ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 1 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto met vier personen te water. Gistermiddag te ongeveer vijf uur is op den Hoofdweg onder Eillegersberg een ernstig ongeluk geschied. De 50-jarige heer Voorwinde wonende in de Jericholaan te Botterdam reed daar in zijn auto in de richting Hillegeisberg. Drie dames, Voorwinde, Noordam en A. de Raadt waren zijn passagiers. Voor hem uit reed een Fordauto, bestuurd door B. den Hollander uit Nieuwerkerk. De heer V. wilde dezen auto p'asseeren en gaf daarom sismalen. Juist toen hij den auto links voorbij wilde rijden, wendde den H. het stuur naar links om een boerenerf op te rijden. De heer V. was toen, om een .aanrijding te voorkomen nog meer naar links gegaan en kwam op den berm van den wpg terecht. Zijn auto had toen te groote snelheid om hem te kunnen stop pen en reed in de vaart die langs den weg is gelegen. De bestuurder van den Ford-auto, die het ongeval zag gebeuren en twee onbe kend gebleven mannen scheten onmiddel lijk te hulp. Den H. begaf zich geheel te water, de twee anderen tot hun middel. Gedrieën slaagden zij er in de vier pas sagiers die dreigden te'verdrinken op het droge te brengen. Per particuliere auto werden allen zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam naar hunne woningen ge bracht, waar zij zich onder geneeskundige behandeling hebben gesteld. Allen zijn er vermoedelijk met natte kleeren en den schrik afgekomen, behalve mevr. Noor- dam, die hoogstwaarschijnlijk haar rech terbeen heeft gebroken. Het politie-onderzoek wees uit, dat de Fordauto aan de linkerzijde den richting wijzer miste. Den Hollander heeft dat wel geweten, doch er op het oogenblik dat hij naar lings het erf wilde oprijden, niet aan gedacht. Hij heeft daarom do handle voor dezen wijzer gedraaid, in de gedachte, dat de wijzeT inderdaad zou worden opgelicht terwijl het effect natuurlijk nihil was. De auto die slechts licht beschadigd was is gisteren door den bergingsauto van Jacatra gelicht. Door de tram overreden. Te Beemster werd mej. G. door de tram overreden, zonder dat de machinist iets bemerkte, Zeer ernstig gewond werd zij in zorgwekkenden toestalnd opgenomen. TRAGISCHE ONGEVALLEN. Twee zeer jonge kinderen omgekomen. Donderdag zijn te Utrecht twee tragi sche ongevallen voorgekomen, waardoor twee gezinnen in rouw gedompeld werden. Een moeder, wonende in de Korte Smee- fitraat was met haar zoontje van een jaar op bezoek bij familie in de Cornelis Roo- bolstraat in de wijk Ondiep. Het kind was daar met andere kinderen aan hofspelen en heeft op een gegeven moment aan het kleed van de theetafel getrokken met het gevolg, dat het een ketel kokende koffie over het lichaampje kreeg. Deerlijk gebrand werd de arme kleine per ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar de Rijksklinie ken. Daar is het aan de bekomen brand wonden overleden. Het andere ongeluk vond plaats in de Siriusstraat te Utrecht. Daar lag een kind van negen maanden in de wieg. De kleine heeft zich zoo om gewenteld, dat het onder een dekbed te recht kwam, met het gevolg dat het den verstikkingsdood is gestorven. Toen de on gelukkige moeder naar haar kleine kwam kijken, vond zij het kind gestikt. Men kan zich in beide gevallen de smart der ouders voorstellen. De deelneming bij de buren was algemeen. EEN LIFT NEERGESTORT. Een man gedood. Gistermorgen te kwart voor twaalf is in den nieuwbouw van Vroom en Dreesmann aan de Rechtestraajt te Eindhoven, door