Ned. Oost-Indië KERKNIEUWS LETTEREN EN KUNST RECHTZAKEN LUCHTVAART UÜT DE OMGEVING WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA] OEZOENOW. DE BALKANROOVER. Dc gehcimziaingo overval <le/,er dagen op den Orient express heeft opnieuw de naam Dotscjho Oozoenow op aller lippen gebracht- Oezoenow. de man, «lie im mers onlangs de aandacht van binnen- on buitenland op zich vestigde door het doen ve*roöbrden van drie rechters op den open baron weg en het aanhouden en .leegplun deren van een trein op een Bulgaar sell gi< nsstation. .Sofn: en geheel Bulgarije, zoo schrijft men uit de Bulgnarsehe hoofdstad aan de „N. Fr. Presse", leven in een Oezoenow- hoorts. Wanneer men op straat, in restau rants, in de traui of waar ook naar de ge-' sprekken luistert, dan kan hel niet missen of binnen oen paar minuten hoort men den naam Dot.scho of Qezoenow noemen als ware. deze. de meest'populaire tnan in het land. Naar eigen opvatting is Oezoenow geen roover, doch een stiijder voor de vrijheid die slechts het geluk van zijn volk voor oog-en beeft. D.ot.scho is- ecu slanke jonge man met regelmatige gelaat-si rekken en een. klein, volgens de laatste mode kortgeknipt baardje en gekleed in spovtblouse, sport- broek, been windstils en met een brecdgc- Tör-den hoed op het hoofd. Indien hij niet een vervaarlijken band met patronen over de borsl <1 voeg en twee. groote revolvers in den gordel, zou men hem voor een of an deren onschuldigcn wandelaar kunnen hou den. Dit jongmenscli geeft sinds eenigen tijd de gehcclc politiemacht van het ko ninkrijk de handen vol werk. Vooral in de laatste maanden heeft hij mei zeldzame brutaliteit enkele -bravourstukjes uitge haald. Toen tivee jaar geleden de chef van zijn. bende, Iwan Popow, „de Held" bijgenaamd, in een gevecht met de politic was gesneu veld, nam Dotselio de leiding op zich en reorganiseerde hij zijn „strijdmacht". Had hij zijn zin gekregen, dan zou hij zijn op treden als aanvoerder ingezet hebben met een dynamic taan slag op den sneltrein VarnaSofia. Een kameraad verijdelde echter dit plannetje door de autoriteiten te waarschuwen. Er werd een groote klop jacht georganiseerd, maar op het laatste «►ogenblik wist Oezoenow den dans te ont springen. De moord op de rechters, die de ban dieten uit een door hen op een straatweg aangehouden auto sleurden en onder een boom neerschoten, ligi nog versch in het geheugen. Toen, evenals bij den trein over val in een Bulgaarsch grensstation, gelukte 't Qezoe now met zijn mannetjes te ontkomen, naar liet heet op Zuid-Slavisch grondgebied. Men mag aannemen, dat de autoriteiten thans wel hei uiterste zullen beproeven ■om aan het optreden van dezen bandieten- aanvoerder een einde Ip maken, die zich -zelfs niet ontzien heeft de regeering brie ven te doen toekomen, waarin hij haar den dringenden raad geeft plaats te maken vhor de oppositie, indien' zij althans 'erger wiï voorkomen. Dictaphones bij verhoor van verdachten. Aangezien het dikwijls voorkomt, dat- 1 verdachten hun voor de politie afgelegde verklaringen herroepen of veranderen, zullen te Boedapest bij wijze van proef bij liet verhoor dictaphones worden 'gebruikt. De opnamen zullen dan zoo noodig bij het proces voor de rechtbank dienst doen. Treirroof in Wyoming. In den staat Wyoming (Amerika) hebben roovers een expresstrein van de L nion Pacific Cy. door het losmaken der rails deen ontsporen. Alle passagiers werden van hun kostbaarheden beroofd. Do roo vers konden ontkomen. Bandiet