VRIJDAG 13 DECEBER 1929 DERDE BLAD PAGINA 1 BINNENLAND Het Mysterie van Heath Hover TWEEDE KAMER. Onderwijs. Honderd millioen per jaar voor het Lager Onder wijs. Oorlog. De heer Van Wijnbergen (R. K.) heeft er aan herinnerd, dat het huid ge, dure stelsel voor het lager onderwijs (100 millioen per jaar!!) niet door de rechter zijde is gewild; hij persoonlijk heeft zich tegen de gedifferentieerde leerlingenschaal verzet wegens de enorme verhooging van kosten; men moet daar nu dus niet over klagen. Wat wel de aandacht vraagt, is het fe!t, dat ons nijverheidsonderwijs nog ver ten achter is. Dit springt trouwens da delijk in het oog, wanneer men ziet, dat voor dit onderwijs, dat toch bestemd is voor twe'e-derde van de kinderen, die de lagere school verlaten, evenveel wordt uit getrokken (ruim 13 millioen) als voor het middelbaar onderwijs. Dominee L i n g b e e k (H. G. S.) zou t oude liedje! graag de kloosterlingen- onderwijzers geringere salarissen zien ont vangen. Met den heer Wijnkoop (C. P.) schijnt de anli-papi6t van meening, dat dit maar zoo, zonder de meening van de be trokken menschen te hooren, gaan zal. Dat men alvast de Katholieken hun eigen hooger onderwijs en een groot deel van het voorbereidend onderwijs laat be talen en de z.g. godgeleerde faculteiten waar de predikanten worden opgeleid, komt blijkbaar niet in dominee Lingbeek's hoofd. De Katholieke afgevaardigde, de heer M o 11 e r, schaarde zich op meer dan één punt, o.a. de uitbreiding van het nijver heidsonderwijs, naast mr. van Wijnbergen, maar meer direct dan deze den Minister te lijf ging over diens gebrek aan eigen meening. Van belang was dr. Moller's opmerking inzake het spelling-vraagstuk, waarin }ns eindelijk een oplossing moet komen. Minister Terpstra moest verschillen de sprekers beantwoorden. Hij maakte daarbij nog n'et den indruk krachtig te zullen optreden. Hij wacht af, zal aan dacht schenken, overwegen of wellicht niet de scherpste kantjes van enkele moei lijkheden kunnen worden afgeslepen. In één opzicht is er voor de afwachtende hou ding van den minister reden, n.l. dat hij het besproken vraagstuk der bezuiniging op de kosten van het lager onderwijs niet aan de orde stelt zonder te profiteeren van de resultaten, die het werk der staat-s- comm'ssie Rutgers wellicht zal afwerpen. Nadat Js middags de behandeling van de Onderwijsbegroting was afgebroken is 's avonds de Oorlogsbegrooting aan de orde gekomen. Wrf komen hierop nader te rug. Vermelden wij, dat de heer Ter Laan (S. D.) een pleidooi hield voor ont wapening, waarop de heer W ij n k p (C. P.) terecht wees op het voorbeeld van de sociaal-democraten elders, in Denemar ken b.v., waar zij een politieleger willen, wat verre van ontwapening is! HET LEGAAT VAN EEN RECHTER. Zonderling. Men herinnert zich, dat de liberale pers, met name de „N. Rott. Crt.", een geweldig misbaar maakte over de aanbeveling van katholieke candidaten voor de plaats van rechter in de arrondissements-rechtbank te Breda, vacant geworden door het over lijden van den rechter mr. Manger Cats. Merkwaardig is 't, thans in de „N. Rott. Crt." 't volgens bericht te lezen onder «Kerknieuws": „Wijlen mr. H. Manger Cats, in leven rechter in de rechtbank te Breda en in September aldaar overleden, heeft aan de Evangelische Maatschappij een legaat van 10.000 vermaakt en aan het Fonds tot ondersteuning van ex-priesters dezer Maat schappij een legaat van 5000". Qualis vita, talis mors. Zoo 't leven was, is de dood. „Tijd". PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Woensdagochtend is de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland voort gezet. Bij het voorstel van Ged. Staten om 1000 subsidie per jaar toe te kennen aan de afd. VGravenhage der Ned. R. K. Cen