dat een liftkabel brak, de lift met donde rend geraas 16 meter naar beneden geval len. De 25-jarige liftbaas L. L., die zich op de lift bevond, bekwam een ernstige sche delbreuk. Na voorzien te zijn van het H. Oliesel is hij ter plaatse aan de gevolgen van don val overleden. Ongelukkige val. Te Barneveld is Donderdag de 51-jarige weduwe Kuijt van een trap gevallen, waar bij zij zich zoodan:g heeft bezeerd, dat haar toestand hopeloos is. BRANDEN. Groote brand op de Keizers gracht te Amsterdam. Honderden waren gistermiddag om streeks half zes getuige van een hevigen brand, die woedde te Amsterdam op de Keizersgracht 478 tusschen Leidschestraat en Leidschegracht. In dit perceel is bene den gevest'gd het antiquariaat van den heer Smits. Het overige deel van dit per sei is onderverhuurd. Zoo heeft de meu belfabrikant, den heer W. Gieben, achter den winkel zijn woonkamers. Deze was te gen vijf uur op de bovenste verdieping een had gaan nemen: hij was toen nog op de tweede verdieping geweest, waar de heer Halbertsma kamers heeft. Daar heeft hij zich overtuigd, dat de kachel goed brandde. Toen hij uit het bad stapte, kwam men hem mededeelen, dat er beneden brand was. Hij kon zich nog gedeeltelijk kleeden en wist zich te'redden. De brand woedde op de tweede verdieping bij dén heer Hal bertsma. Hij is daar ontstaan, vermoedelijk door kortsluiting, want de heer Gieben had even tevoren een knippering van het electrische licht opgemerkt. De brand nam dadelijk grooten omvang aan en de vlammen hadden zich zeer spoe dig baan gebroken naar de derde verd'e- ping en de boven gelegen zolder en vlie ring. Terwijl het daar zeer heftig brandde, heeft de architect Oger, die op de eerste verdieping woont, met behulp van de brandweer een aantal aquarellen gered. Inmiddels had do brandweer haar slan gen uitgelegd en was de strijd tegen het vuur begonnen. Gemakkelijk was dit ech ter niet, want er waren niet minder dan zes stralen noodig om het vuur te dooven. Het vuur bleef nog hardnekkig branden in de dakgoot. Tenslotte brandden^de tweede, de derde verdieping, zoomede de zolder en de vlie ring goeddeels uit. De eerste verdieping en het gedeelte van het pand, dat gelijk- straats is gelegen, kregen waterschade. Omstreeks half zeven begon de brand weer haar materiaal naar hu's te sturen, waarna ook de Jan van der Heyden, die geen dienst behoefde te doen, kon inruk ken. Op het terrein van den brand waren vele autoriteiten aanwezig, o.m. de burge meester de heer W. de Vlugt, een paar wethouders Van Amsterdam, eenige raads leden en de hoofdcommissaris van politie. Brand in de Amsteibrouwerij te Amsterdam. Gisterenmiddag steeg plotseling oen zware rook op uit het nieuw gebouwde ge deelte van de Amstelbrouwerij aan de Manritskade te Amsterdam. De rook was zoo zwaar, dat het er in de omgeving wel nacht geleek. Zoo nu en dan was een vlam zichtbaar boven de gebouwen. Het maakte den indruk alsof er een groote brand was uitgebroken. De brandweer was weldra met veel materiaal ter plaatse. Het vuur bleek te woeden in een groot afvoerkanaal voor pekdampen. De biervaten worden van binnen in deze brouwerij als het ware ver glaasd met pek. Deze pek wordt daarvoor vloeibaar gemaakt en de dampen worden afgezogen door een exhauster. Naast dit kanaal loopen de schoorsteenen van de peksmelterijen. De wand van het afvoer kanaal is daardoor te warm geworden en de pekaanslag van het kanaal is in brand geraakt. De brandweer meende, dat deze brand niet met water moest worden