ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING LAATSTE BERICHTEN TELEGRAMMEN Agenda C Advertentiën. REISDEKENS Autj/Pl/Èfs J.&J. SCHRAVENDIJK ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 EERSTE BLAD. PAGINA 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in jen morgen van 30 Nov. 1929, medegedeeld door ihet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.759.te- Weenen. Laagste barometerst.: 741,5 te Scilly en Valencia. Verwachting tot den avond van 1 Dec.: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrok ken met tijdelijke opklaringen. Waarschijn lijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. INGEZONDEN MEDEDEELING. Collecte voor de Weezen. Morgen zullen in de Mon Père-kerk lief dadigheidspredikaties en collecten gehou den worden ten bate van de R.-K. Weezen. Gaarne wekken we de parochianen van de Mon Père op tot liefdadigheid. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5281. N.V. Nieuwe Leid- <che Courant (in oprichting). Leiden, Bree- aat 123. Naamlooze Vennootschap „Nieuwe Leidsche Courant" is Koninklijk goedgekeurd, zie Staatscourant 18 No vember 1929 No. 225/2940. Daardoor is de N.V. Niouwe Leidsche Courant (in oprich ting) vervallen. 3486. Chaudron en Zonen. Leiden, N^arm- ftraat 27. Bodedienst tusschen Leiden en !s-Gravenhage en transportbedrijf. De ven nootschap onder firma aangegaan 1 Jan. en eindigend: 31 December 192-S, wordt stilzwijgend van jaar tot jaar ver lengd. 4047. N. Voorham. Leiden, Lange Raam- sleeg 63. Verkoop van alcoholhoudende an dere dan sterke dranken. Overl. E.: N. foorham, Leiden, d.d. 5 October 1929. N.E. Wed. A. VoorhamHoeflaak, Leiden. 2400. P. J. C. van Cleef. Leiden, Raam- steeg 63. Tapperij en Slijterij. Overl. Ge- volm.: N. Voorham, Leiden, d.d. 3 Oct. 1929. N. Gevolm.: Wed. A. Voorham Eoeflaak, Leiden. (B. P.). Hedenmorgen is de 66-jarige H. L. nifc Leiderdorp, toen hij met zijn rijwiel ap den je Rijndijk reed, in de rails van de tram geslipt, juist toen van tegenoverge stelde zijde een auto passeerde. De man sloeg over de trambaan en werd door het linkerachterspatscherm van de auto aan het hoofd geraakt, waardoor hij bloedend werd verwond. Hij werd naar het Acad. Zieken huis overgebra-cht. R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen. Gebouw der St. Josephs Gezellen, Ra penburg 52, telefoon 456. AanmeldingDon derdag 89 uur. Aanbieding: 1 stoffeerder, halfwas Gevraagd: 1 meubelmaker halfwas. TOONEEL De man in de monnikspij. Ver. R'damsch Hofstad Tooneel. Een echt mode-stuk, dit spel van Edgar Wallace. Heb griezel-genre viert hoogtij op de planken tegenwoordig en het publick tmult ervan. Geen wonder trouwens, want meeste van deze ril-histories zijn knap geschreven. j,De man in de monnikspij" is van de beste in de serie, welke wij de laatste ja- feil hebben gezien, mede dank zij het voortreffelijk spel der tooneelistett. Het is een lugubere geschiedenis. Van drie gouddieven heeft de aanvoerder zijn beide makkers verraden en heeft zich er- is verstopt. Als deze tweo uit de ge vangenis vrij komen, gaan zij, bezield met heftige wraakgevoelens op zoek naar den verrader. De detectives zoeken echter ook en een oud-monniken klooster, thans inge licht als pension, is het tooneel, waar al len rondspeuren op zoek naar den beruch- ten O'Shea, In de oude gewelven van hel half vergane klooster schuifelen echter ge heimzinnige voetstappen, speelt 's nachts ®en spookachtig orgel en sluipt in het maanlicht een verschijning rond, in een monnikspij. Pas in het laatste taf reel *ordt dit geheimzinnig wezen ontmas kerd. Wie de „Wrekende God" heeft gezien, de „Spooktrein", de „Treinduiver', het Jolitieraadsel" (ook van Edgar Wallace) co hoe ze alle mogen he eten, laat zich nie t meer zoo gemakkelijk vangen, maaT overi gens wordt het geheim goed bewaard. Onder regie van Hermann Schwab werd het spannende spel vlot en met de noodige en kleur voor het voetlicht gebracht toodat het publiek, dat vrij talrijk was op gekomen, zat te genieten. Gjmberg en ochwab hebben