DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 No, 6339 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUITENLAND Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 21ste Jaargang e &tidóoh&(2oiiïa/r\t DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal l'ranco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. i. Dit nummer bestaat uit drie bladen EELGIE DE CRISIS VERDWIJNT. Een gunstige liberale beslissing. De liberale parlementsleden bebben in hun vergadering van gisteren, die tot on- ;eveer 2 uur beeft geduurd, met 31 tegen li stemmen het principe der vervlaam- schinb van de Hoogeschool van Gent met bet daarin opnemen van enkele facultatie ve leergangen in het Fransch, goodeekeurd. Parallel met deze concessie vroegen zij, dat zoowel in Vlaanderen als in Wallonië de taal der minderheden, in het hooger, too wel als in het middelbaar ouderwijs, geëerbiedigd worden en dat de r tanier, waarop dit geschieden moet, in één wet zal worden vastgelegd. Een katholiek Vlaamsch leider, wiens opvatting wij in verband met dezen eisch gevraagd hebben, antwoordde, dat z.i. de Vlamingen dit verzoek wel kunnen aan vaarden. In verband met dit besduit der liberale kamerfractie is de kabinetscrisis vermeden of ten minste voor eenige maanden uit gesteld. Hoewel er in liberale kringen veel ver zet tegen de voorstellen der regoering be llend, achtte men hot toch noodzakel-jk, dat dit kabinet aan het bewind zal blij ven, ten einde de verlaging der belastin gen met handhaving van het evenwicht in do begrooting tot stand te brengen. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 11 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Chineesche gezant te Brussel mishandeld. Gisterenmorgen is een aanslag gepleegd op den Chiineeschen gezant te Brussel. Zes studenten vroegen den gezant te spreken en verlangden van hem de invrijheidstel ling van den student, die eenige dagen geleden is gearresteerd, omdat hij ont plofbare stoffen in de>n salon der legatie tad geworpen. De gezant antwoordde, dat de Belgische Justitie zich met de zaak .be zighoudt en dat hij dus niet kon interve- nieeren. Hierop wierpen de studenten zich den gezant, dien zij schromelijk mishan delden. De gezant werd door het legatie- personeel bevrijd en de zes studenten wer den gearresteerd. DUITSCHLAND BEVRIJDINGSFEESTEN TE KOBLENZ EN TE AKEN. Nadat op 30 November a.s. de Fransche tricolore van de vesting Ehrenbreitstein zal zijn ingehaald, zal door het gemeente bestuur van Coblenz te middernacht een bevrijdingsfeest aan het „Deutsche Eek'', aan de samenvloeiing van Rijn en Moezel, worden georganiseerd. In den schouwburg der stad zal ter gelegenheid vian de ont mijning op 1 December een opvoering van ïWilhelm Teil" plaats vinden. Ook te Aken zal in den nacht van 30 November op 1 December de bevrijding worden gevierd en wel met een groot feest voor het stadhuis, hl fakkeloptochten zal de menigte uit i verschillende deelen van de stad naar 3t stadhuis en andere centrale punten hekken. Om middernacht zullen alle klok- der stad beginnen te luiden, waarna opperburgemeester het woord tot de menigte zad richten. Op Zondag 1 December zullen 's ochtends °P tal van pleinen concerten werden gege ven, terwijl voor 's middags een optocht schoolkinderen wordt aangekondigd Zondagavond zal de stad feestelijk verlacht zijn. RUSLAND Einde September kreeg ingenieur Boejnewitsj, de chef van de afdeeling „im port van machines", bevel naar Moskou t© gaan. Boejnewitsj vroeg, waarom de volks commissaris van handel hean naar Moskou riep, en kreeg het volgende anbwoord: „De volkscommissaris van handel vindt, dat u te lang in het buitenland bent. U hoeft echter niets te vreezen, u krijgt te Moskou promotie en een veel betere betrekking". Boejnewitsj, een in Rusland zeer bekend ingenieur, gewezen eigenaar van mijnen in het