IkVATfl Ml ^Jn süe alfelinp tap wij een scliülereiÉ sortering, «ellie dagelijks mei nieowe artikelen worö! aangenuld. HA ARLEMMER-TTRAAT 130-136] ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS DINSDAG 2 DECEMBER 1929 EERSTE BLAD PAGINA INGEZONDEN MEDEDEELING. Boor een bezoek aan onze frlagazijnen vergemakkelijkt Bij Uwe Inkoopen voor St. Uicolaas Beschenken en werd op slag gedood. De trein-bestuur der bracht, den trein onmiddellijk tot stilstand. Uitwendig had v. H. slechts een gebroken arm en eenige wonden aan het hoofd. Het lijk werd mc{, denzelfden trein naar het station te Hillegom vervoerd, vanwaar het per politie-brancard naar Hillegom werd overgebracht. De overledene was een zéér oppassend mensch. Hij laat een vrouw en twee kin deren, een van 7 jaar en een van 11/2 jaar achter. De uitvaart en begrafenis zullen plaats hebben in de parochiekerk van het H. Hart te de Zilk. NOORDWIJK. V. V. V. Gisteravond vergaderde in Hotel Centraal Vreemdelingenverkeer on der voorzitterschap van den heer Adr. Dorsman. Voor dezo vergadering bestond een flinke belangstelling. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter, dat het afgeloopen seizoen over het geheel bevre digend mag worden genoemd, daar het ge tal gasten zich steeds in stijgende lijn be weegt. De uitgebreide notulen werden onder dank ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van de H. B. M. en N .Z. H. T. M„ waarin werd me degedeeld dat het verzoek van V. V. was ingewilligd geworden en Noord wijk aan Zee in rechtstreekschc verbinding stond met de Duitsche stations, voor wat betreft het vervoer van bagage. Een mooie verbe tering, daar voorheen de bagage niet ver der kwam dan Den Haag, hetgeen allerlei moeilijkheden opleverde, aleer de bagage in Noordwijk was. Een verzoek gericht tot „Zeebad" om, nu de duinen voorbij den vuurtoren afgesloten /.ijn en het vrije ba den aldaar den aanblik der badplaats niet zal verhoogen, tegen bet tarief van 10 cent volksbaden te verschaffen, waardoor dit euvel voor een gToot gedeelte verholpen zou worden, heeft niet het gewenschte re sultaat opgeleverd. Zeebad is tot nog toe het antwoord hierop schuldig gebleven. Eenige andere ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl een flink aantal ingekomen aanvragen van xeis-bureaux voor belangstellenden ter in zage liggen. De door het bestuur voorge stelde begrooting voor 1030 wees aan een bedrag van I860,met eQn passief van 35.waarin het tekort over 1928 van plan. 300.was verwerkt. Om dit resul taat te verkrijgen was de post Kamerlijst, vorig jaar 925.thans op 600.ge raamd, hetgeen echter met zich mede zou brengen, dat deze lijst aanmerkelijk be- Icort moet worden. De heer Vermeulen is tegen een beknopter uitgave, doch zoo dit niet anders kan. wil spr. er zoo min moge lijk zich over uitlaten. Bet bestuur zegt toe, met dezen wensch zooveel mogelijk re kening te willen houden en te trachten de drukkosten op het thans geraamde bedrag te houden, terwijl er in plaats van 2500 nu 3000 zullen worden vervaardigd. Over den post onderhoud vraagt de heer v. d. Wiel, wie of er uitgenoodigd zijn tot inschrijving van het schilderwerk, waarop de voorz. antwoordde dat alle aangesloten schilders hiervoor zijn aangezocht gewor den. Uit de hierop volgende besprekingen bleek dit geheel juist te zijn. Op een vol gende vraag van den heer v. d. Wiel, wie of er ingeschreven hadden, werd geant woord de heereu v. Duin en Plaatzer, waar over de vrager ten zeerste verwonderd was daar ook hij een opgaaf bij den pen ningmeester had ingediend, welke zich ech ter hiervan niets wist te herinneren. Deze kwestie wordt ter afwikkeling in handen gesteld van de commissie van het Infor matie-bureau. wefke zoo noodig een nieu we inschrijving zal doen houden. De hier op volgende begrooting van het Informa tie-bureau wees aan een bedrag van 1025, met een passief vaji f 135.Dit beraamde te kort bracht de tongen in beweging en na langdurige bespreking werd besloten, de drie aangesloten verecnigingen te ver zoeken hun jaarlijksche bijdrage voor dit zoo nuttige instituut met 50.