Burgerlijke Stand ALLERLEI DONDERDAG 12 DECEMBER 1929 DERDE BLAD. PAGINA 4 LEIDEN. Geboren: Geertruida, d. van J. van Bern mei en M. Heïjmans. Sijtje, d. van P. Beers en I. van An del. Catharina, d. van H. J. van As en C. Groenendijk. Gerrit Arend, z. van G. A. Spek en E. Gie- zen. Sophia, d. van A. M. Wesselman en C. Cornet. Willem, z. van P. J. Har- tevelfc en D. Wallaart. Hester, d. van J. Kluivers en J. Visser. Helena Johanna, d. van A. Velsink en H. J. Voge'.ensang. Cornelia Geertrui, d. van J. Gertenaar en T. C. Rosdorff. Gevardus, z. van W. T. de Jonge en H. P. Bauman. Gerarda Leonarda, d. van M. van Schaik en M. Overes. Karei, z. van C Plomp en M. Smit. Bertha Johanna, d. van G. J. J. Nievaart en J. M. Bakker. Johannes Christiaan, z. van S. Boelee en J. P. Fran sen. Corns. Jacs. Marie, z. van W. C. J. v. Haastoren en P. v. d. Wiel. Bartje Maaike Johanna, d. van H. Turenhout en B. M. J. Pansier. Jansje, d. van W. Lek en M. J. v. d. Veer. Nicolaas, z. va.n J. van Loef en J. van Royen. Leondert, z. van A. M. van Rooijen en L. de Graaff. Jan Dirk, z. van C. Fray en A. Brink man. Ondertrouwd: W. Zuidbroek jm. 29 j. en A. M. Geenjaar 23 j. A. de Haan jm. 25 j. en J. P. J. E. v. Geldeven jd. 19 j. A Bernard jm. 28 j. en H. v. Vliet jd. 27 j. P. W. A. v. Dam jm. 30 j. en W. H. Nederhoed jd, 32 .j. D. v. d. Holst'jm. 24 j. en M. v. d. Weijden jd. 23 j. H. J. Blokpeel jm. 23 j. en F. L. Birck jd. 23 j. J. A. v. Leeuwen jm. en J. Rijsbergcn jd. E. A. T. Vermond vedr. en F. H. van Wijk wede. Gehuwd: J. v. Noort jm. en S. G. Mehrengs jd. J. Verwer jm. en M. Stou ten jd. W. F. Bontje wed. en D. A. Ma- ree jd. J. P. Fasel jm. en J. Stikvoort jd. J. Laven jm. en H. Cambier jd. J. v. Rcssen jm. en J. Cambier jd. W. L. v. Wel jm. en J. M. Jansen jd. G. E. Riet kerk ]m. en M. Rijfers jd. A. S. Maris jm. en A. Teljeur jd. C. Gordijn jm. en A. Fielemon jd. Overleden: C. M. Martijn dr. 67 j. P. Kolderman man 81 j. J. C. Spek dr. 6 mnd. J. Koet wedr. 72 j. H. Wasse naar man 58 j. M. Vos-Dirkzwager vr. 53 j. M. Bui j sen zn. 17 j. J. Tegelaar dr. 7 j. J. Uljee wedr. 80 j. S. v. Wijnen- Alderlieste vr. 61 j. K. H. Drees man 31 j. P. de Wilde man 67 j. N. Boufcer- Mizee vr. 39 j. L. Hoogenstraatsn zn. 22 j. P. Piket wedr. 69 j. S. M. v. Daa- len-v. Wceren \t. 57 j. J. Spaargaren man 36 j. J. C. de Boer zn. 10 mnd. H. Wassenburg wedr. 84 j. In Leiden gevestigd. E. J. Ekse, verpleegster, Anna Kliniek. A. Blokvan eer Zwaan, Veslestr. 10. C. A. de Boe, Fagelstr. 5. J. Borg- steipi, houtbewerker, Haagweg 80. H. Brockeuia, Paoengr. 2. A. B. C. M. Brnijns, kok, Rapenburg 3. A. K. Dam, dienstbode, Dcezusiraat 31. Wed. A. M. A. Formijnc—van der Libh, Rijnsb.weg 62a J F. Gorritzen en fam., arts, v. Oldenbar- Stadhouderslaan 23. R. H. Mendricks, H. de Groo's'raat 9. M. J. Hendricks, Vliet 51. >7. vrn den Hced en fam., pot tenbakker, Ri'ndvksfcrcct 1C3. C. H. J. Hcgervcrst, bloemist, Juli?, na straat 9. H. A. Kapteijn, verpleegster, Anna Kliniek M. Kopplinger. dienstbode, Anna Kli niek. A. M. Kruijne, Noordeindsp'cin 2b. L. J. M. Kuster. handelsagent, Lan- gebrug 