21sté Jaargang DONDERDAG 19 DECEMBER 1929 No. 6363 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BERICHT BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel ingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Zij, die zich met 1 Jan op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE De niet-Katholieken en wij. De vorige week heeft prof. dr. H. J. M. Weve voor „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam een lezing gehouden over het zeer belangrijke onderwerp: „Onze verhou ding ten opzichte van andersdenkenden In het „Maasbverslag der lezing wordt hetgeen prof. Weve daaromtrent zeide als volgt weergegeven: De groeiende invloed van de katho lieke levensbeschouwing op het open bare leven maakt velen onzer land- genooten bevreesd, omdat zij hierin een beeken meenen te zien, dat de Ka tholieken naar een machtspositie stre ven. En het moet ons doel zijn, dit verkeerde begrip weg te nemen, want zelfs wanneer de Katholieken te eeni- ger tijd Oen overheerschende positie zouden gaan innemen, dan nog zouden wij moetsn zorgen, dat er in ons land een geest van algeheele verdraagzaam heid zou heerschen, zoodat de anders denkenden even vrij zouden kunnen leven als zij thans doen. Slaagt men er in deze meening algemeen ingang te doen vinden, dan zal vanzelf het wantrouwen verdwijnen, dab door vele andersdenkenden nog wordt gekoes terd. Tact is hierbij een allereerste voor waarde, want gebrek aan deze hoogst noodzakelijke eigenschap schept in zeervele gevallen het misverstand, waarover wij ons later beklagen. Een andere oorzaak van het misver stand, dat in vele gevallen tusschen Katholieken en andersdenkenden rijst, is .het gemis aan contact :tusschen deze beide bevolkingsgroepen. Vele Katholieken worden zóó opgevoed, dat zij nimmer buiten hun eigen kring ko men, met het gevolg, dat zij absoluut niet op do hoogte zijn van de gewoon ten en de mentaliteit van andersden kenden en niet weten hoe zij zich bij anderdenkenden moeten gedragen. Zeer dikwijls ontmoet men bij an dersdenkenden een eerlijk streven om onbevangen te staan tegenover le groote levensvragen, maar zeer dik wijls ook wordt dit streven door de Katholieken niet begrepen. „Het Centrum" van gisteravond, dat deze passage met volkomen instemming citeert, geeft naar aanleiding daarvan een beschou wing, waarin de medewerker S. op het hier boven geciteerde laat volgen: De spreker besloot met als „Leitmo tiv" voor onzen omgang met anders denkenden aan te geven „een groote, begrijpende waardeering voor al het goede, dat wij bij hen vinden, vooral het goede ook, dat bij hen aanwezig is, zonder dat het ons dadelijk op valt". Heb is inderdaad een gewichtige opgave, welke de hoogleeraar in deze verhandeling aan zijn gehoor voor oogen heeft gehouden. En het wil ons voorkomen, dat ook Katholieken, die inet tob de aoademici bohooren, maar toch een algemeeue ontwikkeling bezitten en wien het niet aan de vereisohbe grondige kennis van hun geloofswaarhedeii ontbreekt, met het door hem gesprokene hun voordeel kunnen doen. Ook wijdt juist gisteravond toeval lig „De Tijd" een artikel aan hetzelfde onderwerp: Onze niet-katholieke landgc- nooten en wij. Het blad houdt zijn lezers voor het voorbeeld van wijlen den Aarts bisschop in de bejegening van andersden kenden en zet boven zijn artikel: geen aan sluiting, maar toenadering. In dat artikel wordt genoemd de apolo getische arbeid van „Het Schild", waarvan de schrijver zegt: Een pionier van den goeden katho lieken geest in enze apologetische oo- trekkihgen tot andersdenkenden is „Het Schild". Het deed een zuiverend werk door het signaleeren van sommi ge liefdeloosheden, harde oordeelen of oneerbiedige behandelingen van heilige zaken en van smakelooze devoties, die niet slechts den gaven bloei van bet eigen geloofsleven schaden, maar ook de ergernis van andersdenkenden wek ken. Wij onderschrijven deze waardeering van „Het