21ste Jaargang WOENSDAG 4 DECEMBER 1929 No. 6350 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Plechtige uitvaart en begrafenis van den Hoogeerw. Heer Kanunnik P. L. Dessens DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend 'Kleine advertentiën, van ten boogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop cn verkoop f 0.50. Belangstelling uit geheel het Haarlem's Bisdom Pontificale Requiemmis van Mgr. Aengenent Groot, zeer groot is de belangstelling geweest uit de stad Leiden, bet Dekenaat, ja geheel bet Haarlemsch Bisdom, bij de plechtige uitvaart en begrafenis van bet stoffelijk overschot van den Hoogeerw. Heer Kanunnik P. L. Dessens, oud-deken van Leiden en pastoor der parochie O. L. Vr. Hemelvaart aan de Haarlemmer straat. Zeer vele geloovigen trokken gisteren en vandaag in bet in rouw gehuld kerk gebouw naar bet priesterkoor, waar bet stoffelijk overschot van den overleden grooten priester en zieleherder stond op gebaard, om bun laatsten afscheidsgroet te brengen. In allen eenvoud, stil biddend voor zijn zielerust, stonden daar zijn parochianen, later, toen de plechtigheden een aanvang zouden nemen, ook de confraters van den man, die een zoo groote rol in Haarlem's diocees had vervuld. DE METTEN. Somber beierde de doodsklok der paro chiekerk gisteren in den neveligen win teravond baar doodenzang over den herder der parochie en in massale deelname wil de men getuige zijn van de ontroerende en zoo treffende liturgische plechtigheden, die thans een aanvang zouden nemen voor hem, die zoovelen den weg gewezen had naar het eeuwige vaderland. Voor het priesterkoor, waar het stoffe lijk overschot zich bevond, waren de ban ken omgezet, zoodat de vele priesters, die gekomen waren om de laatste eer aan den dierbaren doode te brengen, met het gelaat naar den doode wanen gerioh't. Onder de vele aanwezigen merkten we o.m. op de Hoogeerw. heeren L. A. A. M. Westerwoudt, kanunnik, plebaan van de Kathedrale Kerk te Haarlem, en kanun nik dr. Th. M. Vlaming te Heem stede; Mgr. Tb. M. P. Bekkers, rector te Voorschoten; G. J. M. Maat, .deken en pastoor te Buitenveldert; J. C. F. Jan een, deken en pastoor te Zoeterwoude en waarnemend deken van Leiden; J. P: Huibers, deken en pastoor te Hoorn; de Zeereerw. Heeren pastoors Th. M. Beu kers, A. Leusen en J. A. Heiling O.F.M., allen te Loiden; L. J. Boogmans, Haar lem; Tb. Kwakman, Rijpwetering; C. J. Tholenaar, Wassenaar; Th. P. Blom, Oud- Beijerland; M. Th. Vink, Anna Paulowna; A. J. M. van Meeuwen, Heiloo; P. A. Kleintjes, Vijfhuizen en P. M. de Vetten, O&gstgeest; de Zeereerw. Hooggel. Hee ren J. H. Visser, J. H. Niekel en Z. de Korte, professoren aan het Groot Semina rie te Warmond verder de Zeereerw, hee ren B. Woolderink O.F.M., rector aan het Franciscaner klooster aan den Haag weg te Leiden; B. do Goede O.F.M., directeur der R.K. H.B.S. voor jongens te Leiden; Hr. E. van der Helm O.F.M., directeur van het Missiecollege „St Willibrordus" te Katwijk aan den Rijn C. Klaverweijden O.S.Cr., praeses van het Kruisheeren klooster te Zoeterwoude; J. C. Aalberse, rector te Haarlem; L. Speet, rector te Am sterdam; do kapelaans A. van Lubeek 0.F.M., C. F. J. Berkemeijer, L. Gudde en B. J. M. Dorbeck, allen te Leiden, en P. 8imons, Rotterdam; P. M. Simons, Den Haag; C. B. M. Wiemers, Wassenaar; 1. B. M. Timp, Haarlem; N. van Schaik, Oegstgeest; W. Polder, Haarlem