ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 1 B. H. J. LANS Hel Mysterie van Heath Hover BINNENLAND ONDERWIJS RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN SPORT Op deze plaats moet vandaag worden neergeschreven een woord van dank. Dank aan den directeur van onze cou rant, den heer B. H. J. Lans, wien, zooals reeds medegedeeld, op diens verzoek, met ingang van morgen eervol- ontslag is ver leend. De dank van allen, die op eenigerlei wijze hun medewerking aan de courant geven; de dank van alle lezers van de courant; de dank van katholiek Leiden en van het katholieke gewest, hetwelk „De Leidsche Courant" bestrijkt. Die dank wordt den heer Lans gebracht, omdat hij gedurende ongeveer dertien jaren heeft gewerkt en gezorgd, met ge wetensvol plichtsbesef, voor ons aller katholiek dagblad. De zaak van „De Leid sche Courant" is de zaak aller Katholieken in Leiden en in het gewest en daarom mag^ook die dank namens hen allen worden gebracht. In de laaste dertien jaren heeft „De Leidsche Courant" in verscheiden opzicht groote veranderingen, aanzienlijke verbe teringen ondergaan, welke van den directeur veel arbeid en toegewijde zorg hebben vereischt. Wij herinneren aan de verhuizing van Steenschuur naar Rapenburg en, na den brand eind 1927, van Rapenburg naar Papengracht. Wij wijzen op de uitbrei ding van zetterij en drukkerij. Wij mogen met ware voldoening constateeren, dat de courant in inhoud en grootte in den loop der jaren de stijgende eischen van de le zers heeft bijgehouden. Dat alles vooral het vele werk, dat te doen stond na den grooten brand heeft van de arbeids kracht van den directeur veel, heel veel gevraagd. Maar steeds, iederen dag, heeft de heer Lans zijn taak volvoerd met een hem ken schetsende accuratesse en regelmatigheid, met een bewonderenswaardig plichtsbe sef. Wij willen hier even wijzen op een schijnbare kleinigheid, welke echter typeert onzen nu afgetreden directeur. Iederen morgen was hij het eerst op het kantoor, vóór het uur, waarop werd geopend, en dan had hij zelf reeds de post gehaald; pre cies acht uur 5s morgens, zelden of nooit één minuut later, kon men den heer Lans het postkantoor zien binnenstappen. Een mensch, die niet gauw zich aan iemand geeft, maar die goed is voor FEUILLETON. Uit het EngelBch van BERTRAM MITFORD.. 19) Steil daalde de weg naar beneden, tus- Bchen de strooken bosch in. Toen weken ée boomen terug en het scheen alsof een lange wig van ijs in den boschzoom gesla gen was.. Een paar eenden vlogen kwa kend op uit het open wak bij den dam en riekten weg boven hun hoofden. Wilde eenden, niet? vroeg het meis je. Heusch, dit kon best een toegevro- ren meer in de binnenlanden van Canada zijn, waar je wel eens over leest. Ja daar lijkt het wel wat op. Ik kan jc verzekeren, dat je niet bepaald in een tam gedeelte van ons land bent gekomen en nu bedenk ik meteen, dat ik je er nog niet op hebt voorbereid dat je je in huis wel een beetje zult moeten behelpen O, dat vind ik juist wel prettig. Bui ten meet het niet al te geciviliceerd zijn Dat komt dan maar goed uit, zei Mcr vyn met een tevreden lachje, want dan zal je op mijn barak juist op je plaats zijn- Stapvoets reden ze een nieuwe korte hel- iing op. liet was nu bijna donker, maar een gouden maan in het tweede lcwartier, was ''oven de boomtoppen gerezen en wierp een glinsterend schijnsel over de bevroren oevers. Van heel dichtbij riep een uil. allen, die tot hem komen in dat goed- zijn ligt de verklaring van het feit, dat zoowel commissarissen der N.V. als alle employé's van de courant den directeur beschouwden als een vriend. En even be scheiden als hij was in de eischen voor