trale Vereeniging ter bescherming van meisjes, diende mevr. De V r i e s Bruins (S. D.) een motie in, waarbij Ged. Staten worden uitgenoodigd een alge- meene subsidieregeling voor dergelijke in stellingen te treffen. De motie wordt met 53 tegen 19 stem men verworpen. Aan de orde was daarna de verleden jaar ingediende motie van mevr. De Vries- Bruin8 waarbij Ged. Staten werden uitge nood igd in overleg met het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies een nieuwe subsidieregeling te ontwerpen, waarbij een hooger bedrag wordt toegekend voor de win ter verple ging. Tevens komt hierbij in behandeling de aanvraag van het Centraal Genootschap om hooger subsidie. Het praeadvies van Ged. Staten is voor beide afwijzend. Na uitvoerig debat wordt een motie ver worpen om het agendapunt aan te hou den. Mevr. De Vrie sB ruins trekt daar op haar eerste motie* in. Het praeadvies van Ged. Staten wordt z. h. s. aangenomen. Het voorstel inzake de Brielsche veren (medebetaling door de provincie als tot nu toe, bij verlenging van de bestaande con tracten, en handhaving der bestaande ta rieven) werd z. h. s. goedgekeurd. Aan de orde is de motie-Gardenier c.s. inzake onderzoek der arbeidsvoorwaarden van het waterschaps- en polderpersoneel. De heer Gardenier (S. D.) betoogt, dat de arbeidsvoorwaarden veel te wen- schen overlaten. Eigenaardig is het ook, dat uit de polderbesturen dadelijk verzet is gerezen tegen een poging om recht van beroep voor het arbeiderspersoneel in te stellen, terwijl dit recht toch wel bestaat voor de ambtenaren. De 600 polderbesturen zullen heel wat personeel in hun dienst hebben; de kwestie is dus wel van belang. Men heeft slechts 6Ö0 gedrukte vragenlijsten rond te zenden om het onderzoek te doen aanvangen. Gisterochtend elf uur werd de vergade ring voortgezet. Voortgegaan wordt met de behandeling van de motie-Gardenier inzake onderzoek arbeidsvoorwaarden van het waterschaps- en polderpersoneel. De motie wordt daarop in stemming gebracht en met 50 tegen 22 stemmen ver worpen. Aan de orde was daarna de subsidie-re geling voor het geneeskundig schooltoe zicht, in welke discussie men is blijven steken. FLIKKERLICHTEN AAN ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Uitbreiding over het geheele land. Naar de „TeL" verneemt, zal de direc tie der Spoorwegen binnenkort de proef nemingen met flikkerlichten aan de onbe waakte overwegen over het gefoeele land uitbreiden. Aanvankelijk is, zooals wij des tijds meldden, de proef genomen. Wegens het gunstige resultaat, daar bereikt, be sloot de directie een aantal toestellen aan te schaffen. Deze flikkerlichten, die 80 opflikkeringen per minuut maken, zul len een bepaalde, nader vast te stellen kleur uitstralen, die niet verandert als een trein nadert, zulks in tegensteling met de methode, die in Zweden wordt toegepast, waar bij het naderen van een trein het signaal automatisch op een rood licht overslaat. De nieuwe seinen zullen één geheel uitmaken met de bestaande An dreaskruisen aan de onbewaakte overwe gen. Bovendien zijn de seinen door het aanbrengen van een klep zoodanig gecon strueerd, dat de lichten ook bij dag duidelijk ziohtbaar zijn. DE STEENKOLENPRIJZEN. Geen gevaar voor een tekort Op vragen van den heer Wijnkoop heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat men voor een tekort aan brandstof niet behoeft te vreezen, daar dit jaar uit Engeland aanmerkelijk grootere hoe veelheden anthraciet zijn aangevoerd dan in vorigo jaren. Hoe de anthracietprijzen in het aan staande voorjaar zullen zijn en welke ver wachtingen daaromtrent zijn, kan be zwaarlijk worden aangeduid. In het deelnemen van de Staatsmijnen aan besprekingen, die ten doel hebben de kolenprijzen te stabiliseeren, wordt geen