UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD. PAGINA 3 INGEZONDEN MEDEDEELING spoedig door wat PU ROL in t I des morgens te 1 water en gewone Lf Purolzeep. 't Voldoet iedereen. HOOGMADE. Uitvoering. Dinsdagavond is er weer genoten door de inwoners en wel van een uitvoering, gegeven door de Tooneelver- eeniging „Vader Kolping", onder-afd. van de St. Joseph Gezellen-vereeniging van Voorhout. De heer Vester, hoofdbestuurslid van het Patronaat, verwelkomde de aanwezigen, die in grooten getale waren opgekomen en deelde mede, dat deze uitvoering ge heel gratis wordt gegeven door deze too- neelisten en dat de opbrengst ten goede komt. van de nieuwe op te bouwen paro chiekerk. Door den regisseur, den lieer P. Vlas veld, werd in het kort de inhoud van die stukken medegedeeld. Dan werd opgevoerd „Het vierde Gebod", tooneelspel in drié bedrijven, wat met ernst werd gespeeld en waarin van de spelers veel werd geëischt. Allen waren vast in hun rol, vooral de „Vader" die een zware taak had te ver vullen. Maar ook de andere spelers waren best, al kunnen niet allen op den voor grond treden. Het spel werd door alle aan wezigen met groote aandacht en stilte ge volgd. Na de pauze werden opgevoerd de „Prins op stap", kluchtspel in één bedrijf, waarbij de lachlust werd botgevierd. Vooral Han nes de knecht en de schoenmaker vertoon den een goed los spel. In de pauze werd door den heer Vester nogmaals gesproken over den toestand van de kerk, en daar alle aanwezigen in zulk een goede stemming waren, beval spr. een collecte ten bate van de kerk ten zeerste aan. De opbrengst van entree-gelden en col lecte was 114.22, welk bedrag staande de uitvoering nog door de heeren aan den pastoor werd overhandigd. Door Zijneerw. werd dank gezegd aan de heeren bestuursleden voor hun werk en aan de tooneelisten voor hun goede be doeling. Het was mooi spel geweest, zeide spr., en alle spelers komt lof toe, ook aan den heer Vlasveld voor zijn regie en aan alle aanwezigen voor hun blijk van be langstelling en medewerking. Het ver heugt spr„ dat alles zoo goed is geslaagd, wanfc hier zijn twee wenschen bevredigd. Er is gegeven en genoten. Ook bracht spr. dank aan den grimmeur, den heer L. van Velzen, die door zijn werk veel tot het succes heeft bijgedragen. Ofschoon deze avond zoo kort volgde op de pas gegeven uitvoering, heeft dit niet geschaad. Aller wensch is, dat deze ver- eeniging nog eens weer in Hoogmade een uitvoering zal geven. Bijz. Vrijw. Landstorm. Hedenavond zullen tijdens de schietoefeningen de prij zen worden uitgereikt, welke op de jl. wed strijden zijn gewonnen. De prijzen zijn te bezichtigen bij den heer H. Bank. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er was goede vraag naar bloemen, vooral voor wit. De beste kwaliteit chrysanthen gingen van 0.70 0.60, waarvan wit bovenaan stond. Iets af wijkend van 0.190.28. Benbloemige brachten 0.090.15 op. Jubilé. Zooals in de laatstgehouden vergadering besloten was, zou „Bloemlust" het 12 1/2-jarig bestaan in een plezierigen avond gedenken. Dit werd dan thans ge daan- De muziekvereeniging „Wilhelmina" had zich bereid verklaard den avond met haar jubeltonen op te luisteren. Enkele speeches werden afgestoken, waarna het trio Helman-Laman-v. Heusden uit Leiden het gezelschap ging vermaken met komische •voordrachten, afgewisseld door nummers der Harmonie. Na het houden eener collec te ten bate der Muziekvereeniging, het hou den eener verloting en het slotwoord van den voorzitter, was deze herdenkingsavond afgeloopen. SASSENHEIM. R. K. S. V. Teylingen. Den 15en Ja nuari houdt de R.K.S.V. Teylingen haar vijfden feestavond voor donateurs en le den, welke, zooals gewoonlijk, voorafge gaan wordt door een verloting, om de kas van genoemde