BINNENLAND RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 l- VERLAGING DER SUIKERACCIJNS. De invoering reeds op 1 Januari a.s.? Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt, dat bet in het voornemen der regeering ligt, het wetsontwerp tot af schaffing van den opcenten op de suiker- accijns nog zóó snel door de Staten-Gene- raal te doen behandelen, dat de wet op 1 Januari a.s. in werking kan treden. Het blad heeft goede reden aan te ne men, dat van regeeringswege maatregelen rullen worden genomen om voor de bij de grossiers en suikerverwerkend© fabrikan ten aanwezige voorraden witte suiker res titutie tot het verschil in accijns te doen plaats hebben. Omtrent de vraag in hoeverre die le- ruestorting zal geschieden, is nog geen vol ledige overeenstemming bereikt, maar het staat wel vast. dat de kleinere voorreden, ook al zijn dit onaangebroken zakken, buiten de regeling zullen vallen. Het blad kan den winkeliers dan ook slechts in hun eigen belang raden, te zor gen voor een uiterst geringon voorraad op 31 Dec. a.s. Het standpunt der regeering 'en op zichte van accijnsrestitutie voor de voor raden basterd en ruwe suiker is oog on bepaald. Uitbreiding des restitutie- mogelijkheid. Het Verbond van Nederlandschc Werk gevers beeft zich dezer dagen lot het De partement van' Financiën gewend naar aanleiding van dit wetsontwerp, waarin de mogelijkheid niet onder het oog wordt gezien van restitutie over op 1 Januari aanwezige voorraden suiker en suikerhou dende artikelen, die voor binnor.landschen verkoop bestemd zijn. Het Verbond heeft er daarom bij den Minister van Finan ciën op aangedrongen net wetsontwerp alsnog zoodanig te wijzigen, dat ook vnor deze beide categorieën voorraden mogelijk heid van restitutie wordt verkregen. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. In de Tweede Kamer of in het Vredespaleis? Nu vaststaat, dat de voortzetting van de „Haagsche Conferentie 1929" op 3 Ja nuari 1930 zal plaats hebben, is men op het Departement van Buitenlandsche Za ken weer druk aan het zoeken naar ge schikte vergaderlokaliteiten voor de confe rentie. Het Eerste Kamergebouw, waar het eerste gedeelte der conferentie werd ge houden, zal in de maand Januari waar schijnlijk niet beschikbaar zijn, daar onze Senaat in die maand bijeenkomt. Daaren tegen zouden de bijeenkomsten der gede- elgeerden wel in het gebouw der Tweede Kamer kunnen worden 'gehouden, want ons Lagerhuis is in die maand toch op reces. Een andere mogelijkheid is, dat do con ferentie in het Vredespaleis wordt onder gebracht, maar dat zou in vergelijking mei het Binnenhof een groot inconvenient beteekenen voor de pers. Want het staat reeds vast, dat de pers wederom haar in trek zal nemen in de Grafelijke Zalen, waar ze den afgeloopen zomer tijdens de conferentie zoo uitstekend was gehuis vest. Een dergelijke accomodate voor de pers als de Grafelijke Zalen bieden, is in het Vredespaleis of in de nabijheid daarvan nooit te bereiken. Intusschen staat omtrent de plaats waar de vergaderingen zullen worden gehouden, op het oogenblik nog niets vast. In het begin van de volgende week zal hierover door het departement van Buitenlandsche Zaken, dat weer de voorbereidende werk zaamheden voor de Conferentie op zich heeft genomen, worden beslist. De verschillende gezantschappen zijn ook reeds aan het zoeken geweest naar huisvesting voor hun delegaties. Weliswaar zijn op het oogenblik de hotels langs niet zoo druk bezet als in den afgeloopen zo mer, maar er is thans heel wat minder hotelruimte