— te verhoo gen, terwijl tevens nog werd voorgestel?! om de helft, der opbrengst van de uitge schreven briefjes betreffende binnengeko men aanvragen om kamers in de kas van het bureau te doen vloeien, waardoor men dan tevens in staat zou zijn jaarlijks eenige aandeelen uit te loten, waartoe roeds in een vorige vergadering is besloten. Bij de rondvraag wordt nog gewezen op heb nadeelige voor meerdere winkeliers van het afsluiten der Hoofdstraat in één richting voor motoren. In deze zal het be stuur met het' Gemeentebestuur in onder handeling treden. Na eenige interne be sprekingen betreffende het Informatie-bu reau sloot de VooTziter onder dank voor opkomst deze bijeenkomst. SASSENHEIM. Schuld en aflossing. Op de Ned. Herv. Kerk rustte na de verbouwing een schuld, die thans nog 6000 groot was. Het is mogen gelukken uit vrijw. bijdra gen dit. bedrag bijeen te brengen, zoodat het gebouw thans schold vrij is. LEIDEN. Geslaagds Doctoraal-examen Wis- en Natuurkun de met hoofdvak Pharmacie mej. L. C. Francken (den Haag); Candidaats-examen Godgeleerdheid de heer J. Luchies (Leiden); Doctoraal examen geneeskunde de hee- ren J. P. Sollewijn Gelpke (O e g s t- geest), P. Swarts (den Haag) en Th. Castermans (Maastricht). INGEZONDEN STUKKEN Korenbond „St. Willibrordus". Mijnheer de Redacteur, 't Zij me vergund, even terug te komen op 't verslag van den korensbondsavond, voorkomende in uw blad van Dinsdag 26 Nov. j.L Dit verslag n.l. is volgens het oor deel van vele aanwezigen te beknopt en m.i. bekrompen. Te beknopt: De uitvoeringen toch van 2 of 3 deelnemende koren worden be oordeeld die van de andere 3 koren niet beoordeeld of veroordeeld (Voorschoten). Als de plaatsruimte beknoptheid vorderde: dan 'n algemeene beschouwing, zonder op den voorgrond plaatsen van enkele koren en negeeren van andere. Nn hebben we 'n sterk vermoeden, dat de verslaggever ge zocht moet worden op 't zangkoor van Katwijk. Bekrompen: 't Zangkoor van Voorscho ten zong den „Te Deum" van Joh. Loser (nie, Leusen). Dit nummer was blijkbaar bij de zangers weinig bekend, omdat behoort tot de niet goedgekeurde muziek. Dit is 'n v e roordeeling, die getuigt van bekrompenheid. Waarom? L De Te Deum is niet gekeuid, ook dus n i e t a fgekeurd. Hoogstens had de verslaggever hier mogen spreken van n i e t-gekeurde. 2. „De Kerk" cantate gezongen door Katwijk is ook niet gekeurd en was blijkbaar evenmin bekend. Waarom nu wel die qualificatie achter de zang van Voorschoten en niet achter die van Ka.^ wijk. 3. De verslaggever had de qualificatie „niet goedgekeurd" zonder gewetensbe zwaar weg kunnen laten, omdat de uitvoe ring plaats had in 'n zaal. „Nihil obstat" heeft alleen betrekking op uitvoeringen in de kerk. In de kerk nu zingen we den „Te Deum" niet, omdat ze niet Ï3 gekeurd. Maar we zien ei" niets in om t werk Li 'n zaal te zingen en we staan in deze mee ning niet alleen. M. de R„ met dank voor de plaatsing. Uw dw. dn. M. LAKFMAN, Dir. „St. Caecilia", Voorschoten. Oe prijzen voor gas en electriciteit. Geachte Redactie. In de brieven van „een Wandelaar", be handelende de gemeentebegrooting, werd ik getroffen door de groote winst, die Lei den put uit de gemeentelijke bedrijven van gas en electriciteit. In eerste instantie een waarschuwing, dat de gemeentefinanciën niet te veel op deze kurk mag blijven drijven, maar in tweede ine tail tic moest aangevoerd, dat de prijzen, die wij hier betalen, redelijk en billijk zijn in vergelijking met andere plaatsen, om dan te besluiten, dat wij te vreden moeten zijn. Deze