VRIJDAG 13 DECEBER 1929 VIERDE BLAD - PAGINA 1 SPORT J GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Knaapje overreden en gedood. Een. 6-jarig zoontje van den boerenarbei der J. B., te Krimpen a. d. IJssel, dat aan het spelen was, stak van achter een stil staande auto den weg over, toen een auto in volle vaart passeerde. Het ventje werd gegrepen en overleed eenige uren later. HET NOODLOTTIG TREINONGELUK TE ARNHEM. Omtrent het doodelijk ongeval op het spoorwegemplacement te Arnhem, waarbij de 60-jarige hoofdgeleider J. A. van Ach ten het leven liet, deelt de „Tel." thans het volgende als de oorzaak mede. Het slacht offer was ca* 11 uur ;s avonds bezig de nummers van een op het emplacement staanden trein te noteeren, toen plotseling uit de duisternis een trein uit Utrecht aan- «neldc. De hoofdgeleider, die naast den op te nemen trein stond, werd door den pas- seerenden trein gegrepen en zwaar ver minkt, zoodat hij spoedig overleed. De machinist had van het ongeval niets be merkt. Het slachtoffer was in 1892 in dienst der N. S. getreden. Hoewel hem was toe gestaan in Augustus jX met pensioen te gaan, heeft hij nog tot Februari dienst willen doen ter wille van zijn minderjarige kinderen. De overledene had een belang rijke plaats in het organisatieleven, spe ciaal in den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". De ter aardebestelling heeft heden met corpseer eq bondsvaandel plaats gehad. DE ONBEWAAKT^ OVERWEGEN. Paard en wagen door een trein gegrepen. De bestuurder ernstig gewond. Vanmorgen geraakte een wagen, gela den met melkbussen en bestuurd door A.- op den onbewaakten overweg aan den Zwolschen weg onder den trein Almelo Zwolle, die te 8.06 uur Raai te passeert. Het paard was op slag dood. De wagen werd totaal vernield. A. W. werd zwaar gewond. De man is in het ziekenhuis te Zwolle op genomen. Zijn toestand is zeer ernstig. IN DE WIEG VERBRAND. Een 1-jarig kindje omgekomen. Woensdagavond is in. de Radiostraat te Eindhoven het één-jarig kindje van de fa milie B. in de wieg verbrand. De ouders waren afwezig en de broertjes en zusjes hadden met lucifers gespeeld. EEN WONING GEDEELTELIJK INGESTORT. Te Rogge] werd Woensdagnacht door den stormwind het dak der woning van de wed. G. afgernkt. Doordat een der zijge vels omviel, stortte de woning gedeeltelijk in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet j VEERTIEN UREN IN EEN MAND. De bakschipper P. Everts, werkzaam bij de N. V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, bevond zich Maandag tijdens den storm alleen op een kolen- schuit in de Zuiderzee nabij Kolhorn. Everts nam voorzorgen, dat bij eventueel zinken der schuit hij zoo mogelijk nog zijn leven zou kunnen redden. Hij heesch daar toe een mand in den mast. En inderdaad 5s middags te half vijf sloeg de schuit eens klaps vol water en zonk. 'Everts klom in den mast en plaatste zich in de mand, die juist boven de golven hing. De avond en de nacht vielen in en hulp kwam niet op dagen. Na veertien uren in ijzige koude te hebben doorgebracht, werd hij Dinsdag morgen door personeel van een sleepboot opgemerkt. Verdrortkea Een 7-jarig dochtertje van den heer E. te Oudewater, geraakte door de duisternis misleid in een moddersloot en verdronk. In een put verdronken. Door onbekende oorzaak was onder cTe bedstede in de woning van M., wonende aan de Wouwbaan in de gemeente Hoo- gerheide, brand ontslaan. De echtgenoot©, die alleen thuis was, liep naar den water put. ten einde water te halen om het vuur te dooven. Door tot nu toe onbekende oor zaak is zij daarbij in den put gevallen. Kort. daarop kwam M. terug en ontdekte het begin van brand onder het bed. Snel liep hij naar den put en vond toen tot zijn grooten schrik zijn