MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 Cambridge University Wanderers— Leembruggen-elftal 20. Gisteren speelde oen Nederlandsche ploeg onder leiding van den heer Leem bruggen te Londen een hockeywedstrijd tegen de Cambridge Hockey Wanderers. Wederom moesten de Hollanders het te gen het Engelsche elftal afleggen. De eind stand luidde 20 in het voordeel van de Cambridge Hockey Wanderers. KORFBAL. De uitslagen. Westelijk afdeeling. Ee rs te "klasse Z.-H. VitesseDeetos 45; HSVFluks 01; Ons EibernestHet Zuiden 18. Derde klasse F. SellichuEmmen 41. Oostelijke afdeeling. Helles—EK CA 6—1. Eerste klasse B. NaasOns Clubje 41. VitesseDeetos 45. Op qen tamelijk glad. veld had gisteren de wedstrijd plaats tusschen bovenge noemde clubs, die een spannend verloop had en waarvan het spel op hoog peil stond. Wat de heeren der beide clubs be treft, die waren goed tegen elkaar opge wassen, doch de dames van Deetos waren stukken beter dan dc Leidschc. Onder dc spelers van Vitesse muntte voornamelijk Van Beeck uit door keurig en fair spel en van Deetos mogen we Seitz niet. vergeten om zijn uitstekend verdedigingsspel. Te twee uur stellen beide partijen zich op onder scheidsrechter Niouwenhuis. Di rect. ontwikkelt zich een vlug spel, waar bij de beide partijen elkaar niets toegeven, doch waarbij het jammer is, dat de glad heid van het veld er nog al afbreuk aan doet. Dc beide verdedigingen houden goed stand, doch dc aanval van Deetos is ge vaarlijker dan die van Vitesse, hoofdza^ kelijk hierdoor, dat de Deetos-dames ze kerder van haar spel zijn dan de Vitesse- dames. Ongeveer een kwartier vóór rust. wordt aan Vitesse een strafschot toege kend, dat door Uitfcenbroek gemist wordt. Even voor de rust geeft mej. Wede- nieijer aan Deetos de leiding 01. Na de thee neemt Deetos het spel in handen. Punten blijven aan beide kanten uit, totdat mej. Bakker van Vitesse gelijk maakt 11. Direct na don uitworp maakt Seitz voor Deetos 2—1. Van Beeck en Ploos van Amstel vallen nu goed aan met den uit slag, dat laatstgenoemde speler voor Vi tesse gelijk maakt 2—2. Er wordt gewis seld en het gelukt, mej. Voordenberg voor Deetos een punt, te veroveren. Wegens een geschil met den scheidsrechter wordt de Deetos-speler Seitz uit het veld gewezen. Dit. prikkelt de Deetos-menschen en met een mooi schot vergroot mej. Voordenberg opnieuw den voorsprong. Dan maakt TJit tenbroek verdiend het. derde doelpunt voor Vitesse, doch mej. Wedemeyer weet den korf voor Deetos te vinden, terwijl even voor het einde Van Beeck met een schit terend schot 45 maakt, waarmede het einde komt en waarmee de verhouding goed weergegeven is. H. S. V.—Fluks 0—1. Even na twee uur stellen beide twaalf tallen zich op onder leiding van den scheidsrechter Thape." Het eerste gedeel te van dien wedstrijd is voor H. S. V., dat gesteund door den sterken wind en ten gevolge van beter middenspel dan dat der bezoekers, voorloopig het spel in han den neemt. De. Fluks-verdediging weet. echter Hebers en zijn medespelers het hoofd te bieden. De enkele aanvallen van Fluks stranden op de dames, bij wie mej. Janssen wel wordt- gemist. Bovendien is ook de Haagsche verdediging terdege op haar hoede. Na de rust herstelt Fluks zich. Het middenvak der Leidenaars werkt nu ook beter maar thajxs wil het in den aanval eenigen tijd niet vlotten. De Fluks-verde diging belet intusschen ook nu den Hage naars een doelpunt te maken. Een kwar tier voor het einde geeft Meylink zijn club de leiding (0—1). Daarna is Fluks steeds in de meerderheid, maar brengt het niet meer to-t een doelpunt. Zoo eindigt de negende wedstrijd in de eerste overwin ning van Fluks. SCHERMEN. A. E. W.