BINNENLAND DINSDAG 17 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA 2 gen korut en een kostenbcgrooting. Dan kan de raad daarover beraadslagen. Zoo kan de kwestie in samenwerking met architect en raad geleidelijk worden opgelost. Dat er eenige sfeer van geheimzinnig heid zou beslaan, ontkent spr. Hoe meer men over de kwestie denkt, des te meer komt men tot enkelvoudige opdracht. Aan vankelijk was ook spr. vóór meervoudige opdracht. Mocht de raad het voorstel van B. en W. verwerpen, dan zou spr. toch weer voor stellen om de opdracht te geven aan één man. De resultaten zouden bij meervou dige opdracht nihil zijn. Slechts kleine 'bouwwerken zijn geslaagd bij meervoudige opdracht. De opdracht van de R'darascho beurs is mislukt. Slechts bij enkelvoudige opdracht is- resultaat te verwachten. Do. ra ming van 1 1/2 millioen is globaal, zonder den grond, en de heer Dudok zal met deze som rekening moeten houden. De heer Wilbrink: Komen B. en W. dus weer in den raad met de geraamde kosten, als de heer Dudok met zijn schets klaar is? Wethouder Splinter: Ja, zeker. Wij willen vau het. begin af aan te werk gaan in overleg met den raad. Wat betreft het voorstel-Schüller, vraagt spr. of de heer Sehüller dit wil intrekken, nu B. en W. de grondgedachte hebben over genomen. B. en W. hebben dat niet gedaan om een paar stemmen meer te krijgen. De heer v. d. Reyden zal voor het voorstel van B. en W. stemmen, omdat hij dit den veiligs ten weg vindt. De heer Sehüller kan zijn voorstel niet intrekken. ZijD voorstel beoogt drie ontwerpen en dat van B. en W. slechi? twee. De heer Parmcntier stelt tegenover de meening van den wethouder de mecning van eeu deskundige die constateert, dat de meervoudige opdracht voor de beurs te R'darn volkomen geslaagd is. Ook de brief van den directeur van de Bijenkorf komt tot geheel andere conclusies dan de prac- tijk. Is het wonder, dat spr. niet te over tuigen is. Een bekeerling. De heer Wilbrink wilde aanvanke lijk tegenstemmen, doch na de toezegging van den wethouder, dat hij de financieeJe kosten spoedig in den raad zal brengen, zal hij vóór stemmen. De voorz. zal op geen enkele opmer king ingaan, doch wenscht zich alleen te rechtvaardigen over de uitdrukking „ve nijn zuigen". Spr. heeft daar niets beleedi- gencls mee bedoelt. DE STEMMINGEN. Allereerst brengt de voorz. het voor stel vandenhcer Manders tot benoe ming van een stadhuis-commissie in stem ming, dat verworpen wordt met 21 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de heeren Parmentier, Donders, Manders, v. Tol, Spendel, v. Es, Wilmer, Bergers cn Zitman! Het voorste 1-Zitrr.an beoogendc de uitwerking van nadere plannen wordt met 247 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Parinentier, Manders, v. Tol, Spendel, v. Es, Bergers, Zitman. Het voorstel van de heeren Spendel en Parmentier wordt gesplitst in stemming gebracht. Het eerste gedeelte, ten doel hebbende om het terrein vooraf door den raad te doen afbakenen, wordt verworpen met 24 tegen 7 stemmen. Vóór stemden dc heeren Parmentier, v. Tol, Spendel, Wilmer, Huurman, Bergers en Zitman. Hiermede is tevens beslist over het voor stel van de heeren Huurman en Bergers. He-t tweede deel van het voorstel tot het verstrekken van een meervoudige opdracht wordt verworpen met 21 te gen 10 stemmen. Vóór stemden de hoeren Parmentier, Donders, Manders, v. Tol, Spendel, v. Es, Huurman, Wilmer, Bergers en Zitman. Het voorstel-Schüller om den heer