STADSNIEUWS Agenda ZATERDAG 7 DECEMBER 19» EERSTE BLAD PAGINA 2 2 TWEEDE KAMER Oe Begrootirrg van Arbeid. De behandeling van de Arbeidsbegroo- fcing wordt Voortgezet. Minister-V erschuur zegt, dat zijn allereerste zorg is gevestigd op de uitvoering der Ziektewet. De coll. arbeids overeenkomst en de bedrijfsorganisatie zullen met spoed in een wettelijken vorm worden gebracht. De Arbeidswet wordt vorder toegepast, een landarbeiderswet wordt voorbereid. Wijziging der Invalidi teitswet en Ouderdomswet is ook in voor bereiding. Dan is de regeering bezig aan de vereenvoudiging der sociale wetgeving. Do regeling der economische voorlichting mag niet blijven rusten, evenmin als de voorbereiding tot maatregelen om het slui ten van handelstractaten te vergemakke lijken, regeling der werkloosheidsverzeke ring, wijziging Drankwet, Stuwadoorswet,' regeling der buisindustrie, wijziging der Veiligheids- en de Hinderwet, Merkenwet. Alios strijdt om den voorrang. Daarom kan spr. met het Itijkskinderfonds niet zulk een haast maken. Men moet ook denken aan de draagkracht der maatschappij. Die draagkracht mag men niet overschatten, anders krijgt men een crisis, waarvan de arbeidende klasse de rekening betaalt. De ziekteverzekering legt reeds 20 milliooeu nieuwe lasten op, de verbetering der Inva liditeitswet zal eveneens 20 miliiocn aan het bedrijfsleven kosten. De invaliditeitsverzekering wordt hier en daar nog ontdoken. Spr. overweegt Btrenge maatregelen daartegen. Dat som mige arbeiders niet onder do Invaliditeits wet vallen zou alleen kunnen worden voor komen als men de eenig juiste definitie kan geven van het begrip: arbeiders. De ziekteverzekering zal stellig 1 Maart 3930 in werking treden. Wanneer de be- drijfsvereenigingcn op dien datum ook ge reed zijn, behoeft men niet ongerust te zijn. Toch weet spr. niet of alle bedrijfsvor- eenigingen zich wel bewust zijn van de technische moeilijkheden van hun taak. Do premiën zullen spoedig bekend gemaakt worden. Het is de bedoeling do premies te berekenen voor een hoofdgroep en voor drie afzonderlijke groepen. De hoofdgroep zal een premie hebben te betalen van 2 a 2.5 pet. De afwijzing van bepaalde bedrijfsver- eenigingen is den minister niet aangenaam geweest. Deze vereenigingen voldeden echter niet aan art. 91. Het ware beter geweest als er maar één soort bedrijfsver- eeniging opgenomen ware geweest in de wet. Dit tweeslachtige stelsel moeten wij ook niet behouden. De onvolwaardige be- drijfsvereenigingen zijn niet-permanente lichamen. Ten aanzien van de reorganisatie der sociale verzekering merkt de minister op, dat vele stelsels denkbaar zijn. Echter moet eenige continuïteit betracht worden. De Eaden van Arbeid moeten niet onnoo- dig afgebroken worden. Spr. is het groo- tendeels eens met den heer v. d. Tempel. De reorganisatie moet thans niet op den voorgrond worden geplaatst. De reorgani satie, die de regeering zich voorstelt, is niet van grootscheepschen aard. Eenerzijds zal naar meer centralisatie, anderzijds naar meer decentralisatie in de leiding van do ongevallenverzekering, naar decentralisa tie in de uitvoering. Inzake de rente krachtens de Invalidi teitswet is het voornamelijk de bedoeling de uitkeeringen hooger te stellen en die zoo te stellen, dat nagenoeg iedere arbei der haar bereiken kan. De weduwenrente zal op een lageren leeftijd beschikbaar worden gesteld. De wijzigingen zullen niet eerder dan 1932 in werkirig kunnen tre den. De ouderen van dagen zonder rente be dragen in getal ongeveer 40.000. Dit getal groeit echter. Tenzij men den weg opgaat van het Staatspensioen, kan men deze voor ziening niet losmaken van do andere voor zieningen. Spr. wil niet veel slechts zeggen over staatspensionneering. Men kan echter niet zeggen, dat men nog éénmaal een der gelijke uitgave wil doen. Want er komen er bij. Men kan het water uit een schip immers niet wegpompen eer de gaten zijn gestopt. Het vraagstuk moet dus gezien worden in verband met de wijziging der Invaliditeits- en Ouderdomswet. Bij