en P. C. Bottelier, Wassenaar, benevens mr. van Balgooy uit Leiden. Bij de Metten was agens de de Hoog eerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, presi dent van het Groot Seminarie te War end, met assistentie van dc Zeereerw. toeren pastoor E. A. M. Mersel uit Rotter dam en deken J. H. W. Borsboom uit ^oordwijk. Als cereanoniarius fungeerde de Weleerw. heer R. M. A. Ndeveen van Dij- tom, kapelaan der parochie. De gezamenlijke geestelijkheid en de «den van het parochiaal zangkoor zongen ^wisselend de gezangen, waarbij de Zeer- ^rw. heeren Th. M. Beukers en Mr. E. TaQ der Helm als cantores fungeerden, i Diep onder den indruk verlieten de ge- «ovigen na het beëindigen der pleohtig- toid. het kerkgebouw. DE LAUDEN EN PLECHTIGE UITVAART. Nadat liedenmorgen op de verschillende altaren H.H. Missen van Requiem waren gelezen, begonnen om 10 uur de plechtige Lauden. Agens was hierbij Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar lem. 4 De Pontificale Requiem-Mis. Na de Lauden werd door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, de H. Mis van Requiem opgedragen, met assistentie van Mgr. H. J. M. Taskin, pre sident van het Groot-Seminarie te War mond als presbyter assistens, do hoogeerw. heeren kanunniken dr. G. C. v. Noort uit A'dam en dr. Th.. M. Vlaming uit Heem stede als troondiakens, den weleerw. heer P. J. Simon®, kapelaan te R'dam als dia ken, den weleerw. heer W. J. -M. Hessing, kapelaan der parochie als subdiaken. Als ceremoniarius fungeerde de zeereerw. heer J. M. van der Tuyn, secretaris van den Bis schop. De lagere functies werden vervuld dooi de weleerw. heeren rector Groot, Oegst- geest, kap. Berkemeyer van de St. Petrus- kerk, kap. Simons, Den Haag, kap. v. Schaik, Oegstgeest, kap. Dorbeck en kap. Gudde v. d. St. Josephkerk. Het zangkoor, mannen- en jongenskoor, voerde de gezangen der H. Klis en de plech tige Requiemmis van Palestrina uit onder leiding van den weleerw. heer R. M. A. Nieveen van Dijkum op waarlijk schoone en zeer stichtende wijze. Lijkrede van den hoogeerw. heer Deken J. P. Huibers uit Hoorn. De hoogeerw. heer J. P. Huibers, deken en pastoor te Hoorn, hield de lijkrede: Quaecumque scripta sunt, ad nostram döctrinam scripta sunt, ut per pa-tientiam et consolationem Scripturarum spem ha- beamus. Al wat geschreven werd is tot onze lee ring geschreven, opdat wij door de lijd zaamheid en vertroosting der Schriften, de hoop bezitten. Rom. XV: 4. Een der meest achtenswaardige pries ters is aan Haarlem's kerk ontvallen. Dat getuigt wel de komst van Uwe Doorluch tige Hoogwaardigheid om zelf deze plech tige uitvaart te komen vieren, dat getuigt de aanwezigheid van zulk een breede schaar van priesters uit dc eerste rangen van ons bisdom, dat getuigt deze opge propte en biddende menigte van geloovi gen, die allen zich verdringen om een laat sten tol te betalen van dankbare liefde of diepe vereering of hartelijke vriend schap bij het stoffelijk overschot van hem, die hier eens een gevierde meester of een trouwe vriend of een zorgzame vader was. Wat zal ik hier zeggen voor U, die hem allen zoo goed en van zoo nabij kent? Wat zeggen over een leven, dat in de katho- lieko pers reeds zoo schoon en zoo tref fend juist is belicht? Laat het zijn een eenvoudig woord, een flauwe herinnering, een zwakke opleving van hetgeen wij allen weten zijn leven in Warmond en