DAMES en HEEREN «Sera oven VRIJDAG 13 DECEMBER 1929 Haarlemmerstraat 96-98-I00-II3 - ZIE NU ONZE ETALAGES Steunt de Katholieke Pers TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Raad dezer gemeente kwam Woens dag in openbare vergadering bijeen. Voorz- was Burgemeester J. Schokking. Aanwezig alle leden. Ingekomen zijn verschillende missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van diverse raadsbesluiten. Punt 2. Verkoop van grond. Op diens verzoek zal de heer Nic. Dubbeldam in koop krijgen 525 M2. bouwgrond gelegen aan de Wethouder D. Meerburgstraat 6.50 per M2. Punt 3. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Benoemd wordt de heer D. C. O. Boekhoven, ge meente-secretaris, plaatsvervanger de heer P. C. Bloot. Beëediging van den heer J. Huisman, commies ter secretarie, tot waarnemend secretaris, en van den heer F. M. N. Fornare tot waarnemend Gemeen te-ontvanger. Vervolgens is aan de orde de Vaststelling van de begrootingen voor 1930 voor de Be drijven Blectriciteit, Grond, Gas, Water leiding en Vleeschkeuiïng, alsmede die van de Gemeente. Allereerst komt in behandeling het Gas bedrijf. De heer Meerburg spreekt zijn te vredenheid uit over den toestand van dit bedrijf. Dr. Eijkelenboom vraagt waarom thans 8000.voor de straatverlichting staat uitgetrokken waar zulks voorheen 9000. was en de exploitatie zooveel duurder is ge worden door de uitbreiding.'De Voorzit ter zegt, dat men het zou moeten toejui chen, dat als de commissie voor de bedrij ven van oordeel is dat met 8000.kan worden volstaan, men geen 9000.neemt. Daaruit moet niet de gevolgtrekking ge maakt worden dat er nog wel wat zal af kunnen. Dr. Hueting zegt de huur voor de Meters erg hoog te vinden. De voorz. zegt toe, dat deze aangelegenheid in de com missie voor de bedrijven zal worden be sproken. Bij de behandeling van de begroo ting voor het Grondbedrijf klaagt dr. Eijke lenboom over den slechten toestand der nieuwe straten, uitkomend in de Secr. Var- kevisserstraat. De heer R. Ouwehand toont aan dat hierin niet kan worden voorzien. Zulks komt altijd en overal voor bij den aanleg van nieuwe straten. Schromelijk misbruik. Bij het waterleidingbedrijf vestigt dr. Eijkelenboom de aandacht op den hoogen prijs van het water, dat inkoop 0.13 en verkoop 0.33 kost. Door het grootere ver bruik meende spr. dat de exploitatie goed- kooper werd. Verder verwondert spr. zich erover, dat er zooveel water wordt gele verd beneden inkoopsprijs, Weth. Ouwe hand licht een en ander toe en wijst er op, dat zulks zijn oorzaak' vindt in de afne mers, die heb water nog betrekken zonder Meter en hiervan schromelijk misbruik ma ken. Dergelijke contracten kunnen sinds lang niet meer afgesloten worden en sys tematisch vervallen de oude. Ook zijn er sinds eeüigen tijd plannen in voorbereiding voor een eigen waterleiding. Des voorzitters lankmoedigheid. Dan komt in behandeling de gemeente- begrooting, gewone dienst. Dr. Eijkelen boom wenscbt algemeene beschouwingen te houden en houdt een betoog over de nood zakelijkheid der wijziging van de gemeen tewet, inzonder doelend op art. 24 en 26, waar gesproken wordt over leverantiën aan de gemeente door raadsleden. Als spr. hiermede eenigen tijd bezig is wijst de Voorz. spr. er op, dat hij buiten de orde is, want dat een dergelijke beschouwing niet bij de behandeling der begrooting be hoort Dr. Eijkelenboom zegt,- het hierme de niet eens te zijn en zulks in het belang der gemeente te achten. Trouwens, zegt Bpr., ik ben aan bet einde van mijn be schouwing. De voorzitter zegt dat het er voor pleit dat hij dus nogal lankmoedig is geweest. Dr. Hueting vraagt of er gelegenheid is geweest, om over het Gemeenteverslag, dat bij de leden van den raad bezorgd is, te spreken. Spr. kan zich dit niet herinne ren en zou het daarom nu gaarne doen om dat hij het met het verslag niet geheel eens is. Dat de geneeskundige armenver zorging in orde is, zou spr. bijv. niet duiv ven beweren. De