Ned. Oost-Indië UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 „Kolkhosy" heeft riten in liet leven geroe pen, ondanks tallooze moeilijkheden en be zwaren, voor hel platte land der Vereen ig- de Sovjet-republieken, niet het doel om daardoor een eiiule te maken aan de „Mir" een bestaande Jaadarbeiderscoöperatie uit den tijd van het Tsaristisch bewind, waar- aan de boeren hardnekkig vasthielden. Dit. was natuurlijk geheel en al in strijd met de centralisatie der Bolsjewieken. Maar de hoeren denkon er niet aan om hun systeem prijs te geven: dit is wél een van de meest frappante bewijzen voor den ouden geest, die er nog hcersöht bij de groote massa ten plaittenlande. Doch ondanks dat alles de „Kolkhosy" moesten er komen. Maar nu blijkt, dat het bestuur van do „Kolkhosy" haar producten liever aan par ticulieren Verkoopt dan aan de regeer in gs- instellingen. De bestuurders werden na tuurlijk onmiddellijk aangeklaagd en be schuldigd wagons revolutionaire kuiperijen <-n sabotage: ze braakten heel het bolsje wistisch regiem in opspraak!Maar daar gaat het niet om: de bestuurders van de „Kolkhosy" geven de voorkeur aan par ticuliere vcrkoopeFB boven de regcerings- instellingen om de .doodeenvoudige reden omdat particulieren koopen en betalen on daarmee uit, terwijl als men niet de vege,ti ring zaken doet, een oneindige reeks for maliteiten vervuld moet werden en dan ziet. men vaak nog goen geld. Doch dat doet niets ter zake; de be stuurders van de „Kolkhosy" worden nu gerechtelijk vervolgd, omdat zij hun taak niet. naar behooren hebben vervuld; zij hebben verraad gepleegd aan de „sociali- tie". Zij hebben de bourgeoisie bevoordeeld en de staat benadeeld. Men kan ar van verzekerd zijn, dat zij zwaar gestraft zullen worden. Maar dat zou men toch gedaan hebben als zij hun graan aan de regeoringsinsteJlingeu gele verd hadden: want. dan hadden ze hun geld niet binnengekregen en dus zotwlen. ze veroordeeld worden wegens te weinig betoonde activiteit. Dergelijke voorvallen werpen een hel der licht op het bolsjewistisch regiem, dat overgeleverd is aan het ingewikkelde me chanisme dat alias onderdrukt dat de dic ta t uur kan oud ermij uc n. (X ad ruk verboden). Ernstige aanrijding. .Yneia seint uit S-oo ra-ba ja: De heer Boonen, koopman te Batavia, heeft met zijn automobiel op den weg tusschen La- mongan en Grissee eene aanrijding gehad met een mantri van de veldpolitie, die op een motorfiets reed. Dc auto van don heer Boonen reed met- zooveel geweld tegen het motorrijwiel aan, dat do inantri-veldpolitic gedood werd. Een agent, die in den zij span wagen zal, werd daaruit geslingerd, maar werd niet gewond, Mekkagangers» Aneta seint uit Batavia: Volgens glo bale schatting aan dé hand van de thans beschikbare gegevens zullen in het Pel- griiusseizcen van dit jaar 28.000 personen <le reis naar Mekka ondernemen. Tol, dus ver zijn reeds 8.000 pelgrims vertrokken, van welk aantal er 500 uit den Preanger afkomstig zijn. LETTEREN EN KUNST PIETER DE H00GH. 1629 DECEMBER 1929. De uitbeelder van de deftig pa tricische intimiteit van het Hol land zijner dagen. In December is het juist 300 jaar gele den, dat Picter de Hoogli in de Claver- stecg te Rotterdam geboren werd. Zijn va der Hendrik Hendrikszoon de Hoogh was metselaar en had weinig met schilderen uit te staan. In tegenstelling met andere groote schilders als Vermeer en Fabritius is van Pieter de Hoogh 'betrekkelijk weinig bekend. Te Rotterdam, zou hij zijn kunst- opvoeding hebben gehad. Ongeveer in 1G53 kwam hij te .Delft waar sedert 1047 Fa britius zich gevestigd had. Hier irad hij den 3en Mei 1654 in