87a. M. L. H. Kuijper, verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis. J. H. Lcurens, Vreewekstraat 6. K. E. van der Man- de'e, Morschxveg 66. E. M. J. Minderop, Steen schuur 8. J. Minjan, instrument maker, Narmslraat 23. Raden Adjeng M. TJ. Mohamad Achmad, Witte Singel 25. J. P. Huneveld en f~m., Morsch- straat 2a. J. van der Meer, fabr.arb., Alcclaan 16. G. J. Olthuis, Oegst~ees- terla-an 16. W. J. van Os en fam., han delsreiziger, F. van Mierisstraat 15. B. .T. den Outer, fabr.arb.,A loëlaan 16. W. E. Pa'stra, B cestraat 1C3. W. T. M. Pe ters, kant.be:!., Doornstraat 6. Jw T. C. Pünacker Hordijk, Boisotkade 8. J. M. van Rijn, Botermarkt 26. C. G. Sand- berg, melkhandelaar, Oranjegr. 44. L. B. van der Sar, instrumentmaker, Se*in- genstr. 42a. H. Schut, meube'maker, Hooinracht 110a. C. L. van Serrelen, chauffeur, Houtstraat 2. H. M. H. Slan gen, Doezastraat 7. V. Stokhuiizen, t'm- merraan, van Speykstr. 7. J. A. Tel lings, Runsb.weg 43a. M. G. L. Ti'.shof, Zonneveld straat 7. J. van der Torren, Roodborststr. 22. G. G. Verweii, ver pleegster, Mariënpce'straat 37. M. de vogel en fam., bode Raad vrn Arbeid, Drie Octoberstraat 31a. A. H. de Vries en fam., handelsreiziger, Morschweg 55a. H. E. van Wijck, dienstbode, Haarlemmer straat 73a. E. Zoücr, dienstbode, Nieu- we Rijn 50. .J. D. J. van der Zwan, krui denier, Oude Vest 147. Uit Leiden vertrokken. W. V. Beugelsdijk, Leidschendam, bij C. Deurloo J. Eink, Dordrecht, Kromme- dijk 153 zw. A. van der Blom, Rotter dam, Marinierskazerne W. G. A. Bos winkel, Amsterdam, Weteringschans 72 J. A. Breukelaar, Oegstgeest, Julianalaan 4 Wed. T. S. van Ditzhuijzen-Driessen, Oegstgeest, idem E. Driessen, Heerlen, Kweekschool v. vroedvrouwen P. ICok- kema, Ermelo, Stichting „Veldwiik" J. M. C. Gommers, Wateringen, Hecrenstr. B. 200 J. Güzenij, den Haag, Hugo de Grootstr. 5 P. G. de Haas, Bu'te^zorg N. O.-I., J- P. Coenweg 24 A. C. Hart- koorn, Amsterdam, Houtmanstr. 20 G. C. Hogenbirk, Assen, Noordersingel 39a J. Hoppenbrouwer, den Haag, Klimopstr. 41 J. van Hoof, Woersdrecht, Bossche- straat A 133 P. H. Huizin ga, Amers foort, Aldegondastr. 55 W. van der Huh'zen, Amsterdam, van Brakelstr. 30 hs. H. Janeeke, Amsterdam, Prinsengr. 282 A. J. M. Jongmans, Bergen op Zoom, Juvenaat van het H. Hart J. J. Klink hamer, Rotterdam, Marinierskazerne J. Kniiff, den Haag, Springfonteinstr. 38 J. P. Kooloos, Oegstgeest, H. Morschweg 73a P. J. Kuitert, Haarlem, Wouwer- manstr. 98 W. J. M. de Looze-Verhoeff, Amsterdam, Fan. Scholtenstr. 20 hs. D. Megchelse, Lisse, Kanaalstr. 2*6 P. Meijer, den Haag, de Perponcherstr. 77 N. Muk, Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 13 C. J. van der Pluim, Amsterdam, N. Heerengr. 71 hs. D. J. van der Putten, Oegstgeest, de Kempenaorstr. 81 E. B. Rosier, den Haag, v. Weede van Dijkveld- straat 38 J. J. O. Schuit, Rijnsaterwou- de, Schoolhuis Heerenweg A. Schüller, den Haag, Laan Copes van Cattenburch 21 J. M. Sjardijn, den Haag, Hendrik Swaerdecroor.str. 232 T. J. M. van Steijn Oegstgeest, Rijksstraatweg 16 S. Teern- stra. Velsen-IJmuiden, Coenraadstr. 