vereeniging te versterken. Daar de vereeniging Teylingen haar 1ste lustrum viert, had het bestuur gemeend, dat zoo maar niet voorbij te laten gaan en eens met iets extra's voor den dag te ko men. Met medewerking van het gemeente bestuur is het bestuur in staat gesteld om met een zeldzame verloting voor den dag to komen en wel een groote Kerstverlo ting. De hoofdprijs is een vet varken, wel ke in 15 prijzen wordt onderverdeeld, b.v. Iste prijs een gedeelte van den hoofdprijs naar verkiezing en vervolgens een onder deel naar keuze der opvolgende winnaars. De s'terkking zal plaats hebben op Za terdag 21 Dec. 1929 's avonds te S uuli in 't K.S.A.-gebouw te Sassenheim onder po litietoezicht. Loten zijn verkrijgbaar bij den concierge in 't K.S.A.-gebouw, be stuursleden en leden. Wij twijfelen er niet aan of Sassen- heim's voctballief hebbend publiek zal ze- kar niet nalaten om het lustrum zoo goed hogelijk te doen slagen, en ook zij, die niet zoo voetballievend zijn aangelegd, mogen zeker niet hun steun onthouden, want het betreft hier het in stand houden ©ener B.K.S.V. welke zeker ook be Sassenheim ®oet blijven bestaan. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Het oude en het nieuwe raadslid. Salarisverhooging ter secreta rie. De begrooting vastgesteld; de politieverordening aangevuld. Vergadering van den raad dezer ge meente op Donderdagmorgen te 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: de heer J. van der Meulen, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed. De voorz. gaat over tot beëediging van het nieuw benoemde lid van den raad, den heer N. P. Kaptein, die in handen van den voorzitter de vereischte eed'en af legt en daarop door hem wordt geluk- gowenscht met zijne benoeming en wordt welkom geheeten in het midden van den raad. Slechts enkele weken geleden, zegt de voorz., heeft de hooggeachte heer M. Hejj- kcr, die met zoo veel ijver en toewijding de belangen der gemeente sedert enkele jaren heeft behartigd, van ons afscheid genomen, en met leedwezen hebben wij hemuit ons middën zien heengaan. In hem hebt gij als lid van den raad een goed voorganger gehad, en wij hopen dat gij in zijne voetsporen zult gaan. God schenke n lust en kracht om de belangen der gemeente Hazerswoudc ie behartigen, en geve ons een aangename samenwer king met u bij het verrichten van dezen arbeid. De heer Kaptein spreekt zijn dank uit voor de hartelijke woorden tot hem ge richt, en hoopt met de gaven en krach ten door God hem verleend, te mogen medewerken tot den bloei der gemeente Hazerswoude. De secretaris, de heer BL den Braver leest nu notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van in gekomen stukken w.o. missive van Ged. Staten houdende mededeeling dat in ver band met de geldleening ten behoeve van de bouwvereeniging „Volksbelang" voor de 9 woningen in de Zonneveklstraat aan den ;Rijndijk door het veranderden percen tage van 4 3/4 in 5 pet., het noodig is ge worden dat door den raad hieromtrent een nieuw besluit wordt gemaakt, waar toe wordt overgegaan. Missive van Ged. Staten houdende kennisgeving dat de bij drage voor de gemeente, in de kosten van het openbaar gymnasiaal onderwijs te Leiden, waarvan enkele leerlingen gebruik maken uit de gemeente, zullen bedragen 164.53. Besloten werd met genoemd be drag de begrooting van 1929 aan te vul len. Verder is nog ingekomen een adres van bewoners van het Westeinde met verzoek de weg vanaf de R.-K. kerk tot aan de hooge brug in het Westeinde te doen bedekken met goudalite en tevens van rioleering te voorzien. Aangezien be doeld adres nog niet op de vergadering van B. en W. is behandeld, daar het te laat was ingekomen, wordt besloten het te renvoyeeren naar B. en W. om advies. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten het voormalige tolhuis weer voor één jaar ondershands te verhuren aan den heer Van Niekerk voor de som van 75, en de conciërgewoning in het Raadhuis eveneens weer voor één jaar ondershands te verhuren aan den heer Jac. van Pijlen voor 4 per week. Hierop stelt de voorz. aan de orde een voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaarwedden van de beide ambtenaren ter secretarie, en deelt mede dat de le ambtenaar is benoemd op een aanvang salaris van 1700 met 4 tweejaarlijkscne verhoogingen van 75de 2e ambtenaar op een aanvangsalaris van 600, ook met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 75. De voorzitter deelt mede, dat dit punt met de commissie van onderzoek ernstig is besproken, en geeft omtrent dit punt een breedvoerige toelichting. Hieruit blijkt dat beide ambtenaren uitnemende krachten zijn, wier arbeid aan de secretarie ten zeerste moet wor den gewaardeerd, gezien wat door hen wordt gepresteerd. Ook in verband met verschillende gemeenten uit de omgeving, waarvan eeD 0-tal worden genoemd, die liooger salaris uitkeeren, achten B. en W. het verplichtend de salarissen op hooger peil te brengen, en het salaris van den len ambtenaar te doen aanvangen met 1900, met 4 tweejaarlijksche verhoogin gen van ƒ75. De jaarwedde van den 2en ambtenaar te doen aanvangen met 1000 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen vap 50.— Bij de gehouden bespreking acht de heer D- Buitenhuis het beter de sala rissen niet te verhoogen, maar de 2-jaar- lojksche verhoogingen spoediger te doen aanvangen, waarmede de heer C. A. van Dam zich kan vereenïgen. als zijnde naar zijn meaning voorzichtg beleid in deze. Dc heer Jac. van Beek acht de voorge stelde verhoogingen beslist noodig en sluit zich aan bij het voorstel van B. en W. De heer D. de Bruyn IJzn., wijst er op dat het noodig is goede krachten te be zitten, en de uitgekeerde salarissen, in verband met hetgeen door de ambtena ren wordt gepresteerd, veel te laag zijn voor de tegenwoordige omstandigheden. De heer P. F. Veelenturf verdedigt het voorstel van B. on W. en doet duidelijk uitkomen, dat het beslist noodig is in de tegenwoordige omstandigheden, waar zoo veel wordt gevraagd van de ambtenaren, ook personen daarvoor te hebben, die. wat kunnen prestoeren, en acht de verhoo ging der jaarwedden ren volle gerecht vaardigd en billijk. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt aangeno men met algemecne stemmen. Hierop komt' aan de orde vaststelling •-'•meente-begrootinc 1930; en vaststelling begrooting waterleidingbedrijf voor 1930. Het rapport van de commissie, benoemd tol onderzoek van de begrootingen, waar toe waren benoemd de heeren J. Brug man, Jac. van Beek en C. A. van Dam, wordt voorgelezen. Hieruit blijkt, dat geen aanleiding was gevonden tot opmerkingen of voorstellen, waarom werd geadviseerd tot goedkeuring. Aangezien op de vorige vergadering bij de aanbieding der begroo tingen door den voorzitter reeds mede- deelingen zijn gedaan, en de begrooting bij de leden heeft gecirculeerd, wordt goed gevonden tot behandeling in hoofdstuk ken. De post uitgave salarissen zal wor den verhoogd met het bedrag, door aan neming van het voorstel van B. en W. in betrekking tot de verhoogde jaarwedde der beide ambtenaren aan de secretarie. Bij de post verzorging van krankzinnigen informeert de heer D. Buitenhuis of geen ontvangsten zijn te boeken van betrek kingen, wier familieleden in gestichten worden verzorgd. De voorz. zegt, dat tot heden hiervoor niets werd ontvangen, waarbij de heer P. F. Veelenturf opmerkt, indien bij de leden van den raad gevallen bekend zijn die aanleiding kunnen geven een onderzoek in te stellen of bijdrage mogelijk is, dit ter kennis van B. en W. te willen brengen. Na gehouden bespre king en toelichting wordt de gemeente- begrooting wat dc gew. dienst betreft in ontvangsten en uitgaven voorloopig vast gesteld op een bedrag van 135.797.56 1/2, met aan onvoorziene 3500. De kapitaal- dienst in ontv. en uitg. op 55.625. Met algemeene stewinen wordt eveneens be sloten tot vritstelling van de begrooting van het waterleidingbedrijf voor 1930 tot een bedrag in ontv. en uitg. van ƒ16.014.80, de kapitaldienst op ƒ4.424.80. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot aanvulling van de Algemeene Po- litie-verordening, waarbij volgens artikel 1 het le lid van art. 10 wordt gelezen: De gemeente is in acht wijken verdeeld, waarvan er zes aangeduid worden door de 6 eerste letters van het alphabet en de overigen resp. door de benaming „Toren straat" en „Zonneveldstraat". In verband met den aanleg van electriciteit wordt in den tweeden volzin van het le lid van art. 19 tusschen de woorden vóór en gas in gevoegd: electriciteit. Artikel 33 wordt gelezen als volgt: Bouwvallige, niet tot woning bestemde gebouwen, getimmerten, muren, hekken, omheiningen of gedeelten daarvan, die voor het verkeer over wegen of voor onmiddellijke omgeving gevaarlijk zijn, alsmede boomen, hakhout, welke ge vaar opleveren voor de openbare veilig heid, het uitzicht benemen voor het ver keer of daarvoor hinderlijk zijn of open bare straten ontsieren, moeten door den eigenaar binnen een door B. en W. te be palen termijn worden afgebroken, ge rooid, behoorlijk gestut of opgesnoeid. De aan gevels bevestigde borden, uitsteek ijzers, getimmerten of toestellen, welke dienen om er voorwerpen aan te hangen of te hebben, alsook die voorwerpen zelf, moeten, wanneer zij voor het verkeer op de wegens gevaar of hinder opleveren, op aanzegging van B. en W. onmiddellijk wor den verwijderd. Het plaatsen van voor werpen, inrichtingen of toestellen en der gelijke op stoepen, mag niet plaats heb ben dan na bekomen vergunning van B. en W.. Bij de rondvraag merkt de heer J. W. van Vliet op, dat de scheepvaart op de Voorweg belemmering ondervindt bii de werkzaamheden tot verbreeding van den weg door de palen aangebracht bij de hoofden. De voorz. belooft deze zaak met de gemeente-opzichter te zullen bespre ken en sluit dc vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevestigd: Wilhelmijntje de Kleu- ver van Utrecht A. Verkerk van Nieuw- veen J. G. Boegheim van Gouda V. M. J. Hilbrand van Lichtenvoorde L. Snijder en gezin van Zoeterwoude C. T. Elsgeest van Noordwijk G. Roe-st van den Haag. Vertrokken: Anna O. Boogaard naar Zandvoort Sientje Foekking naar den Haag G. Zout-man naar Pijnacker J. H. van Straaten naar Waddinxveen J. G. Bezuijen naar Boskoop P. Ver sloot naar Koudekerk H. Roelsma naar Nijenga (Fr.) _F. van Asten naar Wou- brugge Neeltje van Klaveren, echtg. van A. K. de Lange, naar Ter Aar A. W. de Korte naar Woerden Wilhelmina Amersfoort naar Rheden Josina Hooge- veen naar Woerden Neeltje de Bruijn naar Barwout-swaarder Wilhelmina >1. Zirkzee naar den Haag Anthonia J. Schram naar Echt (L.) A. J. van der Heijden naar den Haag. BODEGRAVEN. Gevonden voorwerpen. Een rijwiel- belastingplaatje een Lipsslcutel een kindertompouce. Inlichtingen ter Secreta rie. Verloren een rijbewijs ten name van C. J. Amsterdam. Geboren: Jan Roelof z. van J. R. Baars en M. van 't Wout Gaatske d. van K. Liezenga en A. Hamstra Ario z. van L. Schouten en C. van Beek Arie z. van A. Broekhoff en D. Kalkman Johannes z. van J. van Galen en A. Bos. Getrouwd: E. van Waveren 25 j. en A. Bate la an 26 j. Overleden: L. G. van Ross hm 59 j., geh. met- G. J. Lenssinck. Gevestigd: H. Vegter van Sneek D. Heemskerk en gezin van Kamerik. Vertrokken: R. Jonker naar Bar- neveld J. Th. Krijnen naar Bussum J. P. Jongejan naar Rotterdam. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De iv .il vcruadmt Donderdagmorgen te 9.30'uur len raad- huize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot ƒ37000. 3. Als- voren tot wijziging der gemeentebegroo- toing dienst 1929. 1. Als .•oren t wijziging der verordening, als bedoeld in artikel 4, eerste lid, 2e, der Hinderwet. 5. Als- BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. De Gemeentebegrooting Eenige cijfers. Enkele opmerkingen. Wij zullen ons ditmaal de weelde ver oorloven, een slippertje te maken op finan- tieel terrein en met zevenmijlsstappen tre den over den zoo gecompliccerden weg door do Gemeentebegrooting. Dat balanceeren met cijfers en haast niet uit te spreken getallen is niet ieders dagelijksch werk en vraagt meer dan gewo ne aandacht. Is het wonder, dat er onder de Leidenaars tal van menschen zijn, die, zonder den fakkel van voorlichting, geen weg weten door den doolhof van cijfers en hoofdstukken, mitsgaders den kapitaal- dienst, waaraan den verzamelnaam van Gemeentebegrooting is gegeven. Euvel is het denzulken niet te duiden, en, veronder stellende, dat het als een goed werk zal worden aangenomen, willen wij hen bij de hand nemen en rondleiden langs de moei lijke paden, daarbij slechts de hoofdwegen houdende. Zooals bekend wordt verondersteld, ko men do inkomsten in hoofdzaak uit dc di recte belastingen, de opcenten en dc uit- keeringen door den Staat -voor bewezen diensten. Daarbij komen de baten, verkre gen uit de markt- en havenrechten, leges, huren en pachtsommen. Doch ver daarbo ven steken de baten uit, door do bedrij ven in de Gemeentekas gestort. Deze som men komen vrijwel als een vasten post op dc begrooting, maar de 'hoegrootheid van die baten is steeds aan schommelingen on derhevig. Bezien wij de huidige cijfers in het vergelijkend licht van vorige begrootin gen, dan constateeren wij een voortdurende stijging, het meest bij de lichtbcdrijven, die tezamen de jaarlijksche winsten tot een slordige 3/4 millioen kunnen opvoeren. Wat weer de vraag doet rijzen of het wel goed is, dat onze gemeentefinantiën vour een zeer groot deel drijven op deze, door de bedrijven gewonnen kapitalen; of het goed is, dat op deze kurk een deel van het. ge meentehuishouden balanceert. Het valt niet te ontkennen, dat aan deze zaak voortdurende aandacht dient geschonken en een zeer voorzichtige finantieele ge meentepolitiek dient gevoerd, om oen even- tueele teruggang van deze baten, zonder is al meermalen getornd aan de gas- en is al meermalen getornt. aan dé gas- en electriciteitsprijzen en een aderlating ge forceerd, die telkens groote sommen heeft onttrokken aan de batige saldi en daar door den ge regelden gang van zaken even uit het gareel rukte. Met groote voldoening kunnen wij con stateeren, dat een mooi perspectief in deze begrooting valt te zien, zoo zelfs, dat aan een belastingverlaging de eerste hand kan worden gelegd. Ons ovenwei gaat het nog te langzaam, in dien zin, dat er ons be dunkens nog wel iets meer kan worden ge daan dan B. en W. voorstellen. En dan bezien wij de groote reserven, veroorzaakt door dc uitkomsten van vorige jaren. Waar deze zoo naar de acht ton loopen, vragen wij, of het nu niet zoo langzamerhand tijd wordt, hun, die voor belastingen en an derszins hebben bijgedragen aan de tot standkoming van die batige saldi, op de eerste plaats te doen deelen in de voor deden, welke die sommen kunnen leveren, zonder het evenwicht van de begrooting te schaden, omdat het toch niet laakbaar is om het geslacht dat hielp kweeken die overschotten, ook de revenue's te doen genieten in een meer gereduceerden be lastingdruk. Wanneer de belastingfactor wordt gebracht