vrouw. Spoedig slaag de hij er in haar op het droge te brengen, maar een inmiddels gehaalde dokter kon slechts den dood constateeren. „Tel." Tramstoring. Gisterenavond omstreeks acht uur ge raakte de stroombeugel van een tram der E. S. M. ter hoogte van het viaduct, tus- «chen Haarlem en Zandvoort defect en trok over een groote lengte den stroom kabel naar beneden op het geheele baan vak tusschen de tramremise op de Leid- sohe Vaart te Haarlem en Zandvoort moest de stroom worden uitgeschakeld, zoodat het tramverkeer den g'eheelen avond ge stremd was. Tot tien uur werden de' reizigers per trein vervoerd, daarna werd de dienst on derhonden door middel van autobussen. Persoonlijke ongelukken hadden niet ula&ta. Slaapziekte. Bij een vijftienjarigen boerenknecht, te Ureterp is slaapziekte geconstateerd. Lijk opgevischt. Te Boxmeer is Donderdagmorgen door den veerman uit de Maas opgevischt het reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk van een manspersoon. Bij vaststelling der identiteit bleek dit te zijn het lijk van den machinist der „Stad Yenlo 4" van de Stoombootonder neming H. Janssen te Lith, welke een viertal weken geleden bij het binnenhalen der looplank over boord is geslagen. DE BRAND TE MIDDELBURG. Telkens laait hèt vuur uit de puinen weer op. Niettegenstaande de nacht van Woens dag reeds de vijfde was na het uitbreken van den hevigen brand moest de brand wacht nog telkens optreden omdat onder het puin in het perceel der firma Wiener wollen stoffen lagen te branden. Gister morgen half acht rukte de brandwacht in, maar om 9 uur moest ze weer worden teruggeroepen, daar een deel der ruine van het Grandhotel weer brandde en. gevaar voor de omgeving veroorzaakte. Op het terrein van de firma de Jager wérden gisteren 'de Lipsbrandkaslen weg gehaald, die den hevigen vuurgloed goed hebben doorstaan. Deze firma de Jager is van plan spoedig te herbouwen. De firma S. de Wit kon gisteren haar zaak weer heropenen, evenals de drogist do heer Brakman. Bewoners van de Lange Delft, hebben aan de brandweer te Bergen op Zoom een telegram van dank gezonden voor de ge boden hulp. Naar de „Msbd." verneemt, zal het ge meentebestuur van Middelburg in verband met den herbouw der panden er voor zor gen, dat dit geschiedt op een wijze waar door dit stadsdeel zoo weinig mogelijk wordt geschaad. De onderhandelingen tusschen hen, die schade hebben geleden en de verzekerings maatschappijen zijn voor het grootste deel tot beider genoegen geregeld. Brandstichting? Woensdagavond ongeveer half zes werd brand ontdekt op de bovenverdieping van een machineherstelplaats aan den Zaan- weg te Wormcrveer. Eenige buren koppel den een slang aan de huisleiding der wa terleiding en wisten op die wijze voorloo- pig uitbreiding van den brand te voorko men. De politie, die spoedig ter plaatse was, verschafte zich toegang tot de werk plaats en heeft met behulp van eenige brandweerlieden den brand verder ge-^ bluscht. Bij het terstond ingestelde onder zoek rees het vermoeden, dat hier poging tot brandstichting was gepleegd. Een bus, gevuld met benzine, en bussen met olie en oonsistentvet waren om een hoeveelheid hout geschaard. De eigenaar der fabriek, A. de B., is gearresteerd. ROOFMOORD IN LUXEMBURG. De daders in Nederland? Van den chef der Kriminale Dienst es Grossherrögh Gendarmerie te Luxemburg is de navolgende mededeeling ingekomen: Op 26 November 1929, tusschen 17.15 en 17.30 uur, werden in het eenzaam gelegen café Brimeyer, te Helfaut (gem. Bartrin- gen), een roofmoord en een poging tot roofmoord gepleegd door twee onbekende daders. Hierbij werd de 19-jarige dienst bode -Maria Till, uit Bartrmgen, door wor ging gedood. De 63-jarige caféhoudster An na Schumann, weduwe van