de afd. werkloosheidsverzekering en arbeidersbemiddeling bepleit mej. Meyer verbetering der blindenzorg. Minister Verschuur zal zijn aan dacht aan de blindenzorg besteden. De heer Van Wijnbergen (R.K.) verheugt zich over de totstandkoming van de nieuwo commissie van advies voor mid denstandsaangelegenheden. Hij hoopt dat met medewerking van den minister dit in stituut tot volle ontwikkeling zal komen. De heer S m e e n k (A.Rt). sluit zich daarbij aan. De Minister zegt, dat deze commis sie reeds vele goede adviezen aan de re geering heeft kunnen geven. De vergadering wordt verdaagd te 7.10 Gemeenteraad van Aalsmeer. In de vergadering van den Aalsraecr- schen gemeenteraad werden bij de be handeling van de gemeenterekening de belastingen naar het inkomen geraamd over 19^9 287.500, over 1930 ƒ269.000 (18.500 lager). Het presentiegeld der raads leden werd van 6 op 7.50 per vergade ring gesteld. De jaarwedden der ambtena ren zijn geraamd op 12.900 tegen Jll.135 vorig jaar. De raming voor den aanleg van De Kweekorweg bedraagt f 6500, aanleg wegenuitbreiding Stommeerpolder ƒ58.500 voortzetting aanleg Ophelialaan, Hadley- e'raat, Cyclamestraat en Hortensialaan 40.000, verlenging Hadleystraat 18.500, voor den bouw eener brug Schoolstraat ƒ13.000, kosten aanleg nieuwe begraaf plaats 85.000. De staat der jaarwedden en arbeidslooncn van de ambtenaren en werklieden in dienst van het -bedrijf der gemeentewerken voor 1930 wijst een cijfer aan van 40.748.10. Het totaal-cijfer der begrooting van in komsten en uilgaven werd vastgesteld op een bedrag ad ƒ520.131. „Hbld." Het Centraal Instituut voor Leerkrachten in de Gymnastiek ('t C. I. L. G.) viert feest De vijfde afdeeling der R.-K. Leergan gen zal Zaterdag 7 en Zondag 8 December zijn eerste lustrum feestelijk gaan vieren. Zoowel om de zeer gunstige resultaten met de opleiding, als om den sterken groei van het aantal deelnemers, bestaat er al leszins voldoende reden tot feestviering, waarover het zoo juist verschenen pro grammaboekje ons inlicht. In dit met zorg bewerkte boekje wisse len ernst, scherts en luim elkander af. Het programma vermeldt: Zaterdag 7 December: In Scala Lim- burgsche koffietafel, feestrede door mp- dr. Th. Goossens, rector der R.-K. Lee gangen, waarna gelegenheid tot het aan bieden van gelukwenschen. Om 6 uur lam pion-autotocht door Tiburg, om 7 uur ge meenschappelijk souper, om 8 uur opvoe ring van een revue waarna gezellig samen zijn. Zondag S December: 9.30 uur H. Mis van dankbaarheid in de kapel, Veemarkt- Btraat op te dragen door mgr. dr. Goos sens, 10.30 uur officieele opening van den cursus voor heilgymnastiek en massage, verbonden aan het instituut en om 4 uur feestdiner. De Nationale R.-K. Vereeniging van Leeraren in de Gymnastiek houdt tevens dan haar algemeene ledenvergadering waardoor de deelname van het lustrum feest op bijzondere wijze zal worden ver groot en ook vele anderen zullen ongetwij. feld door hunne tegenwoordigheid blijk geven van hunne groote sympathie met het werk van deze zoo hoogst nuttige af deeling der R.-K. Leergangen. R.-.K. VEREENIGING VAN JONGE MIDDENSTANDERS. „Sint Peter Kanis". Reeds vroeger mochten wij uw aandacht vTagen voor deze vereeniging en een op roep doen hooren ter deelneming aan de te houden vergadering. Deze vergadering zal plaats hebben op Maandag 9 Decem ber des avonds om half negen, in de Jaoo- bazaal van „De Burcht". De weleerw. heer B. Timp, kapelaan te Haarlem, zal een rede houden, waarin hij de groote be langen van den Jongen Middenstander zal uiteenzetten, en met kraebt van redenen allen aansporen, om zich bij genoemde vereeniging aan te sluiten. Wij willen hier aan nog toevoegen, dat onze vernieuwde actie de volle sympathie heeft van .onzen Doorluchtigen Bisschop, Mgr. J. D. J. Aengenent en dat het de vurige wensch is van Z. D. H., dat alle B.