bezwaar gezien. Het belang van den Nederlandschen kolenverbruiker zou er niet door gebaat worden, indien do Staatsmijnen zich bij een dergelijk over leg afzijdig hielden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Zorg efVoor. dat Uw aandtfcning der luchtpijpen (broniches). dielGe kunt herkennen aan een'piependf, pijnlijke ademhaling cn eciij diepen, jblaffeuden cn pijnlijken HoestjjWt slepend wordt. Vergeef noojt. hoé dicht/Je bronchitis de ontstwdrgskienien bij jfe teere longen brengt. Whpcn Uw slijmvliezen tegen i de aanvallen der bacteriën door ze Vte versterken met dg^ujt het sap van Vcrsche geneeskrachtige kruiden berei- Ite Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U nw vastzittende rfijm oplossen eiyver- loit U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen pis ge niet tijaig Uw toevlucht nam lot de geneeskrachtige en toch onAhaielijke AKKER'5 Per koker: 11.50, f 2.75, f 4.50 HET ZILVEREN JUBILé VAN „VOOR EER EN DEUGD". Na de meer intieme herdenking, welke op 8 December j.l. te Rolduc in tegenwoor digheid van Roermond's Bisschop plaats had, zal nu aanstaanden Zondag te 's-Her- togenbosch de openbare viering van het zilveren jubilé der vereeniging „Voor Eer en Deugd" op indrukwekkende wijze ge schieden. De deputaties der plaatselijke afdeelin- gen en Diocesane Besturen, die uit alle oorden des lands naar Brabants hoofdstad komen, zuilen aan deze herdenking een na tionaal karakter verleenen. Geestelijke waardigheidsbekleders, ka tholieke leden der Staten-Generaal, Pro vinciale en Gemeentelijke autoriteiten, zul len door hunne tegenwoordigheid aan het feest luister bijzetten en blijk geven van hunne belangstelling in den zoo nutt'gen en noodzakelijken arbeid, welke „Voor Eer en Deugd" nu reeds 25 jaren lang verricht voor het behoud van geloof en goede ze den, waarmede het behoud onzer volks kracht en het waarachtig volksgeluk zoo nauw samenhangen. Ook de minister van Defensie, Zijne Excellentie mr. dr. L. N. Deckers, tot voor weinige maanden hoofdbestuurslid der ver- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 14 December. Huizen, 1875 M. (Uitsl. K.R.O.-uitzendingen). 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15-1.15 Concert door het K.R.Ó.-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kinderuurtje. 4.004.30 Cursus Esperanto. 4.3b5.00 Cursus Engelsch. 5001—6.00 Gramofoonmuziek. 6.01—^6.10 Praatje over „Duitschland nieuws voor den Kersttijd en om Nieuw jaar". 6.106.45 Gramofoonmuziek. 6.45—7.00 Journalistiek Weekoverzicht. 7.007.30 Lezing over „Noodzakelijkheid en weekprognamma v. d. R. K. Film Cen trale". 7.308.00 Lezing over „Het Engelsche Volkskarakter". 8.009.00 Concert. Orkest en Instrumen taal Kwartet. 9.0010.00 Orkestconcert. 10.0011.00 Voortzetting concert door Orkest en Instrumentaal Kwartet. II.0012.00 Voortzetting Orkestooncert. Hilversum, 1071 M. (van 12.006.00 nam.: 298 M.). 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A.V.RXL- Kwartet. 2.002.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.304.00 Aansl. van het Tuschinski- Theater to Amsterdam. 4.004.30 „Onze Auto". Een achttal les sen door J. J. A. de Ridder. 4.305.00 Ir. J. W. Kips spreekt in ver band met het 40-jarig bestaan van den Kon. Ned. Voetbal Bond. (In dialoogvorm met H. Hollander). 5.005.30 Gezondheidshalfuuxtje. Dr. Lo W. Schut over: De schoolarts en zijn taak. 5.306.00 Duitsch voor gevorderden en conversatie. 6.017.45 Concert door het Omroep orkest m. m. v. het Wladimir Pique Trio (zang, balalaika en piano). 8.00 V.A.R.A.-uitzending. Daventry, 1554.4 M 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.15 Verslag van een voetbalmatch (2e speelhelft). 4.15 Concert. 5.05 Orkestooncert. 