beschikbaar, daar de Scheve- ningsche hotels nu gesloten zijn. Tntusschen blijken er voor de meeste delegaties reeds kamers te zijn gevonden. Voor de Fransche gedelegeerden zijn er wederom besproken in hotel „Des Indes", waar ook afgevaardigden van Roemenië zullen worden gehuisvest. In hotel „Witte Brug" logeeren de Engelsche, Belgische en Japansche delegaties, en de Amevikaansche waarnemer Wilson. Waarschijnlijk zullen ook de Poolsche gedelegeerden daar huis vesting vinden. De Duitschors komen in „Central", de Oostenrijkers in „Paulez", Italianen in „Vieux Doelen" en de Grie ken in „De Twee Steden". UITVOERING MOTOR- EN RiJWIELWET. Tegen ongeldig worden van rijbewijzen bij verhuizing. De besturen van de Unie van Chauf feurs en overig automobielpersoneel en den Ned. Bond van Patrticuliere Chauf feurs hebben een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin zij dezen verzoeken het daarheen te leiden, dat de Motor- en Rijwielwet in dien zin wordt gewijzigd, dat een rijbewijs zijn gewonen geldigheidsduur behoudt in geval de be trokken rijbewijshouder zich metterwoon vestigt in een andere provincie dan waar in hij woonde op het tijdstip van aanvrage van het betreffende rijbewijs. Mochten er onverhoopt overwegende be zwaren bestaan tegen de hier verzochte wetswijzigingen, zoo verzoeken adr. den Minister te willen bevorderen, dat in ge vallen hierboven bedoeld, aan beroeps chauffeurs tegen inlevering van het ongel dig gewordene terstond en kosteloos een nieuw rijbewijs zal worden verstrekt. Presentiegeld in den Amsterdamschen Gemeenteraad. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond met. 21 tegen 14 stemmen een voordracht, van B. en W. aangonomen, be treffende het gewijzigd presentiegeld voor de raadsleden. Tot nu toe werd 5.per zitting ver leend, terwijl voortaan per jaar 32.000 beschikbaar zal worden gesteld, om te ver- deelen onder de raadsleden. Voor elke zit ting die wordt verzuimd, wordt voor het betreffende raadslid een bepaald bedrag afgetrokken, dat dan aan de op die zitting wel aanwezige raadsleden ten goede komt. LETTEREN EN KUNST Crock naar Nederland. 's Werelds grootste clown, Grock, die in 't voorjaar, niettegenstaande het abnor maal warme weer 3 weken lang avond aan avond een overvol Theater Carré in geest drift wist te brengen, maakt op 't oogen blik zijn laatste groote tournee, waarmedo hij afscheid neemt van het tooneel. Na zijn afscheids-voorstellingen te Parijs, welke kortgeleden plaats vonden en waarbij hij groote triomfen vierde, zullen de groote Duitsche steden en Londen volgen. Impressario Ernst Krauss, onder wiens auspiciën Grock ook in het voorjaar (voor het eerst) in ons land is opgetreden, doet moeite, den „Koning van den Lach" te be wegen, ook nog eenige dagen voor Neder land te reserveeren, in hoofdzaak voor Den Haag en Rotterdam, waar Grock nog niet is opgetreden. Berucht winkeldievegge voor de rechtbank. Het O. M. eischt een zware straf. Een 53-jarige vrouw heeft zich voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoor den gehad wegens poging tot diefstal van een japon. Op 24 Augustus 1.1. was zij in de zaak Van Vroom en Dreesmenn in de Kal- verstraat verschenen, waar zij in' de japon- nenafdecling de verkoopster, die haar hel pen wilde, te kennen gaf, dat zïï eerst eens wilde rondkijken. Dc verkoopster, die in tusschen ern anderen klant was gaan hel pen, ontdekte op een geceven moment, dat de vrouw een oncerolde jaoon onder den arm gekneld hield, waarmede zii, of schoon de paskamers in Tiaar onmiddel lijke buurt