hel huwelijk met Jannetje van de Burch. Uit dit huwelijk zijn geboren een zoon (2 Febr. 1655) en een dochter (14 Nov. 1656). De juiste da tum van overlijden van Pieter de Hoogh schijnt niet bekend te zijn. Zijn laatste ja ren heeft hij te Amsterdam gewoond, en zooals een acte van 13 November 1070 dit uitwijst, in de Kn ij nes tra at hij de Laurier gracht. Met Ochtervcldt was Pieter de Hoogh oorspronkelijk leerling van X. Ber- chcni te Haarlem. De talenten van de Hoogh komen eerst uit na den gunstigen invloed van Fabritius. In zijn Delftsche Hofje (National Gallery te Londen), reeds daleerend uit 1658, ligt Fabritius. De kunst liefhebber de rijke Joost de la Grange, voor wien Pieter dc Hoogh schilderde, hoeft ongeveer lien werken van den kun stenaar in zijn bezit gehad. Een schilderij, voorstellende de ruïnes van de kruitramp ie Delft in October 1054, bij welken ramp Fabritius is omgekomen, draagt wel den vroegsten datum van de bekende werken van de Hóogh, het jaar 1055. Tusschen de afgebrokkelde muren door zien wij bp den achtergrond de Oude Kerk. Verschillende mooie werken zijn in het Rijksmuseum te Amsterdam. „De Kelderkaraer", ,,De moe der, die haar kind kamt", „Het gesprek builen". „Moedervreugde". Zijn, beroemde 'werk „Holland.sch binnenhuis", „De bin nenplaats", zijn in de National Gallery te Londen en de „Kaartspelers" in Busking- ham Palace. Ook in het museum te St. Petersburg (Leningrad) zijn enkele werken \an den vermaarden schilder: nJ. „Dame met dienstmeid" en „Een concert". Reeds de machtige tegenstelling van schaduw e-n licht van Pieter de Hoogh's werkeri zijn meer dan bewonderenswaard. Al zijn vele schilderijen zijn in het buitenland, en, zullen zij waarschijnlijk wel, nooit in dc ge legenheid komen om, gelijk enkele jaren terug de zeer uitgebreide Jan Sfeen-ten- toonstclling in de Lakenhal te Leiden ook de door Pieter de Hoogh vervaardigde stukkeu eens bijeen te zien. toch kunnen wij ons gelukkig achten, mei dc reeds ge noemde werken in het Rijksmuseum te WASSENAAR. AUTO-ONGEL IK BIJ RIJKSDORP. Twee personen gewond. Gistermiddag omstreeks 4 uur bad een mij ernstig auto-ongeluk plaats op den Katdijkselieweg, juist bij de bocht, waar men in de richting Rijksump afslaat, ter hoogte van den weg naar het Wassenaar- sche Slag Een dame, mej. Nancy van Ha- rencarspe), aan liet stuur gezeten, moest uitwijken voor een nii de tegenovergestelde richting komende autc, verloor haar te- genwoordïgheid van geest, nam de bocht foutief, slipte en reed met betrekkelijk groote vaar tegen een boom. De stuurko- lom wcr I o.a. verbrijzeld, waardoor de dame zelf niet ernstig aan han en lippen werd verwond. De naast haar gezeten heer H. Romonde Righaru.s kroeg een vrij ernstige wond boven en aan het linker oog. De zwaar beschadigde auto is weg gesleept door de firma Riem aan den Devi. Dr. Baart dc la Falie heeft de beide gewonden naar het R.-K. ziekenhuis iri Den Haag laten vervoeren. -SASSENHEIM. TWEE DROEVIGE ONGEVALLEN. Eer jongeman gedood een 14-jarige jongens levensgevaarlijk gewond. Zaterdagvond te ongeveer 6 uur reed de 19-jarige J. d. \nibtman, werkzaam in lie; automobielbedrijf van den lieer J. P. Nieuwenhoven alhier, per fiets naar zijn woonplaats, I.oidcn, toen nabij de Was- beeklaan een Brock way-bus lieiu in ydlc vaart achterop reed. A. kwam met zijn rijwiel onder de bus terecht en werd op slag gedood. Zijn lichaam werd deerlijk verminkt. Dokter Le Grand was spoedig"ter plaat se, doch kon slechls de dood constateercn. De ivolitie, welke dadelijk op de plaats des onheils was, legde beslag op de auto-bus en maakte proces-verbaal op. Het