VIERDE BLAD - PAGINA 1 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Het Mysterie van Heath Hover ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 SPORT Vorstenbezoek. Eindelijk heeft de koning van Italië zijn zenuwachtigheid overwonnen en 'heeft hij op den voor avond van St. Nicolaas een bezoek ge bracht aan den Paus. Reeds vele souvereinen hebben den te- genwoordigen Paus in het Vaticaan 'be zocht, zooals de koningen van België, Spanje, Engeland, Zweden, Bulgarije en Egypte en ook ex-koning Aman Oellah van Afghanistan, maar de koning van Italië, die toch om zoo te zeggen naast de deur woonde, stelde zijn 'bezoek maar telkens uit, niettegenstaande heb herstel der betrekkingen tusschen den Paus en den Italiaanschen Staat reeds dateert van 11 Februari 1929. Het is bekend, dat de Italiaanscbe ko ning niet bepaald overvloeit van hartelijk heid en vriendelijkheid jegens het Vati caan, en in dit verband zal de kwestie van het te volgen ceremonieel wel heel wat hoofdbrekens hebben gekost en on derwerp zijn geweest van langdurige on derhandelingen. Overigens vas dat ceremonieel natuur lijk zoo schitterend als dat onder de ge geven omstandigheden maar mogelijk was, rekening houdend met de groote histori sche beteekenis van dit bezoek. Het beteekent toch niete minder dan de kroon op het werk van meer dan een halve eeuw; de handdruk der verzoening tussöhen twee souvereinen, die gedurende tientallen van jaren elkander vermeden; de offieieele bezegeling van het Verdrag pwan Lateranen. Voor het eerst betrad de koning van Italië de St. Pieter en boog zich voor de marmeren graftombe van den H. Petrus. De rots van Petrus als symbool in de Eeuwige Stad. Pacificatie van Gent. On recht houcU nimmer stand, noch in de Eeuwige Stad, noch waar ter wereld ook. In. België kon de onderdrukking van de Vlaamsohe taal nergens anders toe lei den dan tot groeiend verzet. Voor dat verzet is tenslotte de liberale partij ge-* zwicht, waardoor de inmiddels ingetreden kabinetscrisis kon worden opgelost. Dank zij het toegeven der 3b er alen is het oude ministerie-Jaspar thans het nieuwe mini sterie-Jaspar geworden, d.w.z., alle minis ters zijn teruggekeerd. Dit beteekent, dat ten aanzien van de vervlaamscfiing der GentsChe 'hoogeschool aan de wenschen der Vlamingen zal worden tegemoet geko men. De pacificatie van Gent in den jare 1929. Bovendien zullen de Vlaamsche eischen Inzake lager- en middelbaar onderwijs worden ingewimsd. Onze Zuiderbroeders zullen het volgend jaar weer vToolijk het onafhankelijkheids- feest kunnen vieren. Ontruiming. - Ook onze Ooster buren vieren thans onafhankelijkheidsfees ten; zij vieren de bevrijding van het Rijn land. Deze vervroegde ontruiming is een gevolg van de vervullTngspolitiek van- Stre- semann, wiens politiek in de aanneming van het plan-Toung haar bezegeling vond. De be vrij üingsmirziek uit' het Rijnland klinkt den DuitsCh-nationalen, die zioh schaarden achter het vaan van Hugenberg, als 'honend gekrijsoh in de ooren. Zij, de oude monarchisten, in wie de revanche-geest nog werd levendig gehou den, hebben zioh altijd met hand en tand verzet tegen Stresemann's verzoeningspoli tiek en thans moeten zij ervaren, hoe men juicht om de vruchten, welke die politiek heeft voortgebracht. Zelfs toen het Toungplan reeds "was aan genomen in den Rijksdag, hebben z er zioh nog tegen verzet en een referendum, doorgedreven over een wet tegen de z.g. „slavernij van het Youngplan". De Duit- sche rijksdag heeft dit wetsontwerp verle den week Zaterdag met overweldigende meerderheid verworpen, maar na de aan neming van het Volksbegehren zal ook het Duitsche volk zioh over deze wet hebben uit te spreken. Het referendum zal op 22 December worden gehouden en men verwacht niet anders of het Duitsche volk zal met even sprekende cijfers deze dwaas heid van de hand wijzen. De dwaze politiek van Hugenberg c.s. heeft; intusschen reeds geleid tot een cri sis in de Duitsch-nationale partij. Meer dan- een dozijn D.