neergeschoten. "Reuter seint uit New York: Een met eer. revolver gewapende bandiet is gisteren een welvarende bakkerszaak in Brooklijn binnengedrongen. Hij dreef de bedienden in dc uitersten hoek van de zaak bijeen en w-;!de juist zijn slag slaan, toen de po litie ter plaatse verscheen en het vuur op den misdadiger opende. De bandiet beant- ■woirdde het vuur, doch nam tenslotte de vlucht. Hij werd echter op si raat achter volgd en tenslotte neergeschoten. Een dwaasheid, die slecht afliep. Uit Roosevelt field (Long Island) wordt gemeld: In een vliegtuig, dat op een hoogte van achthonderd meter een snel heid van 175 K.M. per uur vloog, had gis teren ecu huwelijksplechtigheid plaats. Daarna zouden het bruidspaar en de tu'aalf bniilofsgasten met een parachute uit het vliegtuig springen. De jonge bruid, dio het eerst sprong, k"»i ilo parachute niet tijdig openen en viel van oen hoogte van driehonderd me ter te pletter; ook de sprong van den bruidegom mislukte en hij werd eveneens gedood. Toen de derde parachutist bijna in een betonmachine t erecht kwam, zagen de anderen er van af van de parachute gebruik te maken. AANSLAG OP EEN LEERLING ASSISTENT. Aneta seint uit Padang: Een contrac tant heeft een aanslag gepleegd op den leerling-assistent Winter op de landbouw onderneming ,-Boekif Gompong". Winter werd licht aan de handen gewond. De aanleiding is vermoedelijk te zoeken in een vroeger gemaakte opmerking over het werk van den dader. Andere contractanten beschermden den assistent. AGENT VAN VELDPOLITIE VERMOORD. Aneta seint uit Soerabaja: De man van de veldpolitie, Sastro, is slachtoffer ge worden van een laffen moord in de dessa Da da.pan in het Lamongansche. Een hoofd agent-, vergezeld van Saslro, arresteerde een hout lief, die door hen naar den tjank werd gebracht. De tjarik was niet, thuis, waarop de hoofdagent- hem ging zoeken. Toen hij na eenigen lijd terugkwam, ble ken do dief en Sa stro verdwenen. De laat ste werd levenloos achter do woning aan getroffen met- e-cn Mewanghouw over het hoofd. De hoofdagent- liet hel lijk bewaken door een passeerenden dossaman, omdat hij hulp wilde halen voor het verv'oèron van' het lijk. Bij zijn terugkomst was de dessaman en ook het lijk verdwenen. Ten slotte is het lichaam van den vermoorden Sastro teruggevonden. Het was wegge stopt onder een stoei van bamboe. Het bestuur heeft een drietal dossalieden ge arresteerd, omdat zij bij den moord be t-rokken zouden zijn, welke bedreven schijnt te zijn uit u raak voor het- actief optreden van de veldpolitie legen de houtdieven. Pater F. Lips 0. F. M. f Na een gevaarlijke operatie is in het ziekenhuis .te .Heerlen overleden pater Frunientiüs Lips O. F. M., leeraar in de Duitsche taal aan de FL B. S. e Heerlen en het Gymnasium te Yenlo. Pa:er Lips heeft o.a. eenigen tijd gedo ceerd aan het R. K. Lyceum te Overveen (Haarlem). Bisschoppelijke belangstel ling voor „De Violier". Voor den Katholieken Kunstkring „De Violier'' heeft dr. Gerard Brom Maandag avond in het Paviljoen Vondelpark te Am sterdam een lezing met lichtbeelden ge houden over An toon Derkinderen als Christelijk kunstenaar. De bijeenkqmst, welke zeer -druk be- zocht was, werd opgeluisterd door de hoogc tegenwoordigheid van Z. D. IT. Algr. J. D. J.Aengenent, bisschop van Haarlem. Voorts waren aanwezig de hoogeerw. lieer Kanunnik dr. G. (A van Noort, deken- van Amsterdam, prof. Tv. X. Roland Holst, di recteur der 'Rijksacademie van beeldende kunsten, mevr. de weduwe