Schild" gaarne; maar zouden er nog iets aan willen toevoegen. Het „zuiverend werk", dat de schrijver van het boven staande hier bedoelt, wordt ook en o.i. mis schien mèèr nog verricht door een ander tijdschrift, eveneens onder hoofdredactie van prof. Verhaar, dat de o.i. te beper- keden naam: „Mededeelingen" draagt. Deze „Mededeelingen", die bestemd zijn voor de leden der ApoL Ver. „Petrus Ca- nisius", doen cp het hier bedoelde terrein uitstekend werk. De liefde tegenover andersdenkenden wordt geleerd en prac- tisch voorgehouden, zonder dat daarbij te kort schiet de liefde, die op de eerste plaats moet staan, de liefde voor de huis- genooten des geloofs. Moge door een groeiend aantal leden van de Apol. Ver. „Petrus Canisius" deze „Mededeelingen" in steeds wijderen kring haar „zuiverend werk" verrichten! Op de Heiligelandstichting te Nijmegen vond Dinsdagmorgen de plechtige consecratie plaats van de St. Annakapel door Mgr. Diepen. Tijdens de H. Mis. VAN HET VATICAAN DE BARETOPZETTING DER NIEUWE KARDINALEN. 's Pausen toespraak. Gisteravond om 6 uur had de plechtig heid plaats van de baretopzetting voor de nieuwe kardinalen. Nadat de Paus, omgeven door talrijke leden van Zijn hofhouding in de overvolle consistoriezaal op den troon had plaats ge nomen, werden de nieuwe kardinalen af zonderlijk aangekondigd en naar den troon geleid, waar de Paus, na den voetkus, allen met de mozzetta bekleedde en de baret opzette. De nieuwe kardinalen namen dan plaats op de stoelen voor den troon, waarna de aartsbisschop van Lissabon, als nieuwe kardinaal, een adres voorlas namens allen, den Paus dankend voor de hooge waardig heid, verleend aan de medewerkers in het algemeen bestuur der Kerk, en speciaal dat zij in dit Pauselijk jubeljaar uitverko zen zijn. Z. H. de Paus dankte God voor alle wel daden in het priesterschap ontvangen. On der de daden van het jubeljaar was het Hem speciaal aangenaam deze kardinalen te mogen benoemen. Het was onnoodig ieders lof te verkon digen. Heel de wereld had hun verdiensten reeds gehoord en er was algemeene bijval bij hun verkiezing ondervonden. Het kardinalaat bestond niet alleen in den uiterlijken purperglans, er kunnen of fers gevraagd worden, zelfs het geven van het eigen bloed. Gewerkt moet or worden voor de Kerk, mei bereidwilligheid. Daartoe bezield moesten ook de nieuwe kardinalen steeds meerdere en altijd betere verdiensten ver zamelen. De Paus ze?ende dan alle aanwez'gen en verliet met Zijn hofhouding de zaal. Aanwezig waren kardinaal Gasparri, een dertigtal bisschoppen, onder wie vele "Fransche, een vijftigtal prelaten, de ge zanten van Frankrijk, Duitschland en Beie ren en ook de centrums!eider prelaat Kaas, een broeder van kardinaal Pacelli, de staatsraad van den VaFcaanschen Staat en vele fami'ie'.eden, vrienden en kennis sen van de nieuwe kardinalen. De Amerikaansche gezant, de beer G. J. D'.ekema, heeft een bezoek gebracht aan Amsterdam en daar o.m. bet Rijksmuseum bezichtigd. De gezant met zijn echtgenoote voor het schilderij „de Nar" van Frans Hals in 't Rijksmuseum EELGIE VERTR OU WENS MOTIE VOOR JASPAR De Belgische Kamer heeft gistermiddag met 100 tegen 72 stemmen en een onthou ding een metie van vertrouwen in de re- geering-Jaspar aangenomen. Katholieken en liberalen stemden voor de motie, socia listen en fronters tegen. Slechts li afge vaardigden waren afwezig. Eveneens met 100 tegen 72 stemmen werd een ontwerp aangenomen, waarin het leger-contiDgent voor 1930 wordt vastge steld op 65.000 man. Dit aantal is als volgt samengesteld? 