Jaargang DINSDAG 10 DECEMBER 1929 No. 6355 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30-cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt ihet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen Katholicisme en Socialisme. De Katholieke werklied en vereenigingen van Duitschland hebben bij gelegenheid van haar bezoek aan Z. H. den Paus in October j.l den H. Vader een adres over handigd, waarin zij wezen op haar werk zaamheid op godsdienstig en sociaal ter rein en met betrekking daarop aan Z. H. eenige vragen stelden. Naar de „Germania" meldt heeft Kardi naal Gasparri nu namens den Paus dit adres beantwoord. Met woorden uit de Encycliek „Singulari quadam" getuigt de H. Vader van Zijn groote waardeering voor de Katholieke werkliedenverenigingen, die het meest geëigend moeten worden beschouwd om het ware en duurzame belang harer leden te behartigen, omdat zij voortreffelijk op de basis van den katholieken godsdienst zijn gegrondvest en openlijk de Kerk als haar leidsvrouwe volgen. Als doel der Katholieke werkliedenver- eenigingen ziet de H. Vader naast het eerste bovennatuurlijke doel de „zoo groot mogelijke vermeerdering van den mate- rieelen, economischen en socialen wel stand der arbeiders." Met een beroep op zijn glorierijken voorganger Leo XIII, vordert Z.H. ook voor de toekomst de actieve medewerking van den clerus, want „(zulk) een grondige vernieuwing heeft onze moderne maat schappij meer dan ooit noodig, daar zij, af gekeerd van Christus en de Evangelische gebóden van rechtvaardigheid en liefde, velen er toe heeft gebracht, het heerschend economisch stelsel uitsluitend tot persoon lijk voordeel en tot schade voor de ande ren nit te buiten." Een grootsche taak ziet de Paus ook ten opzichte van de arbeidersmassa's „die door een ongezonde materialistische pro paganda verleid en in beroering gebracht zijn." Het zal zaak der Katholieke werk liedenverenigingen zijn, die immers het program van rechtvaardigheid en liefde na streven en in haar leden en leiders den katholieken apostolaatsgeest aankwee- ken, deze massa's tegemoet te komen. Daardoor, dat de Katholieke werklie den vereenigingen werkzaam zijn in den geest der Katholieke actie „welke ernaar streeft de katholieke beginselen op elk ge hoed, dat der economie en van den arbeid niet uitgezonderd, te verbreiden en in da den om te zetten", hebben zij in den strijd tegen ieder socialisme een bijzondere be- teekenis. Want de overstrooming van bet socialisme moet worden gekeerd „op grond van de eeuwige waarheden, waar door de sociale leer der Kerk zich laat leiden". Een ondubbelzinnige uitspraak geeft de H. Vader ook ten opzichte van „die de leer van het Evangelie over het aardsche leven en de goederen dezer aarde ver keerd verstaan en gelooven, dat zij tege» lijkertijd goed Katholiek en socialist kun nen of zelfs moeten zijn of met de socia listen sympathiseeren". Met een beroep op Zijn plechtige vermaning van 18 De cember 1924, waarin hij zich keert tegen „de uiterst groote gevaren* van en de ab solute zekere schade, die men beloopt door het socialisme en communisme" noemt de H. Vader deze redeneering van Katholie ken een nieuwe drogreden. Uit het bovenstaande moeten twee con- clnsies worden getrokken. De eerste, dat de Paus wijst op de nood zakelijkheid van ingrijpende sociale her vormingen, op de noodzakelijkheid van een actie van en voor de arbeiders. Dat is niet socialistisch maar veeleer een eisch van Katholieke beginselen 1 Vervolgens, dat de Paus andermaal herhalend wat reeds zoo vaak door het hoogste kerkelijk gezag is verklaard en hetoogd Katholicisme en socialisme on- vereenigbaar noemt. Wie ooren heeft, °m te hooien, hij hoorei De Zeereerw. heer A. H. M. J. HOMULLE, benoemd tot Deken van Leiden en Pas toor der Mon Père-parochie. VAN HET VATICAAN HET KQNINGSBEZOEK AAN DEN PAUS. Algemeene tevredenheid. Aan de berichten reeds gegeven om trent het bezoek van het Italiaansche ko ningspaar aan den Paus, kan nog worden toegevoegd, dat de Koning aan den Paus een schitterend antiek borstkruis van goud, bezet met tien zeer groote parels en versierd met vele andere kleinere parels gelegd in een agaat-kistje, geschonken heeft, terwijl de koningin een kruisbeeld aanbood in een étui, bijwijze van kapelle tje. Het kruis is van mahoniehout