M MAANDAG 9 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 4 EEN MOMENT UIT DEN JUBILEUM-WEDSTRIJD HOLLAND—BELGIë. enpenalty. De kleine linksbuiten werd er achter gezet en de bal verdwijnt in het doel (10). Wanneer weer is afgetrapt iB het Donk, dat het Teijl. doel ook eens on der schot neemt, maar Vink vangt op en werkt weg. De voorhoede van Teijlingen komt er goed in en krijgt veel werk, daar halflinie en backstel alles naar voren bren gen. In deze periode kan het backstel van Donk, om zich te redden, niet anders dan corner werken. Hoewel deze corners ge vaarlijk zijn, leveren ze toch niets op. Als er 20 min. is gespeeld, breekt de rechts buiten van Teijlingen door alles heen en nadert op korten afstand het doel van Donk en maakt hij voor zijn club met een prachtig boogschot het tweede doelpunt (20). Intusschen wordt het weer er niet beter op en het begint te regenen, dotfo nog 10 minuten wordt er gespeeld zonder dat er wat gebeurt. Dan fluit de scheids rechter op verzoek van den aanvoerder van Donk om het spel te staken vanwege de weersgesteldheid daar het intusschen veel harder gaat regenen. Nu is Donk van mee- ning, dat deze wedstrijd opnieuw wordt vastgesteld met een blanken stand wat re glementair niet zoo is. Toen zij dit verna men wenschte men wel weer te spelen, on danks de regen bij stroomen viel, doch de scheidsrechter wenschte niet meer in het veld te gaan, hetgeen te begrijpen is. Zeer ontevreden vertrok Donk weer naar Gou da om later nog eens terug te komen, wat nu dadelijk ook niet prettig is, maar te gen het weer is nu eenmaal niets te doem. Teijlingen II bracht den wedstrijd^ tegen Lisse 3 ten einde met een 3—0 overwinning. Lis se speelde met 8 man, zoodat Teijlingen geen kwade partij had. De eerste goal kwam uit eqn corner van linies, welke in eens in 't doel verdween, no. 2 door toe doen van den rechtshalf, waarbij later de middenvoor voor het 3de doelpunt zorg droeg. Scheidsrechter Wulfinghoff voldeed voor beide partijen. Do Teijlingen Junioren moesten op be zoek bij A. S. C. (Zoeterwonde). Hoewel geen bericht van A. S. O. is ontvangen, zijn de Junioren niet naar Zoeterwoude ver trokken met het ook op het buitengewoon slechte weer, terwijl verschillende jongens ook niet van hun ouders mochten voetbal- ATHLETIEK. Kon. Nederl. Athletiek Unie. In de Zaterdagavond te Amsterdam ge houden bestuursvergadering der Kon. Ne- derlandsche Athletiek Unie is besloten de jaarvergadering te bepalen op Zondag 26 Januari 1930. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd D.O.S. I— A.D.O. I voor de le klasse L.B.B. luidt: 11. A. A. Bijleveld (ADO) 171 40 17 4.27 J. C. v. d. Berg (DOS) 200 40 14 5.— 39 45 10 2.20 200 45 15 4.44 A. van Rijsdam A. Vevstraaten L. Slootjes Th. Roest. 200 67 15 2.98 161 66 12 2.43 O. Zoutman 123 60 15 2.05 T. Slewe 200 60 24 3.33 D.O.S. 3 gew. partijen, A.D.O. 1 gew. partij, totaal: D.O.S. 5 gew. partijen, A. D.O. 3 gew. partijen. De uitslag van den wedstrijd De Kroon S.D.O. I voor de 3e klasse L.B.B. luidt: O. Schoten (SDO) 100 41 15 2.43 P. Schoten (De Kr.) 75 40 8 1.87 11. Kantebeen L. Blonk II. Nasveld A, v. Duivenvoorden 100 3S 12 2.63 87 37 10 2.35 49 36 6 1.36 100 36 16 2.78 A. J. Kantefeeen 93 52 12 1.78 C. J. Kroon 100 52 17 1.93 De Kroon 2 gew. partijen, S.D.O. 2 gew. partijen. De uitreiking der prijzen van de gehouden onderlinge kampioenschappen is uitgesteld tot 17 Dec. a.s. bij den heer J. Bouman, Lage Rijndijk alhier. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift", Hefc slechte weer van gisterenmorgen heeft ook zeker z'n invloed gehad op de renners, want velen waren niet opgeko men. Daarbij k-omt nog, dat enkele ren ners die aanwezig waren, met lekke ban den to kampen hadden. Daarom is de wed strijd, welke zou gaan over 1 K.M. in se ries, erandert in 1 K.M. op tijd, ook voor het kampioenschap op de hometrainers. Eerste werd W. Graafmans in 26.6 s„ 2 G. Parijs en Th. Wurzer, beide 26.8 s., 3 J. Verschoor 27.5 s., 4 J. Riethoven 27.6 s., 5 J. P. Riethoven 28.6 s., 6 E. Sladek 30.2 s., 7 O. Dadema 61.2 s„ 8 J. v. Wezel 31.4 s. Hierna reden J. VerBchoor, W. Graaf mans en Th. Wurzer nog voor het 1 K.M. record der Vollen'hovenbeker. Allen maak ten een tijd van 27 s. Dinsdagavond weer trairien over 5 K.M. Donderdagavond het 1 K.M-record. BOKSEN. Stribling slaat Camera. De Italiaan g ed i s q u a 1 i f i c e e r d De Italiaansche reus Primo Carnero is Zaterdag door Young Stribling gesla gen, omdat de Italiaan na de zevende ron de na het luiden van den gong z'n tegen stander nog een stoot toebracht en dien tengevolge werd gedisqualificeerd. Een belangrijke Fransche Luchtverbinding Kort geleden maakten de Nederlandsche bladen melding van het feit, dat binnen niet al te langen tijd de post naar Suri name per K.L.M.-vliegtuig naar Parijs ver voerd zou worden, waar het overgeladen zou worden in de toestellen van de Aero postale en op deze wijze vervoerd zou wor den naar onze West. Een besparing van weken zou daarvan 'het gevolg zijn. Had voor dit bericht de groote massa van het publiek in Nederland wel ooit gehoord van de Aeropostale? Sterker nog: zijn buiten de vafcmenschen de groote meerderheid van het Fransche publiek wel op de hoogte van de machtige cultureel© arbeid, door deze luchtvaartmaatschappij verricht? Een luohtraid als van Costes. en Bellonte, waardoor een wereldrecord op Franschen naam wordt gebracht, treft veel meer de verbeelding van de massa, dan hefc regelmatige pionierswerk, dagelijks met verbluffende regelmaat volbracht door de in stillen eenvoud werkende lijnvlie- gers. En toch verdient dit schijnbaar zoo obscure werk in het volle licht onzer be wondering geplaatst te worden. De groote vraag, die steeds opnieuw met min of meer succes door de voor aanstaande persoonlijkheden uit de diplo matieke en politieke wereld op den voor grond wordt geschoven is: hoe brengen we de volkeren nader tot elkaar? De groote feiten, die sinds een achttal jaren op aviatiek gebied plaats hebben en die gevaar loopen ongemerkt aan de politici en aan het publiek voorbij te gaan, heb ben misschien meer tot die toenadering bijgedragen dan alle zwaarwichtige con ferenties bij elkaar. In 1920 begon die groote beweging: de eerste luchtvaartmaaschappijen waren in opkomst: de gevechtstoestellen werden langzamerhand omgebouwd tot commer- cieele, de oorlogskleuren werden overge- verfde mitrailleuses en gevechtstorentjes werden gedemonteerd om dit improductief gewicht dienstbaar te maken aan nuttigen last. Naargelang de laboratoria en de sfcudie- bureaux beter met hun werk op de hoogte kwamen en zich aanpasten aan hun paci- fieke taak, onderging het vliegtuig een aanmerkelijke verandering en ging men over van het gevechtsvliegtuig tot het commercieele toestel. Het vliegtuig werd het verbindingssmidael, heb „fcraifc d'union" tussohen de landen, de volkeren nader tot elkaar brengend, do onzichtbaar gewor den grenzen op duizende meters hoogte overvliegend, de afstanden terugbrengend tofc onbeteekenende kleinigheden. De piloten, die gewend waren elkaar op de diverse internationale landings plaatsen geregeld te ontmoeten, waren de eersten, die de vooroordeelen, opgedaan gedurende een tijd van onbarmhartigen strijd, aflegden en zoo werden o.a, twee tegenstanders als de Fransche oorlogsvlie ger Fonck en de Duitsohe Udet, die elkaar tallooze malen bevochten, intieme vrien- den. Die dagelijksche toenadering tussohen mannen, die door him beroep aan dezelfde gevaren en dezelfde opofferingen onder worpen waren, heeft een wederkeerige sympathiedoen ontstaan, die