ge- bluscht omdat de verschillende schoorstee nen zouden krimpen en wellicht barsten, temeer, daar ér geen gevaar was voor uit breiding. Het schuimtoestel werd daarom in werking gesteld. Het schuim werd in de schoorsteen gespoten en met dit nieuwe middel heeft men het vuur gedoofd. De belangstelling van het publiek was, of schoon er weinig was te zien, zeer groot. DE MALVERSATIES TE GORREDIJK. Omtrent de malversaties bij de Nuts- spaarbank te Gorredijk vernemen wij nog bet volgende: Het totaal der inleggelden bedroeg 900.000, het reservefonds 250.000. De penningmeester, de heer H. Brons, be kleedde zijn functie reeds meer dan 25 jaar. Hij genoot het volle vertrouwen. De balans werd jaarlijks nagezien door een accountantskantoor. De heer Brons werd eenigen tijd geleden ongesteld en moest in het ziekenhuis te Groningen worden opge nomen. De behartiging van de zaken der bank werd tijdelijk aan diens, schoonzoon opgedragen. Deze ontdekte de malversa ties en gaf daarvan het bestuur van de spaarbank kennis, dat onmiddellijk in het ziekenhuis den heer Brons hoorde, die be kende onregelmatigheden te hebben ge pleegd. Hierop werd het O. M. te Leeu warden met de zaak in kennis gesteld, ter wijl mr. van der Ley te He eren veen de faillissementsaanvrage tegen Brons indien de, die de rechtbank heeft ingewilligd. Aan het accountantsbureau van Re Vereeniging van Spaarbanken werd een onderzoek op gedragen, dat nog niet is afgeloopen. Dit onderzoek heeft intusschen aangetoond, dat de gelden van de inleggers veilig zijn. De malversaties zijn hoofdzakelijk ge daan met hypotheken, die de bank had uitstaan. De omvang van het tekort is wel iswaar nog niet vastgesteld, maar men meent te kunnen aannemen, dat dit het reservefonds niet te boven zal gaan. Maat regelen zijn genomen om Zaterdag bij den wekelijkschen zitdag der bank ook aan eventuele verhoogde aanvragen van beleg gingen te kunnen voldoen. DE MOORD AAN HET BEZUDENHOUT TE 's-GRAVENHAGE. De verdachte blijft nog steeds ontkennen. Naar wij vetnemen, heeft mr. Tj. Mo- bach, toegevoegd verdediger van den ver dachte in de moordzaak aan het Bezuiden- hout te 's-Gravenhage, van der M., in over leg met den verdachte zelf, aan den pre sident der Haagsche Rechtbank ontheffing van zijn vervolging als raadsman verzocht. De president heeft hierin bewilligd. Thans is als verdediger aan den ver dachte toegevoegd mr. J. H. G. Bekker, advocaat te 's-Gravenhage. Naar wij verder vernemen, is de instruc tie in deze zaak nog steeds niet gesloten. We-1 is het onderzoek naar de al of niet toerekenbaarheid van den verdachte be ëindigd, waarbij de deskundigen tot de conclusie moeten zijn gekomen, dat ver dachte volkomen toerekenbaar is. Ver dachte blijft nog steeds zijn onschuld vol houden. PRINSES JULIANA MET HAAR VADER OP BEZOEK BIJ EEN 100»JARIGE. Een verrassing voor den heer Thijsse. Er was Woensdag reeds sprake van ge weest, dat Prinses Juliana een bezoek zou brenger! aan den heer J. W. Thijsse, wo nende aan het Cantoloupenburg te Den Haag, die zooals men zich zal herin neren dien dag 100 jaar geworden is. Door omstandigheden kon dien dag dit bezoek niet doorgaan. Gistermiddag om 5 uur heeft echter Prinses Juliana met Prins Hendrik een be zoek gebracht aan den 100-jarigen heer Thijsse. Voor de omwoners was dit bezoek ge heim gehouden, maar toen gistermiddag de koninklijk Cadillac het stille Cantaloupen- burg inreed veroorzaakte dit natuurlijk eenige consternatie en al spoedig had zich voor de woning van den heer Thijsse