slachtoffer werd per auto overge bracht. ter gerechtelijke schouwing naar hel St. Bernardusgesticht. Van de fiets was niets dan eenige stuk ken over. Omtrent de juiste toedracht van het ongeluk tast men nog in het duister. Het is nog uief uil gemaakt uf de schuld bij den chauffeur, zekere M. uit Haarlem, ligt ja dan neen. Bijna op hetzelfde oogenbiik werd nabij „Ter Leede" de dokter en politie op geroepen voor een aanrijding, veroorzaakt door een auto, die den 13-jarigen L. O., welke zich op den weg bevond met een melkwageiitje, omver had gereden. De jongen word later naar het St. Ber nard us-geslicht overgebracht, alwaar hem veiligheidshalve de Laatste H.H. Sacra menten werden toegediend. Zijn toestand is bevredigend. N00RDWIJKERH0UT. Jaarvergadering Landarbeidersbond. Vrijdagavond, hield in café „De Zwaan" dc R. K. Land- en Tuinarbejdersver. „St. Isidorus" haar jaarvergadering. Voorzit ter J. v. d.' Voet opende, met don chr. groet, heette alle aanwezigen, en 't wa ren er vele, inzonderheid Kap. dc Ruyler en den heer B. X. Loerakker, vrijgestelde van den Bond „St. Deus Dedil" van harte welkom. Hij hoopte op aller aandacht bij al het gesprokene van dezen avond, op meeleven en op korte, bondige wijze vrij elks nieening te uiten. Daar den heer Loerakker speciaal aanwezig was, om te vernemen of al of niet opzegging van het collectief contract in dc bloembollen streek gewenscht is, werd aan dezen aller eerst het woord verleend. Spreker begon dan in extenso het thans geldende com tract te bespreken. Xa veelzijdige bespre king en vruchtbare gedachtewisseling, werd algemeen besloten aan het H. B. in deze een vrij mandaat te verleenen. De heer Loerakker dankte dc aanwezigen voor heb in d'e leiding gestelde vertrouwen en op zijn beurt dankte de voorz. spreker voor het gehouden betoog. Tevens verzocht hij hein dit seizoen nog oen of meerdere malen in deze afdeeling op nog te houden ver gaderingen wederom als «preker te willen fimgccren. Zulks werd door hem toegezegd. Thans kwamen de .overige agenda-pun ten in behandeling. Do schitterend mooi opgestelde notulen van de vorige verg. werden onveranderd vastgesteld. Daarna werd het jaarverslag voorgelezen, al even correct van stijl en vol geestdriftige pro paganda. Alle eer aan secretaris H. Looye- stein! Dc verecnigiug groeit. 8 leden moesten gemist worden, maar 55 leden traden toe. In 1928 bedroeg het aantal le den 151, nu 198 en 4 adspiranlen. Betreurd werd het kleine aantal adspiranlen. De ouder** werden aangespoord him jongens toch te geven aan de vereeniging. Zij toch moeten later de leiders zijn. en van jongs af moet. daarvoor ervaring en leering wor den opgedaan. Verschillende feiten werden herdacht: do vaandelwijding, het 25-jarig bestaan van de-u Bond, het 12 1/2-jarig best uuivlers- scliap van den heer B. X. Loerakker, de nadoelen en dc hulpverleening in den af-ge- loojien strengen winter, het overlijden van hei lid P. Duivenvoorden enlast not least: het groote gebeuren van de hei-win ning van de Sou voreiniteit door Z. H. den EERSTE BLAD. INGEZONDEN MEDEDEELING. DEN HAAG ROTTERDAM Alléén Hofweg 6 Hoogstr. hoek Spui Paus. Met luid applaus werd den secretaris hulde gebracht. Thans volgde financieel verslag door pcmi. H. v. d. Voet. De inkomsten en de uitgaven bedroegen 11487.75 met een ba tig s-aldo van 55.26 1/2. Dit bedroeg ver leden jaar 138.29. Dit verschil komt hoofdzakelijk voort uit de onkosten voor feestviering van t 15-jarig bestaan en vaandel-aankoop. Da controle-commissie verklaarde bij monde van den heer C. S. v. Noort, dat boeken en bescheiden van den penn. steeds in de beste