Brimeyer, werd aan handen en voeten gebonden en met een prop in den mond aangetroffen. Zij had. talrijke verwondingen aan het hoofd en sporen van worging aan den hals. De beide roovers bedekten bij het verlaten van de plaats des misdrijfs de lichamen hunner slachtoffers met veeren bedden. Als buit viel hun circa 8000 francs in Bel gische en Luxemburgsche biljetten van 500 en 100 francs in handen. Als daders komen 2 mannen in aanmer king, wier kleeding bloedsporen moeten vertoouen en die aan het navolgende sig nalement beantwoorden: No. 1: tamelijk groot, slank, bleek ge laat, smal, lang gezicht, 2030 jaar; hij droeg langen jas of -cape met donkere kleur en met gespen op den rug; voorts een verbleekte, licht gekleurde broek, droeg donker gekleurde hoed; No. 2: iets kleiner en had een iets ron der gelaat; hij droeg een soort chauffeurs pet; zijn Meeding was donker. De commissaris van Rijkspolitie, ver bonden aan de Nedërlandschc Centrale inzake internationale misdadigers, Nieu we Doelenstr. 13, te Amsterdam, verzoekt in het Algemeen Politieblad bericht, in dien eenig spoor van de beide vordachten mocht worden gevonden. Inbraak. Gisternacht is de brandkast van het Rembrandtheater te Eindhoven geforceerd en een bedrag van 1200 weggenomen- Vermoed wordt, dat de dieven zich hebben laten insluiten. Ergerlijk bedrog. Een U-jarige jongen heeft misbruik ge maakt van de goedgeloovigheid van Heer- lensche ingezetenen. Hij liep met een ca hier de deuren af en beweerde, dat pater Borromaeus en pater Janssen bedelden voor een nieuw te bouwen kerk in het Eyk- enderveld. Soms was het ook pater Ber- nardus die gelden vroeg voor zijn in de Huskenskolonie te bouwen kerk. Maandagmiddag liep de jongen tegen de lamp bij een familie in de Geerstraat, die hem niet vertrouwde. Zij belde direct de politie op. Deze nam den jongen mee en constateerde, dat hij bij een der vele goed- geloovigen een gulden had weten te be machtigen. Proeven met zware goederentreinen. Tc Susteren zijn proeven genomen met goederentreinen, bestaande uit 60 wagons elk van 20 ton. De trein werd getrokken door een der nieuwste locomotieven en be reikte een gemiddelde snelheid van 60 K.M. per uur. Do proeven hebben aan de ver wachtingen beantwoord; de locomotieven voldeden aan de gestelde eischen, evenals de nieuwe Duitsche luchtdrukrem. DE DECEMBERSTORM HEVIGE STORM TE GRONINGEN. Een man gedood. Gistermiddag woedde te Groningen een hevige storm. Er zijn verschillende boomen omgewaaid in het Stadspark en op vole plaatsen in de stad. Een afgewaaide tak vernielde het dak van een woonschuit. In de Padangstraat woei een schutting om, die terecht kwam op een couranten bezorger, den 50-jarigen Kranenburg. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een weduwe met eenige volwassen kinderen achter. In de stad zijn verder vele ruiten inge waaid en schoorsteenkappen afgerukt. HET GESTRANDE S.C. BENWYVIS. Zestig man in gevaar. Sinds eenige dagen zit, gelijk men weet, op het Terschellingér strand nabij paal 10, hulpeloos in de branding het Engelsebe stoomschip Benwyvis. Pogingen om het schip vlot» te brengen hebben tot dusver gefaald en de kabels die waren uitgezet door de sleepbooten om hooger op het strand slaan te voorkomen, zijn geknapt door het woedend element. Intusschen was de positie van het schip nog niet di rect gevaarlijk en de uit 52 koppen be staande bemanning bleef aan boord, ter wijl zij zelfs nog werd versterkt door eeni ge mannen van het bergingspersoneel der fa. Doeksen en Dros. Gis tern tegen den avond echter kreeg de boot het hard te verantwoorden in den Noord-Westerstorm, die aangroeide lot een orkaan. Hevig kookte de branding aan alle zijden om het vaartuig, dat door de golven werd opgenomen en