Het Gezellen-Leven ping: ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 VIERDE BLAD PAGINA 2 Wedstrijdprogramma voor a-s. Zondag. Eerste klasse B. Vitesse IR. K. V. Z. I; Conoordia I A. D. O. JL Tweede klasse O. Victrix IH. B. C. Ila; Onze Gezellen IILis se II; D. O. S. IAlliance L Tweede klasse D. V. A. C. IDuiven II; Westlandia IV. A. P. I; V. V. L. I—G. D. A. IL Derde klasse D. Te ijlingen IIILisse UI (12 uur); Al liance IISantpoort III; H. B. C. III B. S. M. I (12 uur). Derde klasse E. St. Bernardus IO. V. V. I; S. J. C. II S. N. A. I; Leiden IIBlauw Zwart IL Vierde klasse E. Lisse IV—A. S. C. I; S. N. A. II—D. O. S. II; Meerburg IS. J. C. III. R. I. A. IIG. D. A. III; Wilhelmus IV P. F. C. III; Gr. Floris III—P. F. C. IV. Vijfde klasse A. S. J. C. IVMeerburg II (12 uur); Wil helmus IVS. Bernardus II (12 uur). Junioren-Competitie District Leiden. Af deeling A. Leiden: LeidenO. V. V. Noord wijk: S. J. C. ILisse II (Vervalt) Afdeeling B. Lisse: Lisse IIISt. Bernardus. Zoeterwoude (Dorp): A. S. O.Teijlingen. Alle wedstrijden vangen te half één aan. Waar gaat dat heen? Tn een verslag van den voetbalwedstrijd V. S. V. tegen R. C. H. in „Het Volk" is V. S. V. beschuldigd van ruw en minder fair spel. Mr. Kasse Zegel, advocaat te Haarlem, heeft daarin aanleiding gevon den om namens het bestuur van V. S. V. bij de Haarlemscbe rechtbank een aan klacht in te dienen wegens smaadschrift. KORFBAL. Wedstrïjdprograrnma voor a.s. Zondau, Westelijke afdeeling. Eerste klasse N.-H. D. V. V.Excelsior; Westerkwartier OlympiaHerculesSwift. Eerste klasse Z.-H. FluksVelox: Het ZuidenH. K. V. Tweede klasse F. H. S. V. IIFluks II; Gymnasiasten— Sellicha. Oostelijke afdeeling. Eerste klasse A. Z. K. C— E. K. C. A.; Hellas—Novioma- gum. Eerste klasse B. Ons Clubje—Oranje Zwart! Achilles— Naa. HOCKEY. Het Nederlandsche elftal naar Barcelona. Het is thans definitief dat alle spelers die daartoe uitgenoodigd zijn, de reis naar Barcelona zullen meemaken. Zooals be kend bestaat het elftal uit de heeren: Har- debeck (Amsterdam), aanvoerder en Tres- ling (H. O. C.) achter; C. van den Hagen (Hilversum), Van den Rovaert (H. D. M.) en Van Lierop (Hilversum), midden: Maas (Haagsch Lyceum)-, Jannink (Enschedé), v. Voorst v. Beest (H. D. M.), Van Wijk (T- O. G. O.) en Van Erven Dorens (Am sterdam), voor. Als invallers zulleD de hee ren J. v. d. Hagen (Hilversum), Kist en v. d. Kloest (Haagsch Lyceum) de reis mee maken. Do toer staat ondecr leiding van de heeren Tresling, voorzitter en jhr. Q.uax- les van Ufford, secretaris-penningmeester van den N. H. B. B. Ook het bestuurslid de heer Van Pallandt, zal het elftal verge zellen en voorts zullen nog eenige belang stellenden de reis meemaken. Het vertrek is op 20 December bepaald en het program ma luidt als volgt. Maandag 23 December: NederlandZwitserland; Dinsdag 24 De cember: NederlandBelgic. Van het resultaat van deze wedstrijden hangt af welken wedstrijd het Nederland sche elftal dan nog spelen moet. Eindigt Nederland op de 3de plaats, dat moeten er nog twee wedstrijden gespeold worden, pl. tegen de no's 3 en 4 van groej A, be staande uit Spanje, Duitschland, Frankrijk cn Oostenrijk. Eindigt Nederland op de tweede plaats dan wordt op Woensdag 25 December gespeeld tegen no. 2 van groep A en mocht het Nederlandsch elftal er in slagen de eerste plaats in de groep met Zwitserland en België te bereiken, dan komt het op Tweeden Kerstdag in den eindstrijd van het tournooi tegen den win naar van de andere groep. ATHLETIEK. HET VEEHTIGJARIG JUBILEUM VAN DEN K. N. V. B. De feestelijkheden, die gehouden worden ter gelegenheid van liet 40-jarig bestaan van den Kon. Ned. Voetbalbond, zijn de volgende Hedenmiddag to 2 uur in een der zalen van het R. A. I.