als een wel doende, kalmeerende olievlek zioh steeds verder uitbreidde over families en kennis sen en die meer gedaan heeft voor vriend- schappelijken omgang dan alle philosophi- sdhe tractaten of diplomatieke verdragen. Dodh dit is niet alles. De rol der luohfc- vaart-maaschappijen en nu 'hebben wij meer in het bijzonder de Aeropostale op het oog bleek van het begin af aan een der voornaamste factoren van deze vreed zame toenadering en steeds zal dit een der grootste glorietitels der moderne luchtvaart blijven. Het werk, dat ondernomen moest wor den was gigantisch. Van het begin af aan bedroeg de uitgestrektheid van het net 12.000 K.M., terwijl het binnenkort de 17.000 K.M. zal overschrijden. Werkend met een regelmaat van bijna 100 pCt., verbinden de vliegtuigen van de Aeropostale Frankrijk met Spanje en zijn Noord-AfrikaansChe kolonies, met de Rio de Oro en Mauretanië en Senegal, van waar de post voorloopig met snelvarende booten wordt overgevoerd naar Zuid- Amerika. Daar wacht een nieuw vliegtuig van de Aeropostale om geheel Zuid-Ame- rika te doorkruisen en binnenkort op te stijgen tot New York in het Noorden toe. Voordat echter die dienst regelmatig gevlogen kon worden, zijn een ongelooflijk aantal moeilijkheden overwonnen moeten worden. Het materiaal moest geschapen, het personeel opgeleid worden, een tech nische dienst, een gronddienst moest in gericht worden en vliegvelden en nood- landingsterreinen, en dafc alles op meer dan vierduizend kilometer van het hoofd kantoor. Welk een energie, welk een ge duld en onafgebroken werkkracht, welke kapitalen ook hiervoor vereischt werden, laafc zich beter bedenken dan beschrijven. Regelmatig reeds verbindend Parijs, de lichtstad, met Buenos Ayres, hoofdstad van Argentinië, heeft de Aeropostale nu zijn verbindingen uitgestrekt tot Paraguay en Chili, tot Guyana, Venezuela en de Antillen. Zioh vestigend in die streken 'houdt de Fraü-che ondernemingsgeest, doch haar Fransche maatschappij e: niet alleen le vend do kennis van Fransche cultuur en bestuurders ontpopten zich als diplomaten en afgezanten om met de verschillende landen de contracten af te sluiten, die een duurzaam bestaan van haar werk moes ten verzekeren. Venezuela heeft 'haar het vervoer van zijn post verzekerd in de richting van Europa, Afrika en de Zuid-Amerikaansche republieken, bovendien het recht een bin- nenlandsche lijn te exploifceëren van 1.200 K.M. lengte, die van Maracaibo zal loopen tob Boivar toe. Van zijn kant heeft Chili aan de Aero postale een telkens vernieuwbare vijf jarige concessie gedaan voor hefc over brengen van zijn post naar Bolivia Peru, de Vereenigde Staten en Canada en reeds deze maand zal de luchtlijn: ChiliBolivia Peru geopend worden. Al de moeilijkheden, aas, die onderhan delingen verbonden, al de bezwaren van aanleg, gronddienst en nuttige exploitatie, ontsnappen aan het publiek, omdat zij op zulken grooten afstand te overwinnen zijn, terwijl juist die groote afstand de moei lijkheid nog grooter maakt en de ver wezenlijking des te verdienstelijker. Het lijkt oj) het oogenblik volkomen natuurlijk landen op geheel verschillende breedtegraad gelegen en met absoluut ver schillende temperatuur regelmatig en da gelijks over te vliegen. Men heeft geen bewondering meer wanneer een aviateur op een hoogte van 7.500 Meter over de Oordilleros de los Andes vliegt, een feit, dat tegenwoordig dagelijks door de vlie geniers van de Aeropostale wordt gedaan op het uur tevoren vastgesteld, terwijl nauwelijks enkele maanc'ln geleden ieder een opgetogen was, wanneer een enkeling hiertoe in staat bleek. Uit de gewoonte komt onverschilligheid voort. En toch blijven de moeilijkheden dezelfde. Evenmin zal men zich over enkele maanden nog verbazen, wanneer de wa tervliegtuigen