Da- dok drie ontwerpen te laten maken wordt verwerpen met 22 tegen 9 stemmen. Vóór stemde alleen de S. D. A. P. Het voorstel van B. en W. om den heer Dudck twee ontwerpen te laten maken, een met en een zonder den ouden gevel, het laatste eventueel op een nader aan te wij zen plaats, wordt aangenomen met 21 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de heeren Parmentier, Donders, Manders, v. Tol, Spendel, v. Es, Huurman, Wilmer, Bergers en Zitma.n. De voorz. feliciteert den wethouder van fabricage met het behaalde succes en drukt hem de hand, welk voorbeeld door het meerendeel der raadsleden wordt ge volgd. RONDVRAAG. Dc heer Wilmer vraagt den voorzitter er voor te willen zorgen, dat, wanneer er iets naders mocht bekend worden omtrent den bouw van het stadhuis, de berichten daarover niet eerder aan de pers buiten Leiden verstrekt worden dan aan de Leia- sche bladen. Hetgeen de voorz. toezegt. De heer V e r w ey herinnert eraan, dat- bij de opheffing van de vuilverbranding is toegezegd, dat het personeel bij andere takken van dienst zou worden onderge bracht en van die overplaatsing geen fi nancieel nadeel zou ondervinden. Thans dreigt daartoe gevaar, nu het meerendeel als terreinwerker bij de lichtfabrieken is aangesteld. Wethouder Goslinga ontkent, dat de toezegging gedaan is, dat het personeel niet in salaris achteruit zou gaan. Dat wordt belieerscht door de verordeningen. De heer v. Rosmalen dringt aan op meerder toezicht, dat er 's Zondags niet op straat gedobbeld wordt. Daarna sluiting. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „VOOR EER EN DEUGD". Luisterrijke nationale herdenking. In aansluiting bij de herdenking te R-ol- duc op den 8sten Dec., feest van Maria Onbevlekt Ontvangen, Patrones der Ver- eeniging, werd Zondag te 's-Hertogenbosch, de Mariastad, met grooten luister en on der buitengewone belangstelling het zil veren jubilé gevierd der Vereeniging „Voor Eer en Deugd". Aan deze nationale herdenking werd deelgenomen door Minister Deckers, oud- diocesaan-voorzitter der jubileeren.de ver eeniging, rar. A. Baron van Wijnbergen, oud-hoofdbestuurslid, jhr. mr. F. A. O. van Sasse van Ysselt, lid der Eerste Kamer, de heeren De Vlam, Kipp en jhr. mr. F. van Rijckevorsel, leden der Tweede Kamer cn van Prov. Staten, jhr. van der Does de Willebois, oud-burgemeester van 's-Herto genbosch mr. F. J. van Lanschot, burge meester, wethouders en raad den hoog- eerw. pater Stanislaus, Provinciaal van de Orde der Capucijnende zeereerw. pater H. Mosmans C.s.s.R., vertegenwoordiger van den hoogeerw. pater Provinciaal dei- Redemptoristen; Mgr. O. C. Prinsen, pas toor Donders uit Schijndel, dc pastoors en andere eerw. heeren geestelijken der stad en uit de omgeving, de besturen der afdeelingen en talrijke andere genodig den. Pontificale H. Mis. Het priesterkoor der kathedrale kerk van St. Jan, waar de hooge plechtigheden werden gehouden, was prachtig versierd. Het beeld der Onbevlekte Ontvangenis prijkte in een weelde van blanke bloemen en waslicht. Ook het wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch en Hare genadeka pel droegen den rijken tooi der hoogfees ten. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, mede-oprichter der jubileerende vereeniging, droeg de Ponti ficale H. Mis op, waarbij assistentie werd verleend door geestelijke leiders van „Voor Eer en Deugd". Feestvergadering. De groote zaal van het Concertgebouw, waar onder leiding van den Jroogeerw. heer A. van de Venna, voorzitter van „Voor Eer en Deugd" de plechtige openbare feestvergadering gehouden werd, was voor naam en smaakvol behangen met tapij ten. De bijeenkomst werd vereerd met de hooge tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. Het Kon. VHerlogenbosch' Mannenkoor voerde ter opluistering liede ren uit. De voorzitter sprak de openingsrede uit en deed voorlezing van het telegram van het Doorluchtig Episcopaat van Ne derland. Spr. wees op de beteekenis van den herdenkingsdag. Deze betooging heeft een tweeldig doel: De strijd toch van „Voor Eer en Deugd" tegen de helsche machten, maakt het noodig dat hier openlijk getui genis wordt opgelegd voor de groote ver heven deugd van zuiverheid en hier tege lijk een klinkend protest opgaat tegen de schande der zonde van onreinheid. Spr. deed mededeeling van ingekomen telegrammen, honderden gelukwenschen van verschillende organisaties. Rede mr. A. Baron van Wijnbergen. Mr. A. Baron van Wijnbergen hield dc feestrede met tot onderwehrp: „De socia le beteekenis van „Voor Eer en Deugd". Spr. beschouwde de taak van „Voor Eer en Deugd" als .de moeilijkste op so ciaal terrein. Wat baten sociale wetten voor het welzijn van het volk, indien de schriftelijke moraal niet vooropgesteld wordt? Dat te hebben begrepen is de groo te verdienste van „Voor Eer en Deugd". De vereeniging heeft in verband hier mede op maatschappelijk terrein groot werk gedaan. Het volk is opgeheven en toch beleven wij een tijd van decadentie en maatschappelijk verval. De wet der af. solute moraal, door zoovelen afgewezen, moet. behouden blijven tot heil der maat schappij. Voor het behoud en de door- voering der christelijke moraal gaat de on vermoeide vereeniging „Voor Eer en Deugd". Het tegengaan van zedelijk ver val en de zonden door zedelooze kleeding, onmatigheid, ontwrichting van het huwe lijk is de voortdurende actie der vereeni ging, ook om wille van het opgroeiend ge slacht. „Voor Eer en Deugd" heel't bij haar werk den steun noodig van Rijk en gemeenten en niet minder van de pers. Na een uitvoerige beschouwing over zijn onderwerp besloot spr.: Laat ons allen, de gezinnen, dc overheid, dc pers, de or ganisaties, allen „Voor Eer en Deugd" blij ven steunen en Gods besten zegen toe- wenschen op haar verdem levensweg, die haar moge voeren naar de gouden kroon. (Applaus). De voorzitter deed hierna mededeeling van een ingekomen telegram houdende ge lukwenschen van mr. dr. A. van Rijcke vorsel, commissaris der Koningin in Noord- Brabant. Toespraak Mgr. Diepen. Onder applaus der vergadering rees Z. D. H. Mgr. Diepen van zijn zetel op om de vergadering toe te sprekn. Mgr. zeide dat dit feest hem niet alleen ter harte ging om het feit. dat hij de ver eeniging mede mocht oprichten, .maar ook omdat Mgr. mocht medewrken en daarbij aanschouwen hoe „Voor Eer en Deugd" rijke vruchten voor het Rijk van Christus mocht zien rijpen. Na eenige sprekende voorbeelden uit de Bijbelsche geschiedenis, wees Mgr. ernstig op de noodzakelijkheid der handhaving can de Christelijke moraal. Christus vraagt van ons immers reinheid en den plicht ons kruis op te nemen en den strijd aan te binden tegen de begeerlijkheid. Het vestigen van het Ivonigschap van Chris tus is de schoone taak van „Voor Eer en Deugd", voor het welslagen waarvan Z. D. H. een aanroeping deed tot de Onbevlekte Ontvangenis, opdat Maria's hulp in den strijd voor het altijd bestormde Rijk van Christus tot de victorie moge