DINSDAG 26 NOVEMBER 1929 Nogmaals de Kanaaltunnel PAGINA 1 UIT DE RIJNSTREEK TWEEDE BLAD UIT DE OMGEVING Oude en nieuwe plannen en militaire bezwaren Engelsche oppositie verminderd. Sinds eenogen tijd is de aandacht van het publiek wederom gevestigd op het plan om een tunnel onder het Engelsche Kanaal te ;geu, daar het schijnt, dat de oppositie Engeland belangrijk verminderd is. Het in om een tunnel onder het Kanaal te graven dateert reeds van 120 jaar gele den. Na deai vrede vaai Amiens werd reeds door Napoleon en den Engelschen minister fox dc mogelijkheid overwogen van een ondenzeesche verbindingsweg tivsschen de beide landen. En ook na de Restaura tie kwamen telkens nieuwe plannen naar vo ren om een verbinding boven of onder wa- n te brengen. Maar geen van deze ontwerpen was bruikbaar, daan* het een nog al fantastischer was dan het andere. Fraaische ingenieur Thomé de Gamond, die van 1833 tot 1867 op dein Kanaalboden! billende geologische ontdekkingen deed, was dc eerste, die e«en werkelijk we tenschappelijk plan opstelde. Zijn eerste gedachte wa<s om een brug over het Kanaal re leggen, maar al spoedig verwierp hij dit plan, daar de pijlers voor de scheepvaart te veel gevaar zouden opleveren. Ook een suelveerpcaiit, welke de treinen geheel zou overbrengen, voldeed hem niet. Zoo kwam lij tot een tunnelplan, hetwelk door Na- joleon III. en Koningin Victoria krachtig werd gesteund. Diplomatieke onderhandelingen. In 1869 we<rd een Fraoiscli-Engelsch Co- cite samengesteld, en in 1870 begonnen de diplomatieke onderhandelingen. Duitsch- üid verzette zich heftig tegen deze pla-n- daair men meende, dat een derge- ijke tunnel in geval van oorlog voor Juitschland zeer nadeelig zou zijn. De ïansch-Duitsche oorlog van 1870 maakte ïchter een einde aan deze onderhandelin- welke eerst in 1873 werden hervat. Erg vlot gingen de besprekingen niet, -want eerst op 27 Aug. 1875 verscheen er een wet, welke concessie verleende aan de Associa tion fraiujaise du timnel sous-marin".* De- maatschappij deed verschillende omder- oekingen en liet een proeftunnel van 2 Lil. lengte aanleggen. Het wachten was nog slechts op de concessie van Enge- and. Door verschillende Engelsche maat schappijen werden voorbereidende maat regelen getroffen, maar in 1882 werd door Engelsche pers een zoo heftige Oippom gevoerd, dat men heb plan geheel ver wierp. Bij een bespreking in het Lager luis steande de geheelc Conservatieve artij teigen. Militaire en andere bezwaren. Hoofdzakelijk waren het militaire be waren, welko men tegen het plan had. In iet. leger zag men er een bedreiging in tan de onafhankelijkheid van het laaid. Dok de Anglicaansche Kerk was in de op- wsitie; zij vreesde n.l. dat Parijs een te root aantrekkingspimt voor de eiland- tewoners zou worden en dat de ttuinel na- zou zijn voor het zieleheil van haar folgel in gen. Toch gaf men dien moed op verwezenlijking van de plarinen niet op en elkens werden er nieuwe wijzigingen ge naakt om de critiek van den Generalen itaf af te breken, maar alles was tever- :eefsch. De Admiraliteit en de Generale Staf waren en bleven tegen het idee. Het hmnelplan heeft hierna ongeveer een hal- w rust gehad. De wereldoorlog. Toen brak de wereldoorlog uit. Frank rijk en Engeland streden tezamen en het ontbreken van een verbinding zooals de '""viel, heeft Engeland duizenden man- whappen gekost. Engeland kwam tot de overtuiging, dat zijn isolatie, sinds de ont wikkeling van de aviatiek, toch niet meer zoo volkomen is. In 1924 verzocht een de putatie uit hot Lagerhuis aan MacDonald om de constructie van een kanaaltunnel toe te staan. Hij riep de Commissie van Rijks Defensie bijeen om de plannen te bestu- deereji, maar deze adviseerde afwijzend. Tuans schijnt de openbare meening in