regelmatig de overtocht van-Afrika naar Zuid-Amerika van de snelvarende booten hebben overgenomen en daardoor Buenos Ayres, op heb oogen- genblik nog negen dagen van Parijs, op slecht vijf dagen gebracht zullen hebben. Die penetratie op dat onmetelijke op pervlak van den Franschen geest heeft meer uitgewerkt voor Frankvijks reputatie dan de meest-uitgebreide diplomatieke missies. En die toenadering fcussc'hen elf landen, vroeger op weken afstand van elkaar gelegen, heeft reeds vrucht voort gebracht op commercieel en industrieel ge bied. Zeer terecht ma-g de Aeropostale alle verdienste hiervan voor zich opeischen. J. W. KOLKMAN. Parijs, December 1929. VRAGENBUS V raag: Men heeft mij als schilders- knecht aangenomen, te beginnen op 9 Docember a.s. Maar nu krijg ik bericht, dafc ik niefc meer behoef te komen. Kan ik nu van dien werkgever nog schadevergoe ding eisohen? Antwoord: Ja zeker.Aannemende, dat -u per week zoudb zijn uitbetaald, zoo als do gewoonte is, hebt u recht op één week loon HET DOGMA DER ONBEVLEKTE ONTVANGENIS. 1854 8 December 1929. Voorgeschiedenis afkondiging. en plechtige 8 December is hefc 75 jaar geleden, dafc door den grooten Paus Pius IX de leer stelling van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria plechtig tot Dogma werd ver klaard. Reeds de H. Augustinus leerde, dat om de eer, aan haar Zoon verschuldigd, de Moeder Gods uitgezonderd moest wor den, als er sprake was van zonde. Ook de Kerkvergadering van Trente verklaarde in haar decreet over de erfzonde, dat het geenszins in de bedoeling lag om hierin de Onbevlekte Maagd en Moeder Gods Maria te bevatten. De leer van de Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd was sinds de regeering van Paus Alexander VII (16551667), die hieromtrent zijn bulle „Sollicitudo" uitvaardigde, niet mc aan gevallen. Evenwel bleven hieromtrc nog verschillende meeningen bestaan. Kardi naal Cölestin Sfone rati, die in de 17de eeuw leefde, trachtte te bewijzen, dat ook de H. Thomas van Aquino de meening om trent de leer betreffende de Onbevlekte Ontvangenis was toegedaan. Diezelfde kardinaal vond, vooral in Frankrijk, ook een heftige bestrijding tegen zijn betoog over de praedestinatie, welke hij in een ge schrift had neergelegd, waarin beweerd werd, dafc de ongedoopt gestorven kinderen weliswaar van de hemelsche heerlijkheid verstoken zijn, maar toch een natuurlijke zaligheid genieten. De aartsbisschoppen van Reims en Parijs, alsook Bossuefc en nog twee andere bisschoppen verzochten 23 Februari 1697 Paus Innocentius XII, om zonder aanzien van den persoon van dén schrijver deze dwaling te willen veroordee- len. De Paus prees den ijver van de bis schoppen en beloofde, dat het geschrift door een commissie zou worden onderzocht. Er volgde echter geen verbod, ja vele theo logen, o.a. Amort in Duitschland, waren zeer stellig de meening van Sfondrati toe gedaan, waarbij zij zich op de H. Schrift alsook op de H.H. Augustinus en Thomas van Aquino beriepen. Groot opzien baar de hefc werk van Maria d'Agreda (gestor ven 24 Mei 1665): „Van de mystieke stad Gods", dafc in 1670 in het Spaansch en la ter ook in het Latijn en andere talen werd vertaald. De Congregatie der Riten had in opdracht van hefc Spaansche hof hefc proces der zaligverklaring ter hand geno men en in 1677 hefc onderzoek van de onder den naam Agreda gepubliceerde boeken aan Kardinaal Portocorrero opgedragen. Hefc naar Eome gezonden exemplaar werd bij decreet van 4 Augustus 1681 verboden. De oorzaak hiervan werd deels gezocht in de verwaarloozing van het decreet van Paus Urbanus VIII van 13 Mei 1625 bij de verschijning van het boek, deels hierin, dafc er vele apocriefe feiten in vermeld ston den en dafc de meeningen van de school van Skotus als Goddelijke Openbaringen werden