23 J. G. Turk, Noordwijkerhout, Schoolstr. 1 C. de Vries, Zeist, Bothalaan 77 A. Willink, Zeist, Bosch en Duinweg 23a H. R, Woitjer, Bandoeng N. O.-I., IJzer- manpark 2 G. van Woudenberg, Apel doorn, Parallelweg 42 A. M. van Zand wijk, Noordwijkerhout, Dorpsstraat. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. Dc taal ven hst lak. Naast de bloementaal is ook langzamer hand de taal van het lak in zwang geko men. Men gebruikt wit lak voor verloviugs-, zwart voor overlijdensaankondigingen, vio let voor brieven van rouwbeklag. Voor uit- noodiging tct een diner bedient men zich van chocoladekleurig lak; handelsbrieven verzegelt men met vermillioenrood. m'nne- brieven met robijnrood lak. Groen lak be zigt men bij een schrijven van gelukwen- schen, bruin om zijn leedwezen te kennen te geven. Blauw is de kleur van standvas tigheid, geel die van ijverzucht lichtgroen beduidt een verwijt. Jonge meisjes verze gelen met rese lak; onder vrienden ge- bruikt men grijs lak. Om het hoesten tegen te gaan. Men neemt een ruim half ons witte ho ning, het sap van 1 citroen, 1 lepel bran dewijn, 1 lepel slaolie en 1 eierdooier. Alles moet goed door elkaar geklopt worden. Als men er van tijd tot tijd één eetlepel van neemt zal men spoedig bemerken, dat de hoest verminderd. Het wasschen van zijden kousen. Fijna zijden kousen worden in een lauw zeepsopje ge wasschen, vervolgens gced in koud water nagespoeld en links gekeerd. Men strijkt de kousen met een n et te heet strijkijzer als ze windrocg zijn. Men lette er vooral op, de kousen niet uit te wringen maar uit te knijpen; ook niet wrijven af boenen. Voorzichtigheid bij open wenden. Bijna dagelijks hoort men van de ern stige gevolgen van kleine verwondingen. Nu is het een vergiftige inktsoort, dan een met. analine gevevfde kous, dan weer een ander gevaarlijk kleursel, waaraan het on geluk wordt toegeschreven. Vooral de verf soorten worden dikwijls verdacht, oorzaak van vergiftiging te zijn. Als is het natuur lijk raadzaam, met verf voorzicht'g te zijn, toch is het zeker, dat menig geval van vergiftiging ten onrechte aan verfstrif.-n wordt toegeschreven. De omstandigheid toch, dat een snede met een volkomen zui ver mes. de steek van een naald of splin ter, die niet. de minste verfstof bevat:?n zoo dikwijls bedenkelijke gevolgen hc ben. wijst op andere oorzaken. Ju st zulke k'ei- ne verwondingen worden in den regel niet met de noodige voorzichtigheid behandeld; men neemt er zelfs niet. zooveel notitie van, de gewonde plaats uit te wasschen en te verbinden. Toch meet men dit nooit ver- zu'men, want de ons omringende lucht is dikwijls genoeg met bacteriën bezwangerd, die verderfelijk kunnen werden op het bloed van den mccsch. De geringste on reinheid is dikwijls voldoende, om een men- schenleven in gevaar te brengen. Daarom moet men elke wonde, ook de onbeduidend ste, flink uitwasscben, en, nadat ze heeft opgehouden te biceden, onmiddellijk met een luchtdichte anti-septische pleister be dekken. KATOEN. Katoen wordt niet alleen voor kleeding en huishoudelijke doeleinden aangewend, maar ook in de industrie wordt er