d £cid^clie0ou4cmt 21ste Jaargang MAANDAG 2 DECEMBER 1929 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitibe taling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt ihet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De Hoogeerw. Heer P. L. Dessens f Deze photo is vanmorgen genomen in c(e zaal van de pastorie DUITSCHLAND DE RIJNLAND-ONTRUIMING. De tweede zone vrij. De Fransche vlag op de vesting Ehren- breitstein is Zaterdagmorgen om kwart over elf plechtig neergehaald. Tegenwoor dig waren de president van de Rijnland- commissie, de twee opper-commissarissen en een Fransch generaal. Daarna marcheerden de bezettingstroe pen naar bet station. Om 12.55 vertrokken zij naar Metz. Later volgde een auto-co lonne van 60 wagens, die zicb naar Mainz begaven. De afmarsch had in volkomen rust plaats. Wat het vertrek der Belgen uit Aken be treft, deze troepen verlieten de stad om 12.18 in de richting Luik. Tegen 3 uur in den middag vertrok de Belgische comman dant per auto in de richting van Eupen. Aken is thans geheel ontruimd. Op de ge bouwen, waar tot dusver de Belgische vlag ■wapperde, werd onder gejuich der bevol king de Duitsche vlag gehescben. De Oberpresident van de Rijnprovincie beeft zicb, in verband met de ontruiming van het Rijnland, tot de gezamenlijke be woners van de Rijnoevers gericht: In deze uren, zoo zegt hij, denken wij al lereerst aan onze broeders en zusters, in de 3e zone, en aan de Saar, die daar voor volk en vaderland vreemde overmacht lebben te dragen. Hun geldt onze harte lijkste groet. Wij voelen met hen mede en spreken den wenseh uit, dat ook voor hen spoedig het uur der bevrijding zal zijn ge slagen. Vervolgens brengt de Oberpresident dank aan de rijksregeering, welker politiek den grondslag voor de ontruiming is ge weest. Dankbaar herdenkt bij de voorzor gen van de regeering tot de instandhouding van het vaderland in de moeilijke tijden. Ook in de toekomst, nu er speciaal in de ontruimde gebieden krachtige maatregelen moeten worden genomen, zullen wij vol vertrouwen in de regeering blijven. DE VRIJHEIDS WET. Door den rijksdag verworpen. De rijksdag heeft de eerste paragraaf van de z.g. „wet tegen de slavernij" (tegen let Young-plan) met 318 tegen 82 stemmen en vier onthoudingen verworpen. Par. 2 en par. 3 werden met dezelfde stemmen verworpen. Par. 4 echter betrekking hebbend op de vervolging en bestraffing van de ministers en gemachtigden^ die het plan-Young aan vaardden, werd met 312 tegen 60 stemmen verworpen. Loebe, de voorzitter van den rijksdag, verklaarde, dat het verworpen wetsontwerp tlans naar de regeering wordt terugver wezen, opdat deze in overeenstemming met de grondwet het referendum zal kun- ten laten houden. De minister van binnenlandsche zaken eeeft in opdracht van de rijksregeering de verordening voor het houden van het re ferendum uitgevaardigd. Het referendum wordt op 22 December Keiouden. Politieke kloppartijen. In een verkiezingsvergadering der Nafc.- Soc. Arbeiderspartij te Ohrdruf, verschenen een groot aantal communisten, die met autobussen uit Gotha waren aangerukt. Na een korte woordenwisseling ontstond een woeste kloppartij, waarbij bierglazen, stoelpooten en knuppels een grootc rol speelden. Aan beide zijden werdén ettelijke personen gekwetst. Na door de nat.-s-oc. uit de zaal te zijn verdreven, stapten de communisten weer in hun autobussen en reden naar Friedrichsroda, waar zij even eens een verkiezingsvergadering wilden verstoren. Infcnsschen was de politie uit Gotha gewaarschuwd, die de bussen halver wege Friedrichsroda tegenhield en 15 com munisten aanhield. Op vijf hunner vond men knuppel® e.a. wapenen. De Duitsche boeren uit Rusland. In don nacht van Zondag op Maandag is het eerste transport Duitsche kolonisten uit Rusland via Riga te Eydthühnen aange komen. Maandagavond wordt de reis voortgezet. Het tweede transport wordt heden ver wacht. RUSLAND SCHULD BELIJDEN IS NIET GENOEG. Het politiek bureau te Móskou heeft onder voorzitterschap van Stalin de ver klaringen van Rykof, Boechardn en Tom ski, volgens welke deze hun betrekkingen met de rechtsche oppositie verbreken, na een rapport van Stalin, dat