1 Leiden in nood UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 DERDE BLAD. PAGINA 3 De Raadhuiskwestie (Ingezonden). De stad Leiden staat op het punt het leelijkste stadhuis der wereld te krijgen. Zoover is het echter nog niet. „Nog is Polen niet verloren". Leiden kan ook nog het schoonste raadhuis ter wereld krijgen, en dat zouden wij toch veel liever zien. Want het leelijke is gelijk het kwade toch altijd verfoeilijk voor God en voor de menschen. En wij achten daarom den 6trijd tegen het leelijke ook eene apologie voor het goede. In alle geval, Leiden zal op de eene of andere wijze beroemd wor den. Het is een bekend feit dat Herostratus in de 4de eeuw voor Ohristus zich heeft willen beroemd maken door het schoonste Ephesusgebouw van dien tijd (zoo men zegt) de ArthennistempeL, in brand te steken. Dat was wel erg' droevig; maar men vergat dat weer, juist omdat men dat voorwerp van schoonheid niet meer zag. Geheel anders zou het echter zijn het leelijkste raadhuis der wereld te bouwen, omdat zich daaraan nog de toekomstige geslachten zouden moeten ergeren. Indien het mogelijk waren, zouden wij gaarne een handje willen helpen de stad Leiden voor zulk een ramp en voor zulk een schande te bewaren. En wij trekken er dapper op uit een woordje (ja één enkel woordje) in de weegschaal te werpen, juist omdat daarvan alles afhangt, en juist omdat on der de duizende woorden over het raadhuis reeds gesproken en geschreven, die eene ontbreekt, ten minste in zijn ware betee- kenis. Dat woordje heet „s t ij 1". Schrikt niet. Wij weten heel goed dat onze moder ne constructeurs dat woordje vreezen ge lijk de duivel het kruis. En dat is juist hun ongeluk. Daardoor hebben zij zich zelf tot stijl gemaakt en stijl en bouwkunst vermoord- Wij zeggen daarom zonder vrees voor weerlegging. Leiden zal een stad huis krijgen in stijl, of het zal een leelijk stadhuis krijgen, want een schoon, een mo numentaal bouwkunstwerk is zonder stijl niet denkbaar. En om nog duidelijker te spreken; deze stijl zal zijn de rond- of spitsboog stijl, omdat geen ander past voor een groot monumentaal gebouw. De Renaissance, samengesteld uit Griek sche en Romeinsche vormen, in boog- en ardhitraafconstructie heeft haar tijd ge had. en is uitgeleefd. De primitieve rech te lijn of architraafbouw kan men hoog stens bij fabrieken, autogarages en lood sen gebruiken. En zoo blijft dan inderdaad voor groote monumentale gebouwen alleen rond- of spitsboogstijl over. Maar stijl be- teekent gezag, wet, traditie, logica en in het algemeen beteekent stijl zooveel als rationeele bouwkunst. En ziet juist daaraan hebben alle mo derne constructeurs het land. Stijl is bij deze he eren eenvoudig namaak en dien- evolge hebben wij thans zooveel stijlen als constructeurs, en ieder constructeur houdt zijn stijl voor den besten. Met hét verwerpen van stijl is ook ieder bouwkun dig beginsel verworpen en thans heeft ieder mensch het recht een gebouw voor schoon of leelijk te houden volgens eigen opvatting. Nooit is die heillooze verwar ring van esthetisch inzicht zoo duidelijk aan het licht gekomen als bij de raadhuiskwes tie van Leiden. Voor een jaar of 10 heeft de stad Rotterdam ook een nieuw stad huis gekregen. De heer H. de Man brengt nu het Rot- terdamsch stadhuis als een afschrikkend voorbeeld voor Leiden en hij heeft zijn recht daartoe. Een Renaissance-gebouw is dezen tijd de stijl der wanhoop, de stijl van constructeurs, die de constructieve waarde van den boogstijl niet kennen. Nie mand zal echter durven zeggen, dat Rot terdam een leelijk stadhuis heeft. Zeker, veel karakter heeft het niet; doch men kan het nog een monument noe men, omdat het groot is en veel gekost heeft, gelijk zulks bij vele Renaissancege- bouwen het geval is. De voorbeelden van bouwkunst van