Dei-kinderen, mevr. MolkenboerDerkinderen, de zuster van den schilder en de heer C'. Baard, di recteur van het Stedelijk Museum. Nadat de voorzitter van den' Kunst kring,'de heer Ed. Brom, de bijeenkomst had geopend met een hartelijk welkomst woord, ving dr. Gerard Brom zijn causerie aan Aan de hand van vele schoone lichtbeel den besprak dr. Brom Dcrk:n leren's werk. Allereerst behandelde spr. op een zeer interessante manier de „Mirakelprocessie", die onlangs van het «Stedelijk Museum naar de kerk op het Bagijnhof werd over gebracht. Spr. trok een vergelijking tusschen de voorstudies en het eigenlijke werk en ka rakteriseerde het onderscheid als volgt: Het tijdelijke, dat den voorstudies eigen was. heeft plaats gemaakt- voor het blij vende, dat aan de schilderij der Mirakel- proeëssie de groote waarde geeft. De Mirakelprocessie was echter ten slotte maar de uiting van eon phase in Derkinderen's ontwikkeling. De beschilde ring in het Bossche Raadhuis was de uiting van een andere. Een gedeelte van deze be schildering is bijzonder interessant, omdat Derkinderen daarin breekt met zijn vorige opvattingen. Hierin heeft hij zich geheel en al geconcentreerd op her, symbolische, zóózeer zelfs, dat hierin het warmbloedige van het Katholicisme cenigszins is verlo ren gegaan, dat Derkinderen later weer heeft hervonden. Met zijn beschilderingen in "het gebouw van de Algemeene Levens verzekeringsmaatschappij te Amsterdam heeft Dcrkiaderen den afstand overbrugd die tuss'chen zijn Mirakelprocessie en de beschildering in het BosscheRaadhuis ligt. Ju de schilderingen in het gebouw der Levensverzekerings-maatschnppii heeft hij een zekere -synthese bereikt on daarom zal het zeer velen verheugd hebben te verne men, dat dit werk uit piëteit zal worden gespaard. Voorts wijdde spr. nog ©enige woorden aan Derkinderen's glasramen, om ten slot te te komen tot d'ciis laatste werk, waar in hij den geïnspiroerden kunstenaar heeft afgebeeld, die geen erkenning vindt. Deze schildering mag met- het volste recht de uitbeelding worden genoemd van de tra gedie. die hot leven van Derkinderen is geweest. Na afloop «Ier lezing sp mg?. Aen- genent een kort woord, waar a Z. D. H. zijn waardecring uitsprak voor het werk van „De Violier'", die Katholiek Amster dam steunt in zijn streven naa-r het schoone. Daarop sloot de voorzitter de druk be zochte bijeenkomst met een woord van dank tot den spreker van den avond. „Msbd." Een Romeinsche nederzetting in Utrecht? De resultaten van de opgraving in den diepslen kuil aan den Zuidkant (bij het standbeeld van Jan van Nassau) op het Domplein te Utrecht zijn buitengemeen interessant en verrassend. Op twee meter diepte begonnen reeds de vondsten van Romeinsche herkomst, en hoe dieper men kwam, hoe meer men voor den dag haalde. De vondsten van elke laag apart worden afzonderlijk bewaard. Ze bestaan uit vele scherven van potten en pannen (met de legioenstempols), stukken baksteen, een eigenaardigen kleikogei een stukje gla-s uit den Romornschoii tijd, stukjes terra sigillata en terra nigra (van huishoudelijk vaatwerk etc.). Het kan niet anders of dit alles moet van Romeinsche herkomst zijn, en wan neer men dezen grootsn voorraad uit dit kleine bestek bijeen ziet, dan ligt de con clusie voor do handhier is in vroeger eeuwen oen Romeinsche nederzetting ge weest Intussch-en het bewijs hiervoor is nog niet geleverd. De geleerden zijn het op dit punt nog niet eens en sommigen blijven de theorie handhaven, dat