er verstand van, om zulke [Pdletjes op te knappen. L. v. Gasteren ibeeg bloemen. KANUNNIK DESSENS t Nu ging Hij zelf naar d'eeuwigheïd, die menigeen had voorbereid met Rozenkrans en Christus' kruis bij d'opgang naar het Vaderhuis. Hij, die voor vrienden had gedicht zoo menig lied van zon en licht, heeft nu het laatst couplet geschreven in 't dagboek van zijn lange leven. Hij, die de luister van Gods Wezen Uit de Bijbel had gelezen, is gaan zien met eigen oogen 't Godlijk Aanschijn in den hooge. Hij, die zijn Priesterdagen, trouw gewijd had Onze Lieve Vrouw, werd Zaterdag door Haar verbeid en tot Haar Zone opgeleid. Goede Priester, uitgetreden, op Uw graf een laatste bede: „Leef gelukkig in den vrede van Gods wond're „Heil'ge Stede". W. HESSING, Kap. Wij moeten ons bekorten en kunnen ze ker het uitgebreid programma niet afzon derlijk vermeldendoch het was alles bij elkaar een avond, waarvan men pleizier heeft. „De man in de monnikspij" kan gerust nog een paar maal komen spoken op dc Leidsche planken BIOSCOPEN. Lux or. Wie deze week, gehuld in de geheimzin nigheden van Sinterklaas en Zwarte Piet, van iets meer geheimzinnigs wil „genie ten", kan zulks niet beter doen dan door een bezoek aan het Luxor Theater. In „De Laatste Waarschuwing" met in dc hoofdrol Laura la Plante, worden we verplaatst naar liet Woodford Theater, waar de moord op Woodford in Broadway een~geheele opschudding .verwekte. Dc wel geheimzinnige omstandigheden, waar onder de moord gebeurde, kunnen niet op gelost worden, doch het theater blijft leven in een sfeer van geheimzinnigheid, het "wordt gesloten en als na vele jaren besloten wordt tot heropening met. hetzelf de stuk, als waarin- Woodford viel, doen zich dezelfde geheimzinnige raadselen voor. Men begrijpt, dat de ontknooping natuurlijk eerst op het allerlaatste mo ment komt. De vele „griezeligheden" ma ken deze vertooning alleen voor volwasse nen toelaatbaar. Een tweede intevessante film is die van „De Woudloopers", waarin men Tim Max Coy. als luitenant Lang kan bewonderen als den held, die voor geen gevaar be ducht is. Een komische film „Blue Boy" gaat het programma vooraf, terwijl op het tooneel dc heer Noval in een merkwaardige musi cal act optreedt. Trianon. In de St. Xicolaas-wcek zijn de. meeste menschen uit hun „gewone doen". Er wordt druk gewinkeld, gepakt en gedicht en wan neer men 's avonds moe-gewinkeld en dood- gedicht is, heeft ieder behoefte aan een verzetje. „Trianon" biedt daartoe deze week alle gelegenheid. Een donker drama staat met ep 't programma, zoodat zelfs de meeste angstvallige dames door een a vond in Trianon niet in heur zenuweu zul len geschokt worden. De eerste film voor de pauze is „De jo lige weduwnaar", een verhaal dat begint met een huiselijke ruzie en eindigt- met een huiselijke zoen. Het is een zeer ingewik kelde geschiedenis, zoodat men ons ten goede zal houden, dat we aan eer. weergave daarvan niet beginnen. Het is een ccht- genoegelijke film, waarom hartelijk ge lachen is. Wie heeft er nooit van Mary Pickford gehoord? Deze lieve film-actrice is de voor naamste persoon in dc film na de pauze: Musschen. De „musschen" zijn een troepje verwaarloosde kinderen, die door een kiu- der-dief in een schuur zijn opgesloten, en daar allerschandelijkst behandeld worden. Maar „moedér" Molly zorgt, zoo goed zij kan, voor „haar" kinderen, en wanneer de onmenschelijke kinderdief het plan heeft een van de kleintjes in 't moeras te verdrin ken, gaat zij met het heele huishouden op de vlucht. Na een moeilijke en gevaarlijke tocht over 't moeras, van alle zijden be dreigd door menschen en dieren, komen zij behouden op den vasten weg aan. Dc kinderdieverij is intusschen uitgelekt. De politie is de misdadigers op 'b spoor. Een spannende jacht volgt, die met de dood van de kinder-bela-gers eindigt. Molly en haar tien kinderen worden opgenomen door den vader van één der ontvoerde kinderen. Maar hoe deze de plotselinge tienvoudige aanwinst van zijn gezin in -de praktijk regelt.daarover laat de film ons