V 21ste Jaargang WOENSDAG 18 DECEMBER 1929 No. 6362 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING BERICHT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel ingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogsto 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Het R.K. Werkliedenverbond. Met vreugde en waardeering mag wor den geconstateerd een frisch leven in het R. K. Werkliedenverbond. Een frisch leven, dat zich openbaart in een doeltreffende actie, om het peil van de arbeidersbevolking omhoog te heffen, niet alleen onder materieel, maar ook en aller eerst onder geestelijk opzicht. Daar is een verblijdend cultnreel streven in het R. 3L Werkliedenverbond. Wij verwijzen den lezer, ten bewijze daarvan, gaarne naar het verslag van de vergadering van het R. K. Werkliedenver bond in dit nummer. Naar aanleiding van ditzelfde verslag moeten wij echter één critische opmerking maken; en wel de volgende. In Amsterdam is een „volksdagblad" op gericht of: het bestaande „volksdagblad" uitgebreid een „volksdagblad" speciaal voor Amsterdam (wat, natuurlijk, niet wil zeggen, dat er geen lezers over heel het land verspreid zullen worden gevonden), zooals er in andere steden en streken van ons land ook grootere en kleinere „volks dagbladen" zijn. Dat volksdagblad met ochtend- en avond editie is een evenement, een ge beurtenis in ons katholieke leven, spe ciaal voor katholiek Amsterdam. En wij zouden er ons daarom niet over verwonderd hebben, zoo de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond er met een enkel woord dankbaar naar had verwezen. Doch hij heeft, helaas, niet anders en niets beters meenen te ifiöejten zeggen, dan dat de leiding van het Werkliedenver bond niet betrokken is geworden bij de po gingen, om te komen tot wat men no.emt „een volksdagblad". Wij kunnen niet inzien, dat dit laatste verkeerd is geweest. Integendeel! De alge meens katholieke dagbladpers in ons land is niet afhankelijk van bepaalde klassen of groepen van de bevolking van ons volk. Dit js een feit van groote en voorname be- teekenis; dit is een verblijdend feit! En dat het te Amsterdam verschijnend volksdagblad onafhankelijk staat van de leiding van het Werkliedenverbond, is met alle oprechte waardeeTing voor die leiding zelf o. i. volstrekt niet te betreuren! VAN HET VAT1CAAN 'S PAUSEN GOUDEN PRIESTER- JU BILE. De feesten te Rome. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": Nadat de H. Vader de vorige week zich voor geestelijke oefeningen had terugge trokken is thans voor Z. H. weer oen tijd van drukke werkzaamheden aangebroken. Zaterdagmorgen had, zooals reeds tele grafisch is bericht, de voorlezing plaats van het decreet, del „tuio" genoemd, voor de zaligverklaring der Engelsche martela ren, waarna de H. Vader aanstonds in do Gallcria Lapidaria van het Vaticaan de opening bijwoonde van de tentoonstelling van paramenten voor de missies, welke Z. H. bij zijn gouden jubilé worden aangebo den door comité's van heel Italië. Dan do plechtige Zaligverklaring der Engelsche martelaren en het geheim Consistorie. Woensdagnamiddag ontvangen de nieuw benoemde kardinalen in de Consistoriezaal de roode baret uit de handen van Z. H., terwijl Z. EL dan tevens een lofrede houdt op ieder der nieuwe kardinalen. Donderdag 19 December plechtig open baar consistorie, waarin de nieuwe kardi nalen den kardinaalshoed ontvangen. Vrijdag 20 December is do eigenlijke dag van 's Pausen gouden priesterfeest. Dien dag zal Z. H. in alle stilte de H. Mis in zijn privé kapel opdragen. Zaterdag op den 50sten verjaardag zij ner eerste H. Mis zal Z. H. naar de St. Pieter komen met groote plechtigheid, om daar do H. Mis te lezen aan het Confessie- altaar, omgeven van kardinalen, bisschop