een veelvuldig gebruik van gemaakt. Ongeveer 65 pet. van de jaarlijksche productie van- katoen wordt gebruikt in de industrie. Vooral in de automobielindustrie speelt de katoen een groote rol en wel speciaal in de bandenfabrieken. Ook voor den scheeps bouw is een aanzienlijke hoeveelheid ka toen noodig. Ook de rubberindustrie ge bruiken jaarlijks meer dan 120 000 balen katoen. Er bestaan verschillende soorten katóenplanten, en het is voor den planter van het grootste gewicht met de eigen schappen van al die soorten bekend te zijn. De gewone katcenplant, de Gossypium her- baceum, is een heestergewas. Binnen het jaar dracgt zij reeds vruchten en levert twee gewassen op. De bladeren gelijken veel op die van den wijnstok; zij zijn groen van kleur, terwijl de vezels kaneelkleurig zijn. De vrucht, welke soms ook zoo groot is als een kippen-ei, is m drie vakken ver deeld. De vrucht, welke door een bast wordt beschermd, greeit aan een zeer lan ge steel. Als de vrucht rijp is, barst zij open en dan komt de samengeperste ka toen te voorschijn. De vruchten worden dan geplukt, waarna het katoen uit de schil wordt verwijderd. De Gossypium ar- boreum groeit veel hooger op dan de her- baceum. Hij heeft vijflappige bladeren, welke beneden een klier (d. i. harige tak ken en stelen) hebben. Deze plant is af komstig uit Voor-Indië, Arabië en Egypte. Een ander soort katcenplant is bekend on der den naam Gossypium religiosum, wel ke weer in twee soorten is onderverdeeld. Van de eene soort is de katoen helder wit, van de andere bruinachtig geel. De hoe veelheid katoen, welke iedere plant ople vert is zeer verschillend. De katoenteelt bezit het voordeel, dat de heerste zelfs in een dorren en steenachtigen grond kan groeien. Op dezen bodem mag echter geen ander gewas geteeld worden. In gaten, op ongeveer vier vcet afstand van elkaar, worden eenige zaadkorrels gelegd, welke na verloop van vee.tien dagen uitkomen. De overtollige plantjes worden dan verwij derd, zocdat er slechts twee of drie in een oper-ing blijven slaan. Na drie maanden werden de plantages weer gewiel, en de opgeschoten boompjes uitgesneeid en ge topt. Na vijf maanden vertoont zich de eoiste bloesem en acht weken daarna opent zich de vrucht. Omtrent dien tijd vertoont een katoenplantage een schitte rend gezicht. De donkergroene bladeren le veren een sterk contrast met do schitte rend witte bollen, waarmede do boom is bedekt. De katoen wordt tegelijk met het zaad verzameld en daarna gezuiverd. Na dat de katoen gezuiverd en bereid is, wordt zij in balen verpakt. Deze balen moeten natgemaakt worden, daar de katoen, welke er met groote zware schroeven wordt inge perst, terstond weer opzwelt. Vervolgens worden de balen dichtgenaaid en naar de plaats van verzending gevoerd, waar zij nogmaals worden geperst. In West-Indië spant men de ruwe katoen op een wiel of klos, en maakt er dan fijne draden van. De inboorlingen van Guyana maken van katoen zeer fraaie hangmatten en kleedjes welke zij tegen verschillende koopwaren te Paramaribo verruilen. Volgens de statisti sche gegevens blijft het katoengebruik