-nationale afgevaardigden zijn met ruzie uit de partij getreden en de voorzitter graaf "Westarp, die de meer ge matigde richting vertegenwoordigde, is af getreden. De ontruiming van het Rijnland bracht tevens de ontruiming mee van de D.-nat partij. enk om Kellogg! De vorige week scheen het, alsof de mogendheden geen aanleiding zouden vinden om stap pen te doentot interventie in het Chi- neesehRussisch conflict, doch Amerika heeft toch het initiatief genomen om .een nota te richten aan Öovjet-Rusland, ten einde de machthebbers er aan te herinne ren, dat- zij het Kellogg-pact mede had den onderteekend, waardoor ook zij af stand hadden gedaan van den oorlog als instrument van buitenlandsche politiek. Engeland en Frankrijk hebben zich daar bij aangesloten, Duitsphland en Japan niet. Deze herinneringsnota viel te Mos kou allesbehalve in goede aarde. In de befaamde bolsjewieksch beleefde termen wees Moskou er op, dat het wel een zeer eigenaardigen indruk maakte, dat het juist Amerika was, een land, dat niet eens betrekkingen met de Sovjets onderhield, dat Rusland op z'n plicht kwam wijzen. Verder wilde Moskou wel eens we ten, wat Amerika er eigenlijk mee te ma ken had, als de Russen him eigen grenzen verdedigden en of Amerika meende, dat het paraat houden van oorlogsschepen en strijdkrachten in China, zooals door eenige groote mogendheden geschiedt, soms wel in overeenstemming was met het Kellogg- pact, Intusschen had Rusland zijn troepen reeds uit Mantsjoerije teruggetrokken en waren, de Ghineesche onderhandelaars al op weg naar Chabarowsk, waar zij met de Russen tot overeenstemming zijn gekomen. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat het Rusland slechts te doen was om de Chineezen bang te maken en dat een be zetting van Mantsjoerije geenszins in het voordeel van Rusland zou zijn. Daarom :'s de tuchtigingsexpeditie met een sisser af- geloopen. Maar als Moskou nu eens wel voordeel gezien zou hebben in een open lijken oorlog met China, wat zou er dan van het Kellogg-pact terecht gekomen zijn? Wij wagen het niet een antwoord te geven. Ende des esp ere ert niet! Optimisme. Optimisme is een be nijdenswaardige eigenschap. Hoover, de Amerikaansche president, scüijnt zoo'n ge lukkig merisch te zijn. Hij heeft in zijn jaarlijksche boodschap aan het Congres gezegd, dat hij groote verwachtingen koes terde van de a.s. vlootconferentie. Niet zoo zeer omwille van de cijfeTs der Amerikaan sche militaire uitgaven. Alleen dit jaar bedragen de militaire uitgaven al ruim 730 millioen dollar en men zal moeten er kennen, dat, ook al neemt men de hoogere levenskosten in Amerika in aanmerking, die uitgaven toch weinig in overeenstem ming zijn met de positie die de aan hun grenzen door geen militaire mogendheid bedreigde Vereenigde Staten ten aanzien van hun nationale verdediging innemen. Hoover zelf noemt de uitgaven hooger dan van de „meest militaire" landen ter wereld. Toch is hij optimistisch over de a.s. resultaten der vlootconferentie, maar hij waarschuwt de mogendheden, dat zij wel hun best mogen doen en erg inschik kelijk zijn, want, anders zullen de V. S. genoodzaakt zijn om in de eerstyolgende 6 jaar nog eens extra, 1200 millioen dollar aan nieuwen vlootbouw uit te geven. Op timisme is een moeilijke eigenschap! NEDERLAND—BELGIE. Een van de meest belangrijke ev<>_^- menten, die ter gelegenheid van het veer tigjarig jubileum van den thans Koninklij ken Nederlandschen Voetbalbond plaats vinden, is wel de jubileumwedstrijd tus schen de vertegenwoordigende elftallen van Nederland en België. Dit gebeuren zal ook meer dan alle andere festiviteiten de be- landstelling van duizenden en tienduizen