek- man werden door clen Voorz. aangewezen tot kasnazienors. Kas en boeken bleken volkomen in orde te zijn. Hierna hield do geestelijk adviseur de weleerw. heer N. Bijl een toespraak tot de leden, die allen waren vaders van groote gezinnen welke de maatschappij zoo zeer noodig heeft. Spr. zag met eerbied op deze huisvaders neer, .omd^t,zij zoo trouw: hun begïnselon nako men yn zij naast de lusten ook de lasten van het- liuisgezin weten- te' dragen. Spr. weidde in den breede uit en zegde aan het slot zijn volle medewerking toe om waar nooclig de vereeniging krachtdadig te steunen. Na de rondvraag die weinig be langrijks opleverde werd de vergadering door dcu voorz. met een woord van clank gesloten, nadat de heer Kerkvliet namens zijn organisatie het bestuur dank had-ge bracht voor heigeen zij voor de vereeniging reeds hadden gedaan en in de toekomst nog zullen doen. Spr. hoopte dat God hier voor de bestuursleden rijkelijk zou beloo- rren. ALPHEN AAN DEN RIJN. Café „Sportrust". Blijkens een adver tentie in dit nummer is het café „Sport rust". gelegen aan den Gouwsluischen weg in handen overgegaan aan onze plaatsge noot G. Vreeswijk. Zaterdag 21 December zal de heropening plaats vinden. Zangvereeniging 0. B. K. Gisteravond hield de R. K. Gem. Zangvereeniging „Oefe ning baart kunst" de door alle leden bijge woonde jaarvergadering. Na de gebruike lijke. opening door den voorz., kwamen aan de orde de jaarverslagen van secr. en pen ningm. Uit deze verslagen bleek, dat het ledental steeds toeneemt, terwijl do boeken van den penningm., den heer J. Branies, accuraat in orde werden bevonden, en een klein batig saldo kon worden geboekt. Voorz. en penningm., beide aftredend, werden bij acclamatie herkozen. Alsnog werd besloten eerlang een uit voering te geven ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der vereeniging. De rondvraag w«<s bijzonder geanimeerd. KOUDEKERK. Bijz. Vrijw. Landstorm. Dc Afd. Kou dekerk van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield Dinsdagavond in de O. L. School al hier een onderlinge St. Nicolaasschietwed- strijd onder leiding van den res. luit. C. Stuivenberg uit Leiden. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt: Groep I: le prijs A. Uithol met 48, 2e prijs N. J. van der Ploeg met 47, 3e prijs •Jac. Ravensbergen met 17, 4e prijs T. Mo- lema met. 46. 5e prijs A. van Velzen met- 46 en 6e prijs Jac. Kuipfer met 42 punten. Gioep II: le prijs J. Dalebout met 16, 2e prijs J. J. de Rooij met 45, 3e prijs W. Hoogeboom met 45, 4e prijs M. Verbree met 45, 5e prijs L. de Jong met 44 en 6e prijs P. Bervoets met 43 punten. Groep III: le prijs A. van der Voorst met 46, 2e prijs G. J. Corfcs met. 43, 3e prijs H. de Wit met 37, 4e prijs KI. van Borste len met 36, 5e prijs J. J. van Doorn met 35 punten en 6e prijs Jac. Verbree met 34 punten. DE LEIDSCHE COURANT NIEUWVEEN, Schietmasker uit elkaar gesprongen. Toen Ph. ültee Dinsdagavond in de sla gerij van B. G. den Bleker alhier, een koe met een schietmasker wilde dooden, sprong liet masker bij het afgaan uiteen. Ultec werd ernstig aan de linkerhand gewond; drie zijner vingers waren geraakt. Hij slaagde er nog in de koe„ die hevig te keer ging, do hals door te snijden. Medische hulp was spoedig aanwezig. De vermoedelijke oorzaak van hot onge luk is, dat de gebruikte patroon voor hel schietmasker te zwaar wa-s. ZEVENHOVEN. Been gebroken. De huishoudster van den slager H„ had hét ongeluk over een huisdrempel te vallen, waardoor zij haar been brak. Overbrenging naar