orde waren be vonden, waarna deze godéchargeerd werd. Voor 't volgend jaar werden in de controle commissie benoemd de heeren H. Looyen- stein (bestuur), A. Wessels en A. v. d. Peyl. Bij do nu volgende bestuursverkiezing wer den do heeren H. Looyenstein (secr.), J. v. d. Burg (2e voorz.) en P. Koelewijn (com missaris) bij enkele candidaatstelliug her kozen. Allen namen do herbenoeming aan en dankten voor het vertrouwen. Bij de mededeclingen werden zij, die soms vócr 1 Dec. werkeloos mochten zijn, aange spoord zich terstond aan te melden bij den gemeentesecretaris en den penningmees ter. Op 2c Kerstdag zal vermoedelijk de Bondsraad gehouden worden, alwaar do Ziektewet besproken zal worden en even- tueele veranderingen in het huishoudelijk, reglement. Vergaderingen, waar even', voorstellen voor dezen Bondsraad bespro ken worden, dienen vooral goed bezocht to worden. Xog werd ieder aangespoord de contributie stipt, bij te houden, wijl Ij ij event, werkeloos worden het achterstallige van -de uitkeering wordt afgehouden.' Xa een geanimeerde rondvraag werden allen aangespoord dc Volksbond-verg. va^i 25 dezer toch Vooral ie bezoeken, en sloot onder dankzegging de voorz. de verg. met den chr. groet. Daarna werd nog ecu verloting gehou den om een drietal prijzen, ten bate van liet vaandel, LISSE. De Pluimveetentoonstelling. De a.s. pluim veetentoonstelling alhier belooft weer heel wat. - te worden. Het vraagpro gramma is dezer dagen verzonden aan de vele liefhebbers en die er soms geen mocht on! vangen hebben vragc dit- nog tijdig aan bij den heer J- C. v. Ruiten, Juliana straat 98, alhier. Onder de vele prijzen zijn 3 groote verg. zilv. medailles van de gemeente Lisse; -10 zilv. en verg. zilv. medailles, 20 bekers, lauwerkransen en takken, kunstvoorwerpen enz. on boven dien is 1000 aan geldprijzen geschonken De Jury bestaat uit dc heeren E. Damstra, Xeede, groote hoenders; H. L. A. v. d. Horst. Leiden, dwerghoenders; G. Jacobs, Utrecht, groote en middenrassen konij nen; L. H. Hamaker, Haarlem, kleine ras sen konijnen; J. Schroij, 's-Gravenhage, sierduivenG. Heerschap, Haarlem, post duiven; IT. L. A. v. d. Horst-, Leiden, .wa ter- en siervogels; G. Flentrop, Hillegom, granen en zaden; J. Kraak, Lisse, diren- arts. Mocht hert noodig blijken, dan zullen nog meerdere juryleden worden toege voegd. ROELOF ARENDSVEEN. Coöp. Tuindersvereen. „Eendracht maakt Macht". Vrijdagavond hield do R. K. Coöp. Tuindersvereen. „Eendracht maakt Macht" een algeme-ene ledenvergadering in de St. Pancratiuszaal. Xadat dc voorz. op de gebruikelijke wijze de vergadering had geopend-en door den secr. de notulen der vorige vergadering waren gelezen, bracht de directeur, de heer X. Wagenaar, het voorloopig verslag uit over liet afge- loopen seizoen 1929. Uit dit verslag ont- Ieenen wij, dat het jaar 1929 voor den tuinbouw zeer ongunstige resultaten heeft afgeworpen; het totaal omzetcijfer tot- 1 Nov. bedroeg 678962.89, terwijl de voor- loopigc balans sloot met een nadcelig sal do van ruim 110(10: daar het vorig jaar echter een batig saldo aanwezig was van 20.101.41, zoo bedraagt thans het batig saldo nog ruim 8000. Deze finantieele toestand teekent echter duidelijk hoe on gunstig het afgeloopen jaar voor den tuinbouw is geweest. De directeur gaf hierna nog eenige nuffige wonken en drong op de eerste plaats hij de leden er op aan om toch de doperw tent eelt zooveel mo gelijk te beperken, daar deze teelt de laat ste jaren voor den tuinder niet meer loo- nend is, omreden de conserven-fabrikan- ten uit verschillende streken van ons land zooals uit N'oord-Brabant en de Drentsche