den heer Dudok, welke wij in de laatste da gen te zien kregen van Hilversum en Pa rijs zijn niet enkel leelijk, maar van een brutale, uitdagende leelijkheid; omdat alles wat menschelijk en rationeel is, daaraan ontbreekt. En als het menschelijke en ra tioneele van den mensch en zijn werk wordt weggenomen,wat blijft er dan nog over Wij wagen dat hier niet neer te schrijven. En toch, om eerlijk te zijn, willen wij hier de schuld niet aan den heer Dudok alleen ge ven (want hij kan ook anders), maar meer nog aan degenen, die deze misbaksels van bouwsels voor schoon houden en be wonderen. Als wij deze producten van Dudokstijl betrachten, komen wij inderdaad tot het inzicht van den heer Ir. A. J. van der Steur, secretaris van den „Bond van Ned. Architecten," die voor niet lang in de „Maasbode" (No. 22593) het volgende durf- schrijven„H oe komt het dan toch, dat alle weldenkende architecten en alle andere kunstgevoeligen nog d ag e- lijks de handen ten hemel moeten heffen over de steeds doorgaande ontsie ring van stad en land door de meest begriplooze en on benullige bouwsels, waar aan zelfs het meest elemen taire van bouwkundige sa menstelling (om van bouwkunst nog maar te zwijgen) ontbreekt? Het zijn kostbare woorden, ware en duidelijke woor den, welke den geheelen toestand van de tegenwoordige bouwkunst natuurgetrouw weergeven. Wij hebben er 'ets aan toe te voegen, als enkel de vraag te beant woorden: „Waarom zijn nu onze moderne bouwsels zoo begriploos en zoo onbenullig? Het antwoord is eenvoudig: Omdat men geen s t ij 1 meer heeft, en geen stijl meer wil en omdat het eenige beginsel der mo derne bouwkunst feitelijk bestaat in het verwerpen vand en bouwstijl' ende proclamatie van den constructeur tot bouwstijl Dat het zoover komen moest hebben wij reeds voor 10 jaren in de „Katholiek" en de „Nieuwe Eeuw" voorspeld. Wij hebben geen architecten, geen architectuur en geen stijl meer, en daarom zooveel „begriplooze en onbenullige bouwsels", die stad en land ontsieren. Een architect is iemand die volgens gezag, wet en traditie weet te bou wen, terwijl onze moderne constructeurs alle bouwen vc^gens hun subjectieve grillen %en luimen, bouwsels scheppen, welke wij dan als origineele creaties van den moder nen menschengeest moeten bewonderen. De moderne bouwkunst en nog bijzonder de voorbeelden van den heer Dudok doen onwillekeurig denken aan den Griekschen wijsgeer die met een leelijk, vorsoheurd en versleten kled op de markt verscheen Hij trok natuurlijk meer de aandacht (op zich) dan alle welgekleede menschen. Toch was er nog een wijsgeer op de markt die deze opmerking maakte: „Kijkt toch eens, zegt hij, hoe uit iedere scheur en reet de hoovaardigheid van den mensch te voor schijn komt. Zoo omtrent staat het ook met begriplooze en onbenullige bouwsels der moderne constructeurs. Uit iedere röefc en spleet, uit al die onra- tioneele lijnen, uit al dat begriplooze en onbenullige grijnst u dé hoovaardij en zelf verheffing van den modernen constructeur tegen, die door deze malle, begriplooze ve men de aandacht der massa tot zich wil trekken, en zich als schepper van ongeken de schoonheden wil laten aanbidden. En ja, aanbidders van alles wat gek, bizar en begriploos is telt de wereld in dezen tijd niet weinig. Gaat in Leiden B. en W„ de raad en andere gezaghebbende autoriteiten op den ingeslagen weg door, en laten zij een raad huis bouwen in Dudokstijl, dan krijgt de eerbiedwaardige oude stad een raadhuis van begriploosheid en onbenulligheid la v. Nelle's koffiepakhuis, dat daar ook in de buurt staat en een schande voor geheele stad is. Doch het is nog niet te laat. Leiden kan ook nog het mooiste raadhuis ter wereld krijgen. Ter wille van de goede zaak en uit "haat tegen alles wat leelijk is willen wij een voorstel