het zieken huis te Leiden bleek noodig. Z0ETERW0UDE. Tentoonstelling, Door het bestuur van den R. K. Vrouwenbond als sub-commissie voor de afd. handwerken is een jury be noemd voor de beoordeoling van clc inzen dingen bestaande uit mevr. Manders, pre sidente van den R. K. Vrouwenbond te Leiden en mej. A. van Elzen, leerares aan de Leidsche en de Rotterdamsche Huis houdschool. Deze week zullen de propagandisten de inzendingen afhalen eu tevens de huisge zinnen bezoeken om het aantal kinderen dat het kinderfeest zal bezoeken te bepa len. Voor het kinderfeest zijn nu .de vol gende bijdragen^ van de organisaties ge komen: Boerenbond en Bond van Melk veehouders 30; Hanze 30; Volksbond 20; Vrouwenbond 30. Z0ETERW0UDE (Hooge Rijndijk). Pluimvee-tentoonstelling. Gisteravond had de opening plaats van de door de pluimvee vereeniging „Ik leer nog" geor ganiseerde phiimveetentooustelling in hot café van de Wed. Pijnacker. Te half zeven sprak de voorzitter, de heer Fl. den Her tog, een kort woord van welkom tot het bestuur en genoodigden, in het bijzonder tot den heer burgemeester P. Wap en Mevr. WapVerwer, waarna met eenige toepasselijke woorden door den heer bur gemeester de tentoonstelling werd geopend Hierna maakten allen een rondgang langs de keurig opgestelde rijen van kooien, waarin waren geëtaleerd niet minder dan 224 inzendingen van diverse soorten kip pen, hanen, dwerghoenders, kalkoenen, boschfazanten, duiven, postduiven, water vogels en konijnen. Deze keurige collectie h wel een bewijs dab- door de plpimveè-vereeniging getracht wordt deze teelt zoo hoog mogelijk op te voeren. Na deze rondgang werd door het bestuur aan de genoodigden een glas wijn aange boden, waarbij door den heer J. de Graaf en door den gemeen te-sëcretaris, deii lieer Smeets, het bestuur werd gefeliciteerd met- deze flink opgezette tentoonstelling eit de beste wenschen voor het welslagen werden uitgesproken. Van de vele prijswinnaars werden de bijzondere eere-prijzeü behaald: 1. een beker, geschonken door den heer Burgemeester P. Wap, voor- het- -mooiste trio, door FL den Hertog; 2. een schilderij, geschonken door Mevr. WapVerwer voor het hoogst aantal pun- teu, afd. Duiven, door P. Deegenaars; 3. een rooksfcandaard van dc vereeniging voor het hoogst aantal punten, door Fl. dcu Hertog; 4. 10.van de vereeniging voor het hoogst aantal inzendingen, door Fl. den Hertog; 5. een verzilverde lauwerkrans, geschon ken door W. Tijsseu, voor de mooiste eend, door W. Lagerweij; 6. een schemerlamp, geschonken door W. Verhoorn voor het mooiste konijn, door Fl. den Hertog; 7.een bronzen vaas, geschonken door Notaris Ruizeveld, voor de mooiste haan, door Fl. den Hertog; S. een bronzen vaas, geschonken door-W. Tijssen, voor de mooiste hen, door Fl. den Hertog; 9. een tulband, geschonken 'door M. Dee genaars voor de mooiste duif, door W. de Boer; 10. oen drinkfontein, geschonken door A. Filippo, voor het hoogst aantal inzendin gen op 1 na, door J. de Wit; 11. 3.geschonken door D. Blom voor liet hoogst aantal punten leghorns, door Fl. den Hertog; 12. een beker, geschonken door P. de Jong, voor het hoogst aantal punten kip pen, door Fl. den Hertog; 13. <>en fruitschaal, geschonken door A. Hendrikse, voor het hoogst aantal punten konijnen, door Fl. den Hertog; 14. een schilderij geschonken door G. v. Diemen. voor het hoogst aantal punten, eenden, door W. Lagerweij. Verder werden nog tal van prijzen en eervolle vermeldingen toegekend. Laten de belangstellenden zich hiervan gaan over tuigen. Op iedere kooi vind men vermeld, de eigenaar, de behaalde prijs en de even- tueele gebreken; voor liefhebbers van pluimvee werkelijk leerzaam. Aan deze tentoonstelling is verbonden een verloting, waarvan dc trekking Vrij dagavond zal plaats hebben. 