laatste gedachtengang heb ik meer vernomen. Mijns inziens hebben wij niets te maken met de vraag, of Leiden goedkooper is dan andere gemeenten, maar met de vraag „Kan de gemaakte winst door den beugel van rechtvaardig heid". Behoort het niet tot de mogelijk heden, dat wij door goed economisch be heer en een zeer groot net goedkooper moeten zijn dan andere gemeenten? Hoe is de outiluge der fabrieken, hoe zijn de af-» schrijvingen enz. en hoeveel pet. winst wordt er dus gemaakt? Dat is mijns inziens de principieel© kwestie; niet of wij goedkooper zijn dan anderen, maar of de gemaakte winst recht vaardig is. Mogelijk kunt u uw lezers hier op nog van voorlichting dienen. Hoogachtend G. MOLKENBOER. Inderdaad wordt het maken van oen prijs niet gerechtvaardigd door het feit alleen, dat anderen dien prijs óók maken. Maar als in casu alle andere gemeenten een even hoogen en hoogeren prijs voor gas en electriciteit berekenen, dan mag: lo. dit feit wèl worden voorgehouden aan allen, die zeggen, dat Leiden en juist Leiden zulk een hooge winst maakt, o m- dat de prijs hoog is, relatief, d.w.z. in verhouding tot andere gemeenten (dat is niet waar); 2o. uit dit. feit met waar schijnlijkheid worden besloten, dat ook de winst, die Leiden maakt, niet hoog is in relatieven zin. Waar blijft, dat over <Te winst in ab solute n zin, op zich beschouwd door vergelijkingen met andere gemeenten niet gemakkelijk en met zekerheid geoordeeld J kan worden. Red. L. Ort. DE NIEUWE TELEFOONTARIEVEN. Nu met ingang van 1 Januari a.s. het z.g. gesprekkentarief voor de telefoon wordt ingevoerd, is allen abonné's op het telefoonnet door den directeur van het te lefoonkantoor een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: 1. Ik deel U mede, dat het thans ver schuldigde vaste abonnement voor het hebben en gebruiken van een telefoonaan sluiting met ingang van 1 Januari a.s. zal worden vervangen door een jaarlijksch vast bedrag van 42 voor het ter beschikking hebben van de aansluiting (voor perceelen gelegen buiten het minimum-tariefsgebied verhoogd met afstandsgeld, voor normale gevallen bedragende 1.50 per 100 m, of gedeelte daarvan) terwijl per locaal ge sprek, ongeacht den duur daarvan 0.025 verschuldigd zal zijn. 2. Voorloopig zal op de gesprekkosten een korting worden verleend, daarin be» staande, dat het hiervoren genoemde per gesprek verschuldigde bedrag verlaagd wordt: a. met 25 pet. voor de boven het aantal van 1080 tot en met het aantal van 2160 per jaar en per aansluiting aangevraagde gesprekken b. met 50 pet. voor de boven het aantal van 2160 tot en met het aantal van 9000 per jaar en per aansluiting aangevraagde gesprekken. 3. Het eventueel aan U toekomende we gens korting op den prijs der gesprekken, bedoeld in het voorgaande lid, zal na af loop van elk kalenderjaar worden verre kend. 4. Voorts deel ik U mede, dat het tarief voor het interlocaal verkeer voor verschil lende afstanden verlaagd is. Met ingang van vorengenoemden datum is nl. per ge sprekseenheid van 3 minuten en voor elke verlenging daarvan met cf minuten of min der verschuldigd, indien de kantoren van aanvraag en bestemming van elkander ge legen zijn op een hemelsbreed gemeten af stand van ten hoogste 10 hm. 0.10; meer dan 10 km. tot en met 15 km. 0.13; meer dan 15 Ion. tot en met 35 km. 0.35; meer dan 35 km. 0.50. De prijs van een dringend interlocaal gesprek is het drievoud van hetgeen is ver schuldigd voor een niet-dringend van ge lijken duur. 5. Nadere inlichtingen in zake de» nieuwe telefoontarieven, ook wat betreft de ver- goedingen voor neventoestellen enz„ kun nen worden verkregen ten telefoonkantore. 