vrij wat volk verzameld. Tegen 5 uur kwamen de Prins en Prin- sc", -">nder gevolg, bij de woning van den heer Thijsse aan. In een der kamers hebben de koninklijke bezoekers zich eenigen tijd met den ouden heer onderhouden. Prins Hendrik vroeg naar zijn gezond heid en de óude heer vertelde vol trots, dat hij nog bijzonder kras was. Dat de Koninklijke familie hem de eer aandeed van een bezoek, had hem zeer ontroerd. Zijn vader had nog onder Napoleon ge vochten en Koning Willem, Koning Wil lem II en Koning Willem III had hij nog goed^ gekend. Toen kwam Koningin Wil- helmina en thans zag hij de jongste gr»°- ratie, prinses Juliana, in zijn eigen wo ning. Prinses Juliana had als geschenk voor Rem meegebracht een fraaie foto van de geheele Koninklijke familie, de laatste op name, welke gemaakt is. Kinderlijk blij was de heer Thijsse met dit geschenk. Prins Hendrik en de Prinses verzuimden natuurlijk niet hun handteekening te zet ten in het rereptieboek. Voor hun vertrek werd er nog een foto gemaakt van den ouden heer Thijsse met de beide Vorstelijke personen. Na ongeveer een kwartier vertrokken de Prins en de Prinses weer. Do cram" van het strand. Met behulp van de uitgebrachte ankers is de bij Egmond gestrande stoomtrawler ,;Fram" thans van het vaste strand afge bracht. Het vaartirg zit nu aan den bin nenkant van een nabij de strandingsplaats liggende bank. Bij hoogwater zal het schip nog over deze bank gebracht moeten worden om ge heel in vlot water te komen. Vlotgekonlen en behouden in IJmuiden binnengesleept. De eenige dagengeleden bezuiden Ber gen aan Zee gestxnde stroomtrawler „Fram" is gisteravond met behulp van de uitgezette ankers en de sleepbooten Vlaar- dingen en Katwijk vlotgekomen en te IJmuiden binnengebracht. Van de schade tengevolge van de stran ding -is nog niets bekend. Koffiesmokkelarij. Woensdagmiddag reed een luxe auto, die 600 K.G. koffie bevatte, van Bleijer- heideKerkrade over de grens. Beambten achtervolgden de smokkelauto, die opeens omsloeg. De chauffeur kon vluchten; la ding en wagen vielen den beambten in handen. Bij Dinxperlo hebben de Duitsche kommiezen Donderdag een uit ons land gekomen vrachtauto aangehouden, welke beladen was met kerstboomen. Toen de kommiezen de auto onderzochten, vonden ze daarin onder de kerstboomen 27 balen koffieboonen. De auto met inhoud werd in beslag genomen. De chauffeur wist nog bijtijds op Nederlandsch gebied te vluch ten. Onveilig strand. Het strand bij Scheveningen is onveilig tot Katwijk op a.s. Maandag van 12 uur tot 14.30 uur, wegens het schieten met geschut. BUITENl. BERICHTEN ONTPLOFFING IN EEN ZIEKENHUIS. Drie dooden. Te Ploesti was door onbekende oorzaak reukeloos gas de ontvangkamer van het ziekenhuis binnengedrongen. Toen een ambtenaresse een sigaret opstak, volgde een hevige ontploffing, waardoor het ge heele lokaal vernield werd. De ambtena resse, een verpleegster en de administra teur worden zoo ernstig gewond, dat zij spoedig overleden. TREINBOTSING. Een ernstig auto-ongeluk heeft Donder dagavond plaats gehad op den straatweg van Brandenburg naar Nauen op den spoorwegovergang bij den Weseramerstraat weg van den West Hafellandschen locaal- spoorweg. Een dienstwagen van»den signaaldienst der Luftverkehr Gmbh. te Berlijn, die van een inspectietocht terugkeerde, werd door een trein gegrepen en omvergeworpen en geraakte terstond in brand. Allo vier inzit tenden kwamen onder den brandenden wa gen te liggen. Slechts met veel moeite ge lukte het na eenigen tijd