119. Het gebeurde in de buuri van Leiden de had wel kunnen verdrinken". En de goede Pastoor keek mij waarlijk medelij dend aan. „Dat is buitengewoon goed afgeloopen. U hadt wel nooit meer boven kunnen ko men," zei de huishoudster. „En dan waren jullie je heelen Patertje Liefhebber kwijt geweest. Wat zou hel dan een rustige tijd voor de portemonnaic wor den". „Ja., lach u er maar mee. Hel is best afgeloopen." „O zoo, dab dacht ik ook. Onkruid ver gaat niet. En dan moet je niet vergeten dat ons soort menschen er nog een bijzon- deren Engelbewaarder op na houden. Maar ik sta hier je mooi gepoetste zeil maar onder te sausen „Ja, Sien, zegt. de goede Pastoor, het zaakje zal gedroogd moeten worden. Fa ther, kom eerst maar mee. Dan zal ik zoo lang wat- kleeren van mij geven." Eli Pas toor begon zijn heele garderobe zoowat uit te pakken, terwijl ik overal natte sporen achterliet in zijn zitkamer en slaapkamer. „Ziezoo. Trek nu maar gauw droog goed aan. Ge zijt er best afgekomen. En dan met. fiets en aL Je zult anders wel lekker koud zijn." Toen begon ik het klaar gelegde goed eens te bekijken. Daar Pastoor ongeveer drie maal zoo dik is als ik, had ik er mij. inwendig al over verkneukeld hoe ik dat nummer zou afspelen. Kousen en schoe nen ging nog, maar de rest. En vooral die pantalon van Pastoor! Ik geloof dat ik wel door een van de broekspijpen, met mijn winterjas aan, had kunnen kruipen. Er kon den wel drie Liefhebbers in. Plotseling her innerde ik mij de tijd dat mijn Moedertje, als ik op haar knie lag, veiligheid-spelden ter hulp riep om de voorgangster vau de pantalon vast te maken. Reddende enge len, die veilighcidspclden. Jong geleerd, oud gedaan. Langzaam ging ik de trap af, want flink doorstappen ging niet. Beneden stond al ecu bord dampende soep, overstraald door de gulle glimlach van Pastoor en pla gende lach wan Kapelaan, op mij te wach ten. Onderwijl presideerde tante Sien over dc natte plunje, beneden bij het lieefce keu ken-fornuis. „Als je weer komt", zei Pastoor, (het is nu te laat geworden), ga ik met je naar een goed adres toe. Ik denk dat je dan gauw je natte pak vergeten ben." FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis. Directeur. Hoorn, Postrek. 120937. Notaris, u doet, bij het maken van tes tamenten, toch wel eens een goed woord je voor het Sint Bonïfacius Missiehuis 1 Uw taak wordt er onmiddellijk veel plech tiger door. NIEUWE UITGAVEN. De Kerk van Zweden 829— 1929. Uitgeverij Foreholtc, Voorhout. Een zeer lezenswaardig boekje van 4100, jaren Christendom, een boekje, dat juist verschijnt in een jubileumjaar voor net.; Katholicisme in Zweden. Immers, in 'fc najaar van 1926 begon de H. Ansgarius, een Benedictijner monnik uit Nieuw-Corbeij aan de Weser, in het nu verdwenen koopstadje Birka op het eiland Björkö pi het Malarmeer, de prediking van het Katholieke geloof in Zweden. In de laatste jaren is de belangstelling voor Scandinavië, meer speciaal voor het katholieke leven in de Noordelijke Euro- peesche landen, ten. zeerste toegenomen. Het feit, dat- verschillende Nederlanders, hetzij in hooge of eenvoudige Kerkelijke waardigheden naar het Noorden vertrok ken, is daaraan natuurlijk niet vreemd. Maar hun, die wat meer over het Katho licisme in Zweden willen weten, is dit boek je van harte