2ïste Jaargang VRIJDAG 13 DECEMBER 1929 No. 6358 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE S35, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten h~ogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Het kind moet kind blijven. In „Het Kind" schrijft de heer S. Pre fers, naar aanleiding van wat bericht werd omtrent de feestviering van den Bond van Haagsche Gymnasiasten, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dien bond. Er werd toen een receptie gehouden, de wet houder van onderwijs maakte zijn opwach ting, enz. Wat moet dat worden als die bond 100 jaar bestaat? Wij nemen dat artikel gaarne op deze plaats over: „Een bestuur van een leerlingenvereeni- ging, dat recïpieert en den wethouder van onderwijs straks den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen on der zijn bezoekers mag tellen; schooljon gens in smoking met den huissleutel op zak; schoolmeisjes in groot toilet met poe derdoos en verdere benoodigdheden; toe spraken, wijn, sigaretten.... nietwaar, men behoeft nog niet bepaald conservatief te zijn om vaag te voelen, dat de atmos feer hier iet of wat ongezond is. Er zijn geen kinderen meer, is de ver luchting, <Iie men meer dan eens hoort. Een jongen uit de hoogste klas jeener H. B. S. heeft zich onbetamelijk gedragen en moet op een vrijen middag terug ko men. Wanneer de leeraar het opgegeven strafwerk komt nazien, zegt het jong- mensch: Mijnheer ik heb nu geen tijd meer, ik moet naar een diner. En wanneer de leeraar hem vol verbazing aanstaart: Ja, mijnheer, verstaat n mij niet? Ik moet naar een diner. Waar ligt de oorzaak! De geest des tijds, is vaak het berusten de, vaak het noodelooze antwoord. Daar is natuurlijk iets van aan. De maatschappij is veranderd, meer gecompliceerd, meer geavanceerd? Het kind krijgt duizend-en- een meer indrukken dan zijn voorganger van 25, 30 jaar geleden: het ziet meer, het hoort meer, hetondervindt meer, 't wéét meer. Maar de natuur laat zich niet dwin gen: het verstand komt nu eenmaal niet vóór de jaren. En hierdoor ontstaat die toestand van onevenwichtigheid, waarin het kind met een teveel aan oppervlakkige kennis van de groote menschenwereld de allures aanneemt van den volwasene, zon der dat zijn nog onrijp verstand het tot richtsnoer kan dienen. Maar aan den anderen kant valt niet te ontkennen, dat de huidige opvoeding het proces van te-vroeg-grootr-zijn ijverig be vordert, in plaats van het krachdadig te gen te gaan. Want al dat groote-menschengedoe van kinderen werkt een overmatig zelfgevoel in de hand. De bescheidenheid ten opzich te van volwassenen verdwijnt, de eigen ik heid der jongemenschen neemt enorme af metingen aan, verwaandheid en laatdun kendheid zijn de kenmerken hunner gedra gingen. En wanneer ze dan later met de meedoogenlooze maatschappij kennis ma ken en de stormen des levens komen op zetten, dan ontbreekt het velen aan het noodige weerstandsvermogen, als gevolg van de omstandigheid, dat men ze als een erwfc naar boven heeft laten schieten, in de meening, dat er toch wel een eik uit zou groeien". Zoo is het! Van Katholiek standpunt beschouwd, zijn er nog meer, zeer ernstige redenen aan te voeren, om te veroordeelen, te veraf schuwen dat te-vroeg-groot-zijn van kin deren. De geestelijke en zedelijke, de godsdien stige ontwikkeling groeit daardoor, niet op in langzamen wasdom, maar wordt ver wrongen en verstikt. Een jongen of meisje van 18 jaar is geen man of vrouw, ook geen jongen of meisje van 20 jaar. En bij het bereiken van den twin tig jarigen leeftijd is de volwassenheid «r ook nog niet, en moeten de jongelin gen en jonge meisjes niet als volwassenen worden behandeld en is het onnatuurlijk wanneer deze zich als zoodanig aanstellen. De jeugd is zoo schoon, zoo aantrekkelijk zoolang zij in alles jeugd blijft Ook in katholieke gezinnen moet men op het kwaad van het