UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING SPORT Ned. Oost-Indië LUCHTVAART r.UDAG 13 DSCEUaSP. Hoe het op de Maas te Rotterdam stormde. De sleepbooten varen bij tientallen de rivier op en neer om eventueel assistentie te verleenen. Door de reederij J. W. Bergmann te Amsterdam wordt de water tram ingevoerd. Deze nieuwe mp torboot is inge richt als een ge wone autobus. De bestuurder zit' vooraa1 De passagiers in de rijen op de ban ken. Verder heeft het vaar tuig claxon, rich tingwijzers, enz. flet zware weer op de Maas te Rotterdam. De „Insulinde", door 12 sleepbooten booten getrokken, wodt naar het Wiltondok gebracht. De Kerstbco- menmarkt op den Singel in Amsterdam is in vollen gang. WOERDEN. Katholiek Woerden". De eerste der zes lezingen van het winterprogramma voor Katholiek Woerden is Woensdag avond gehouden en een succes geworden. Er was geen enkel plaatsje onbezet, toen de Zeereerw. Heer Pastoor het openings woord sprak. Hij verwelkomde alle aanwezigen en hoopte, dat de godsdienst bij allen, door avonden als deze, mocht versterkt wor den. Hierna kwam de spreker van deze avond aan liet woord, de weleerw. pater Pluys O.F.M., een schitterende redenaar wiens stem tot in de uiterste hoeken der zaal doorklinkt, die de toehoorders zelfs bij een moeilijk, hooggaand onderwerp tot spannend luisteren weet te dwingen, die zijn stof tot in alle dee'len beheerscht en aan zijn gehoor ingeeft als was het de ge woonste zaak der wereld. We weten nu al zeker, dat de laatste lezing, die ook door. dezen spreker gegeven wordt, even schitterend zal slagen. Als onderwerp werd nu behandeld: Maria ver eering. Spr. zegt. dat o.a. door haar plaats in het verlossingswerk deze be schouwing over Maria ten volle gerecht vaardigd wordt. Maria straalt in de luister Gods. hoewel de afstand tusschen haar en haar Zoon, zoo oneindig is, als die van schepper tot schepsel. Maria is menseh, Jezus is God. Het fundament van de ver eering van Maria door alle eeuwen heen i3 de menschwording in haar schoot. Wie de godheid van Christus loochent, rukt daar mee de kroon van Maria's hoofd. Geen Mariabeschouwing zonder Ohrïs- tusbeschouwing. De incarnatie is het cen trum geworden van allo dogma's. Spr. beschouwt de beteekenis van Maria voor he mel en uarde in het verlossingswerk, dat niet eerder kon geschieden dan na het toes lemmings woord van 'Maria: Zie de dienstmaagd des Heeren. Deze beschou- .wing van Maria is geen middeleeuwsche mystiek} maar een beschouwing zooals zij altijd geweest is steunend op den Bijbel. Spr. geeft nu een voorstelling van Maria, zooals de H. Lucas haar ten voete uit beeldt. Spr. maakt duidelijk hoe na de boodschap van den engel aan Maria, alles van haar beslissing afhangt, hoe zelfs de H. Drievuldigheid uitziet naar dit oogenblik. De liefde -van Maria tot God en die men- schen doen haar alle moeilijkheden verge ten en zij stemt toe. Dit verhaal is van do allerdiepste beteekenis en spr. wijst dan op de heerlijke Roomsche gewoénte om de Engel des Heeren te biddën. Spr. be schouwt nu het moederschap van Maria cn waarom Maria terecht. Moeder Gods mag genoemd worden. Hoe de bijzondere Franciscaansche vereering van Maria neer komt op het moederschap over de Verlos ser en waarom Maria wordt genoemd dochter van God den Vader, Moeder van God den Zoon en bruid van God den Heili gen Geest- Ka de pauze behandelt spr. dc geeste lijke schoonheid van Maria en haar be trekkingen met- ons. Maria is onze moeder in geest, zin, maar ook in letterlijken zin. Door haar te eeren doen we zeker niet te kort aan Christus eer. Dezelfde geest van kind zijn, die ons tot Gad Vader doet zeg gen doet ons tot Marie moeder zeggen. Spr. zegt nogmaals, dat dit geen beeld spraak is. Maria is moeder Gods en dus moeder der mcnschen. Spr. laat nu zien de zorg waarmee God Maria omgeeft^ haar genadebedeeling, waardoor zij is de aller schoonste, haar moeder worden zonder dat haar maagdelijkheid geschonden wordt. Spr. haalt de H. Augustinus aan, waar hij zegt: „Hoe zou 't gesteld zijn, als God mensch was geworden zonder moeder. Zou de dwaling dan geen weg hebben gevon den, dat Ohiistus