DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD PAGINA 1 Dg bouw van het nieuwe Stadhuis Het Mysterie van Heath Hover C. en V/. willen den architect Dudok te Hilversum twee plannen laten maken. Plan met ouden en met nieuwen gevel B. en W. stellen voor het Stadhuis op dezelfde plaats te bouwen. B. en W. doen aan den Raad de vol- fnde mededeelirfgen inzake den bouw van nieuw Raadhuis: Nadat de eerste moeilijkheden na den brand van het Raadhuis wa- overwonnen en de gemeente-admi- weer ©enigermate op gang was heeft ons College uiteraard reeds zich bezig gehouden met de h°© te werk moest worden ge- teneinde de gemeente weder in het van een nieuw Stadhuis te stellen. Hiei'bij b'eek al aanstonds, voor welk ien moeilijk vraagstuk het gemeentebe- tuur werd geplaatst. Het oude Raadhuis ras niet alleen het centrale punt van de emeente-administratie, zijn wonderschoons ichitectuur en zijn historische beteekenis naakten het ook tot een cultureel bezit Ier stad, welhaast tot een nationaal aoniunent, waarnaar de bewondering en rots van geheel Nederland uitgingen. Tal- joze betuigingen van deelneming en me uit alle oorden van de wereld het gemeente-bestuur ontvangen. alles legt aan de stad verplichtingen aan welker nakoming zij zic-h niet mag, zonder dat nochtans de ischen eener moderne administratie uit oog worden verloren. Het behouden blijven van een aanzien- deel van den ouden gevel deed in de erste plaats de vraag ontstaan, in hoe- deze desgewenscht definitief behou- len zou kunnen blijven en mitsdien in en project voor een nieuw Raadhuis zou linnen worden opgenomen. Gelijk Uwe ergadering hekend is, bood de Minister ao Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- ten ons aan, door de Rijkscommissie oor Monumentenzorg naar deze vraag een oderzoek te doen instellen. Het resul- aat van dit onderzoek is U indertijd aedegeaeeld. Met een en ander is uiteraard geruimen ijd gemoeid geweest. Doch wij gelooven, daartegen geen bezwaar behoeft te Overal elders blijkt de bouw een nieuw Stadhuis een vraagstuk welks oplossing jaren gemoeid zijn. nmiddels hadden wij gelegenheid rustig te nemen van de adressen en ad- welko het gemeente-bestuur be- zoo ook hetgeen in de dagbladen fijdsöhriften ter zake geschreven werd, n de gedachten in ons te laten rijpen, felke tot de juiste oplossing zou kunnen jiden. Immers, wij konden zoo maar niet p korten termijn met voorstellen komen, loch hadden ons in te leven in de sfeer an gedachten, die noodig zijn, wanneer nen vragen van bouwtechnischen en archi- ectonisch-aesthetischen aard moet gaan iplossen. Onvoorbereid voor dergelijk rerk als wij waren, hadden wij moeilijk dadelijk of korten tijd na den brand een oordeel kunnen komen, waarin zelf voldoend,? vertrouwen hadden. Stadhuis is een gebouw, bestemd om e?n belangrijke rol in de sa- te spelen en daarbij is dus overleg meer dan ergens anders van voordat men een beslissing gaat Alles verkeerde dus nog eerst in stadium van voorbereiding en studie, Uwe Vergadering bij het nemen fan de beslissing, welke te zijner tijd fan haar zou worden gevraagd, de ver- sischte voorlichting te kunnen geven. Mede lot dit doel verzochten wij aan den Bond ran Nederlandsche Architecten, ons een fdvies uit te brengen, hetwelk wij ook ontvingen en voor U ter visie hebben jelegd. Voorts mochten wij ©en gezamen lijke bespreking hebben met de Com missie van Fabricage, waarbij over de ^schillende vraagpunten, die bij deze nik aan de orde kwamen, van gedachten gewisseld. Thans achten wij het oogenblik ge komen, U het resultaat van onze over wegingen mede te deelen en Uwe mede werking te vragen tot een eersten stap, FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD.. HOOFDSTUK VI. Het gat van de deur. „-Voor de "derde en laatste maal vraag ls o, wilt u mij dien brief geven of niet. - Neen, dat wil ik nietEn de lippen de. spreekster sloten zich vaster ter- *i]l haar blauwe oogen recht en kalm in °e booze, rood-bruine tegenover haar ke- 'en en de gouden kroon van haar haren draalde boven een wel zeer trotsch op- toicht hoofd. De beide twistende partijen waren een Nsje en een vrouw, de laatst? van mid delbaren, om niet te zeggen vergevorder den leeftijd. Zij had een krommen, heersch- ZuchtigeD neus en een harden mond met j^tgetrokken mondhoeken. Op dit oogen- "•'k waren ze inderdaad zeer ver neerge- «okktn. -Luistert u nu eens goed, juffrouw Se- i welke, naar wij verwachten, tot de goede oplossing zal leiden. 