En- Labour-regeerïng zich zelfs bereid ver- geland geheel veranderd te. zijn, en heeft klaard aan den bouw van den Kanaaltun nel mede te werken. De kosten van dio bouwwerk zouden 30 millioen p.st. bedra gen; Frankrijk en Engeland zouden beide de helft der kosten dragen. Zestig kilometer lang. De totale lengte van den tunnel zal ruim 60 K.M. bedragen. De tunnel zal bestaan uit twee buizen van zes nieter doorsnede, welke onafhankelijk van elkaar zijn, maar op verschillende plaatsen door dwars gan gen zijn verbonden. Dan zal er ook nog een deirde tunnel worden gegraven voor even- tueele waterafvoer. Men rekent, dat de werkzaamheden aan den tunnel zes of ze ven jaar zullen duren. Men zal van Fran- sche en Engelsche zijde tegelijk beginnen, zoodat men naar elkaar toegraaft. Als dit grootsche plan werkelijkheid zou worden, dan zouden de twee groote wereld-centra Parijs en Londen in den tijd van vijf uur le bereiken zijn. Maar men wacht, evenals vijftig jaar geleden, nog slechts op de toe stemming van Engeland. De meening der Franschen. Painlevé, de Fransche Minister van Oor log, is een warm voorstander van de Ka li aal plannen. Tn de uitvoering van deze plannen ziet hij dan ook geen enkel be zwaar. Volgens zijn meening kunnen er van militair standpunt geen ernstige be denkingen tegen den tunnel gemaakt wor den. Als Frankrijk en Engeland met elkan der is oorlog zouden geraken, dan zouden de uitgangen aa-n beide zijde binnen enkele seconden vernield kunnen worden en dan zou niemand eenig recht op don tunnel hebben. En in geval zij weer als bond ge-' nooten moesten optreden, zou een dergelij ke oaiderzeesche verbinding onschatbare diensten verrichten. Ook de Fransche oud minister van Openbare Werken Le Tro- quer, die voorzitter van het Fransche Co mité is, acht de doorvoering van het plan heel wel mogelijk. Volgens zijn berekenin gen zouden de resultaten toch nog altijd 5 a 6 procent opleveren, zelfs al werden dc kosten tot een maximum opgevoerd. Ook van Engelsche zijde voelt men den laats ten tijd veel voor'hot aanleggen van een der gelijke verbinding. De bezwaren welke nog bestaan, zijn hoofdzakelijk van militairen aard. De moeilijkheden betreffende de in- stanidbouding, en omtrent de geraamde kosten zijn vrijwel geheel opgeheven. Men beschouwt dan ook het gemak voor het publiek en de winst, welke men van deze onderneming verwacht, van grooter waar de, daai de militaire voordeelen, welke men zou hebben als het plan niet doorging. De Fransche gezant te Londen, de heer Fleu- riau, heeft verklaard, dat. de Fransche re geering bereid is de noodigc overeenkom sten te treffen, indien het Britsche gouver nement de zaak wil aanvatten. Southern Railway Company wacht met medewer king, totdat de regeering een beslissing heeft genomen. Everard Baring, president vaai deze maatschappij, heeft gezegd, dat- zijn maatschappij steeds krachtig zou me dewerken, hoe of de tunnel ook zou worden. Door den tunnel zou alleen Engelsch ma teriaal rijden; maar de Engelsche wagons hebben gemiddeld 25 pet. minder ruimte dan de Fransche, zoodat deze exploitatie voor de Fransche Spoorweg Maatschap pijen nadeelig zou zijn. President Baring gaf toe, dat de Southern R.ailwey geen voldoende mate riaal ter beschikking heeft om een 10-ininu- ten dienst door den tunnel te onderhouden. Er zullen echter nog wel meer moeilijkhe den ontstaan, als het plan eenmaal door gaat, maar de Southern Railway i-s tot medewerking gaarne bereid, hoewel de tunnel voor haar geen direct voordeel zal zijn. Over het geheel is men in Frankrijk te genover de mogelijkheid van doorvoering der plannen optimistischer gestemd dan ia Engeland. In Frankrijk bestaat nog steeds de Association Franchise. Het eenige is nu nog, dat men ook in Engeland een der gelijke maatschappij opricht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Postduivententoonstelling. Voor de toeedaagsche postduiven-tentoonstelling, Wrganiseerd door de vereeniging „De Gevleugelde Vrienden", welke Vrijdag a.s. T°rdt geopend, blijkt veel animo te be- riaan. Bij het bestuur kwamen reeds 226 "schrijvingen binnen. Behulpzaam! Een slager hier ter ?