verscheidene uren in beslag nam, voor kennisgeving aangenomen en er tegelijk met nadruk op gewezen, dat de leiders der rechtsche op positie deze belofte moeten omzetten in daden. Hoe weinig verheugd men is over de schuldbelijdenis der drie „rechtsche" lei ders, blijkt uit de regeeringspers. Zoo schrijft do Prawda o.a.: „In een voor de partij moeilijk pogenblik begonnen Boecharin, Rykof en Tomski te wankelen, af te wijken va-n de algemeene partijlijn, toen do partij na het XVe con gres voor aanzienlijke moeilijkbeden kwam te staan, toen de koelak, aangesterkt in de jaren van de N. E. P. met hulp van de graanstaking de sovjetmacht bij do keel trachtte te grijpen, toen in de leiding van de industrie (Sjachty) van verraad bleek en toen opnieuw de middelboer begon te aarzelen tusschen arbeidersklasse en koe lak in. Nu de partij er in geslaagd is het land uit de graanorisis te brengen, nu re cordtempo's iu de ontwikkeling van de in dustrie bereikt zijn en de collectivisatie van den landbouw een geweldige vlucht genomen heeft, is het voor alle werkelijke partijgangers van het proletariaat duide lijk, dat de partij gelijk had. Maar, waar schuwt 'het blad, indien de rechtsche op positie een zwaren slag geleden heeft in de verklaring van hun leiders, dan neemt dat voor de partij en voor dc komintern niet in de minste mate de verplichting weg op dezelfde onverzoenlijke wijze tegen de ideologie van de rechtsche oppositie te strijden, zoowel als tegen de verzoenlijk- heid waarvan vandaag Boecharin, Rykof en Tomski zich wel hebben losgemaakt, maar die blijft bestaan en steeds duide lijker en bepaald er oen wapen in de han den der vijanderD van de arbeidersklasse wordt". 4i de officieel© Iswestija gaat zoover, het deze poging partij en proletariaat met de klein-burgerlijke ideologie te be- invloeden op één lijn stelt met de pogin gen van do „koelak.'-kapitalistische ele menten om de par*£, to bestrijden langs den weg van sabotage in de fabrieken, cor ruptie van het apparaat en boerenterreur; alleen is zij een wat verfijnder en meer gesluierde manier". AFSCHEID DIRECTEUR LANS. Verleden week is op een daartoe uitge schreven vergadering van Commissarissen afscheid genomen van den Directeur onzer N.V., den heer B. Lans, aan wien, zooals men weet. met ingang van heden, op ver zoek eervol ontslag is verleend. Teen de heer Lans de vergadering was binnengekomen, nam do pres.-comm., dr. H. Walenkamp uit Warmond, het woord. Spr. zeide, dat Commissarissen het als een plicht van grootc dankbaarheid gevoe len, om openlijk te getuigen van hun waar deering en erkentelijkheid, nu de Directeur de zaak gaat verlaten. Gedurende een der tiental jaren heeft de heer Lans al zijn krachten, zorgen, toewijding gegeven aan „De Leidsche Courant" en zijn taak be schouwt als een hoogen en edelen plicht. Was dit al zooveel waard in normale tijden in het zorgvolle jaar na den brand zou den commissarissen veel moeilijker, mis schien onmogelijk hebben kunnen behee- ren, zoo zij niet in den Directeur naast zich hadden gehad een man van zoo hoog plichtsbesef en zoo groot verantwoorde lijkheidsgevoel. Spr. dankt den scheidenden directeur voor wat hij aan de courant heeft geschon ken, de gaven van zijn geest en de gaven van zijn hart, zijn eenvoud, bescheidenheid, welwillendheid, zijn gaaf en eerlijk karak ter. Door dat alles is geschapen een geest van intimiteit cn hartelijkheid tusschen Commissarissen en Directeur, en ook een goede verstandhouding tusschen den Di recteur en het personeel, dat zijn Directeur hoogachte, eerde en beminde. Tenslotte zegt spr., dat men gemeend heeft, om, in een stoffelijk bewijs uitdruk king te moeten geven aan de oprechte ge voelens van waardecring en namens de Commissarissen biedt hij den heer Lans twee fauteuils aan. Met hartelijk applaus onderstreepten allen de woorden van den Pres. Comm. De heer Lans dankte nu voor de tot hem gerichte woorden en het hem aangeboden geschenk. Hij heeft gewerkt en gestreden voor „De Leidsche Courant" en er alles voor over gehad maar 'daarbij van het col lege van commissarissen, hulp en bijstand ondervonden in zulk een ruime inate, dat hij daarvoor zijn