-gebouw te Amsterdam, buitengewone bondsvergadering. Van 3.305.30 uur receptie van het be stuur van de EL N. V. B. in hetzelfde ge bouw. Hedenavond te 7.30 uur feestmaaltijd in het R. A. I.-gebouw. De buitengewone bondsvergadering. Hedenmiddag te 2 uur werd in het R. A. I.-gebouw de buitengewone algemeene bondsvergadering van den K. N. V. B. ge houden. De eerste voorzitter, de heer ir. J. W. Kips, hield daarbij een feestrede, waaraan we het volgende ontleenen: Na een woord van welkom tot de vele aanwezigen, vervolgde de heer Kips: Is het nu inderdaad een feit van zooveel belang, dat de N. V. B. 40 jaar bestaat, dat het gemotiveerd is, dat zoovelen uit alle deelen van het land samen komen om dit feit feestelijk te vieren? Is er reden tot feestvieren ©f deden wij beter stilletjes ver der te gaan en dit jaar te laten verloopen als het voorgaande en het volgende? Het antwoord op deze vraag zal wel al tijd min of meer subjectief zijn, maar toch meen ik, dat wanneer men de geschiede nis van de sport in ons land objectief rangschikt in enkele concrete feiten, daarin toch wel een aanwijzing voor de beantwoording gevonden wordt. Enkele maanden geleden hebben wij door het feest van H. F. C. gevierd het gouden feest van onze sport. In de tijden, waaraan dit feest 'ons deed denken, was voetbal een spel voor enkele bevoorrech ten, die e enharden strijd hadden te voeren tegen vooroordeel en tegenwerking. Toen 10 jaar later, in 1889, onze Bond werd op gericht waren er nog slechts 9 vereenigin- gen, die afgevaardigden naar de oprich tingsvergadering zonden. Er wercl gespeeld op openbaren grond, zooals het Malieveld in Den Haag of op een stuk van een wei land, dat een boer tegen een bescheiden bedrag wilde verhuren. Groote bedragen konden de clubs, klein als zij toen waren en met geen andere inkomsten dan de con tributie, niet betalen. De kleedkamer was een schuur of een hoekje in den stal van den boer. Thans ziet men, hoe men het land ook doorkruist, allerwege voetbalvelden, tot in de kleinste plaatsjes. Deze velden zijn goed ingericht, voorzien van een behoorlij ke clubtent, dikwijls een compleet club huis, verder tribunes, oefenterreinen enz. Het terrein vraagstuk is thans dikwijls niet meer zoo zeer een kwestie van het op brengen van meer of minder huur, maar vooral een kwestie van het beschikbaar zijn van den grond. In de meeste plaatsen heeft het gemeentebestuur begrepen, dat het tot zijn taak behoort te helpen aan de behoefte der bevolking in dit opzicht te voldoen. Het is wel opmerkelijk, dat het ook in 1879 een gemeentebestuur wac, nl. dat van Haarlem, dat, door toe te staan, dat er op gemeentegrond gespeeld werd, aan onze eerste dub het bestaan mogelijk maakte. Het publiek beschouwde in dien ouden tijd voetbalspelers als een soort van wilde dwazen. De wedstrijden werden bijge woond door leden van de spelende clubs en soms enkele nieuwsgierigen, die bij hun wandeling op het terrein verdwaald wa ren. Thans bezoeken week aan week tien duizenden onze competitiewedstrijden en hebben daar gaarne het entreegeld voor over. De gezamenlijke N. V. B.