pen en prelaten. Op 20 December 's morgens zal Z.Em. kardinaal Schuster, aartsbisschop vau Mi laan, in den San Carlo al corso, waar de Paus vóór 50 jaren de eerste H Mis op droeg, de algemeene H. Communie uitrei ken, terwijl in den namiddag in de St. Jan van Lateranen het aangekondigd plechtige Te Deum gezongen zal worden. In den namiddag van den 21en zal in San Carlo de plechtige onthulling van het nieuwe altaar plaats vinden, dat Z. H. den Paus uit bijdragen van heel de wereld aan geboden wordt. Den volgenden morgen zal kardinaal PompUi het altaar CQnsacreeren. Op 24 December 's morgens in de Con- cistoriezaal zal het kardinalencongres en de Romeinsche Prelatuur den H. Vader hunne kerstwenschen aanbieden bij monde van den kardinaal-Déken Vannutelli, waar op Z. H. zal antwoorden met een toespraak. Den 2Gsten December plechtige ont vangst van den hertog van Aosta met fa milie en op 28 December van den hertog van Genua. Op 29 December zal de Paus in de Six- tijnsche kapel de bisschopswijding toedie nen aan den nienwen aartsbisschop-kardi naal van Parijs, mgr. Verdier, waarbij be halve Fransche en andere kardinalen vele Fransche bisschoppen zullen tegenwoordig zijn. De kardinalen komen hem gelukwenschen. Z. H. de Paus ontving gisteren in zijn particuliere bibliotheek alle te Rome aan wezige kardinalen, die hem bij monde van hun deken, kardinaal Vannutelli, hun ge lukwenschen kwamen aanbieden met zijn gouden priesterjubilé. Kardinaal Vannutelli overhandigde hier bij 't geschenk van het H. College, be staande uit een prachtig borstkruis met briljanten, alsmede een gouden ring met edelsteen. De Paus dankte ontroerd voor deze uiting van liefde en aanhankelijkheid en herdacht tevens met dankbaarheid, hoe koningen, vorsten en andere staatshoofden hem rijkelijk met geschenken bedacht had den. KARD. GASPARRI'S AFTREDEN SCHIJNT THANS ZEKER. Men meldt uit Rome aan de „Msb.":' Het schijnt thans zeker, dat Kardinaal Gasparri als staatssecretaris zal aftreden en dat de nieuwe Kardinaal Pacelli zijn opvolger zal worden. BELGIE DE TAALKWESTIE. Dc Belgische liberale parlementsfi-actie deponeerde bij het bureau van de Kamer een wetsvoorstel tot algeheele wijziging van de organieke wet op het lager onder wijs. Het voorstel behelst o.m„ dat de moe dertaal of de gebruikelijke taal wordt vast gesteld door een verklaring van het ge zinshoofd. Indien echter de resultaten vart het onderwijs uitwijzen, dat een kind de aangegeven taal niet voldoende kent om met vrucht de lessen te volgen van de klasse waarin het zich bevindt, schrijft het schoolhoofd zijn overplaatsing naar een andere taaiklasse voor. Incidenten op straat.' Te Antwerpen is het Maandagavond tot ernstige incidenten gekomen tusschen Vlaamsch-gezinden en leden van de „Lé- gion nationale", een fascistische organisa tie, die jonge lieden, meestal studenten, groepeert, welke hun „vaderlandslievende actie vooral tegen de Vlamingen voeren en die er plezier in hebben, in fascistische uniform en met een helm op het hoofd te paradeeren. Aanleiding tot de incidenten was een door het Gentsch liberaal oud-kamerlid en anti-flamingant de Saegher in de Schelde- stad gehouden voordracht over de taal kwestie. Deze conferentie was op touw gezet door de Antwerpsche legionnairs, die voor deze gelegenheid het bezoek hadden gekregen van een delegatio van hun Brusselsche kor- nu;ten. De voordracht werd verstoord door fron- ters, wat natuurlijk aanleiding gaf tot een worsteling. Deze werd op straat voortge zet. Aan het sPation aangekomen werden de Brusselsche legionnairs, die door hun Ant werpsche „partijgenooten" uitgeleide wer den gedaan, op de trappen opgewacht door weer andere Vlamingen. Er ontstond daar een nieuw handgemeen. De