in 't duister. De titel van „Musschen" is gekozen om heb vertrouwen van de kinderen op de Voorzienigheid die zelfs de musschen niet vergeet en die ook het gebed van liet havelooze kindergroepje niet onver hoord laat. Een bezoek aan deze films kan zeker eenieder worden aanbevolen. Er zit niet alleen spanning in deze film, ;naar ook en dat treft men op de rolprent al te wei nig aan opofferende liefde en goedhar tigheid. Het spel van Marv Pickford en lc tien kleintjes is geestig en leuk. De onge zouten opmerkingen van de bengels maa..i, de zelfs de ernstigste gebeurtenissen niet al te ernstig en droevig worden. Deze week dus in Trianon een program ma, dat iedereen bevredigen zal. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de Verordening, re gelende het toezicht op in Leiden ver toevende vreemdelingen, waarbij is be paald, dat een ieder, die een vreemde ling in zijn inrichting, huis of woning op neemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commis saris van Politie (bureau Vreemdelingen dienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. LEIDEN. Geslaagd: docboraal-examen Indisch recht de heer H. R. Stieltjes (den Haag); Aanv. docto- rael-examen Indisch recht de heer Mr. P. W. Pol (L c i d e n). Geslaagd zijn voor het Apothekers assistent de dames Th. M. Borst Pauwels (den Haag), Th. C. van der Koogh (Alke made), A. M. Th. B. van Hemert (Amers foort) en J. F. W. Mani (Rotterdam). WARMOND. STAATSRAAD Ir. W. F. LEEMANS, t In den ouderdom van SS jaar is te Den Haag overleden ir. W. F. Leemans, Staats raad in buitengewonen dienst, oud-hoofd inspecteur-generaal van den Rijkswater staat. Wilhelmus FranQois Leemans, was ge boren te Leiden op 13 September 1811. Met ingang van 1 November 1S61 werd hij na afgelegd examen benoemd tot surnume rair bij den Rijkswaterstaat en met ingang van 1 October 1863 volgde zijn benoeming tot adspirant-ingenieur. Na op 1 Januari 1867 te zijn bevorderd tot ingenieur 2de klasse, kwam op 1 Januari 1875 zijn benoe ming tot ingenieur 1ste klasse. Met ingang van 1 October 18S6 werd hij belast als zelfstandig ingenieur met den dienst van den Rotterdamschen waterweg, waarna op 1 November 1887 zijn benoeming volgde tot hoofdingenieur der 2de klasse en hij op 1 Juni 18SS belast werd met luit beheer der Groote Rivieren. Den len December 1891 is de heer Lee mans bevorderd tot hoofdingenieur der le klasse. Den len October 1900 volgde zijn benoe ming tot hoofdinspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat. In deze functie bleef de overledene werk zaam tot 1 November 1906 toen hem op zijn verzoek, eervol ontslag werd verleend on der dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Zijn voornaamste werken waren: onder scheiden bijdragen in het tijdschrift van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs; ontwerp tot sluiting der overlaten in Noord-Brabant (1869); ontwerp tot droogmaking van Zwijsleger en Koekoek in Overijsel (1878); ontwerp tot inpolde ring van het gedeelte der Zuiderzee achter Schokland (1874); ontwerp tot indijken en droogmaken van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee (1876). Dc heer Leemans was commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en had 5 buitcnlandsehe ridderorden. In 1910 werd hij staatsraad in buitengewonen dienst. Dc laatste jaren bracht hij des zomers door op zijn buitenplaats „Oost erge est", alhier. Ter cere van zijn 75cn verjaardag werd hem zijn portret, geschilderd door 'Jan Yeth. door een aantal vereerders aan geboden. Dc begrafenis van het stoffelijk over schot is bepaald op aanst- Maandag te half twee op de begraafplaats te Warmond Op verzoek zullen bij de plechtigheid geen toespraken worden gehouden. STOMPWIJK. Verkeersstremming opgeheven. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben ingetrok ken de geslotenverklaring van den Stoinp- wijkschcnweg in de gemeente Stompwijk voor het gebruik van motorrijtuigen. DE BOUW VAN HET STADHUIS TE LEIDEN. Een adres voor behoud van den ouden gevel. Dr. P. C. Boulers, prof. dr. H. Brug man, dr. J. P. Fockenia Andreae, mr. Th. Heemskerk, W. v. Konijnenburg, J. G'. E. baron van Lijnden, Henri Polak, mr. dr. A. B. G. M. v. Rijckevorsel, dr. C. W. Lun- siilgh, Scheurleer, S. Smit Degener, prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, mr. P. G. v. Tien hoven, dr. J. Th. de Visser en mr. G. Vis sering hebben aan den raad van Leiden het volgende adres gezonden: Naar aanleiding van de voorstellen van B. en W. om aan één architect opdracht tc geven tot het maken van twee plannen voor uw raadhuis, één met en één zonder behoud van den gevel, voelen ondergetee- kenden zich gedrongen, de gevaren, voort vloeiende uit de tweeslachtigheid van deze op lraclit, naar voren te brengen. Vooral omdat zij meenen, dat op deze wijze aan den ouden gevel geen eerlijke kans wordt gegeven. Hoewel niet getwijfeld mag wor den aan de onpartijdigheid van den archi tect, die deze dubbele opdracht zal aan vaarden, komt het ondergeteekenden psy chologisch onmogelijk voor, dat beide op lossingen met eenzelfde overtuiging zullen worden behandeld. Waar h.i. de moeilijk heden vooral liggen in de combinatie met den ouden gevel, is de kans te groot, dat de voorkeur gegeven zal worden aan een geheel nieuw project, waarbij die moeilijk heden zich niet voordoen. Daar de gevei van het Leidsche Raad huis is opgericht als een monument ter eere van een der grootste daden van ons vaderland, daar volgens het advies van de rijks mo numenten-commissie het behoud van den ouden gevel mogelijk en wenschelijk is, daar deze gevel niet alleen onmisbaar is in het stadsbeeld van Leiden, maar bo vendien een der belangrijkste monumen ten vormt van de Nederlandschc chitec- tuur uit de periode, waarin deze zijn in vloed in geheel Noordelijk Europa deed gelden, zoodat deze gevel als een der kostbaarste eigendommen der Nederland schc natie beschouwd mag worden en dus bij liet bestaan van een monumenten-wet zeker niet zou mogen worden afgebroken, verzoeken ond erge te ekenden waarbij moge worden opgemerkt, dat hieronder geen Leidsche namen voorkomen, omdat de commissie uit de Leidsche burgerij, de Leidsche Universiteit, de Leidsche Uni versiteitsraad en verschillende vereenigin- gen te Leiden, die. kunstbelangen beharti gen, reeds met nadruk hebben te kennen gegeven, dat zij behoud van den gevel wenschen dat uwe Raad moge beslui ten, een of meer ontwerpen te doen ver vaardigen, waarbij in overeenstemming met advies van de rijks monumenten-com- misie het behoud van den gevel voorge schreven wordt. BYRD VLIEGT OVER DEN ZUIDPOOL. NEW YORK 30 Nov. (V.D.) Vólgens een bericht van de „New York Times" is Bvrd zonder noemenswaardige moeilijkheden over den Zuidpool gevlogen en is hij naar Little America teruggekeerd. Over de ge slaagde vlucht is men in de geheele Amo- rikaansche pers zeer verheugd. Ook de president der Ver. Staten heeft Byrd zijn gelukwenschen gezonden. Algemeen is mon van oordeel, dat deze vlucht naar den Zuidpool veel moeilijker is ^geweest dan de Xoordpoolvlucht van Byrd. Op sommige gedeelten heeft hij op een hoogte van slechts- 450 M. over hot ijsgc- bierl van detn Zuidpool gevlogen. HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT. De voorloopige onderhandelingen. LONDEN, 30 November (V.D.). Dc deze week ingeleide voorloopige onderhandelin gen tusschen vertegenwoordigers van Mos kou en Moekden met het doel tot overeen stemming tc geraken over de oplossing van het conflict inzake den Ooster-Chinee- schen spoorweg hebben nog niet tot een vasten basis voor dc definitieve ond<z.'han- clelingen geleid. De regeering te Moekden heeft op de drie eischen van de Russische regeering om den status quo te herstellen, de beide Russische directëursposten bij den spoorweg weer in te stellen en alle Russi sche gevangenen in vrijheid te stellen, ge antwoord «lat. zij de eischen in beginsel er kent, doch dc instelling van een commissie voorstelt, welke dc wijze van uitvoering dezer in te willigen eischen vaststelt. Ln- tuschcn is Vrijdagavond laat- een