1 Al aanstonds deelcfen wij de overtui ging, waarvan ook de Bond van Neder landsche architecten uitgaat, dat een open prijsvraag in geen geval aanbeve ling verdient. Gelijk ook de Commissie van Fabricage terecht opmerkt, krijgt men bij een open prijsvraag wel een groot aantal inzendingen, doch sterke, persoon lijke ontwerpen schijnen daarbij niet to mogen worden verwacht en de beste ar chitecten zouden zich waarschijnlijk van mededinging onthouden. Ervaringen, in den laatsten tijd in binnen- en buitenland met dit stelsel opgedaan, lokken dan ook niet tot navolging uit. Langer hebben wij stil gestaan bij het systeem, van de besloten prijsvraag of meervoudige opdracht. Hierover kan ver schillend worden gedacht. De Bond van Nederlandsche Architecten verklaart zich een voorstander van dit stelsel. Toch schijnt hij daaraan in het geval van het Leidsche Raad-huis een beperkte toepas sing te willen geven in zooverre als de Eend zich voorstelt, dat van het in zijn a-dvies genoemde zes-tal architecten slechts enkelen tot het maken van plannen zul len worden uitgenoodigd, in verband waar mee de namen der architecten dan ook vermeld zijn in volgorde van voorkeur. Tegen dit s-telsel bestaan dan ook, naar de meerderheid van de Commissie van Fabricage in haar advies uiteenzet, gegronde bedenkingen. Een meervoudige oi>dracht toch zal gebaseerd moeten zijn op een vrij uitvoerig en voor alle mede dingende architecten gelijkelijk geldend program van eischen, hetwelk ter wille van de gelijkheid der kansen, nadat het eenmaal is vastgesteld, niet meer veran derd kan worden, totdat de plannen zijn ingediend, en waarover de uitgenoodigde architecten, wanneer zij eenmaal aan het werk zijn gegaan, niet meer met het ge meentebestuur van gedachten kunnen wis selen. Hiertegen mogen nu in andere gevallen wellicht geen bezwaren he-bben bestaan, in het geval van het Leidsche Raadhuis bestaan die naar onze meening wel. De opstelling van een gedetailleerd program van eischen zou een beslissing noodig maken in tal van vragen, welke juist open behoorden te blijven, en waarover men juist het advies zal verlangen van den uit te noodigen architect. Ook in geval van enkelvoudige opdracht zal de archi tect natuurlijk van bepaalde gegevens om trent hetgeen gevraagd wordt moeten uit gaan. Deze gegevens zijn dan echter tij dens de uitwerking van het plan voort durend voor wijziging vatbaar. En hoe zeer zal hieraan niet behoefte bestaan, waar vraagstukken als de juiste omgren zing van het bouwterrein, de bouwsom, welke beschikbaar kan worden gesteld, en dergelijke eerst tijdens de uitwerking van de plannen een bepaalde gestalte aanne men en daaromtrent eerst dan de juiste beslissingen kunnen worden getroffen. Hoezeer kan bovendien over het program van eischen bij de uit te noodigen archi tecten verschil van opvatting ontstaan en misverstand, dat dan in geval van meer voudige opdracht door het ontbreken van contact met het gemeentebestuur niet uit den weg kan worden geruimd. Door dit alles worden de kansen op het beste pro ject naar ons oordeel aanmerkelijk ver kleind, waarbij Uwe Vergadering moge bedenken, dat ons College, doordat het geen contact heeft met de uit te noodigen architecten, ook van de mogelijkheid, voe ling te houden met den Raad en met de Commissie van Fabricage over de wijze waarop de plannen door de arc-hitecten worden uitgewerkt, verstoken zal zifn. Wij