zichzelf, even gul was hij in de bejegening van anderen. En commissarissen en personeel hebben den Directeur niet laten gaan zonder een hartelijk afscheid. (Wij komen hierop Maandag nader terug). Moge de heer Lans wiens gezond heid hem een rustiger leven voorschreef, dan in het zelfs den kalmst en mensch ópjagende en irriteerende krantenbedrijf mogelijk is nog heel vele jaren getuige zijn van een groeiend en bloeiend bestaan van ons gewestelijk katholiek dagblad, wat hem voldoening en vreugde zal schen ken. D'e heer Lans gaat heen. Maar de band tusschen hem en ons is daardoor niet verbroken 1 TWEEDE KAMER. „Landbouw". De besprekingen over „Landbouw" wordt voortgezet. De heer Loerakker (R.K.). waar schuwt tegen den aandrang om vrijstelling te verleenen 7de leerjaar der lagere school voor kinderen, die een lagere landbouw school bezoeken. Het platteland is aller minst gebaat met het loslaten van den leer plicht. Het resultaat van het algemeen vor mend lager onderwijs moet zoo groot mo gelijk worden gemaakt, teneinde het bezoe ken van de lagere land- en tuinbouwschool zoo vruchtdragend mogelijk te doen zïji. De Regeering moet aandringen op een meer algemeene uitvoering der Landarbei- derswet, die in sommige gemeenten zoo zegenrijk werkt. De Regeering dient een ruime toepassing te bevorderen door een lagere rente voor verstrekt kapitaal. Spr. waarschuwt tegen het achterwege laten van sociale maatregelen in den land bouw. Het helpen van den landbouw ten koste van de landarbeiders zou neerkomen op het spannen van de paarden achter den wagen, De heer Vos (R.K.) a-cht ook den toe stand van den landbouw niet gunstig. Een boer met 40 H.A. land verdient dikwijls minder dan een industriearbeider. Er kan ook nog meer gebruik worden ge maakt van de wetenschappelijke resultaten van den laatsten tijd. En het onderwijs kan nog meer worden bevorderd. Spr. is het •voorts met den heer Ebels eens, dat veel kan worden verwacht van de opvoering der kwaliteit onzer uitvoerproducten. En dan moet de voorlichtingsdienst ervoor zorgen, dat de buitenlandsche afnemers bekend zijn met de maatregelen door ons genomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Ruys de Beeren- brouck, erkent het zeer groote belang van den landbouw voor ons volksbestaan. De landbouw verkeert over het algemeen niet in ongunstigen toestand. Verschillen de onderdeelen hebben minder reden tot klagen, andere onderdeelen maken moeilij ke tijden door. De oorzaken van depressie zijn van zakelijken aard. Zij zijn niet tG zoeken in de landbouwende bevolking zelf. De regecring kan met drastische maatre gelen den toestand niet forceeren. De ar beid van de commissie-Ebels is nagenoeg geëindigd. Verbetering van onderwijs en voorlich ting is van groote beteekenis. Sprekers streven ligt ook in de lijn van groote efficiency. Het denkbeeld van den heer Ament cm enkele dagscholen in avondscholen om te zetten acht spr. 'niet verwerpelijk. Hij zal het onderzoeken. Ten aanzien van de bedrijfsboekhouding zal de O, maar het is eenvoudig een sprook jesland riep Melian verrukt uit. Tus schen twee haakjes, hoe komen de men- scnen er toch aan, als ze beweren, dat de roep van de uil somber en onheilspellend klinwt. Het is pure muziek. Do groote geesten ontmoet on elkaar, moisjelief, dat is mijn-, meening ook. In zijn binnenste dacht hij er nog wat bij, en hij deed dat met een gevoel van voldoe ning. Ze zouden prachtig met elkaar op schieten. Wat zij tot nu toe aan ideeën had uitgesproken, kwam overeen met zijn gevoelens Toen werd hij zich bewust, dat Melian zich had omgedraaid en hem met een vreemde, half verschrikte blik zat aan te staren. Dat was ook een