direct telegram uit. Moskou te Moekden ontvan gen, waarin dc Russische regeering mede deelt te verwachten, dat ook dc tweede eisch van Rusland onmiddellijk door de Moekden-regeering wordt ingewilligd. Het onmiddellijk herstellen van de posten van Russische directeuren van den Ooster-Chï- neesche spoorweg wordt als een voor waarde beschouwd voor het voeren van verdere onderhandelingen. In het tele gram wordt echter niet medegedeeld, dat Rusland er waarde aan hecht, dat dezelfde personen, die vroeger deze functies hebben bekleed, op hun post worden hersteld. Het voornemen van China om een nieuwen di recteur-generaal en een plaatsvervangen- den directeur tc benoemen, is naar meu hoopt, niet in strijd met de 'eischen van Sovjet-Rusland. Dc regeering te Moekden hield Vrijdagavond een kabinetszilting en besprak uitvoerig liet Russische telegram. Een antwoord hierop is tot nu toe nog niet verzonden, daar men eerst dc mecning van de regeering te Nanking wil vernemen. Schip in nood. LONDEN 30 Nov. (V.D.) Het Noorsehe stoomschip „Grey County" is bij New Schotland, 150 mijion ten Z.-O. van Cape Race in een hevigen storm geraakt. Het 5200 ton groote schip drijft met gebroken roer hulpeloos rond. Schepen zijn tor as sistentie vertrokken. WISSKLNOTEERTNGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 50.323/,j Londen j2.095/3., New York 2.47" Parijs 9.763 Brussel 34.67b.> Zwitserland -48.12 Milaan 12.97 Madrid 34.251/* Oslo 66.101 Kopenhagen 66.401;., Stockholm 66.671/2 Weenen 34.85' Praag 7.35 Boedapest Prolongatie 31/* 0/o- LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door dr. v. Boekei, Boonac.ker, Janssens. Muijzert, Veldhnij- De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegitgeest wordt waargenomen door Dr. Timmermans, tel. 390. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 25 No vember tot en met Zondag 1 December waargenomen door de apotheken van de Heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, tele foon 136, en A. J Donk, Doezastraat 31, te lef 000 1313. BIOSCOPEN. Casino-: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. DE KINDERRUBRIEK PLAATSEN WIJ MAANDAG. BEURSOVERZICHT. Do handel waa hedenmorgen uiterst mi- 1 niem en de koersen waren zoo goed als onveranderd. De omvangrijkste affaire ge schiedde nog in de Nod. Fordaandeelen, die op geruchten van een mooie dividend- uitkccring gevraagd waren en boven 270 avanceerden. Margarine Unies rondom 260, doch bleven per saldo boven dien koers. Calvé Delft liepen na lager opening weer wat op. Philips hielden stand op de hoogste koersen van gisteren. Küchenmeis- ters aan den luien kant. Olie goed prijs houdend. Mijnaandeelen op peil zonder meer, evenals Suikers. Rubbers vrij ge animeerd. Tabakken flauw. Sumatra- soorten alle lager. Amerikanen buiten ie belangstelling. ARBEIDERSWONING Tc koop gevraagd een arbeiders woning, liefst van particulier. Brieven met opgave van prijs cn waar het staat ondcrVj.-No. 4353 Bureau van dit blad. HAZERSWOUDE DORP Dames, boven dc 16 jaar, wenschen deel to nomen alhier op te richten M: kring kómen daartoe bij Woensdagavond te houi spreking, to half acht d. TOGT. E. 18. 4570 H.H. COIFFEURS MAT SON MARCEL vraait oen 2de bediende, uitstekend» kun nende scheren en een UÖling om in bel vak le worden opge leid. N. Rijn 54. t.o. Karnomelks- brug. 4379 TURFSTROOISEL (middellijn-). De besle kwaliteit voor bloorabollendek en mima zandvrij sluik. Steeds in lasting en in voorraad. Aanbevelend: G. v. d. PERK Pzn., Katwijk a d. Rijn. Tol. 4397 ST. N!COLAASCOSnj«MS Prachtige costuums te nuur voor Si Nicolaas en knecht, v-gon bil lijken prijs, pruiken on/baarden. A KOUWEXBKRG. tKmeelkap- pcr. Morse»'-1- «3. 4349 HUWELIJKSFEESTEN H. L. VAN WEL. EjirnLsl. Ga- renmarkt 44. LcideVT 'üfh 1267, levert: uitstekende Vujph (ook strijkjes of Jazz-bamjp). zoo mede beschaafde komische hu moristen. Neemt desgewcnscht do geheele leiding van elk feest EN 97 IN Vr/srHg#NDE JPRIJZE* Breestraat 55 - Leiden

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3