hartelijkcn en innigen dank moet brengen aan allen, in 't bijzon der aan den Pres-Commissaris. Spr. spreekt het vaste vertrouwen uit, dat de nieuwe Directeur de zaak, die com mercieel gezond is, zal brengen tot stijgen den bloei. Hierna is nog het woord gevoerd door den hoofdredacteur, don heer Th. Wilmer. In enkele feiten wijst spr. op de veran dering en uitbreiding van de zaak in de laatste dertien jaar. De verhuizingen van Steenscliuur naar Rapenburg en van Ra penburg naar Papengracht; de stijging der productie van de drukkerij: de meer dan verdubbelde omvang van onze courant; het ongeveer verdubbelde aantal abonné's, enz. Deze feiten, zelfs zonder eenig commen taar, toonen duidelijk aan, dat van den directeur veel toegewijde arbeid is ge vraagd geworden. En die arbeid is geschonken met een plichtsbesef, allen ten voorbeeld. Spr. uit den wensch, dat dc afgetreden Directeur dc courant zal blijven steunen door zijn op langdurige practijk gegronde adviezen, en vooral ook op de wijze, waar op een man van zijn groot Geloof een zaak, die zijn sympathie heeft, vruchtdragend steunen kan. Hij dankt teu slotte voor de ondervonden samenwerking. - Zaterdagavond bood de scheidende di recteur aanhet gezamenlijke personeel der Leidsche Courant een afscheidsavond aan in het St. Antonius Patronaat. Op dezen avond bleek duidelijk, dat bet personeel van hoog tot laag den heer Lans slechts noodc zag vertrekken. Namens het geheele jTersoneel sprak de heer J. B. Somers, administrateur, den vertrekkend-en directeur een woord van afscheid toe. Het trof ons diep, aldus spr., toen wij vernamen, dat de viering van uw 121/2-ja- rig jubileum als directeur der Leidsche Courant om gezondheidsredenen moest worden uitgesteld. Weinig vermoedden wij toen, dat dit het begin was van het einde, totdat u zelf ons later kwaamt mededee- len, dat u heenging op dringend advies van den geneesheer. Deze avond, waarop wij tegelijk uw jubileum vieren, is dan ook geen vroolijke avond, nu gij voor de laatste maal in ons midden zïjt. Het valt n zwaar heen te gaan en ook wij zouden u gaarne behouden hebben. Het bedrijf heeft onder uw leiding een ongekende bloei bereikt. Uw belofte, dat gij al uw krachten zoudt geven om de krant tot bic ei te brengen, hebt gij ver vuld. Vergeleken met 13 jaar geleden is het aantal abonné's, is do inrichting van het bedrijf meer dan verdubbeld. Het geheele personeel draagt u groote sympathie toe. Wie bij u kwam ging nooit onvoldaan heen. Voor dit alles zegt spr. den heer Lans hartelijk dank, onder aanbieding van ex cuses als er soms iets onaangenaams mocht zijn voorgevallen. Het personeel had gemeend den direc teur niet slechts met woorden dank te moeten brengen, maar ook een stoffelijk blijk daarvan te moeten geven. Een een voudig doch degelijk serre-ameublement bood spr. hem aan vergezeld van den wensch, dat de heer Lans nog lange jaren gebruik er van zal maken. Daarna sprak de heer Koevoet namens de looper3vereeniging, waarmede de heer Lans altijd in de beste verstandhouding heeft omgegaan. Uit erkentelijkheid biedt spr. den heer Lans een divan aan, wolke goed past bij het serre-ameublement. Spr. hoopt, dat de heer Lans. er Zoo lang ge bruik van zal maken tot hij (de divan) geheel versleten is. Namens do redactie sprak toen de beer M. Zonderop oen kort woord. De redactie neemt een eigenaardige positie in tegen over den directeur. In sommige opzichten is zij van de directie afhankelijk en in sommige opzichten staat zij naast haar. Dat geeft wel eens aanleiding tot mee- ningsverschil. Voorail financieele belemme ringen schijnen do redactie vaa-k niet zoo groQt toe, als dit de directie voorkomt. Toch heeft de redactie steeds kunnen con- stateeren, dat de heer Lans een open oog had voor de belangen van de krant zooals dc redactie die zag, hetgeen er veel toe bijgedragen heeft om de krant te brengen op haar tegenwoordige plaa is. In de jaren, dat spr. aan de krant is verbonden, heeft er een groote vooruitgang plaats gehad, welke vooruitgang voor een groot gedeelte voor rekening komt van den directeur. Daarvoor brengt spr. don heer Lans hulde en dank. De heer v. Zijp sprak namens het zet