20.000 vrijwilligers, 40.000 miliciens en 5000 man van oudere lichtin gen. Dit contingent is 2000 ma4n sterker dan dat voor 1929. Naar een nieuwe crisis?. Onder bovenstaanden titel schrijft bet liberale „Laatste nieuws" oan. het vol gende „Iedereen moet toegeven, dat de ver- vlaamsching van de Gentsche hoogeschool een onvervreemdbaar recht is van de Vla mingen, maar dan zou ook iedereen moe ten begrijpen, dat het niet opgaat, wan neer men een recht inwilligt, met zooge naamde voorwaarden voor den dag te ko men, waarvan men dan ten slotte de in williging zelf van dat recht zou willen af hankelijk maken. Het is noodig, dat even duidelijk te zeg gen, daar in zekere franskiljonsche kringen de neiging bestaat om de vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool afhankelijk te maken van een nieuw „ouderrechtstel sel" in het lager en middelbaar onderwijs, waardoor de familievader de onbeperkte vrijheid bekomt om op willekeurige wijze de onderwijstaal van zijn kinderen te be palen in de openbare scholen en in de aan genomen vrije scholen, die er mee gelijk gesteld worden. In geen enkel land ter wereld bestaat een dergelijke knoeiboel! De franskiljons zouden hem thans willen invoeren in Vlaanderen. En op zoo iets zou er een re- geeringspolitiek dienen gebouwd! Zij die daaraan meedoen, werken regel recht voor een nieuwe regeeringscrisis, en wij zijn zelfs van meening, dat zij in Vlaamsch-België aan het onderricht van de tweede taal in de middelbare scholen een zeer slechten dienst bewijzen. Thans worden inderdaad, de zaken voor- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De baret-opzetting der nieuwe kardina len. Dreigt een nieuwe criscis in België? Nadere bijzonderheden omtrent de on- lusten te Frankfort. De twee Engelsche vliegers, die een non- stopvlucht wilden maken naar Kaapstad, zijn in Tunis neergestort. (Luchtv.. 2de blad). binnenland. Vrachtauto op den onbewaakten over weg te Bcrkum gegrepen. Eén dootle, twee zwaar gewonden. (Gem. Ber., 3de blad). Het op het Bergumermeer gezonken schip gelicht Slechts één lijkje gevonden. (Gem. Ber., 3de blad). Een jachtopziener nabij Amersfoort dood geschoten gevonden. (Gem. Ber., 3de blad). Van een goederentrein zijn bij Maarssen vijf wagons ontspoord. (Gem. Ber., 3de blad). Naar een ontknooping van het drama aan den Zuiderzeedijk. De vader gearres teerd. (Gem. Ber„ 3de blad). gesteld, alsof dat onderricht als een con cessie moest gelden aan de franskiljons, terwijl de Vlamingen zelf op heel natuur lijke wijze cn wanneer het onderwijs in d'e moedertaal is gewaarborgd, de -inrichting van het onderricht in de tweede taal bil lijken. Het is dus geboden, al diegenen, die op geen nieuwe politieke verwarring gesteld zijn, op hun hoede te stellen tegen de mo gelijke gevolgen van een ondoordachte po litiek. De vervlaamsching van de Gentsche hoo geschool is één kwestie; de mogelijke ver betering van de wetgeving betreffende het lager en middelbaar onderwijs is een an dere kwestie. Alles willen regelen is niet anders dan alles in de war sturen". Tot zoover het blad. De „neiging", die in franskiljonsche krin gen bestaat, om de vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool afhankelijk te maken van een nieuw ouderrechtstelsel in het la ger en het middelbaar onderwijs, is niet» langer een neiging, maar is reeds werke lijkheid geworden, door het feit, dat van liberale zijde Dinsdagnamiddag in de Ka mer een paar wetsvoorstellen op het la ger- en het middelbaar onderwijs zijn inge diend, die door geen enkel Vlaamschge- zinde, hoe minimalistisch hij ook moge aangelegd zijn, kunnen goedgekeurd wor den. De dreigende regeeringscrisis schijnt te naderen DUITSCHLAND DE ONLUSTEN TE FRANKFORT. Omtrent de ernstige onlusten, welke zich Dinsdagavond hebben voorgedaan te Frankfort bij gelegenheid van de bohande- ling, in den' gemeenteraad van een voor stel om een kerstgave aan de werkloozen uit te keeren, kan nog het volgende wor- xlen gemeld. Z. D. H. Mgi*. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft de vier nieuwe luikklokken voor de kerk van de Heilige Landstichting te Nijmegen gewijd De bekende Neaerlandsche uurwerkfabrikant, de heer Eysbouts, geeft aan Pastoor Buys eenige verklaringen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1