hadden gelegenheid deze opvattin gen te toetsen aan het oordeel van ver schillende andere personen, zoowel op drachtgevers, als architecten. Tot deze laatsten behoorde om een der eerste bouw ward, ging de eerste spreekster voort. Ik zal u nog een kansje geven, m^ar ook maar een enkel. U geeft mij dien brief, of u verlaat mijn huis. En begrijp goed, zonder referenties en vandaag nog. Nu hebt u maar te kiezen. De oude vrouw had eenige verontschul digingen voor haar ergernis in het feit, dat zij de andere betrapt had bij het le zen van een brief, en daarbij nog wel een zeer dicht beschreven brief, in het hand schrift van haar eenigen zoon, een jong officier, die pas naar Indië gegaan was. Zij had tusschen die beide al eens eerder iets vermoed, voor zijn vertrek. En dit meisje was enkel maar een betaalde on derwijzeres in Fransch en muziek bij haar twee dochters, die allebei nog in het bak- visch-stadium waren. Er was inderdaad iets geweest, maar alleen ran de zijde van den jongen man. Er staat heusch niets bijzonder in, was het antwoord. Ik was er hee'.e- maal niet op gesteld dat hij mij schreef en heb hem dat meer dan eeri3 -duidelijk ge maakt. Maar nu hij het toch gedaan heeft, wel, nu kan ik vertrouwelijke correspon dentie toch niet aan een ander laten le zen, al bent u ook honderdmaal zijn moe der Eigenlijk was de spreekster half ge neigd toe te geven, meer nog om der He ven vrede wille, dan om iets anders. Maar er waren twee dingen, die haar beletten, dien gemakkelijken en veiligen weg te kie zen ten eerste haar eigen trots, waarvan meesters van Nederland, op wiens werk reeds eerder onze aandacht was geval len en die ook door den Bond van Ne derlandsche Architecten op de eerste plaats tot het ontvangen van een opdracht voor het maken van een plan wordt aan bevolen, n.l. de heer W. M. Dudok, ar chitect te Hilversum. Door hetgeen wij van deze verschillende zijden vernamen, zagen wij onze aanvankelijke meening ge heel bevestigd. De heer Dudok in het bijzonder meent, dat, wil een bouwopdracht a's die voor het Leidsche Stadhuis tot een goed einde wor den gevoerd, tusschen den ontwerper en de opdrachtgeefster een zou nauw en veelvuldig contact moet worden onderhou den, dat het uitgesloten moet worden ge acht, dat zulks op gelijken voet teze'.fder tijd met drie a vier architecten zou kun nen geschieden. De ontwerper zal zich naar de opvatting van den heer Dudok geheel moeten inleven in de vereischte sfeer. Hiertoe zal een voortdurend overleg met heb gemeentebestur noodig zijn, ter wijl het onderzijds ten zeerste gewenscht is, dat het gemeentebestuur de ontwikke ling van de plannen van nabij gadeslaat, opdat aldus in wedcrzijdsch vertrouwen die nauwe samenwerking ontstaat, welke al'een de beste kansen biedt tot de goede oplossing, waarbij moge worden bedacht, dat de bouw van een nieuw Raadhuis te Leiden meer dan elders uithoofde van do geschiedenis der stad, de oude omgeving, den aard der bevolking en het karakter van de administratie, een nauw contact tusschen het gemeentebestuur en den ar chitect vercischl. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke intieme samenwerking niet tezelfder tijd 1 an plaats vinden met meer der architecten. Het gemeentebestuur zou hierdoor in een moeilijken en dubbelzin niger toestand worden geplaatst en de eisch der vrijheid van mededinging en ge lijkheid van kansen, noodzakelijk bij een meervoudige opdracht, zou aldus in het gedrang worden gebracht. Des gevraagd verklaarde de heer Dudok ons dan ook, geen vrijheid te kunnen vin den een eventueele meervoudige opdracht te aanvaarden. Uwo Vorgadering zal na het vorenstaande met ons overtuigd zijn, dat dit standpunt den heer Dudok, wien het waarlijk aan belangrijke opdrachten niet ontbreekt, niet wordt ingegeven door vrees voor concurrentie of welke andere overweging van dien aard ook, doch door een hoogheid van opvatting prct^nt het belang van zijn taak en