weer neerge- smakt. Do hevige stoot en, die het daarbij te verduren had deden de bodemplaten op zetten en het schip maakte water in de machinekamer. Ofschoon ook toen nog geen direct le vensgevaar bestond voor de menschen aan bord, besloot de reddingmaatschappij te trachten van het strand af communicatie te krijgen met de Benwvvis. Hiertoe zou men met het vuurpijltoestel trachten een lijn naar boord te schieten. Mocht het ge vaar toenemen, dan zonden de menschen langs deze lijn den vasten wal kunnen be reiken. Om half negen gisteravond stond de ma chinekamer reeds half vol water. De kans dat het schip geborgen zou kunnen wor den, is daardoor aanzienlijk verminderd. De storm werd toen nog steeds heviger, terwijl hooge brekers over het schip lie pen. Laat in den avond was de toestand on veranderd. DIJK OP AMELAND BEDREIGD. Bootverkeer gestremd. Uit Buren (Ameland) wordt gemeld Door den Hevigen storm is het water in de Wadden zoo hoog opgeloopcn, dat Je dijk, die door de Amsterdamsohe Ballast Haatschappij voor het waterschap Nes- Buren wordt aangelegd, gevaar loopt door te brekn. Gisteravond was men bezig de zwakke plekken met zeildoek cn zakken zand te versterken. Men vreest, dat als de storm blijft aanhouden, de dijk zal door breken, waardoor eenige landerijen zouden onderloopon. Wegens den storm kon de postboot Waddenzee, die tusschen Xps en Hol werd vaart, gisteravond niet vort rokken. EEN KLIPPERSCHIP GEZONKEN. De bemanning gered. Uit Ter neuzen wordt gemeld, dat gister middag op de Schelde bij kroonboei No. 1 gezonken is liet klipperschip van F. L. Denijs, dat te Zeedorp bieten geladen had en van die, bij het storachtige weer gevaarlijke ligplaats moest worden wegge sleept. Don kapitein, G. J. van den Berg. van cje sleepboot En Avant 8, is het met veel moeite gelukt, den schipper en zijn twee knechts te redden. HOOG WATER. Te Purmerend. Door den hevigen storm staat het water in de gemeente Purmerend zeer hoog, zoo dat de lager gelegen straten en huizen blank staan. Over het Oudelandsdijkje stroomt het water hier en daar in den pol der. Men is daar al bezig het dijkje met zakken zand te verhoogen. Ook stroomt het water over den Neckerstraat, terwijl de Uiterwaarden van den Overweersekeu polder onder water staan. Te Lemmer. Uit Lemmer wordt gemeld: Tengevolge van den Noord-Westen storm is het zee water hier tot een buitengewone hoogte, nd. 18 d.M. boven A.P., gestegen. Dc Lem mernachtboot van Amsterdam kon dien tengevolge gisteravond niet vertrekken, daar er met do zeesluis niet meer kon wor den geschut. Te Zwolle. Doordat gistermiddag de wind. naar het Noord-Westen liep„ werd het water in het Zwarte Water opgestuwd. Het water, dat toch al hoog stond, ovèrstroomde tal van straten en kaden. Zoo staan de Buiten kant, Thorbeckegracht, Waterstraat, Var- kensmarlrt en Groot-Weezenland geheel blank. Het. water is op het oogenblik vrij wel tot stilstand gekomen, maar men ver wachtte vannacht nog verderen was. Op de meest bedreigde punten worden kist dammen geplaatst. In den Eemnesser-polder. Tengevolge van den Westerstorm is gis teravond de stand van het rivierwater bij de Eembrug te Baarn gestegen van 70 tob 128 c.M. boven A.P. Bij Soest staan reeds verschillende lan derijen onder het zeewater. Wanneer de storm aanhoudt, wordt verwacht, dat dc Eemnessorpolder geheel door 7t zeewater zal worden overstroomd. Te Rotterdam. Om 12 uur stond het water te Rotter dam reeds 3 meter boven R.P. cn er werd nog een was van tenminste 20 c.M. ver wacht. Van de Oosterkade stond omstreeks half twaalf het zuidelijk deel bijna blank. De tram van de lijnen 4. 