te-vroeg-groot-zijn bedacht zijn! Rectificatie. - In de driestar van gisteren is door het verkeerd plaatsen van een regel de volgende alinea onduidelijk geworden. „Deze droeve geschiedenis is den lezers in den breede verteld onder de rubriek «Gemengde Berichten", welker inhoud in derdaad zeer gemengd is, en waarin, meer dan in welke andere rubriek van de courant ook, het bonte leven wordt ver toond in de groot» film van de naakte da- gelijksche werkelijkheid, van leven en ster- ïen, van goed en kwaad...." DUITSCHLAND DE DUITSCHE REGEERINGS- De financieele hervorming in verband met het Young-plan. Als eenig punt op de agenda van de rijksdagzitting van gisterenmiddag stond de aangekondigde en met veel belangstel ling verwachte verklaring der Duitsche rijksregeering. Onmiddellijk nadat de voorzitter do zit ting geopend had, nam rijkskanselier Her mann Miiller het woord. Hij wees er op, dat volgens het regle ment van orde nopens de begrooting deze uiterlijk in het begin van November aan den rijksraad en in het begin van Januari aan den rijksdag moet worden voorgelegd. De rijksregeering betreurt het, aldus spre ker, zich niet aan dezen termijn te kunnen houden. De vorm van de begrooting voor 1930 hangt ten nauwste samen met de vraag, of het Young-plan door de betrok ken regeeringen r' of niet zal worden aan genomen, een vraag, die op de fiaagsohe conferentie beslist za-1 worden. Reeds weken geleden heeft de rijksre geering zioh voorgenomen, nog vóór Kerst mis den rijksdag heb financieele hervor mingsprogram voor te leggen en reeds toen heeft spr. den rijksdagpresident 13 Decem ber voorgesteld als aanvangsdatum der debatten. Het memorandum van den president van de rijksbank, dr. Schacht, is de aanleiding, dat de behandeling nog een dag eerder aanvangt. De rijksregeering heeft met bevreemding bennis genomen van deze publicatie van dr. Schacht. In wezen behandelt zijn me morandum punten, waarmee de Duitsche deskundigen te Parijs zich uitvoerig hebben bezig gehouden en waarbij het hun niet ge lukt is, de resultaten te bereiken, die zij gewensoht hadden. De rijksregeering heeft dat betreurd, doch er den deskundigen geen verwijt van gemaakt. Waarin bestaan de „verslechteringen van het Young-plan?" Men heeft ons verweten, dat wij het eventueele overschot van 400 millioen, dat de vervroegde in werking treding van het Young-plan zou opleveren, niet voor Duitsclïland hebben weten te redden. In derdaad, volgens den tekst van het Young- plan kan Duitschland niet, zooals het zou willen, over de bestemming ervan beschik ken. Die bestemming zal door de regee ringen onderling nader geregeld worden. De Duitsohe regeering treft ten dezen geen blaam. De rijksregeering deelt 'net lot der deskundigen, die ten aanzien van dit punt evenmin een gunstiger resultaat kon den bereiken. Ook de crediteursstaten heb ben, tengevolge van de Britsche eischen in Den Haag offers moeten brengen, daar an ders de conferentie mislukt zoude zijn. Ten aanzien van het niet-beschermde deel der jaarbetalingen kan opgemerkt worden, dat in werkelijkheid de jaarlijk- sche lasten gelijk bleven. Omtrent de Belgische marken waren de deskundigen eenstemmig, dus ook de Duit sche, van meening, dat men slechts kon verwachten, dat België de overeenkomst zou onderteekenen, wanneer men inder daad tot overeenstemming was geraakt. Het verdrag met Polen was het resul taat van een advies der deskundigen en van de gevoerde Poolsch-Duitsche onder handelingen. Zoowel van Duitsohe als van Poolsche zijde heeft men afgezien van e>en reeks financieele aanspraken. Trouwens Duitschland verkreeg voor zijn concessies aan Polen van dat land waardevolle tegenprestaties. Van groot belang is het Saarvraagstuk, waaromtrent thans tusscben Duitschland en Frankrijk onderhandelingen plaata vin den. Deze besprekingen zijn niet gebaseerd op het Young-plan, maar op het