voorgesteld. Velen laakten hefc ook dafc Agreda de aarde eivormig gezien had; •anderen beweerden weer, dat in hefc boek de Maria-vereering overdreven en het ge heim der Menschwording in de schaduw was gesteld. In Spanje, waar Maria d'Agre da als een heilige gold, was men door dit verbod zeer geraakt, te meer daar de In quisitie hefc boek eerst na een veertienja rig onderzoek had goedgekeurd en hoog staande theologen zich met dezen uit spraak eens verklaarden. Het Hof van Madrid verkreeg door nadrukkelijke ver zoekschriften, dat Innocentius XI op 9 November 1681 hefc decreet schorste, doch welke bepaling alleen voor Spanje gold. Hiermede niefc geheel tevreden, verzocht Koning Karei II den Paus hefc boek voor alle geloovigen toe te staan, maar Alexan der VIII bevestigde slechts de suspensie breve van zijn voorganger. Nogmaals wendde de koning zich tofc Innocentius XII. Deze benoemde in 1692 een commis sie om dp gronden van hefc Spaansche Hof te vernemen; de Koning herhaalde in 1696 nogmaals dringend zijn verzoek, doch intusschen overleed de Paus zonder een beslissing te hebben genomen. Inmiddels legde op 2 Mei 1696 de syndicus Claude le Feuvre hefc door den Recollect Thomas Crosset in hefc Fransch vertaalde werk aan de Sorbonne voor, die daarover van 2 tot 14 Juli beraadslaagde. Er hadden 32 ver gaderingen plqats, waarbij 152 theologen het woord voerden; op 17 September d.a.v. werd het boek veroordeeld. De censuur verklaarde, dat de faculteit zich hield aan de verheven waardigheid van de Moe der Gods, en aan haar voorrechten, in hefc bijzonder apm haar Onbevlekte Ont vangenis. De Sorbonne zou zich slechts tegen een bijgel'oovigen eerediensfc verzet ten. Vooral werd gelaakt, dat aan de openbaringen, welke in hefc boek voorkwa men, meer waarde werd gehecht, dan aan hefc geheim der menschwording; van Ma ria werd hefc woord aanbidding gebruikt, al haar genaden werden afgeleid van de Onbevlekte Ontvangenis, e. d. Deze cen suur werd op 1 October 1696 bevestigd. De Spaansche kardinaal d'Aquïrre, die met Bossuefc bevriend was, probeerde deze censuur echter te niet te doen. Hij schreef er over aan abbé de Pomponne op 24 Mei 1698, vervolgens aan Lodewijk XIV. Door het Spaansche Hof was hij belast met de bespoediging van de zaligverklaring. Hij prees do Franciscanes- ten zeerste en was van meening, dafc het oordeel van de Sor bonne uitgesproken was op grond van de onjuiste Fransche vertaling van hefc boek. Maar hefc oordeel van de Fransche theo logen over het door Bossuefc als „godde- looze brutaliteit" betitelde boek, had zich niefc gewijzigd. Een tijdlang rustte de zaak. Onder Benedictus XIII volgde eéh nieuw verzoek van den Spaanschen pos- tulafcor. Alleen Kardinaal Coscia gaf eep. gunstig oordeel. Benedictus XIII benoem de op 28 September 1729 de Kardinaal Belluga, Gotti en Cibo tot commissarissen en voegde aan deze commissie op 12 Fe bruari 1730 nog de Kardinalen Pico en Cienfuegos toe. De Franciscanen verklaar den, dat zij bij de verdediging en ver spreiding van het boek de daarin vervatte openbaringen slechts als menschelijk be schouwden. Vanaf 17.33 vonden er in de congregatie der Riten verschillende ver gaderingen plaats, waarbij vier verschil lende vota werden ingediend. Onder Bene dictus XIV duurde de literaire strijd, wel ke ook in Duitschland heftig gevoerd werd, alsook de onderzoekingen te Rome voort. Op 16 Januari 1748 verklaarde de Paus slechts, dafc hefc nog niefc kon wor den vastgesteld, of het boek „Van de mys tieke stad Gods" van de hand van Maria d'Agreda afkomstig was; men zou echter met het onderzoek voortgaan. Eenigen schreven het boek toe aan den Francisca ner monnik Joseph Ximenes Sammaniego; maar vele schrijvers verdedigden echter het auteurschap van de vrome non, alsook hefc werk