21ste Jaargang DINSDAG 3 DECEMBER 1929 No. 6349 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS SPORT UIT DE OMGEVING 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- j krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen D TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten boogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen VAN HET VATICAAN HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN PAUS. Donderdagmorgen om elf uur. Maandagmiddag is naar draadloos uit Rome wordt gemeld, officieel het program ma bekend gemaakt van het bezoek van het Italiaansche koningspaar aan Z. H. den Paus op 5 December a.s. des morgens om elf uur. Aan den ingang van liet St. Pietersplein zal een eere-compagnie van de Paladijn- scbe garde, van de Zwitserscbe garde en van de Pauselijke gendarmerie worden opgesteld. Op de grens van de Vaticaansche Stad zal de gouverneur van bet Vaticaan bet koninklijk paar begroeten en zich bij den stoet aansluiten. Zoodra de stoet het Da- masus-Hof bereikt zal hebben, zal de mu ziekkapel van de Paladijnsche garde den koningsmarsch spelen. In de z.g. zaal van den H. Johannes blijft bet gevolg achter en bet koningspaar wordt dan door den opperhofmeester van den Paus in de kleine troonzaal geleid, waar de Paus het koninklijk paar ver wacht. Na dit particulier bezoek en de uitwis seling van geschenken zal de koning bet gevolg aan den Paus voorstellen. Het koningspaar zal dan een bezoek brengen aan den. kardinaal-secretaris en zich daarna met bet gevolg begeven naai de St. Pieterskerk^ waar bet door kardinaal Herry del Val wordt ontvangen. Na bet bezoek aan de St. Pi/terskork zal bet koningspaar in het Quirinaal terug- keeren. Kardinaal Gasparri zal bet bezoek aan het Vaticaan onmiddellijk beantwoor den. De koning en de koningin zullen verge eld worden door alle hoogwaardigheids bekleders van het hof. Het St. Pietersplein zal door bet publiek geheel ontruimd zijn. BELGIE NAAR HET EINDE DER CRISIS. Het congres der Belgische liberalen. Na een urenlange discussie, waarbij de geheelo staf der liberale partij tegenwoor dig was werd met zoo goed als algemeene stemmen een motie goedgekeurd waarin om. bet volgende wordt gezegd: „De liberale partijraad, constateerde, dat de oplossing der politieke crisis niet mo gelijk is, dan wanneer de liberale linker zijde en de katholieke rechterzijde accoord zijn om de kwestie der boogescbool van Gent niet af te scheiden van het algemeen programma erkennende dat deze hervorming reke ning moet houden met het onbetwiste recht der Vlamingen, om te Gent een inte graal eigen hooger onderwijs te hebben in bun taal; erkennende tevens de nationale noodza kelijkheid om de Franscbe cultuur niet uit Vlaanderen te verbannen en om alle kinderen een lager en middelbaar onder wijs te geven, waarin rekening wordt ge houden met de vrijheid van den huisvac'fcr en de paedagogische noodzakelijkheden voor het kind; erkennende anderzijds, dat de liberale partij niet haar vrijheid van actie kon prijs geven inzake het handhaven van de Fran scbe secties der ontdubbelde speciale scho len te Gent; keurt de houding goed van de liberale ministers en schenkt zijn vertrouwen aan kaar partijmandatarissen om een oplossing van het taalprobleem te zoeken in bet kader van de nationale eenheid." De practische conclusie van deze verga dering is nu, dat Jaspar thans definitieve stappen kan doen om te komen tot het sa menstellen van een nieuwe katholiek-libe rale regeering. Officieus heeft Jaspar met deze stappen Zondag reeds 'n begin gemaakt, o.m. in een ontmoeting met Devèze. Marie José en Umberto onder de geboden. Zondagmorgen werd aan de groote stad huispoort te Brussel de huwelijksaankondi ging aangeplakt van prinses Marie José toet prins Umberto. In dit officieele docu- toent zijn de