streven, om alle uit den oorlog overgebleven poli tieke kwesties definitief te liquideeren. lo- tusschen valt over de resultaten dezer on derhandelingen momenteel nog niet te zeg gen. Het financieele program. Vervolgens besprak Miiller het finan cieele program. Hij verklaarde, dat hij slechts de grondtrekken daarvan zou voor leggen, want er zijn meer dan 12 ontwer pen, waaruit dit hervormingswerk bestaat. Een der voorwaarden voor de aanne ming van het Young-plan is de regeling der Duitsche financieele en economische politiek, met Let doel, de economische krachten aan de verlichting van het Young- plan te laten deelnemen. Zoo behelst ook het. hervormingsprogram der rijksfinanciën twee groote dingen: het tot stand brengen van een werkelijk niet op papier staand evenwicht van de rijksbe- grooting, ook voor het komende jaar en verder het uit den weg ruimen van de on gedekte buitengewone uitgaven, ter ont lasting van de kas van het rijk. Ondanks alle sterke beperking der uit gaven, zal het loopende begrootingsjaar met een te kort eindigen, dat meer dan het dubbele van het tekort van 1928 zal bedra gen; dat circa 150 millioen groot was. Wanneer echter het Young-plan zal zijn aangenomen, zal de voor het begrootings- jaar 19110 met terugwerkende kracht intre dende be^rootingsontlasting juist voldoen de zijn om de tekorten van 1928 en 1929 te dekken. Een grootere en blijvende beperking der uitgaven zal slechts mogelijk zijn door meer doelmatige organisatie van het financieel beheer. Voor de verlichting van de belastingen krijgt de regeering door de ontlastingen, welke een gevolg zijn van het Young-plan 350 millioen mark beschikbaar. Teneinde de verlichting van den belas tingdruk werkelijk effectief te maken, is nog 400 millioen mark noodig, welke ver kregen kan worden door een verhooging van de belastingen op bier en tabak. De rijkskanselier wees er daarbij op, dat de verlichting van de inkomstenbelasting zich ook zal uitstrekken tot de minder be middelde bevolking. Voorts is verlichting noodig vaa den druk der vermogens-, bedrijfs-, grond- en de om zetbelasting. Verder zal de belasting op suiker ver dwijnen, terwijl ook de rentebankschulden komen te vervallen. In totaal zullen de belastingen voor 1930 met 915 millioen mark worden verhoogd. De minister van financiën Hilferding zal nog bijzonderheden geven over de biet-be lasting en de uitkeering daarvan aan de landen, waarbij in het hijzonder rekening zal worden gehouden met Beieren, het land met de grootste bierproductie. Ten slotte behandelde de rijkskanselier de positie van de sjj^atkist. Op het eindo van het jaar zullen de te stellen eischen 1700 millioen mark bedragen, waarvan door de middelen 1370 millioen mark gedekt zul len worden, zoodat de schatkist nog een crediet van 330 millioen mark noodig heeft. In de dekking is voor 500 millioen voor zien door de Zwoedsche lucifersleening, wellre derhalve een belangrijk punt van het financieele programma uitmaakt. Onvoorwaardelijk noodig is de verhoo ging van de tabaksbelasting. Het wegwerken van het tekort is ook in het belang van het economische leven en daarom verlangt de regeering van den rijks dag, dat hij zich met een groote meerder heid voor de hoofdlijnen van het finan cieele programma zal verklaren. Indien geen duidelijk votum van vertrou wen wordt uitgesproken, zal het tijdige be gin van de conferentie van 's-Gravenhage groot gevaar loopen. Indien de kasmoeilijkheden niet worden overwonnen, zullen de rijksfinanciën daar door ernstig worden geschokt, wat een ern- stigen invloed op het particuliere economi sche leven zal hebben, zoodat alle krin gen der bevolking daardoor getroffen zul len worden. De toestand is ernstig en een snelle be slissing is noodig. Over bijzonderheden valt nog te praten, doch omtrent de hoofdlij nen moet de rijksdag zich duidelijk uitspre ken. Voor deze