de Romeinen, die een nederzetting in Vechten had-den, ze ker geen tweede nederzetting zoo dicht in dc buurt- hebben aangelegd. Op 5 meter diepte is men op een palen- complex gestuit (gedeeltelijk verkoold), da1 de theorie van een Romeinsche neder zetting hier ter plaatse schijnt te beves- Het opgruvingsveld is bezocht door prof. dr. Holwerda- en zijn assistent den heer Braai, dr. Jan Kalff en dr. Hasling- huis van de Rijksmönunientencommissïe. Financiën en Economie DE DUITSCHE LANDBOUW. Beschermende maatregelen. HET NIEUWE DOUANE-ONTWERP. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: In de laatste week zijn in de dagbladpers tegenstrijdige mededeclinscn gedaan over den agrr riscn-polïtiekcn inhoud van het nieuwe douane-ontwerp. Oni alle twijfel te doen ophouden kan over den uiteindelijken inhoud van lie: regeeringsontwerp het volgend© worden medegedeeld: A. Graan. De prijs van de voornaamste graansoorten is onvoldoende. De verbou wer krijgt niet een prijs betaald, die in overeenstemming is met zijn productie kosten, terwijl andeizijds de verbruiker geen voordeel van de lagere noteeringen heeft, kunnen Jiebben. Daarom wil de rijksi'égeëring trachten door een aantal maatregelen voor elk der graansoorten den prijs te stabrliseeren op een passend niveaudaarom, zullen voor de hoof cl graansoorten en melkproducten beweeglijke clouane-rechten worden inge voerd, waarbij cle tegenwoordige autono me douanerechten als de normale rechten 'zullen gelden. Om verder den roggeprijs i'o stijven zal een prikkel worden gegeven rogge te ver zekeren. Alet regeeringssteun zal uit hel Oosten des rijks rogge worden aangevoerd naar de voornaamste, streken van verbruik o.a. om te dienen voor het vetmesten van var kens. Alleen de boeren, die bij het mes ten deze dooi een «rediet van 20 millioen mark goedkoop ter beschikking gestelde rogge gebruiken, zullen voergerst tegen de bestaande douanerechten van 2 R.M. kunnen importccfen, terwijl overigens dit invoerrecht op 5 Mark wordt gebracht. Deze geheele regeling geldt alleen voor -het jaar 1939. Wanneer de douanerechten veranderlijk zouden zijn, zou gevaar bestaan voor spe culatie in „Einfuhrseheinc"', waarom voor deze materie een geheel nieuwe regeling wordt ontworpen. Wat de tarwe betreft, zal dc maaidwang voor tarwe voorloopig niet worden afge schaft. B. Vee en \leesch. In overeenstemming met de besluiten van de commissie voor handelspolitiek van den rijksdag wordt ook voor vee en vleësch een nieuw .recht vastgesteld, waarbij ook rekening wordt gehouden met een vermindering van in voerrechten bij dalen van den prijs, terwijl de autonome invoerrechten voor vlcesch (45 R.M. per dubbelen centenaar) gehand haafd blijven. Moordpoging cn mishandeling. De rechtbank te Maastricht veroordeel de gisteren een Duit'schen mijnwerker, 27 jaar ou-d, té Eygelshoven, ter zake. van po ging tot- moord, subs, poging tot dood slag, op K5 Augustus, op vrouw iSehulten- lioven, oud 39 jaar, conform den eisch, tot twee jaar gevangenisstraf; en een mijnwer ker, te Voerendaal, ter zake van mishande ling, den dood ten gevolge hebbend, van zijn stiefvader, conform den eisch, tot één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Nachtelijk avontuur. Tegen de drie Geldcrsche jagers, die in de bosschen onder Rosmalen 's nachts per auto die voor lichtbak diende waren gaan stroopen, werd door het kan tongerecht te Den Bosch een vcroordceiend vonnis uitgesproken. De chauffeur van A. werd veroordeeld