doen, waarbij niet alleen de kool en de geit, maar alles gespaard wordt. Welnu dan, blijft bij enkelvoudige op dracht, geeft die aan den heer Dudok, vraagt geen schoonheidscommissie en geen deskundigen om raad; maar koopt u in een kunstwinkel een prentkaart of teekening of foto van de vroe gere lak einli al van Yperen; brengt die bij den heer Dudok en zegt hem eenvoudig, wij willen een raadhuis i n dien geest en in dien stijl. Maar geen namaakwerk. Het aan de rechterzijde staande bijvoegsel (het stadhuis) moet weg blijven, de toren behoeft niet zoo zwaar te wezen er kan nog een verdieping bij ko men enz. enz. Dat gebouw zou het best komen te staan op het Van der Werfpark. Laat dan het oude stadhuis ombouwen tot een museum met behoud van de oude facade als men daarop zooveel prijs stelt en zooveel geld daarvoor over heeft. Ook dat kunt u nog aan den heer Dudok over laten. Is hij een man die zijn vak verstaat en vooral een man van karakter, dan moet liij die opdracht ook kunnen en willen ten uitvoer brengen. Waarom een raadhuis in oude vormen, en waarom een raadhuis gelijkend op de lakenhal van Yperen. Wel dat is zeer eenvoudig. Vooreerst om dat er geen vormen van dezen tijd bestaan zegt de deskundige. Ir. Gratema en zoo voegen wij bij, omdat de moderne vor men, die men meent te hebben geschapen, oud, versleten en leelijk zijn en daarom nieuw schijnen voor ondeskundi- gen. Ten tweede, omdat de lakenhal van Ype ren zonder twijfel in verschillende opzich ten het schoonste profane gebouw ter wereld was, gelijk ieder deskundige wel zal weten. Het is het reinste, fijnste, soberste, eenvoudigste gebouw in dezen trant, niet zoo weelderig en overladen als de raad huizen van Brussel en Leuven: maar wel licht het eenige monumentale gebouw, waar het groote beginsel: „de constructie zelf moet decoratie zij n", op de volmaakste wijze tot uiting komt. Het is wellicht ook het meest rustige en pretentielooze gebouw ter wereld dat daardoor juist de aandacht trekt eu door zijn schoonheid boeit. Nog eene bijkomstige reden moest de stad Leiden bewegen deze lakenhal weer te doen herleven; omdat in Leiden nog vele nakomelingen zijn van de Yperlingen, welke 1350 Yperen verlieten en Leiden tot bloei en roem brachten. Zoo is er inderdaad nog hoop, dat de stad Leiden inplaats van het leelijkste, toch nog het schoonste raadhuis ter wereld zal krijgen. Dat eene weten wij zeker, dat iederoen die maar eenig gevoel heeft voor het schoone, de lakenhal van Yperen „schoon" zal noemen. Doch zal men wel licht ook een modernen gek vinden, die zegt, dat het wel mooi is, maar voor dezen tijd niet meer past. Wel, dan hebben wij niets meer te zeggen; maar dan vinden wij het wel een treurig teeken, dat voor dezen tijd niet het schoo ne maar wel het leelijke past. Dat moest echter niet zijn zijn en kan ook niet anders en dat is het wat wij nog hopen. K. Groenendijk 12 Dec. 1929. LEIMUIDEN. Schietwedstrijden. Deze week hield de Afd. Leimuiden van den Bijz. Vrijw. Land storm een goedbezochfcen St. Nicolaaa-wed- strijd in het café van den heer J. Sneeboer. In totaal waren negen en dertig leden op gekomen. Door de ruime subsidie van de gemeente Leimuiden wa-s het mogelijk, dat een groote collectie prijzen aanwezig was. Geen enkele deelnemer behoefde zonder prijs naar huis. Aan den plaatselijken lei der een woord van lof voor de goede keuze der prijzen. Voor de uitreiking der prijzen sprak de voorzitter van de pl. Afd., de heer J. A. Bakhuizen, majoor Schell toe. Hij felici teerde dezen met zijn bevordering van ka pitein tot majoor. Namens de afd. Leimui den en Rijnzaterwoude bood hij den majoor als blijk van sympathie een keurig uitge voerd zakmes aan. De voorzitter wekte ver volgens de leden op om nieuwe leden te werven en zoodoende het wettig gezag in tijden