-K. Jonge Midden standers lid van onze vereeniging worden. Daarom rekenen wij er vast op, dat wij a.s. Maandag alle jonge mannen, die tot den middenstand kunnen gerekend worden (dus niet uitsluitend handeldrijvenden) zul len aanwezig zien. Ook zijn alle belang stellenden van harte welkom PATEB H. MULDER, O.F.M., Moderator. DE ANNA-KLINIEK VOOR MISVORMDEN. Bezoek van H.W. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-MoeUer is voorne mens a.s. Maandagochtend een bezoek te brengen aan de Anna-kliniek voor mis vormden alhier, welke onder leiding staat van dr. Murk Jansen. GEMEENTERAAD. Mevr. v. Italliev. Embden, dre geko zen was tot lid van den gemeenteraad in de vacature van wijlen den heer Sytsma, heeft hare benoeming niet aanvaard. In de hedenmorgen gehouden zitting van het Centraal stembureau is thans gekozen 'verklaard de heer J. Zitman. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De economische achtergrond in het voorspel van den t^chtigjarigen oorlog. In de gisteravond gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft dr. E. C. G. Brünner uit Utrecht een lezing gehouden over: de economische achtergrond iü het voorspel van den tachtigjarigen oorlog. Het volgende is aan deze lezing ont leend De politiek van Karei V heeft voor de Nedorlandsche regeering noodlottige ge volgen gehad. De oorlógen, die hij tegen Frankrijk voerde, zijn irtmenging in de Deensche aangelegenheden, brachten stil stand in den handel en daarna ook in de nijverheid. De werkloosheid nam toe en deed in verband met de stijging van de prijzen, gevolgen van de belemmering in den graanaanvoer en de daling van de waarde van het geld, een geest, van onte vredenheid ontstaan. De finantiën geraak ten geheel en al in de war. Pogingen, door Karei V in het eind van zijn regeering aan gewend om het belastingstelsel te herzien, waren door de tegenwerking van den Ge- INGEZONDEN MEDEDEELING VA Np A AG Wqói? 'T LAATST VOO$ ELK "öftZER KL/NTEN \fcEN £É*SCHEN) heimen Raad," mislukt. Zijn zoon Philips II aanvaardde dan ook onder moeilijke om standigheden in 1555 de regeering: een leege schatkist, groote malaise en een ver armde bevolking. Van verbetering van den toestand was geen sprake. De vrede van Chateau Cam- brise, die in 1559 een eind had gemaakt aan den oorlog met Frankrijk, waardoor de blokkade van onze kusten eindigde, kon geen herstol van het handelsverkeer bren gen, daar verschillende staten in dezen tijd begonnen waren met het nemen, van be schermende maatregelen. Zoo verhoogde de Engelsche regeering de ii_/oerrechten en werden oude scheepvaartwetten weer in werking gesteld om het handelsverkeer van den vreemdeling, dus ook van den Hollander, tegen to gaan. De Deensche re geering bemoeilijkte onze scheepvaart naar ''e Oostzee, terwijl de aartsbisschop van beulen onzen Rijnhandel belemmerde. Van groote beteekenis werden voor ons land de verwikkelingen in het Oostzeegebïed, die het gevolg waren van de ineenstorting van de Livlandsche Ordestaat in 1559. Er vormden zich twee Statengroepen: Zweden, Rusland tegenover Polen, Dene marken. De Deensche koning ging over tot het in beslag nemen van Hollandsche sche pen, die van of naar de Oostzee voeren. De graantoevoer stokte, waarvan pi sstij- ging het gevolg 'was. In het tweede half- van 1562 r tegen de tarweprijzen met virca zestig p-.^ent. In Amsterdam von den ernstige ongeregeldheden plaats, wel ke de stadsregeering noopte, brood tegen lagen prijs beschikbaar te stellen. De landvoogdes Margaretha van Parma was onmachtig iets te doen. Aan een gewapend optreden tegen Denemarken was niet te denken. Zeer ernstig werd de toestand in het voorjaar van 1565, toen de Deensche koning overging tot sluiting van de Sont, waardoor de graantoevoer uit de Oostzce- landen geheel ophield. Het groote graan- tekort kon niet aangevuld worden door de hoeveelheid graan, die uit Engeland wer den aangevoerd. In het najaar van 1565 werd in de verschillende steden overge gaan tot brooddistributie. Onder de bevol king begon het te gi#*cn.' Plunderingen van graanpakhuizen in Amsterdam kwamen voor, terwijl de bceren in de omgeving van Gouda graanschuitcn hadden leeggehaald. Calvinistische