—T. H. 0. R. De Leidenaars winnen op degen en sabel. Zaterdagmiddag werd er in het Nutsge- bouw op degen en sabel getrokken tusschen A. E. W. en Thor uit Rotterdam, voor de eerste klasse competitie van den K. N. A. S. B. De beide wedstrijden brachten twee vrijwel onverwachte overwinningen voor de Leidenaars. Op degen trokken voor A.E.W. de hee ren de Jager, Stapel, Bruins en Van Duu- ren, terwijl voor Thor uitkwamen de hee ren Griinbauni. Wiarda, Luiten en Van Wieringen. Aanvankelijk waren de Rotter dammers sterk in de meerderheid. In de eerste twee ronden wist alleen Stapel zijn partijen te winnen, zoodat de stand toen reeds 62 was in het voordeel der gasten. Toen dachten we, dat er eenige verbetering zon komen, want de Jager sl&agde erin een coup double te behalen togen Luiten, maar daarna verloor Stapel wan v. Wieringen en was de stand 72 voor Thor met-. I coup double. Doch ziet, van toon af keerden de kansen enalle zes overige partijen werden door de Lei denaars gewonnen. Zeker een mooie pres tatie. Dc uitslag werd ai zoo A. E. W. wint met S gew.} 2 verl. partijen en 1 coup dou ble, 22 ont en 21 geg. treffers. De wedstrijd op sabel leverde een ge heel ander beeld. De goede conditie van dc Leidenaars hield aan en de eene partij na de andere werd gewonnen, zoodat zij na de eerste helft reeds een 71 voor sprong hadden. De tweede helft leverde geen ander beeld en zoo won A. E. W. de zen wedstrijd met 14 gew. en 2 verl. part 36 ontv. en 59 geg. treffers. Op sabel was Stapel vervangen door Abbinga, terwijl voor Thor dezelfde schermers deelnamen. Hoofdsecondant, was de heer van Hulzen uit Utrecht, die voor een vlot verloop zorg droeg. A. E. W.Incassobank. De Leidenaars verliezen op degen en sabel. Gisteren trok A.E.W. op degen en sar bel tegen de Rotterdamsche schermver- eeniging Incassobank. De Leidenaars wa ren thans niet zoo gelukkig ais Zaterdag middag, al zijn de nederlagen zoo klein mogelijk gebleven. De uitslagen luiden: Degen: Incassobank: 8 gew. part., 19 ontv. en 21 geg. treffers, 1 match nul, A.E.W. 7 gew. part., 21 ontv. en 19 geg. treffers, 1 match nul. Sabel: Incassobank gew. part. 50, ontv. 52 geg. treffers, A.E.W. 7 gew. part. 52 ontv. en 50 geg. treffers. A.E.W. kwam met dezelfde ploegen uit als Zaterdag. WIELRENNEN. Leidsche Rerv en Toeristvereeniging „Swift". Gistermorgen is er een wedstrijd gere den op hometrainers- te Noordwijk Binnen in café „Royal". Hiervoor waren de leden uit Leiden in clubtoeht naar Noordwijk Binnen gere den, alwaar zij door hun Noordwijksche clubgenooten werden opgewacht. Spoedig na aankomst waren hometrai ners opgesteld en kon er een aanvang gemaakt worden met den wedstrijd. Er werd gereden over 1 K.M. waarbij verwisseld werd van rol en de gemaakte tijden van deze drie keer bij elkaar ge teld. G. v. Parijs wist hierbij in de afdeeling B.-klasse den sne'sten tijd te maken 1 m. 29 s.2e J. Verschoor 1 m. 43.8 s.. 3e J. P. Riethoven 1 m. 37 s., 4e E. Sla del: 1 m. 41.4 8., 5e. J. Steenvoorden 1 m. 43 s„ 6c A. v. d. Berg 1 m. 43.6 s„ 7e. A. v. Egmond 1 m. 45.4 s., 8e J. v. Wezel 1 m. 47 s., 9e F. v. Maurits 1 m. 51.2 s. Bij de A-klasse was liet W. Severijnen, die den len pr. bemachtigde. Na afloop van den wedstrijd werd de terugreis niet aanvaard per fiets, maar per tram- Dinsdagavond zal er een prop<aganda- feestavond te Noordwijk worden gegeven. Alle leden, die daaTaan deelnemen cn de supporters, die medegaan verzame'en zich om 6.30 n. in het clublokaal bij den heer v. Mei zen. De recordrit welke Donderdag a.8. ge-, houden zou worden is uitgesteld tot a.s. Zondag. Donderdagavond trainen over 5 K.M. WINTERSPORT. Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijdersbond. Zaterdagmiddag werd te Deventer de algemeene vergadering van den Ivon. Ned. Schaatsenrijdersbond gehouden onder voor zitterschap van den waarnemenden voor zitter, den heer H. van Gorkum. De vergadering herdacht den heer J. A. Schutte, den overleden voorzitter van de Vereeniging. Als plaats van de volgende vergadering werd Zeist aangewezen, in verband met het 40-jarig bestaan van de IJsclub aldaar. De aftredende bestuursleden, de heeren Van Laer, Stoffel en v. d. Sluis werden herkozen terwijl nieuw gekozen werden mr. J. Duintjer, uit Wildervank, mr. C. H. Thiebout uit Zwolle, mr. G. P. Eecen uit Oud-Karspel, jhr. H. van Foreest uit Hei- loo en mr. B. H. J. Blanckenhage te Zeist. De heeren H. van Gorcum en mr. van Laer werden tot eereleden van den Bond benoemd. Besloten werd voor de wedstrijden in Nederland beschikbaar te stellen 500. en voor de wedstrijden in het buitenland 2000.terwijl voor matrijzen voor nieu we medailles 300.werd uitgetrokken. De heer Adriaan vroeg 200.subsidie voor de Vereeniging van hardrijders. Na- heftige discussies werd met 36 tegen 10 stemmen besloten het voorstel niet te be handelen. Voor het organiseeren van het kam pioenschap voor Nederlandsche hardrijders werd aangewzen „Thialf" te Heerenveen, in verband met het 75-jarig bestaan dezer vereeniging. Het kampioenschap schoonrijden voor dames zal worden verreden te Groningen, dat voor heeren te Zeist. Besloten werd tot algemeene amnestie aan allen, die in den loop der jaren gedis kwalificeerd werden wegens overtreding der wedstrijdreglementen. Besloten werd tot instelling van een Commissie voor de technische verzorging van het schoonrijden, bestaande uit de heeren Kan uit Amersfoort, Van Zalinge uit Naarden en J. J. de Boer uit Amster dam. De houding van den Ijsbond Holl. Noor derkwartier, die in corcurrentie met den Bond wedstrijden wil honden, werd afge keurd. In de bestuursvergadering die na de al gemeene vergadering werd gehouden, is de heer D. J. Couvée uit Den Haag tot voorzitter van den Kon. Ned. Schaatsen rijdersbond gekozen. FILMNIEUWS. Film-premières in Hollywood en in New York. Er zijn ongetwijfeld vele punten van overeenkomst tusschen de wijze, waarop een belangrijke film haar wereldloop on dergaat, te New York en in Hollywood. Maar cr zijn tevens groote en belangrijke verschillen. Zeven jaar geleden was New York de stad op het gebied van film-premières. Als men de meest belangrijke menschcn van Amerika in levenden lijve wilde zien, de mooiste japonnen en de chicste kleedij, dan gaf het New Yorksche Broadway daartoe de beste gelegenheid. Maar Californië, waar de meeste films allengs werden vervaardigd, begon ook de beschikking te krijgen over groote thea ters. En dus verdeelen New-York cn Hol lywood tegenwoordig de eer met elkander. Toch moet worden erkend, dat in aantal de ..groote namen", de beroemde persoon lijkheden dus, in New-York overheerschen. Maar de moeilijkheid is, hen te vinden! .uei veneer van New York is zóó gewel dig, dat deze publieke gebeurtenissen in deze stad, thans feitelijk bij Hollywood achterstaan. Een schouwspel als de Cali- fornische première van eenige der be langrijkste films van den laatsten tijd heeft opgeleverd, bleek imponeerender dan overeenkomstige film-premières in de enorme stad in het Oosten der