Oeral-gebied, was ja-ren lang een der belangrijkste ambtenaren van de handels vertegenwoordiging te Berlijn en genoot tot nu toe het volkomen vertrouwen van zijn bolsjewistische chefs. Hij weigerde ech ter naar Moskou te gaan en verklaarde: „Hier wil ik blijven werken, maar naar Moskou keer ik voor geen geld ter wereld terug!" Zijn chef, de handels vertegenwoor diger Begge, trachtte den „spets" over te halen aan het bevel van Moskou te ge hoorzamen, maar Boejnewitsj weigerde en verliet zijn betrekking. Tegelijkertijd kreeg ook een andere in genieur, de chef van de afdeeling „scheep vaart", Naglowsky, bevel naar Moskou te gaan. Naglowsky was een der belangjijksle „spetsen" van de sovjet-regeering en een deskundige van den eersten rang. In te genstelling met Boejnewitsj was Naglows ky bovendien bolsjewiek en wel nog vóór lf05. Hij genoot het volledige vertrtouwen van de partijleiding. Hij werd samen met Worowsky (den sovjet-diplomaat, die later te Lausanne werd doodgeschoten) naar Ita lië gezonden en vervulde daar de betrek king van handelsvertegenwoordiger. In 1923 werd hij benoemd tot directeur van de Russisoh-Noorsche Scheepvaartmaat schappij, die Krassin te Londen had ge sticht; deze functie vervulde hij tot 1927, toen de inval bij de Arcos een einde maak te aan de sovjct-handelsvertegenwoordi- gimg te Londen. De scheepvaartmaatschap pij werd geliquideerd en Naglowsky ging naar Berlijn, waar hij tot nu do afdeeling „scheepvaart" van de handelsvertegen woordiging leidde. Naglowsky weigerde eveneens naar Moskou te gaan en wordt dus ook émigré. Do angst van de ambtenaren voor „een reis naar Moskou" is natuurlijk niet onge grond. In September werd een zekere Le- win, die te Berlijn aan het hoofd van een afdeeling van de handelsvertegen-.voordi gi ng stond, eveneens uitgenoodigd naar Moskou te gaan. Hij deed dat en sindsdien heeft niemand iets van hem vernomen. Of schoon de reis van tijdelijken aard heette te zijn, is reeds een opvolger benoemd en alle moeite van zijn vrienden te weten ce komen, wat er met den ongelukkige is gebeurd, bleek vergeefs te zijn. Alleen de G. P. Oe. zou kunnen vertellen, waar I.e- win nu is, maar de G. P. Oe. spreekt natuurlijk niet. De Duitsche kolonisten. De „Lokal Anzeiger" meldt, dat de Duit sche consul-generaal Schlesinger te Mos kou is aangekomen met een machtiging voor de Duitsche ambassade te Moskou van het Duitsche departement van buiten- landsche zaken tot het verleenen van een visum voor Duitschland aan duizènd kolo nisten. De Sovjehregeering heeft zich be reid verklaard zooveel emigratie-paspoor ten nit te reiken. PALESTINA DE ONRUST IN PALESTINA. In antwoord op een vraag in het Engel- sche Lagerhuis deelde de onder-staatoso- crebaris van koloniën mede, dat het aan bal slachtoffers bij de onlusten in Palestina op 2-1 September jJ. bedraagt 207 dooden en 379 gewonden, althans voor zoover zo in de hospitalen werden opgenomen. Naar voorts uit Jaffa wordt gemeld, is een jood, die berecht stond wegens moord op twee Arabieren bij de jongste onlusten, ter dood veroordeeld. AFGHANISTAN. AFRIKA. DE GISTING TE DURBAN. Aan het slot van zijn rede over de gisting >nder de inlanders zeide de minister van 'ustitie, Pirow, dat men algemeen van mce- ting is, dat de gisting in een gevaarlijke fa je is gekomen en dat de politie over tuigd is, dat het thans zoover is gekomen, Jat, tenzij er radicale maatregelen geno men worden, binnen een jaar of anderhalf jaar inlanders-opstanden zullen uitbreken op groote schaal met als gevolg repressail- les van de blanke bevolking en invoering van de lynchwet. De organisaties, die de gisting aanwakkeren, zeggen, dat haar loeleinden op industrieel gebied liggen, maar zij voeren een propaganda bestemd om gewelddaden nit te lokken. KONING NADIR KHAN VERMOORD? Naar uit Pes ja war wordt bericht, doen aldaar hardnekkige geruchten