zijn leven in Leiden of wat hetzelfde is: wat hij was voor ons priesters en wat hij was voor zijn parochianen. Petrus Laurentius Dessens! Daar rijst hij weer voor ons oog in die waardige, statige gestalte, met dat hooge, gewelfde voorhoofd, tot in den hoogen ouderdom nog ongerimpeld niet vergrijsd en die twee kleine, donkere oogen, tintelend van geest en vernuft, zoo ongekunsteld, zoo eenvoudig in al zijn bewegingen en toch van ieder afdwingend -eerbied en achting. Daar komen zij weer voor onzen geest, de herinneringen uit vroeger dagen, toen wij als jeugdige levieten van het heilig dom onder do toenmaals zoo gevierde Warmondsche hoogleeraren hem mochten bezitten als den professor in de H. Schriftuur. Hoe heeft hij ons ingeleid en ingewijd in de schatkamer der rijkdommen van het woord van God, hoe deed hij voer ons opengaan de verborgenheden, welke G-ods Geest had neergelegd in de schriften der profeten van het Oude en der apostelen van het Nieuwe Verbond. En het was niet alleen zijn diepe kennis en geleerdheid, maar ook een niet te bedwingen vurig heid, welke bij tijd en wijle in kernachtige en dichterlijke taal zijn leerlingen mee- de diepte der schoonheden der H. Schrif tuur, zoodat ons somwijlen het woord op de lippen kwam, dat eens de leerlingen van Emmaus spraken: Was ons hart niet brandend in ons, toen hij ons de Schriften verklaarde? En Bij die verklaring hield hij zich trouw aan het eenstemmig gevoelen dei- Vaderen. En mocht misschien hier en daar zijn verklaring te streng blijken, dan kwam dat alleen voort uit zijn diepen eerbied en hartstochtelijke liefde voor de H. Kerk cn haar onfeilbaar leergezag, waarvan hij geen duimbreed zou willen af wijken. Wat zijn woord ons leerde, dat. toonde ons zijn daad. Hij was een voorbeeld van echte, mannelijke godsvrucht, van groote nauwgezetheid en plichtsbetrachting, van strikte rechtvaardigheid, van eenvoudig en sober leven, die voor zichzelf weinig be hoefte had en zich nooit aan aardsche dingen hechtte, alleen hopend op het le ven, dat komen zal. Waarlijk, deze recht vaardige man vond in zijn geloof de drijf veer en de kracht voor al zijn doen en la ten voor heel zijn loven. En daarom durf ik zeggen, dat allen, die hem in hun jeugd als hun leeraar heb ben gekend, in heel hun leven van hem ucedragen het beeld van een nauwgezet- ten, geleerden en godvreezenden en voor- beeldigen priester. Maar zij, die het voorrecht hadden hem tc" nabij te kennen, hem tot hun zielsbe- stuurder te hebben, of die in hun later priesterleven zijn raad of steun kwamen zockeil, of die ruet^Tïcm mochten Samen wonen, of die behoorden tot het getal zij ner vTienden, zij kenden nog beter de scherpte van zijn blik, de degelijkheid van zijn karakter, de wijze voorzichtigheid van zijn oordeel, maar vooral de oprecht- heid en de warmte van zijn priesterlijk gemoed. En zoo is zijn priesterleven vruchtbaar geweest in vele andere priesterlevens. Dat is zijn groote glorie. Zeker, hij verheugde er zich over, dat zijn werk erkenning en waardeering vond bij zijn kerkelijke over heid, zooals getuigd wordt door het ecre- kanoniksat, later het kanonikaat dat ook de burgerlijke autoriteit zijn verdien sten beloonde. Maar nu wij hem hier om ringd zien van zulk een schaar van pries ters, die eens zijn vrienden of zijn leer lingen waren die het goede zaad, door hem uitgestrooid, in zich opnamen en