-vereeuigin- gen ontvangen thans per jaar circa een millioen gulden aan entrées van het pu bliek. De wedstrijden van liet Nederlandsche Elftal hebben steeds het meest in het mid delpunt der publieke belangstelling ge staan. Een 30-tal jaren geleden waren er al bijv. een honderd toeschouwers. Later kon men volstaan door op het terrein van een club eenige tijdelijke houten fcribune- tjes te bouwen. Thans hebben onze inter nationale voetbalfestijnen plaats in het schitterende Amsterdamsche Stadion, een van de bo'angrijkste bouwwerken van den tegenwoordigen tijd, dat met opoffering van verscheidene tonnen gouds is tot stand gekomen. Zoo zou ik U nog kunnen wijzen op tal van andere verschillen tusschen toen en nu. Het voetbalspel, weleer dikwijls van onderwijszijde verboden, maakt thans een deel uit van het onderwijs in lichaams oefeningen en schoolwedstrijden worden allerwege georganiseerd. De pers, die weleer geen regel druks voor de sport over had, brengt thans kolommen, ja pagina's vol sportnieuws. Ik kan zoo doorgaan en opsommen nog aan dengene, die 't eerst zijn boekje inle vert-, m. a. w. het vereischte aantal K. M. heeft afgelegd. Dus morgen allen present. R. K. Athletïek- en Sportvereeniging „Rood-Wit". Zooals reeds bekend zal morgen Dec. bet wandelseizoen worden geopend en kunnen onze Rood-Witten hun hart weer oens goed ophalen. De Juniores zullen het wandelseizoen in zetten met een marsch van pl.m. 10 K.M., vertrek vanaf het Noordeindsplcin om half drie en de Seniores onzer vereeniging 18 K.M. eveneens vanaf Noordeindsplein om 2 uur. Deze marscben zullen gelden voor het reeds bekend gemaakte populaire K. M.- boekje, dat onder de wandeling zal worden overgereikt. Daar er nog vele andere trai- ningsmarschen e. a. op ons win terp rogram voorkomen en deze marschen dus vlug moe ten worden afgewerkt heeft de eerste se cretaris gemeend een prijs beschikbaar te stellen, welke zal worden overhandigd WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift". Gisteravond had de eerste officieele trai ning op de hometrainers plaats over 5 K.M. in het clublokaal bij den heer v. Mei zen. Wat het rijden der aanwezige renners betreft, dit kan zeer schitterend genoemd worden, zooals uit de gemaakte tijden ze ker ook wel blijkt. Voor deze eerste gelegenheid was er voor hem, die den snel sten tijd had gemaakt, een medaille disponibel gesteld. W. Graafmans en Th. Wurzer waren hiervoor in aanmerking gekomen, want zij hadden beide 2 min. 33.4 sec. noodig voor de 5 K.M. Daarom moest er geloot wie dezen prijs zoh ontvangen; W. Graafmans werd de gelukkige winnaar. De tijden der andere renners zijn ge worden: J. Groenewegen 2 min. 34.S sec.; tal van voor ieder waarneembare bewij zen voor de groote ontwikkeling, die onze sport heeft genomen, maar alles, wat ik TJ noemde betreft slechts den uiterlijken ver schijningsvorm van onze sport. Dit alles betreft niet de kern vah de zaak, die kern raak ik aan, als ik deze vraag stel: heeft onze sport aan het Nederlandsche volk iets goeds gebracht? Ik merkte reeds op, dat aanvankelijk ons spel gespeeld werd door enkele bevoor rechten. Hun voorgaan, hun pioniersar beid, hun strijd voor onze zaak, hun en thousiasme, wat wij alles niet anders dan met dankbaarheid en eerbied kunnen her denken, heeft den weg er toe geopend, dat het spel kon worden een sport voor de massa, niet alleen meer voor enkele be voorrechten, ï"nar voor alle lagen van de samenleving. Het is vooral de voetbalsport geweest, die in het volk heeft doen ontwaken den lust naar het levendige spel in de open lucht, dat de hoogst noodzakelijke afwisse ling geeft in den dagelijkschen arbeid. De N. V. V. heeft geworsteld, de N. V. B. heeft gewerkt, de N. V. B. is geslaagd. Dit te mogen constateeren moet toch een oorzaak