den in ons land en in België, ja zelfs in onze Oost, trekken. In onze Oost, ja, want per radio zal de wedstrijd morgen door den Philips-Radio-Omroep naar Indië wor den doorgezonden. Juist, omdat wij dit gebeuren als het voornaamste deel van 40-jarig jubileum beschouwen hopen wij, dat het als zoodanig ook moge slagen. Maar daarom is noodig, dat de Hollan ders eens een einde maken aan de inzin king, die do laatste jaron tegen de Belgen waameemjjaart is. Een overwinning bij dit mooie jubileum zott voor het bestuur van den K. N. V. B. een mooi cadeau zijn, dat dankbaar zal worden aanvaard. Het zou ook een' rehabilitatie zijn van de teleur stellende resultaten, die de Oranjeman nen den laatsten tijd hebben geboekt. Deze extra-wedstrijd tegen de Belgen zal Het totaal resultaat der tot heden, ge speelde wedstrijden is uitgedrukt in de volgende cijfers: gesp. gew*. gel. verl. v.t. pnt. Nederland 38 'l8 S 12 87—66 44 België 38 12 8 18 6687 32 De wedstrijd vangt des middags te 2 uur aau. wel een uitverkocht huis trekken, temeer wijl er natuurlijk meer dan anders uitnoo- digingen zijn verzonden. Dat België voor dezen wedstrijd is uit- genoodigd is natuurlijk wel logisch. De Bel gen worden terecht als onze sterkste te genstanders aangemerkt en de uitslagen zijn daarom te bewijzen, dat zulks niet zoo verkeerd is. Intusschen zijn de Belgen met deze uitnoodiging zeer vereerd, maar tevens zullen zij er alles opzetten, om ook thans een overwinning te behalen. En hun goede wedstrijd tegen Londen, dopr hen met 73 gewonuen, doet vermoeden, dat zij tot goede dingen in staat zullen zijn. De jubileum-wedstrijd van morgen is de 39ste, die tusschen beide landen gespeeld wordt. Jammer, dat er niet één meer ge speeld is, want dan zou de wedstrijd van morgen zelf ook het karakter van een ju bileum gedragen hebben. Over de verwachtingen valt verder wei nig te zeggen. Beide landen brengen een uitstekend elftal op de been. Van den wed strijd op 5 Mei jl. te Antwerpen zijn bij dc Hollanders 6 spelers gehandhaafd, nl. v. d. Meulen, v. Kol, G. Landaal, Kools (toen in de voorhoede nu in de middenlinie), Bak- huys en W. Tap; bij de Belgen eveneens 6, nl. de Bie, Hooydonckx, Van Halme, v. Averbeke, P. Braine (die van do reserve plaats wellicht weer in de voorhoede zal lcomen wegens schorsing van R. Braine) en Moeschal. De vermoedelijke opstelling der elftal len is als volgt: LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse. 12 uur: Alphen 3L. M. C. 1. 2 uur: L. F. C. 2L. Boys 1 11 uur: Lugdunum 2A. S. C. 3 1 uur: V. O. G. 1Alphia 3 Tweede klasse. Ora 2 uur ontvangt Teijlingen I het ster ke Donk I uit Gouda. Wij zijn de laatste, wedstrijden wel tevreden over het spel van het eerste elftal en dit is zekér te dan ken aan de verdraagzaamheid onder elkan der. Men gaat nu beseffen, dat het toch maar pleizjerwerk is en zoodoende kan men dan ook zoowel een overwinning als een verloren wedstrijd verdragon. Dit laatste liet voorheen nog al eens wat te wenschen ovor. Vandaar dat nu alles beter van stapel loopt. Wij zijn er van overtuigd, dat het wel zal spannen tusschen Teijlin gen en Donk, daar geen van boido een puntje zal willen afstaa.n. Ons inziens heeft Donk de beste kans, daar zij toch wel sterker is, maar als men wil, weet men dikwijls nog niet, hoe ver het gebracht kan worden. Wanneer het weer wat medewerkt be looft het een prettige dag te worden. Het terrein is in beste conditie. Om 12 uur speelt Teijlingen IILisse III op Sporthof, In dez8 ontmoeting kunnen wij niet anders voorspellen dan oen over winning voor Lisse, maar het is eenmaal voetballen en daarom is het altijd onwis. Allen denken eraan op tijd aanwezig te zijn. De Junioren trekken naar A. 8. C. (Zoe- terwoude Dorp). Wij gelooven niet, dat dc nieuwe vereeniging er nog zoo goed in zit, zoodat wij. als wij niet