belegd met smaragden, robijnen enz., terwijl de Christus van goud is en twee kleine beeld jes in goud aanfden voet van het kruis staan. Beide geschenken zijn voorwerpen die sinds eeuwen in het huis van Savoye bewaard werden; het kruisbeeld heeft toe behoord aan de eerbiedwaardige Clothilda van Savoye. De H .Vader betoonde groote vreugde over de geschenken welke Z. H. temeer dierbaar waren, wijl 't oude fami liestukken van het huis van Savoye zijn. De H. Vader uitte meermalen Zijn bui tengewone tevredenheid over het bezoek. Z. H. noemde den dag een sehoone dag van beloften voor alle Italianen, voor de ko ninklijk© familie en speciaal voor den kroonprins, op wien zooveel hoopvolle ver wachtingen gesteld worden. De koningin toonde zich zeer gelukkig en verheugd over de gebeurtenis van den dag, terwijl de koning aan zijne begelei ders meermalen zijn tevredenheid uitsprak over de buitengewone hartelijkheid en vriendelijkheid des Pausen alsook ovér de fijne gedachte van Z. H. om hem zoo'n prachtig numismatisch werk cadeau te doen, terwijl de numismatiek (muntenstu- die) toch zijn lievelingsstudie is. Kardinaal Gasparri, die zooals algemeen bekend is een overgevoelig hart heeft, kon zijn tranen niet weerhouden bij het ko ninklijk bezoek. Toen Z. Em. van het te genbezoek aan den koning terugkeerde, verhaalde hij van de verschillende ont moetingen, welke hij reeds vroeger had met Z. M. den Koning in Castelporziano. Hier bracht de kardinaal meermalen zijne zomervacantie door op een landgoed van zijne familie, dat grenst aan een koninklijk landgoed, waar de koning dikwijls komt. Meermalen had de kardinaal hier den ko ning ontmoet en een lang onderhoud met Z. M. gehad Het onderhoud tusschen ko ning en kardinaal was dan ook bijzonder hartelijk. INTERNAT. CONFERENTIES DË TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE. De Tweede Kamer heeft welwillend een gedeelte van het gebouw der Kamer op het Binnenhof beschikbaar gesteld tot het houden der vergaderingen van de tweede Haagsche conferentie. De pers zal, evenals ter gelegenheid van de eerste conferentie, huisvesting krijgen in de grafelijke zalen. In het bijzonder zal de commissie de rapporten der commissie voor de leverin gen in natura, en der commissie voor de wijziging van de Duitsche wetgeving (rijks bank, spoorwegen en belastingen) behan delen. EELGIE DE VLAAMSCHE KWESTIE. De katholieke Vlaamsche landsbond, die een leidende rol speelt in de politiek der katholieke Vlamingen, heeft Zondag te Brussel een belangrijke buitengewone alge meen vergadering gehouden. Na een uiteenzetting van den toestand door den voorzitter, dr. Bouweraerts, werd voorlezing gedaan van een brief van mr. van Cauwelaert, voorzitter van de katho lieke Vlaamsche Kamerfractie, waarin op vertrouwen in de katholieke Vlaamschd ministers werd aangedrongen. De vergade ring besprak verder den a^emeenen toe stand en sloot zich aan bij een voorstel tot het aanbinden van een actie, waarbij de bevolking, alsook de provincie- en ge meentebesturen van het Vlaamsche land worden aangespoord zich van alle viering der Belgische cnafhankelijkheidsfeesten in 1930 te onthouden, indien tegen het midden van dit jaar geen bevredigende oplossing van het Vlaamsche vraagstuk is gegeven. Tot slot m de Katholieke Vlaamsche Landsbond een motie aan, waarin wordt gezegd, dat volledige vernederlandsching van de Gentsche universiteit, met inbegrip van de speciale technische afdeelingen slechts wordt beschouwd als een sedert een eeuw aan het Vlaamsche volk onthouden recht, dat geen enkele concessie aan de Franschgezinden, op welk ander gebied ook, wettigt. Verder wordt er nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van de taal eenheid van htet Vlaamsche laifd. Ook ver zoekt de landsbond alle katholieke Vlaam sche parlementsleden geen steun te vcrlee- nen aan de behandeling en de goedkeuring van andere wetsvoorstellen, zoolang de volledige vernederlandsching van de Gent sche universiteit niet is verzekerd. DUITSCHLAND DUITSCHLANDS FISCALE HERVORMINGEN. Het rijkskabinet is gisteren bijeengeko men ter behandeling van de ontwerpen in zake de financieele hervorming. De verkla ring van rijkskanselier Müller over de grondslagen van het financieele program zal pas Vrijdag in den Rijksdag worden af gelegd, meldt de