aanbevolen. Het is een vrije be werking door fr. Andreas (Nicolaas) Metz O.Cist. van het door Mgr. B. D. Assarson, pastoor te Halsinghorg, geschreven bock „Do Kerk der Vaderen". Dit werk verscheen in 1918 als feestgave op het zilveren bis- ,schopsf§est van den toenmaligen Aposto lisch Vicaris Mgr. Albertus Bitter, dat in korte trekken de geschiedenis weergeeft van de zegepraal der z.g. Hervorming in het hooge Noorden, bijzonder in Zweden Het toont in onloochenbare feiten aan, hoe daar toch altijd in geesten en harten- een onbewust Katholicisme verborgen bleef. Echter kwam men ook daar den harden beproevingstijd van verboden Katholicisme door. In 1783 werd een edict van verdraag zaamheid uitgevaardigd, waaraan het te danken was, da.t het geloof weer werd ge duld. Op interessante wijze verhaalt, de schrij ver allerlei bijzonderheden, daarbij niet vergetend het bezoek van de Nederlaoid- sche kerkvoogden Mgr. Arnold Diepen en Z.Em. Kardinaal van Rossum. We herhalen het: een zeer lezenswaardig boekje, dat tegen den prijs van 0.90 voor niemand een bezwaar kan zijn het aan te schaffen. De Italiaansche Opera. Uitgave H. J. Paris, Amster dam. Bij de uitgeversfirma H. J. Paris te Am sterdam verscheen van de hand van dr. K. Ph. Bernet Kempers: „De Italiaansche Opera". Hierin wordt een uitvoerig overzicht ge geven van hetgeen de Italiaansche Opera is voor hen, die haar als kunstvorm lief hebben zoowel als voor hen, die zich met dit genre niet verzoenen kunneu. Het richt zich niet in de eerste plaats tot musici en in het geheel niet tot musicologen, maar tot ieder, die in muziek algemeen belangstelt, tot. dilettanten, schouwburgbezoekers, kunststudenten, zangers en instrumentalis ten. Ook tot leerlingen van conservatoria, al is de opzet van het werk geenszins die van een leerboek, maar een eenvoudig ver haal van het ontstaan en de ontwikkeling der Italiaansche Opera van Peri tot Puc cini. TWEEDE ELAD PAG. 2 Er is, dal weet iedereen in den tegen woordige» tijd. die maar eenigennatc dc programma's der .talrijke concerten nagaat, oen overvloed van Italiaansche Opera's op de muziekmarkt gebracht on het behoeft, geen verwondering te wekken, dat niet over al deze werken geschreven kan wor den. Zelfs worden van belangrijke meesters als Rossini, Donizetti en Bellini niet alle werken genoemd. Veelal wordt volstaan met oen beknopte karakteristiek van dc historische en aesthet-isclié beteekeiiis van een bepaald componist. Nadat allereerst eenige hoofdstukken zijn gewijd aan het schouwspel met muziek vóór het ontstaan der Opera en dc muziek der 15e en 16e eeuw, volgt de beschrijving van het ontstaan der Opera in Florence, gevolgd door die te Rome, Mantua, Vene tië enz. Van veel waarde voor, het begrip der muziekontwikkelmg door dc tijden is dit prettig leesbaar boek zeker, maar daar naast kan uien zich een uitgebreide ken nis op doen van alle voorname musici tut de Italiaansche muziekschool, die zulle een buitengewonen rol in het muziekleven heeft gespeeld reeds vóór de Middeleeuwen. Meesterwerken der Muziek dramatische Kunst. Car men. Uitgave van H. J. Paris, Amsterdam. Van de band van dr. K. Th. Bernet Kem pers verscheen ter drukkerij van H. J. Pa ris, Amsterdam, als onderdeel van de se rie Meesterwerken der Muziekdramatische Kunst: „Carmen", de opera in 1 acten van Georges Bizet. Doze meesterwerken der Muziekdramati sche Kunst bedoelen te zijn een inleiding tot genieten en begrijpen der incest ge speelde Opera's en het kan niet anders of werkjes als deze beantwoorden