te brutaal zijn, het op een Teijlingen-overwinning houden. Het vertrek is bepaald 'om 11.30 vanaf de Kas- tanjelaan. Wedstrijd programma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Helios—KimbriaR. K. V. V. L.Val kenburg: CaesarV. V. H.; R. K. O. N. 8. G. S. V.; Sitt. BoysO. V. G.; Marsana Grevenbicht. Eerste klasse D. Do MeerWilskracht. Eerste klasse E. H. B. 0.Leonidas; V. V. Z.T. Y. B. B.; G. D. A.Graaf Willem; D. E. M. L. en Snel; D. H. L.Lisse. Tweede klasse M. Graaf Willem IIExcelsior: Leonidas II8. J. O.; Teijlingen—D'. O. N. K.Spar taanBlauw Zwart; DuivenLeiden. DIOC. HAARL. BOND. R. K. S. V. „S. N. A." (Stompwijk). Indien het weer de vplden bespeelbaar laat zal er voor onze elftallen a.s. Zondag een zware dag aanbreken. Het eerste elf tal zal de moeilijke reis moeten maken naar Noordwijk waar het S. J. C. II zal ontmoeten. Thuis werd reeds met groote cijfers verloren en als er niet anders ge speeld wordt loopt het weer op oen ne derlaag uit. Eorste elftallers, de 2 puntjes die binnen -waren, zijn jullie reglementair weer kwijt, dus zorgt nu eens voor nieuwe. Laten jullie je Zondag nu eens van je bes te zijde zien en zorgt voor een verrassing. Het tweede elftal zal op eigen veld de reserves van D. O. S. partij moeton geven. In de Veen werd op 't kantje af onver diend verloren. Misschien kan het hier eens anders worden. Nemen jullie maar eens geducht revanche en als ook jullie je beste beentje voorzot, kunnen we wel eenig suc ces verwachten. R. K. S. V. „0. V. V." Morgen zal het eerste elftal den strijd aan moeten te binden tegen Bernardus I in den Groenendijk. Daar dit elftal nog steeds ongeslagen is zal het oppassen zijn. Dus O. V. V. flink aangepakt van hot be gin tot het eindsignaal. Het, vertrek is vastgesteld te 1.15 uur vanaf het station met den autobus van den dienst Leiden Boskoop. Wij raden do leden aan om reeds te 1 Uur aanwezig te zijn vanwege het beperkt, aantal plaatsen. De junioren gaan te gast bij de junioren van Leiden. Wanneer er goed samenge speeld wordt jongens dan zullen do pint jes wel mee naar Oegstgeest gaan. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Internationaal. Amsterdam: NederlandBelgië. De competitie. AFDEELING I. Eerste klasse. ExcelsiorSparta.; HaarlemD. F. C. Tweedeklasse A. West FrisiaK. F. C. AFDEELING II. Tweede klasse A. s. v. v.—D. H. C.; R. F. C.—V. I. O. S. Tweede klasse B. XerxesFortuna; vSteeds Hooger Gouda. Derde klasse B. OlympiaLugdunum, Vierde klasse A. D. V. V.R. O. L-; de Ooievaars—T. O. G. O. Res. 3 e k 1 a s s e A'. A. D. O. IllXerxes III; Alphen II H. V. V. IV. AFDEELING V. Eerste klasse. VelocitasLeeuwarden; AlcidesVeen- dam; AchillesW. V. V. 2 uur: L. D. O. 1A. S. C. 4 1 uur: L. Boys 2Alphia 3 12 uur: L. F. O. 3-D. S. O. 1 2 uur: U. V. S. 4Lugdunum 3 Derde klasse. 12 uur: Alphia 4D. S. O. 2 1 uur: Lugdunum 4xAlphen 4 10 uur: V. O. G. 2—R. O. L. 3 2 uur: L. M. O. 2L. F. O. 4 Vierde klasse. 12 uur: L. D. O. 2—A. S. C. 5 10 uur: L. F. C. 5-R. C. L. 4 11 uur: U. V. S. 5-L. F. O. 6 11 uur: Lugd. 5IJ. V. S. 6 (bijterroin) w R. K. FEDERATIE. Overzicht We zullen liet vandaag heel kort maken; de kans toch, dat vele wedstrijden door slechte gesteldheid der terreinen niet zul len doorgaan is heel groot. Volgens het programma moet Lisse naar D. H. L„ wat voor de Lissenaren een nieu we nederlaag kan beteekenen. Wat het programa der clubs uit de tweede klasse M. betreft, slechts voor Teij lingen is in onze omgeving een thuiswed strijd vastgesteld en wel tegen D. O. N. K. Voorts moet S. J. C. naar de reserven van Leonidas, Leiden naar Duiven en Blauw Zwart naar Spartaan. R. K. S. V. Teijlingen. Voor a.s. Zondag is zoowel voor het eer ste als voor het tweede elftal een thuis wedstrijd vastgesteld. Nederlandc VAN DER MEULEN VERMETTEN VAN KOL KOOLS VAN DER WILDT BREITNER LANDAAL