zelf, tenminste in hoofdtrekken. In Eome werd de kwestie onder de Pau sen Clemens XIV en Pius VI ondanks den aandrang uit Spanje, niefc opgelost. Aan Paus Pius IX was echter hefc groote voor recht voorbehouden het leerstuk van de Onbevlekte Ontvangenis uit te spreken. Op 8 December 1854 besliste Pius IX de reeds zoo lang bestaande strijdvraag van de Onbevlekte Ontvangenis van de Moe der Gods, waarmede zich reeds zoo tal looze provinciele concilies, alsook geeste lijke orden e. a. zich hadden bezig gehou den, en verklaarde deze leerstelling tofc con dogma, nadat Z. H. reeds in Februari 1849 de meeningen en goedkeuring had gevraagd van de bisschoppen en theologen en aan alle Katholieken een bijzondere bede' daartoe had voorgeschreven. In te genwoordigheid van meer dan 200 bis schoppen uifc alle deelen der wereld werd het Dogma uitgesproken. De Paus deed dit in de volgende bewoordingen: „Dat de leer, welke houdt, dat do allerzaligste Maagd in den eersten stond van hare Ont vangenis door een bijzondere genade en bevoorrechting van den almachtigen God, om wille van de verdiensten van Jezus Christus, den Zaligmaker van het men schelijk geslacht, van alle smet der erf- schuld vrij is bewaard, door God is ge openbaard en alzoo door alle geloovigen yasfc en bestendig moet worden geloofd". En na de vermelding van de straffen, wel ke worden opgelegd aan degenen, die deze geloofswaarheid verloochenen, ging de H. Vader verder: „Wel is onze mond vol vreugde en springt onze tong van blijd schap op, en wij zeggen nederingen maar grooten dank, en zullen dien immer zeg gen aan onzen Heer Jezus Christus, dat Hij door bijzondere gunst het voor ons on- waardigen heeft weggelegd, deze eer en lof en glorie aan Zijne allerheiligste Moe der toe te wijzen en op te dragen. Doch wij koesteren tevens de zekere hoop en bezitten hefc vaste vertrouwen, dafc van ha ren kant de Gelukzalige Maagd, zij, die geheel schoon is en onbevlekt en den gifti- gen kop van de wreede slang verplet en aan de wereld heil heeft gebracht, er nu ook wel behagen in zal scheppen om door haar vermogende begunstiging onze H. Moeder de Katholieke Kerk met wegrui ming van alle belemmeringen en vernieti ging van alle dwalingen, op alle plaatsen en bij alle volkeren dagelijks te doen toe nemen in kracht en in bloei en haar te doen heerschen van de zee tot de zee den vloed tofc aan het uiteinde der aarde j en haar te doen smaken alle vrede en rust en vrijheid, opdat de schuldigen ver giffenis, de kranken genezing, de klein- moedigen sterkte, de neerslachfcigen ver troosting, de beproefden hulp mogen er langen en alle dwalenden van verduiste ring des geestes verlost tofc hefc pad der waarheid en der gerechtigheid wederkee- ren, en 'het worde één schaapstal en één herder". „Mogen alle ons zoo dierbare kin deren der Katholieke Kerk deze onze woorden hooren; mogen zij voortaan met immer brandender zucht naar vroomheid, godsdienstigheid en liefde de allerzaligste Maagd en Moeder Gods Maria, die zon der erfsmet werd ontvangen, eeren en in roepen en smeeken en in alle gevaren, be hoeften en nooden met alle vertrouwen tot deze Zoete Moeder van Barmhartigheid en genade hunne toevlucht nemen". De oppo sitie tegen deze dogmatische definitie was in verhouding tot den geweldigen strijd, 1 welke er om gevoerd was, zeer gering; slechts Thomas Braun, priester van liet diocees Passau, verzette zich met een klei nen aanhang tegen dezen uitspraak. Den volgenden dag wijdde Paus Pius IX in te genwoordigheid der vele vreemde bis schoppen de prachtig gerestaureerde kerk van den H. Paulus in, waarbij Z. H. een aangrijpenden toespraak hield. -Jicjnr» Bsnauwdtiïi kleioc bekaricielV- Kinkhoest, op de Isor-it v<an LAw I i Het Iocs'"

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8