21ste Jaargang MAANDAG 16 DECEMBER 1929 No. 6360 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND SPORT 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De Katholieke pers. De Katholieke pers zal de haar toeko mende plaats gaan innemen. 't Kan haast niet anders De haar toekomende plaats is: in ieder Katholiek gezin; in ieder gezin, waar Katholieken zijn Dat ideaal móet verwezenlijkt worden. De Katholieken in ons vaderland hebben voor de meeste streken hun eigen geweste lijke bladen, wier vlucht in de laatste ja ren verblijdend groot is geweest. Daarna, st staat voor hen,, die, om welke reden dan ook, grootere bladen wenschen, onze grootere Katholieke pers. „De Maas bode", met ochtend- en avondblad, die nu in prijs het laagste en in kwaliteit het hoogste staat onder de Nederlandsohe dagbladen, slaat in stukken elk voorwend sel, om een liberaal blad te lezen. En nu hebben we onze tweede courant met och tendblad gekregen. Ook „De Tijd", het lei dende orgaan uit de hoofdstad, die, ge deeltelijk weer voor een anderen kring den „De Maasbode", onder ons Katholieke volk niet gemist zou kunnen worden, is Zaterdag voor 't eerst met een ochtend blad verschenen. Het wordt o.m als volgt ingeleid: „Voorheen zijn meermalen ochtendblar den verschenen bij „De Tijd", wanneer bij zondere gebeurtenissen hiertoe aanleiding gaven, met name verkiezingen voor de Tweede Kamer. Ook tijdens den grooten oorlog van 1914 hebben wij eiken Maan dag een ochtendblad uitgegeven. Hierbij en trouwens bij al wat wij ondernamen, ook reeds in 1904 bij de oprichting onzer eigen drukkerij, heeft ons steeds als doel, dat ooit bereikt moest en ook be reikt zou worden, voor oogen gestaan, het stichten van een blijvend ochtendblad. Hiermede zouden wij den duizenden le zers, die aan ons blad gehecht waren, ge rieven, en tevens onze onderneming bren gen op de hoogte, waarop wij, met volle toewijding, haar gaarne zouden zien jtaan. Voorzichtig beleid echter schreef ons voor, dien gewichtigen stap niet te zetten, al eer wij ons krachtig genoeg zouden gevoe len. Intusschen legden wij ons toe op verbe tering van den inhoud der courant en ver grooting van haar omvang. Thans zijn wij, na dien geleidelijken overgang, gekomen waar wij wenschen te geraken. Onze eerste regelmatig verschijnende ochtendblad zal heden bij onze geabonneerden zijn intrede doen." Moge nu toch geen Katholiek, om wel ke reden dan ook, zichzelf ontzeggen het doordeel van een Katholiek dagblad Voor „grooten" en „kleinen". „Het Vaderland" van Zaterdagavond schrijft een artikel over „Huwelijksmisere". In den aanvang daarvan lezen we Dat de toenemnde lichtvaardige echtscheidingen de aandacht van de Overheid hebben getrokken en hare bezorgdheid hebben gewekt, en haar de vraag hebben doen stellen: is het niet mogelijk langs wettelijken weg dat kwaad te beperken, is zeer na tuurlijk. Deze aanvang wekt de verwachting op, dat de politieke hoofdredacteur van het „Vad.", de heer Roodhuyzen, nu ook zal gaan bepleiten een daadwerkelijk krach tiger ingrijpen van de Overheid. Men leze echter den 1 a a t s t e n zin van hetzelfde artikeldan kent men wel de strekking van de middenmoot. Als de heer Donner geen middel weet te vinden, dat beter is dan de kwaal, zal het in die kringen, waar dat broodnoodig is, ook doordringen, dat de Staat niet bij machte is ook maar één mensch zedelijk te maken, en dat de Staat nooit kan gaan staan op de plaats van de Kerk, die, als ze haar plicht betracht, steeds het hoogste gosdienstige en zedelijke peil als uit gangspunt van hare eischen zal ne men. Niet de Overheid, d.w.z. de Staat, maar de Kerk moet hier optreden. Een t e groote eerbied voor