de ronde volgens welke Nadir Kham, de koning van Afghanistan, door leden van den Ghildzai- of Waziri-stam is vermoord. CHINA. STRIJD IN MANDSJ0ERIJE WEDER GEËINDIGD. Groote verwoestingen door de Sovjet troepen aangericht. Uit Hailar wordt gemeld, dat de gevech ten in de streek van Mandsjoeli en Dalai- nor van Zondag tot Dinsdag met tusschen- poozen hebben voortgeduurd. De artillerie der Sovjets verwoesttte de Chineesche loopgraven, waarbij 300 personen gedood of gewond werden. Russische vliegtuigen hebben voorts de stations Dalainor en Tsa- kaing verwoest, terwijl zij een hevigen brand veroorzaakten in een kolenmijn bij Dalainor. TWEEDE KAMER. Begrooting van Justitie. Het ontwerp tot instelling van een af zonderlijken luchtvaartdienst werd aange nomen met 50 tegen 24 stemmen. Daarna werd voortgezet de behandeling over de begrooting van Justitie. Minister Donner vervolgt zijn rede. Tegen opruiing zal zoo krachtig mo gelijk worden gewaakt. Den heer v. d. He'de antwoordt spr., dat bedelaars en landloopers, ook al hebben zij psychopathi sche neigingen, heel goed naar Veenhui- zen kunnen worden gezonden. Hij zou het verkeerd vinden als al deze menschen naar een psychopathen-inrichting moesten wor den gezonden. Wat de opsporing van straf bare feiten aangaat, gelooft spr. dat de heer Duys wel wat overdreven heeft. In de Rotterdamsche moordzaak-Lans is inder daad de instructie we'.nig bevredigend, het geen echter niet ligt aan gebrek aan be kwaamheid, maar aan verschillende andere omstandigheden. Ook inzake de preven tieve rechtenis overdreef de heer Duys, hetgeen spr. met cijfers aantoonde. De vreemdelingenwet wordt niet verkeerd en ben nadeele van de vreemdelingen toege past. Trotski had gevraagd om toelat'ng om zijn gezondheid en veiligheid te verze keren. De minister was van meening, dat beide ook buiten ons land verzekerd kon den worden. Dit geval moet men niet ver gelijken met dat van den Duitschen kei zer. Terugwijz'ng van hem had voor den keizer de meest ernstige gevolgen kunnen hebben. Persoonlijk is spr. een voorstander van de doodstraf, maar een voorstel dienaan gaande zou practische beteekenis missen. Wat de kwestie van de echtscheiding betreft, is de toestand zeer onbevredigend. Vele huwelijken worden ontbonden, die eerst eenige maanden bestaan hebben. Het doet spr. genoegen dat ook van de zijde van den heer Marchant dit onbevredigen de wordt erkend. Het is echter de vraag of men de scheiding van tafel en bed niet eenigszins kan vergemakkelijken door b.v. den termijn van 5 jaar op 3 jaar te bren- gen. In zake de onzedelijkheid houdt spr. vol tegenover den heer Vliegen, dat er reden tot ongerustheid bestaat. De prikkels, ge schapen in dancings enz. bevredigen geen behoeften, maar scheppen ze. Dit betee- kent echter nog n et, dat er hier een taak is voor den rijkswetgever. Een groot be zwaar is, dat men in bepaalde kringen in handhaving der zedelijkheid een daad van puritein isme ziet. De strijd tegen bladen als de Zwarte Kat en Pan wordt daardoor zeer bemoeilijkt. De minister eindigt met de verklaring, dat er nog meer onderwerpen zijn bespro ken, doch dat hij niet alles ineens kan aanvatten. De motie-Wijnkoop wordt verworpen met 52 tegen 19 stemmen. Aan de orde is de afdeeling burgerlijke rechtspraak. De heer Knottenbelt (Lib.) be spreekt een adres van de classikalc ver gadering te 's-Hertogenbosch, volgens het welk door dc rechtbank aldaar de eer bied voor de wet wordt achtergesteld bij Roomsche opvattingen. Spr. wijst op het hier bedoelde gevaL De rechtbank heeft een verzoek tot herstel in de voogdij^ af gewezen op grond dat de vrouw gescheiden en daarna weliswaar wettig gehuwd, was, doch dat dit volgens Katholieke opvat ting gelijk staat met in concubinaat leven en dat een Katholieke opvoeding dienten gevolge niet mogelijk was. Spr. wijst er op, dat de wet