ACADEMIENIEUWS FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN ZATERDAG 14 DECEMBER DE GEHEIMEN VAN HET MIERENRIJK. Lezing met lichtbeelden vow „Geloof en Wetenschap". Rector Leo Sendens uit Antwerpen heeft gisteravond in hotel „Den Burcht" een lezing gehouden voor „Geloof en We tenschap'', en zijn toehoorders en toeschou wers daarbij binnengeleid „in het sprook jesland, een werkelijk sprookjesland, het kabouterland van do mieren". Er zijn meer dan 3000 mieren-soorten op onze aardbol. Rector Sendens was zoo barmhartig ze niet allen op te noemen. In ons land leven ongeveer 200 soorten. De inheemsche mieren bouwen „steden" van 1.40 M. hoog, waarin een bevolking van een dik miilioen mieren dag-in dag-uit krioelt. Bovendien herbergt zoo'n nest uit vaagsel en schoelje van andere insecten, dieven en moordenaars, ten getale van 250 a 400.000 man. In den herfst zakt het nest in, de bewoners verhuizen naar de warme aarde daarbeneden en een zwarte plek molm in 't* bosch is het zinnebeeld van de veTgano beschaving van millioenen. In de tropen komen nog veel interes santer mieren voor, de termieten en witte mieren, die wolkenkrabbers bouwen van 12 a 13 Meter hoogte, opgebouwd in pri ma klasse materiaal in beton, waarin bijl nog houweel vermogen een gat te slaan. Deze termieten-heuvels vertoonen steeds de plattegrond van een schip en staan altijd in dezelfde richting georiën teerd. Het bleek, dat de bergen stee-vast met den boeg tegen de natte winden in gebouwd zijn, zoodat de nesten een mini mum aan regen en een maximum aan zon krijgen op water zijn de mieren in Jt geheel niet gesteld. In zoo'n termieten paleis wonen wel 50 miilioen mieren-zie len. Spr. deed allerlei griezelige verhalen van de arbeid van deze dieren o.a. van een missionaris, die door de vloer zakte en van een oude vrouw, wier kleeren werden op gepeuzeld. Een mierennest bestaat uit een groot aantal gangen en kamers. Vanuit het nest loopen tot in verren omtrek tunnels, die de verbinding vormen tusschen de city en de voorsteden. Rector Sendens verhaalde hoe hij tot groote schrik van zijn moeder reeds als schooljongen mieren in kunstnes ten verzamelde. De mieren zijn buitenge woon ijverige dieren; in 't warme seizoen werken zij 16 uren daags. Wat een onder kruipers! Vervolgens sprak rector Sendens over den bouw van het jrtjerenlijf. Hoewel een mier 1200 'oogkens wRft, kunnen zij niet verder dan 2.5 c.M. voor zich uitzien. Maar de voelhorens nemen de plaats van de oogen en van bijna alle andere zintuigen in. De mierenkaken zijn een geducht ver dedigingswapen en tegelijk toiletartikel. Vliegen doen alleen de koninginnen (hon derden in één nest) en de mannetjes en deze ook alleen voor de bruilofsreis in de lucht. Is de koningin aan 't eierleggen, dan legt zij in het warme se zoen gemiddeld iedere seconde een ei"! Spr. behandelde daarna de ontwikkelingsgang van ei tot larve, van larve tot pop en van pop tot mier, en vertelde nog menige interessante bijzonderheid uit het leven van het roode boschvolkje. Nog meer zou spr. er over kunnen vertellen, doch de tijd drong. De mieren, besloot spr„ zij weten niet hoe schoon zij gebouwd zijn en hoe schoon hun leven is. Wij, menschen, met verstand be gaafd, zijn als priesters in Gods natuur en trekken onze bewondering samen in één gezang: Geloofd mijn Heer, die leeft, om al wat Hij geschapen hoeft. De voorz., prof. Keesom, dankte rector Sendens voor de aangename, zeer aange name lezing in de sappige Vlaamscho taal. Tot slot werd door rector Sendens een aanbevelend woordje gesproken voor het Davidsfonds, waarvan op de volgende ver gadering nog enkele mededeelingen zullen worden gedaan. DE RAAOHUISKWESTIE. Aan den Raad der Gemeente Leiden, is het volgende adres inzake de Raadhuis- kwestie gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen De ondergeteekenden, de Vereenigïng „Opbouw" te Rotterdam en de Vereeni- ging Architecten-Kern „de 8" te Amster dam. dat zij de discusies, de verschillende uitingen en adviezen inzake het bouwen of herbouwen van het Raadhuis