vader's uitdrukkin gen, zei ze langzaam, en weet u, oom Seward, u lijkt in elk opzicht zoo spre kend op lxem. Werkelijk kind, was het vriendelijke antwoord, op zachten toon gegeven. dat is dan des te beter, want dan kan ik, zoo ver dat mogelijk is, zijn plaats innemen. Maar hier zijn we thuis I Het wagentje had den top van de hel ling bereikt en daalde nu een met boo men begroeiden weg af. Aan den linkerkant strekte zich een zelfde lang, driehoekig ijsvlak uit, gevat in dezelfde sombere bosch-omlijsting aan den basis van dien driehoek blonken een paar lichtjes. Weliswaar was de stille afspraak dat Joc en zijn vrouw nooit na donker op Heath Hover behoefden te blijven, maar zc waren nu inschikkelijker geweest, ten deelc uit nieuwsgierigheid om het nichtje van meneer te zien, voor een ander deel omdat met alle lichten aan cn een heele- minister de verschillende desiderata over wegen. Spr. betwijfelt of het denkbeeld tot instelling van een fonds voor bodemcul- tirur bij de regeering wel groote instem ming zou hebben. Inzake verlaging van den accijns op vleesch zal spr. in overleg treden met den minister van financiën. Het zoeken van nieuwe afzetgebieden kan van regeerings- wege doelmatig bevorderd worden. Spr. zal ook in die richting werkzaam zijn en daar bij de medewerking inroepen van den mi nister van Buitenlandsche Zaken. Een spoedige inwerkingtreding van do lanck bouw-uitvoerwet kan spr. toezeggen. Een exportregeling voor eieren wordt overwo gen. Het overleg met de landbouworgani saties over de deelneming aan de tentoon stelling in Antwerpen is nog niet afgeloo- pen. Het ligt in de bedoeling het advies der landbouworganisaties in te winnen over 't concept der com m is si e-Bod enhaus en. De landarbeiderswet mag den arbeider niet ineens in een andere economische po sitie stellen. Wanneer een arbeider zich kan opwerken tot een kleinen boer, staat die wet hem geenszins in den weg. Dit punt maakt overigens een punt van bespreking uit in de commissie met den Hoogen Raad van Arbeid. De overige gemaakte opmer kingen zal spr. rustig nagaan. De heeren Ebels, t. d. Heuvel en v. d. Sluis pleiten voor het herstel van do functie van directeur-generaal van den landbouw. De Minister zegt, d;t de continuiteit aan het departement voldoende gewaar borgd is door een secretaris-generaal, die een vriend van den landbouw is. Spr. doet een beroep op den goeden regel van staats beleid, dat een Minister geen ambtenaren aanstelt van wier onmisbaarheid zij niet stellig overtuigd is. Ten slotte is de begrooting afgehan deld; de stemming wordt bepaald op a. s. Dinsdag. MGr. H. V. D. WETERING. In een Joodsch BTófd herdacht J. Z. schrijft in Dc Joodsche Provinciaal, weekblad voor Hilversum, Utrecht enz., van 27 November jl. „Nu geheel Katholiek Nederland rouwt om het verscheiden van den eersten pri maat van ons land. is er ook alle reden, om den beminden Kerkvorst ook in Joodschen kring te herdenken en zeker in deze plaat sen waarover zijn werkzaamheid liep. Zijn hartelijke houding ook tegenover de Joden zijn jaarlijksche bijdrage aan het Joodsche Armbestuur, in het kort heel zijn om gang hebben hem in Joodschen kring een roep bezorgd van een zeer eerwaardiger, bescheiden en verdraagzaam geestelijke, wiens naam met eerbied wordt vermeld. Met ontroering herinnert men zich wellicht het ziekenbezoek, dat hij aan den Jood schen primaat Opperrabijn dr. Ritter bracht en diens tegenbezoek aan bet P/vbs bisschoppelijk paleis aan de Maliebaan, clat een allerhartelijkst karakter droeg. Moge deze brave mensch het loon voor zijn arbeid in hoogere gewesten vinden, dat naar Joodsche opvatting voor alle braven der wereld is