-*atse, ontving gisteren in zijii winkel be- van een tweetal zigeunerinnen. Na- '-at zij een kleinigheid hadden gekocht, *erd een rijksdaalder ter wisseling aange ven. Als gewoonlijk bood de bruine cliën te daarbij de behulpzame hand door haar JVe.rK in <1© toonbanklade te steken, waar- ,1 zij handig eenig geld wist buit te ma len. Geboren: Hendrik z. v. E. Prins en J. Berlijn. Adrianus z. van B. Kap- fïi en G. H. F. Schouten. Magdalena Vfln C. den TTijl en N. Vermeulen. ^nardus Cornells Johannes z. van P. «mpen en W. M. van Leeuwen. Corne- Johannes z. van A. S. Booy en Ch. v. Teunis z. van T. de Lange en E. Overleden: Frederik Rade echtge- V' van TL C. Taalingen 7S j. Frederik trheggen weduwnaar van A. Donker 87 j. r, "aria Petronella van Wijk 69 j. ''"take Hollander 10 j. Gehuwd: J. Pilkes 27 j. en K. v. d. Spelt 29 j. J. van Leeuwen 25 j. en J. Bieijenberg 21 j. G. Hellema 18 j. en J. P. Stuyver 18 j. J. J. van Veen 22 j. en S. Kwant 19 j. H. Jongenburger 46 j. en K. de Pijper 45 j. Ondertrouwd: B. Qualm van Ha- zerswoude en X. J. Harting. W. Lager- wey en M. de Vries wed. H. van Hars kamp. AARLANDERVEEN. Biljarten. Zaterdagavond gaf in liét- café „Het Oude Rechthuis" mej. Schier een schitterend biljartspel, waarbij zij den heer Akerboom, een zeer goeden biljart speler, 400 caramboles op de 500 voorgaf. Alhoewel de heer Akerboom den stand bracht tot 197, wist mej. Schier de partij te eindigen vanaf' 438. Na de partij loonde zij haar handigheid in fantasiestooten. L. T. B. Door den Land- en Tuinbouw- bond alhier is een ledenvergadering uitge schreven op a.s. Woensdagavond in het lokaal van den heer W. v. d. Berg. Door een Centraal-besl uurder 'zal dezen avond een lezing gehouden worden. NIEUWKOOP. Feest. De muzïckvereenïgïng „Eens gezind" zal het volgend jaar weder een mu- ziekwedstrijd orgauiseeren, waaraan ver makelijkheden verbonden zijn. Ais datum is thans nicl gekozen Hemelvaartsdag doch tweede Pinksterdag. KOREXBOND ..ST. WILLIBRORDUS". Gisterenavond hield de Korenbond „Sfc. Willibrorduswaarbij zijn aangesloten de zangkoren van Wassenaar „St. Will.", Was senaar „Goede. Herder", Voorschoten, Kat wijk aan den Rijn, Oegstgeest. en Noord- wijk, een feestavond voor leden en ge- noodigden ter viering van het Gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Pius X en het herstel yan den Kerkdijken Staat. Het feest, werd gehouden in het Juvenaatsgc- bouw te Noordijk. Alle bovengenoemde ko ren waren aanwezig. De avond zette in met 'een Plechtig Lof in dc Parochiekerk, waar dc Greg, gezangen werden gezongen door het zangkoor van Voorschoten. Daarna de feestavond in het Juvenaat. Aan de bestuurstafel merkten we, met den Voorzitter, Pastoor C. Tholenaar, te Was senaar en den secretaris, kapelaan Van Leipsig en afgevaardigden op, de hoog eerw. heer deken Boïsbodrtt te Noord wijk, Pastoor Schiphorst te Katwijk aan den Rijn, dr. Wagenaar te Noord wijk, twee der eerw. paters Franciscanen van hel Missie- College te Katwijk aan den Rijn, kapelaan Xijssen te Noord wijk en kapelaan Raaffels te Schiedam, die als spr. zou optreden. Dc bijeenkomst dan werd geopend door den President met gebed en een woord van welkom aan allé aanwezigen. Voorts had zijn eerw. eenige modedeclingen tc doen als bericht van verhindering van Pastoor Meijer te Voorschoten. Dan had clc instal latie plaats van den eere-voorzitter, den hoogeorw. Deken Borsbpom te