Tel. Volgens de „Vossische Zeitung" voorziet het financieele program in belastingverla gingen over 1930 tot een tötaal van 800 mil- lioen mark. De belastingen zullen etappe- gewijs gedurende vijf jaar worden vermin derd, tctdat de totale verlaging 1.75 mil liard zal beloopen. Voor den landbouw zal de hervorming vrijstelling brengen van de rente op de Rentenbank-obligaties. De in dustriebelasting zal over 1930 met 130 mil- lioen worden verminderd en zal in de daar op volgende jaren opnieuw worden ver laagd. De eerste etappe der verlaging van de inkomstenbelasting voorziet in een ver mindering met 200 millioen, terwijl zij in de beide daaropvolgende jaren met in to taal 1 milliard zal worden verlaagd. De za kelijke belastingen zullen over 1930 met 380 millioen worden verlaagd. De suikorbelas- ting, waarvan de opbrengst op 160 millioe?i werd geraamd, wordt opgeheven. Ter gedeeltelijke compensatie wenscht het kabinet een verhooging van de bier en de tabaksbelasting. De verhooging der bierbelasting zou 180 millioen en die der tabaksbelasting 220 millioen mark meer dan tot dusverre op brengen. Echter bestaan tusschen de regeerings- partijen nog vrij groote meeningsverschil- len. De Beiersche volkspartij verzet zich met alle kracht tegen een verhooging der bierbelasting, de sociaal-democraten zijn gekant tegen een verlaging der directe be lastingen ten koste van de indirecte, ter wijl de Duitsche volkspartij een aanzienlij ke vermindering in de sociale lasten eischt. De regeering is evenwel voornemens, de verschillende ontwerpen zoodanig met elkaar dooreen to vlechten, dat het pro gram slechts in zijn geheel kan worden aangenomen of verworpen. Dit is ook de reden, waarom het kabinet de vertrouwens kwestie stelt. De exodus uit Rusland. Het zevende transport meegerekend, zijn thans in totaal 3100 Duitsche vluchtelingen uit Rusland over land in Duitschland aan gekomen. Daarbij komen nog de 600 pmigré's die over Hamburg arriveeren. Men verwacht, dat in den loop dezer week de laatste transporten de plaats hun ner voorloopige bestemming zullen hebben bereikt. In totaal zullen dan 5000 h 5500 personen in Duitschland zijn terugge keerd. Volgens berichten in de bladen zouden bij het laatste transport gevallen van zwarte pokken zijn gesignaleerd. CHINA. r DE OPSTAND TEGEN NANKING. Uit telegrammen, ontvangen in gezag hebbende kringen te Londen, blijkt, dat de opstand tegen de Nanking-regeering een zeer grooten omvang aanneemt. De regee ring beschouwt %n toestand als zeer ern stig en is tot de conclusie gekomen, dat het onmogelijk is, een offensief tegen de op standelingen te beginnen. Nanking en Sjanghai zullen echter verdedigd worden. Het is mogelijk, dat Nanking intusschen zal onderhandelen met de in opstand ge komen leide-s, waarbij zal worden voorge steld, dat zekere leden der Nankingregee- ring zullen aftreden en hun plaatsen door leiders der opstandelingen zullen worden ingenomen. Nanking wordt thans ernstig bedreigd. De opstandelingen hebben opnieuw den spoorweg Sjanghai—Nanking afgesneden, door de rails te verwijderen van een op 40 K.M. van Sjanghai gelegen spoorbrug, waardoor een goederentrein op weg naar Sjanghai is ontspoord. De diplomatieke vertegenwoordigers, die op weg waren naar Nanking, waren te voren gepasseerd. Voorts is de toestand bij Itsjang zoo ernstig geworden, dat alle vreemdeelingen de stad hebben verlaten. Hier zijn namelijk regeeringstroepen en opstandelingen met elkaar slaags geraakt. Ook Hankau wordt door de opstandelin gen bedreigd. De generaal, die hier over hen het bevel voert, heeft den plaatselij ken autoriteiten te Hankau gelast, de stad te verlaten, welke inmiddels blijkbaar reeds door de regeeringstroepen wordt ontruimd. Verder wordt gemeld, dat te Nanking een omvangrijk complot is ontdekt, in ver band waarmede generaal Tang Sjeng Tsji met zijn geheelen staf en verscheidene voorname burgers gearresteerd zijn. In het bezit van generaal Tang Sjeng Tsji moeten zeer bezwarende documenten zijn gevonden. Aangezien deze generaal belast was met de zorg voor de veiligheid' van de Nanking- regeering en vooral van Tsjang Kai Sjek hebben deze arrestaties overal veel opzien gebaard. Deze arrestaties moeten een gevolg zijn van een oproep van generaal Tang Sjeng Tsji, welke telegrafisch is verspreid en waarin het aftreden van Tsjang Kai Sjek wordt geëischt. R.