tot 300 boete ;ubs. honderd dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de auto, het buitgemaakte wild en het jacht geweer. De auto werd geschat op een waarde van 500. De beide andere heeren werden veroordeeld tot resp. 300 en 100 boete met verbeurdverklaring van het jachtge weer. Zwaar lichamelijk letsel door schuld. Voor do Retterda-msche Rechtbank heeft terecht gestaan de 47-jarige boomkwee- kersknocht- R. V. uit Boskoop. Op 25 Augustus zou verdachte in de gemeente Recuwijk, rijdende over den. Middclkoop- scben weg op zijn fiets, terwijl hij onder der invloed van sterken drank verkeer de, zoo onvoorzichtig gereden hebben, dat hij de 'wielrijdster Emma Fricburg, die uit do tegenovergestelde richting kwam, heeft aangereden tengevolge waarvan deze wiel rijdster een dubbele breuk aan een der beenen had bekomen, en een tijdlang in de uitoefening van haar beroep verhinderd was. Verdachte had dien Zondagavond niet meer dan vijf a zes glazen bier gedronken. Hij was niet dronken geweest, en menschen, die dit zeggen, overdrijven. Hij ree-cl mid den op den weg, die niet breeder is dan 4 meter, en aan weerszijden waarvan zich een sloot bevindt. Het was dien avond mistig en het meisje, dat geen licht op haar fiets -had en wier b-el defect was-, had verdachte ai iet zien' aankomen. Getuige E. Friéling, aan wie «de gevolgen der aanrijding nog zeer goed zichtbaar zijn, verklaarde geheel rechts van den weg te hebben gereden. Vcrdachte, dien zij reeds van uit dc verte zag aankomen, reed links van den weg. Zij heeft vertrouwd, dat deze wel zou uitwijken. Teen zij op het laat ste oogenblik wilde bellen, bemerkte zij, dat haar bel defect- was. De president: Dan had ik maar ge schreeuwd. Getuige is in het ziekenhuis te Gouda verpleegd geworden. Sedert 13 weken mist zij nu reeds haar loon als dienstbode. Getuige B. Schouten, die dadelijk na de aanrijding ter plaatse was, verklaarde, dat verdachte zeer dronken was. Er komen meer aangeschoten menschen per fiets langs dezen weg en het is getuige opgeval len, dat, hoe beschonkener zij zijn, hoe harder zij rijden. Het slachtoffer had ge heel rechts van den weg gelegen, met- haar voet vlakbij het water, ook haar fiets lag dicht bij die sloot. Dien Zondagavond was het lichte maan en de mist was opgetrok ken, zoodat verdachte het meisje zou heb ben kunnen zien aankomen, ook al had ze geen licht op. Verdachte wilde zich na het ongeval uit de voeten maken, maar dat had getuige hem belet. Getuige J. M. A. Schouten, een zoon van den vorigen getuige, was op het. geschreeuw uit huis gekomen. Het slachtoffer had hij geheel rechts van den weg gevonden en te-gen hem had verdachte ook gezegd links van den weg te hebben gereden. Getuige C. Blanke, had juffrouw Frieling voorbij zijn huis zien rijden. Zij liacl geen licht op, maar het was huiten zoo helder, dat hij haar reeds van verre kon zien. Ook op dezen getuige had verdachte den indruk gemaakt dronken te zijn. Getuige G. Houtman was 's avonds in gezelschap van verdachte geweest. Men had niet meer dan 5 a (5 glazen bier gedron ken. Het O. M. ging in zijn requisitoir de fei ten nog eens na. ,IIet slachtoffer heeft ge heel rechts van den weg gereden, verdach te aan den. linkerkant. Het was niet mis tig, en verdachte verkeerde- onder den in vloed van drank. Ontegenzeggelijk is de wielrijdster onvoorzichtig gewees-t, maar dc schuld van de aanrijding ligt toch bij ver dachte. Eisch J'lo boete, subs. 25 dagen hechtenis. VIJFTIG