slechts een schijnmensch is? Spr. laat uitkomen, hoe de mensche- lijke voortplanting wordt geëerd, maar het goddelijke wordt hooggehouden door het maagdelijk moederschap. Maagd is zij ge bleven ook, na de geboorte, heel haar le ven door. Ouzo Mariavereering staat hecht en stevig, kan niet omvergestooten wor den. Als laatste deel behandelt spr. de persoonlijke heiligheid van Maria, hoe zrj is vol van genade. De begenadigde strekt zioh uit tot haar eerste bestaan: Maria is onbevlekt ontvangen. Heerlijk doet spr. uitkomen hoe God in Zijn strijd met den duivel Zijn moeder niet zal vergeten en haar het eerst zal bevrijden. Tot slot geeft spr. nog enkele opmerkingen en eindigt dan met een vurige peroratie. De heer v. Breu- kelen dankt den spreker, als het applaus is uitgestorven, voor zijn gloedvolle rede. De aanwezigen spoort hij aan tot propaganda voor deze dagen, waarna met den chr. groet ge.sloten wordt. Inderdaad een heer lijke avond AARLANDERVEEN. Eieren en vrije veiling. Door liet hou den in de volgende week van de Pluimvee- tentoonstelling is de eieren en vrije veiling, welke gewoonlijk 's Donderdagsvonds, op Dinsdagvond gesteld. Ook op de 2 d.a. vol gende Dinsdagavonden zal de veiling wor- den gehouden. Dit met het oog op Ivorst- j en Nieuwjaarsdagen. NIEUWVEEN. I Voor het verkeer geopend. Menigeen zal met waar genoegen vernemen, dat na 1 maandenlange afsluiting, de weg langs den Amstel van Vrouwenakker tol Tolhuis, weer voor het verkeer is opengesteld. De weg is wel niet geheel afgewerkt het teren heeft nog niet plaats gehad doch daar wacht men mee tot het komende voorjaar. NOORDEN. Het Zusterhuisfonds. Gisteravond had het Kerkbestuur een vergadering be legd in de St. Franciscuszaal over een to stichten zusterhuis in de parochie, welke vergadering geleid werd door den Pastoor der Parochie, den zeereerw. heer W. J. J. A. Borsboom. Uitvoerig werd uiteengezet, hoe men zich de stichting indenkt cn op welke wijze de uitvoering werd mogelijk geacht. Besloten werd, dat de leden van het Kerkbestuur binnenkort de parochie zullen rondgaan om te vragen, wat ieder wekelijks wil bijdragen, teneinde geleide lijk een fonds vqüj 4ocl t£ vormen. NOOTDORP. Volksbond. De afd. van den R.-K. Volksbond hield Dinsdag haar maandelijk- sche vergadering welke zeer slecht bezocht was. Na de opening kwam een voorstel ter tafel tot aansluiting by de coöperatie in kruidenierswaren, waar niet veel animo voor was. Het bestuur zal een regeling zien te treffen met de coöperatie „Ons Doel"' uit Delft. Het ligt in de bedoeling een feestavond te geven in de maand Fe bruari. Bij voldoende krachten zal dien avond het eigen tooneel weer optreden. De heer Kleiweg heeft bedankt als regis seur, wat zeker jammer is voor de afd. Tooneel. Hierna rondvraag en sluiting. KATWIJK. Reddingstoestellen. Tijdens den storm werden gisteren proeven genomen met vuurpijlen, en later met het wippertoestel. De proeven, welke over een afstand van 600 M. werden gehouden onder leiding van den heer Jonkor, slaagden volkomen. Van de plaatselijke commissie der N. Z.- H. Reddmgmaatschappij was aanwezig de heer W. Taat. Personalia. Mej. Nathans tijdelijk ver bonden als onderwijzeres aan de school voor het Centrale 7de leerjaar, zal 'met 1 Januari voor vast worden aangesteld. Evenzoo Mej. v. d. Akker, thans tijdelijk ERICH MARIA REMARQUEdc be kende schrijver van „lm Westen nichts neues" zal van de opbrengst van zijn werk de kapitale som von 500.000 M. aan belaftmg Bboafca betalen. SCHAKEN. De competitie van den Leidschen Schaakbond. Voor de competitie van dezen bond speelden gisteravond te Leiderdorp Phili- dor I en II tegen Leiderdorp I en II. De volledige uitslag is de volgende: le achttal. Leiderdorp IPhilidor I. Alb. v. Klaveren—'H. I. de Nie 1/21/2 J. BootW. F. Snieder 10 H. v. d. Poe—E. W. v. d. Burgh X—X G. de Koning J.M.zn.,P. J. v.d. Zeeuw 10 A. v. KlaverenJ. de Boer 01 B. G. Cortsj-hr. I. v. Eysinga 1/2—1/2 G. den BlankenO. J. v. d. Ploeg 1—0 E. J. v. d. Valk-H. C. de Nie 10 Totaal 5X—2X 2e achttal. Leiderdorp IIPhilidor II K. Kranenburg---G. Pels 1/21/2 G. de Ironing Azn.