venen de erwten betrekken tegen zeer lage prijzen. Ook drong spr. er bij de le den sterk op aan oj> ven goede sorteering van de sla, daar dit hij sommigen nog veel te wenschen overlaat: een gelijke verpakking is vooral gcwenscht voor dit product en ook dient vooral gezorgd, dat <lc kisten goed gevuld zijn. Naar gelang van de grootte gaf spr. als nprm van ver pakking aan: 24, 30, 36 en 45 stuks per kist. Tevens moet, wanneer aan de sla iets mankeert, zooals b.v. rond of luis, dit altijd op de kaart worden vermeld. Voorts, zeidc spr., dat ook het telen van jonge ka-tomaten meer en meer gaat toeuemen, en het is reeds in het afgeloopen seizoen, gebleken, dat wanneer hiervan een be langrijk kwantum aan de veiling komt, hier ook dezelfde prijs kan worden be dongen als in het Westland. Hoewel na tuurlijk nooit een prijs kan worden gega randeerd zoo zal toch de directie trachten, voor deze tomaten de marktprijs te bedin- gen. Bij de rondvraag vroeg de lieer P. Iluig- sloot Gz. naar de bouwplannen van het bestuur, waarop de voorz. antwoordt, dat hierover, in aanmerking genomen de slechte uitkomsten van de veiling, de 'nat ste maanden niet meer door liet- b' stuur 'is gesproken en deze plannen momenteel van de baan zijn. De heer Huigsloot is van mooning dat dit voor liet bestuur on véra/itw oord olijk is, daar toch dé ruimte bij een steeds groo- tere aanvoer der producten veel te be perkt is en er nood zakelijk verandering moet komen. Dit punt lokte nog al eenige discussie uit. De heer P. Akerboom was er niet voor hiervoor alsnog groote kosten te maken, want als de bollenteelt zoo blijft uitbreiden als ze* nu doet, dan krimpt de tuinderij nog steeds meer en meer in en geeft het bestuur in overweging op dit punt nog niet te fcard van stapel te loo- pen. Toch bleek uit de discussies dat ver reweg het meerendeel der vergadering de mëéning van den heer Huigsloot was t e- gedaan en dat verbouwing noodzakelijk is. Dc voorz. /feed dan ook de toezegging nu het blijkt dat er een drang komt uit de leden, dat het- bestuur weer spoedig deze zaak zal ter hand nemen. Xa een dank woord aan dc leden voor de trouwe op komst sloot de voorz. do vergadering- Baldadigheid. Eenige belhamels heb ben dc aardigheid gehad om een gedeelte van den muur van liet in aanbouw zijnde huis van den heer H. omver te trappen, zoodat toen de aannemer den volgenden morgen op zijn werk kwam hij den muur weer kon afbreken en opnieuw opmetse len. Hij ondervond hiervan natuurlijk schade. Van deze ergerlijke 'baldadigheid is aangifte gedaan bij de politie. FEESTAVOND VAN PEN R. K. VOLKSBOND. "Wanneer de Volksbond feest viert, dan is het ook echt feest. Dat bleek gister avond in dc Stadsgehoorzaal, toen geen plaats in de enorme ruimte onbezet bleef en een vroolijke menigte Volks bonders het gebouw van onder tot boven vulde. De re den van deze bizonderc feestviering? Het 35-jarig bestaan van de afd. Leiden. Xa is liet 7c lustrum van een vereeniging niet zoo'n geweldig jubileum zeker niet van een zoo stevig gefundeerde- vereeniging als de Volksbond maar het feit is toch ze ker de herdenking waard. Bovendien is zulk een gelegenheid een prachtig middel om alle leden eens bij elkaar te zien. Er zijn maar heel weinig leden gisteravond bij den hükel ijken haard gebleven, want hét programma was aanlokkelijk genoeg om liet- meest huisbakken lid met vrouw en kinderen naar de Gehoorzaal te trekken. De voorzitter der afd., de lieer Nijhuis, sprak aan het- begin van den avond een inleidend woord. De heer Nijhuis die zijn Pappenheimers als jarenlang voorzit ter wel kent begreep dat die enorme be langstelling