van nood te steunen. Hij wees er op, dat de Propaganda voor het Instituut zon der schimpen op andersdenkenden moet ge voerd worden. Het eene deel van de be volking behoeft daarbij niet tegen het an dere opgezweept te worden. Een goed landstormer moet op goede wijze propa ganda voeren. Majoor Schelle dankte den voorz. voor zijn weLgemeendeu gelukwensoh en dankte de afdeeling voor het blijk van sympathie. In de afdeeling, vooral in het Rijnzater- woudsohe deel, zit op het oogenblik voor uitgang. In verband hiermede, roemde bij den plaatselijken leider. Bij de woorden van den burgemeester inzake het propa ganda voeren sloot de majoor zich ge heel aan. De uitslag' van den wedstrijd was als volgt; l. J. G. de Rijk 48 punten en 17 steunpunten; 2. G. Rosenboom 48 pnt. en 14 steunpnt.3. F. Bulk 47 pnt. en 12 steunpnt.; 4. W. G. Droog 46 pnt. en 37 steunpnt.; 5. J. J. Straathof 46 pnt. en 17 steunpnt.; 6. C. J. de Rijk 46 pnt. en 14 steunpnt.; 7. L. J. v. d. Hoorn 46 pnt. en 14 steunpnt.; 8. J. L. Hogenboom 45 pnt. en 16 steunpnt.; 9. S. Molenaar 45 pnt. en 14 steunpnt.; 10. H. J. Vink 45 pnt. en 5 steunpnt. Groene Kruis. Maandagavond a,s. zal het bestaan van de Afd. Leimuiden van de Z.-H. Vereeniging het Groene Kruis op feestelijke wijze herdacht worden in de groote zaal van den heer J. Sneeboer. De film „Achter de wolken schijnt de Zon" zal worden vertoond, terwijl een en ander zal worden afgewisseld door zang van het bekende Nieuw-Vennepsche Man- nenkwartet. WASSENAAR. Douairière van Zuylen van Nijevelt. t Alhier overleed vrij onverwacht op 66- jarigen leeftijd Douair. mr. R. Baron van Zuylen van Nijevelt, geb. Jkvr. van Len- nep. Mevr. van Zuylón was gedurende tal van jaren lid van het Groene Kruis en van de Chr. Naaivcreeniging en bewoog zich heel veel op charitatief terrein. Zij stond bij de bevolking dan ook in hoog aanzien en velen zullen ongetwijfeld haar hulp en bijstand missen. Het stoffelijk overschot zal op de Oude Algemeene begraafplaats te Utrecht worden bijgezet, in den familie grafkelder. Het geschenk aan den oud-burgemeester. Naar wij vernemen is het door Willy Sluyters gemaakte portret in olieverf van onzen oud-burgemeester Jhr. Storm van 's-Gravesande gereed. Het comité hoopt begin Januari het huldeblijk te kunnen aanbieden. Vermoedelijk zijn dan ook de plannen voor een monumentale bank in het Burchtplantsoen waarvoor een ont werp werd gemaakt door den bouwmees ter Co Brandes, gereed. RIJNZATERWOUDE. De kracht van den storm. Ten gevoïge van het woodende stormweer werd een motorboot van de Gebrs. Mollers te Lej- muiden op do keien, liggende langs den oever van het Braa-s se mm e rm eer. gewor pen. RIJPWETERING. Bioscoop. Op Zondag 15 en Maandag 16 December a.s. zal in de zaal „Concor dia" van Mej. de wed. Daleman alhier een bioscoopvoorstelling worden gegeven, waar bij een drietal komische films zullen wor den vertoond. Wie eens gezond wil lachen verzuime niet deze goedgekeurde films te gaan zien. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende ad vertentie in dit blad van gisteren. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 17 December des n.m. 2 uur. Agenda: Ingekomen stukken. Verzoek om subsidie ten behoeve der Chr. H. school te Leiden. Verzoek om extra subsidie der vereenïging IJsclub alhier. Voorstel inzake verzoek om een bijdrage voor de stichting van het gebouw der vereeniging voor Ne- derlandsche Gemeenten. Benoeming onder wijzeres O. L. school in de Leidsche buurt. Benoeming lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Benoeming lid plaatse lijke comm. van toezicht op het L. O. Ver zoek der N.V. „Prius Hendrik" inzake trot toirs Oranjopark. Verzoek P. J. Molenkamp en W. F. v. d. Sleet om uitpad Abspoel- weg. Aanvraag crediet voor rioleerings- kosten. Comptabiliteit. Vaststelling