op 0.8, dan kost dat 157.000 en krijgen de belastingbetalers reeds een verlichting in de aanslagen, die tot groote tevredenheid zal stemmen. Doch wij veroorloven ons te vragen, of nog niet een nadere aanslag kan worden gepleegd op de algemeene reserve en an dermaal anderhalve ton beschikbaar te stellen voor een factor lager 0.7? Want om Leiden als woonstad aantrekkelijk te maken, om den slechten naam, welke Leiden heeft, waar het geldt het druk kende belastingbiljet, heeft het alleszins reden, als het ware met één slag een meest gunstige sfeer te scheppen, die eén groote aantrekkelijkheid zal hebben bij hen, die staan voor het feit, een- woonplaats te kiezen, en vooral zullen de weifelaars dan liever maar hier blijven wonen, waardoor directe- en indirecte voordeelen voor de stad zullen zijn verkregen. Want, meer dan welke gestie ook, zal een belastingverlaging van directen invloed zijn op dc gesteldheid van dc massa. Im mers als aan den wensch werd voldaan van andere opvatting, dan voelen déze groepen meer voor een verlaging van dc lichtprJjzen. - Echter dan gaat nog meer het euvel spreken dat aan een belangrijke groep burgers een cadeau wordt gedaan, daar dan meer nog dan nu reeds geschiedt, be neden den kostprijs wordt gedistribueerd, niet alleen aan eigen burgers, doch ook aan hen die in de buitengemeenten onge veer oen derde van de geheelc productio betrekken. Een prijs als hier wordt here kond voor gas en electriciteit is redelijk en billijk in vergelijking met de prijzen, in lal van andere gemeenten betaald, ja, zelfs hebben wij hier het voordeel, dat. onze prijzen vergelijkenderwijs tot de laagste bohooron. Wat een niet te onderschatten voordeel is en ons lieusch tegenover tal van duurder leverende gemeenten in een uit zonderingspositie stelt. Zoodat. wc maar willen zeggen, dat het,in Leiden toeli nog niet zoo benauwd leven is, als sommigen willen doen voorkomen. De aldus verkregen inkomsten worden voor 1930 begroot op 7.SG9.15S. Waar het i». ons bestek niet mogelijk is op minuticuse wijze dc begrooting uiteen te rafelen, waren wij gehouden aan hel ge ven van cenige bronnen, waaruit dc inkom sten lot stand komen, en zullen wij ons ovenzoo moeten beperken bij een over zicht, hoc die uiillioentjcs weer weg vloeien. En daarom geven wij slechts eeni ge cijfers van dc meeste importantie en de meest kapitalen verslindende diensten, opdat men wctc, hoe een zoo groot cijfer van inkomsten weer wegvloeit in den ge wonen dienst. Daarom slechts enkele gre pen, waarbij wij eenige algemeene opmer kingen zullen plaatsen. En dan ontmoeten wij eerst dc groot ste post voor openbare veiligheid, die niet minder dan 621472.— verslindt. Hieron der vallen politie, brandweer, gebouwen, verlichting, hulpdienst en tal van andere daarmedo in verband staande onderdeden. Een belangrijke post levert ook de Volks gezondheid, waaronder alles valt wat de gezondheidsdienst eischt. Openbare wer ken vragen niet minder dan 582250.—. De meest sprekende onderdeden hiervan zijn dc posten straten, pleinen, vernieuwin gen en reparatiën, met 154156.oen som die onevenredig hoog is als men eens op den keper beschouwt wat nog aan onze straten ontbreekt. De plantsoendienst als onderdeel van Gemeentewerken behoeft de som van 64539.Ook hier kunnen wij, zonder tegenspraak te verwachten, vragen of nu een zoodanige som wel ge noegzaam spreekt uit. wat wij dan plant soenen noemen. Wordt deze dienst wel economisch beheerd en hebben dc autori teiten voldoende overzicht hoe deze dienst zich verhoudt tot de groote lasten die hem drukken? En dan vragen wij waar toch de reorganisatie' blijft, die al bij vorige begrootingen werd in het vooruitzicht, ge steld. Dat een dienst duur is, kan nog door de vingers worden gezien, als men dan ma&r waar voor z'n geld krijgt. Wat aan behoeftigen van allerlei aard wordt uitgekeerd is van zwaren, drukken- den last voor de gemcente-finantiën en verslindt een groot deel van de inkomsten, waarvan voor dit hoofdstuk wordt afgeno men een bclrag van 481579.