een diep besef van de verantwoordelijkheid, welke hij door het aanvaarden van een opdracht op zich gelegd zou zien, die door het gemeen tebestuur slechts geapprecieerd kunnen worden. Waar nu blijkt, dat in geval van een meervoudige opdracht de gemeente geen plan van den heer Dudok zal kunnen ont vangen, meenen wij met de meerderheid der Commissie van Fabricage, dat de schaal ten gunste van een enkelvoudige op dracht aan den heer Dudok behoort door te slaan. Zonder te kort te willen doen aan de verdiensten van andere bouwmeesters meenen wij, dat er meer dan een reden bestaat voor deze beslissing. De heer Du dok is een Nederlandsch architect van we reldreputatie. Zijn werken, waarvan wij het Columbarium te Westerveld, een Slachthuis, verscheidene scholen en een complex arbeiderswoningen te Hilversum en, in uitvoering, het nieuwe Raadhuis te Hilversum, de Bijenkorf te Rotterdam en het Nederlandsch Studentenhuis te Parijs met name noemen een aantal afbeeldin gen hebben wij in de Leeskamer voor U ter visie gelegd worden door tot oor- deelen bevoegden in binnen- en buiten land om de veelzijdigheid van zijn kennis, de vindingrijkheid van zijn vernuft, be- heerschtheid van den vorm en fijnen kleurzin. welke daaruit blijken, geprezen. Bovendien schept het feit, dat de heer Dudok als gemeente-architect te Hilver sum en bouwer van het Dieuwe Raadhuis aldaar van nabij bekend is met de aan een raadhuis te stellen eischen, een bijzon dere omstandigheid ten voordeele zijner keuze. Ons werd verzekerd, dat de hee? Dudok een degelijk, nauwgezet, niet te duur bouwmeester is van groote, ook ad ministratieve bekwaamheden. In dit ver band mogen wij er U aan herinneren, dat de heer Dudok vroeger aan den dienst der Gemeentewerken alhier verbonden is ge weest, in welken tijd hij o.m. de Hoogere Burgerschool te Leiden heeft gebouwd, zoodat hij met de stad en zijn bestuur be- ze een aardige portie bezat, ondanks haar ondergeschikte betrekking. Niet dat zij die als iets vernederends beschouwde, zoo lang ze waarde in ruil voor geld gaf, en wie zal zeggen dat ze heelemaal ongelijk had? En mevrouw Carstaïrs had een toon aangeslagen, die ruw-gebiedend en belee- digend was. Het tweede obstakel lag hierin, dat de schrijver nadrukkelijk ge vraagd had, dat zij vooral niet aan zijn moeder zou laten merken, dat zij een brief van hem ontvangen had. En heusch, zoo als ze al gezegd had, er stond niets van belang in. Het was een zeer onschuldige ontboezeming. Er stonden heel vurige lief desverklaringen in, maar van een zeer kinderlijken, haast kalverachtigen aard. Toen hij thuis was, was de jongen op haar verliefd geraakt, maar hoewel ze vrien delijk voor hem was, had ze zijn liefde niet beantwoord en ze had hem dal meer dan eens duidelijk onder het oog ge bracht. Daarom was het werkelijk wel heel hard, dat zijn moeder nu bij haar was binnen komen vallen en deed alsof zij een soort gelukzoekster was, inplaats van een meis je van vrij wat aanzienlijker afstand dan deze familie van rijkgeworden fabrikan ten, waar ze genoodzaakt was, haar brood te verdierven, en misschien was het juist het bewustzijn van die tegenstelling, die haar het blonde, mooie edele hoofd recht op deed heffen gedurende den steeds hef tiger woedende storm van dit onderhoud. De anders altijd blozende wangen van de UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 22 November. Huizen, 1875 M. 10.3011.00 N.C.R.V. Ziekendienst. 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 K.R.O. Concert door K.R.O. Trio. I.152.40 Gramofoonmuziek K.R.O. 4.005.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.006.30 N.C.R.V. Concert. Sopraan, hoorn, piano en orgel. 7.007.30 K.R.O. Cursus schriftverbete ring. 2.303.00 K.R.O. School uitzending. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door do Hong. Kapel van de Gebr. Elemer en Bela Ruha. 2.052.45 Uitzending voor scholen. 2.453.00 GraraofoonmuzieJc. 