predikanten, die van elke gelegenheid wilden gebruik maken om te gen den koning te ageeren, hitsten de on tevreden bevolking op. De honger bracht de massa in beweging en maakte haar tot een willig werktuig van de Calvinistische predikanten, zoodat ze tot de uitspattingen kwam, die men beel denstorm noemt. Zee juist typeerde d'Asonleville den toestand, toen tij aan Granvelle schreef: „ce n'est plus la religion, qui nous fait cette tragédie, mais autre chose non moins dan- gereuse, car la religion n'est que le mas que". Deze uitspattingen noopte de Spaan- sche regeering tot ingrijpen. Verbetering- in den economischen toestand heeft zij echter niet kunnen brengen, zoodat ten slotte in het voorjaar van 1572 de op stand uitbreekt in Hollandsche en Zeeuw- sche havensteden, waar de nood het grootst was. In het Noorden en Oosten van ons land, waar de boerenbevolking de overhand had, was de ellende niet zoo groot, zoodat hier van ontevredenheid geen sprake was. Willem van Oranje ont ving dan ook in deze streken bij zijn in vallen van 1568 en 1572 geen steun van be teekenis. De toestanden op maatschappelijk ge bied, aldus besloot spr., spelen een voorna me rol bij het uitbreken van den opstand tegen Spanje. DE WINKELSLUITING. Wijziging der verordening gevraagd. Door de afdeelingen Leiden van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden, de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden en den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië", is aan den raad een adres gezonden, waarin wordt verzocht de bestaande gemeentelij ke Verordening op de Winkelsluiting te wijzigen als volgt: „Het is verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben: a. op Zondag, b. vóór des morgens 5 uur en na des avonds 7 uur, op alle werkdagen, behalve den Zaterdag en den dag, bedoeld onder sub d. c. op Zaterdag vóór des morgens 5 uur en na des avonds 9 uur. d. op één door den Raad vast te stel len dag per week, vóór des morgens 5 uur en na des middags 1 uur". In de Memorie van Toelichting bij dit adres wordt hel volgende gezegd: Krachtens Kon. Besluit van den 13en Juni 1929, tot vaststelling van een algemee- nen maatregel van bestuur genoemd „Werktijdenbesluit voor Winkels", zal met ingang van 1 Januari 1930 de regeling van den arbeidstijd van het Winkelpersoneel vallen onder de bepalingen van bet Werk tijdenbesluit. Het is adressanten bekend, dat de af kondiging van dit besluit den gemeentera den geen nieuwe bevoegdheden geeft. Adressanten zijn echter van oordcel, dat voor vaststelling van hetgeen in bijgaand adres wordt gevraagd, uw Raad ook thans de volle bevoegdheid heeft, welke opvat ting zij bevestigd zien in eene missive van Z.Exc. den Minister van Arbeid,, d.d. 7 ctober 1929, gericht aan het bestuur der Algemeen© Winkeliers vereeniging te Am sterdam, welke missive als volgt luidt: „In antwoord op uw schrijven deel ik u mede, dat ook naar mijne meening de gemeenten reeds thans de bevoegdheid hebben, plaatselijke verordeningen vast, te stellen, met betrekking tot het sluiten der winkels gedurende een halven dag in de weck. Deze bevoegdheid steunt op Arti kel 135 der Gemeentewet, bepalende, dat aan de Gemeenteraden behoort het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden vereischt, en van andere betref fende de huishouding der gemeente. De verschillende geldende pis-tselijke. voor schriften inzake de Zondagsluiting, steunen mede op genoemd artikel der Gemeentewet. Dat de Gemeenteraden zich somwijlen bij het vaststellen van regelen inzake Winkel sluiting op Zondag lieten leiden door het geen daaromtrent door de direct belang hebbenden gewensebt wordt, is uiteraard zoer wel mogelijk, doch zulks beteeken4" niet, dat zonder medewerking van belang hebbenden die verordeningen niet hadden kunnen tot stand komen. Wat de tweede door u gestelde vraag betreft, eene sluitingsregeling vanwege de gemeentelijke overheid behoeft zich geens zins te bepalen tot winkels, die met per soneel werken, doch kan evenzeer gelden voor