waren, in de richtinsr der hoe- denafdeeling wegliep. Doch niet zoodra bemerkte de vrouw, dat de verkoopster haar gesnapt had, of zij stante on het meis je toe, wie zij verzocht het kleedingstuk te mogen passen. Dit werd toegestaan, waar na men de vrouw, die de jaoon thuisbe zorgd wilde hebben, teven de gewoonte der firma in pen gedeelte van den koop prijs vooruit liet betalen. En waarschijn lijk zou de zaak hiermede voor altijd af geloopen zijn geweest, ware het niet, dat de recherche, die meer van de gedragin een dezer vrouw afwist, als gevolg van een huiszoekine in haar woning, haar voor het bovenvermelde feit voor de rechtbank brecht. De vrouw, die in het berin van dit jaar uit de gevangenis is ontslagen, waar zij eenigen tijd wegens een winkeldiefstal had doorgebracht. ontkende hardnekkig, dat zii de jaoon had wil1 en stelen. De heer J. F. van S1obbe. inspecteur van politie in de hoofdstad, verklaardedat de vronw bij de politie a"?s een winkeldie vegge bekend staat, welke verklaring door den Amsterdrmschen brigadier-recher cheur J. W. Prinsen werd aangevuld met de mededeeling, dat. verd. meestal winkel diefstallen plcogt met hulp van een vrien din. Terwijl de een de verkoopster bezig houdt, slaat de ander haar slag. Het gesto len gced wordt, o.a. aan buurvrouwen, verkocht. Zeer waarschijnlijk werkt de vrouw ook buiten de stad. Het O. M., mr. De Blècourt, eischto één Jaar cn zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Benno J. Stokvis, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 19 December a.s. „Tel." Mishandeling doop een agent? Den agent van politie H. die zich voor de rechtbank te Haarlem te verant- woorden had, was ten laste gelegd, in Augustus J. H. d. V., radio-monteur te Zaandijk, op de binnenplaats van het poli tiebureau te Zaandam een klap met een sabel te hebben gegeven. J. H. d. V., die door den agent naar het bureau meege nomen was, ontmoette bij het verlaten den agent opnieuw en was met dezen in woordenwisseling geraakt. H. V. trok hier op zijn sabel en gaf den jongen een fik- schen klap. Het O. M. noemde het gepleegde feit zeer ernstig. Verdachte was dien avond omring door politiemannen en het was niet noodig geweest de sabel te trekken tegen een 19-jarigen jongen. Als verzach tende omstandigheid kan gelden, dat de politie in verband met de staking een moeilijken tijd doormaakte. Daarom eischt het O- M. geen gevangenisstraf, doch ƒ50 boete. Uitspraak over acht dagen. (Opgegeven door v. d. Graaf Co N.V. Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: In de faillissementen van A. van Dijk te Haarlem, Haarlcmsche Incassohank te Haarlem en J. Telkamp te Hillegom is tot curator benoemd J. van Munster van Heu- ven, notaris te Haarlem in plaats van Jhr. Mr. F. W. van Styrum. /WEEDE BLAD. Een halve eeuw rector. Do rector van de bekende oude St.-Jo- zef-bedevaartplaats Smakt (gem. Venray), de Zeereerw. heer P. Cremers, herdenkt binnenkort den dag waarop hij vóór 50 ja- ren tot rector aldaar werd aangesteld. In die halve eeuw heeft hij rusteloos gewerkt aan de uitbreiding der devotie tot den H. Jozef en de pelgrims uit alle oor den des lands naar het genadeoord doen stroomen. Hij bouwde een fraaie en groo te kapel, benevens een ruim pelgrimshuis. Verder verrees door zijne zorg een kapel letje ter eere der Moeder van Smarten. KATWIJK AAN ZEE. Personalia. Voor het diploma Machi- neschrijven, afgenomen door de Ver. v. Dir. van Pont-Scholen, slaagden: de dames M. de Best, T. K. den Dikken, C. v. d. Rhee, alhier (leerlingen van de