verloofden met hun ouders toet alle bijzonderheden van hun berge iken staat vermeld, alsmede al hun rid derorden en eereteekenen, hetgeen een toage lijst vormt. „TeL" Open brief des konings. De „Revue Catholique des Idéés et des Faits" publiceert een open brief aan den koning, die gretig door de Vlaams^e bla den wordt overgenomen, en waarin op den koning een beroep wordt gedaan, bij de Fransen-sprekenden de gedachte ingang te doen vinden, dat, wat Vlaamscb is, ook Belgisch is, dat, wat Vlaanderen Vlaamsch maakt, België nog niet minder één maakt en dat separatistisch gevaar niot van een Vlaamsch Vlaanderen zal komen, maar van bet blinde verzet tegen de onvermijdelijke en weldoende vervlaamsching van het nog zoo trouwe Vlaanderen. Verder wordt er op gewezen, dat thans veel met de rechten der minderheden wordt geschermd, maar dat de meerder heid vaak uit het oog wordt verloren. De koning alleen kan, volgens genoemd blad, de vaderlandslievende, maar verblinde minderheid overtuigen, dat zij in haar so cialen plicht tekort schiet door zich van eigen volk en cultuur af te scheiden. DU1TSCHLAND DE UITTOCHT DER DUITSCHE BOEREN IN RUSLAND. In den nacht van Zondag op Maandag is, zooals gemeld, de eerste trein met Duitsche kolonisten uit Rusland te Eydt- kuhnen aangekomen. Het zijn ongeveer 400 emigranten, waarvan 244 volwassenen en 157 kinderen. Met pakken en manden beladen, bet eenige wat de eertijds welvarende boeren hebben kunnen redden, betraden zij hun bivak. Het zijn groote krachtige figuren. De nood van den laatsten tijd heeft ech ter zijn sporen op hun gezichten achterge laten, maar in hun oogen lag een blijden glans, nu zij eindelijk in het Duitseho va derland teruggekeerd zijn. De douane-formaliteiten liepen vlot van stapel. Samen met den vertegenwoordiger van den rijkscommissaris Stuecklen, ma joor b.d. Rautmann, de grenscommissaris der rijksweer, den burgemeester van Eydt- kuhnen, hielden het Roode Kruis vrijwilli ge gezondheidsdienst en de brandweer zich met de teruggekeerde boeren bezig, die al lereerst in barakken worden onderge bracht. Zij werden onmiddellijk aan een geneeskundig onderzoek onderworpen en gedesinfecteerd, om overbrenging van ziek ten te voorkomen. Na deze behandeling werden zij in het oude emigranten-gebouw van de Hamburg- Amerika-lijrr ondergebracht. De sanitaire maatregelen waren zeer streng. De stemming onder de boeren is niet slecht. Zij vertellen van het ontzetten de lijden, dat zij hebben moeten doorstaan. Zij zijn vol vertrouwen in de toekomst. De heeren van dit eerste transport wil len, zooals bekend, zonder uitzondering naar Canada. Zij zijn allen reeds voorzien van de noodige passage-biljetten. RUSLAND. NA TWAALF JAAR. Naar aanleiding van den twaalfden ver jaardag van de bolsjewistische revolutie beeft Besedowsky de volgende interessante mededeelingen gedaan. Op bet platteland zijn nu de toestanden van 19181921 hersteld. De overheid laat den boeren slechts een minimale hoeveel heid voedsel achter en bet overige wordt in beslag genomen. Er is echter ook een verschil met de toestanden van toen. Tij dens bet militaire communisme werden naar het platteland veel graan-inzamelaars ge zonden. Nu geschiedt alles met behulp van de gewone ambtenaren en speciale gevol machtigden. Deze laatsten zijn in den re gel personen, die verantwoordelijke be trekkingen bekleeden en die speciaal voor dat doel naar het platteland worden gezon den. Zij hebben uitgebreide volmachten en treden als dictators op. De interviewer vroeg hem: „Spreken de communisten onder elkaar vaak over de stemming in het land Zijn zij wel op de hoogte van hetgeen in het land gaande is?" „Onder elkaar spreken de communisten weinig. Het is trouwens gevaarlijk te veel met elkaar te spreken. De massa der com munisten weet zeer weinig. Het zijn steeds geruchten, toevallige mededeelingen en de officieele berichten in de sovjeUbladen, die telkens weer herhalen, dat de toestand volkomen normaal is. De opperste leiders zijn echter volkomen ingelicht over hetgeen in het land gaande is. De G. P. Oe. heeft een geheime informa- tie-afdeeling, die twee keer per week aan het Politie-bureau een overzicht van den toestand stuurt-. Dit overzicht bevat onver bloemde feiten, er wordt medegedeeld, wat de bevolking dc-nkt en zegt over de regeering, hoe do stemming in alle krin gen van de bevolking is. De G. P. 