voorz. zegt dat heb ver slag eigenlijk bedoeld is voor Ged. Staten doch als de raad het er niet geheel mqe eens is, kan zulks thans gezegd worden. Bij den post salarisen Verklaart de heer v. Tongeren zich een tegenstander van de salarisverhooging der ambtenaren, mede, omdat deze pas door opschuiving in rang een verhooging hebben gehad. Spr. zou met deze verhooging willen wachten tot bijv. een volgend jaar. Ook de heer Meerburg kan er niet mee accoord gaan. De heer J. v. Duijn zegt dankbaar gestemd te zijn ten opzichte van B. en W. omdat ze nu met dit voorstel kwamen. Spr. zegt dat een verhoo ging der salarissen van de personen, be-' doeld in hoofdstuk 3 en 6, politie en open bare werken evenzoo noodig is. Dr. Eijke lenboom zegt voor verhooging te zijn. De Raad praat maar raak. De voorz. dankt voor de steun van de laatste sprekers. Spr. had van allen deze steun verwacht. In de commissievergade ring is er niets van tot uiting gekomen dat tten er tegen was. B. en W. weten dus niet vat ze aan het oordeel van den raad, dus uit deze commissie die bestond uit den ge- keelen raad, hebben. Er moet meer waar de gehecht kunnen worden aan den uit spraak van den raad. Men moet niet van daag zus en morgen zoo spreken. Dan wordt het al te moeilijk. De verhooging yan het salaris van het secretariepersoneel ïb geregeld uitgesteld. Spr. heeft steeds den indruk gehad dat deze salarissen te GEMEENTERAAD VAN KATWIJK laag waren. Zoo dacht hpfc geheele college van B. en W. er over. Spr. zegt den heer Meerburg niet te begrijpen. Toen het om een andere zaak (het nieuwe gemeentehuis Corr.) ging, heette B. en W. optimist, en toen 80.000 gevraagd werd voor Haven werken, toen vroeg men niet of het kon. Op de vraag van den heer Meerburg, waarom Katwijk zoo'n kwaden naam krijgt, antwoordt spr., dat zulks komt door de meerderheid van den raad. Toen de heer Meerburg zich nogmaals uitsprak voor het denkbeeld van den heer v. Tongeren, interrumpeerde de heer J. v. Duijn meermalen. Als het maar voor de kaaimuur is dan geeft 80.000 niets. Bij de post „vertering stembureaus*, zegt de heer v. Duijn er verwonderd over te zijn dat or niet een post voorkomt van verzuim van de leden van de stembureaux Spr. ziet er niets onrechtmatigs in dat men voor zooiets een schadeloosstelling van bijv. 6.per dag krijgt. Arbeiders wor den andere uitgesl ten. Over dit voorstel' wordt eenigen tijd ge boomd, waarna een voorstel-Grimbergen in stemming komt en wordt aangenomen met S7 stemmen. Voor stemden de heeren: Dr. Eijkelenboom, Dr. Lodder, J. v. Duijn, C. van Tongeren, H. W. Grimbergen, M. v. d. Bent, P. Guijt en W. A. Rijkers. De uitgebroken s troop er I Bij de post politie brengt de heer J. van Duijn ter sprake den slechten toestand der cellen bij het gemeentehuis. Spr. vestigt den aandacht op den slechten toestand der gemeentegebouwen. Men had zulks kun nen gewaar worden dezer dagen bij den storm. En het uitbreken uit de cel door een strooper toont ook voldoende aan hoe slecht de gebouwen zijn. De heer v. d. Bent vraagt of dergelyke porsonnages niet opgeborgen kunnenworden in de cel onder het politiebureau te Kat wijk aan Zee. De Voorz. wijst er op dat, als een agent 10 minuten ligt te worstelen met een dergelijk individu en dan het knappe stukje uitvoert hem geboeid in de cel te katwijk aan den Rijn te brengen men niet verwachten kan da-t hij deze dan nog eens naar Katwijk aan Zee brengt. Spr. brengt hulde aan agent Jansen voor zijn prestatie. Doch d© gebouwen moeten in orde zijn. Bij de post Brandbluschmiddelen vraagt de heer v. Tongeren of de kranen passen op de Leidsche slangen (Interruptie: Mid delburg). De voorz. zal het doen onderzoe ken. Een geheim waarvan niets uitlekte. Bij straten enz. komt de tol ter sprake gevraagd wordt of er 'n middel bestaat om die te doen opheffen. Over dezen toestand en over den verschrikkelijken slechten toe stand van den weg Katwijk aan Ze© Haagsche Schouw wordt zwaar geboomd, met tot slot een vergadering van drie kwartier in comité-generaaL Toenkregen we er nog niets van te hooren. De heer v. Tongeren vraagt de mede werking van B. en W. om de afd. Katwijk van den Vrij willigen Landstorm 50.