alle winkels, ongeacht of deze al dan niet met behulp van personeel worden ge dreven. Hoever de desbetreffende verorde ning zich uitstrekt, zal uit den inhoud daar van moeten blijken". Volgens artikel 3 van bedoeld Werktij denbesluit zal een winkelbediende niet lan ger dan 9 1/2 uur per dag en 53 uren per week arbeid mogen verrichten. Op den Za terdag mag deze arbeidstijd ten hoogste 11 uren bedragen, terwijl, behalve den weke- lijkschen onafgebroken rusttijd van ten minste 32 uren, een bediende op één dag der week geen arbeid zal mogen- verrich ten vóór of na des namiddags 1 uur, inge volge artikel 2 van genoemd besluit. Adressanten zijn van oordeel, dat cr geen doorslaggevende motieven zijn aan te voeren, waarom winkelbedienden langer moeten werken dan de andere arbeideis, wier arbeidstijd is geregeld in de Arbeids wet 1919. Trots deze opvatting hebben zij zich gericht naar het in het Werktijdenbe sluit genoemde aantal uren en zich bin nen het raam van dien arbeidsduur het hiernavolgend rooster van arbeidsuren ge dacht. ^ij hebben zich mede laten leiden door de belangrijke overweging, dat uit oefening van de controle op de naleving van het Werktijdenbesluit door de politie en overige, daartoe aangewezen ambtena ren, mogelijk wordt. Rooster: Op de 4 dagen der week, bedoeld onder sub a moet een arbeidstijd gelden van 4 maal 9 1/2 uur, is 38 uur op den Zaterdag een arbeidstijd van 10 uur 10 uur op den dag, bedoeld onder sub d. 5 uur 5 uur Totaal.. 53 uur Aangezien in vrijwel alle bedrijven de Zondag als wekelijksche rustdag geldt, wil het adressante voorkomen, dat het voor het Winkelbedrijf niet alleen gewenscht is den Zondag eveneens als wekelijkschen rustdag te beschouwen, maar dat het bo vendien alleszins billijk te noemen is met het oog op den langen en drukken arbeids tijd van het winkelpersoneel op den voor- afgaanden Zaterdag. Bovendien wil het adressanten voorkomen, dat moeilijk ern stige en doorslaggevende bezwaren zullen kunnen worden aangevoerd, welke eene andere bepaling hieromtrent voor het Win kelbedrijf zouden kunnen wettigen. Alhoewel adressanten van oordeel zijn, dat een sluitingsuur van 6 uur des avonds voor eerstgenoemde 4 dagen heel wel door voerbaar is, hebben zij gemeend, den Raad te moeten verzoeken en wel bij wijze van overgangsmaatregel het sluitings uur der winkels voor die dagen op 7 uur vast te stellen. Reeds jaren zijn er in de gemeente Leiden winkeliers, die, wat het sluitingsuur betreft, afwijken van de be staande gemeentelijke sluitingsverordening, en wel in gunstigen zin, door hunne win kels om 6 uur des avonds te sluiten. Zij achten het dan ook alleszins billijk en reëel, wanneer zij thans op invoering der winkelsluiting om 7 uur des avonds aandringen. Voor Zaterdag achten adressanten slui ting des avonds om 9 uur heel goed moge lijk. Daar het meerendeel der Leidsche be volking reeds jarenlang den vrijen Zater dagmiddag geniet, hebben zij, die voor het doen van hunne inkoopen om verschillen de redenen den Zaterdagmiddag benutten, voldoende gelegenheid dit vóór 9 uur des avonds te doen. Het brengen van het sluitings-uur op 9 uur op dien avond, zal naar de meening van adressanten, stellig niet leiden tot ge- ringeren verkoop in het winkelbedrijf. De verkoop zal zich naar de meaning van adressanten slechts naar een vroeger uur verplaatsen. Bij iedere invoering van een vervroeg de sluiting werden klachten gehoord: de praktijk bewees, dat de geuite vrees on gegrond was. Vervroeging van het sluitingsuur zal niet alleen den bediende meerdere gelegenheid bieden om zich te wijden aan zijn gezin en zich te ontwikkelen en te ontspannen, ook voor den winkelier geldt dit in niet min dere mate. Wat den vrijen halven dag betreft, ver oorloven adressanten zich nog, het volgen de onder de aandacht van den Raad te brengen. Gemeentelijke Aankondigingen Benoeming lid van den gemeenteraad. De voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den raad der gemeente Leiden maakt be kend, dat vanaf hedon ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, noodzake- lijk geworden door het niet>aannemen van hare benoeming als zoodanig door mevr. H. W. B. van Itallie geb. van Ernbden. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUTZEN. Leiden, 7 December 1929. LEIDEN. Maandag, de Hanze, Hotel „Den Burcht", 8.30 uur. Maandag. R. K. Jonge Middenstanders „De Burcht", 8.30 uur. Maandag, Kappersfsters)-vergadering, „De Harmonie", 9 uur. Dinsdag. R.-K. Oudersavond, Kleine Stads- zaal, 8.15 uur, ingang Aalmarkt. Donderdag. Dioc. Ver. van B.-K. Biiz. On derwijzers, Hotel Den Burcht, i De Zondagsdienst der huisartsen zal wor den waargenomen door de doctoren Hovena Gréve, Kous, Serot, Simons. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 December waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. Z0ETERW0UDE. Donderi-'iag Cursusavond Pro pagan da club, „Het godsdienstig leven der Jo den", Patronaat, 7.30 uur. De geneeskundige Zondagsdienst der buisartsen te Oegstgees! wordt waar genomen door dr. Varekamp, tel. 1916. Alhoewel aan de hand van het Werktij denbesluit de bediende in het genot worden gesteld van den vrijen ochtend of den vrijen middag, zijn adressanten ervan overtuigd, dat een gemeentelijke verorde ning in dezen een grooten chaos zal voor komen. Ook zal, gelijk hiervoren reeds werd op gemerkt, controle ten aanzien der naleving dezer wettelijke bepaling, zonder dat hier over bij gemeentelijke verordening iets na ders is bepaald, ten eenenmale buitenge sloten zijn. Het behoeft overigens geen betoog, dat de vrije middag voor het zeer groote aan tal personen, in .het winkelbedrijf werk zaam, van veel meer beteekenis is dan do vrije ochtend. Vooral voor deze groep achten adres santen invoering van den vrijen middag van groote cultureele waarde, omdat het hier betreft een groep, wier arbeidstijd ook na de invoering van het Werktijden besluit nog steeds dien der overige werk- nemers verre overschrijdt. Adressanten zijn van oordeel, dat geen enkel gegrond motief kan worden aange voerd, waarom de winkelbedienden in eene uitzonderingspositie zouden moeten komen t.a. der andere werknemers, die reeds ja ren den vrijen middag genieten. Adressanten doen op grond van boven staande overwegingen een dringend be roep op den Raad, om het verzoek in te willigen. DE HANZE. Maandag vergadert D-e Hanze met als agenda-punt het belangrijke onderwerp: Het Werktijdenbesluit. Een onderwerp dat allen zal interesseeren. Deze vergadering is ook voor niet-leden toegankelijk. (Zie advertentie). COLLECTE. Morgen wordt er in de St. Petruskerk en in de kerk aan den Haagweg een Sin terklaas-cadeau gevraagd door het R.-l Parochiaal Armbestuur voor de weezen. Een aansporing, om goedgeefsch te zijn, ;ogen wij overbodig achten. De bibliotheek van wijlen prof. dr. P. J. Blok. Aan de firma Burgersdijk en NiermaM alhier is opgedragen in veiling te verkoo- pen de zeer omvangrijke bibliotheek door wijlen prof. dr. P. J. Blok nagelaten. Deze bibliotheek vormt een der belang rijkste geschiedkundige bibliotheken, die in de laatste jaren in ons land zijn ver kocht. Ze bevat o.m. een zeer mooie verzame ling werken, betrekking hebbend op de Vaderlandsche en de Algemeene Geschie denis, vele werken met betrekking tot het Huis van Oranje, tot de geschiedenis van Leiden, enz., terwijl er mede een zeer goede topografische verzameling toe be hoort, waaronder ook de Leidensia uit' blinkt. De verkooping zal in een speciale veiling plaats vinden in begin 1930 in het gebou* der firma „Templum Salomonis" aan de Nieuwsteeg. Handelsregister K. v. K. W ij zigingen: 1155. „De Leidsoh® Courant", Leiden, Papengraoht 32-34. Uittr. Dir.: B. H. J. Lans, Loiden. Uittr. Comm3 J. Vlasman, Alpüen a. d. Rijn. N. B'r,: C. M. van Hamersveld, Leiden. 1439. C. G. J. Alkemade. Noordwijk B, Kerkstraat 22. Aannemersbedrijf, Timmer mans- en Metselaarsbedrijf. Wijz. baD' delsn. thans: C. G. J. Alkemade Sr., N. B-: O. G. J. Alkemade Jr„ Noordwijk.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2