7 en 10 konden daarom haar eindpunt niet meer bereiken en hebben tor hoogte van het Maasstation den beugel gezwaaid. Op het Haringvliet, de Nieuwohaven, bij de Kolkkade en don Steiger en rond de Oude Haven stond het water toen reeds gelijk of of iets over den kant, hoewel het tij eerst tegen half twee op z'n hoogst zal zijn. Op do Blaak stond het water tot aan de boomen en in het Hang hadden de aan den Steiger staande panden haast alle het water in don kel der. De was van de Maas. De stand der Maas is sinds Woensdag ie Roermond met 47 c.M. gestegen. Dc Uiter waarden van de rivier staan grootcndeels onder water. Aan de stuw in de Beers was de stand gistermorgen 14.47 boven N.A.P. DE ALGEMEENE WEERSTOESTAND. Het filiaal te Amsterdam van het Kon. Ned. Meteor. Instituut meldt: Van Woensdag op Donderdag bleef de storm binnen matige grenzen, gistermor gen te pijn. 5 uur werd tijdens het pas- seeren van de aangekondigde barometer- daling, een sterke staat met een druk van 75 K.G. per M2. geregistreerd, en een ge middelde snelheid over 5 minuten, van 175 m.p.s.; overigens bleef die snelheid meest beneden 13.5 meter. Door het opko men van de luchtdrukking over het Oos ten en Noordwesten en daling in het Oos- ten munt de wind naar het Noordwesten en zal uit die hoek heden en vannacht nog wel als storm of stormachtig doorstaan, waarna afnemen en draaien naar West- of Zuidwest zal volgen. Een nieuwe barome terdaling is nog niet te zien, zoodat al thans een tijdelijke pa/iize in het buiige en stormachtige weer is te wachten. BÜITENL. BERICHTEN NIEUW TREINONGELUK IN BELG1E. Uit Charleroi wordt gemeld: De trein van Jamiloux naar Ham-sur-Heure derail leerde bij den uitgang van den Laury-tun nel. De locomotief, de bagagewagen en twee personenv agens liepen uit de rails over een afstand van 20 a 30 meter de hel ling af. De reizigers kwamen echter met don schrik vrij. De stoker liep Brandwonden op en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De materieele schalde is vrij belangrijk. DE MOORDEN TE DUSSELDORP. De te Potsdam gearresteerde losse werkman Nistroy is vanmorgen door de Berlijnsche politie nogmaals verhoord, waarna hem is meegedeeld, dat hij na af loop van enkele formaliteiten nog vandaag uit d© voorLoopige hechtenis zou worden ontslagen.' Vijf en twintig dwangarbeiders ontsnapt. Uit Tehuacan Puebla in Mexico wordt gemeld, dat vijf en twintig dwangarbeiders uit de gevangenis van Tehuacan zijn ont snapt na een aantal cipiers te hebben aan gevallen en verwond. HET OPROER IN DE GEVANGENIS TE AUBURN. Omtrent het oproer in de gevangenis te Auburn meldt het N.T.A. nog, dat het 's morgens 10 uur uitbrak en dat 1580 met, binnengesmokkelde revolvers gewapende gevangenen er aan deelnam en. De mui ters overweldigden den directeur en elf bewaardetrs om de vrijlating van een dozijn hunner leiders af te dwingen. Politie eu militietroepen oonsiugelden het gebouw, maar men aarzelde een aanval te doen, daar men vreesde dat do gevangenen de gijzelaars zouden dooden. Om 12 uur lieten de rebellen door oen dor hunnen mededce- len, dat, indien zij niet binnen een kwartier vrijen aftocht kregen, do gijzelaars zouden worden gedood. Do directeur verzooht drin gend allo verzoeken dor opstandelingen in te willigen, doch men verklaarde, dat hij maar zelf moest zien, hoe hij zich uit zijn toestand redde, en dat wie ontvluchtte zou worden neergeschoten. Om half 1 drong •een met traangasboonmen gewapende en van gasmaskers voorziene afdeeling politie het gebouw binnen en bevrijdde den direc teur en vier andere gijzelaars. Daarbij wer den drie gevangenen gedood. Op de binnenplaats hadden zich nog 1500 gevangenen verzameld, die zich tot oen laatsten wa/nhopigen tegenstand voor bereidden. Volgens een later bericht werden ook de overige gijzelaars bevrijd. De rebellen hadden drie bewaarders gewond. Een