— subsidie per jaar te geven. De heer v. d. Bent, hierin bijgestaan door den heer J. van Duijn ea. klaagt over het slechte onderhoud van den Bitumen weg WassenaarNoordwijksche grens. Gere geld staat er veel water op den weg en de kanten staan geregeld onder. Met een wei nig werk, door het maken van gleuven, was hierin te voorzien. B. en W. zeggen onderzoek toe. Dt. Eijkelenboom klaagt over den slechten toestand van den Sluis- weg. Zal volgens weth. Ouwehand ver- straat worden, wat de beste oplossing is. De heer Grimbergen klaagt over den slechten toestand in het Plantsoen aan de Sandtlaan. Het is daar een verwaarloosde boeL De voorz. zal er de aandacht van den gemeente-tuinman op vestigen. Bij onderwijs stellen B, en W. voor aan mej. J. Zwitser een verhooging van salaris te geven als helpster aan de Bewaarschool te Katwijk aan Zee van 312.op 500. en idem van Mej. Verhoef te Katwijk aan den Rijn van 364.op 450.v De raad gaat hiermede accoord. Bij hoofdstuk werkloosheid vraagt de heer v. Duijn werken die spoedig uitge voerd kunnen worden ook nu ter hand te nemen. Dit in verband met de werkloos heid. De voorz. zegt, dat hij tot zijn ge noegen kan constateeren, dat het met de werkloosheid beter gesteld is dan vorig jaar. Tooh is reeds aan verschillende wer ken gedacht. De heer v. Tongeren neemt de gelegenheid waar, om op de salariee- ring van den Ambtenaar 'aan het Arbeids bureau te wijzen die volgens hem wel beter kon zijn. Voor den een wel, voor den ander niet De voorz. heeft tot zijn verwondering dat de heer v. Tongeren toch voor salaris verhooging gevoelt De heer v. Tongeren zegt dat hij zeker niet tot de minimnmlijdera behoort en er voor is, salarissen die z. i. te laag zijn, te verhoogen. Bij de post straatbelasting zegt de heer v. Tongeren dat hij wel wenscht dat het bedrag dezer belasting niet hooger zal zijn dan het eindbedrag van 1929. Zal bij de vaststelling van het kohier besproken wor den. Twee jaar geleden is het opcentencijfer op de personeele belasting gebracht van 50 op 65. Echter werd er bij gezegd dat het niet de bedoeling was de heffingsom groo- ter te doen zijn. Een nieuwe schatting zou sommige ontheffen, anderen hooger opvoe ren. De uitkomst was echter dat bijna 8000.meer werd ontvangen. De beer v. Tongeren vond dit onbillijk. Dat was nim mer de bedoeling geweest dus moest vol gens hem het cijfer weer 50 worden. Ook dit lokte nogal discussie uit. De heeren van Duijn en Guijt wezen er op dat men door aanneming van hetgeen de heer v. Tonge ren beoogt sommige personen die in een villa wonen ging ontheffen en hiervoor an deren liet opdraaien. De heer v. Tongeren1 pleitte voor de billijkheid en B. en "W. waren heb met den heer van Tongeren lang niet eens. Het voorstel van den heer van Tongeren werd aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. De heer Ouwehand was reeds vertrokken. Voor stemden de heeren Parlevliet, Eijkelenboom, Hueting, v. Tongeren, Grimbergen, Meerburg, Van Riessen, v. d. Zwam De begrooting wordt z. h. st. aangeno men. Hier volgen de eindcijfers: Vleesch- keuringsdienst in in- en uitgaaf 9530. waterleiding gewone dienst 49.050.65; id. kapitaaldienst 16.071.56; Gasbedrijf ge wone dienst 174.919.69, kapitaaldienst 117.529.17 5; Grondbedrijf gewone dienst 8500.kapitaaldienst 175.805.10 5; Electriciteit gewone dienst 83.725.16; idem kapitaaldienst 54.364.15; Gemeento- begrootmg gewone dienst 253.934.52. Ba^ tig slot kapitaaldienst 13.097.41. Na rondvraag sluiting met gebed. Het was intusscben na middernacht geworden. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: M. Verzijden Jr„ koopman en schilder, Noorden gem. Nieuwkoop. Cur. mr. H. E. La Gro, Bodegraven. Berichten reeds geplaatst in een groot gedeelte onzer vorige oplaag. PROF. N. PH. TENDELOO. 