W. TAP BAKHUYS VAN DER BROEK VAN DER HEIJDEN Scheidsrechter 0 DtTOFF (Zwitserland) BASTIN MOESCHAL VOORHOOF P. BRAINE MICHIELS VAN AVERBEKE VAN HALME VAN POUOKE HOOYDONCKX LAVIGNE België i DE BIE. FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 26) Eerst hoorde ik het, hoorde het bewegen, maar zelf had ik me niet kunnen bewegen, al had ik mijn leven er mee kun nen redden. Ik durfde zelfs de kaars niet aan te steken. Ik hoorde voetstappen, lichte voetstappen, naar het bed toeko men. O, het was afschuwelijk, ijsolijk ge woon. Ze zweeg even en keek weer met een snellen, verschrikten blik achterom, alsof zij verwachtte, daar het „iets" te zul len zien. En toenhoor nu eens, ze pakte haar oom bij de polsen, was er iets kouds en klams, dat roijn gezicht aan raakte, eventjes maar, het voelde aan als de vingers van een doode. Bij het licht van het haardvuur zag ik de blauwe om trekken van een gedaanteen toen sprong ik het bed uit en holde naar bene den. Melian, wees kalm kind, jc moet een benauwden droom hebben gehad, waar schijnlijk het gevolg van ons gesprok. Maar Mervyn was, innerlijk heelèmaal niet overtuigd van de waarheid van de woor den waarmee hij haar poogde gerust te stellen. Hier, zei hij, drink dit maar eens lit Dan zal je wel weer gauw op je ver- ,Wl komen! Dit was een glas port, dat hij bij het buffet was gaan inschenken. Zij nam er langzaam een paar slokken van en voelde zich toen wat beter. Mooi zoozei hij. En nu moet je eens goed luisteren. Je hebt nu sinds veertien dagen in die kamer geslapen, en je hebt nooit iets gemerkt, nietwaar? "Wel, ik heb er zelf wel een week geslapen, voor je kwam. Hij had dat laatste als een geruststel ling bedoeld, maar hij had de woorden nog niet gezegd, of hij had er spijt van. klaar waarom bent u er gaan slapen, oom Mervyn? vroeg het meisje snel. Waarom? wel, om te zien of het er geriefelijk was en niet vochtig enzoo. Hij vroeg zich af, of ze zijn utleg accep teeren zon. In zijn hart twijfelde hij er aan. En die koude aanraking op je gezicht was waarschijnlijk een vleermuis, ging hij voort. Slaap je met open ramen? O ja, altijd Zie je nu wel? Daar hebben we de oplossing al. Kom mee naar boven, dan gaan we op de vleermuizenjacht. Hij hoopte maar op een hiaat ïu l«aar kennis van de natuurlijke historie en hij had een lief ding gegeven voor.een levende vleermuis, om die stilletjes in haar ka mer los te laten. Zij scheen gelukkig niet geneigd om te onderzoeken, hoe een vleer- huis midden in den winter in haar ka mer had kunnen verzeild raken. Nu, dan zei hij, toen zij boven wa ren gekomen en hij de kaars in de hoogte hield en de kamer nauwkeurig onderzocht. We zullen hem waarschijnlijk in een hoek van de kamer vinden hangen. Neen, na een grondig onderzoek ik denk dat hij er weer even snel vandoor is ge gaan. Ik zou het raam maar op een kier zetten, dan kan hij er niet weer in. Denkt u heusch, dat het dat geweest is, oom Mervyn? vroeg Melian angstig. Maar naturlijk, wat kan het anders geweest zijn, antwoordde hij met het be nauwde gevoel, dat hij zich op dun ijs be vond. Ten minste als het nier een ge wone huismuis geweest is, die op de een of andere manier is binnengeraakt, Maar nu moet je weer naar bed gaan, kind, en ik ga ook. Dan weet je meteen, dat er iemand vlak bij je is en dat je maar op de muur hoeft te kloppen, als je nog eens mocht schrikken. Maar dat moest je nu maar niet doen, want er is niets om je angstig over te maken. Kijk zelf nu maar, je kunt in alle hoeken zien. Het is maar een gewone kamer, wel oud, maar toch zonder geheimzinnige paneelen en dergelijk fraais en ik slaap vlak tegen de muur. Ik. wed, dat je nu verder zult slapen als een roos. Ik geloof het haast ook, antwoordde zij, gerustgesteld door zijn overtuigenden toon. Dc port droeg ook het zijne er toe bij. Zeg u me nu eens