daaraan ten volle. Daartoe maakt de schrijver den lezer eerst bekend met den auteur, wie hij was en wat hij deed, om daarna een over zicht te geven van de werken, die aan dat eene groote, dat beschreven wordt, vooraf is gegaan. Die inleiding mag ongetwijfeld zeer juist gezien worden genoemd, want terwijl „Carmen" algemeen bekend is en bijna dagelijks, dan hier dan daar gespeeld wordt, is -de schrijver ondergegaan in den roem, die zijn werk zoo hoog verheft. Maar dan komt dc beschrijving, do vol ledige -extractie van het wondere werk en wordt de lezer ingewijd in heb ontstaan, in het tot uiting brengen van hetgeen werd gecomponeerd. Persoon na- persoon wprdfc beschreven, tot in de fijnste détails uitge beeld en onder hen niet dn het minst Car men zelf, waarvan Rosita Cesaretti een voortreffelijk vertolkster was, die in ons land bij velen 'nog wel niet vergeten za-l zijn. Dergelijke werkjes zullen niet weinig bijdragen niet alleen tot de verbreiding der muziekkennis en de liefde tot de mu ziek van -een Opera, als deze Carmen al leen, maar in het algemeen voor het melo dieus uitleven -vanhetgeen—een componist in zich voelt. Tv": Van Namen's Zaden. Uitg. Gebr. van Namen, Dordrecht. Wij ontvingen van dc N.V. Zaadhandel v/h. Gebrs. van Namen, Dordrecht, welke zaak in September j.l. 60 jaar bestond, een prijscourant van tuin-, bloem- en landbouw zaken voor particulieren. Wie zelf een tuin heeft en onderhoudt, heb moge dan zijn. een bloemen- of groen- tentuin, zal goede voorlichting van vakmen- schen bij -de aanschaffing van zaden voor het komend seizoen zeker op prijs stellen. Derhalve "schrijve men even aan boven genoemd adres, een van de vele op dit ge bied en men kan verzekerd zijn van des kundige wenken in het belang van een goeden oogst of een mooien bloement-iun. De prijscourant bevat voorts allerlei gege vens voor bloemen en groentensoortan, teelt- en lew eekwij ze, datum van groei en bloei, enz. enz. 't Is een welkom? gids bij de onwetendheid, die er nog onder zoo vele, vooral liefhebberij-tuinieren, heerscht en met wat goeden wil kan hier veel ver beterd en veel meer succes bereikt worden. AARLANDERVEEN, 17 Dec. Vrije vei- ling. Aangevoerd 2019 eieren. Prijs: kip peneieren 6.159.10, eenden ei ere tl 7.50 per 100 stuks. Botey 1.101.15 per pond. Aardappelen 1.35 per 35 K.G. NIEU KOOP, 17 Dec. Eierenveiling. Aangevoerd 2900 eieren. Prijskippen eieren van ƒ6.508.50, eendeneieren ƒ7.15 7.30 per 100 stuks. Handel flauw. NIEUW-VENNEP, 17 Dec. Eierenveilint). Aanvoer 5000 kippeneieren 611430, 300 eendeneieren 77.20 per 100 stuks, konij nen 1.303.05, kippen ƒ1.45 per stuk. Ap pelen 5 cent lier pond. Handel vlug. LOOSDUINEN, 18 Dec. Groentenveiüng. Savoye knol ƒ2, sla le srt. 4.701.90, 2e srL 1.902.2Ó per 100 stuks, roodc kool 3.10, witte knollen 2.202.50 per 100 kg,, spinazie 80 ct„ andijvie 5462 et. per 4 K On peen 12.60, prei 33.50, selderij 1.80— 2.90, pieterselie 1.903.80 per 100bos, stoofsla 71 cfc. lier 6 K.G., boerekool 344—38 cfc. per 7 K.G. ROELOFARENDSVEEN, 17 Dec. - Groenter.veiling. Tomaten A 3.40—11.60, Idem B 3.00—9.60, Idem O 0.60—5.70 per 100 pond, Sla 0.502.60 per 100 krop, Andijvie 4 cent per kilo, Chineesche kool 2.70 per 100 stuks. De veilingen alhieï zijn voor dit jaar geëindigd. KOUDEKERK (Rijndijk), 17 Dec. - Eierenveiling. Aanvoer 1832 stuks. Kippen eieren 8.5010.50, kuikeneieren 6.50— 8.40, en eendeneieren 7.50—S.90 per 100 stuks; konijnen 2.253.75, kippen 1.25 -1.50 per stuk.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6