de Kerk, voor de beteekenis en den invloed der Kerk, beweegt den schrijver, om den Staat hier geheel naar den achtergrond te schuiven.... Dit is een veronderstelling, die wij gaarne zouden maken, als niet in hetzelfde artikel de Kerk, de Katholieke Kerk, een duw wordt gegeven. De schrijver constateert n.l., dat de Ka tholieke Kerk het huwelijk als een onont bindbaar sacrament beschouwt. Maar laat daarop volgen: „tenminste voor de klei nen, voor een grooten als Napoleon I gold een andere wet." Dat is een grove onwaarheid over de Katholieke Kerk! Voor de grooten gold een andere wet.... De schrijver schijnt niet te durven schrij ven: geldt een andere wet, waardoor de onwaarheid van zijn bewering klaarblijke- 1 ijker zou zijn! Nooit, noch in het heden noch in het verleden heeft de Kerk een huwelijk ont bonden. Dat is een onweerlegbaar feit. Wel gebeurde het en gebeurt het nog, dat de daartoe aangewezen kerkelijke auto riteiten verklaren volgens vaste regels, die voor iedereen dezelfde zijn dat een huwelijk niet geldig is gesloten, omdat daarbij niet zijn vervuld de voor de geldigheid vereischte voorwaarden die (We herhalen het) voor „grooten" en „klei nen" dezelfde zijn! De Kerk heeft ook voor Napoleon I vast gehouden aan de onontbindbaarheid van het huwelijk. Wat de schrijver bedoeld is de kwestie over de geldigheid van het hu welijk tusschen Napoleon I en Josephine Taschervaststaat dat bij dat huwelijk de voor een geldig huwelijk vereischte voor waarden niet waren vervuld. Intusschen is het ook een feit wij kunnen niet in enkele regels de historie geheel vertellen dat ook in deze kwestie Paus Pius VII met heldhaftigheid de Leer der Kerk over het huwelijk heeft vastgehouden tegenover de dwingende verlangens van Napoleon I. De Leer der Kerk, die is dezelfde ook i n d e z e voor „grooten" en voor „kleinen". DUITSCHLAND DE VERTROUWENS MOTIE AANGENOMEN. De Duitsche rijksdag heeft de motie van vertrouwen in de rijksregeering aangeno men met 222 tegen 156 stemmen en 22 ont houdingen. Vóór de motie van vertrouwen stemden de sociaal-democraten; het centrum en de democraten, terwijl van de Duitsche volks partij 24 afgevaardigden voor en 14 tegen stemden en 3 afgevaardigden zich van stemming onthielden. De Bciersche volkspartij onthield zich geheel van stemming. Tegen stemden de Duitsch nationalen, de Duitsch nationale arbeidsgemeenschap, de christelijk nationale boerenpartij, de economische partij, de nationaal socialis ten, de communisten, de volksrechtpartij en de Duitsch Hannoveranen. De vertrouwensmotie luidde: De rijksdag hecht zijn goedkeuring aan de verklaring der rijksregeering en ver trouwt, dat het financieel program, onder voorbehoud der defnitieve formuleering der wetsontwerpen, met in achtneming der door de rijksregeering verkondigde grond beginselen zal worden uitgevoerd. De rijks dag spreekt zijn vertrouwen uit ten aan zien van de politiek der rijksregeering. OOSTENRIJK. De verhouding tot Italië. De Oostenrijksche bondskanselier Scho- ber legde Vrijdag in de Nationale Verga dering de volgende verklaring af: Met bijzondere voldoening kan ik me- dedeelen, dat het ons gelukt is, aan onze betrekkingen met onzen grooten Zuidelij ken nabuur Italië thans het karakter van hartelijke vriendschap te geven (levendige bijval bij de meerderheid). Daarmede zijn belangrijke vorderingen gemaakt in do po litiek, die ik als de traditioneel geworden buitenlandsche politiek van het nieuwe Oostenrijk beschouw, en tot welker grond slag het onderhouden van loyale vriend schapsbetrekkingen met Italië behoort. Rekening houdend met deze gelukkige or' ikkeling heeft de leider der Italiaan- sche regeering mij doen