Pont-School, Steenschuur 14, Leiden). LISSE. Personalia. Geslaagd is voor het di ploma Steno-Typen in de Duitsche taal, afgenomen door de Ver. v. Dir. van Pont- Scholen: mej. E. de Vreede, alhier (leer ling van de PontrSchool, Steenschuur 14, Leiden). Aanbesteding. B. en W. dezer gemeen te hebben onderhands aanbesteed het ma ken van rioleeringsweerken in den Sta tionsweg, gedeelte Achterweg en Aker- voorderlaan. Ingeschreven was door de fa. A. Schoorl, te Haarlem voor 2553.en door Joh. Potman te Lisse voor 3380. Het wer is gegund aan de laagste inschrijfster. Roodvonk. Tot op heden zijn in deze gemeente 19 gevallen van roodvonk gecon stateerd. Van deze gevallen zijn er 4 rèeds afgeloopen, zoodat thans nog 15 gevallen van roodvonk overblijven. Drankwet. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzc ek van den heer P. den Hollander om vergunning tot den verkoop van alcoholhouderde dranken. NOORDWIJK. Personalia. Onze plaatsgenooten de heeren C. A. v. Malssen en P. W. J. de Vreede, alhier, slaagden voor het diploma Machineschrijven, afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen (leerlingen van dé Pont-School, Steenschuur 14, Leiden). N00RDWIJKERH0UT. Tooneelvereeniging. In café „do Zwaan" vergaderde Vrijdagavond de too- neelclub „Oefening Baart Kunst". Te half 8 opende de voorzitter, de heer P. Koele- wijn, de vergadering mét den chr. groet en verwelkomde alle leden, inzonderheid ka pelaan Jos. v. Stralen, geestelijk adviseur. De notulen van de vorige vergadering, als mede van de bijeenkomst bij gelegenheid van het vertrek van den vorigen regisseur, den heer A. Wijnekus, werden onveran derd vastgesteld. Daarna werd gesproken over de te spelen stukken op de volgende uitvoering. Verdere mededeelingen waren er niet. Nog dankte de voorzitter de heer M. Driessen voor de moeiten, die hij zich gegeven had om zooveel hij kon de taak van regisseur te vervullen voor de beide eerste opvoeringen van dit seizoen. Bij de rondvraag werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. De heer Th. Opdam bracht weer de lievelings-gedachte van een rechtgeaard dorps-tooneelist te berde: een behoorlijke zaal met een gTOoter too neel. Adviseur van Stralen antwoordde hierop in weinige maar duidelijke woor den: 't kan nu eenmaal niet zoo, en.... we hebben toch heusch nog geen klagen. l)e beer Driessen dankte nog den voorzitter en leden voor de genoeglijke samenwerking bij de laatste repetities en uitvoeringen en beloofde, zooveel hij kon, steeds zijn hulp te verleenen. Hierna werd gesloten met den chr. groet, waarna de kas nog zwaar genoeg werd bevonden voor een kleine tractatie aan de spelers, wat wel ver diend was. Eerste steenlegging. In tegenwoordig heid van den uitvoerder van den bouw aan de St. Josephs-scholen, den heer J. v. Pa- rera, en het geheele arbeiders-corps, werd Vrijdagmiddag door de Eerw. priorin van de Zusters dezer school de eerste steen gelegd. Een smakelijke tractatie besloot da plechtigheid. OEGSTGEEST. Over het Bolsjewisme. Het bestuur der B. K. Propagandaclub, heeft een buitenge wone vergadering belegd; die wordt ge houden op Dinsdag 10 Dec. te S uur in het patronaat. Op deze bijeenkomst zal Pater H. de Greevo S.J. een rede houden over het Bolsjewisme. Pater de Greeve zal oa. spreken over de machtige propaganda, van het Bolsjewismo en Communisme, dat het geloof tracht ie ondermijnen. Deze bijeenkomst is voor iedereen boven 18 jaar toegankelijk en wij sporen allen aan dezen avond niet te laten voorbijgaan. Gouden