Vereenig- de Staten, en wel, omdat het beter tot zijn recht kwam. In één opzicht is er volkomen overeen stemming: de auto's in New York en in Hollywood zijn even luxueus en even tal rijk. De vestibules der theaters in New York zijn echter kleiner dan die te Hollywood. Ook is er te weinig wachtruimte in de open lucht cn zijn de trottoirs in New York smaller. Nieuwsgierigen krijgen er dus veel minder kans en de politie kan het stil staan van kijkers onmogelijk dulden. Welk een verschil in Hollywood. Hier werken de verkeersagenten mee, treden zij feitelijk als personeel der theaters op om de beroemde premières te doen slagen! Vriendelijke officiëcle ordebewaarders zc*> gen er voor, dat oude dames en kinderen een goed uitzicht bekomen. Als voorbeeld nemen wij de jongste groo te première in Hollywood, die van „Dyna miet", de grcotsche nieuwe rolprent van Cecil B. de Mille. De eerste kijliers kwa men om 11 uur 12 minuten 's morgens op zetten, gewa-end met vouwstoeltjes. Cm 2 uur des middags wacht!en reeds 500 ge- duldigen voor den ingang van het betrek ken theater, het Carthay Circle Theatre en toen het personeel 's avonds om 7 uur was aangekomen, was' de menigte aange groeid tot 8000, om bij den aanvang v«n het programma om half 9 het respectabele getal van ten minste 25000 te bereiken. Zulk een menigte is physïek onmogelijk om in New York op de been te komen. Indien de theater-employees en de po litie echter alleen met deze soort nieuws gierigen te doen hadden, was de zaak zeer eenvoudig. Deze mensehen, wier doel al leen is, de filmberoemdheden te zien, die rustig op hun stoeltjes boterhammetjes op peuzelen en kranten lezen, leveren geen moeilijkheden op. De lastige potentaten zijn echter de bezoekers, de rijke aanma tigende bezoekers, die weken van te voren de vijf of tien dollar aan plaatsbewijs heb ben gestort, welke als entree bij deze luxe- vertooningen geëischt worden en die zich nu verbeelden, dat de wereld van hèn hoort Velen van deze „heeren" en „dames" ver geten bij deze gelegenheden hun goede manieren. Die schijnen zij achter te laten in hun dure auto's. Zij schreeuwen, drin gen, kijven, snauwen cn vechten! Te New York bestaat er geen gelegen heid voor het. enorme electrische lichtspel, waardoor de Hollywoodsche film-premières in werkelijken zin uitblinken. Er is daar aan de voorgevels van de theaters nauwe lijks ruimte genoeg over om belangrijke extra installaties voor dit doel aan te brengen en zelfs al ware dit wel het ge val, *'t zou niets uithalen, omdat het in tense lichtschijnsel van Times Square en Broadway, de plekken, waar de groote theaters staan, elk ander lichtschijnsel dooddrukt, In Hollywood ec-hter, waar de bioscopen, zooals reeds gezegd, breeder zijn, de grond is er zoo veel goedkoo- per dan in het New Yorksche uitgaans centrum en zij bovendien achter de rooilijn staan, maakt de voorgevel recla me bij een première een integreerend ge deelte van de praal uit. Tot ver in zee is het schijnsel van de verlichting te zien en van dichtbij is het onbeschrijflijk over weldigend. Tientallen groote zoeklichten laten hun schijnsel over zulk een theater strijken op een première-avond en de gan- sche omgeving wordt verlicht met de sterkte van een billioen kaarsen. Nergens anders in Amerika valt zulk een verblin dende Kehtweelde to aanschouwen. En de verschillende theater-eigenaars trachten elkaar steeds in dit opzicht te overtreffen. Als de voorstelling is afgeloopen. hebben de bezoekers een batterij van vijftig of meer zwakkere (geen zwakke) lichtbron nen te