3.004.00 Maak het zelf. Cursus. 4.305.30 Orgelconcert door Willem Zon derland. 5.306.30 Van Dijk's Origineele Volen- dammers en Henri Durand. 6.30 Koersen Vaz Dias. 6.457.15 Spaansche voor beginners. 7.157.45 Radio-cursus vanwege het On- derswijsfonds voor de Binnenvaart. Spre ker: C. A. M. C. van Kasteel. 8.01 Grand Theatre Amsterdam. Uitzen ding van de eerste acte der Operette „Köse- Marie" van R. Friml. 10.0010.30 Frans Hulleman draagt voor uit w-erken van Herman Heijermans. 10.30 Persber. Na afloop: Gramofoonmu ziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconoert. 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezingen. 4.05 Tooneeluitz. voor scholen „Richard IF', opgevoerd door het gezelschap van „Old Vic". 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsfoer. 7.05 Piano-recital. 7.20 Lezingen. 8.05 Zang door S. Logan (bariton). 8.20 Symphonieconcert. 9.20 Nieuwsber. kend is, hetgeen mede van zeer groot be lang moet worden geacht. Gelijk reeds gezegd, komt ook de meer derheid van de Commissie van Fabricage, die bovendien terecht nog wijst op de moeilijkheid, in geval van meervoudige opdracht tot een goede samenstelling van de alsdan vereischte Commissie van be oordeeling te geraken, tot deze conclusie. De minderheid van de Commissie is van oordeel, dat teneinde vergelijkbare plannen te krijgen een meervoudige op dracht, waaraan zij overigens geen on overkomelijke bezwaren verbonden ziet, niet kan worden gemist. Zij acht dc mo gelijkheid om door zoodanige vergelijking tot een beoordeeling te geraken, noodza kelijk en wenscht de gelegenheid om ook van de plannen van eenige andere bouw meester kennis te nemen, niet door een enkelvoudige opdracht prijs gegeven te zien. Wij zouden bij het geven van een op dracht tot het maken van een plan voor het nieuwe Raadhuis aan den heer Dudok, dozen zooveei mogelijk vrijgelaten willen zien. Op verschillende punten zal de ar chitect zich natuurlijk richten naar het geen feitelijk mogelijk is. Dit betreft uiter aard ook de bouwsom, waaromtrent. onB een bedrag van circa 11/2 millioen voor oogen staat. Dit alles kan echter, en juist de enkelvoudige opdracht geeft hier volle gelegenheid toe, nader in nauwe samen werking van den architect met het ge meentebestuur bij de uitwerking van de plannen worden bezien, in welke samen werking wij uiteraard ook de Commissie van Fabricage zullen betrekken, terwijl het voorts gewenscht kan zijn ook met Uwe Vergadering voeling te houden. Slechts op twee punten zouden wij de op- oudste vrouw waren doodsbleek van woede Dus dat is uw laatste woord, hijg de ze. Ik kan er niets aan doen Maak dan, dat u wegkomt! Hoort u me'? Ga naar boven en pak uw koffer in en verlaat onmiddellijk het huis. Dat is de dank die ik krijg voor mijn liefdadig heid, mijn vriendelijkheid, dat ik u ooit heb opgenomen Melian Mervyn Seward wierp het hoofd achterover en rchitte zich nog hooger op bij deze looze woorden. Neemt u me niet kwalijk, movrouw Carstairs, zei ze, terwijl een rood vlekje zich op iederen wang afteekendc, maar ik geloof, dat u het verkeerde woord ge bruikt. U hebt van mij altijd volle waar de voor uw geld gehad, goed werk voor goed loon. Ik meen dat. het woord „lief dadigheid" hier dan ook zeer misplaatst De ander Jcon alleen maar blazen van woede. Het meisje ging rustig voort: En dat niet alleen. Maar ik heb recht, op een bepaalde termijn van opzegging. Ik weiger beslist, mo zoo op straat te la ten zeiten. U moet ledenlrcn, dat ik een en ander moet regelen. Ik zal dus uw opzegging als op dit oogenblik gedaan beschouwen. O uitstekend, stotterde de ander, ik zal u een maand salaris betalen, Een kwartaal! verbeterde het meis je kalm. Ik ben geen dienstbode Als gou 9.35 Toespraken aan het. Pilgrim's Diner ter eere van Frank B. Kellogg. 10.20 Nieuwsbor. 10.25 Concert door Vocaal Sextet. 10.40 Verrassing. 10.55 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.202.