Noorclwijk. Hierna was de beurt aan de koren. Als no. 1 stond op de agenda het koor van Katwijk aan den Rijn met het nummer „Feestcantate Dc Kerk" van J. Haagh CssR. Dit nummer, waarvoor veel studie vereischt was, was voor het koor en den pianist een groot succes. Het was een num mer dat ook op dezen feestavond toepas selijk was. Het applaus was overweldigend. Hel auditorium bleek genoten tc hebben. Hierna volgde Lot zangkoor van Voor schoten met „Te Dcuin" van Leusen. Bij hceren zangers vermoedelijk minder be kend, omdat het hoort bij de voor de Kerk niet goedgekeurde muziek. Dan verkreeg de. weleerw. heer Raaffels het woord om een lezing te houden met als onderwerp „Het herstel van den Ker kdijken Staat". Deze mooie en leerzame lezing werd met groote aandacht gevolgd en het. applaus der vergadering, na het voorstel van den voorzitter om kapelaan Raaffels hierover een extra woord van dank te brengen, bewees dat men vóór dc volle 100 pel. hiermede instemde. Dan kwam Noordwijk voor het voetlicht met als no. 1 het Greg, nimnner „Saccrdos et Pontifex", en „O, bone Jesii" van Pales- trina. Jammer voor de aanwezigen, dat het zoon kort nummer was, doch Noordwijk gaf, als tegemoetkoming vermoedelijk, la ter nog een extranummer „Benedictus sit Deus Pater" uit. den bundel van Kothe. Beide nummers bleken „er in" te zitten en het koor oogstte ook een luiden bijval. En teen kregen wc, op kerkelijk gebied vooral, het neusje van den zalm, het koor van „De Goede, Herder" alom bekend om z'n keurige uitvoering van het Grego- riaansch, de kerkmuziek. Pastoor Meijsing gaf te voren een be schouwing over de te zingen nummers, waarna werden gezongen alle veranderlij ke. gedeelten van den 23'sten Zondag iij&. Pinksteren „Dicit Dominus". Het bleek dat voor Gregoriaansch, uitgevoerd op zulle een wijze, ieder gevoelt. Eenparig was men van meening, dat dit was een van de mooi ste, zoo niet het beste nummer van den avond. Dit voorbeeld van zulk een klein koortje verdient navolging. We kregen dan nog het Zangkoor „St. Willibrordus" te Wassenaar, die de „Kyrie'' uit de Missa „Sanctissimi Trinitatis" van Hubert Cuypers voor haar rekening nam en het- koor te Oegstgeest dat de Kyrie en Gloria uit de Xde Mis zong. De zeereenv. lieer Pastoor C. Meijsing zou de koren een schriftelijke beoordeeling' toezenden. Tusschen de nummers had de verkiezing plaats gehad van een Vice-voor- zitter in de vacature Pastoor Spoorman. Hiervoor werd met bijna algemeene stem men gekozen Pastoor Schiphorst te Kat- wijk aan den Rijn. De voorzitter sprak nog woorden van dank aan allen, die hadden medegewerkt aan dezen mooicn avond en dc Deken sprak als eere-voorzitter het slotwoord. Merken we nog op dat onder de gonoo- cligden ook waren bestuursleden en leden van den Korenbond „De Rijnstreek" en belangstellenden, met den korenbond mee levende zangers, uit de parochie Poeldijk en Monster. ITet was voor „St. Willibror dus" een schitterende avond. LISSE. IJsclub. Gisteravond vergaderde dc Lissersche IJsclub in het café-restaurant ..De Nachtegaal". De heer Mathijs opende deze vergadering met een woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen, die on danks het slechte weder, gehoor hadden gegeven aan den oproep. P- r. heette welkom liet, bestuur van de zusterafclceling Sas- senheim. Hierna volgde rekening on verantwoor ding. Dc werkelijke ontvangsten bo&fócgen 1002, de uitgaven 1569.79. Op dc Boe renleenbank stond een bedrag van 775.08. Dc totale inhoud der kas bestaat I-hans uit ƒ7.29. We willen nog even ver melden, dat er 120 leden aamvczig waren, terwijl 12 nieuwe leden tot de ve-ecniging toetraden. Bij monde van de kascómmissie werden boeken en bescheiden van den penning meester in orde bevonden. Aan de orde is bestuursvevkicring. Af tredend