voeren on der den zege van God. Minister Deckers voert het woord. Vele herinneringen aan „Voor Eer en Deugd" deden Minister Deckers verlangen hier te spreken. Spr. wees er op, dat de overheid haaf voordeel kan doen met war in deze bijeenkomst is gezegd. De over heid heeft een groote verantwoordelijke taak voor de bevordering van het zedelijk heidspeil bij de bevolking, maar, willen do goede - maatregelen slagen, dan moet het volk zelf aan de verwezenlijking der goe de bedceüng medewerken. „Voor Eer en Deugd" heeft steeds in deze richting haar mooie actie ontplooid en droeg veel bij tot verhooging van het volksgeluk, de volkskracht en de vol leswaarde. Spr. brengt voor dat groote werk dank aan dc Vcr- eemging. Zulke vereenigingen, aldus spr., kunnen rekenen op mijn steun. Zij kunnen ook van óns wat leeren. AYant bij leger en vloot maken wij de mo de zè'f. Met heldenmoed en riddertrouw beeft „Voor Eer en Deugd" gestreden en daar meet spr. ook ambtshalve eerbied voor hebben. Het voegt deze vereeniging een blijk van waardeer in v te geven cm haar te eeren in den leider, die met riddertrouw de be langen der organisatie heeft gediend. Het is sor. daarom aaneenaam te kunnen me- dedee'en, dai het H. M. de Koningin be haagd heeft den directeur van het Cen traal Bureau, den zeereerw. beer T. Be- ïre'mans, te bencemen tot ridder r de Orde van Oranje Nassau. (Langdurig, da verend applaus). De voorzitter wensebte den eeridderd* mede namens de vergadering geluk met de koninklijke onderscheiding, waarna een kort dankwoord volgde tot besluit der ver gadering. Z. D. H. Mgr. Dienen verleende aan de aanwezigen zb'r£ bisschonpelijken zegen. Alvorens de vergadering uiteenging werd door allen gezongen: „Aan U, o Ko- nig der Eeuwen." In het klooster „Marië"burg" werd den genocdigden een feestmaaltijd aangeboden waarbij Mgr. Diepen mede aanzat. Het woord werd aan tafel gevoerd door Z. D. H. Mgr. Diepen, mr. F. J. van Lan schot, burgemeester van 's Hertogenbosch en den voorzitter van „Voor Eer en Deugd", den hoogeerw. heer A. van de Venne. De groote, schitterend geslaacrde dag werd besloten met een Pontificaal Lof, ge celebreerd door Mgr. Diepen, die ook de hernieuwing der opdracht voorbad en het „Te Derm" intoneerde. Tijdens het Lof werd de feestpredecatie gehouden door den zeereerw. pater F. van Kempen C.s.s.R. „Tijd". DE RIJKSMIDDELEN. Over November. De Rijksmiddelen hebben over Novem ber ruim 1.8 millioen meer opgebracht dan het vorig jaar. DE ORGANISATIE VAN DEN R.-K. JONGEN MIDDENSTAND. Opening van een eigen gebouw te Haarlem Na veel moeite en veel geconfereer is de vereenicing van R.-K. jonge midden standers te Haarlem, de R.-K. Kring, er in geslaagd van de St. Elisabeth's-vereeni ging eenige lokalen te huren, waardoor men nu kan spreken van 't bezit van een eigen huis. De' opening van het gebouw vond op eenigszins feestelijke wijze Zondagmiddag plaats. O.m. waren tegenwoordig de Dclcen der sfad, de hoogeerw. heer Plebaan L. A. A M. AVesterwoudt, eenige pastoors der stad, vertegenwoordigers van het Comité voor Katholieke Actie, de R.-K. Middenstands- vereen., de R.-K. Jeugdcentrale, alle te Haarlem, en van de zustervereenigingen te Amsterdam, en van Leiden. In zijn openigswoord schetste de voor zitter, de heer B. Walenkamp, met hoe veel moeite men een eigen gebouw verkre gen had, terwijl hij tevens wees op het nut der jeugd-organisatie. De secretaris, de heer W. van Willige, gaf een historisch overzicht, waarna Deken Weslerwoudt de plechtige Intronisatie ver richtte van "het H. Hart, waarvan een prachtig beeld door de leden aan den geestelijk advseur, kapelaan Timp, was aangeboden. Deze sprak een kort dank woord en richtte een aansporing tot allen, medé te werken tot bloei van de R.