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. •8.20 Causerie muzikaal geïllustr. met gra- mofoonplaten. 8.55 Concert door orkest. L a n g e n b e r g, 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.10 „Kater Laimpe". Blijspel van Emil Rosenow. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.004.00 Concert. Orkest en zang. 4.005.00 Kinderuurtje. 7.209.40 „Pigernes Jens". Blijspel in 7 bedrijven van Oh. Kjerulf en P. Nanseu. Muziek van Ch. Kjerulf. 9.5511.20 Hor-u itzending van buiten lands che stations. Brussel, 508 M. 5.20 Orkestooncert, 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.05 Concert. Orkest en vocale solist. Z e e s e n, 1635 M. 6.159.50 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Concert. Vocalo solisten, orgel en strijkorkest. 8.20 „Hier spricht Berlin" m. m. v. solis ten. Daarna: Berichten en Orkestcoucert in. m. v. sopraan. DE UITVAART VAN DEN AARTSBISSCHOP. Uitzending door den K. R. 0. Vrijdagmorgen om tien uur zal de K. R. O. op de gewone golflengte van 1875 M. de plechtigheden in de Kathedraal van Utrecht uitzenden, bij gelegenheid van de uitvaart van den Aartsbisschop. dracht nader willen omlijnen en wel in de eerste plaats door te bepalen, dat het nieu we Raadhuis op dezelfde plaats als het oude zal worden gebouwd, ten tweede door een tweeledig ontwerp te vragen, het eene met, heb andere zonder behoud van den ouden gevel. Do heer Dudok heeft zich bereid verklaard, in dezen zin de op dracht tot het inaken van plannen tegen het gebruikelijke honorarium, hetwelk af hankelijk Is van do bouwsom, te aanvaar den. De heer Dudok stelt zich voor, zijn plannen binnen zes maanden (e kunnen indienen. Uwe Vergadering blijft, gelijk vanzelf spreekt, geheel vrij in de beoor deeling te zijner tijd, of het plan van den heer Dudok al dan niet tot uitvoering zal worden gebracht. Wij geven Uwe Vergadering alsnu in overweging aan den lieer W. M. Dudok, ge meente-architect te Hilversum opdracht te verleenen tot het maken van plannen voor den bouw van een nieuw Raadhuis, welke plannen, binnen zes maanden in lo dienen op den gebruikelijken voet zullen worden gehonoreerd, een en ander met dien verstande, dat als bouwterrein in al- gemeenen zin wordt aangewezen het ter rein van het oude Raadhuis, en twee plan nen zullen worden gemaakt, een met en een zonder behoud van den ouden'gevel, behoudende de Raad do vrije beordee- ling to zijner tijd en keuze, of en zoo ja welke der ingezonden plannen tot uitvoe ring zal worden gebracht. De bedoeling is^ dal de Raad over deze voorstellen van B. en W. zal beslissen op Maandag 2 December. Of de Raad zich er mee zal vereenigen Wij wagen ons nog niet aan een posi tieve voorspelling. vernante heb ik recht op een opzeggings termijn van drie maanden. Wel dat is chantage! krijschte dc vrouw woedend. Niet-s anders dan chan tage Gebruikt u toch niet voortdurend zulke groote woorden. U weet heel best dat het dat niet. is. Er was iets in de kalme houding van het meisje dat de woede van haar werk geefster deed bekoelen. U weet toch, dat ik voor mezelf moet zorgen, ging Melian voort. Er is nie mand op de wijde wereld die dat voor ine doet. Ik moet dus zorgen, dat ik mijn recht krijg en anders slappen doen om het mij te verzekeren. Daarbij is geen sprake van chantage O, dat is zeker een dreigement Heelemaal niet. Ik laai u alleen de situatie van twee kanten bekijken Dan zult u uw kwartaal hebben, zei de ander, na eenig nadenken. Maar dan moet u voor den avond het huis heb ben verlaten. Dat zal ik doen, als het mij eenigs- zins mogelijk is! antwoorddo het meisje, maar eerst moet ik weten, waar i 1c dc nacht zal kunnen doorbrengen. Als u dus zoo vriendelijk wilt zijn, een telegram voor me te laten verzenden, en als daar een gunstig antwoord op komt. zal ik^ deen, wat u wenscht. Zoo niet, dan vrees ik. dat ik u nog tot morgenochtend lastig moei vallen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7