weten, dat hij thans zijn goedkeuring hecht aan het scheppen der voorwaarden voor het plaat sen der buitenlandsche leening (Levendige bijval). Derhalve zal de Italiaansche regee ring toetreden tot de regeling, die in 1928 met een aantal andere Europeesche staten en in 1929 met de Vereenigde Staten is ge sloten. Tevens heeft zij haar goedkeuring gehecht aan de besluiten nopens de repara tiekwestie, welke goedkeuring voor het op nemen der bedoelde leening noodzakelijk is. „Tel." ITALIË HET A.S. HUWELIJK VAN ITALIE'S KROONPRINS. Welke pracht er zal worden tentoongespreid. Men schrijft uit Bnme aan de „Msb.": Het Quirinaal, Rome en heel Italië be reiden zich voor op de groote feesten, die zullen plaats hebben bij gelegenheid van het huwelijk van den algemeen beminden, sympathieken kroonprins. Alles wordt tot in de kleinste bijzonderheden geregeld, on der nauwlettend toezicht van koning en koningin. Overeenkomstig het uitdrukkelijk ver langen van den kroonprins zelf, zal Italië door werken van liefdadigheid zijn ge hechtheid toonen. In alle provincies wor den op initiatief van openbare lichamen en privaatpersonen, onder medewerking van arm en rijk, gelden verzameld om hospitalen, weeshuizen en andere welda dige instituten op l<- richten. De huwelijksplechtigheden zullen met grooten ongekenden luister gevierd wor den. Rome zal baden in de meest schitte rende verlichtingen, zooals die hier nog niet gekend zijn. Vooral de omgeving van het koninklijk paleis zal in een zee van licht herschapen worden. Heele troepen van electriciens zijn nu reeds druk bezig met het aanleggen der verlichtingen. Aan het Consulta-paleis, tegenover het Quirinaal, zijn de voorbereidingen reeds bijna voltooid; de heele facade 13 van lan ge Mercuriuslampen voorzien, zoo ook de fagades der paleizen in de aangrenzende straten della Dataria en 24 Mei. De gewone lantaarns van het Quirinaal- plein worden vervangen door machtige kunstvolle lampendragers. De schitterende fontein Liet den Obelisk en de bekende D!oscuren met hunne paarden, aan de Grieksche beeldhouwers Praxiteles en Fi- dius toegeschreven, is van een heele instal latie voor verlichting voorzien, die mach- t'ge lichtbundels zal uitwerpen. De randen van het waterbekken worden van binnen met lampen voorzien, die van de water vlakte een schitterenden Bpiegel zullen maken, terwijl de machtige waterstraal, die de fontein uitspuit, als een vuurpijl zal op stijgen. Alle openbare gebouwen in de stad zullen hunne architectonische lijnen in lichtstrepen vertoonen en vele privé- paleizen zullen het voorbeeld volgen. De huwelijksinzegening zal in de Ca- pella Paolina van het Quirinaal plaats vinden die daarvoor heelemaal gerestau reerd en versierd wordt. Ze zal geschieden door den hoofdhof-kapelaan of, dat hoopt men althans door kardinaal Gamba, aartsbisschop van Turijn, als pauselijk le gaat. De groote sympathie van dezen kar dinaal voor den kroonprins is algemeen bekend. Na deze plechtigheid, zal het kroonprin selijk paar in schitterende gala-koetsen en met veel luister omgeven begeleid door re- geerende vorsten en prinsen van koninklij ken bloede naar St. Pieter gaan door de versierde straten om daar te bidden op het gTaf van den Prins der Apostelen en daarna door den H. Vader in plecht:ge audiëntie ontvangen te worden om van Z. H. door zijn zegen de bezegeling van het huwelijk te ontvangen. Rijke geschenken zal, naar men zegt, de H. Vader aanbie den. GRIEKENLAND Nieuwe president Zaïmis de voorzitter van den Senaat, is tot president der Grieksche republiek ge kozen als opvolger van admiraal Kondoe- riotis. Zaïmis is 74 jaar oud, slechts een jaar jonger dan Kondoeriotis. Hij