eerlijk oom Mervyn, vindt u me erg flauw? Dat zou ik ver velend vinden Natuurlij'k niet. kindliefAlle vrou wen hebben wel eens last van hun zenu wen nog afgezien van" de plumpudding en het gesprek, dat we hadden. En nu wel te rusten, lieve meid, morgen ben je weer zoo frisch als een hoentje. En denk er vooral aan, er is maa,r een dim muurtje tusschen ons Zooals haar oom al had voorspeld, leg de het meisje haar hoofd volkomen rusrig neer en weldra ademde ze kalm en diep in een gezonden slaap. Maar zoo gelukkig was Mervyn niet. Het voorgevallene had elke gedachte aan slaap verbannen. Hij had de situatie gered, en was er met groote tact. in geslaagd, Melian te kalmeeren, envhij vroeg zich af, hoe het in vredesnaam mogelijk was dat het meisje zich zoo volkomen had laten geruststellen. Maar wat moest hij doen als dergelijke incidenten zich herhaalden en de zenuwen van zijn niohtje eronder zou den gaan lijden? Er waren redenon, die het verlaten van Heath Hoover onge- wensoht maaktenzeer dringende rede nen, die niet zoozeer samenhingen met zijn gehechtheid aan het huis, als wel met de inzichten van den heer Nasliby. Hij schoof het raam op en leunde naar buiten. De nacht was stormachtig en zware voch tige geuren stegen op uit de rottende bla deren, die den boschgrond bedekten. Ver op den oever van den vijver hoorde hij het geblaf van een vos, verscheiden ma len achtereen. Dat geluid deed hem pret tig aan, hij hield van de nachtelijke na tuurgeluiden. - Een zwakke maan scheen door de mist- sluiers, maar gaf toon nog zooveel licht, dat hij de planken kon zien, die de tredon van de trap naar den dam steunden. En tegen een daarvan teekende zich nog net zichtbaar de omtrek van den ronden steen af. In de stemming waarin hij verkeerde, scheen die stem en wat hij bedekte het eenige zichtbare voorwerp in de we reld. Het ding scheen als het ware uit de aarde op te rijzen en een phosphorisee- rend licht te verspreiden in de duisternis van den nacht. Daar had het plaatje gelegen, weken lang en weken lang had hij eiken nacht er naar gestaard net als nu, was gedwon gen geweest er naar te staren, met een vreemde, verontrustende maar onontkoom bare dwang. Waarom had hij dat ding daar al dien tijd gelaten Elk to >val zou dien steen kunnen verplaatsen. Zijn nicht je was er immers over uitgegleden, den eersten dag na haar aankomst op Heath Hoover. Het werd tijd om ciat vervloekte ding te begraven, zoo diep, dat (ie moge lijkheid om het te voorschijn te halen uit gesleten zou zijn, ten minste tijdens zijn leven. Daarna kwam het er niet meer op aan. Een stevige zak met een puar steenen er aan zou het op de diepste plek van de Plane vijver oen veilige rustplaats bezor gen. En toch en toch hij had er niet toe kunnen komen, het weer aan te raken. Kwam dat, mischien doordat zijn instinct hem zei, dat de beste bergplaats altijd de moest voor de hand'liggende plek is? Als dat zoo was, dan was het plokje midden op die trap eenvoudig ideaal! Verder was het politie-toezicht, waarover hij minach tend* togen zijn nicht gesproken had een andere factor die zijn houding ten opzie!i te van het geheimzinnige voorwerpje be paalde. Hoe ingesloten het huis ook lag, Mervyn wist maar al te good, dat hij zich geen enkel oogenblik veilig kon achten voor spiedende blikken. Overdag tenmin ste niot. Altijd bestond dc mogelijkheid, dat hij gezien werd, zonder to kunnen zien, juist door de verborgen ligging van zijn huis. Maar 's nachts, hoe was het dan? Dan zou hij absoluut ongezien te work kun nen gaan, tenminste zoo scheen het. Maar dat ellendige ding had oen bijzondere eigenschap dat de uitvoering van zijn plan in het duister gevaarlijk maakte. Ten slotte, dacht hij een oogonblik, waarom zou hij de dingen dan nier Kalm op hun beloop laten? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13