passeeren, die in de hal en er bui ten opgesteld zijn, opdat iedereen hen maar goed zal kunnen waarnemen. Met zooveel politie, die aanwezig is om de kijkgragen op een afstand te houden, valt er voor de zakkenrollers bij al dit helle licht natuurlijk weinig buit te halen. In New York kan men wel meer be roemdheden samen treffen, doch zij gaan te veel in de massa verloren, in eigenlijken zin beschijnt het licht hen niet zoo fel. Het is moeilijk een idee te geven van de uit- eenloopende soorten der bekendste pre mière-bezoekers, behalve dan die der film sterren zelf. Amerikaansche en Europee- sche politici, geldmenschen, literatoren en artisten zijn de voornaamsten. Ook Hin- doesche aristocraten in hun schitterende kleedij vallen op, terwijl de befaamde Ja- pansche filmacteur So-Jin nimmer bij een INGEZONDEN MEDEDEELING. grocte fümdoop ontb.eekt. Ook de liandtcel e lingmaniakken van beiderlei kunne schitteren niet.door afwe zigheid. Bij de première van „Dynamiet" alleen, zette Conrad Nagel zijn handtcc- kening op 110 programa's van smachten 'o bakvisschen in minder dan 5 minuten! En geduldig, dat die autografenjagers en -jaagsters zijn! Daar deze voorstellingen nooit vóór half Mn 's nachts uitgaan, zijn er onder hen, die twaalf en meer uren wachten, al verens zM eon kans krijgen, hun doel te bereiken. Evenmin schrikt s'echt weer de enthousiasten af. Onlangs, bij de première von Mary PicforJs „Coquette", stroomde het water met emmers uit den hemel en stou 'en drie oude vrouwen voor Grauman's Chinese Theatre vier uur lang in de goot. terwijl het water bijna tot hun knieën reikte Een laatste vers hil tuss'hen Hollywood en de metrupr'is New York best at in het feit. dat. na afloop dezer feesten, de be roemdheden in eerstgenoemde str.d nog nader te bek ij ken-zijn (voor hen, wier beurs zoo iets toelaat), terwijl zij in de wereld stad eenvoudig in het niet verdwijnen, vanwege de ve'e soir-e■■gelegenheden die er zijn. In Hollywood beperken deze in richtingen zich echter tot een klein aan tal, te weten: het „Hollywood Roosevelt. Hotel", het „Russisch Arend Café", waar Charlie Chaplin koviaar-pannekoe-1 ken verorbert het bekende „Montm au tre" en nog een paar. In New-York verlie zen zich de bekende première-figuren uit den aard der zaak in de ontelbare restau- BARRETT C. KIESLIXG. WAAR DE VROUW BELANG !N STELT. V/aar korrt de sago vandaan? In de keuken speelt de sago een groote rol. De sago xs afkomstig van dnn sago boom, wc'ke thuis hoort in O'ost-Indic, op de zuidelijke eilanden van Azië en in Nieuw-Guinea. Dc sa go-boom is eexx van de kleinste soorten van het geslacht der palm- boojnen, en bereikt zelden een' hoogte van 9 M. Hij kan daarentegen zoo dik worden, dat één man hem met moeite kan omspan nen. In de eerste jaren is de stam met een soort doornen bezet, bij wijze van afweer middel tegen dieren. Zij vallen af, wanneer de boom een hoogte van ongeveer 1.50 M. heeft bereikt. De stam is hol en bevat een eetbare merg, een meelachtige stof, waar uit onze sago wordt bere:d. Een flinke boom kan tot 600 pond sago geven. De sa goboom is eerst na vijrtien jaren vol groeid, hoewel men reeds na 6 jaar de merg kan gebruiken. De vereischte rijpheid van den merg zien wij aan een witte stof, welke de bladeren bezet. Soms maakt men nog een gat in den stam. om zich van de rijp heid van den merg te overtuigen. Als de merg nog niet rijp genoeg :s, maakt men het gat eenvoudig weer dicht. Is de merg rijp, dan wordt de boom gekapt, en gesple ten, of in stukken gehakt. Men haalt den merg er dan uit, en