—, waaronder begrepen zijn eenige posten van beteeke- nis: ziekenverpleging voor on- en minver mogenden 80.000.kosten vallende op verpleging van krankzinnigen 139364. subsidie Burgerlijk Armbestuur 210.000. Stedelijke Werkinrichting 10.70S.sub sidie Wijkgebouwen 12.OÓ0.— en dan nog tal van andere voorzieningen, welke het bedrag vorderen in totaal hierboven ver meld (waarvan de 3850.— voor de kraam- verpleging een ,zeer pover figuur maken). De steun aan werkloozen vinden wij ver meld voor oen bedrag van 73.500.—, wat een aanmerkelijk hooger bedrag is dan voorheen. Een aparte opmerking willen wij plaat sen bij den post Schoolkindervoeding, wel ke alle jaren een stijging geeft en nu op een bedrag wordt aangevraagd van 27.475.— (voor 1928 was dit: 22.822.27 en voor 1929: 25.725.dus een stijging van pl.m. 5000.in de twee jaren. Eu dan vragen wij ons af, of deze voorziening nu niet wordt uitgebuit, door het steeds maar scheppen van nieuwe behoeften. En is de tijd niet gekomen, dat, waar de Ge meente zeker 98 pet. subsidieert, zonder eenigen invloed op de uitgaven vart betec- kenis, de keuze worde gedaan óf het voe den enz. van gemeentewege te doen plaats vinden óf, wat ons meer preferabel voor komt, subsidie te verlecnen aan die school besturen welke de schoolkindervoeding als een werk van particuliere liefdadigheid willen beoefenen. Zoo het nu gaat lijkt er ons allo reden toe naar een andere oplos sing te zoeken. Ten, slotte geven wij de cijfers van den Reinigings- cn Ontsmcttingsdiénst, die met. deze aankleve van dien kost 221.066. Men zal bij al deze cijfers, die slechts een onvolkomen beeld geven van oen be paald deel van de uitgaven wel eenigszins verbaasd staan, waarin wij óns best. kun nen denken. Men pleegt immers Dij de burgerij niet zoo nauwkeurig toe te zien, waar de belastingpenningen len slotte aan worden besteed. Wanneer dit onvolkomen overzicht iets zal hebben bijgedragen tot meerdere belangstelling in de finantieele geste van dc gemeente, clan achter wij onzen arbeid niet voor niets gedaan en verwachten wij een meerdere opleving van de belangstelling van de I.cidonaars in het wel en wee van hun stad. Wandelaar. voren tot wijziging der instructie van den gemeente-ontvanger. 6. Alsvoren tot het nemen van een besluit, waarbij de ge meente Zoeterwoude zich verbindt ten aanzien van de Provincie Zuid-Holland tot het voortdurend tolvrij onderhoud der Bruggcstraat in verband met dc ver leende Provinciale subsidie tol vorbete- ring dier straat. 7. Alsvoren tot benoe ming van een lid der commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs in deze ge meente, wegens periodieke aftreding van den heer A. Berg; dc aanbeveling luidt als volgt: 1. A. Berg; 2. N. van Die men, Weipoort. 8. Absvoren tot vaststelling coner verordening tot regeling van he* vervolgonderwijs. 9. Alsvoren tot bonoc faling van de onderwijzers en het hoofd van het vervolgonderwijs. 10. Alsvoren tot vaststelling eener verordening op de hetfing van schoolgeld voor het vervolg onderwijs. li Alsvoren tot vaststelling eener verordening op de invordering van schoolgeld voor het vervolgonderwijs. 12. Alsvoren tot herziening van de lijst „on derstand in de huishuur". 13. Praeadvies en voorstel van B. en W. met betrekking tot het verzoek van den R.-K. Volksbond, afd. Zoeterwoude I, tol het vaststellen van een steunregeling en liet benoemen eener steuncommissie.^ 14. Rondvraag.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11