VLUCHTEN VAN DE ZEPPELIN. Driemaal den omtrek der aarde afgelegd. Naar de Zeppelin-directie thans mede? deelt, heef i. de „Graf Zeppelin" op de 50 vluchten, die het luchtschip thans heeft ge maakt. in totaal een afstand van rond 117.000 K.M. afgelegd, wal bijna driemaal zoo lang is als de omvang van dc aarde. De afstand, afgelegd op de wereldreis van Friedricnshafen over Japan, de Ver. sta ten en terug naar Friedrichshafen be droeg 34.000 K.M. In totaal werden 1574 passagiers ver voerd en inqer dan een half millioen post stukken. Vliegongelukken. In het. Engelsche lagerhuis heeft de on derstaatssecretaris voor luchtvaar mede gedeeld, dat ér dit jaar 29 doodclijkc on gelukken met 39 dooden bij dc militaire luchtvaart zijn voorgekomen. WARM0NDSCHE BRIEVEN. Over Warmond ligt weer hot patina dor vredigste rust. De Raad dezer gemeente, die geen destructieve politiek voert, nam de door Burgemeester en Wethouders aan geboden gemoentebegrooting met alge meene stemmen aan. Eerst dook de vroed schap nog even weg in geheime zitting, in verband met het door cenigc raadsleden ingediende voorstel tot salarisherziening. Het resultaat dezer geheimzinnige bespre king was, dat over de geheele linie een verhooging werd toegekend, iets wal het personeel zeer zeker zal waardeeren. Aan het- einde van deze, in zoom gemoedelijke sfeer gehouden bijeenkomst, deelde de voorzitter mede, dat door hem in Decem ber a,s. nog één vergadering zal worden gepresideerd, bij welke gelegenheid hij of ficieel afscheid van de leden zal nemen. Dan zal zeer zeker blijken hoe noode wij onzen besten Burgervader missen. Tevens had in de afgcloopen week een DE BEGRAFENIS VAN CLEMENCEAU Eenzaam volgens zijn laatste wil i5 Clemenceau begraven, zooals ook zijn laat ste jaren uit eigen vrijen wil eenzaam zijn geweest. - Terwijl een druiligc regen neerdeindc over Parijs, kwam gisternacht tegen twee uur een auto-lijkwagen voorrijden voor het sterfhuis in de rue Franklin. Niettegen staande het late uur was neg een aanzien- lijke menigte op straat verzameld. Doch nauwelijks een enkel geluid werd verno men, eerbiedig, religieus stil was het on der de duizenden. Enkele autoriteiten staan op «ie stoep voor den ingajng bijeen in eigen persoon heeft de prefect van po litie, Chiappe, de leiding van de afzet ting op zich genomen. Aan een agent- wielrijder worden de laatste instructies gegeven en een oogenblik later verdwijnt de man in de richting van de Porie d'Or- léans, waardoor straks Clemenceau voor goed Parijs zal verlaten. De niecst-strengo orders hoeft hij gedurende eon kwartier na het passeeren van den stoet elk ver- koer tegen te houden: de wil van Clemen- ceau eenzaam begraven te worden, moet stipt worden geëerbiedigd. Na een tiental minuten worden de bei- de vleugeldeuren van het huis breed open- geslagen. De sombere groep, die dn kist naar buiten draagt, wordt plotseling hel verlicht door het opflitsende magnesium licht, dan is alles weer donker en somber onder den triesten regen. Enkele oogeii- blikken slechts nog- en de kist is gescho ven in den zwarten wagen, die oogenblik- kelijk wegrijdt, gevolgd door vier andere auto's, waarin de familie en de intieme vrienden van den oud-minister hadden plaats genomen. En nauwelijks hebben dc geduldig-wachtenden don lijd een laatste groet te brengen aan den overledene, of de stoet- is reeds verdwenen op weg naar het geliefde Vendée. Den ganschcn nacht hebben ze daar ge werkt, de stoere boeren, vrijwillig hun nachtrust