niet zoozeer hem als wel het „feestelijk" gedeelte van liet programma betrof, en hield daarom slechts eon korte toespraak. Daarin wees spr. op het verschil in den toestand der Katholieken tusschen. vroeger en thans. Thans kunnen de Katho lieken vrij voor hun meening uitkomen, maar liet- is nog steeds geraden voor de roomsche zaak op de bres te staan. Daar om beval spr. in 't- bizonder in de mede werking der leden aan de Kath. Radio Om roep. Daarna werd door allen staande liet Bondslied gezongen. Het programma bestond uit drie nfdre lingenmuziek, gymnastiek en humoris tisch tooneel. De Gem. Zaugvereeniging „Pulchri Stu dio" schaarde zich het eerst in slagorde, onder commando van den heer Th. van Niekerk. Als leek op het gebied van de. schoone muziek-kunst wagen wij ons niet aan c-ritisch verslag, en kunnen alleen ver klaren, dat wij met de onderhalf duizend andere leekon genoten hebben van den schoonen zang door „Pulchri" ten gchoore gebracht. ITet eene nummer kwam beter tot zijn recht dan het andere. „Ave Maria" van Hub. Vissers en „Vogelnestje" van Seuecaut- vielen bijzonder in dc smaak. Om het frissche, leuke „O Pepepepita" van Müller is hartelijk gelachen. ITet. groot- sche werk van Hub. Cuypers „Super Flu- mina- Babylonis" ging het koor eenigszins boven zijn lei-achten. Een korte verklaring van deze iUustrearcnde muziek had wel vooraf mogen gaan. Xa ieder nummer viel den dirigent met zijn koor een daverend applaus ten deel. Xa- de zang kwam de gymnastiek-vcreen. „Joanne d'Arc" op de planken. Het werd een schoone manifestatie van lenigheid en lichaamskracht. De jongedames verrichtten keurig geljjkyiatig de knots- en stok-oefe- ningen. Maar de meeste belangstelling hadden toch de brug- en paard-oefeningen van de heeren. ,,-k Hou me hart vast" zuchtte een bezorgde moeder, toen de gym nasten hun staaltjes van spierkracht en van durf op de „brug" ten toon spreiden. Stuk voor stuk werden de oefeningen bewonderenswaardig goed uitgevoerd. Een eere-saluut aan de jongedames en heeren van Jeanne d'Arc"! Door den heer Vuyster, propagandist jan „Herwonnen Levenskracht" werd toen dc feeststemming even onderbroken voor oen ernstig woord. Het speet- spr. na de demonstratie van at.liletische lichaamskracht té moeten spre ken over verloren levenskracht, maar hoopte dal na zijn toespraak zou kunnen worden gesproken van herwonnen levenskracht. In een kort- maar krachtige rede deelde »pr. mede, da/t- sinds de op- l7AGINA 2 Gemeentelijke Aankondigingen AFSLUITING PASSAGE PUNSBURGERS1NGEL- Burgér.-icester en Wethouders van Lei- den brengen ter algemeene kennis, dat hel ge doole van den Rijnsburgersingel (geie- gen tusschen den toegang Lot liet Schut, rersveld en de Melkinrichting „De Land bouw in verband met de uitvoering van rioieeringswerken, vanaf Woersdag 27 No vember, ior nader aankondiging voor alle rijverkoor zal zijn afgesloten en dat het doorgaand verkeer zal kunnen plaats vin den over hel; Schuttersveld, de A loc laan en den Ma red ijk. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den gezien het verzoek van: a. E. Nozeman, om vergunning lot hel uitbreiden van de inrichting voor het be werken van vleesoh in het perceel Hoo- gowoerd rro. 71; b. H. Gijsman Jr., om vergunning tot het uitbreiden van de verffabriek in het perceel Dwars Bolw crkslraat no. 13; gelet op de artikelen 6 en 7 Vier Hin derwet; - geven kennis aan het pulbliek, da-t ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede, dat op Zaterdag, den 4en Dee. o.k., des voormiddag-s to half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bu reau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Leidschc Mij. van Weldadigheid, „De Harmonie", 4.