van diepe vreugde voor ons allen zijn. Is er dus alle reden tot groote vreugde, dit gevoel van vreugde zal geadeld zi>. door dankbaarheid. De oorzaken van het succes van de voetbalsport zijn drieërlei. In de eerste plaats de aard van het spel zelf. De techniek eischt van den spe ler snelheid, kracht, behendigheid, uithou- dingsvermogende tactiek eischt zijn voortdurende geestesbezigheid, opmerkings vermogen, snel begrijpen en snel besluiten. Toch ware ons spel stellig niet tot zoo groote ontwikkeling, gekomen, indien de ontwikkeling van het maatschappelijk le ven niet tot de behoefte aan volkssport had geleid. Er moest een reactie komen op het intellectueele rationalisme van de vo rige eeuw. Thans is op velerlei gebied die reactie waarneembaar; de moderne sport- beschouw ik als een der uitingen daarvan. De verbetering der sociale, toestanden, de emancipatie der arbeidersklasse deed den volksgeest veranderen. Nieuwe behoeften werden geschapen, levensvreugde kwam binnen ieders bereik en men zocht de vol doening daarvan op vrijen, gezonden, breeden grondslag. Sleur, conventie, duf heid, werden meer en meer verbannen uit de samenleving, waarin de sport op hare wijze kleur, levendigheid, vroolijkheïd, bracht. De volksziel houdt van den moreel en physiek sterke, den overwinnaars in eerlijken forschen kamp. De zin voor ro mantiek, die zoo lang in het volk geslui merd had, kwam in de sport weer tot uiting. De derde oorzaak voor het slagen van onze sport is naar mijn meening de wijze van organisatie, die men daarvoor gevon den heeft. Het spel is een partijspel; orga nisatie in vereenigingen is dus een dwin gende noodzakelijkheid, wac bij indivi- dueele sporten, althans theoretisch, niet zoo noodig is. Na dank gebracht te hebben aan allen, die meehielpen om den bond groot te ma ken, vervolgt spr. Hoe zal de Bond zich nu verder ontwik kelen? Niemand kan het "zeggen. Stellig heeft de sport haar taak nog niet vol bracht; zij zal nog langen tijd een der beste middelen ktmnen zijn om het volk vreugde en gezondheid te brengen. Op deze sociale zijde van het werk van den Bond zal meer en meer de nadruk gelegd worden,' ten voordeele van de sport. Sport als begeerenswaard goed voor het volk kan ik mij niet anders denken dan als amateursport. Het amateursbegrip moet leiddraad blijven, al zal de uitwerking van dat begrip zich naar de veranderde tijds omstandigheden wijzigen. Binnenslands zal de Bond de middelen moeten vinden om veel verder te gaan op den ingeslagen weg van het verleenen van hulp bij het tot stand komen van speelter reinen, de opleiding van spelleiders en oefenmeesters zal in vermeerderde mate een onderwerp van bondszorg worden, de juiste plaats van de voetbalsport bij de op voeding van do schooljeugd zal gezocht en aangewezen moeten worden, het verleenen van hulp en het scheppen van gelegenheid voor medische onderzoekingen op het ge bied van de voetbalsport zal steeds meer aandacht vragen, de Bond zal moeten hervatten de tot heden, mislukte pogingen om de voetbalsport te organiseeren voor hen, die bezwaren hebben tegen het spe len op den Zondag, en zoo is er nog heel wat meer te noeben, dat uaast de organi satie van het wedstrijdwezen de taak van den Bond zal uitmaken. Om die taak te kunnen volbrengen zal de Bond als in het verleden een beroep moeten doen op de bekwaamheid en werklust van velen, die liefde voelen voor sport en Bond. J. Riethoven 2 min. 43 sec.; E. Sladek 2 min. 44.2 sec.; J. P. Riethoven 2 min. 58.2 sec. Morgen zal de eerste wedstrijd voor bet