politie moest met de blanke sabel ehargeeren. Het gelukte een vijftigtal fronters door te dringen tot op het perron, waar do Brusselaars zich in een wagon verschans ten en voor de derde maal üiet stokken en vuisten werden afgeranseld. Tijdens dit gevecht werd een revolver schot gelost. Vier Vlamingen werden door de politie gearresteerd, terwijl de schermutselingen nog gedurende eenigen tijd op de Keizerlei werden voortgezet te gen de Antwerpsche legionnairs, die ten slotte de vlucht moesten nemen. Verschillende personen werden gewond. AMERIKA RUSSEN-KOLONISATIE IN NIGARAGUA? Uit Managua (Nicaragua) wordt gemeld: Honderdduizend Russische emigranten zullen wellicht een nieuw en zonniger va derland krijgen. Graaf Boleslaw Jelita Do- brzynski, zelf een Russisch emigrant, heeft dc regeering van Nicaragua geinteresseerd voor een kolonisatieplan, waarbij do vesti ging van ongeveer 100.000 Russische emi granten in Nicaragua wordt mogelijk ge maakt. Dc Nicaraguaansche regeering schijnt niet ongeneigd, Dobrzynski's plannen ern stig in overweging te nemen, en mocht het tot een accoord komen, dan zouden de vaderlandsloozc emigranten tot een volk van planters worden dat onder de stralen der tropische zon bananen en koffie oogst. Voor een kolonisatie-plan van zoo groo- ten opzet is echter *"ieer geld noodig dan Nicaragua zou kunnen fourneeren. Daarom tracht graaf Dobrzynski Amerikaansche kapitalisten voor zijn plan te winnen, die er voor te vinden zouden zijn, den emigran ten het benoodigde reisgeld en do land- bouwtoerusting te verstrekken. Natuurlijk zou men den Amerikanen zekerheid moe ten bieden, die gevonden zou kunnen wor den in arbeidscontracten tusschen de emi granten en den staat Nicaragua. De emi granten zouden zich moeten verplichten vijf jaar in Nicaragua te blijven en 50 pet. van hun loon af te staan tot dekking van him schuld. Aan het einde van het vijfde jaar zouden de schulden gedelgd zijn en zouden zij een klein bedrag uitbetaald krij gen, waardoor het hun mogelijk moet wor den, een éigen stuk grond te koopen. Voor de beoogde groote kolonisatie zou men een geheele barakbenstad met eigen stadsbestuur, winkels van iedere soort en al wat er verder bi' ehoort, moeten bou wen. Om te beginnen zullen als kolonisten slechts mannen worden aangenomen. Pas wanneer de vijf jaren van de schuldafdoe ning ten einde zijn, mogen die emigranten him familie laten' overkomen. Dan zullen zij echter ook door de regeering worden gesteund. De winst-mogelijkheden, die zich bij deze onderneming voor de geldschieters voor doen, zijn niet bijster gunstig. Daarom tracht graaf Dobrzynski in contact te ko men met financieele kringen, die iets voe len voor de humanitaire zijde van zijn plan. Hij schildert in de levendigste kleu ren de ellende der Russische emigranten in Frankrijk en de Balkan-staten en wijst erop, dat zij noch in hun Russisch vader land kunnen terugkeeren noch in de vreemde staten genaturaliseerd worden. De gevaren van een terugkeer naar Rus land heeft graaf Dobrzynski aan den lijve ondervonden. Eens was hij adjudant van den Tsaar. Na de revolutie, zoo vertelt hij, werd hij gearresteerd; hij wist echter te vluchten, sloot zich bij Nenikin aan, en or ganiseerde in den Kaukasus Wit-gardisti- sche troepen. Gedurende het kortstondig succes van Denikin's tegenrevolutie is hij zelfs minister van Buitenlandsche Zaken der voorloopige regeering geweest. Drie jaar geleden trachtte hij het Russisch ge bied te betreden en werd hij onmiddellijk gearresteerd. Op interventie van zijn broe der, den Poolschen gezant in Estland, liet men hem wel is waar vrij, doch men ver bood hem Rusland weder te verlaten. Hij wist echter over Finland naar Amerika te vluchten, waar hij thans reeds eenigen tijd in het belang der Russische emigranten werkzaam is. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ontvreemd? Tijdens dat de heer N. uit Den Haag bij den boekhandel v. d. B. alhier aan den Achterweg zn' inkoopen zou doen, deponeerde hij zoolang zijn re genjas in de portiek voor den winkel. Toen hij wegging kwam hij tot de minder aan gename ontdekking, dat de jas verdwenen was. Niet bekend is nog of deze ontvreemd is of dat iemand de jas als gevonden voor werp beschouwd heeft en als zoodanig meegenomen. In het laatste geval verzoekt de inspecteur van politie van dengene, dio hiertoe in staat is, om inlichtingen te ge ven. Beè'edigd. De volgende personen zijn door den Burgemeestér beëedigd als on bezoldigd Rijksveldwachter: W. Verloop, opzichter, C. Guyt havenmeester, O. v. Dui- venbode, brugwachter aan den Noordwijkcr- weg, A. Kraaj-enoord, B. van Rijn, W. Was senaar en W. v. Rijn, gemeente-werklieden. Personalia. Als volontair bij de poU- tie alhier is aangesteld de heer Jac. Bloot Cz. to Katwijk aan Zee. OEGSTGEEST. BURGEMEESTER VAN GRIETHUIJSEN TREEDT AF. In do gisteren gehouden raadsvergade ring deelde burgemeester Van Griethuijsen mede, dat bij, wegens 'hoogen leeftijd, ge meend heeft zich geen herbenoeming te moeten laten welgevallen, en tegen 15 Fe bruari 1930 als zoodanig ontslag aan dc Koningin heeft verzocht. Tevens verzocht en verkreeg hij op de meest eervolle wijze ontslag als secretaris dezer gemeente, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Alles heeft ziju bestemden tijd. „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan". Deze zinspreuk zal ook den heer Van Griethuijsen bij het nemen van zijn besluit wat hem zeker zwaar zal zijn geval len richtsnoer Zijn geweest. Wie 'hem van nabij kon gadeslaan, is vervuld met diepe bewondering voor do groote werkkracht en werklust, waarmede hij het ambt van burgemeester-secretaris vervulde en nog vervult ondanks zijn 73 jaren. Hij mag dan ook wel tot j><ie zeer sterken" worden gerekend. Do heer Van Griethuijsen 'heeft niet al leen een lange staat van dienst, maar tevens een eervolle. Geboren 3 September 1856 te Tuil en 't Waal, werd hij op 21 Mei 1°83 be noemd tot gemeente-secretaris en -ontvan ger van Amerougen. Op 22 November 1890 verwisselde hij deze functie voor gemeen te-secretaris v:n Voorschoten, onder bur gemeester De Kempenaer. Met ingang van 1 Februari 1S93 werd hij vervolgens be noemd tot burgemeester van Bleijswijk en Moercapelle, om met 1 September 1897 benoemd te worden tot gemeente-secre taris alhier, en hierdoor weer samen te werken met zijn vroegeren Burgemeester De Kempenaer, die Voorschoten met deze gemeente verwisseld had. Toen Burgemeester De Kempenaer ia 1900 overleed, behaagde het H. M'. om den heer Van Griethuijsen als burgemeester te benoemen en zijn installatie op 18 Fe bruari 1800 viel samen met do ingebruik neming van het nieuwe raadhuis in het Wilhelminapark. Gelijktijdig vond zijn benoeming plaats tot burgemeester van Voorhout, welke functie hij 1 Mei 1920 neerlegde. Daar naast bleef hij ook nóg het secretariaat dezer gemeente waarnemen, om van zijn andere functies maar niet te spreken, als in Kerk- en Polderbesturen, Secre taris van den Raad van Beroep der Di recte Belastingen te Leiden, enz. En het is niet dat hij al deze functies zocht. Zijn bekwaamheid en verdiensten, algemeen erkend gepaard gaando aan een niet te evenaren arbeids-prestatie waren het, welko hem aJs vanzelf op ve lerlei terrein riepen om er een werkzaam aandeel in te hebben. De hoer Van Griethuiisen. is niet wat men noemt „een populair man". Wat hij ook nimmer heeft gezocht, bewust als hij was, dat „populariteit" altijd een slechte leidsvrouwe is geweest. Iets wat meer de