weggelegd." Een Mgr. van de Weteringstraat. B. en W. van Utrecht hebben besloten den naam van de Weistraat, (loopende evenwijdig van de Maliebaan van Nachte gaalstraat tot Biltstraat) te veranderen in Mgr. van de Weteringstraat. NIEUW KAMERLID. De heer A. B. de Zeeuw te Rotterdam, die door het Centraal Stembureau in de vacaturc-J. ter Laan benoemd was ver klaard tot lid van "de Tweede Kamer, heeft thans aan dat bureau bericht gezonden, dat hij die benoeming niet aanvaardt. De opvolger op de lijst is thans de heer G. van der Houven te Amsterdam, secretaris van het hoofdbestuur van den Alg. Nod. Metaalbewerkersbond. De heer Van der Houven, die 45 jaren oud is, is voorzitter geweest van de afd. Amsterdam van dien Bond en is thans nog redacteur van het bondsorgaan „De Metaalbewerker". boel werk voor de ontvangst van een gast, die jong en daarom wel vroolijk zou zijn, het idee van spoken heelemaal op den achtergrond raakte. Wat is dat eenig! was Melian's uit roep, toen zo de ouderwetschc woonka mer zag. In den diepen ouden haard met zijn omvangrijken schouw, lag het loeiend vuut hoog opgestapeld en een heldere lamp op tafel bescheen, de laag-gebalkte, ge witte. zoldering en de donkerrood behan gen muren. Wel, het is een echte antieke ka- mer, daar hoort een spook bij en derge lijke griezeligheden. Bij die opmerking stond de oude Judy, die bezig was de laatste hand aan de ta fel te leggen, plotseling stil om het meis je aan te gapen. Toen hobbelde ze de kamer uit, terwijl ze heftig met haar hoofd schudde. Wat mankeert die oude tante, oom Seward? vroeg Melian. Hebben jullie er soms een hier? Goeie genade kind, jc weet toch wel dat ieder huis, als het niet toevallig net gisteren klaar gekomen is en van onde ren tot boven naar versche kalk ruikt, verondersteld wordt er een spook op na tc houden, vooral op het land en als hel op zoo'n eenzamen plek midden in het bosch staat, als dit hier. Neem daarbij nog zoo'n ouderwetschc schouw en een eiken betimmering en je hebt jc spookge schiedenis compleet. Haar oom's schertsende toon, gevoegd bij de uitdrukking van lichte ergernis, die ze op zijn gezicht gezien had, toen de oude Judy haar opmerking had gemaakt cn die plotselinge verwarring van dc oude vrouw, DAAR KON ZELFS CLEMENCEAU NIET AAN ONTKOMEN. „Een knoestige eik uit den Vendée" heeft men den grooten staatsman Clemenceau genoemd. De „Tijger" noemden hem anderen om zijn grimmig bespringen van zijn /tegen standers. Een kloeke geest, een man van geweldi ge actie, een groot vaderlander maar helaas een ongeloovig man, die tot voor werp der aanbidding uitkoos „le grand Pan", de natuurgod. Bij ernstige ziektegevallen kwam echter de religieuse verpleegster. Nu onlangs weer een zorgzame verple ging deskundige hulp vorderde, werd de religieuso ontboden. Hij wees haar niet af met de lichtspottende opmerking: „Zij zal toch niet komen om mij te bckeeren!" Zij heeft haar werk gedaan gelijk do re ligieuse verpleegster haar werk doet Had zij invloed? Wij nemen do nuchtere mededeeling van Mgr. de la Valette, dat de stervende Cle menceau zonder eenig sarcasme tot zijn verpleegster zou hebben gezegd: „Zus ter, ik verbied U niet voor mij te bidden." Hoe eigenaardig illustreert dit voorbeeld den stillen invloed, die uitgaat van de Roomsche verpleegster! 