kampioenschap op de hometrainers verre den worden. Deze wedstrijd gaat over 1 K.M. in series. De opening van het clublokaal is 9.45 u., aanvang van den wedstrijd 10.45 uur. ZWEMMEN. Gertrude Ederle. Naar men weet is de Amerikaanscao zwemster Gertrude Ederle beroepszwem ster geworden. Zij geeft vrij geregeld zwem- demonstraties in specialiteiten, theaters en circussen. Dit schijnt fina-ncieel geen slechte onderneming te zijn, haar inkomen per jaar wordt tenminste geschat op 150.000. Nieuw wereldrecord. De Amerikaan Kojac heeft gisteren ic New York zijn eigen wereldrecord over 220 yards backstroke verbeterd van 2 min 38.4 sec. tot 2 min. 36.2 sec. LUCHTVAART !n een sneeuwstorm omgekomen» Uit Cleveland (Ohio) wordt gemeld: De piloot van een potstvliegtuig, dat Maan dag in een sneeuwstorm geraakte en sindsdien vermist werd, is gisteren door een farmer dood naast de overblijfselen van zijn vliegtuig gevonden. Financiën en Economie DE OCTROOIEN VAN PHILIPS. Philips gaat zijn recht vervolgen. Sinds eenige maanden is in de wereld van den Radio-handel groote beroering en zenuwachtigheid ontstaan tengevolge van een door de N.V. Philips' Radio tot de Nederlandsche handelaren en fabrikanten gerichte circulaire. In deze eirculaire maakt Philips aan spraak op licentie-betalingen, op grond van een aantal General Electric-octrooien, waarvan Philips de rechten in Nederland verwierf. Een Nederlandsch octrooi geeft den- gene, aan wien het verleend of door den rechthebbende overgedragen is, het •'uit sluitend recht het geoctrooieerde voort brengsel m of voor zijn bedrijf te vervaar digen, in het verkeer te brengen, verder te verkoopen, te verhuren, af te leveren of voor een of ander in voorraad te heb ben of wel te gebruiken. Wanneer dit recht een of ander spe ciaal artikel betreft of een bepaald onder deel, zal niemand zich door dit wettelijk gewaarborgd monopo'ie gekrenkt of ach teruit gezet voelen. Doch hot schijnt, dat Philips met het aankoopen van die oc trooi-vechten zoo ongeveer het uitsluitend vervaardigingsrecht van alle toestel-onder- deelen zou hebben verworven, zoodat er weinigen zouden zijn, die bij 1/t bouwen van een toestel geen octrooi recht van Philips zouden schenden. Dit geldt alleen voor degenen, die het bouwen van raclio- toeste7len als onderdeel van hun bedrijf uitoefenen eti ge'dt niet voor amateurs, die voor eigen pleizier een toestelletje in eik-aar knutselen, al maken zij dan ook een Phi'ipstoestel precies na. Nu wordt de draagwijdte van die oc trooi rechten aan Philips betwist, zocdat het niet te verwonderen is, dat de radio- constructeurs, dia geen vergunning (licen tie) van Philips hebken gekregen, niet ae- coord gaan met die circulaire maar in verzet komen tegen zooa7s zij dat noe men de intimidatie-practijken van het Philips concern. Zelfs werd er een comité van actie op gericht, dat echter nog weinig kon uitrich ten zoolang Philips riet werkelijk tot ver volging van zijn al of niet vermeende rech ten overging. Dit is evenwel thans gebeurd. De firma Ridderhof en v. Dijk te Zeist heeft mede- deeling ontvangen, dat zij zal worden ver volgd wegens inbreuk op de patenten van Philips. Het genoemde comité van actie heeft daarop geantwoord met een proclamatie aan het Nederlandsche volk, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „Sedert eenige maandeu leeft een zeer nijver deel van onze landgenoot en onder een voortdurende bedreiging met den to- 1 talen ecenomischen onderga"?. De Philips-fabrieken te Eindhoven, een der twaalfhonderd Nederlandsche firma's