Uwer Ge meente met groote belangstelling hebben gevolgd, dat zij begrijpen, dat de vele individua listische architectuur-stroomingen, die in ons land tot uiiing komen, het uiterst moeilijk maken om tot een beslissing te geraken, dat echter vóór alles het vraagstuk zui ver gesteld dient te worden, dat, wanneer men dit doet, de volgende feiten zijn te constateeren: a. de stad Leiden verloor door brand een belangrijk en kunstvol bouwwerk uit de zeventiende eeuw, b. een belangrijk gevelfragment bleef gespaard en dient, zoo mogelijk voor het nageslacht bewaard te worden, c. de stad Leiden behoeft thans een nicnw Raadhuis, dat het verlies van een belangrijk histo risch bouwwerk alleen te vergoeden is door liet stichten van een bouwwerk van dezelfde waarde voor dezen tijd, als het oude Raadhuis het voor de zeventiende eeuw was, dat de aanwezigheid van een fraaie ge velfragment in geen geval aanleiding mag zijn om, zonder verder onderzoek, de plaats van het te bouwen of te herbou wen Raadhuis te bepalen, dat het zoeken van de juiste plaats in liet stadsplan geen architectonisch vraag stuk is, maar een van zuiver stedebouw kundigen aard, dat dan ook als zoodanig behandeld dient te worden, dat het zeer wel mogelijk is, dat men na deze objectief stedebouwkundige studie tot herbouw op de historische plaats besluit, dat een zoodanig onderzoek niet alleen voor het verkrijgen van een goede ligging met een waardige omgeving van belang is, maar uit een oogpunt van juist stedebouw kundig beleid ook voor de algemeene ver betering van de stad. dat eerst na afloop van voren bedoeld onderzoek één of meer architecten in en kelvoudige of meervoudige opdracht met het opstellen van een schetsontwerp voor een nieuw Raadhuis kunnen worden be last, dat het te bouwen Raadhuis een prac- tisch gebouw moet zijn, geheel uit doel, opgave, en materiaal gegroeid, dat voor alles met liefde en toewij ding aan de oplossing dezer kwestie ge arbeid moet worden. Redenen waarom ondergeteekenden Uw hoog College eerbiedig verzoeken: lo. om, en in het belang Uwer Ge meente en in het belar>~ 'er architectuur, alles te doen om te :omen, dat de Raadhuis-kwestie tot een twistpunt wordt tusschen verschillende groepen der bevol king of van eenzijdige deskundigen, 2o. nog geen beslissing te nemen in zake de opdracht van het gebouw, doch 3o. om de eventueele opdracht te doon voorafgaan door een opdracht voor een objectief Btedebouwkundig onderzoek naar de juiste plaatsing in het stadplan. Rotterdam 11 December 1929. Amsterdam 't Welk doende, enz. De Besturen der Vereenigïng „Opbouw" te Rotterdam en der Vereeniging Architecten-Kern „de 8" te Amsterdam. POSTZEGELS VOOR HET KIND. Sinds eenige dagen loopt het storm op het Postkantoor in de Breestraat. In de hal staan de menschen met bewondering en verbazing te kijken naar het tentjo met kleurige lichtjes, dat daar verrezen is. Heeft de directeur ingezien, dat men liever koopt aan een gezellig ïngerichten stand dan aan een gewoon loket 1 Neenin dit Oostersch paleis worden de „Weldadigheidspostzegel voor het Kind" verkocht. De directeur van het postkantoor stond aan het comité dit gunstige plaatsje af. De firma Vroom en Dreesmann herschiep het schamel houten geraamte in een vooi- naam, deftig vertrek, waarvoor men gaar ne blijf stilstaan in stomme bewondering starend naar de mooie Perzische tapijten, waarmee de tent bekleed is, en die op zichzelf reeds het bekijken waard zijn. Het electrotechnisch bureau D. Teske zorgde voor het licht, een guirlandes van roode en witte rozen, en andere gekleurde lichtjes. Blijde glinsteren ze den kooptw toe, en men kan onmogelijk dezen vuurto ren passeeren, zonder de veilige haven aan te doen en een lading postzegels en briefkaarten in te nemen. Welk een aantrekkingskracht de uiter lijke verzorging van de vei kooptent heeft, mocht het comité reeds de eerste dagen ondervinden. De verkoop gaat uitstekend, zóó zelfs, dat de gekleurde prentbriefkaar ten van Felix Timmermans a,l bijna zijn uitverkocht, en van de serie reproducties naar