'e. heeft overal speciale agenten, die niet al leen de „partijloozen" bespionneeren, maar ook de leden van de regecrende partij; in de overzichten wordt dan ook het een en ander over de stemming onder de com munisten medegedeeld. Aan het hoofd van deze informa-tie-afdeeling van de G. P. Oe. staat een college vaai drie man; het aan tal geheime informateurs wordt op 1500 Dat „overzicht" wordt als streng vertrou welijk beschouwd; het wordt in speciale enveloppen aan huis bezorgd en onder quitantie afgegeven. Op de enveloppe be vindt zicb het opschrift „Na het lezen te verbranden". Het overzicht wordt alleen aan de allerbelangrijkste leiders bezorgd. Zelfs de leden van het centraal-comité van de communistische partij, om van de leden van het centraal uitvoerend comité der republiek niet te spreken, krijgen dat over zicht niet. Bijzonder ijverig wordt dat overzicht door Molotow bestudeerd. Hij ontbiedt zelfs vaak den chef van de informatie-af- deeling, Alexejew bij zich en ondervraagt hem persoonlijk. Stal in en Molotow (Molo tow is nu de rechterhand van Stalin) we ten alles, wat in het land gaande as en wat de bevolking over hen denkt. „Wie zal zich na een eventueel verdwij nen van Stalin van de macht meester ma ken?" vroeg de interviewer. „Indien de golowka (de oligarchie, die de partij en het land bestuurt) bet niet klaar speelt het onderling vooraf eens te worden over het benoemen van een college, dan zal de macht belanden in banden van de meest onverwachte personen. In dat geval zal een militair naar de macht grijpen. De partijleiders begrijpen het en daarom ver- wijdoren zij iedereen, die eenige populari teit bij het leger verwerft. CHINA DE BURGEROORLOG. Volgens te Londen ontvangen telegram men uit Hongkong is de strijd om het bezit van Kanton en Oost-China begonnen. Ge durende den laatsten nacht heeft een he vige slag plaats gehad. De bevelhebber te Kanton heeft versterkingen naar het front gezonden, doch maakt in de eerste plaats gebruik van vliegtuigen. Generaal Tsjang Fak Wei heeft de troepen van Kanton in de omgeving van de Noordrivier in een strijd gewikkeld, terwijl bet Kwansi-leger uit het Westen naar Kanton oprukt. NIEUWE GOUVERNEUR VAN CURACAO. Omtrent den levensloop van majoor B. W. T. van Slobbe, die tot gouverneur van Curasao zal worden benoemd, kunnen wij nog het volgende melden: Bartholomeus Wouter Theodoras van Slobbe werd geboren 31 October 1882. Na den hoofdcursus tc Kampen bezocht te hebben, werd hij in 1906 bevorderd tot twee de luitenant bij 't 6e regiment infanterie en in 1915 toegevoegd aan den comman dant van de 3e inf. brigade. In 1918 be zocht hij de Hoogere Krijgsschool en werd in 1919 bevorderd tot kapitein. Tusschen 1920 en 1921 werd de heer Van Slobbe vervolgens gedetacheerd bij den chef van den generalen staf. Van 1921 tot 1923 was hij kapitein bij het 6e reg. infanterie. Na in 1923 weer verbonden te zijn geweest bij den generalen staf werd hij 1 eeraar aan de Hoogere Krijgsschool te Den Haag, om on derwijs te geven in de strategie en krijgs- gesckiednis. In 1929 volgde zijn benoeming tot majoor van den generalen staf. De nieuwe gouverneur, die R.