jubileum. Woensdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. v. d. Hulst als timmerman bij de heer F. de Rooij, grootvader van den tegenwoordigen firmant, in dienst kwam. Wij komen op dit zeldzame jubileum nog wel nader torug. SASSENHEIM. Personalia. Het diploma Steno-Typen in'de Ned. taal, afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen, behaalde: Mej. O. M. Waasdorp, alhier (leerling van de Pont- School, Steenschuur 14, Leiden). STOMPWIJK. IJsclub. De IJsclub „Nut en Vermaak" hield gisterenavond haar groote jaarverga dering bij Mej. v. d. Lubbe, café „De Schenkkan". Nadat voorzitter Huisman de vergadering had geopend met den chns- tel ij ken Groet en de leden welkom had go- heeben, werden de notulen voorgelezen, die, evenals het verslag, onveranderd werden goedgekeurd. Punt 4 der agenda was rekening en ver antwoording van den penningmeester. De boeken werden nagezien door de heeren A. Boer en Joh. v. d. Zijden. Batig saldo bedroeg 34.89. Voor de accurate bewer king van de rekening en verantwoording werd den penningmeetser grooten dank gebracht, waarmee de vergadering geheel instemde. Punt 5, het werkplan, werd aan het bestuur overgelaten. Daarna had plaats de bestuursverkiezing. Aftredend waren do heeren P. Huisman en W. v. Bohemen, die beiden werd-en her kozen. Ook werd nog als tweede voorzit ter gekozen de heer A. Waaijer. Al de hee ren namen hun benoeming aan. Aan heb einde der vergadering ging men met club jes van 4 aan het prijsjassen, dat, steed® bizonder iin de smaak valt. De eerste prijs werd behaald door P. Mol, Zoeterwoude (oud-Stompwijker) en P. Wensveen ?e prijs A. Waaijer en Simon Onderwater, 3e pr. P. Huisman en O. v. d. Helm. De troost prijzen vielen ten deel aan -de heeren C. Waaijer en M. Waaijer: de le pr. en de 2e "YV. v. Bohemen en Joh. v. Rijn Jac.z., vV v. Vliet en L. Janson. Daarna de voorz. de prijzen met een toe passelijk woord uit en sloot de vergadering, waarna de leden nog een poosje gezellig bijeen bleven. VOORSCHOTEN. Porsonaüa. Mej. E. A. Gras, alhier, Blaagde voor het diploma Steno-Typen in de Ned. Taal, afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen (leerling van de Pont- School, Steenschuur 14, Leiden). PAGINA 2 voor de wedstrijden, door het bedanken van twee loden der commissie. Door den voorzitter werd tot de leden de vraag gesteld, of er ook misschien on der de werkende leden enkele personen waren, die tijd en gelegenheid hebben om Zaterdagsmiddags het terrein in orde te brengen, op welke vraag zich drie leden beschikbaar stelden voor deze functie. Ver der werden nog eenige mededeelingen ge daan omtrent het aanschaffen van een kleedkamer. Het bestuur kreeg vrij man daat om in het bezit te komen van een goede en eenvoudige kleedkamer. Ook zal vanaf a.s. Zondag en verband trommel op hot terrein aanwezig zijn. Van de rond vraag werd een gretig gebruik gemaakt. Hierna sluiting. nieuwkoop. St Nicolaas bij den Volksbond. Woensadgavond werd door den R. K. 'olksbond het St. Nicolaasfeest gegeven voor de kinderen der Volksbonders. De feestavond werd geopend door den gees telijk adviseur, Pastoor van Dijk, die in. zijn openingswoord St. Nicolaas en zwarte Piet verwelkomden. Door een 80-tal kinde ren worden enkele versjes gezongen, waar na door St. Nicolaas, die in vol ornaat ge komen was, enkele kinderen werden onder vraagd. De kinderen werden flink onthaald en keerden met prachtige geschenken huiswaarts. Het bleek een vreugdevolle avond voor de kleinen en een groot succes voor de Nieuwkoopsche afdeeling van den Volksbond. Woerden. Personalia. Bij Kon. Besluit is be noemd tot ontvanger der registratie en do meinen alhier de beer J. Kamerling, sur numerair ten kantore Almelo. INGEZONDEN STUKKEN voorhout. Gemeenteraad. Do Raad dezer ge nu te is op Maandag, 9 Docember ai. des avonds om 7 uur in openbare vergadering bijeengeroepen ter behandeling vam de na volgende p- nten: 1. Notulen. 