ver der verspreidden, als wij hen zien verhe ven tot de hoogste waardigheden, zelfs tot op den Bisschoppelijken troon, dan is het of wij uit den mond van den gestor vene nog met ontroering hooren opklin ken dat gevoelvolle woord van Sint Pau- lus: Filioli mei, quos iterum parturio, mijne dierbare kinderen, d-'e ook ik heb mogen voortbrengen, gaudium meum et corona mea, mijn vreugde en mijn kroon, dat zïjt gij! Wat was hij voor de stad Leiden, wat was hij bijzonder voor deze parochie? Wat was hij voor Warmond en nog meer dan dat? De parochie van de Mon Père heeft hem gekend in zijn eerste priesterjaren. Met zijn jeugdig vuur en zijn strijdbaren geest stond hij den onvergetelijken pastoor Bot® krachtig terzijde bij den opbloei van het Roomsobe leven. Het volk van de Mon Père had leeren zingen en hij dichtte de liederen, rijk van taal en rijk van inhoud waardoor het godsdienstig leven oplaai de tot hoogen gloed. Met vaardige pen verdedigde hij in vele artikelen de schoonheid van ons heilig ge loof en sloeg hij op felle wijze de aanval len tegen de kerk af. Aan zijn liefde voor de H. Schrift en zijn initiatief van rustloozen ijver dankt katho liek Nederland het standaardwerk: de Vertaling der Boeken van hot Oud Ver bond. Als de pastoor dezer parochie en de de ken dezer stad voelde hij vooral het ge wicht zijner groote verantwoordelijkheid. In zijn zorg om allen te brengen in den dienst des Heeren handelde hij zonder aanzien des persoons. Gold het de eer van God, dan was geen werk hem te veel, dan hield geen persoonlijke gevoeligheid hem terug. En mocht hij van sommigen, die hem niet begrepen, misnoegen ondervin den, dan deed hem dat wel leed, maar hij troostte zich met St. Paulus: „Wat wil ik thans: menschen voor mij innemen of God. Indien ik nog zoeken zou aan de menschen te behagen, dan zou ik toch dc dienaar van Christus niet zijn": Zich zelf spaarde hij nooit. Voor het heil der zielen was geen offer hem te groot. Het zou te ver voeren, aldus vervolgt do gewijde redenaar, indien ik hier een korte opsomming zou willen geven van wat hij gedurende de bijna 29 jaar van zijn pastoraat gedaan heeft voor zijn parochie, voor het opbloeiend katholiek leven, voor de religieusen, voor het onderwijs, voor de ziekenverpleging, voor de katholieke pers, voor de talloozo katholieke instellingen van deze stad. Men kan zeggen, daar werd geen werk van beteekends in katholiek Leiden verricht of het was op initiatief zeker met den steun van Deken Dessens. Maar wat luide roept cn wat zijn naam zal doen voortleven, dat is de verfraaiing van het kerkgebouw. Zijn godsvrucht, ziju liefde voor Gods H. Moeder, die hem'el- ken Zaterdagmorgen aan haar altaar trok, bracht hem ertoe de heele kerk van Maria te laten spreken. De wanden toonen ons haar leven, van de zuilen spreken dc Evangelisten en Kerkvaderen, dc geeste lijke zuilen der kerk, Maria's lof, ieder in hun eigen taal. Boven het priesterkoor ver heffen de Engelen in mystieke bloemen Maria's deugden tot den troon van God en bij het altaar der Moeder Gods vindt ge alle lofspraken en hulpkreten uit de lita nie in beeld gebracht. Zoo is hij voor de parochie en voor heel de stad bijna 29 jaar lang geweest de voor beeldige en waardige priester, de schrif tuurlijke man, die noch zich zelve zocht, noch de eer van de menschen, wiens werk dikwerf zeer in het verborgen geschiedde, maar