nader bericht meldt: De rust is thans in de staatsgevangenis te Auburn weer geheel hersteld. Heb ge vecht heeft ongeveer 6 uur geduurd en tenslotte hebben sterke troepenafdeeliu- gen, bestaande uit 2000 man het oproe-r onderdrukt. Volgens de laatste berichten zijn er in het geheel acht mensohen ge dood, waaronder zeven gevangenen. Bo vendien worden er nog drie bewakers ver mist. Men vermoedt, dat zij nog in loven zijn en zich verborgen houden. De leiders van den opstand zijn gegrepen. Tot. nu toe is men er nog niet in geslaagd, het aantal gewonden vast te stellen. Zeven bewakers zijn och ter reeds met verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. Andere staatsgevangenissen hebben bij het hooren van hot oproer te Auburn uitge breide maatregelen getroffen om overi tueel e andere oproeren te verhinderen. De gedetineerden mochten echter wel het ra diobericht over liet oproer te Auburn hooren. OVERVAL TE 0SNABRÜCK. Gisteravond tegen zes uur drongen twee mannen een klecdingnuagazijn in hot cen trum van Osnabriiok binnen en vroegen eenige costuums op zicht. Toen de eigenaar hun eenige costuums voorlegde, sloegen zij den man met een ploertendooder op hot achterhoofd. Voor hij bot bewustzijn ver loor kon hij echter nog luid om hulp roe pon, zoodat voorbijgangers den winkel bin nensnelden. Terzelfder tijd hadden dc da ders echter do boenen genomen, doch na een korte achtervolging werden zij door het publiek gegrepen en naderhand door de politie ingerekend. Men bleek te doen te hebben met twee ontvluchte gevangenen uit de gevangenis te Clarholz in het dis- strict Liebenbrück, die nog hun gevangen- Meeding droegen en op deze manier aan gewone Meeren wildon zien to komen. De eigenaar van hot kleedingmagazijn is ern stig aan hot hoofd gewond, dooh zijn toe sband is niet levensgevaarlijk. Een voetballer voor den politie-rechter. Voor den polilie-rechter te Roermond werd Woensdagmorgen onder veel publieke belangstelling behandeld de mishandeling op aanklacht van den M. V. V.-spelcr Fe lix, tegen den Roermondspeler Massy. Massy was niet verschenen. Dc aanklacht was, dat hij tijdens den wedstrijd van 3 November Felix met ge balde vuist geslagen, althans gestompt, althans gestooten had, waardoor Folix pijnlijk was aangedaan. Felix deelde, volgens de .,L. K." als ge tuige mede, dat, toen Massy en Felix ge zamenlijk naar den bal liepen en met el kaar in botsing kwamen, tengevolge waar van Massy op den grond viel, de .Roermon- donaar met gebald© vuisten op Felix toe kwam en hem een maagstomp toediende. Felix lichtte toe, dat hij geen aanklacht voor deze mishandeling zou hebben inge diend, ware hef niet, daj Massy een kwar tier later, tijdens de rust van den wedstrijd op Felix was toegekomen met het verzoek of Felix nu genegen was, de zaak met hem uit te vechten. Waar noch'scheidsrechter, noch grensrechters het gewraakte geval hadden gezien, zag Felix geen anderen uitweg, om deze zaak te beslechten dan een aanklacht bij de justitie. H'ij had den indruk gekregen dal de mishandeling mcl opzet was geschied. Mr. Rieter achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Verdachte, die verstek heeft laten gaan, heeft het feit erkend dc advocaat van Folix had aan den Officier van Justitie verzocht, om zoo mogolijk de zaak nog in te trekken, op grond van art. 7 van hel huishoudelijk reglement van den K.N.V.B., waarin staat., dat de spelers zich te ont houden hebben van elk ander beroep op uitspraak buiten den bond. Mr. Rieter was hierop niet ingegaan en eischtc thans, waar 't feit niet ernstig is, 5 of 5 dagen hechtenis. De politic-rechter, mr. Diephuïs, veroor deelde bij verstek Massy tot 3 of 3 dagen hechtenis.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11