-K. is, 'is officier in de orde van den Eikenkroon en ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Vermoedelijk zal hij in Fe bruari naar zijn nieuwen post vertrekken. Opvolger van- het Kamerlid J. ter Laan. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den beer A. B. de Zeeuw, die als opvolger van den heer J. ter Laan benoemd was verklaard, be noemd tot Üd van de Tweede Kamer den heer G. van der Houven te Amster dam. Gemeentelijk gasbedrijf te Schipluiden. De gemeenteraad van Schipluiden heeft in zijn Vrijdagavond gehouden vergadering besloten tot oprichting van een gemeente lijk gasbedrijf, waarvan de kosten op 50.000 worden geraamd. DE WETHOUDERSCRISIS TE 'S-GRAVENHAGE OPGELOST. In de gisteren gehouden gemeente raadsvergadering van 's-Gravenhage beeft de heer Marchant (V.D.) een motie inge diend, die als volgt luidde: „De raad, overwegende dat het belang der gemeente eischt, dat de raad een posi tie scheppe, waarin het mogelijk is, dat de vier wethouders op hun besluit tot af treden terugkomen, zonder dat één van de partijen iets van het standpunt of begin sel prijs geeft; „overwegende, dat deze positie zal zijn geschapen, wanneer het voorstel van B. en \V. et betrekking tot bet voorshands volgende beleid in zake het grondbedrijf door den raad zal zijn aanvaard. „besluit van bedoeld voorstel den zake- lijken i ud tc aanvaarden en gaat over tot de o van den dag". Nadat de heer Marchant deze motie al dus had gewijzigd: „De raad overwegende, dat het belang der gemeente eischt, dat den raad een positie worde geschapen", enz., heeft de raad haar, na heftige disucssie, aangeno men met 29 tegen 16 stemmen. De Haagsche wethouders-crisis behoort hiermede weer tot :t verleden. De zaken zijn precies bij het oude gebleven, in zoo verre, dat er voor de eerstvolgende twee jaren toch wel eenige verandering van koers in de gemeentelijko grondpolitek zal komen. Immers „de zakelijke inhoud" van het voorstel van B. en W., waarvan in de niotie-Marchant sprake is, is thans door den raad met 29 tegen 16 stemmen aan vaard. Wanneer men nu bedenkt, dat prac- tisch gesproken veertien dagen geleden 't voorstel van B. en W. door de aanneming van de mot ie-Van Beresteijn met 24 tegen 21 stemmen is verworpen, volgt hieruit on middellijk, dat een deel der vóórstemmers van 21 Nov. j.l. in de vergadering van gis teren er anders over dachten. En dat deel vormden de leden der katholieke fractie. Hun woordvoerder, de heer Van Yuuren heeft er uitdrukkelijk op gewezen, dat de katholieke fractie prijs stelt op evenredig heid in dc samenstelling van het college van B. en W. en voorts, dat zij den weg heeft willen effenen voor een terugkeer van de afgetreden wethouders. Die veref fening was tc verkrijgen door aanneming van „zakelijken inhoud" van het voorstel van B. en W. en zoodoende meende de heer Van Yuuren. met de motie-Marchant te kunnen instemmen. Hij maakte echter positie scheppe, maar dat den raad een positie schoppen, maar dat den raad een positie worde geschapen. Door bovcn-vermelde wijziging is de heer Marchant aan deze wensch tegemoet gekomen. De heer Marchant, die dus als het ware als vredestichter is opgetreden, heeft bij de toelichting van zijn motie verklaard, dat bij den toestand voor de gemeente zeer gevaarlijk inzag, toen de motie-Van Beresteijn was aangenomen. De leider der V.D.-fraotic wees er op, dat de voorstem mers van dc motie-Van Beresteijn niet al len tegenstanders van het erfpachtstelsel zijn, terwijl bovendien niet vast stond en staat, hoe die motie zal worden uitgevoerd. Volgens den heer Marchant moest vast staan, dat de partijen hun beginsel in zake de erfpacht niet prijsgeven en dan zou er z.i. geen enkel bezwaar meer bestaan, dat de continuïteit niet wordt gehandhaafd, wanneer aan den „zakelijken inhoud" van het voorstel van B. en W. uitvoering werd gegeven. De heer Marchant zeide, te heb ben gemeend, den raad uit de impasse te moeten helpen door de indiening van een motie. Spr. deed een beroep op den raad om zijn motie aan te nemen, nu hij zich er van heeft overtuigd, dat de vier afge treden wethouders op hun besluit zouden terugkomen, indien de motie werd aange nomen. Het slot van een uitvoerige discussie was, dat de raad de motie-Marchant aan nam met 29 legen 16 stemmen: die van de C.