't Is een geval, waard om eens vast te leggen en dat tot nadenken stemt. „Hsgz." J. KITSLAAR. Extra-uitkeering aan t spoorweg personeel? Eerstdaags conferentie met de Directie. Naar wij vernemen zal tijdens de Maan dag 9 December a.s. te houden conferentie tusschen de spoorwegdirectie en den Per- soneelraad in behandeling komen het ver zoek van den Personeelraad, om over 1929 aan het personeel een extra-uitkeering te verstrekken ten bedrage van drie weken loon met een minimum van 90. Ook zullen besprekingen gehouden wor den over het loon van hen, die volgens ar beidscontract werkzaam zijn, terwijl even eens op de agenda voorkomt een bespre king over het opnemen van het buiten den duurtckring Rotterdam vallende gedeelte van de gemeente Hilligersbcrg en van de gemeente Rijswijk en Voorburg in de eerste loonklasse. »Tel." De Collectieve Arbeidsovereenkomst in het Bioembollenbedrijf. De drie arbeidersorganisaties hebbeu aan de werkgeversbonden in het bioembol lenbedrijf meegedeeld, dat zij de bestaan de collectieve arbeidsovereenkomst voor 19301931 niet ongewijzigd wenschen voort to zetten. Het collectieve contract van 1927 1928 werd voor dit jaar ongewijzigd ver lengd. Dr. M. A. Brondts. t Op ruim 76-jarigen leeftijd is gisteren te Zelhcm overleden dr. M. A. Bronts, oud lid der Tweede Kamer en oud-burgemees ter van Zelhern en Schiedam. De overlede ne werd in 1853 op den Wildcnborgh ge boren. Van 1895 tot 1906 was hij burgemeester van Zelhern en daarna tot 1910 van Schie dam. De overledene behoorde- tot de A.-R. partij. De begrafenis is bepaald op Dinsdag middag a.s. ten 1 uur. Examens L.I.T.E.H. Dc examens Handelscorrespondentie in de moderne talen van L.I.T.E.H., Vereeni- ging Leeraren In Talen En Handelscorres pondentie, worden in verschillende plaatsen van ons land gehouden op 19 en 20 Decem ber a.s. Prospectus met inschrijvingsformulier .gratis verkrijgbaar bij den Administrateur R. van Westen, Zeilstraat 11, Amster- dam-Z. DE VUILSPUITENDE FASCISTEN. In den nacht van 15 op 16 Juni toerden een aantal fascisten in een taxi door Am sterdam rond. Met behulp van een soort glazenspuit en een teerachtigo vloeistof werden verschillende verkiezingsreclames van de S. D. A. P. bespoten, zoodat dc schilderingen geheel bedorven waren. Ook de voorgevel van het gebouw, waar de ad ministratie van het d-gblad „Het Volk" is ondergebracht, werd tot de eerste verdie ping met do zwarte substantie bevuild. Tegen den 28-jarigen monteur K, H. G. S. cn den 24-jarigcn metaalbewerker C. F. C. werd een vervolging ingesteld terzake vau zaaksbeschadiging. Heden stonden beiden terecht voor do Vierde Kamer der Amster- damsclie Rechtbank. Het O. M. eischic tegen beiden twee maanden gevangenis straf. Uitspraak 13 Dec. a.s. Het spoorwegongeluk te Havelte. De rechtbank te Assen veroordeelde U. E. Hill inga, hoofdconducteur te Meppel en J. H. Langkamp, machi nist te Zwollerkerspel, die op 5 Sept. met een personentrein van Meppel naar S-teenwijk op de open spoorbrug over de Smildervaart onder de gemeente Ha velte door een onveilig sein zijn gereden, tengevolge waarvan de locomotief in hel water is gestort, ieder tot een maand hechtenis. De eisch van het O. M. was voor ieder zes weken hechtenis. Voor den Haagschen Politierechter. De metaalbewerker S., naar schatting 25 jaar, heeft zich ©enigen tijd geleden in de Heerenstraat tc Leiden schuldig ge maakt aan ernstige wederepannigheid te genover dc politie. De Officier mr. Blok, achtte deze we der spannighcid van zeer ernstigen aard en eischte tegen den verdachte 14 dagen ge vangenisstraf. Conform den oisch werd hij veroordeeld. Uitgesproken: G. B. Th. B. Kiewe, kruidenier, te Lei den. Our. mr. F. H. van den Tas, te Lei den. H. Th. Eist-geest, veehouder té Hoog- niade, gemeente Woubrugge. Cur. mr. C. M. Loeff, te Boskoop. I. Lardee, los workman en koopman, te Leiden. Cur. mr. J. A. Averbeck, te Lei den. G. C. van der Zwet, bloembollenkweekcr en liand elaar te N o o r d w ij k e r li o u t, Hardepad. Cur. mr. H. Burgersdijlc, te Leiden. ATHLETIEK. R.