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst rler Apotheken wordt van Maandag 25 No vember tot cn met Zondag 1 December waargenomen door de apotheken van de Heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, tele foon 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. richting meer dan 2000 tube reulenzen in het eigen Sanatorium zijn verpleegd, vvï', e cn totaal uitgave meebracht; van een mil- lioen gulden. Op het oogenblik worden 140 Bondsleden verpleegd, maar.165 andcro staan op de wachtlijst. Om die wachtende zieken spoedig te kunnen helpen beval spr. aan de „vrijwillige-stuiver" per week. Xa deze toespraak werden inteekcn-bil- jet-ten verspreid. Wij hopen, da-t velen hui naam zullen hebben ingevuld. Vóór de pauze sprak de voorzitter not een w oord van dank tot den voorzitter va-i „Pulchri" en „Jeanne d'Arc", de heeren Teleng en Wisse, die ieder voor hun be langelooze medewerking een mooi-geslagc medaille ten geschenke kregen om aan he vaandel te hechten. Na de pauze traden de humoristen Lain- boo cn Peet op, die met hun aa-rdige lied jes en voordrachten het overschot van den avond vulden. Aan het einde van den avond werd de uitslag van een verloting medegedeeld, waarvan de prijzen waren aangeboden door de vak- en ondera-fideclingen. Te ongeveer half twaalf was het feest uitgevierd. R. K. VOLKSBOND. Gewestelijke vergadering. Gistermiddag werd in het gebouw van den E. K. Volksbond een vergadering ge houden van de afdeelingen van den Ned. R. K.Volksbond in het gewest. Leiden. Do vergadering sfconcl onder leiding van den lieer Mouwens van Schiedam, lid van het Ho."Li.bestuur. Mede aanwezig was de heer L. H. van Rooijen, voorzitter van het Cen traal Bestuur. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen, deelde dc voorzitter mede, dat bericht, van verhindering was binnengeko men van de Afd. Voorhout. Een woord van welkom werd toegeroepen aan de afd. Roclofarendsveen, welke afdeeling voor het eerst op de gewestelijke vergadering aanwezig was. Het voornaamste punt der agenda w<is de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de te honden buitengewone algemee ne vergadering van den Centralen Raad. welke zal .worden gehouden op Maandtf 9 Dec. a.s. te Amsterdam. Het voorstel van liet Centraal Bestuur, punt 4 van de agenda voor den Centralen Raad, beoogendo over tc gaan tot aanstel ling van twee gesalarieerde bestuurden lokte vele besprekingen uit, vooral omdit daarmede zal gepaard gaan een verhoog de contributieafdracht, van de afdeelingen van 24 cents per lid en per jaar. Vrij alge meen had dit voorstel instemming gevon den in de plaatselijke afdeelingen. Enkel' afdeelingen maakten bezwaar tegen <k voorgenomen indeeling der districten, ler- w ijl enkele afdeelingen de verhoogde con tributieafdracht het meest bezwaarlijk von den voor de plaatselijke finantiën. Leitien wenschb zoodanige maatregelen, dat |C het Centraal Bestuur liet aantal gesala rieerde bestuurders niet groot er zal ziju dan het getal niet-gesalarieerde bestuur- ders. «M In een uitnemend betoog lichtte bondsvoorzitter het voorstel van het Cf' traal Bestuur toe, daarbij vooral de nood zakelijkheid aantoonend van het new"1 van dezen maatregel, in ve. and mot wenschelijkheid van een richtige werkver- deeling en den uitbouw van dc geheele or ganisatie. De verschillende vragen werden- genoegen door den voorzitter beantwoord Ook over enkele andere agendapunt voor den Centralen Raad werd vau ?c' dachten gewisseld.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2