-EL, de heeren Feber, en Van de Oever (R.-K.), van de liberalen (uitgezonderd de heeren van der Meulen en Joëls) en van de heeren Michon, Lingbeek, Viskoper, v. Steenbergen (A- R.) en De Visser (C. P.). Daarop zijn de wethoudersverkiezingen gehouden. De heer v. d. Meulen werd met 37 stemmen (5 blanco en 2 op prof. v. d. Bilt) herkozen: de heer De "Wilde met 35 tegen 7 stemmen (5 blanco en 2 op den heer v. Beresteijn)de heer Vrijenhoek met 36 stemmen (tegen 5 blanco, 2 op prof. v. d. Bilt en 2 op den heer Febcr), en ein delijk wethouder Drees met 36 stemmen (tegen 6 blanco en 3 op den heer Snoek Henkemans. De aldus herkozen wethouders namen hun benoemingen aan en mochten daar voor een applaus uit den raad in ontvangst nemen en voorts ook de gelukwenschen van burgemeester Patijn, die opmerkte, dat men niet te vlug afscheid moet ne men. Met evenveel leed als pr. de vier wethouders had zien vertrekken, met even- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Belgische liberalen geven toe In den taalstrijd. Russische toestanden na 12 jaar Sovjet bewind. Zestig personen te Chicago overleden door de koude. (Telegrammen). Brand op een Nederlandsch schip te. Philadelphia. (Telegrammen). BINNENLAND. De nieuwe gouverneur van Curacao. (lste blad). De wethouderscrisis te 's-Gravenhage opgelost, (lste blad). Benoemingen jn het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). OMGEVING. Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg onder Hillegom. (lste blad). veel vreugde zag de burgemeester ze thans in het college terugkéeren. En dat is een geluk wensch waard, zeide mr. Patijn. Mr. J. Slingenberg. f Zaterdag vond is mr. J. Slingenberg, vice president der Arrondissementsrechtbank Ie Amsterdam, GS jaar oud, in zijn woning te Baarn overleden. Mr. W. H. J. Royaards. f Zondag is te Utrecht overleden nw. W. IT. J. Royaards, ond-lid van den Utrecht sohen gemeenteraad, oud-lid van dc Pro vinciale Staten en oud-lid van Gedeputeer de Staten. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hoeft benoemd tot Rector van het St. Jozefs Huis te Bodegraven, den weleerw. heer G. Huibers, van het Maag denhuis te Amsterdam den weleerw. heer H. Berkhout en tot pastoor tc do Cocks- dorp (Texel) den weleerw. heer A. Spigt, die kapelaan was te Amsterdam (H. Ni- colaas binnen de V). SCHAKEN. De competitie van den Leidschen Schaakbond. Uit den wedstrijd L.S.G. II en III tegen Wassenaar I en II waren drie partijen niet uitgespeeld. Deze zijn thans als volgt door de arbiters beslist: le achttal: le bord: dr. P. B. Kreuk niet wint van W. de Bruin. 2c bord: A. J. Schilt wint van R. van Dam. 2e achttal: J. C. Valtar wint van B. J. Wittenberg. Wassenaar wint derhalve de drie par tijen. Do totaal-uitslag is nu de volgende: L.S.G. II wint van Wassenaar I met 4 1/2—3 1/2. L.S.G. III wint van Wassenaar II met &-2. DOOR EBN TREIN OVERREDEN. Doodelijk ongeluk aan onbewaakten overweg. Gistermiddag om half 5 heeft op den onbewaakten overweg bij den Doodweg onder deze gemeente een droevig ongeluk plaats gehad. De 42-jarige bloembollenkweoker A. v. d. Horn, wonende in de Ruigenhock, ge meente Noordwijkerhout, die aan den Doodweg een stuk grond bezit, keerde via den overweg van zijn werk huis waarts. Blijkbaar in gedachten verdiept, heeft hij geen acht geslagen op een na derende electrische trein. Dc man werd door den trein gegrepen

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1