schilderijen van 17de eeuwsche mees ters een tweede oplaag in bestelling is, die tegen 20 December weer verkrijgbaar zal zijn. Het comité heeft gelukkig nog de be schikking gekregen over een aantal prent briefkaarten* der vier eerste reeksen, die ook gretig aftrek vinden. Het mooie doel, dat de verkoop der wel dadigheidspostzegels en briefkaarten be oogt, n.l. ondersteuning van het mis deelde kind van alle gezindten, zal wel iedereen aansporen, voor zijn correspon dentie met Kerstmis en Nieuwjaar gebruik te maken van de Postzegels en Briefkaarten voor het Kind en zijn schreden doen rich ten naar het verkoopfcentje op het post kantoor. EEN GEMENGDE STUDENTEN- VEREENIGÏNG. In beginsel tot oprichting besloten. In een gistermiddag gehouden vergade ring werd in principe besloten tot oprich- tink van een Leidscke Gemengde Studen ten vereeniging. Zij zal den naam dragen van Unitas Studiosorum Lugduno Batavo- rum (U. S. L. B.). In een op 3 Februari a.s. te houden ver gadering wordt tot definitieve oprichting overgegaan. De oprichting van een sociëteit, zij het dan ook een tijdelijke, is reeds verzekerd. Getracht zal worden voor dit doel de be schikking te krijgen over een gebouw in den omtrek van het Rapenburg. Voorts zullen een eigen Orgaan en een Almanak worden uitgegeven. Verwacht wordt, dat de Vereeniging in September a.s. 250 leden zal tellen. Leidsche Pluimveevereeniging. Voor de op 7, 8, 9 Februari a.s te hou den tentoonstelling van de Leidsche Pluim veevereeniging, heeft het bestuur reeds de volgende toezeggingen voor medailles ge had van H. M. de Koningin een zilv. med„ van Z.K.H. Prins Hendrik de nieuwe plaquet, van H. M. de Koningin-Moeder een zilv. med. en van den burgemeester een verg. zilv. medaille. Tijdens deze tentoonstelling aal de Dwerghoendorsvereeniging een clubten toonstelling houden, waarvoor zij met on geveer 500 nummers zal uitkomen. EERSTE BLAD VOORDRACHTAVOND JAC. VAN ELSaCKER. Helaas, slechts weinig toehoorders war ren aanwezig op den voordrachtavond, welke georganiseerd was door de afdee- ling Leiden van heb Algem. Ned. Verbond Wel zeer is dit te betreuren geweest, want de heer Jac. van Elsacker heeft ge toond, vanaf het eerste oogemblik te kun nen boeien. Geen voordrachtkunst waarin gepronkt werd met een machtig klankvolume of waarbij van eenig pathos sprake was. hier: sober en ingetogen, dikwijls fluis terend en met een groote rust bracht hij het prachtige verhaal „Het Offer" van Georges Duhamel, waarin een schril beeld van oorlogsleed geteekend wordt. Met een enkel zacht gesproken woord, 'n enkel gebaar, weet hij de juiste sfeer to scheppen. Dit was vertelkunst van de allerhoogste orde, ondersteund door de expressiviteit van de rustkanten en inne mende gelaatstrekken van den spreker. Er ging een ontroerende intimiteit van dit eenvoudige verhalen uit en een groot vertrouwen kwam in den hoorder op voor dezen man, die zonder eenige overdrij ving of pose, een der schoonste dagboe ken uit den oorlogstijd tot in onze ziel bracht. Later, in Guido Gezelle's „'t Shrijverke" of den Ier'" -- Sichemsche novelle van Ernest Cl?. ...'astoor Vreumfce" bewon derden wij zijn voortreffelijk „Vlaamsch". Wij dachten waarlijk, dat hier een echten Vlaming aan 't „klappen" was. Vooral 'het devote slot ontroerde door innerlijke bezieling en sprak van en zuiver en diep gevoel. Ook in de humoristische voordrachten toonde hij zioh een geboren verteller. Voor ons zelf betreurden wij 't niet, dat slechts een zeer kleine kring hier ge noot: wij hadden 't gevoel geschaard te zijn rond iemand die werelden van gevoel en van bewogenheid openbaarde, waar door tusschen de enkelingen in de zaaJ een ongekende vertrouwelijkheid ontstond en wij onmiddellijk meenden te zitten te genover ouden bekende. De '-~Vn, '9 wegbleven, bobben iets zeer t ^-ist: eenige uren, waarin verhakn en brandden en sprankel den, rijn hun voorbijgegaan. Jac. van Elsacker Ifbeft zioh een mees ter-vertel ler getoond 1 Indische mail. De directie van het postkantoor deelt ons mede, dat de Indische mail uit Mar seille met zooveel vertraging arriveert, dat zij niet meer in «de avondbestelling van heden kan worden opgenomen. In verband daarmede zal Zondagochtend tusschen half 9 en half 10 de gelegenheid opengesteld w-orden om gewone en aangeteekende stuk ken van het postkantoor af te halen. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 13 Dec. Leidsche Autoboxen Garage, Leiden, v. Oldenbarneveldstraat 37 en Hoogerbeetstraat 4. Het bedrijf wordt omgezet in een naamlooze vennoot schap, welke den naam zal dragen van: N.V. Leidsche Autoboxen Garage. 13 Dec. Café „Klein Minerva", Leiden, Vrouwensteeg 11. N. Gevolm.: C. A. Ro- zenhart, Leiden. (B. P.). Nieuwe inschrijving: 13- Dec. O. A. Ro- zenhart, Leiden, Vrouwensteeg 11. Ver koop van alcoholhoudende andere danjster- ke dranken. E.: C. A. Rozenhart, IjJËen. 13 Dec. Café ,,'t Haantje", H. J. ^Pier, Leiden, Vrouwensteeg 16. E.: H. J. Fa- vier, Lelden. 13 Dec. J. Melman en Zonen, Leiden, Heerenstraat 7, Agentuur en Commissie handel in Levensmiddelen. E.: J. Melman, Leiden. Opheffing: 13 Dec. Firma Gebr. v. Wet ten, Koudekerk, Hooge Waard. Fourage- haudeL Door de N.Z.H.T.B. is bij de halte Tuin- stadwijk een wachthuisje geplaatst Gisteren zijn wederom twee rijwielen onbeheerd gevonden, één aan het Rapen burg, één aan den Nieuwen Rijn. Bij de politie is een valsche gulden ge deponeerd door den courantbezorger J. Smit MUZIEK. ITALIAANSCHE OPERA. Tosca. In heel veel opzichten mocht deze voor stelling er wezen. Om het verrukkelijke stemmenmateriaal van de eenige vrouwe lijke en van de heeren solisten was het een interpretatie om van te genieten. De costumeering van de hoofdpersonen was goed en smaakvol verzorgd en de costu mes werden mooi gedragen. Over de décors van het eerste bedrijf valt wel iets te zeg gen, Het kerkdécor was armzalig en on voldoende. Wij willen best gelooven, dat het heel moeilijk is of misschien wel onmo gelijk is een opvoering in een andere plaats even volkomen te doen zijn, als in eigen gebouw. Maar dat was toch wel een beetje al te erg, èn het mooie geheel èn Leiden onwaardig. Het is een aangename gewaarwording, de Italianen, die als voor het fcooneel ge schapen lijken, in hun eigen genre zoo en thousiast te hooren zingen en te zien spe len. In deze opera gaat alles om de solis ten, wier spel los en gemakkelijk is en zin gen doen ze, écht zingen. Het koor heeft al heel weinig te doen 't was wat spaarzaam bezet maar het klonk goed. De zwakheid der voorstelling zit in de entourage van het eerste bedrijf. De ver schijning van de koorknapen was zoo slecht verzorgd, dat wij dit niet zonder opmer king kunnen laten passeeren. De verschij ning van den bisschop onder de baldakijn meeloopend en de menschen zegenend was onsympathiek en nog belachelijk boven dien. Zoo iets onafs kan den toets niet doorstaan. Geen zanger verstaat zoo de kunst van het „recitativo" als de Italiaan. De drama tische sopraanzangeres Signora Piave is begaafd met een groote rijk getimbreerde en zeer gepassioneerde sopraanstem, en als tragedienne heeft zij niet te onderschatten eigenschappen. Het orkest was al heel gauw op dreef en secundeerde uitnemend. Behoudens een enkel vlekje wat zuiverheid betreft in cello's en hobo in het begin van de 3e acte, mag de praestatie van het or kest onder leiding van Maestro Parenti er wezen. Ook op het tooneel waren de solis ten al gauw in stemming. In samenspel met den bariton Marchi als Scarpia, werd in 't tweede bedrijf een aanmerkelijke hoog te bereikt. Wel het hoogtepunt van den avond. Tosca zong haar aria „Visi d'arte e d'amor", prachtig van toon en uilzegging en de twee solisten hebben waarlijk gran dioos gespeeld en gezongen. De wisselwer king tusschen ben voerde ons mee van de eene gevoelssituatie in de andere, zoo dat de gansche zaal gespannen luisterde en aanschouwde. Dan speelde signor Traverso als CavaradossL Zijn mooi tenorgeluid klinkt nobel zoowel hoog als laag, en zon der twijfel is hij een warmvoelend kunste naar. Zijn speeltalent is sober maar zeer geëmotioneerd. Ontroerend