5.35 Kinideruurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Muziek voor blaasmstrum. 7.20 Lezingen. 7.50 Schoolooncert. 8.20 Concert. Orkest cn vocale solisten. 9.20 Nieuwsber. en Lezing. 9.55 Vaudeville. „Radio-Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Concert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Piano-les. 9.05 Populaire Fransche liedjes. 9.50 Gramofoonmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert en viool-soli. 4.505.50 Orkestooncert. 7.20 Vroolijko avond. Orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.2011.50 Gramofoonmuziek. 2.202.50 Kinderuurtje. 2.504.50 Concert. Orkest en zang. 7.209.05 „Revolutions-Bryllup". Too- neelstuk in 3 bedrijven van Sophus Mi- chaëlis. 9.2010.20 Populair orkestooncert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8J35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. Orkest en zangeres. Z e e s e n, 1635 M. 6.159.50 Lezingen. 11.2012.10 Muziokuitz. voor scholen. Orkest en koor. 12.10—12.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.50—3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Kleinkunst uit Oost en West. 8.20 „Het Kindeke Jezus in Vlaande ren" van Felix Timmermans. Spreker: Gerd Fricke. Daarna: Berichten. Vervol gens tot 11.50: Dansmuziek. eeniging, zal hoogstwaarschijnlijk aan de feestviering deelnemen. Bovendien zal een reeks van katholieke godsdienstige, charitatieve en sociale orga nisaties door afgevaardigden vertegen woordigd zijn. Door do goede zorgen der versierings- commiss'e onder leiding van hare presi dente, mevrouw M. Dony-van Lanschot, zal het koor der Kathedrale Basiliek in een keurig feestkleed worden gestoken. Daar, in de sublieme omlijsting van Neder- land's grootste en schoonste kerkgebouw, zal Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, die de actie van de mede door hem opgerichte vereeni ging steeds met zoo intense belangstel ling volgt, om 10.30 uur de Pontificale Hoogmis aan God opdragen. Daarna volgt om 2.30 uur de feestverga- dering in het Concertgebouw, waar de Bisschop van het Bossche Diocees en de genoodigde autoriteiten wederom een eere plaats zullen innemen. Het „Koninklijk 's-Hertogenbosch' Mannenkoor" zal deze vergadering met zijn schoonsten zang op luisteren en de heer mr. A. Baron van Wijnbergen zal spreken over „de sociale beteekenis van Voor Eer en Deugd", daar mede belichtende een zeer bijzondere en belangrijke zijde van het werk der ver eeniging. De avond-plechtigheid om 7 uur in de St. Jan's Basiliek zal een waardige bekro ning vormen van dezen schoonen feestdag. Het Pontificaal Lof wordt gecelebreerd door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, die den wensch heeft te kennen gegeven, zelf de vernieuwing der opdracht aan dc H. Maagd te verrichten. De feestpredicatie wordt gehouden door den zeereerw. pater R. van Kempen C.s.s.R. Vereenvoudiging bij verzending van aangeteekende stukken. Stukken, welke ter aanteekening aan loketten van het postkantoor te 's-Gravcn- 'hage worden aangeboden, worden aldaar in doorschrift geboekt met naam van af zender en geadresseerde en plaats van bestemming, eventueel nog met het be drag der aangegeven waarde of verze kering en het gewicht der zending. Deze werkwijze is vrij omslachtig en werkt belemmerend op een vlotte loket bediening. Met ingang van 16 Januari a.s. zal thans op een viertal kantoren, t.w. te Delft, Roermond, Utrecht en Zwolle bij wijze van proef een andere manier van behandelen, welke ook in verschillende buitemlandscho diensten wordt gevolgd, worden toegepast. De aangeteekende stuk ken moeben dan reeds bij de aanbieding aan het loket vergezeld zijn van ©en door den afzender in te vullen ontvangbewijs. De postambtenaar heeft dan slechts een volgnummer en een stempelafdruk