2. Installatie nieuwe gemeente-secretaris-ontvanger. 3. Voorstel tot wijziging penr'.oensgrondslag Dr. H. A. G. Bots. 4. Voorstel tot gratifi- catieverleening aan den waarnemend ge meente-secretaris. 5. Voorstel tot adhaesio- betuig-ing aan een adres tot opheffing der classificatie gemeenten in het „Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 192S". 6. Rapport schoolarts 1927/1928. 7. Voorstel tot vaststelling van de Verorde ning op het beheer van h°t Drinkwater- leidingbedrijf. 8. Voorstel tot toekenning van een jaarlijksche vergoeding aan den gemeente-veldwachter als tegemoetkoming in de onderhoudskosten van eene eigen wo ning. 9. Voqrstel tot vaststelling van de schoolgeld verordening 10. Voorstel ver koop gedeelte Zwetlr-ea. 11. Voorstel tct beschikbaarstelling van 1/4 cent per inwo ner ten behoeve van de inrichting eener bestuurskomer van het eigen gebouw der Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten. 12. Voorstel aanschaffing electrisch- automatische straatverlichtingsklokken. 13. Prae-advies inzake het verzoek Allard. Bouwvergunning. B. en W. dezer ge meente hebben aan den heer A. Helmus te Sassemheim vergunning verleend tot het verbouwen van zijn bloembollenschuur, staande langs de Frank van Borselenlaan, binnen deze gemeente. Uitvoerder van dit bouwwerk is den heer Th. Reeuwijk, aan nemer te Sassenheim. St. Elisabeth-vereeniging. Dezer da gen heeft,de St. Elisabeth-vereeniging, al hier, hare jaarlijksche St. Nicolaasuitdee- ling gehouden. In totaal zijn 202 stuks lijf goederen en 7 wollen dekens onder 30 ge zinnen verdeeld geworden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Een mclkveiiing. Belanghebbenden worden per advertentie in dit nummer op geroepen voor een bijeenkomst in Hotel „Centraal" op "Woensdag 11 December, des avonds half acht, om tot oprichting te ko men van een melkveiling. Ge'.vond. De arbeider H. v. E., werk zaam op de scheepsbouwwerf der Firma Pannevis werd gistermiddag door een ijzer- scherf zoodanig aan zijn hand verwond, dat hij zich onmiddellijk onder geneeskun dige behandeling moe?t stellen. De Post Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn; terugontvangen in de 2de helft der maand November 1929. Brie ven, binnenland: mej. M. v. Meijland, Am sterdam G. v. d. Laan, Bussum P. Borst, Alphen Dagbl. de Telegraaf, Amsterdam P. Rietveld, secr. Chr. Nat. School, Alphen aan den Rijn. Briefkaar ten, binnenland: T. H. de Jong, Nieuwer Amstel. Gevonden voorwerwerpen. Een haar- broche een vulpenhouder (merk Zwan) een damestasch een portemonnaie met inhoud. GROENENDIJK. R. K. Voetbalvereen. „St. Bernardus". Vrijdagavond werd ten huize van den heer D. G. v. d. Voort een vergadering gehouden der Voetbal vereeniging „St. Bernardus", welke vooral door de leden van het eerste en tweede elftal wel beter bezocht had kunnen worden. Nadat door den voorz. dé vergadering was geopend met den Chr. groet, werd het doel waarvoor deze verga dering was uitgeschreven nader uiteenge zet. Vervolgens werd overgegaan tot het voornaamste punt van dezen avond nl. het ii> orde brengen en houden van het terrein Korenbond „Sint Willibrord". Mijnheer de Redacteur. Sta mij toe eenige