hoofdlijnen kan een groo te meerderheid in den rijksdag worden gevonden, als de partijen maar beseffen, dat het om gemeenschappelijke Duitsche belangen gaat, waarvoor alle particuliere belangen moeten wijken. Slechts op deze wijze kan het werk van den wederopbouw van de laatste 10 jaar ten einde worden gebracht en daartoe heeft de regeering het vertrouwen van den rijksdag noodig. HET EIND DER BRITSCHE BEZETTING Gistermiddag te twee uur werd de Brit sche vlag op het hotel Hohenzollern te Wiesbaden neergehaald als teeken van het eind der elf jaren Britsche bezetting van het Rijnland. De afscheidsplechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van den Brifc- schen opperbevelhebber, generaal Sir Wil liam Thwaites, en den Franschen opperbe velhebber generaal Giullaumat. Na een parade met militaire muziek ver trok do laatste afdeeling Britsche troepen naar Engeland via Saarbrücken. RUMOER IN DEN BERLIJNSCHEN GEMEENTERAAD. De eerste zitting van den Berlijnschen gemeenteraad heeft zich gisteren door zeer rumoerige tooneelen gekenmerkt. Voor de oponing ,van de vergadering was een troep communistische werkloozen er in geslaagd, het stadhuis en lateT de ver gaderzaal binnen te dringen, waar zij in herhaalde uitroepen hun minachting voor de gemeenteraadsleden te kennen gaven. Daarbij kwam het tot botsingen met de nationaaksocialisten. Er werd politie ont boden, doch deze slaagde er aanvankelijk niet in de betoogers uit de zaal te verwij deren, daar ook de communistische gemeen teraadsleden een dreigende houding aan namen. Tegen 7 uur lukte het eindelijk de communistische indringers, die hevig ver zet boden, uit de zaal en het stadhuis te verwijderen, zoodat burgemeester Scholz de zitting met een vertraging van een goed uur kon openen. Op dat oogenblik verklaarde het com munistische gemeenteraadslid Lange, dat de communistische fractie ten sterkste te gen de terreur van de politie protesteert. De betoogers, die zich in de zaal bevon den, zijn bedrogen werkloozen. De commu nisten verlangen, dat terstond over hun voorstellen ten gunste van de werkloozen zal worden beraadslaagd, anders zouden zij de vergadering onmogelijk maken. Nadat de rust weer was hersteld, kon burgemeester Scholz overgaan tot de be- eediging van de nieuw gekozen leden. Toen kort daarop het lawaai weer begon, sloot de voorzitter de zitting. De communisten gingen toen geweldig te keer, daarbij door het publiek op de tribune gesteund. De overige fracties verlieten de zaal. OOSTENRIJK. DE „AANSLUITING". Op een dezer dagen in het Engelsche Lagerhuis gedane vraag, of de regeering e>en of andere mededeeling over een ver- eeniging van Duitschland en Oostenrijk van een van beide kanten gekregen had, heeft Henderson, de minister van Buiben- landsche Zaken ontkennend geantwoord. Op nadere vragen, of de Britsche regee ring bezwaar tegen zulk een vereeniging had en of zij do twee regeeringen him eigen aangelegenheden zou laten regelen, bleef Henderson het antwoord schuldig. De „Echo de Paris" publiceprt een arti kel over de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, gedeeltelijk bestaande uit een onderhoud met Bondskanselier Schober en gedeeltelijk uit eigen informatie van het blad. In dit artikel wondt gezegd, dat mo reel de aansluiting reeds een voldongen feit is. Aangezien ook de ontruiming van het Rijnland aanstaande is, is het herstel van het vroegere groote Duitsche Rijk, dat zich uitstrekt van de Baltische Zee tot de Donau en van de Etsch tot de Belt, nog slechts een kwestie van tijd. Ook onder de geallieerden zijn er helaas, die zioh niot meer verzetten tegen de aansluiting, omdat zij gelooven, dat hierdoor zekerheid ten opzichte van de Duitsch-Puolsche grens kan worden verkregen. CHINA. NIEUWE REPUBLIEK DOOR MONGOLEN GESTICHT. Onder protectie van Moskou. Van betrouwbare zijde wordt uit Charbin gemeld, dat