-K. Athletiek en Sportvereniging „Rood Wit". Zooals onze leden uit het bericht van Woensdagavond reeds hadden kunnen op maken zal morgenmiddag om half drie up het terrein worden aangevangen met het nummer stokrapen, dat als een bijzondere attractie is georganiseerd voor die juniores die bij onze laatst gehouden onderlinge wedstrijden geen prijs -hebben behaald. Daar dit der traditie getrouw een aardig succes is, hopen we, dat ale junioren, die hiervoor in aanmerking komen, zullen deel nemen. Als belooning zijn verscheidene schitte rende prijzen beschikbaar gesteld, welke zeer nuttig on zeker in den smaak zullen vallen. gaven Melian geen indruk van betrouw baarheid. Ze kon de gedachte niet van zich afzet ten, dat er inderdaad een geheim aan het huis verbonden was. Maar zc hield die ge dachten voor zich. Wat- een mooie deur, zei zc, toen zo de deur in den hoek, die half door een gordijn vorborgen was, in het oog kreeg. Die ziet er echt antiek uit. Ze betast to de deur met haar gewone vlugge bewegin gen. En dan het slot, wat prachtig! Mcrvyn deed zijn best zoo onbevangen mogelijk te -zijn. Uit welken tijd is liet, oom Seward? Op zijn vroegst zestiende-eeuwsch Ik weet het niet, antwoordde hij, zc leidt naar een oud keldergewelf, dat waarschijnlijk als wijnkelder gebruikt werd. Nu niet meer, want ik kan me de weelde niet veroorloven om wijn in voor raad te hebben, tenminste, voegde hij cr aan toe, want hij had een zijdelingschen blik van haar opgevangen. ik ben niet rijk genoeg om er wijnkelders op na te houden. Maar ik ben gelukkig nic; te arm om een tehuis aan te bieden aan mijn lief gestrand nichtje. Zullen we het zoo maar zeggen Het licfkoozend verkleinwoordje had haar getroffen. Lieve oom Scward ant woordde zc, ik weet niet wat ik zeggen moet, behalve dan dat cr, en ik weet niet waarom, een heel nieuw gevoel in me is gekomen, sinds ik u ontmoet heb. U weet niet, hoe u mij voortdurend aan mijn lie- ven vader doet denken. En toch bent u 'n broer van m-./cder en niet van hem. Maar wel oen volle neef, zooals jc weet. Je vader cn moeder waren immers neef een nicht. Geef roe een zoen kind, dat licb jc nog niet eens gedaan. Dat heb jc in de drukte op liet perron vergeten. Zo deed het en het leek haar too alsof haar gestorven vader herleefd was cn in deze kamer tegen haar sprak. Zelfs de kalme, beheërschlo stem leek de zijne. Het kon verbeelding zijn, maar het- scheen Mcrvyn toe, dat zij haar blik niet van de oude, met ijzer beslagen deur in den donkeren hoek kon losruten. Zc bleef er naar kijken, terwijl ze. praatte. Mijn hemel, dacht hij, zou die be roerd© magnetische invloed nu ook val op haar krijgen? Toen gebeurde er iets dat zijn aandacht afleidde. Wat is dat? O, jouw schatje kom eens bij me, poesekind riep Melian op eens. Het kleine zwarte katje was onge merkt op het witte tafellaken gespron gen en was daar blijven zitten spinnen. O jouw snoezig wollen balletje, \saar kom jij zoo opeens vandaan, riep Melian. Zo nam het diertje op en zette het op haar schouder. Oom Seward hebt u dat expres voor mij laten komen Neen liefje, dat is mijn eigen poeze- kind, altijd geweest. Ik heb liet altijd bij me. Ik ben blij dat je het zoo aardig vindt. Aardig? En of! Ik ga u lekker reus jaloersch maken, hoor oom SewardOch, wat een schat van een dier! Zc hield hel bijde voorpootjes op armlengte van zich af. Maar het poesje bromde verwij tend. Een dier? Het is bijna een mensch! lachte Mcrvyn. Maar jc mag het heb ben hoor. Pockic, hier is je nieuwe mees teres. Begrepen In voel me ere achter- afgezet, ik '.rek me in een hoekje terug! (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5