drie der ongeluk- kigen die ernstige brandwonden hadden gekregen, te redden. De vierde is verbrand. De drie geredden zijn naar het Branden burger ziekenhuis overgebracht. DE ONDERGANG VAN DE „DUNCAN". Omtrent het vergaan vaa het Britsche stoomschip „Francis Duncan" op de Brit sche kust nabij Landsend, waarbij slechts 5 personen werden gered en de rest van de bemanning n.l. 16 man verdronk, zijn nog de volgende bijzonderheden bekend Vanaf de kust zag men bet schip hul peloos ronddrijven, doch men was door de heftigheid vatn den storm niet in staat eenige hulp te bieden. Onder een geweldi- go zee werd het schip bijna geheel bedol ven en toen' het weer uit de watermassa opdood, was dit eigenlijk reeds het einde. Booten uitzetten was onmogelijk. In deze positie bleef het schip ongeveer een half uur heen en weer geslingerd door de rau zende zeeën tot het plotseling zonk. Voor dat het in de diepte verdween was het stoomschip „Alice Marie" uit Newcastle in de nabijheid gekomen en men slaagde er in, de 5 overlevenden op te pikken en aan boord te brengen. De andere 3 slachtoffers, die op zee hun leven lieten, waretl 3 Ier- sche visschers uit Dublin, die vlak buiten de haven verdronken. BRAND IN SPOORWEGCANTINE. Twee arbeiders gestikt Uit Miinchen wordt gemeld: Op den in aanleg zijnden Zugspitz-spoorweg' is brand uitgebroken in de cantine, welke ook de woonbarakken aantastte en zich uitbreid de tot het station. Tengevolge van de rookontwikkeling zijn 2 arbeiders gestikt. De werkzaamheden zullen door den brand geen vertraging ondervinden en de opening van het gedeelte naar Garmisch- Partenkirchen en de Eihsee zal op den vastgestelden datum plaats hebben. VREESELIJKE ORKAAN IN T0NKING. Eerst thans is men in staat om de ge heele verwoesting te overzien, die door een typhoon enkele maanden geleden in Tonkkig werd aangericht. Een Pater Domi nicaan en een inlandsche priester alsmede 300 Katholieken kwamen bij deze ramp om het leven. Meer dan 800 kerken en kapellen zijn totaal verwoost, eveneens 80 missieposten en ruim 800 woningen voor priesters. Se minaries, colleges, hospitalen, weeshuizen en liefdadige gestichten liggen in puin. Ook 25 kloosters van missiezusters zijn totaal verwoest. De majestueuze kathedraal van Phu-Nai is ingestort en er is niets dan een puinhoop van over gebleven. Meer dan 300.000 Katholieken uit het district Bui-Chu, Kai-Phon, Hanoi en Phait-Diem verkeeren in den grootsben nood. De H. Vader heeft reeds 100.000 Lire gezonden om in de dri -gendste behoeften te helpen voorzien. Do gouverneur van Indo-Cliina heeft toestemming gegeven om ben bate van den wederopbouw van de ka thedraal een loterij van 100.000 Piasters te houden. DE ST. NIC0LAAS-ST0RMEN. Hoe zij woedden in Engeland. Zooals gemeld, hobben zware stormen boven Engeland gewoed. Zij hebben, voor zoo ver tot nu toe bekend, 1S> dooden op zee en 7 op land geëischt. Op de Scilly- eilanden bereikte de storm een kracht van 138 en bij Falmouth zelfs van 150.4 K.M. per uur. Te Londen zijn talrijke winkelruiten in gedrukt. In Islington, een Noordelijke voor stad van Londen, werden vele huizen be schadigd, zoodat zij gedeeltelijk door de bewoners moesten worden ontruimd. In Aldershot en Porthouth zijn van 3 huizen de zijmuren ingestort, waarbij een vrouw en twee kinderen gewond werden. Van tal van huizen werden de daken af gerukt en het aantal ontwortelde boomen is buitengewoon groot. Twee kinderen werden door vallende boomen ernstig ge wond. Te Huil zijn vele huizen