steeds toenemen. Bijna in alle takken van industrie wordt van katoen gebruik ge maakt en de meeste van onze dagelijksche gebruiksvoorwerpen hebben bij hun ver vaardiging met katoen kennis gemaakt. Gezondheid is schoonheid. We moeten eten, om te leven, maar de manier, waarop we het deen, maakt een groot verschil in de wijze van leven, want hiermee kunnen wij zelf veel toe en afdoen aan onze gezondheid. Hier volgen enkele regels ter navolging: Eet nooit teveel, en ook alleen, wanneer ge trek hebt. iWe van tafel opstaat, moet voldoende hebben, maar ook voelen, dat hij zeker neg eens zooveel zou kunnen ber- gon, als dat noodig was. Het eten lusschen de maaltijden is nooit goed, daar het geen voldoende voedsel geeft en toch de trek vedrijft. Tegelijk eten en drinken-is ook geen geede gewoonte. Wel is veel water drinken uitstekend, maar dan apart van de maaltijden en vooral bij het opstaan en naar bed gaan. The meet altijd slap ge dronken worden; te' sterke thee is slecht voor de zenuwen en voor de digestie. Meel- en melkspijzen moet men zooveel mogelijk in ccmpacten, maar brozen vorm eten. En heel gced en langzaam kauwen is een be langrijke factor. De opbouw van het lichaam is natuurlijk dc hoofdzaak. De hiertoe noodige stoffen vir.dt iren vooral in vleesch, visch, gevogel'.e, wild, kaas, melk, eieren, boonen en erwten en noten (behalve kastanjes), veel minder voedings kracht zit in meel, rijst, havermout, tfiais, macaroni en andere. Gebruik zoo weinig mogelijk water bij het koken van de groen ten cn bewaar, wat er overblijft, voor soep. Zout, peper, mosterd, azijns en specerijen meet men zoowel bij het koken als aan tafel zoo weinig mogelijk gebruiken. Ook is het een gcede gewoonte iederen dag minstens één stuk „rauw" te eten, zij het groente (wortel, knol) of fruit. LEIDEN. WIELRIJDERS OPGELET! Ecn-richting-ver!<eer op het Rapenburg. De Commissaris van Politie vestigt er de aandacht op, dat vanaf heden in toe passing worden gebracht de navolgende bepalingen omtrent het wiolrijden op het Rapenburg ö.- en W.-zijde. Voor het berijden met rijwielen worden in het belang van de vrijheid en veilig heid van het verkeer daarover gesloten verklaard a. het Rapenburg W.-zijde, tusschen de Nonnensteeg en het Noordeinde, in de richting naar het Koordeinde; b. het Rapenburg O.-zijde, tusschen de Breestraat en de Kloksteeg in de rich ting naar de Kloksteeg. uaSutpndoq QpuopiaS uepsq do qo-j 3(j omtrent het berijden van 'het Rapenburg met motorrijtuigen en rijtuigen blijven begrijpelijkerwijs van kracht. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of won'ng opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zon neveldstraat) alh'er, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van ArbeiJ, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet al'cen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Binnenkort r? 1 het onder leiding van het Rijksbureau voor Monu mentenzorg geheel gerestaureerde stadhuis van Schoonhoven feeste lijk worden geopend. De fraaie schouw in de raadskamer.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10