die zich toe'eggen op den verkoop en bouw van radio-ontvang toestellen, hebben zich n.l. voorgenomen, aan vrijwel alle con currentie een eind te maken, en de radio industrie geheel en al te monopoliseeren in haar eigen onderneming. Zij meenen de macht daartoe te kunnen ontleenen aan het feit, dat zij enkele ja ren geleden, niet dooi' eigen vinding, maar door haar relatie met de General E'ectric Company, de beschikking hebben gekregen over een zestal patenten, waaronder vol gens haar uitlegging practisch de geheele radic-toestel'en-fabricage zou vallen. Wij kunnen te dezer plaatse niet in gaan op de vraag, of deze uitlegging juist is. Zoo noodig zullen wij Philips' opvat tingen in dit opzicht voor de rechtbank met alle macht bestrijden. Vast staat in ieder geval, dat de Phi lips-fabrieken een met alle middelen door- gezetten aanslag beramen op de vrijheid van de Nederlandsche radio-industrie. Terwijl toch de bedoeling van het bescher men van uitvindingen door de Octrooiwet nimmer kan zijn geweest, iemand, wie dan ook, in slaat te stellen, zich voor een lut tel bedrag de macht te koopen, om een terreur uit te oefenen over een zoo groot aantal eerlijke, nijvere andere industriee- len. rhilips stelt ons voor de keus: slaver nij of den economïschen ondergang. Geen wonder, dat tegen deze noodlottige voor nemens over het geheele land een machtig protest is gerezen. Vrijwel alle onafhan kelijke toestelbouwers en handelaren, grooten zoowel als kleinen, hebben zich vereeuigd in een Comité van Actie, dat thans voor het eerst een beroep wenscht te doen op de publieke opinie van ons volk, dat aanslagen op zijn vrijheid nimmer heeft geduld. Vóór dat de Philips-fabrieken velen on zer zullen slepen in een langdurig proces roepen wij ons volk op, zich als een man achter ons te scharen, uit naam van allen, die jaren voordat Philips' Radiofabrieken ontstonden, zich reeds met al hun ijver, energie en kennis der techniek, hebben toegelegd op de ontwikkeling der radio- industrie". Door velen en niet alleen radio-han delaren zal het verloop van dezen strijd met belangstelling worden gadegeslagen. MEDEDEELINGEN. Woensdag 27 Nov. had de trekking plaats van de loterij voor het Komperman- fonds. Deze week zijn de meeste prijzen door de gelukkige winnaars afgehaald. Vanavond bestaat hiertoe nog gelegenheid tusschen acht en negen uur op de boven zaal van het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Dinsdag a.s. verplichte maandvergade ring voor de afdeeling Gezellen. Zij die wettig verhinderd zijn geven daarvan schriftelijk kennis aan den Vice-Praeses. Aanvang der vergadering kwart voor ne gen precies. Zondag 15 Dee a.s., Dinsdag 17 en Don derdag 19 Dec. d.a.v. wordt door prof. J. Niekel van het Seminarie te Warmond voor de leden van onze Vereeniging een cursus gegeven in de Katholieke Maat schappijleer. Alle leden houden zooveel mogelijk deze avonden vrij. HET WORDT EEN SUCCES, ALS WE ééN ZIJN. De St.-Josephs-Gez. Ver. wil zijn een katholiek sociale vereeniging; aldus luidt de aanhef van het program der Gez. Ver., een program, waarvan het groote doel is, den katholieken jongeman op te voeden tot een degelijk lidmaat van Kerk en Maatschappij. De sociale paragraaf van het Kolpings- program was voor ons aanleiding, het vo rig jaar een cursus te organiseeren, waai door een drietal sprekers uiteengezet is de dwaling van het socialisme. Die avon den waren een groot succes, want door de talrijke aanwezigen is veel, heel veel ge leerd. Doch alléén het gevaar kennis is niet voldoende, dat