ziju dc hoeren W. J. Meskcts, L. Prins en P. G. Marseille. Bij acclamatie werden de heeron wederom herkozen. Er is een verzekering opgericht, die al leen geldt voor léden van den Zuid-Hol land schen Ijsbond. Bij overlijden doet deze verzekering een uitkeering an ,'2(500. Bij een ongeluk, 30 dagen, een uitkeering van 3.Dit geldt alleen voor ongelukken, die gebeuren op de Ijsbanen der vereeniging. Dan wordt het belangrijke punt bespro ken, n.l, de vaste ijsbaan, welke door de gemeente in gereedheid wordt gebracht. Wij hebben, aldus spr., een belangrijke me dewerking van de gemeente. De vergoe ding bedraagt 6 pet. over 2000 per jaar. Dc onkosten zijn 3133. Er is geteekend op de lijst door de ingezetenen voor/1871. De voorzitter, zegt dat voor 2000 wel ge zorgd kan worden. Het resieerende bedrag groot 1000 zal door een ingezetent wor den geleend tegen een matige rente. Ten allen tijde zijn er obligaties ad 10 ver krijgbaar. De exploitatie van de consump tie-tent is gegund aan de wed. Streng; er waren 13 inschrijvingen binnengekomen. Een woord van dank werd gebracht aan de heeren P. Warmerdam en J. Suykor- landj voor hun actieve medewerking in het belang der IJsclub. Gekomen aan dc rondvraag, vroeg dc heer II. v. d. Veld, of cr gelegenheid is voor schaatsen-aanbinden en of er ook een garderobe aanwezig is. De voorz. zegt. dat or banken wouden geplaatst en een garderobe aanwezig js tegen vergoeding van 5 cr. Verschillende vragen van ondergeschikten aard werden voldoende beantwoord door <lcn voorzitter. Medegedeeld werd dat dc groote wed strijden, uitgeschreven door den Zui 1-H.ol- landsehon Ijsbond, in deze gemeente worden gehouden. Dc verloting bracht op 154.40. Er wa ren 70 prijzen. De voorzitter bracht oen woord van dank aan de verschillende ingezetenen voor de geschonken prijzen. Aan het einde ge komen van de vergadering dankte de voor zitter allen voor dc aangename besprekin gen. Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. N00RDWIJKERH0UT. Volksbond. Gisteravond vergaderde in oafé „De Zwaan" de afd. van den R. K. Volksbond alhier. Te kwart voor aclvt opende de voorzitter, de heer A. v. Noort, dc verg. niet gebed, heette de aanwezigen, vooral de eerw. geest, adv., kapelaan J. v. Stralen, van harte welkom en deelde mede, dat deze verg. oen zeer 'belangrijke zou zijn. De slechte opkomst was wel n wijten aaai slecht- weer en vermakelijkhe den elders. De prachtig opgestelde notu len van den secr., den heer v. d. Klauw, van de verg. van 23 Oct. werdert onveran derd vastgesteld. Punt 3 gaf installatie nieuwe leden. De voorz. wens elite het 2-tal nieuwelingen ge luk en sprak tevens voor allen nog een woord van propaganda, een opwekking tot strijdvaardigheid en, als 't moest, offer vaardigheid. Punt 4: behandeling van den beschij- vingsbrief voor den Centralen Raad te A'dam op 9 Dec. a,s. Deze was op de ge westelijke vergadering te Leiden Zondag middag uitvoerig besproken. Contributic- verhooging, wegens .do hoogere begroot ing van het H.B..zou voor onze afdeeling or den 24 et. per lid per jaar, totaal pl.m. ƒ75.Toch is 't bestuur er voor. Voor onze afd. zal die verhooging niet behoeven te worden toegepast, daar ingeval A gesa larieerde bestuurders méér worden aange steld, geen gelden voor spreek-beurten benoodigd zijn. Met eenige bezuiniging komen we cr wel. 