pen sioengrondslag voor diverse ambtenaren. Verzoek „Duinzicht" afvoering van Wijc- kerslootlaaubje van den legger van wegen en voetpaden. Voorstel wijziging art. 33 en 76 der Bouw- en Woningverordening. Ver zoek met advies woningbouwvereniging „Bu'tenlust" inzake bouw 72 woningen. Reclames schoolgeld. RIJNSBURG. Bloemenhandel. In den handel der Chysanthenbloemen was in 't laatst dezer week geen wijziging gekomen. Woensdag en Vrijdag werden de eerefce getrokken tul pen Due. v. Thol Scarlet aangeboden. Woensdag brachten deze ƒ8.per 100 op, doch Vrijdag werd slechte betaald van 4JS0 tot 6.per 100, hetgeen voor de eerste getrokken tulpen te laag is, hoe wel dit nog niets zegt voor de komende weken als de maeea komt. NIEUW-VENNEP. Drie branden op een dag. Gisteren brak een begin van brand uit bij den land bouwer M. Middelkoop aan den Hoofdweg bij den Vijfhuizerweg. Er brandde een gat in het dak. Oorzaak was- schoorsteenbrand. Te hoofddorp in 't Modderpad brak een schoorsteenbrand uit in een der noodwo ningen der gemeente, bewoond door C. Ro bijn. De motorspuit was spoedig tor plaat se en kon erger voorkomen. In de Kruislaan te Hoofddorp geraakte een schuur van den bramdstoffenhandelaar J. Mesman in brand. Een paard en een geit werden met groote moeite gered. Inbrekers op pad. De laatste weken komen herhaaldelijk inbraken en insluipin gen voor te Haa.fl.meer. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken bij den heer P. Heileker, hoofd der St. Jozef school te Hoofddorp, bij J. Vermeulen, spoorwegbeambte en bij den Kruisweg te Hoofddorp. Bij U. werd vermist ongeveer S0.bij V. plan. 35 spaargelden van een clubje, en bij R. 3 portemonnaae's en gouden en zilveren sieraden. Hoeveel geld er in de 3 pertemonnaies was, is niet pre cies te zeggen. Van de dader geen spoor. Van de inbraak, de vorige week gepleegd bij den landbouwer M. Middelkoop nabij de Vijfhuizenweg, is de dader aangehouden. Het is een zekere L. uit Haarlem. IJsclub „N. Vennep en omstreken". De jaarvergadering van de ijsclub werd dit jaar gehouden in hotel Nijssen alhier. Opgekomen waren 29 leden. De voorz. opende met een welkomstwoord en een herinnering aan den vorigen winter. De secretaris brengt een keurig verslag uit over het afgeloopen jaar en herdenkt hier in de vele wedstrijden, die zijn gehouden en de sociale nood, die geleenigd is. Dui zend gulden in natura, consumptie enz. werden verdeeld onder de armen. De voorz. brengt den secr. dank voor zijn keurig verslag. De penningm. heeft een zeer lijvig rap port, de baten in kas 1928 waren 240, de ontvangsten over 1928'29 542.69, uitga ven 673.52, alzoo een saldo groot 109.17. Bovendien is er ontvangen ten bate der armen op de lijst J. Blom-Jac. de Zeeuw 117.50, 60 K.G. spek, 50 mud capucijners, 10 H.L. eierkolen, 25 K.G. groene erwten en een Edammerkaas. Op de lijst Faber en van Arkel 139.45, 10 K.G. spek, 20 K.G. vet, 10 brooden, 1 zij spek, 15 K.G. rijst en 4 K.G. lappen. Op de lijst Alkemadc en Termaat 65, 3 H.L., eierkolen, 25 K.G. erwten eu 15 brooden. Op de lijst P. v. Staveren en P. v. Waerden 114. Door B. Jonker werd hier nog aan toegevoegd 10 voor brood. Op de lijst A. C. Pruise en Joh. v. d. Pol 129, SO K.G. erwten, 370 K.G. tarwe. Door H. Duwel een kist sigaren en door Jan Koolhaas een kist si garen. Alzoo aan baten 535.95 zoodat met de gegeven consumptie en artikelen voor ruim duizend gulden kon worden verstrekt. Door A. Does-wijk en C. Donker worden de bescheiden nagezien. De voorz. brengt behalve een woord van dank aan de gevers, een warm woord van dank aan de bakkers die gratis 't brood voor dit doel hebben gebakken en dankt den pen ningm. voor zijn goed financieel beheer. De bestuursverkiezing verliep vlot. De aftredende leden P. Bakker, H. J. v. d. Linden, L. Degenaars