plaatsruimte om de geachte heer Lakeman te Voorschoten te beantwoorden. Bij voorbaat dank. Laat ik dan onmiddellijk beginnen met te zeggen, dat het niet de bedoeling was een critisch verslag te geven en dat het dus evenmin de bedoeling is geweest van den verslaggever om de uitvoering van een der nummers, dus ook niet van Voor schoten, te veroordeelen. Over de vraag, of er beoordeeling plaats had, was zelfs bij den heer L. twijfel, waar hij spreekt van 2 of 3 beoordeelingen. Dus hierbij nog een twijfelachtig geval. Een duidelijke beoordeeling is dan ook in het verslag niet te vinden. Trouwens, een cri- tische beoordeeling krijgen de koren van den zeereerw. heer Meijsing. Dat was be kend. Als er van Katwijk staat, dat het ap plaus overweldigend was, dat het auditö- j rium bleek genoten te hebben en het een succes was, dan zien wij hierin niet een beoordeeling door den verslaggever, maar een vermelding van feiten. Als er staat, dat in het Lof Voorschoten dc Greg, ge zangen zong, dan is dat geen be- of ver oordeeling. Natuurlijk niet, pastoor Meij sing zal beoordeelen. Als we lezen, dat Voorschoten een Te Deum zong van Loser, die bij heeren zan gers vermoedelijk minder bekend is, om dat deze niet bij de voor de Kerk goedge keurde muziek behoort, dan vermag ik daarin niet te lezen een be- of ver-oordee ling van het uitgevoerde. Vermeld had nog kunnen worden, dat men ook hierna dank baar applaudisseerde. We doen het alsnog, dus nu. Als er staat dat de twee nummers van Noordwijk „er in zaten en het koor een luiden bijval oogstte, dan mogen de woor den „er in" ep een beoordeeling gelijken. De heer L. zal het met mij eens zijn, dat een verslaggever zich er met een derge lijke beoordeeling toch wel erg gemakke lijk zou a-fmaken- No. 4, het koor van ,De Goede Herder", in het verslag genoemd op kerkelijk ge bied om de alom bekende keurige uitvoe ring van het Gregoriaansch „het neusje van de zalm". In dezen en in den volgenden zin is een beoordeeling te zoe ken, alhoewel het in de bedoeling gelegen heeft de meening te geven van het audi torium: „Eenparig was men van-meening enz." Ik ken de heer L. te goed om niet te weten, dat hij het met dit „eenparig ooi* deel geheel eens is. Een dergelijke uit voering van het Gregoriaansch zal voor andere, grootere leekenkoren, wel niet te bereiken zijn. Hetgeen de andere twee koren zongen wordt als vastgesteld feit genoemd, duj ook hierover geon beoordeeling. De groote grief vaij den heer L. lijkt me, dat er geschreven is dat de Te Deum „ver moedelijk bij heeren zangers minder be kend is omdat t behoort tot de voor de Kerk niet goedgekeurde muziek". De heer L. zegt „de Te Deum is niet gekeurd, dus niet afgekeurd". Dus ook niet goedgekeurd. Behoort dus tot de niet gekeurde, n'et af gekeurde, niet voor de Kerk goedgekeurde muziek. Logisch of niet? Waarom het de verslaggever nu zoo zwaar wordt aangere kend dat hij de laatste term gebruikte, is hem niet duidelijk. Omdat de Te Deum toch werkelijk voor goedkeuring in aan merking zou komen? Iemand met de ken nis van de heer L. weet dat als dit stuk aan de D:oc. Commissie ter keuring zou worden voorgelegd, het totaal werd „afge- maakt". Ik twijfel niet of de heer L. zal, na deze uiteenzetting der bedoeling, en aanvulling van het verslag tevreden zijn gesteld en hierdoor in een gunstiger stemming opzichte van den verslaggever zijn geko men. En dan zijn we er. Mijnheer de Redacteur, mijn dank. De waarnemend verslaggever voor Noordwijk op 25 Nov. H

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6