't Bestuur adviseert aan de afgevaardigden voor den Centralen Raad een vrij mandaat te verleenen. De heer A. v. d. Peyl vroeg nu of dan niet eer der bezuinigd had kunnen worden, en vond contributieverhooging in geen geval ge- wenscht. Velen zien slechts de stoffelijke belangen, het lidmaatschap van den vak- boud wordt beter begrepen dan dat van den Volksbond. Er werd op geantwoord, dat in géén geval de contributie zal worden verhoogd. De heer Thibaut informeert er nog nader over en vraagt hoe dan andere vereeniigingen het moeten, stellen. Hun wordt geantwoord, dat ver een i gingen met minder leden, of waar de contributie thans laag' is, wel zullen moeten verhoogen. Over -het contributie-betalen, gesepareerd of voor Vak- en Volksbond tegelijkertijd, zui len 't beste de besturen kunnen conferee- ren. De voorz. vraagt nu of iemand op 't vrij mandaat verleenen iets heeft aan tc merken. De heer A. v. d. Peyl vraagt of die meer dere vrij-gestelden wel werkelijk noodig zijn. Antwoord: voor vele afdeelingën zeer zeker. De heer Th. Kortekaas is bang, dat later misschien verhoogd zal moeten wor den. Li de naaste toekomst is daarvoor geen gevaar, al blijven we voorloopig met dezelfde 300 leden. De voorz. bespreekt thans nog 'enkele voorstellen van afdeelingen voor den Centr. Raad: de afd. Lisse s-telde voor één in plaats van drie verificateurs te ontslaan, zoodat elk jaar een twee-tal geroutineerden blijven. De afd. R'dam wenschte toepassing van de Ongevallenwet, meer in overeen stemming met de practischc al- of nict- geschiktheid van den persoon. Niet alleen medische uitspraak in deze, wat meest- on voldoende is, maar ook zeggenschap van werknemers- en werkgevers-zijde. Het ;-s thans een mistoestand. De vergadering stond een en ander* ten sterkste voor. Een voorstel om Amsterdam bij te staan in een bekende moeilijkheid. Vermoedelijk zal niemand er op tegen zijn om de laat ste fictieve post van pl.m. 1600 van de begrooting afgevoerd te zien. Dc verg. ver leent thans aan de afgevaardigden een vrij mandaat. Het a.s. St. Nicolaas-feest voor de kin deren werd thans besproken. De daartoe benoemde commissie werd dank gezegd voor alles, wat door hen reeds daartoe was verricht. Op 10 en 11 Dcc. zal een film avond worden gegeven, waar St. Nic. met z'n knecht aanwezig zal zijn. In elk geval •gaat 't feest door voor leeftijden tot 13 jaar. Mcdedeclingen: 27 Dec. komt do heer Angenent, centraal secretaris spreken over de Volks-Bank. Rondvraag: De heer A. d. Peyl vroeg over het spelen van Middenstanders of/en arbeiders in de a.s. uitvoeringen ten bate der armen. Dc geest. adv. antwoordde hier op uitvoerig, besprak tevens nog, naar aan leiding van wal spr. reeds eerder gezegd had, dat de Volksbond toch wel degelijk ieders waardeering mooi behouden. De vel schillende onder afdeelingen en clubs, be grafenis-, tooneél-, bibliotheek-, retraite-, land: en tuinbouw-, bouwvak- ca St. Pati- lus-vcreenigiiig doen elk hun werk, maar de Volksbond is de ketting, die alles sa men houdt en is de macht waaruit deze hun kracht putten. A. v. d, Peyl vraagt nog of een fonds gesticht kan worden v«>ov de oprichting van een vorrwnigiogsgèbcmw en motiveert dit. 't Bestuur deelt mede, dat reeds slappen in die richting zijn gedaan. Dé geest. adv. geeft nog commentaarvele gebouwen zien we elders niet rendoeron. Parochieel wordt in ons doip al ve el go- bouwtl, maar deze zaak heeft toch alle aan dacht. De heer J. Schenk had graag medo- dccling wanneer de gow. vergaderingen werden gehouden. Hij wilde steeds graag mee daarheen. De voorz. antwoordt- hierop, waar secr. v. d. Klauw nog aan toevoegt, dat het voor vele leden, vooral voor oppo santen, zeer nuttig zou zijn, wanneer zo die vergaderingen eens gingen bijwonen. De heer P. Koelewijn beval de fonds-stich ting sterk aan; de-heer Th. v. d. Berg be sprak dc mogelijkheid het te bouwen gym nastieklokaal tc gebruiken; eerstgenoem de vroeg nog waar dc vacantie-boiinen van ;t. Maria-gesticht ingewisseld kunnen wor den. De lieer A. v. Noort antwoordde, dal dit pas in werking treedt met Kerstmi", inwisselbaar bij den penningmeester van den Bouwvakarb.bond. De heer Joh. v. d. Voet waarschuwde nog voor een fiasco bij hol