erop te stellen, ue loketwerkzaamheden zullen daardoor sneller kunnen verloopeu, ter wijl ook in den postdienst zelf besparing wordt verkregen door do overdracht van de stukken por nummerserio te doen plaats vinden. Uiteraard is het voor eventueel© klach ten zaak, dat het ontvangbewijs getoond kan worden; de afzenders zullen dit dus goed moeten bewaren. FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 30) Wel verdriep hij uit. Wel verd.... nog aan toe 1 Hij ging op de kou de steenen treden zitten en begon de zaak te overdenken. Zijn cipier nam zwijgend den sleutel uit het slot, stak dien in zijn zak en ging op zijn gemak naar de voor deur om naar buiten te kijken. Er was geen levend wezen te zien op den eenzamen weg over den dam. Hij stond daar schijn baar op zijn gemak, maar in werkelijkheid luisterde hij scherp. Hij hoorde kleine vo geltjes kwetteren, en het zoetvloeiende liedje van een vink, maar niets, geen voet stappen of wielgedruisch, dat op de nade ring van menschen wees. T oen ging hij steeds met kalme bewegingen ce trap op Op een van de aarden treden stond hij stil, trok zijn zakdoek te voorschijn en snoot zijn neus. Bij ongeluk viel de zak doek hem uit de hand. Hij bukte om hem op te rapen. Toen hij dat gedaan had stond bij een oogenblik op dc natuurlijkste ma nier ter wereld met zijn voeten op een steen te stampen, al som zich te verwar men. Toen keerde hij naar huis terug, maar hij had vergeten, zijn zakdoek weer in zijn zak te stoppen, hield dien, als in gedachten, in zijn hand. En hij bedacht, dat het toch niet heelemaal zoo verkeerd uitkwam, dat oude Judy dien dag met rheumatiek had moeten thuisblijven. Nu was er niemand in het huis, dan hij en zijn gevangene. Die laatste was inmiddels bezig aan den lijve te ondervinden, wat het beteekent. in «het land der buitenste duisternis ver zeild/geraakt te zijn. Zelfs niet het zwakste lichtstraaltje drong er in zijn gevangenis door. Hij wachtte, of zijn oogen zich soms aan die duisternis konden wennen, in de hoop, dat er dan een flauwe lichtbron zichtbaar zou worden, een rooster of een ventilator of de hemel weet, wat. Maar dat gebeurde niet. Als de deur in den wand vastgemetseld was geweest, zou ze het licht niet beter hebben kunnen afslui ten. Maar Varne was niet bang. Hij was ongewapend, maar dat feit baarde hem geen zorg, de eenige gedachte, die zijn hersens bezig hield, was: wat is zijn be doeling? Hij stak een waslucifer aan en keek om zich heen. Hij stond ongeveer op het midden van de trap. Dc muren van het gewelf glinsterden van het vocht in het onzekere licht. Nashby had de plaats heel goed beschreven. Yarne stak een nieuwe lucifer aan. Ja, het metselwerk was ste vig en massief hard en onaantastbaar. Maar onder de ".nd zat hij daar maar mooi opgesloten in dien somberen kerker en dat nog wel midden op den dag. Het begon werkelijk interessant te worden maar verduiveld koud. Toen oordeelde hij, dat, nu hij hier toch eenmaal was, hij er voor dezelfde moeite eens goed kon rondneuzen. Hij klom voor zichtig de rest van de steenen treden af. Maar hij had slechts een beperkte voor raad waslucifers, en daarmee moest hij zuinig omspringen. Toch slaagde hij er in, vloer en muren nauwkeurig te onderzoe ken en te constateeren dat Nashby's be schrijving juist geweest was. Hij klom de treden weer op. Hij ontdekte nu dat de zware deur aan de binnenzijde geheel glad was, zonder kruk en zonder sleutelgat, zoodat het iemand, die er in opgesloten zat kon roepen of schreeuwen tot het jong ste gericht, zonder gehoord te worden: de deur paste zonder een naad in haar ope ning. Langzamerhand begon nu toch eeu vaag gevoel van onrust Varne te bekrui pen. Bovendien werd hij hoe langer hoe kouder in deze ijskelder. Stel