beschadigd, ter wijl ontelbare ruiten vernield werden. Talrijke schepen liepen de havens van Dungeness en Dover binnen om een toe vlucht te zoeken. Ook op het Kanaal van Bristol heeft het zwaar gespookt. In het stadsgebied van Londen zijn on geveer 1000 telefoonlijnen en 130 interlo- cale lijnen gestoord. Talrijke schepen verkeerden in nood. De Fransche mailboot „He de France" varend op Amerika kon wegens dén storm Ply mouth niet aandoen en moest daar de En- gelsche passagiers achterlaten. De loods kon te Plymouth niet van boord en moest noodgedwongen de reis naar New York meemaken. In de buurt van Portmouth drijft een groot stoomschip, waarvan de nationali teit nog niet is vastgesteld, op de kust toe. Vuurpijlapparaten worden gereed gehouden om de bemanning aan land te brengen. Het Spaansche stoomschip „Guecho" verkeert in de buurt vain Swansea met ge broken schroef in nood. Het is door tweo sleepbooten op sleeptouw genomen, doch, indien de storm nog toeneemt, zal de posi tie van het schip zeer ernstig zijn. In Frankrijk. Door de hevige stormen is aan de West en Zuidkust va.n Frankrijk veel schade aan gericht, terwijl er vele menschenlevens in gevaar kwamen. Het radiostation te Mar seille ving gisteren vele S.O.S.-seinen op. Het Italiaansche stoomschip „Vesuvio" verzocht om assistentie, evenzoo het En- gelsche stoomschip „Shandon". Ook het radiostation van St. Nazaire heeft talrijke S.O.S.-roepen opgevangen, o.a. van het Fransche stoomschip „Heleno", dat op volle zee in nood verkeert. Een Fransche sleepboot is vertrokken om te trachten het schip te bereiken. De ochtendbladen melden, dat bij Lo- rient een schip is gezonken. Twee andere zijn ernstig beschadigd. Vier Engelsche schepen hebben om as sistentie verzocht. Vier visschersschepcn zijn tegen de pier geworpen en stuk gesla- gen. De haven van Cherbourg kon moeilijk worden bereikt. BOMAANSLAG TE CHICAGO. Gebouw geheel verwoest. In het Zuidwesten der stad Chicago ont plofte gisteren een bom, waardoor een ge bouw geheel werd verwoest. Vijf personen liepen zware verwondingen op. Naar door de politie wordt verklaard, is do ontploffing gezien haar uitwerking de heftigste, die Chicago in 1929 heeft meegemaakt. NEW YORK STAAT OP WANKELEN BODEM. De overgroote haast waarmee de wol kenkrabbers in New York uit den grond rijzen brengt, volgens de verklaringen van den Amerikaanschen geoloog Dr. Davdd Todd, groote gevaren met zich. De reuzen- gebouwen zullen in den loop van den tijd New York tot de zwaarste stad der we reld maken en het is nu maar de vraag of de bodem sterk genoeg is om dien enormen druk op den duur uit te houden. Reeds vroeger had Dr. Todd op deze gevaren gewezen. Ofschoon de fundamen ten van de gebouwen in New York, zoo als hij uiteenzette, op een solide rotslaag steunen, rechtvaardigt dit feit toch niet heelemaal de veronderstelling, dat men er maar op bouwen mag zoo zwaar als men wil. Zoo staat bijv. Manhattan Island op een uitholling in het gesteente der geolo gische aardlagen. Wanneer daar nu eens een flinke aardbeving komt, dan zou die bot een catastrophe leiden zooals de we reld er nog nooit een aanschouwd heeft. Dr. Todd geeft echter ook dc middelen aan ter1 verbetering. Hij stelt voor, een boring te doen tot op ongeveer een mijl diepte, zoodat men meer te weten komt omtrent den aard van den rotsbodem, waarop New York rust. Blijkt nu dat er een uitholling in het ge steente aanwezig was of wel een zachte laag, dan bestond altijd nog de mogelijk heid, deze met cement aan