mooi zong hij zijn herinneringen in zijn laatste oogcnblik- ken. De ensembles van de solisten klopten wonderwel. De rol van den koster geeft gauw aanleiding tot chargeeren. Santolini hield haar nogal binnen de perken, en gaf door zijn komisch spel ontspanning in het eerste bedrijf. Dan rest de rol van Ange- lotti, die maar kort is en niet benijdens waardig. Signor Balzan, die haar vertolkte beeft een prachtig sonoor basgeluid en ver tolkte zijn lastige rol zoo goed mogelijk. Ook het derde bedrijf, gedragen door La Tosca en Cavaradossi, genoot een indruk makende vertolking, waarin de solisten zich met onderscheiding handhaafden. Ka pelmeester Parenti beheersc-ht als dirigent het geheel op uitnemende wijze. Door zijn rustige leiding geeft hij een gedistingeerd cachet en maakt het luisteren tot een ge not. Wij hopen de Italiaansche Opera, die over belangstelling nogal niet te Jdagen had, binnen niet al te langen tijd nog eens weer te zien en te hooren. J. K. BIOSCOPEN. Trianon. Een zeer uitgebreid journaal, waarin tal van wetenswaardigheden van den dag zijn vervat, opent deze week het programma van het Tianon-theater. De eerste hoofdfilm luistert naar de naam van Spaventa, een betooverende naam, waarmede overal reclame gemaakt wordt, zonder dat men weet, wie of wat Spaventa eigenlijk is. Spaventa nu is een athleet, die in een circus wondere staaltjes van krach't ontplooit en iedereen verbaasd doet staan. Hij trekt ook de aandacht van een troepje bandieten, die in hem den man zien om een gepantserde brandkast, vol met juweelen te ontsluiten. Na veel ver wikkelingen is men zoover, dat hij in te genwoordigheid van een pseudo-eigenaar aan het werk gezet kan worden. Dan komt de eigenaar zelf plots binnen en Spaventa wordt voor een inbreker aangezien en ge arresteerd. Hij weet echter te ontvluchten en begint op eigen gelegenheid een ach tervolging van de bandieten, die hem in moeilijkheden brachten, Intusschen wil hij nog trouwen en tevens zijn voorstellingen in het circus voortzetten. Tal van genoeg lijke situaties ontstaan daaarbij; waarbij de filmheld zich als een all round sportman doet kennen Alles komt natuurlijk terecht, terwijl ook de bandieten worden ingere kend. Op 't tooneel laat een oecdrino-virtuoos zioh op schitterende wijze hooren. De wijze waarop hij de „Dichter und Bauer" van F. Suppé en de Sousa-Marsch ten gehoore brengt, dwingt bewondering af. Na de pauze volgt „De Poort van het Geluk", waarin Clara Bow en Richard Al ien de hoofdrollen vervullen Hier is het vooral de eerste, die door haar innig ver langen, om haar panier op het goede pad te houden, belangstelling verdient. Overi gens zijn beide hoofdfilms slechts goedge keurd voor volwassenen. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal-examen Nederl. letteren mej. M. A. C. van Hatturn (Den Haag); Doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heer J. Jolles (Hilversum); Candidaats-examen Wis- en Natuurkun de letter D de heer J. Haantjes (Voor schoten); Candidaats-examen Ned. Ind. Recht mej. W. E. van Gulden (Wageningen). Examen van Apothekers-assistent. Ge slaagd: mej. P. W. van Rij (Delft) en de heer E. N. Braskamp (Rijswijk). Opgeheven: L Lardee, Leiden. Doodslag op zijn broer. De Officier van Justitie bij de Recht bank te Middelburg heeft gistermiddag te gen den 19-jarigen landbouwer F. L. te Wolphaartsdijk gedetineerd wegens doodslag, gepleegd op zijn broer d-d. 5 Juli j.l. tien jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger van verd. Mr. Dieleman pleitte vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordeel ing. PAGINA 2 Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dab door hen de beslissing op het verzoek van: a. H. C. van Nooft om vergunning tot het uitbreiden van de brood- en koek- bakkerij in het perceel Hoogewoerd nor 122, kadastraal bekend Gemeente Leident sctie D nis 1625 en 90; en b. A. J. Kat om vergunning tot het uitbreiden van de vuur werkfabriek op het perceel kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie K no. 3229, gelegen