diepte der dingen raakt eerbied en 'hooge achting heeft hij weten to verwerven door allen die hem mochten leeren kennen. Want, om Burgemeester van Griet- 'huysen juist te kunnen beoordeelen, was noodig dat men hem kende. Door meer leren omgang kreeg men een geheel ander oor deel over dezen soberen, schijnbaar stroe ven man. Diepo eerbied en achting bleef dan nimmer uit. Dit is gebleken bij de herdenking van zijn 25-jarig ambtsjubileum, toen hem door allo lagen der bevolking een spontane hulde is gebracht, waarvan het plaquette in befc Raadhuis een blijvende getuigenis is Hot behaagde H.M. de Koningin hem bij dio gelegenheid te benoemen tot Rid der in de orde Oranje Nassau. Hij was een burgervader in den waren zin des woords. Dit vooral kwam uit in do mobilisatiejaren. Steads was hij er op uit zijn gemeentenaren van het noodigo to voorzien en „het is nergens beter dan in Oegsgteest" was in dio jaren een ge vleugeld woord. Wat intusschen niet zeggen wil, dat men het altijd en ieder met hem eens was. Ook li ij heeft leeren ervaren, dat een openbaar ambt aan criliek onderhevig is, cn heeft den zin gevat van do dichtwoorden van Jan Luiten: „Geruster zit meu cider daken van riet gebouwd, Dan op een hoogen troon." Ook in den Raad werd vaak de> degen gekruisd. Doch ondanks alle verschil van inzicht bleef steels de juiste toon be waard, bewust als men was, dat het bij hem alleen ging om het belang der ge meente en zijn gemeentenaren, zooals hij dat zag. Dat een man als de heer van Griethuii- do do gemeente met krachtige hand. Het was gansoh geen gemakkelijke taak aan Dit nummer bestaat uit drie bladen Zij, die zich met 1 Jan op „De Leidsche (^ourant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datura verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het gouden priesterfeest van Z. H. den Paus. Russische kolonisten naar Nicaragua? Groote rr.ijnrarr.p in Oklahoma (Buitenl Berichten, 2e blad, en Telegrammen). BINNENLAND. Te Utrecht is de Najaarsvergadering van hot R. K. Werkliedenverbond gehou den (2de blad). Ernstige verkeersongelukken. Bij Drie bergen koir.t een auto in botsing met een tram; twee dooden (Gem. Berichten. 3d© blad). Een moordaanslag te Rotterdam; het slachtoffer overleden; de dader gearres teerd (Gom. Berichten, 3de blad). OMGEVING. Bij Gouwsluis is een persoon onder den trein geraakt, waarbij beide bconen zijn afgereden (Rijnstreek, 1ste blad). het hoofd te staan van een gemeente, welko in een tijdsbestek van 25 jaar zoo radicaal van karakter veranderde. Dat een man als do heer Van Griehuij- sen aan het hoofd stond heeft zeker du gezonde groei bevorderd; waarbij het fi nancieel beleid in gepaste zuinigheid werd geleid waarvan nog lang do vruch ten zullen worden geplukt. Besluiten wo met te wjjzen, dat door do geweldige interne verandering der ge meente wat uit bestuursoogpunt vele zorgen gaf cn wijs beleid veréischto tij dens Burgemeester Van Griethuijscn's burgemeesterschap verschillende werken w.o. vedc openbare gebouwen zijn tot stand gekomen. Wo noemen voorziening van elcetrici- leifc gas, waterleiding, wegenvevbeteringen, moderniseering vuilnisdienst, :;u: 1 v. eer, sohoolbouw, om van de parker.uanleg niet te spreken. Het is met het Burgemeestersambt gelijk op zoo veler terrein. „Lo Roi est mort, vivo le Roi". Ondanks dat, zal de bestuursperiode van den heer Van Griet huijsen steeds in dankbare herinnering blijven, en moge zij onpartijdigheid, zijn werklust cn strikte eerlijkhei l een voor beeld zijn ter navolging. Onze gemeente kan er niet anders dan wel bij varen. Dat het den heer Van Griethuijsen ge geven moge zijn nog vele jaren van zijn welverdiende rust to mogen genieten.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1