heeft in Duitschland gestudeerd en is te Heidelberg in de rechten gepromoveerd. Sinds 1890 is hij werkzaam in de politiek en in dien tijd is hij zevenmaal minister-president en on telbare malen minister geweest. MEXICO. ZAL CALLES WORDEN GEARRESTEERD? De Mexicaansche oud-president Cailes, die Vrijdag met de „Bremen" uit Europa te New York is aangekomen, heeft vernomen dat te Laredo (Texas) een bevel tot in hechtenisneming tegen hem is uitgevaar digd. Hij wordt beschuldigd van samen zwering, welke geleid heeft tot de ver moording van twee officieren uit het Mexi caansche leger. De oud-president denkt zijn terugreis naar Mexico via Laredo te maken en de autoriteiten hebben aangekondigd, dat zij hem op zijn doortocht zullen aanhouden. De beschuldiging van samenzwering houdt verband met den moord op generaal Blanco en kolonel Martinzes, wier lijken met vastgebonden handen, in 1922 aan de Rio Grande bij Laredo werden gevonden. Uit Washington wordt gemeld, dat Calles in het bezit is van een diplomatiek pas poort, zoodat hij op Amerikaansch grond gebied niet kan worden gearresteerd. Gevecht met roovers. In een gevecht van Mexicaansche bonds- troepen met een 200 man tellende roover- bende in den staat Sonora, werden drie bandieten, onder wie de aanvoerder, ge dood. Twintig roovers werden op staanden voet gefusilleerd. DIOO. HAARLEMSCHE BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Het was Zondag een drukke dag voor de A.V.V.-ers, daar a.lle 5 elftallen voor de competitie speelden. A.V.V. a speelde om 12 uur thuis tegen R.I.A. a. A.V.V. speelt met 10 man, ter wijl R.I.A. volledig is. Vrij spoedig heeft R.I.A. succes, doch nog voor rust maakt A.V.V. uit een penalty gelijk. Na rust pak- de A.V.V.-ers flink aan en weten nog 2 maal te doelpunten, terwijl R.I.A. het net niet meer vinden kan, zoodafc A.V.V. a een mooie 31-overwinning behaalde. A.V.V. III speelde om 12 uur tegen Gr. Floria IV op het, Gr. Floris-terrein. Daar de scheidsrechter niet opkwam, werd vriendschappelijk gespeeld. Graaf Floris wist met 4—0 te winnen. A.V.V. II had te 2 uur Graaf Floris III op bezoek. A.V.V., dat met 3 invallers uitkwam, wist toch nog een 11 gelijk spel te behalen, wat zeer zeker nog een mooi resultaat was. A.V.V. VI, dat de verre reis naar Poel dijk maakte, zag deze verre reis niet be loond, daar P.P.C. door een 42-over- winning de punten in Poeldijk hield. Enfin, jongelui, een volgende maal beter. Het le elftal tenslotte speelde te 2 uur op Hoornpark tgen S.D.S. I. A.V.V. heeft 2 invallers. Na ecnige verkenning van het terrein is S.D.S. er spoedig in on na 10 min. heeft S.D.S. de leiding. A.V.V. doet dan eeniee gevaarlijke aan vallen, doch de S.D.S.-keeper blijkt in vorm te zijn. S.D.S. blijft gevaarlijk en weet spoedig den voorsprong te ver- grooten 2-0. Eenige harde en welgemikte schoten welke beter lot verdiend hadden, worden keurig door den S.D.S.-keeper gehouden; rust komt met 20 voor S.D.S. Na rust is 'het weer S.D.S., dat het ge vaarlijkst is, doch doelpunten blijven uit. Dan maakt, een der A.V.V.-,ers hands en de penalty werd door S.D.S. benut. Niettegenstaande den 30 ahterstand, houden do A.V.V.-,ers goed vasf en on geveer 1 kwartier voor het einde weet de A.V.V.-linksbuiten den achterstand te ver kleinen. Aangemoedigd door dit succes, zijn de A.V.V.'ers niet meeT te houden en bij een genomen corner, maakt de A.V.V. mïdvoor er 3—2 van. Er zijn dan nog 7 minuten te spelen en het gelukt A.V.V. voor dat het einde gefloten wordt, den gelijkmaker nog in het S.DÜ5. doel te plaatsen, zoodat in een spannende strijd de punten eerlijk gedeeld werden en een 30 achterstand keurig werd inge haald. KORFBAL. De uitslagen. Westelijke Afdeeling. Eerste klasse N.