1904 14 December 1929. Zaterdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. N. Ph. Tendeloo, hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde aan de Leidsche Universiteit het hoogleeraaxs- ambt aanvaardde. Prof. Nicolaas Philip Tendeloo werd 24 April 1864 te Ajermadidi (Menado) gebo ren. Den 2den October 1883 werd Jaij aan de Leidsche Universiteit als student in de medicijnen ingeschreven. In 1890 werd hij, na in Februari van dat jaar het semi-arts examen te hebben gedaan, assistent op het Boerhaave-laboratorium bij prof. Sie- genbeek van Henkelom, hetgeen hij bleef tot 1 Januari 1892. In dit jaar vertrok hij voor verdere studie naar Utrecht, waar hij 12 Mei 1893 tot arts werd bevorderd^ na vooraf ongeveer een half jaar te Zünch te hebben gestudeerd. In het eind van 1893 vestigde hij zich te De!fshaven en promo veerde hij den 23sten November bij zijn leermeester Siegenbeek van Heukelom tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift, getiteld: „De pathologie der pha rynx-divert ikels". Korten tijd daarna werd hij als patholoog-anatoom verbonden aan het groote ziekenhuis te Rotterdam. Den 4den November 1904 werd hij be noemd tot hoogleeraar in de pathologische anatomie aan de Leidsche Universiteit als opvolger van prof. Van Walsem, welk ambt hij den 4den December d. a. v. aan vaardde, met en rede over: „De ondeel baarheid der geneeskundige wetenschap7'. In 1905, na het aftreden van prof. Mac. Gil- lavry, werd hij tevens belast met het geven van onderwijs in de algemeene pathologie Inmiddels was (in 1902) van zijn hand ver schenen een belangrijk werk, getiteld: „Ueber die Ursachen der Lnngenkrankhei- ten*. In September 1908 ging hij naar Ame rika ter bijwoning van het Internationaal Congres voor Tuberculose te Washington, waarover in 1910 zijn „On Tuberculosis" verscheen. In 1927 gaf hij uit „Konstello- tionspathologie und Erblichkeit" en in 1922 zijn leerboek: „Grondbeginselen der alge meene ziektekunde". Als student heeft hij veel aan sport ge daan, vooral gymnastiek. Ook componeerde hij muziek en in 1890 bij het 60-jarig be staan van de Leidsche Studenten gymnas tiek- en schermvereeniging „Arena Studio- 8orum", dat in 1930 honderd jaar bestaat, componeerde hij den Arena-marsch. Zooals reeds gemeld heeft prof. Tende loo den wensch te kennen gegeven, dat de dag van zijn 25-jarig professoraat onopge merkt voorbijgaat en zal hij dan ook Zater dag uitstedig zijn. De hoogleeraar heeft er.echter in toege stemd, dat hem door een zich daartoe ge vormd hebbende commissie zijn bronzen borstbeeld wordt aangeboden. Dit zal Zondagmiddag in intiemen kring b ijmonde van dr. G. O. E. Lignac, privaat docent aan de Leidsche Universiteit in de pathologische anatomie en de gerechtelij ke geneeskunde, geschieden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer uit Alphen aan den Rijn hield de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland hedenmiddag een vergadering in het gebouw der Kamer aan den Stationsweg. De notulen der vorige vergadering wor den zonder aanmerking goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren missives van het hoofdbestuur en het Staatsbedrijf der P. T. T. uit Den Haag en Utrecht inzake het openlaten van ruim te voor het aanhechten van verkeerszcgcls pp te bedrukken briefomslagen en inzake de proefneming met de bezorging van aan- geteekende stukken aan huis. Ten aanzien van dit laatste punt merk te de voorz. op, dat bij een bestendiging van de proefneming de mogelijkheid is uitgesloten om dergelijke stukken aan het postkantoor af te halen. Verschillende leden wijzen op de be- zwaren, hieraan verbonden. In het alge meen wordt er ook op gewezen, dat er een gevaar aan verbonden is om dergelij ke stukken aan huis te bezorgen. De moge lijkheid is niet- uitgesloten, dat de stukken dan in verkeerde handen komen. De heer Wouterlood wijst nog op een bezwaar aan een dergelijke bezorging thuis De geadresseerde krijgt