en Nico Laan wer den herkozen. Hierna had een gratis ver loting plaats voor de aanwezige leden. Bij de rondvraag vraagt de heer Alke made of 't mogelijk is dat de commissie leden bij wedstrijden enz. een herkennings- teeken dragen, zoo, dat het zichtbaar is, wie commissie- of bestuurslid is. De voorz. doet. de toezegging, dat dit zal geschieden. De lieer Blokker vraagt, of de ijsclub aan gesloten is bij Hollands Noorderkwartier. De voorz. antwoordt, ontkennend. Dit is wel zoo geweest, doch omdat voor elk lid moest worden afgedragen hebben zij als lid be dankt. Naar aanleiding van dit antwoord verzoekt de lieer Blokker, om in geval er goed ijs is toch te werken in den geest van Hollands Noorderkwartier, door op de ba nen richtingbordjes tp plaatsen. De voorz. antwoordt dat reeds jaren de banen wor den doorgetrokken als er ijs is en zegt overweging toe omtrent de te plaatsen bordjes. De heer Doeswijk vraagt ook lian- dicapwedstrijden uit te schrijven. Dit ver zoek krijgt steun waardoor het bestuur in overweging neemt veteranen- en handicap wedstrijden uit. te schrijven. De heer B. de Groot wil de leden en hun kinderen bij wedstrijden reductie op de inlage geven en ook wedstrijden geheel alleen voor de leden inlasschen. De voorz. zegt dat reeds in dien geest gehandeld wordt. De voorz. dankt hierna voor de opkomst en sluit de vergadering. R0EL0FARENDSVEEN. Bloemtrekkersvereeniging. Donder dagavond had in hotel „De Vier Heemskin deren" alhier de jaarvergadering plaats van de bloemtrekkersvereeniging „Flora". Te ongeveer acht uur opende de voorzit ter de heer Koek, de vergadering, die slechts matig bezocht was, met een woord van welkom tot de leden, waarna spr. het woord gaf aan den secretaris tot voorle zing der notulen welke onveranderd wer den vastgesteld. Vervolgens bracht de penningmeester verslag uit van zijn ge voerd beheer. De ontvangsten hadden be dragen 93.15 en de uitgaven 78.39, zoo dat het saldo bedroeg 14.76. De hecrcn Bodewijk en van Borkel werden door den voorzitter als kasna zieners aangewezen. Ka« en boeken bleken volkomen in orde te zijn, zoodat do voorzitter den penning meester dankte voor zijn accuraat beheer. Hierna deelde de voorz. mede, dat tenge volge van de geringe belangstelling der trekkers het bestuur niet langer de werk wijze kan voortzetten. Het bestuur be treurt het ten zeerste, dat de trekkers zoo weinig voor hun eigeu belang voelen. want het aantal leden neemt steeds moer af, zoodat het contract met Aalsmeer niet gecontinueerd kan worden als de deelna me niet grooter wordt. De heer B. \an der Meer zou toch nog eenmaal de gele genheid open willen 6tellen om zich als lid op tc geven, want er zijn aan het lidmaat schap toch werkelijk groote voordeelen ver bonden. Het bestuur zegde toe tot de le den nog eenmaal een oproep te richten om zich binnen een bepaalden lijd als lid opnieuw op te govon. Mocht deze laatste poging geen voldoende- succes hebben, dam zal het bestur zijn mandaat ter beschik king «tellen. Bij de rondvraag vraagt de heer van Berkel hoe het bestuur staat te genover een eigen veiling. De voorz. ant woordt, dat zulle eerst mogelijk zou wezen bij algemeéne deelname der belanghebben den en tevens zou er een behoorlijke gele genheid dienen geschapen te worden om te veilen. Hierna werd de vergadering door den voorzitter onder een woord van c'ank aan de loden gesloten. De aanwezige le den gaven zich op om htm bollen weer te laten veilen te Aalsmeer en wel op de zelfde voorwaarden als verleden jaar. Wij richten hierbij nog een opwekkend woord tot alle trekkers om zich als lid op te ge ven der bloemtrekkersvereeniging „Flo ra", want wij weten zeker, dat als de ver eeniging niet meer bestaat, men eerst dan pas ondervindt welke groote voordeelen deze vereeniging