6. Zoodra daartoe de noodige voorzie ningen zijn getroffen, zal de inning van de locale telefoongelden per maand geschie den. Leidsche Armenraad. Een welkome wegwijzer. Door den Leidschen Armenraad is uitge geven een lijst met adressen, welke een wegwijzer zal zijn voor werkende leden van liefdadigneidsvereenigingen, voor diake nen, woninginspectrices, wijkverpleegsters, kortom voor de maatschappelijke werkers en werksters te Leiden. Er is gestreefd naar volledigheid en beknoptheid. Naar volledigheid in zooverre, dat geen instelling zou ontbreken; daarom zijn in stellingen, die elders gevestigd zijn, maar hare werkzaamheden tot hier uitstrekken, in de lijst opgenomen. De beknoptheid is betracht door over het algemeen niet meer te vermelden dan de namen der instellingen en hare adres sen, eventueel niet telefoonnummers en spreekuur. Doorgaans geeft de naam met voldoende duidelijkheid aan, welken arbeid de instelling verricht; over dc wijze waar op zij hefc doet, de voorwaarden, die zij stelt, wende men zich tot het vermelde adres of het bureau van den Armenraad. Waar evenwel de naam niet voldoende gaf, Ï3 een korte-toelichting bijgevoegd. Over het algemeen is niet uitdrukkelijk vermeld, dat de instellingen beoogen ondersteuning bij armoede, voorkoming van armoede, hulpverleening aan min- of onvermogenden cf iets van dien aard. Dat dit het doel der vermelde instellingen is, kan men voorop stellen, en alleen als het anders is, is dat voor zoover noodig aangeteekend. Eveneens kan men aannemen, dat instel lingen, die uitgaan van een bepaalde gods dienstige gezindte, zich in haar werk zaamheid beperken tot personen van de zelfde gezindte, tenzij uitdrukkelijk het tegendeel is vermeld. Belangrijke bijzonderheden, die zeer be knopt konden worden aangegeven, zijn mede opgenomen. Op verzoek van sommi ge besturen zijn de adressen van meer dan een bestuurslid vermeld. Gisteravond is de 54-jarige banketbak ker J. K-, wonend Rijndijkstraat 110, toen hij dc brug aan de Hoogcwoerdspoort wil de oprijden met zijn fiets, door een vracht auto van den fouragehandelaar V. aan de TIeerengracht gegrepen. Met een gebroken been werd dc man opgenomen en na ten huize van dr. de Graaff a-an de Plan; age voorloopig verbonden tc zijn, naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Leidsche Vcreeniglng tot bevordering van de kennis in de Grafische Vakken. Ter afwisseling met. het gebruikelijke menu van grafische kost had gisteren avond heb actieve bestuur van bovenge noemde vereeniging in de collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium een le zing met lichtbeelden georganiseerd, waarin de heer H. van der Starre, tech nicus aan dat laboratorium, het onder werp lage temperaturen behandelde. De spreker werd ingeleid door den voorzitter, den. heer N. de Beuk, die be gon met zijn dank uit te spreken aan de heeren prof. De Haas, prof. Kccsom en dr. Crommelin voor hun bereidwilligheid om deze zaal beschikbaar te stellen. Na nog zijn teleurstelling te hebben uitge sproken over de slechte opkomst, kreeg de beer Van der Starre het woord, die op zeer bevattelijke wijze de beteekenis van het bereiken van het absolute nulpunt (273 graden Celcius beneden nul) uiteen zette en een verklaring gaf van de ver schillende methoden om gassen tot vloei stoffen te verdiohten. Aan de 'hand van een aantal lantaarnplaatjes gaf spr. daar bij den aanwezigen een overzicht van de verschillende bewerkingen, vr-lke de gas sen moeten ondergaan alvorens zij vloei baar geworden zijn, om tensktte in een reeks interessante en welgeslaagde proeven zijn dankbaar auditorium eeu duidelijk beeld te geven van het wezen van vloei bare lucht. Een hartelijk applaus dankte den heer Van der Starre voor zijn leerzaam be toog, hetgeen de heer S. Bink in zijn slotwoord onder aanbieding van een boekr werk als bewijs van erkentelijkheid nog nader onderstreepte. De Leidsche winkelstand. Hedenmiddag te 5 nor heeft de opening plaats gehad van het Brabantsch Schoen