de Jong-Mongoolsche partij een Mongoolsohe republiek heeft geves tigd in het district Barga met Hailor als hoofdstad. De republiek staat onder be scherming van Moskou, hetgeen blijkbaar in verband staat met de hulp, die de Mon golen tijdens de jongste gevechten in Mandsjoerije aan de Russen hebben ver leend. De nieuwe republiek omvat een belang rijk deel van den Chineeschen Oosterspoor weg en men verwacht, dat de Mongolen aandeel in de oontrole zullen vragen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. (vervolg) Door de Leidsche Handelvereeniging is aan de Kamer een klacht gezonden inzake de invoering van een nieuwen binnenland- schen vrachtbrief bij de Ned. Spoorwegen, waarbij de oude vrachtbrieven, die nog bij tienduizenden onder de firma's aanwezig zijn, ongeldig zijn. Wijl de Spoorwegen alleen het zegel vergoeden en niet de druk kosten, acht adressante, en met haar waar schijnlijk zeer vele anderen, zulks ten zeer ste onbillijk. Dit gevoelen wordt gedeeld door zeer vele leden der Kamer en algemeen wordt geoordeeld, dat de Spoorwegen de onkos ten geheel dienen te vergoeden. In dien geest zal een verzoek tot de Ned. Spoorwegen gericht worden. Bij do medodeelingen was o. m. bericht van verhindering van den heer Ouwehand uit Katwijk. Waar dit de laatste vergade ring van den heer Ouwehand zou geweest zijn wijdt de voorz. eenige waardevolle woorden aan het afgetreden lid der Ka- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Verklaring der Duitsche regeering om trent de financieele hervormingen. Groot rumoer in den Berlijnschen ge meenteraad. De aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland moreel reeds een voldongen feit? BINNENLAND. De schipbreuk van de Benv/yvis. Ver binding met den wal tot stand gekomen. (Gem. Ber. 4de- blad en Laatste Ber.). In tal van plaatsen is het water stijgen de. Dijkdoorbraak op Ameland. Mar ken overstroomd. (Gem. Ber. 4do blad en Laatste Ber.). Ernstig ongeluk op den onbevvaakten overweg bij Raalte. (Gem. Ber. 4de blad). LEIDEN. DoodoJijke aanrijding van een 8-jarig meisje. (1ste blad). OMGEVING. Brand te Katwijk. (1ste blad). PROF. DR. N. TH. TENDELOO, hoogleeraar in de pathologische anatomie en de algemeene ziektekunde aan de Leid sche Universiteit, die Zaterdag zijn 25-jarig professoraat herdenkt. mor en uit hij de verwachting, dat de heer Ouwehand aangename herinneringen aan de Kamer moge bewaren. Verder doet de voorzitter mededeeling over de nieuw te bouwen brug nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. De door- vaartwjjdtc zal op 11 Meter worden ge bracht, terwijl het middengedeelte geopend zal kunnen worden ten behoeve van de scheepvaart. De heer Wernink wijst in dit verband ook op de smalle Roversbrug over het Oegstgeesterkanaal in den weg tusschen Katwijk en Den Haag. De voorz. antwoordt hierop, dat het in de bedoeling van de Provincie ligt ook deze brug te vernieuwen. In de commissie tot nazien der geloofs brieven van do nieuw gekozen leden der Kamer worden benoemd onder voorzitter schap van den heer J. Boot de heeren vau Zonneveld, Wouterlood, v. d. Steen en Al kemade. Nadat gepauzeerd was verklaarde de rapporteur der commissie, dat de geloofs brieven in orde waren bevonden. De voorz. spreekt naar aanleiding hier van een woord van dank tot de Leidsche Ver. van Industrieelen, door wier werk vooral deze verkiezing bij enkele candi- daatstelling is verloopen. De secretarie der Kamer, mr. Knibbe, geeft hierna een uitvoerig overzicht van de ondernomen stappen inzake de pogin gen, die zijn aangewend om de nieuwe re geling der telefoontarieven, i. c. het gc- sprekkentarief, niet in te voeren. Veel resultaat is hiermede echter niet bereikt. Echter is de kennis over de tele foontarieven onder het publiek in groote mate vermeerderd en daarmee kan men

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1