—J. J. Abspoel 1/2—1/2 G. GoedhartA. M. Immink 01 M. SplinterJ. W. Stroomer 10 G. GoedhartA. J. Nicaise 01 P. v. d. HoevenJ. C. Verhaar 10 J. M. de Koning—C. H. v. Helden 01 D. CannooA. v. Wijk 01 Totaal 3—5 zoodat het le achttal van Leiderdorp en het 2e achttal van Philidor den wedstrijd wonnen. OM EEN GELDKWESTIE ZIJN VROUW VERMOORD. Aneta seint uit Medan: Op de tabaks- onderneming „Soegei Krio" heeft een Ja- vaansche koelie na een woordenwisseling over een ge'daangelegenheid zijn vrouw vermoord. De dader is gevlucht. Op de landbouwonderneming „Bangocn- poerba" betrapten Javaansche koelies een anderen Javaansche koelie, tijdens her. in breken in een koeliowoning. Een koelie sloeg met een ijzeren staaf don inbreker cie hersens in. De dader werd gearresteerd. VLIEGTUIG VERNIELD. Dcor den storm tegen den grond geslagen. Gistermorgen om 111/2 uur is op het militaire vliegveld Soesterberg te Fokker verkenner 606 (350 P.K. Hispano Suiza) bij de landing door den storm opgenomen en tegen den grond geslagen, waarbij het toe stel geheel vernield werd. De vlieger sergeant Lambermont en de passagier konden ongekwetst uit de over blijfselen wordn bevrijd. EEN NOODKREET UIT BAKOE. Felle aanklacht tegen het Scvjet-beleid. Uit Bakoe, de beken-de petroleumstad aan de Kaspische Zee, komen heftige klachten over het toenemend aantal toe- zichtlooze kinderen aldaar, die een ernstig gevaar voor de bevolking beteekenen. Een communistisch inwoner van de stad en lid van de plaatselijke Sovjet heeft over deze kwestie een uitvoerig schrijven aan de Mos- kousche „Izwestya" gezonden, waarin op de absoluut onhoudbare toestanden wordt gewezen en waarbij ojil het volgende wordt gezegd: Ondanks bepaalde maatregelen van de sovjet-regeering, kan nog bij lange na niet gezegd worden, dat de rondzwervende toe- zichtlooze kinderen, de z.g. „bezprizornys" uit de straten van de groote steden zijn verdwenen. In groot aantal ziet men zc nog in de straten of bij de spoorwegsta tions, zonder onderdak en zonder toezicht en nu de wintertijd is gekomen trachten velen hunner de zuidelijke steden der Sov jet-unie te bereiken, waar het klimaat zoo veel milder is. Het gevolg hiervan is, dat de republiek Azerbeidsjan en vooral de stad Bakoe moeten constateeren, dat een voortdurend grooter wordende stroom toe- zichtloozen uit alle deelen van Rusland bin nen de genzen van land en stad arriveert, waardoor een zeer ernstige toestand is ont staan. Daarbij komt nog, dat behalve deze uit eigen beweging emigreerende kinderen, door de autoriteiben van do aangrenzende Sovjet-republieken, zooals Georgië, Doge stan en Oekraïne, groote transporben kin deren naar Bakoe worden gedirigeerd met de mededeeling, dat in genoemde stad ver scheidene kindertehuizen zijn, waar de zwervers onderdak kunnen krijgen. Niets is echter minder waar en deze onjuiste voorstelling leidt er dan ook toe, dat het aantal „bezprizornye", die de straten der stad onveilig maken, op angstwekkende wijze stijgt. De inwoners, vooral do vrou wen en meisjes, leven in voortdurende vrees door de opgeschoten kwajongens te worden aangevallen en beroofd. „En deze wantoe standen", aldus de schrijver van den brief, „komen voor in het dertiende jaar van het Sovjet-bewind en zijn voor ons een levend verwijt". Door de plaatselijke autoriteiten, zoo wordt dan verder verklaard, zijn in de laat ste drie jaar inderdaad maatregelen ge troffen om de kinderen van de straat te verwijderen en in tehuizen onder te brea- gen, doch ook deze actie heeft nagenoeg geen nut, daar steeds nieuwe groepjes toe- zichtlooze kinderen de stad komen bin nenvallen. Bleef het aantal „bezprizornye"' stabiel en kwam er geen nieuwe toevloed uit de overige Sovjet-republieken, dan zou men aan het euvel een einde kunnen m> ken, doch onder de huidige omstandighe den is zulks een onmogelijkheid. Aan het slot van het schrijven wordt er dan op aangedrongen, dat de Sovjet-regee ring meer gelden beschikbaar zal stellen voor don strijd tegen het treurig verschijn sel van de kinder vagabondage, die de too zichtloozen tot misdadigers doet opgroeien. L—-..

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12