die niettemin de oorzaak i® geweest van talloos vele zegeningen, die God op zijn gebed en door zijn werk over Leiden heeft verspreid. Een laatste groet dan aan U, mijn dier bare vader in Christus, zoo mag ik u wel noemen, een groet van allen, die u omrin gen en die gij, op welke wijze ook, hebt goed gedaan. Maar de belofte erbij: wij zullen u niet vergeten, uw geest zal blij ven voortleven in onzen geest en uw woord en uw voorbeeld zal ons een aansporing zijn tot het goede, ons leven lang. En ook dezo belofte: wij zullen u niet vergeten in ons gebed. Toen gij neerlaagt op uw stervenssponde, zaagt gij soms met schink op naar het oordeel Gods, niet wijl uw vertrouwen wankelde, maar: gij badt zooveel ontvan gen en daar t zou zooveel worden terugge vraagd. Op aandoenlijke wijze verhaalt dc ge wijde redenaar zijn bezoek bij den Deken oen week voor diens sterven. Hij stamelde woorden over Gods toorn, over zijn ver antwoordelijkheid en Gpds rechtvaardig heid. Toon Deken Huibers hem beloofde aller gebed, toen gaf de lijder een teeken van gerustheid en dankbaarheid. De gewijde redenaar beloofde nu openlijk namens alle priesters en leeken den over ledene hem te zullen gedenken in de TI. Mis, in H. Communiën, in de gebeden. En hij vervolgde: En wanneer wij nu uw stoffelijk over schot grafwaarts gaan dragen om het bij dart der vaderen bij te zetten, dan smeelten wij: In paradisum deducant te Angeli, dan mogen Gods Engelen uwe ziel binnenvoe ren in het hemelsch paradijs. Komt, komt hem tegemoet, gij heiligen God®. Kom gij H. Petrus, die de sleutels draagt van het rijk der hemelen, kom en open de poort voor dezen Petrus, die de n toegewijde Sleutelstad zooveel jaren ge trouw heeft bestuurd. Kom, gij H. Laurentius, die in het vuur gemarteld zijt om dezen eens zoo vurigen strijder voor Gods eer binnen 1e voeren op de plaats der verkwikking. Kom, gij H. Hieronimus, zijn trouwe leidsmau, komt gij H. Vaders en Profeten, gij St. Paulus en alle heilige door Gods geest bezielde schrijvers, komt nu om hem de vervulling to brengen van de hoop, wel ke hij putte uit uw lijdzaamheid en uw vertroosting. Kom, vooral gij H. Moeder des Heeren. Is het misschien reeds een teeken van ge nade, dat hij is opgeroepen op den Zater dagmorgen, waarop hij steeds aan TJw altaar stond? Gewaardig u, dat hij zijn lof lied vereenige mot het hemelsch koor. En Gij, Goddelijke Jesus, ach wil hom zacht en vol feestelijke vreugde verschij nen. Heer Jesus, neem uw dienaar aan, die ons een vader was, voor wien wij U danken als een groot goed, maar voor wien wij U ook hartelijk smeeken: geef hem de eeuwige rust en de eeuwige glorie. Vaarwel vader, tot weerziens bij God. Amen. De aanwezigen. Bond dc lijkbaar hadden behalve zeer velen, die gisteravond reeds bij de Met ten tegenwoordig waren, plaats genomen de kaniuxniken Mgr. M. P. J. Möllmann, vi caris-generaal van het Bisdom Haarlem, L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan te Haarlem en deken van Haarlem H. A. Th. v. Dam, deken van Den Haag; M. Wij ten - burg, regent van Hageveld, cere-kanun- nik dr. Jos. Th. Beysens, professor te Utrecht, Mgr. dr. A. H. L. Hemen, apos tolisch protonotariuB. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In de Duitscb-nationale partij dreigt een scheuring. Het optreden der mogendheden in het Russisch-Chineesch conflict. Volgens een bericht uit Moskou zou het conflict gere geld zijn. BINNENLAND. Het derde retourvliegtuig was gisteren wegens den mist gedwongen om te Deven ter te landen. (Luchtv., 2e en le blad). Uitvaart en begrafenis van den hoog eerw. heer P. L. Dessens. Verder de hoogeerw. heeren dekens J. M. Lucassen, Beverwijk. E. P. Rengs. Alk maar, J. M. Hellegers, Alphen en J. H. W. Borsboom, Noordwijk; de rectoren P. L. Dessens uit Amsterdam, neef van den over ledene, rector Filbry uit Alkmaar, rector Thomson uit Voorschoten, de zeereerw. heeren pastoors E. A. M. Mersel, R'dam, Thompson uit Voorschoten, de zeereerw. H. J. Maas, Vlaardingen, F. Filbry, Ara- sterdam, C. J. A. Borsboom, Hoo.gniade, W. J. J. v. Sktraelen, Oud-Ado, J. L. Speet, Houtrakpoldcr, J. Buyter, Hazerswóude, A. H. J. Spreniger, Leimuiden, J. J. A. M. Krook, Hillcgom, C. Floor, Stompwijk, J. C. H. M. Schiphorst, Katwijk. P. Meyer, Voorschoten, J. A. Rulie, Den Haag, on J. v. Kampenhout, Meye-Zegveld. Verder waren onder de geestelijken nog aanwezig de weleerw. father Th. Lefeber, directeur van het Missiecollege tc Hoorn, father C. Keet uit Roosendaal, prof. P. J. Brügemann, oéconoom aan liet seminarie Hageveld tc Heemstede, P. J. A. Juffër- mans, prof. aan het Klein Seminarie Ha geveld te Heemstede, kapelaan Tempel uit Utrecht, achterneef van den overledene, de kapelaans J. P. Bik, Den Haag, A. H. I. v. Leipsig, Wassenaar, J. J. v. Santé, Den Haag, cn de patprs J. G. v. Lubeek, P. C. Friggc, Mulder en Koo® O.F.M., al len te Lcideu, en nog vele andere eerw. heeren geestelijken. Verder waren o.m. aanwezig dc wethou ders dezer gemeente Aug. L. Reimcringer, A. F. L. M. Tepe, benevens de gem.-seor. mr. dr. C. E. v. Strijen. De burgemeester, mr. A. van de Sandc Bgjchuyzen was we gens een vergadering van curatoren der Leidscht* Universiteit verhinderd aanwe zig tc zijn. Dan merkten we nog op den heen J. Baak Jzn., Inspecteur van het Lager Onderwijs. Voort-s waren aanwezig «het Kerkbestuur, Parochiaal Armbestuur, schoolbesturen, be sturen van congregaties, patronaten Cn so ciale vereenigingen hier ter stede. De Begrafenis. Nadat na de. lijkrede dc absoutc was verricht door Z.D.H. den Bisschop, werd begeleid van alle priesters, onder het zin gen van „In Paradisum" het lijk dc kerk uilgedragen. Een zestiental volgrijtuigen sloten zicli aan bij de lijkwagen, waarachter zich heeren Vinccntianen en collectanten had den geschaard. In dc rijtuigen hadden plaatsgeno men familieleden, eenigc der eer waarde heeren geestelijken, kerkbestuur, de vertegenwoordigers van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, afgev. van ecnige corporaties en van „De Leidsche .Courant", enz. Ondanks den regen waren er vele be langstellenden op het kerkhof. Dc beaarding werd verricht vloor den hoogeerw. heer deken J. C. Fr. Jansen, de ken van Zoeterwoude, waarn. deken van Leiden, met assistentie van weleerw. hee ren kapelaans. Rond de groeve hadden zich zeer vele priesters geschaard, o.w. de hoogeerw. proost van het Kathedraal Kapittel, mgr. Taskin. Na de plechtigheid dankte de zeereerw. heer pastoor Beukers voor do laatste eer den overledene bewezen. Deken Dessens moge blijven voortleven bij allen die dezen waardigen, edelen pries ter hebben gekend op de wijze, waarop Dc keu Huibers in zijn indrukwekkende lijk rede dat den overledene heeft beloofd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1