bood. Bloembollencultuur. De afdeeling Boelofarendsveen der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur vergaderde in „De Vier Heemskinderen". De voorzit ter opende de vergadering met een harte lijk welkomstwoord en betreurde het, dat niet meer leden aanwezig waren. Spr. me moreerde in het kort, dab het nu toch ze ker wel de tijd is, dat er veel animo in het bloembollenbedrijf is en hij kan zich dan ook slecht begrijpen, dat er niet meer leden tor vergadering komen. Hierna las de secretaris de notulen der vorige ver gadering, welke behoudens een kleine aan merking van den heer N. van dor Meer Gzn., werden goedgekeurd. Vervolgens was aan de beurt: iugekomen en uitge gane stukken. Ingekomen wa« een schrij ven van de afdeeling SchotenVelsen mede-onderteekend door eenige andere af- deelingcn om een bijdrage van de afdee ling te mogen ontvangen om aan de leden van het scheidsgerecht een passonde hul de te bereiden als blijk van waardoering voor de door hen verrichte werkzaamhe den in het afgeloopen seizoen. Hierover ontspon zich een uitvoerige discussie. Be sloten wordt aau de afdeeling adhaesic te betuigen voor dit doel, doch een bijdrage is niet mogelijk omreden de kas dor af deeling dit niet toelaat. Vervolgons wer den n.og eenige ingekomen stukken voor gelezen, welke weldra de goedkeuring der vergadering mochten wegdragen. Daarna was aan de orde behandeling beschrij vingsbrief voor de 162ste algemeene ver gadering te Haarlem, welke behoudens en kele aanmerkingen vlug de revue passeer de. Alleen punt 7 gaf nog al wat stof tot spreken. Nadat hier breedvoerig over ge sproken was door de heeren Joh. Straathof Cz. en Matth. van Zaal wordt besloten dit aan de afgevaardigden over te laten eu dc moeniug van ,de algemeene vergade ring hierover te hooren, doch de afgevaar digden op te dragen het minimum van J 20.le verlagen tob 10.voor wat be treft de bijgevoegde zaken. Als candida- ten voor het hoofdbestuur werden ge steld de heeren W. Kooiman P.P.zn. cn Jos. Braam. Bij de verkiezing afgevaar digden werden gekozen <le heeren Math, van Zaal en Joh. Straathof Cz. en tot plaatsvervangers de heeren O. Koek Jacz. en P. C. van Zaal. Nadat er vervolgens nog eenige mededeelingen zijn gedaan, aan gaande de gehouden tentoonstelling dit voorjaar, wordt besloten op de eerstvol gende vergadering hierop door te gaan met het doel ook hel a.s. voorjaar een ten toonstelling te organisecren Bij de rond vraag werd nog besproken om een volgen de maal ineer loden ter vergadering te krijgen door middel van een verloting of iets dergelijks. Hierna werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De Raad vergadert Woensdag a.s. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling der notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel ingebruikgeving schuur aan het Werkloozenfonds van den Chr. Nat. Werkmansboud. 5. Voorstel wij ziging besluit, tot aangaan eener reke- ning-courant-overecnkomst. 6. Voorstel aanvulling instructie van den gemeente ontvanger. 7. Adres inzake wijziging veror dening op de winkelsluiting. S. Bescliik- baarsteliing van gelden voor kachels eu elestricteir. in de Chr. School in de Meije. 9. Voorstel bijdrage iu kosten aanleg plant soen. 10. Voorstel tot afschaffing paarden markt. 11. Vaststelling verordening op het beheer van het olcctriciteitsbedrijf. 12. Voorstel verhuur van balans en schalen. 13. Benoeming gemeentegeneesheer en le verancier geneesmiddelen. 14. Benoeming leden raadscommissie». 15. Voorstel ver koop bouwtcrein. 16. Herstemming over het voorstel van den heer Jongencel in zake subsidie burgerwacht voor 1930. Gevonden voorwerpen. Een horloge. Verloren: een autoband en een portemon- naie. Inlichtingen ter secretarie.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11