slichten van een eigen gebouw. Kalm beraad oordeelde hij noodig: eerst 't geld, dan 't gebouw! Niets meer aan de- orde zijnde, besloot, de voorz. dc heer A. II. v. Noort, met z'n meening uit le spreken, dat 't beste een commissie Ie voorbereidingen, tot stich ting van een gebouw, zou kunnen uitvoe ren, wekte allen, nog op om van de moge lijkheid tot plaatsen van kinderen in een kiindcrklasse van S-t. Barbara gebruik te maken, on hoopte, dat allen van de a..s. Missie in onze St. Joseph-parochie veel vrucht, zouden hebben en sloot de verg. met den chr. groet. Daarna had nog een collecte plaats voor 't fonds „Hulp in Nood". VOORHOUT. Volkrbonff. Zondag- en Maandagavond hield de afdeeling Voorhout van den R. K. Volksbond een feesbvergadermg in hel Patronaalsgebouw alhier. Beide avohden werden, geopend door den pasbenoemden voorzitter, den heer F. M. Angevaare, met een kort. woord. Spre ker verwelkomde de leden en genoodigden op deze fcestvergadering. Hij vroeg zich af, waarom deze afdeeling elk jaar een feestvergadcring hield. De Volksbond doet dit om de leden, die sieeds in louw zijn voor den bond, ook eens een preltigcn avond te bezorgen. Bovendien hebben ver schillende leden van onzen bond in de vel» onderafdeelingen een zeer zware bestuurs taak tc vervullen, zoodal. een gepaste ont spanning eens per jaar wel tc vergoelij ken is. Immers als bestuurslid, hetzij van den Volksbond zelve, hetzij van een der onderafdeelingen, moet dé persoon, die deze functie bekleedt, zijn vrije avonden dikwijls opofferen aan die taak, welke voor hem niet altijd gemakkelijk is, zooals er veelal gedacht wordt. Spreker wees op verschillende werkzaamheden daaraan ver bonden. Bij liet de diverse onderafdeelin gen van den Volksbond in een kort dooh krachtig en soms geestig woord de revue passeeren. Betreurenswaardig is het even wel. dat de Volksbond een onderaf- deeling Bibliotheek heeft, waarvan zoo weinig gebruik wordl gemaakt. De biblio theek bezit ongeveer 800 boeken en is pas grondig nagezien en bijgewerkt, doch dit is slechts voor 30 a 40 leezrs, welke niet alleen uit leden beslaan, doch waarvan er oo nog bij zijn buiten den bond. Om de ze reden spoort spreker den leden krachtig aan om meer te gaan lezen, omdat dit zoo nuttig en dit niet alleen, doch ook aange naam is. Vervolgens zegt spreker, dat de onder- afdeeling van den Volksbond, de tooneel- vereeniging „Ons Genoegen", zich weder om heeft ingespannen om dezen avomT weer zoo gezellig mogelijk tc maken, hel - geen aanstonds zal blijken. Spreker be sloot mot den wensch, dat eenieder zich zou am ti se eren. Hierop werd door de leden het Bonds- lier gezongen, waarna de reeds genoemde tooneelvereeniging opvoerde „Wat niet sterven kon", een tooneelspel in meerdere bedrijven. Het stuk speelde in een villu- wijk nabij een groote stad en liet ons zien de levensstrijd van verschillende jonge menschen, <lic in het volle leven waren geplaatst. Harde strijd werd gevoerd om het katholieke geloof, waarnaar zij met geheel hun ziel streefden. Vervolgens werd opgevoerd „Jochem Stumpel als Koning Herodés" of „Wanneer men zich met Studenten inlaat", een klucht spel in twee bedrijven. Zoowel het eerste als tweede tooneelspel werd op voortreffelijke ijze gespeeld. Een woord van lof komt zeer zeker dc too- necllisten toe. Er viel niet op te maken wie het beste speelde, omd- allen zonder uitzondering de hun toebedachte rol uit stekend en vlot vervulde. De voorzitter sloot beide avonden met een kort. woord van dank. Onder de aan wezigen waren Zondagavond de geeste lijkheid van de Parochie en dc Burge meester, terwijl wethouder van Reisén Maandagavond van zijn medeleven mei den Volksbond blijk gaf door zijn aanwe zigheid.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5