kneedt dezen met schoon water. Er scheidt zich dan een ve zelachtige stof at', welke op het water drijft en als veevoeder kan dienst doen. Het meel, dat op den bodem zinkt, wordt nog herhaalde malen met water gewasschen, waardoor het fijner wordt en witter van kleur. Het grootste verbruik van de sago heeft plaats in de streken waar de sago vandaan komt. Daar maakt men brooden er van door het volkomen droge meel in vooraf verwarmde steenen vormen te doen. Zulke brooden kan men zeer lang bewa ren. Echter moeten zij voor het gebrul worden geweekt. De bladeren van de sago palm zijn oveneens zeer bruikbaar. Men maakt er mandenwerk en matten van. Ook dienen zij voor het vervaardigen van dak bedekking. Zulke dakbedekking trotseert den zwaarsten regen, en kan wel tien jaar meegaan. 0:n kringen en plekken op glacldi tafels te verwijderen. Kringen en vlekken, welke op glad-de U fels zijn ontstaan, door warme schotel worden met spiritus en raapolie bestreker cn onmiddellijk daarna met een wollen lap nagewréven. Zijn bij de eerste maal kringen nog niet geheel verwijderd, dal herhaalt men de bewerking. Om gordijnen onbran baar te maken Om gordijnen onbrandbaar te makes dompelt men ze in een oplossing van phda phorzure ammoniak. Ook an-dere stiffen kunnen hiermede onbrandbaar worden ge maakt. Verschroeide plekke* Men loopt in den winter al heel gau* gevaar om te dicht bij een kachel te staan zoodat er dikwijls, zonder dr.t men er er? in 'heeft, een schroeiplek 'n het goed komt, Zoodra men dit bemerkt moet men indien het wollen of zijden stof is de verschroeid» plek insmeeren met. borax en glycerine. Ni een tijdje (ongeveer een uur) moet het goed zorgvuldig gewasschen worden. Alluminium-artikeleit De groote prijsverlaging van aUuminium* art'kc'on gedurende de laatste jaren heef! er mede toe geleid, dat dit bijzondere metaal zoo populair geworden is. Bij den aankoop van alluminium pannen potten ol kokers, moet men goed informeeren of df voorwerpen inderdaad geheel uit allumi nium bestaan. Versche' 'ene van de goed- koopere soorten vaatwerk zi n van ijzeren handvaten of deksels voorzien, hetgeen eerstens niet. zoo goed is en bovendien i? zwaar in vergelijking met het andere me taal, waardoor het evenwicht verloren ga3t en dergelijke pannen bij de minste aanra king kantelen. Het reinigen van zwarte vilten hoeden Ook hoeden hebben eenmaal hun dicri' gedaan. Als zij leelijk en vet' zijn geworden worden zij afgedankt en weg geworpen- Toch bestaat er nog een middel, om M schoon te maken. Hiertoe neme men twee deelen water met- één deel geest van sal miak. bevochtige daarmede een zuiyerei linnen lap of een kleinen borstel en doe?' den hoed goed mee af. Is dit gebeurd da- moet- men hem eerst met een ander lapJ* in schoon water gedoopt, en daarna m?' een droogen lap zorgvuld'g glad te stre ken, hem weer in fats-oen brengen en lató drogen, en zoo heeft men weer een mooitf nieuwen hoed. Om het Joorzweeten TS' hoeden te voorkomen kan men met go?1 gevolg een dubbelen reep vloeipapier le? gen tusschen den binnenrand. Om vetvlekken uit papier te ver wijderen. Om papier van vetvlekken te oridoen alle even gemakkelijk als <loe]matig- w laten er een van volgen. Men ve "nSe geraspte leem met benzine tot een etD brenge die met een penseel op de vlei. A* het droog geworden is moet het voorzit' tig met een mes afgenomen worden cn^' papier met een zuiveren borstel worden P sehuierd. Als de vlek den eersten* keer niet geheel verdwenen is, herhale men*'- proef.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6