ter afteekening dc lijst van den besteller, waarop hij kan zien welke brieven zijn concurrenten ont vangen. De heer Heringa meent, dat men moei lijk van de post uitzonderingen kan ma ken. De heer v. Zonneveld wijst erop, dat. deze regeling voor het. platteland veel gemak oplevert. Groote bedrijven in een stad hebben altijd genoeg gelegenheid om iemand naar hot kantoor te zenden, maar in de dorpen is zulks niet altijd mogelijk. Aangezien dc posterijen vóór 1 Februari antwoord hebben gevraagd, zal tot dien tijd gewacht worden, om eerst nog eens een andorzoek in te stellen. Verder is van heb staatsbedrijf der P. T. T. bericht ingekomen, dat het postkan toor, omtrent welk voornemen het advies der Kamer gevraagd wordt. Dc heer De Jong uit. RoelofarendsVeen deelt, oen en ander mede omtrent de open stelling van het kantoor aldaar. Spr. zegt, dat er weinig aan de voorgestelde wijzi ging zal zijn te veranderen. Dit zal een bezuiniging beteekenen van 7000.In- tusKcheu zal nog een nadere bespreking met belanghebbenden plaats hebben, zoo dat spr. de Kamer adviseert nog geen be slissing te nemen. De voorz. wijst er voorts nog op. dat het hier geen vermindering van diensttijd be treft» De heer v. Zonneveld deelt mede, dat men te Sassenheim weinig van een derge lijke verandering bemerkt, is, terwijl de heer v. d. Laan opmerkt, dat. zulk oen verandering dikwijls aan den dienst ten goede komt. In afwachting van een nadere beslissing in Roelofarendsveen, zal de Kamer nader een beslissing nemen. HAAGSCHE RECHTBANK. De echtelijke twist in de van der Helststraat te 's-Gravenhage. Overeenkomstig het requisitoir van het O. M„ heeft, de rechtbank vandaag vrij gesproken den 26-jarigen chauffeur F. H., uit den Haag, beschuldigd van poging tot doodslag subs. tot. zware mishandeling van zijn vrouw, gepleegd in him woning aan de van der Helststraat in Den Haag. Voor de rechtbank is geëischt tegen den bloembollenkweeker L. van B. uit Noord- w ij k, wegens wederspannigheid tegen een agent van politie, die hem gelast had zich te verwijderen van het terrein van een brand aldaar, doch aan welk bevel hij geen gevolg gaf, 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. Met het oog op de a.s. Kappers-Patroons te Hunne vrasytijdig de ESy Ter voorkoming va De Leidsche Kappsrscl AGEN verzoeken de mliggande Gemeenten, eerapCliknteele te Aezaéken erloppamle drukte „Hulp en Vriendschap". HET BESTUUR. ES» pWj!' die teVfcs- Bit. 9* U Ga to<;b cc0S gcoic"» moto*0 BONTVELLEN Koopjes halen in Bontvellen we gens vergevorderd seizoen. Alles moet weg. Bontvellen v.af 52 ct. .JDE KLEINE WINST', Jau- vosscasteeg 3 bij de Oude Vest. 4689 HEEREN Stacomp, een pracht middel om uw haar in het gewenschte mo del te houden; een bindmiddel, geen Brillantine, geen parfum, prijs per tube ƒ0.90. Beleefd aanbevelend W. F. TEGELAAR, dames- en heerenkapper, Oude Singel 4. Tel. 2857. :Op Zondag 15 en Maandag 16 December des avonds te half achl zal in de zaal „Concordia" (Wed. DALEMAN) te RIJP- WETERING bioscc stelling woeien/ gegeuj met als hoofdmyf/ief: g 4952 „Radio met dynamiet" Dol-komische klucht in twee ae- ten en: .,Dat had Jan v. d. Heijden moeten weten", eveneens een komische klucht in twee acten. Aanbevelend: Wed. DALEMAN. Zondagavond na afloop bal. DAGMEISJE Gevraagd in klein gezin, een net dagmeisje, voor heele dagen. Mevr. PERQÜÏN, Witte Rozen straat 4. Leiden. 4687 I nu voor en VESTE»! l en BEZOEKT ONZE SPECIALE AFDEELING DIENSTBODE Gevraagd, netto dienstbode in burgergezin, liefst buitenmeisje, huiselijk vorkoor. M. KROL. Hooigracht 98, Leiden. 4695 KOSTHUIS Wordt gevraagd door net per soon, R. K.. een not kosthuis mot vrije kamer, liefst omtrok Sla tion of Rapenburg. Brieven m prijsopgaaf onder No. 4697 Bu reau van dit blad. VRIENDIN. Meisje zoekt Vriendin, lieftt Maiiascbool Haarlem uierstraat be zocht hebbende. Lccftjjd pl.m. 21 jaor. Br. bur. t. d. blad No. 4677.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5