opofferend om dc afschuwelijke, bijna onbegaanbare wegen beter beguan- baar te maken. Heggen hebben ze geseho ren, bochten verbreed, en grui? en stoenen van alle kanten aangesleept oni do diere karresporen te vullen. En ginds op dat kleine particuliere terrein' to Moaenampï, waar een steen reeds de plaats merkt, waar de valer van Clemenceau zijn oeuwi- 'gen slaap rust-, daar arbeiden twee mannen in den rotsigen bodem om het graf te dei ven van Georges Clemenceau. Diep kun- nen zij niet graven, de grond is i hard, nauwelijks een meter, een ontkenning dus van het praatje, dat de kist rechtop in liet graf geplaatst zou worden. Vroeg in den morgen reeds wordt de geheele omgeving afgezet.. Uiterst streng zijn de orders", niemand mag pa-meren, tenzij voorzien van een speciale kaart, die uiterst spaarzaam is 'uitgereikt. En dan nog mag men niet dichter naderen dun tot op vijftig meter afstand van hei: graf. De stoet is te laat, zenuwachtig rennen -de verslaggevers op en neer, van hot xclc-j graafkantoor tot op een pun' vanwaar dc weg overzien kan worden. Eindelijk daar naderen de vijf auto's: uiterst langzaam komen ze vooruit op dc afschuwelijke we gen: hier dreigen ze in een nauwe bocht tegen een muur op te rijden, nen oogen blik later zijn ze tot bijna aan de assen in dc modder weggezakt. Op korten afstand van het graf slaat ■le stoet stil: ruwe boerèuarmen schuiven up kist uit den lijkwagen en gedragen dopr zijn volk, wordt Clemenceau naar /iin laat ste rustplaats gevoerd. Ook hier rogent het, is de -fiatuur somber en treurig. En daar gaapt, wijd het graf, nog vol harige, ruige wortels van de omringn-le bi-omen. De draagriemen, knarsten en gelijkmatig lieten de boeren de kist zakken. Geen plechtigheid, geen redevoering, niets. Be enkele familieleden slechts, de enkel'} vrienden. En enkele oogenbliken later plofte J«»f hel zand in den kuil. J. \Y. KOLKMAN. Parijs, Nov. 1929. algemeene vergadering plaats van de War- mondsche IJsclub, en waar bij deze verga deringen de atmosfeer' steeds volgeladen is met olectriciteit, was men ook thans wp- dcr beangst voor een ietwat rumoerig ven- loop dezer bijeenkomst. Doch ook hier geen destructief werk door een verwachte op* positie, maar een behandeling der agenda- in de beste onderlinge verstandhouding- mede dank zij de keurige leiding van den voorzitter. In deze sfeer van eensgezindheid cn sa- menhoorigheid kan voor "Warmond nog heel wat bereikt worden en moet ook nog heel wat bereikt worden. In. de laatst ge houden gemeenteraadsvergadering vaü Sasse-nheim doelde de voorzit ter mede, dat fl hij hoopte en vertrouwde, dat het volgen- j de jaar de electrificatie van den tramlijnI LeidenSassenheim tot stand zou komen. 1 Ook de communicatie van onze gemeente j laat veel te wenscben over en gezien d® pla-nnen der gemeente Sassenhei-m, zou w onderling overleg, op dit gebied misschien wel wat te bereiken zijn. Reeds in 1913 zijn ernstige pogingen in het werk gesteld tramverbinding met- dc gemeente tf" stand te brengen. Vaft de bezwaren di® destijds hieraan verbonden waren, zijn er vele komen te vervallen, zoodat een op lossing van de isolatie dezer gemeente li 'die richting niet denkbeeldig is. Altham het ware te probeeren wat hier bereik* kan worden. Zij, die dit vraagstuk zouden weten op te lossen, zouden door dit cn het komend® geslacht worden geëerd als do baanbreker van Waimonds bloei en groei. O b s e r v a tor.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6