terij-personeel en dankte dèn directeur eveneens voor de aangename wijze, waar op de zetters altijd onder zijn leiding heb ben gewerkt. Dc heer v. Brussel gevoelde zich als oudste oncler de krantenloopers ook ver plicht een kort woord te spreken en hem zijn beste wcnschen mee tc geven voor een lang en gelukkig leven in ruste. Zelfs de plaksters kwamen met een eigen geschenk, een palm, welk cadeau den di recteur werd aangeboden met een toepas selijk woord van den heer L. v. d. Meer. Getroffen dankte de heer Lans voor de Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De tweede zóne van het Rijnland is ont ruimd. De z.g. „vrijheidswet" in den rijksdag verworpen. BINNENLAND. Een reeks ernstige verkeersongelukken. (Gem. Berichten, 3de blad, en Laatste Berichten). Doodelijk ongeluk' op een voetbalveld. (Gem. Berichten, 3de blad). gesproken woorden van waardceriiig. Het groote geheim van een goede verstandhou ding tusschen werkgever en werknemer is do stipte vervulling 'van ieders plichten van staat. Ik ga u verlaten, aldus spr., doch de herinnering blijft bestaan en deze is hoogst aangenaam. De geschenken zijn veel te rijk, dat hadt gij niet moeten doen. Niettemin aanvaard ik ze, omdat ik zo i)an u allen heb gekregen en ze in mij wakker zullen houden dc aangename verstandhou ding tusschen u en mij. Mijn hartelijke on innige dank daarvoor. Opdat de stemming op dezen avond niet al te gedrukt zou zijn, vroolijkte dc heer De Haas den avond op met cenige liedjes en aneodotcn uit zijn humoristisch reper toire, daarbij geassisteerd door den beken den pianist Jan Gordijn. Aan het eind van den avond nam dc hoer Lans nogmaals hot woord om den nieuwen directeur, den hoer Hamersvold, aan te bevelen en te vragen hem met hetzelfde vertrouwen tegemoet te treden als spreker heeft mogen ondervinden. De Haagsche Postdirecteur. Dc heer J. Laz onder voorzitter der Commissi© van Ovorlog. Naar do „Tel." vernoemt, zal de hoor P. N. L. Feltzer, directeur van het Postkan toor te 's-Gravenhage, in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd over enkele maanden den dienst met pensioen verlaten. De beer Feltzer bekleedt tevens ebt voorzitterschap van de Commissie van Overleg van het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie. Als zoodanig is hem op zijn verzoek ingaande 16 Decem ber a.s. eervol ontslag verleend. In zijn plaats is tot voorzitter der Commissie van Overleg benoemd de heer J. Lazondcn, di recteur van don Postcheque cn Girodienst te 's-Gravenhage. HET OVERLIJDEN VAN KANUNNIK P. L. DESSENS. Omtrent de kerkdiensten en verdero re gelingen, die iu verband met het overlijden' van den hoogeerw. heer Kanunnik P. L. Dessens zijn getroffen, kunnen wc het vol gende mededeelen: Hedennamiddag, wanneer de kerk in rouwgewaad zal zijn gestoken, wordt het stoffelijk overschot van Kanunnik Des sens naar de kerk overgebracht. Vanaf 6 uur zal er gelegenheid zijn lot 'bieehthooren. De Congregatie der H. Fa milie vervalt. In de plaats daarvan zal er Rozenkrans-bidden zijn. Morgenochtend te half acht wordt, er door de kinderen een algemeene H. Com munie gehouden, terwijl er tevens weer gelegenheid tot biechten is. Daarna vinden te half acht.'s avonds de Metten plaats. Woensdagmorgen worden stille HJI. Missen gelezen te 6 uur, 7.30 uur en 8.30 uur. Na de laatste H. Mis wordt do kerk gesloten, waarna zij te half tien weer wordt geopend. Te 10 uur beginnen de Lauden. In verband met de komst van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent wordt de kerk te 9.55 uur gesloten. Do toegang tot de kerk is vrij, d.w.z. or worden geen kaarten beschikbaar gestel. Degenen, die vaste plaatsen hebben, kun nen him plaatsen bezetten. De vrije plaat sen zijn voor degenen, die het vroegst ko men. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat niemand, ook geen ledou der St. Gregoriusvereeniging, toegang heeft tot het zangkoor. Dit is gereserveerd voor de zusters, terwijl do zangers in het priesterkoor worden geplaatst. De lijkrede zal worden gehouden door den hoogeerw. heer P. J. Huibers, deken van Hoorn en oud-kapelaan der parochie.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1