-K. VOLKSBOND. Centrale Raadsvergadering. Gisteren heeft de Centrale Raad van den Ned. R.-K. Volksbond in het Corne lius Broerehuis to Amsterdam zijn alge meene vergadering gehouden onder leiding van den heer L. H. van Rooyen. Nadat de bijeenkomst met gebed was geopend en alle aanwezigen gezamenlijk het bondslied hadden gezongen, Bprak de voorzitter de openingsrede uit. Spr... constateerde, dat in velerlei op zicht reden tot verheugenis is. Was er tot voor eenige jaren reden tot bezorgdheid door het steeds dalende ledental; die ach teruitgang kwam tot stilstand en zette zich om in een, zij het eerst bescheiden, thans meer permanenten groei. In vergelijking echter met de andere diocesane bonden komen wij achteraan. Tegenover het winstaantal der andere bonden, als den Utrechtscben bond met 503, de Limburgsche met 681, de Bossche met 885 en de Bredasche met 907, boekten wij slechts 239 in het 3o kwartaal meer. Het tempo moet versneld en onze werf kracht moet worden verhoogd. In vergelijking met de andere Diocesen komen wij achteraan, en is het een drin gende eisch geworden, die maatregelen te nemen, welke voldoende waarborgen dat deze achterstand zoo spoedig mogelijk wordt ingehaald, niet alleen, maar dat de bond in het Haarlemsche Fiocees met de grootste steden van ons land, zijn taak ook naar bchooren kan vervullen. Worden de voorstellen van het Cen traal Bestuur om 2 gesalarieerde bestuur ders aan te stellen en tot districtsindee- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent het ko- ningsbezoek aan den Paus. De opstand tegen Nanking neemt in omvang toe. Nog steeds stormberichten. Van de 41 opvaronden van een Itaiiaansch schip zijn er slechts 6 gered. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Centrale Raadsvergadring van den R.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem. LEIDEN. Inzake de stadhuisbouw heeft de Raad nog geen beslissing genomen. TWEE ZUSTERS FRANCISCANESSEN, die Donderdag naar de Missie in Medan vertrekken, zuster Jacoba (mej. v. d. Brand, uit Steenbergen) en zuster Gemma (mej. Maryn isssen, uit Ulvenhout). De 'laatste, de zittende zuster, is vele jaren Ihier in de wijkverpleging werkzaam ge weest. ling over te gaan, aanvaard, dan kan de bond zich uitbouwen. Deze zoo belangrijke vergadering stel lend onder de bescherming van den pa troonheilige St. Willibrord, verklaarde dc spr. haar voor geopend. Na de openingsrede werden de notulen der vorige raadsvergadering goedgekeurd. Daarop heette de voorzitter wpl'-r.n den heer Th. Nijkamp, vertegenwoordiger van het R.-K. Werkliedenverbond. Aanwezig waren voorts de heer J. W. Smit en de geest, adv., de zeereerw. heer J. F. Bots. Op voorstel van den voorzitter, kwamen vervolgens de verschillende voorstellen en amendementen van het bestuur en de af deelingen in behandeling. Het eerste voorstel, dat besproken werd. was het voorstel van het Centraal Bestuur om over te gaan tot do aanstelling van twee gesalarieerde bestuurders en dieiv overeenkomstig de contributie van het Centraal Bestuur met 24 cent per lid en per jaar te verhoogen, waarbij tegelijko»- tijd amendementen van de afdeelingen Castricum en Hciloo in behandeling kwa men. De afdeeling Castricum wilde door verhooging van hot salaris van den cen- tralen voorzitter, deze in staat stellen zich ge-hel beschikbaar te stellen voor het te verrichten werk. JDe afdeeling Heiloo stelde voor het bestuursvoorstel aan te houden tot de volgende centrale vergade ring. en aan het bestuur op te dragen, in overleg met alle afdeelingsbesturen te on derzoeken, welke oorzaken remmend wer ken op den groei van de organisatie. De vertegenwoordiger van de afde ling Gouda wilde een verandering te weeg brengen in den organisatievorm, die op bet oogenblik to duur zou zijn. De voorz. beantwoordde deze opmerking onmiddel lijk, door te zeggen, dat, zoolang de bis schop geen andero organisatievorm zou voorschrijven, geen discussie over dozen vorm zou kunnen worden toegelaten. Een andere afdeeling stelde voor het bestuursvoorstel eerst nog eens in de on deraf deelingen te behandelen, terwijl één afgevaardigde het salaris der vrijgestelden lager wilde stellen dan hot bestuur. Voorts

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1