je voor, dat Mervyn hem doorzien had en hem daar expres had opgesloten met het plan om hem daar te laten tot kou en gebrek een eind aan zijn leven zouden gemaakt heb ben. En wat nog het ergste van alles was. hij had niemand verteld, waar hij heen ging. Zelfs Nashby zou hem de eerste paar dagen niet missen. Hij vond dat hij maar eens moest kloppen en met dat doel haal- de hij het hardste voorwerp te voorschijn wat hij bij zich had, een groot zakmes. Het geklop daarvan moest aan de andere zijde hoorbaar zijn, meende hij. Ook schreeuwde hij verscheidene malen zoo hard hij kon, maar zoowel het kloppen als het roepen bleven zonder resultaat. Toen be gon hij woedend te worden. Als hij een re volver bij zich had geheid, zou hij zich ge rechtigd gevoeld hebben, het slot stuk te schieten, als hij tenminste had kunnen uit vinden, waar het zat. Het was nu geen grapje meer. En dan die vervloekte kou Dit zou eeu jammerlijk eindo zijn van zijn schitterend begonnen carrière, vond Ilclston Varne niet zonder zelfbeklag, ter wijl hij daar klappertandend in de duis ternis zat. Maar hij trachtte zich te troos ten met de gedachte, dat hij niet beter verdiende, omdat hij zich op zoo'n onnoo- zele manier had laten vangen. De reüeflooze duisternis van zijn omge ving begon hem meer en meer tc depn- meeren cu hij moest zichzelf bekennen dat zijn zenuwen geheel van streek raakten. Hij zat bepaald al uren in dit vreeselijke gewelf Hij zou het nog maar eens probeeren. Met het handvat van zijn zakmes hamerde hij uit alle macht. En hij schreeuwde, m&ar zijn krachtige stem klonk beverig en schor in zijn eigen wanhopige ooren. Een oogenblik hield hij op om te luisteren en toen ging dc deur langzaam open. Mervyn stond naar hem te kijken met een onderzoekenden lichtelijk geamuseerden blik. Helston Varne wankele bijna het ge zegende daglicht tegemoet. HOOFDSTUK XVI. Een nieuw licht. De beide mannen stonden elkaar aan te kijken en de uitdrukking van hun gezicht was een studie waard. Wel, mijnheer Varne, begon Mervyn. Ik hoop, dat uw onderzoek bevredigen de resultaten heeft gehad. Dat sohikt nogal, dank n wel, zei de ander, die op den schertsenden toon in ging, hoewel hij in werkelijkheid allesbe halve pleizierig gestemd was. Het was daar beneden nogal koud zooals u mis schien weet. Ja, dat weet ik inderdaad. Ik was juist vol bewondering voor uw weten schappelijke belangstelling in oude stee nen, zooals mijn nicht ze noemt, dat u er toe bracht, daar al dien tijd in de kou door te brengen. Er toebrachtAls ik er had kunnen uitkomen, was ik er heusch niet zoolang blijven zitten. Inderdaad. Die deur kan van de bin nenkant niet worden opengemaakt. Hot zou een gevaarlijk plekje zijn, om opgeslo ten te zitten, terwijl niemand er iets van wist. Er scheen een verborgen beteekenis in die woorden tc zitten, tenminste zoo voel de Helston Varne het op dit oogenblik. Kom, nu moest u maar liever een whiskey-soda nemen, of tenminste een flin ken slok port, dan wordt u weer goed warm, ging Mercyn op dc kalmste toon ter wereld voort, en zich bukkend bij het buffet, haalde hij beide dranken te voor schijn. Ditmaal wees Varne het aanbod niet van de hand. Dc weldadige warmte, hoi gezegende daglicht verjoegen geleidelijk zijn erger nis en wrok. Maar nog niet geheel, want hij zei, al was hel dan op half schertsen den toon: Eigenlijk moest ik u een com pliment maken dat u een grap zoo tot het einde kunt volhouden, mijnheer Mervyn. Maar bij een ander had zooiets wol eens verkeerd kunnen afloopen. Als ik me niet vergis, kan zooiets aanleiding geven tot een vervolging wegens wederrechtelijke vrijheidsberooving. Wie heeft u dan opgesloten? vroeg Mervyn met een lachend gezicht. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7