-K. jon ge middenstandsvereeniging, waarna De ken" AVesterwoudt als beschermheer van den R.-K. Kring de leden toesprak, en hen o.m. opwekte, navolgers te worden van Z. D. H. Mgr. A. J. Cahier z.g., die in het zelfde huis, waar nu de Ivriug gehuisvest is, jaren lang gewoond heeft en een voor beeld was in zijn priesterlijk leven voor allen. Nog vele anderen voerden het woord. O.m. boden oud-leden een geschenk onder couvert aan, terwijl namens de R.-K. Mid denstandsvereeniging een geschenk werd toegezegd. ARBEIDSWET 1919. Werktijd in slagerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bepaald: aan hoofden of bestuurders van slage rijen in alle gemeenten dos Rijks te ver gunnen, dat gedurende het tijdvak van 23 December 1929 tot en met 4 Januari 1930: le. in hunne onderneming door arbei ders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde in art. 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens onder staande arbeidsregeling. Datum: Maandag 23 December 1929. maximum werkuren voor mannen: 10 uren per dag, maximum aantal werkuren voor vrouwen en voor jeugdige personen van 16 en 17 jaar: 10 uren per dag; Dinsdag 24 December 1929, resp. 11 uren per dag, en 10 uren per dag Vrijdag 27 December 1929 resp. 10 uren per dag en 10 uren per dag; Zaterdag 28 December 1929, resp. 11 uren per dag, en 10 uren per dag; Maandag 30 December 1929, resp. 8 uren per dag en 8 uren per dag; Dinsdag 31 December 1929 resp. 10 uren per dag en 10 uren per dag Donderdag 2 Januari 1930, resp. 8 uren per dag cn 8 uren per dag; Vrijdag 3 Ja nuari 1930 8 uren per dag en 8 uren per dag Zaterdag 4 Januari 1930 resp. 11 uren per dag en 10 uren per dag 2e. op de dagen, waarop langer dan 81/2 uur wordt gewerkt, voor arbeiders, ten aanzien van wien bij het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaalsen 1923 het uur, waarop uiterlijk de arbeid op die, dagen moet eindigen, is bepaald, het uur van einde van den werktijd wordt vastge steld op half 10 uur des namiddags behou dens op Dinsdag 31 Deeember 1929, op wel ken dag hun arbeid ruiterlijk om 8 uur des namiddags moet eindigen. Hongaarsche erkent e'ijkheid. Paarden aan H. M. de Koningin ten geschenke gegeven. Voor eenige dagen vertoefde de Onper- stalmecster der Koningin, graaf Bentiuek, in Hongarije, om in opdracht van Hare Majesteit paarden te koopen. De opperstalmeester bezocht de paar denfokkerij te Mezohegyes, waar hem vier prachtige zwerte merries bijzender aan stonden. Zoodra echter de Hongaarsche regeering van de koopplannen van den Hollandschen Opperstalmeester kennis had gekrenen, bood zij de uitgekozen paarden aan Koningin AAri'helmiua ten geschenke aan. Zij werden door Hare Majesteit aan vaard. De Hongaarsche pers juicht de geste der regeering warm ice. Door deze daad. schrrft zij, werd een eereschuld ingelost. Na demoorlog toch was de vors!in der Ne derlanden dc eerste, om het ontredderd en zwaar beproefd Hongari'e te he'pen en heeft zij gezondheid en leven van duizen den kinderen gered. L. A. P. M. v. d. Broeke. 25 jaar journalist. Ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar redacteur van ,,De Tijd" was, is de zeer bekwame en kunstzinnige journalist de heer L. A. P. M. v. d. Broeke Zaterdag te Amsterdam op hartelijke wijze gehul digd. Namens de huldigingscommissie sprak de voorzitter van „De Amst. Pers", de heer D. Kouwenaar, woorden van vriendschap en waardeering. Vervolgens voerden het woord de voor zitter van den Ned. Journalistenkring, de heer Hans, de voorzi!ter van de R. K. Jour nalistenvereniging de heer Vesters, de deken van Amsterdam, de hoogeerw. heer dr. G. C. van Noort en wethouder Douwes. A's geschenk bocd de heer Kouwenaar de heer Van den Broeke een „biljet" voor een ontspanningsreis aan, mevr. Van den Brceke kreeg een bloemstuk. Een album bevatte de namen van de velen, die tot dat- huldeblijk hebben bijgedragen. Daarna werd een ieder in de gelegen heid gesteld den jubileerenden dagblad schrijver persoonlijk te complimenteeren. Aan deze hulde was een intiemer plech tigheid voorafgegaan, waarbij de directeur van „De Tijd", de heer F. AVierdels den heer Aran den Broeke huldigde als een plichtsgetrouw en rijkbegaafd journalist, die met idealisme en nimmer verslappende energie zijn zware taak heeft vervuld. Als blijk van waardeering voor de persoonlijk heid en het werk van den jubilaris bood de-heer Wierdels den heer Van den Broeke een geschenk onder couvert aan. Vervolgens spraken de heeren Alphons Laudy, hoofdredacteur vau „De Tijd", Kenens namens de redactie, A. Vredevoort namens het technisch- en H. Kroon, namens het administratie-personeel den jubilaris toe, onder aanbieding van verschillende ge schenken. Vliegende winkels (en de Arbeidswet. AVijziging der Arbeidswet gevraagd. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Hel- lenberg Hub-ar heeft den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gestelcl: Is de Minister niet van meening, dat op grond der bestaande jurisprudentie ver schillende vliegende winkels niet vallen onder de Arbeidswet en het AVerktijdenbe- sluit voor AVinke'.s Zoo ja, is de Minister dan bereid, een wijziging der Arbeidswet te bevorderen om aan dezen ongewenschten toestand voor werknemers en gevestigde winkeliers een einde te maken? Het bijzonder bewaarschoolonderwijs te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft met 29 tegen 12 stemmen nadat alle amendementen van mr. de Jong wa ren verworpen aangenomen het voor stel van B. en \V. tot herziening der ver ordening, regelende het verleenen van gel del ijken steun aan het bijzonder bewaar schoolonderwijs. Tegen stemden de Katholieken, en dc heeren Hartman (C'.-H.), dc Niet (C. H.) en Van der Loo (A.-R.). GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijke aanrijding. Op den weg Nijmegen—A7enlo werd on der de gemeente AAiell, de 28-jarige, aldaar woonachtige S., door een ayto gegrepen en gedood. Tegen een boom gereden. Zondagmiddag is een auto uit Loos- drecht, waarin zich vier personen bevon den, op den Valkschen weg te Barneveld geslipt en dientengevolge tegen een boom gereden, waardoor déze totaal doormidden brak. De chauffeur verwondde zich aan den pols, terwijl één der heeren verwon dingen aan het hoofd bekwam. De wagen was totaal vernield. Dronken man overreden. Nabij de Spanjaardslaan te Haarlem wandelde Zaterdagavond de Rotterdam mer J. v. d. G. in beschonken toestand. Door een nachtwaker werd de man ge waarschuwd tegen het autogevaar, doch hij repliceerde hierop met de opmerking, dat wanneer hij overreden werd, men hem wel naar het ziekenhuis zou brengen. Juist toen hij deze woorden had gezegd wankelde hij