te vullen en te versterken, waardoor de weerstand van den t bodem natuurlijk aanmerkelijk verhoogd zou worden. Het oenige bezwaar dat dit plan heeft, zijn de groote kosten, die zoo'n werk zou eischen en die ongeveer 10 mil- lioen dollar zouden bedragen. Daar nie mand voor een hol onder den grond eenige huur zou betalen en dus iedere winst op deze ondergrondsche arbeid uitgesloten is, zullen de Amerikaansche millionnairs wel doorgaan met het bouwen van wolken krabbers en verder alles op zijn beloop laten. De dood van Graaf v. Stolberg. Te Hirschberg is gistermorgen het pro ces begonnen tegen graaf Christiaan von Stilberg-Wernigrode, die beschuldigd wordt van het veroorzaken van den dood zijns vaders door onvoorzichtigheid. Zooals men zich zal herinneren, werd do vader, graaf Eberharel,in Maart dood in zijn werkkamer gevonden met een sohot in bet hoofd. Aanvankelijk beweerde graaf Christiaan, dat inbrekers zijn vader hadden gedood, later verklaarde hij echter, dat hij ©en ge weer had schoongemaakt en het schot bij ongeluk was afgegaan. Politie-werk op groote schaal. Naar de Engelsche bladen uit Nairobi vernemen, heeft één Engelsche politie agent verhinderd, dat het tot een oorlog kwam tussch/sn twee Oost-Afrikaansche stammen. Al langen tijd gistte het tusschen de Masai en Loembwa-stammen in ver band met een reeks vee-rooverijen; en ein delijk was het zoover, dat de Masai's zich gereed maakten, een inval te doen in het gebied der Lotmbwa's. Toen de politie-agent, die op een afge legen post vertoefde, van den a.s>. oorlog hoorde, liep hij de Masai's tegemoet en stuitte weldra op een troep van 200 met speren gewapende krijgslieden. Hij wist hen to overreden rechtsomkeert to maken, en keerde naar zijn post terug. Brutale roofoverval op een spaarbank. Een buitengewoon brutale roofoverval heeft gistermorgen in Friedrichsfeld bij Wesel plaats gehad, waar twee mannen, die volgen® sommige verklaringen gemas kerd waren, het gebouw van de spaar bank binnengedrongen. Terwijl één hunner do aanwezigen met zijn revolver in bedwang hield, roofde'de ander een aanzienlijk bedrag uit de kas. De juiste hoogte van hot bedrag is nog niet bekend, doch moet ongeveer 10.090 Mk. beloopem. Beide roovers zijn ontkomen, zonder dat •hun signalement bekend is. Vrijwillige dood in de vlammen. Op een kolenmijn in de nabijheid van Charleroi heeft een onbekende op vreo- selijko wijze den dood in de vlammen ge zocht. De stoker was werkzaam in de stook ruimte van het fabrieksgebouw toen plot seling de deur werd opengeworpen. Een onbekende stormde naar binnen cn \yi®rp zich in de vlammen vau de open vuur plaat. De doodelijk verschrikte stoker riep om hulp maar de toegeschoten arbeider® konden nog slechts hot verkoolde lijk van den ongelukkigen vreemdeling bergen. 5000 huurders op straat gezet. In New York aan den oever der Hnd- sonbaai ligt de kolonie „Klein Italië". Het gouvernement gaf bevel dat de bewoners van dit stadsgedeelte ongeveer 5000 in aantal binnen' 14 dagen hunne woningen moesten ontruimen. Deze woningen moeten gesloopt worden om de 6e Avenue te kun nen verlengen. Om do menschen op straat te zetten wanneer zij het bevel tot ont ruimen niet opvolgen, is op zichzelf een voudig genoeg maar moeilijker is de vraag „Waar brengt men de 5000 menschen on der dak?" Want in New York is er even veel woningnood al9 waar ter wereld. Men is dan ook erg benieuwd wat het stads- I bestuur met deze menschen zal beginnen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5