snapt een ieder, want ook moet gekend worden het middel, om dat gevaar af te wenden. Dat het socia lisme noch op godsdienstig noch op maat schappelijk gebied door ons kan worden aanvaard, is bekend genoeg. Al mogen we niet beweren, dat al haar werk verkeerd wasMaaren daar gaat het om, wat zij bezitten, bezitten wij ook, en wij hebben nog meer zelfs. Voor ons, Katho lieken, geldt het parool: Christus vóór al les. Het socialisme, (we hebben dat vorig jaar geleerd) en alle daarmee in verband staande „isme's", willen een maatschappij, waarin Christus niet wordt erkend. Echter, tegenover die leerstellingen staat onze katholieke maatschappijleer, welks rij ke inhoud aan ons verklaard zal worden op Zondag 15, Dinsdag 17 en Donderdag 19 Dec. a.s. Gezellen van Leiden, houdt die avonden vrij. want gelijk het vorig jaar kan ook deze sociale cursus een succes worden, als we komen, allemaal, om te leeren datgene wat voor ons, Katholieken, zoo brood noo dig is, om de zieke maatschappij' der 20e eeuw te doen herstellen in Christus. Het bestuur der Studieclub „St. Petrus Canisius". K0LPINGS GEBOORTEDAG. Op S Dec. 1813 werd Kolping te Kerpen bij Keulen geboren. 't Was in den glorievollen tijd toen alle volken van Germaanscken stam zich los maakten uit de knellende vuist van den Corsikaanschen veroveraar. Toen sohonk God aan den arbeidersstand dezen onver- geiijkelijken man, die de sociale ontwikke ling van het herlevende Duitsche volk ging leiden volgens de onvergankelijke wetten des Christendoms. Hij behoort voorwaar tot de edelsten en de bestenEen priester die den gloed van zijn liefde ontleende aan de liefde van Hem, die om wille van Zijn volk Zijn Bloed en Leven gegeven had aan een kruis. Wiens werkdadige naastenliefde zich veel verder uitstrekte dan de grenzen van zijn groot Duitsch vaderland. Het werk van Kolping: de Kath. Gezel len-Vereeniging, was reeds meer dan 80 jaren lang ten zegen voor de aankomende jeugd, voor het eerzame handwerk, voor heel den arbeidersstand. Dat geldt voorzeker op de allereerste plaats voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, waar zijn stichting: De Ge zellen-Vereeniging, zich zoo ontzaglijk heeft uitgebreid, vee] meer dan in onze lage landen aan de zee. Maar al is de uit breiding van Kolping's werk hier te lande, jammer genoeg, niet zoo groot als daar, al is dat werk hier overgebracht en aange past aan onze nationale toestanden, wij staan toch te boek als leden van de groote Vereeniging, als zonen van Vader Kol- Zijn geboortedag zullen wij dan ook dankbaar gedenken, en op den 8en Decem ber ten minste een kort gebed storten hem ter eer, om door zijn voorspraak van God te vragen den groei en bloei van wat anderen na hem en op zijn voorbeeld on der ons hebben gesticht en in siand ge houden; voor ons zelf de noodige kracht om dat moeizame werk vooruit te bren gen door ons altijd en overal en in alles waardige leden te toonen onzer Vereeni ging: Zonen van Vader Kolping. DAMCLUB „DE TWEE SLEUTELS". De uitslagen der partijen j.l. Maandag gespeeld voor de onderlinge competitie zijn als volgt: Nijhujs—F. Uphoff 2-0 H. DingjanW. Devcling 2—0 A. Sneeboerv. Kempen 1—1 v. KempenP. Brouwer 1—1 A. SneeboerBilderbeek 0—2 H. DingjanFrentrop 2—0 P. BrouwerF. Uphoff 2—0 v. KempenH. Dingjan 0—2 NijhnisBilderbeek 2-0 Fentropv. Kempen O—3 H. DingjanBilderbeek 2—0 P. BrouwerBilderbeek 2-0 Maandagavond voortzetting der compe titie welke nog ongeveer drie weken z» duren. Alle dammers dus present.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14