in den Stadspolder, is verdaagd, A. v. d. BANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en wethouders van Lei den; gezien het verzoek van T. Smittonaar om vergunning bot 'het oprichten van een sigarenfabriek in het perceel 5e, Groen-e- steeg no. 85; gelet op de "rtikelen 6 en 7 der Hin derwet; geven bennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlangen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede, dat op Zaterdag, den 28 De cember e.k., des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (bur. van gemeentewerken) gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot 'beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 27 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn versche nen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. v. d. BANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. De Zondagdienst der 'huisartsen zal wor den waargenomen door de doktoren De Graaf, Eiist^ Poortman en Timmermans. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Dec. tot en met Zondag 15 Dec. waargeno men door de apotheken van de heeren: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, D. J. v. Drie sum, Mare 76, tel. 406. De Geneeskundige Zondagsdienst *e Oeg ïtgeest wordt waargenomen door Dr. Timmermans, tel. 390. INGEZONDEN STUKKEN De kappers en de winkelsluiting. Leiden, 13 December 1929. Geachte heer Redacteur. Gaarne zou ik voor eenmaal een kloino plaatsruimte in uw blad verzoeken, waar- voor bij voorbaat mij hartelijken dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den lièer v. B. zou ik de volgende opmerking willen maken. Het is juist, dat deze vergadering was uitgeschreven door de Leidsche Kappers club „Hulp en Vriendschap", echter, zoo als onze geplaatste advertenties luidden, voor alle kapperspatroons en patronefesen uit Leiden zoowel als omstreken en niet speciaal voor de leden van bovengenoemde club. Het is volgens mij niet juist als er 48 Leidsche kappers aanwezig waren, dat dit maar een vierde der hier gevestigde kap pers zou wezen, want dat er in Leiden veel kappers zijn is mij bekend, maar zoo; veel toch zeker niet. Wat betreft het controleeren, of er al dan niet op salon gewerkt wordt, dit zal niet bezwaarlijker doch eerder makkelij ker worden, aangezien controle toch noo- dig zal zijn om te constateeren of er door personeel wordt gewerkt, en of dit op het tijdstip der controle mag of niet. Wat betreft de adhaesiebetuiging, bij elke poging tot winkelsluiting wordt door de bondsafdeeling deze onthouden als de actie uitgaat van de L. K. O. „H. en V." De zeven minuten spreektijd zijn geble ken ruim voldoende te zijn geweest daar de zes sprekers nog geen kwartier te za- men noodig hadden, en toen dan ook het voorstel, in stemming gebracht, met 37 van de 48 uit te brengen stemmen werd aangenomen. Ter geruststelling nog dit; onder de on derteekenaren zijn alle mogelijke colle ga's, zoowel met als zonder winkel, van klein tot groot, georganiseerden zoowel als ongeorganiseerden, ook leden uwer afdee- ling, zoodat ik wel verwacht, dat het voor stel der Leidsche kappers zal worden aan genomen, te meer waar dit zelfde yoor- stel door collega's iiit omliggende plaat sen zonder verandering wordt overgeno men om aan den Raad hunner gemeente voor wettelijke vaststelling te worden voorgelegd. Namens de Leidsche Kappers club „Hulp en Vriendschap", j F. J. OORNELISSE, Voorzitter. Leiden, 12 Dec. 1929. Geachte Redactie, Naar aanleiding van een ingezonden stuk onder bovenstaand opschrift, zou on- dergeteekende gaarne een en ander wen- schen op te merken. Dat niet alle kapperspatroons uit Lei den. de vergadering, uitgeschreven door de Leidsche Kappersvereeniging, hebben bijgewoond is jammer, daar de te behan delen onderwerpen, wel zeer belangrijk waren voor ieder vakgenoot. Dat er volgens" de heer v. Berkel slechts een vierde deel der Leidsche kappers aanwezig zou zijn, lijkt mij niet geheel juist, immer» dat zou wijzen dat er in deze gemeente

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2