achteruit en kwam onder een passee- rende auto. Zwaar gewond werd hij opge nomen en naar de Mariastichting overge bracht, waarschijnlijk zal een been moeten worden geamputeerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door een trein gegrepen. De chauffeur zwaar gewond. Gistermorgen heeft op den onbewaak- ten overweg nabij het station Ede-dorp de trein die om 8.40 van daar was vertrokken een vrachtauto aangereden van de beton- fabriek „de Kroon". De auto werd geheel vernield, terwijl de chauffeur, die sinds kort gehuwde £8-jarige B. Vroekel, zwaar werd gewond. De man is naar het zieken huis is Arnhem vervoerd. Het treinverkeer ondervond door het ongeval geruimen tijd vertraging. DRADEN VAN HET ELECTRISCH NET OP STRAAT. Een jongen door den stroom gedooid. Uit Musselkanaal wordt gemeld: Zon dagmorgen heeft te Vledderveen een, tra gisch ongeval plaats gehad. Het 11-jarig zoontje van den heer B. H. zou melk gaan halen, hij kwam op den straatweg in aan- rak'.ng met draden van het electrisch net, welke op den weg lagen. De dood trad bij heb knaapje onmiddellijk in. De oorzaak van het stuk zijn der draden moet gezocht worden in baldadigheid. De politie stelt een onderzoek in. SCHIPPERSKNECHT OVERBOORD GEVALLEN. Zondagmorgen te ongeveer zes uur ver liet het motorschip „Maria", geladen met aardappelmeel voor Rotterdam de Enkhui- zer haven. Even buiten de haven miste de schipper J. v. d. Molen zijn 23-jarigen knecht H. Smit van Muntendam. De schip per had hem nog voor het verlaten der ha ven achter op bij de roef gezien. Ver moedelijk is de ongelukkige buiten de ha ven overboord gevallen en door den ster ken stroom medegevoerd. Tot heden toe heeft men het lijk nog niet gevonden. De ongelukkige was een eenige zoon. VERDRONKEN. De 24-jarige landarbeider M. O. te Hoe ven, die vermist werd, is in de Beemden aldaar, dood gevonden in een greppel. De verongelukte leed aan vallende ziekte. Uit het Damsterdiep te Noorddijk is opgehaald het lijk van de ruim 40-jarige mej. M., uit de Fruitstraat te Groningen, die sedert een paar weken vermist werd. Arm afgekneld. Gisteravond omstreeks 11 uur is de chef- fitter der gemeente gasfabriek te Roer mond, de heer Ackermans, bij het nazien van een kolenlift met zijn linkerarm tus- schen de tandwielen bekneld geraakt. De arm werd hem tot boven den elleboog af geknepen. Eerst met veel inspanning kon hij bevrijd worden en werd, nadat een pri mitief verband was gelegd, per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Met een molenwiek in .het rond gedraaid. De molenaar van Schelven te Krimpen a. d. IJsel, heeft eenige benauwde minuten meegemaakt. Hij was met een timmerman bezig aan den molen eenige wieken te re- pareeren, die door den storm zwaar gele den hadden. Plotseling kwamen de. wieken in beweging, de timmerman kon nog ter zijde springen, doch ATan S. greep zich in zijn verbouwereerdheid aan een der wieken vast en ging daarmee de lucht in. Eer men den molen stop gezet had, was hij een keer of tien rond geweest op het oogenblik dat de molen stilhield, hing hij aan de boven ste wiek met het hoofd naar beneden, zoo dat het. buitengewoon moeilijk was hem te bevrijden. Men heeft toen nogmaals den molen aangezet, tot de man juist be neden was. Het was hoog tijd, want hij zag geen kans meer, z.ch langer vast te houden. Hij had eenige minuten van doods angst doorgestaan en was een bezwijming nabij. «Tel.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6