magazijn Haarlemmerstraat 25. Dit eer tijds gesloten huis is onder de bekwame leiding van den heer Groenewegen tot een modern winkelhuis omgebouwdde schil der Zonneveld zorgde voor een goede be schildering, terwijl de electrische instal latie in handen was bij den heer v. Rijn. Het pand ziet er keurig uit en vooral de winkelruimte is schitterend te noemen. De heer A. C. Buiks, die de zaak opent, is uit de Brabantsche schoenindustrie voortgekomen en mag dus als een be kwaam vakman beschouwd, worden. Ge durende de laatsie jaren was hij filiaal houder bij de fa. Krol te Noordwijk-Bin- nen. Onder zijn leiding kan het Brabantsch Schnenmagazijn, dat een volkszaak be doelt te zijn, een goede toekomst tegemoet gaan. Handelsregister K. v. K. "Wijziging 2440. Leidsche Fabriek van Lampepit en Breigaren, voorheen firma van 't Hooft en Co., Leiden,'Oude Rijn 20. Overl. Dir.: J. C. Spiecker Sr„ Leiden, dd. 26 November 1929. Dc Stcrt. van gisteravond bevat de Ko ninklijk goedgekeurde statuten van de N.V. Algemeene Handel- en Crediet-Mij. alhier. Kapitaal 100.000, geplaatst en volgestort. Bij de politie zijn in lichtingen te beko men omtrent een heerenrijwiel, dat onbe- lieer op het Rapenburg is gevonden. Geslaagd zijn voor het examen machine- schrijven de jonge dames C. Erkelens, t>r. v. Brussel, N. Kluivers en L. Giezen. Bo vendien voor leerares Steno „Groote" en Stenografie Fransch mej. Gr. Pe'it. Allen leerlingen der Eerw. Zusters Pelikaan straat. De hier ter stede tot semi-arts bevor derde studenten J. Engel, G. van Gende- ren Stort, L. A. van Hoeke en S. van Nooten zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst der landmacht. Gevonden voorwerpen. Huissleutels, handschoenen, rijwielbelas- tingplaatje aan elastiekje, rijwielbelasting- plaatje in etui, rijwielbelastingplaatje in klem, doublé armband, portemonnaie met inhoud, tennisschoen, zaag, vulpenhouder, paarlsnoertje, roode halsketting, 2-ons ge wicht, defect heerei.! loge, jongenspet, ledige mand, „Yale .tel, rozenkrans, ledige actentascli, gouden zegelring met inscriptie, Lipssleutcl, bril, gouden oorbel met portret, bankbiljet van f 10.dames parapluie, doublé horlogeketting, paar glacé dameshandschoenen, kwartje, witte kiel van Smit, gulden, „B.K.o."-sleutel, deksel auto-benzinetank, nieuwe lederen portemonnaie, heerenhoed, pakje inh. handdoeken, zilveren armband, 2 kerk boeken, jute zak inhoudende paaTden- leidsels, bruine gabardine dames-regen mantel, .,Ertel"-sleutel, schooltasoh, ledig zilveren beursje, paar oude gymnastiek schoenen, „Cotico"-s]eutel, paar oude sok ken, grijs kindertaschje, schroevendraaier, konijn, 2 ijzeren krammen, portefeuille van J. Boot, jurk met schort en zakdoek, col bertjas waarin portemonnaie met inhoud, zakmes, d^mestaschje van J. Weeselman, portrctbroche, vulpotlood van J. Verde» gaal, cirkeltrekker, ijzeren scharnier, lede- ren rijwielzadeldek en dito tasohje, fiets bel, paar zwarte damespolsmoffen, doosje microscopische deckglas er, wollen kinder schoentje, paarlmocrcn rozenkrans met zil veren kruisje, bruin lederen damestaschje inh. foto's enz„ zwart damestaschje met inhoud, doublé lorgnet met hoornen ran den, tabakspijp, etui met schrijfbehoeften, bril in etui, laag bruin kinderschoentje, zil veren rozenkrans, rol foto's van landkaar ten, brilleglas, nieuwe jongenspet. Gevonden in het Postkantoor (Heeren gracht): Damesparapluie. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Damesparapluie, bontkraag, paar dameshandschoenen, meisje-smuts. Gevonden in de electrische tram (stads- lijn: Damesparapluie, wandelstok, acten tascli, zilveren broche r- steen. Terug te bekomen en inlichtingen ten politiebureloe alhier, eiken werkdag, be halve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur nam. MUZIEK. RESIDENTIE-ORKEST. Tweede abonnementsconcert. Het tweede abonnementsconcert bracht ons eenige fragmenten uit de „Symphonie- dramatique Roméo et Juliette" van Ber lioz, de vijfdeelige „Symphonietta" van Leos Janacék, waarvan een eerste uitvoe ring, „Ouverture Tannhauser" en „Piano concert a kl. tvan Schumann met Wil lem Andriessen als solist. Wij voelden het aan hoe Berlioz muziek met haar onver woestbare sentimenten haar energie en passie zich op geniale wijze aan ons op dringt. Welk een gloed en frischheid ligt er over, welk een enthousiasme en éroti- sche stilte, waarvan Berlioz alleen de ge heimen kent. Orkestraal voldragen tot het gehoor gebracht, waren de menschen ver rukt door deze turbulo nte passie en droom- teere stilte. De zaal daverde dan ook van gulle toejuichingen voor Dr. van Anrooy en zijn orkest. Het tweerle werk, dat wij te booren kregen was moeilijker te volgen. Wie Leos Janacék is, en hoe zijn muziek- beginselen zijn, dus over zijn theoretisch -joooou .zap °mpntqJ3A ue Avuoq 'maa^sXs den, rhythmiek en hoofdtoonaard staat een i en ander cp het programma vermeld, als mede enkele gegevens over re themateek. Het orkest was uitnemend ia het werk thuis. Bij de eerste kennismaking klinkt de „Symphonietta" wgt vreemd aan. Voor al het eerste deel met de kwinten gangen in de hoorns, uitsluitend voor koper en pauken geschreven doet wat onwennig aan, maar komt men er wat in, da-n kan men beter waardeeren en maakt het werk den indruk alsof een vakkundig meester hier aan den arbeid is geweest. Het langzame deel bekoorde door zijn evocatieve toon- kleur, door de gesourdeneerde violen cn cello's en het laatste gedeelte imponeer de geweldig door creatieve reflexic. over tuiging en grootsche volzongenheid. Wij bewonderen de behandeling der instrumen ten, hout, koper en slagwerk en eht wel luidend aanwenden der strijkinstrumenten. Van het orkest roemen wij het prachtig samenspel en toongeving. Van Dr. van Anrooy de voortreffelijke vaste leiding. i Om Willem Andriessen in Schumann's Concert a kl. t. te mogen hooren is een i voorrecht geweest. Willem Andriessen in zijn Schumann-vereering, de geestdriftige niet zijn poëtische ernst en zijn heerlijke fleurige muzikaliteit en gevoelige roman- tick en Dr. van Anrooy de geweldig door wrochte vereerder van Schumann. Twee heel verschillende naturen in zóó eensge zinde samenwerking. Dr. van Anrooy gaat altijd op in zijn solist en diens opvatting, zoodat een verschil in zienswijze wordt op geheven. Zoo ontstaat een aanvulling, en bij wijlen een meer solistisch optreden van het orkest, welke perfect mag heeten. An driessen speelde het concert zangrijk (dat een wonderlijk contrast vormde met de Tsjechische muziek van Janacék), en toch kernachtig en sterk gerhythmeerd. Daar zat. élan in zijn schitterend-technische er zoo juist in stijl zijnde voordracht. Ligt in deze muziek niet een zoete droom, een stille weeke neiging tot het weemoedige! Schumann zong zich in brooze klankinnijp ■heid uit. Voortreffelijk heeft Andriessen dit be grepen en heeft met heerlijke subtiliteit in gevoel gespeeld, terwijl hij zonder ex- pre-sselijkheid uiting gaf aan overtuigende kracht, geestdriftig en levenwekkend. Hij bracht zijn toehoorders in verrukking, heeft hen warm en gevoelig beïnvloed en lien in aanraking gebracht met de etenrmingssfeer, die in dit werk ruimschoots aanwezig Men riep den solist herhaaldelijk terug, en deze toonde zich zeer d?.nkbaar tegen over den dirigent en het orkest. Van de „Ouverture Tannhauser" is een sch:.;cren- de en spontaan doorleefde uitvoering 8* geven. Tet koper klonk majestueus bowo het bewegen der strijkers uit. En de gac- sche zaal gaf in oxtra-hartelijk oppak1 voor Dr. van Anrooy en het Residentie-or kest uiting aan waard eer ing en bcwond* ring. J. K.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2