-H. D.D.V.Olympia 22. Eerste klasse Z.-H. FluksVitesse 13; H.S.V.Deefcos 1; Ons EibernestVelox 23. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rijksdag heeft de motie van vertrou wen in de regeering aangenomen. De plechtigheden bij het a^. huwelijk van den ex-kroonprins. Zal Calles worden gearresteerid? BINNENLAND. Ernstige branden. (Gem Berichten, 3de blad). Derde klasse F. H.K.V. 2Gymnasiasten 23. Oostelijke Afdeeling. Eerste klasse A. t' OverschotjeHellas 22; Onder óns Z.K.C. 1—I. Eerste klasse B. RigtersbeekOns Clubje 01. Leidsche Adspiranten-competitie. FiksVitesse 15. FluksVitesse 13. De wedstrijd tusschen de beide Leidscho eerste klassers, thans gespeeld op het Fluksterrein aan den Kanaalweg, werd we derom verdiend gewonnen door Vitesse. Toch heeft vooral na de pauze Fluks zich ook danig geweerd. Beide twaalftallen wa ren onvolledig, d. w. z. Vitesse kwam met twee invallers en Fluks met twee invallers. In dezen enthousiast gespeelden wedstrijd bleek weer duidelijk, dat, zoo Fluks over betere dameskrachten beschikte, het rood witte twaalftal niet voor de poes zou zijn. Nu moest het damestal voor dat van Vites se onderdoen, waardoor het spel der hee- ren den noodigen steun miste. Vooral de laatste Fluks-aanval met Van Bemmel gaf prachtige staaltjes van aanvalspel, doch de dameshanden waren helaas niet vlug genoeg om dit spel zoo vlug te verwerken. Dit heeft Vitesse voor: 't meerendeel van het dameszestal kan het speltempo uitste kend volgen en een goed werkend aandeel in het spel nemen. En zooals Fluks in Van Bemmel, bezit Vitesse o-a. in Van Beeck en Ter Poorten krachten, waarop het kan steunen. Onder leiding van scheidsrechter Van de Vrande stellen de twaalftallen zich op. In het begin is het Fluks-midden allesbe halve op dreef. Vitesse domineert dan ook, en zou dit reeds na vijf minuten hebben uitgedrukt, zoo niet vlak vóór hot doelou de scheidsrechter wegens een fout geflo ten had. Als ook de Fluks-aanval werk krijgt, blijken Tuk en Meijlinck wel vrij te kunnen komen, maar zij zijn niet op schot. Een half uur is ongeveer gespeeld, als de Jong met een fraai schot aan Vites se de leiding geeft. Na korten tijd maakt Uitenbroek van onder de paal het tweede doelpunt. Stand bij rust: 02. Als weer be gonnen is, blijkt do Fluks-opstelling beter dan die bij het begin. Het midden werkt uitstekend. De aanval mist echter de steun der dames. De aanval van Vitesse gaat zeer vlot, maar or wordt over het algemeen te ver geschoten. Na 25 minuten benut Ter Poorten Jr. een vrijen kans, zonder te mis sen 03. Dan verzeilt onmiddellijk na den uitworp een bal door dameshanden gewor pen, in den Fluks-korf 13, waarna Van Beeck c.s. voor Vitesse, en Van Bemmel met de zijnen voor Fluks gaan aanvallen. De laatste vooral weet prachtig aanvals- spel te leveren, en Van Beeck komt als ge woonlijk ook gevaarlijk uit den hoek, maar geen van beiden kan nog verandering in den stand brengen. Zoo kwam het einde van dezen mooien wedstrijd. Wedstrijddata in 1930. In de gisteren gehouden jaarvergade ring van den Ned. Roeibond werden de data voor do roeiwedsbrijden in 1930 als volgt vastgesteld: 11 Mei: Ned. Studenten Roeibond (Var sity); 30 en 31 Mei: Hollandia; 10 en 11 Juni: Do Hoop (Telegraafbeker); 1315 Juni: Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging; 20 en 21 Juni: Njord (Lustrum L. S. O.); 27 en 28 Juni: Triton (50-jarig bestaan); 18 en 19 Juli: Nationale kampioenschap pen; 13 en 14 September: Hollandbeker (Amst. Roeibond); 28 September: Comité v. wherriewedstrijden (lange afstand roei- wedstrijd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1