pertinent verbiedt dat een rechter de wet ondergeschikt maakt aan zijn innerlijke geloofsovertuiging. De mi nister kan wellicht voorvallen als dit voor komen als er voor gezorgd wordt, dat rech terlijke colleges niet uitsluitend nit Ka tholieken bestaan. De heer Lingbeek (H.G.) wijst op het vervangen van Protestanten door Ka- thol'eken in onderscheiden colleges. Zoo is in de rechtbank te Breda in een Pro- testantsche vacature een R. K. benoemd. In. het Protestantsche gedeelte van het land zijn herhaaldelijk Roomsche burge meesters benoemd. Over het geval, dat de heer Knottenbelt noemde, heeft spr. vele brieven gekregen uit Brabant. De moordzaak Giessen-Nieuwkerk. De heer Floris Vos (M. P.) bespreekt dc zaak Giessen-Nieuwkerk. Ernstig acht spr. het feit, dat de minister zijn grief van onevenwichtigheid in de behandel'ng door het Amsterdamsche Hof openlijk heeft uitgesproken. Het Hof staat toch niet on der disciplinair toezicht van den minister. Mej. M o ij e r (R. K.) vraagt specialisee ring van den kinderrechter en continuïteit in dat ambt, ook bij kleine rechtbanken. De onder toozichtstelling heeft niet vol doende toepassing gevonden in vele arron dissementen. Spr. dringt aan op de aan stelling van vrouwelijke ambtenaren van den kinderrechter en betreurt het voorts, dat geen gelden zijn uitgetrokken voor een ambtenaar van den kinderrechter te Maas tricht. De heer Duys (S. D. A. P.) meent, dat de minister in de Giessen-Nieuwkerkzaak niet optreedt met de kracht, die van hem verwacht mocht worden. Het erge is in deze zaak geweest, dat er geen rechter lijke dwaling had behoeven te hebben plaats gehad als er niet met afpersing en oneerlijkheid was gewerkt. De heer Kortenhorst (R. K.): Er is meineed gepleegd. De heer Duys: Volkomen juist, maar volkomen begrijpelijk als men nagaat, welk psychisch leed daaraan is voorafge gaan. De Kamer kan niet nagaan hoeveel rechercheurs de Jong er rond loopen en hun werk doen, maar zij kan krachtige maatregelen nemen. De minister heeft nog geen oordeel over den rechercheur de Jong, maar de pol'tie zelf heeft dat oor deel wel. De Politiebode spreekt van „weerzinwekkend bedrijf". De Magistra tuur, orgaan van den Bond van burgemees ters en secretarissen „Groen v. Prinsterer" spreekt van „ongure praktijken". Er zijn in ons land heel wat ambtenaartjes de laan uitgestuurd voor heel wat minder. Het verwondert spr„ dat de minister hier niet krachtig ingrij.pt. Vast staat, dat de president van de rechtbank te Dordrecht verzocht heeft om het geheime dossier en dat president en rechters het niet aan de verdediging hebben gegeven. Parlemen tair is dit niet te qualificeeren. Voorts vraagt spr. o.a. of de minister niet van oordeel is, dat de Jong onmiddellijk uit 's rijks dienst moet worden ontslagen. Acht de minister den oficier van justitie rar. Kronenberg nog voor zijn taak bere kend? En acht hij den rechter-commissaris te Dordrecht voor zijn ambt berekend? Misschien is langs den weg van de bepa ling betreffende wangedrag iets togen dezen ambtenaar te doen. Spr. betreurt dat de minister nog een opstopper heeft toegediend aan den presi dent van het Amsterdamsche hof. In elk geval is 't gebrek aan stijl, aan kennis van verhoudingen, om in deze zaak daarover te vallen. Spr. betwist dat door de houding van den president een schok is gegeven aan het vertrouwen in de justitie. Dde schok is door anderen gegeven. De heer Boon (Lib.) brengt hulde aan allen die voor de onschuld van de veroor deelden gewerkt hebben; de sensatie, door de bladen gewekt, speciaal door Het Volk en De Telegraaf keurt spr. af. De beer Kortenhorst (R.K.) zeide, dat de minister geen critiek had moeten uitoefenen op de hooding van den pre sident van het Amsterdamsche Hof. Dit heeft spr. in hooge mate pijnlijk aange daan; omtrent alle andere personen had de minister geen gevestigde meening; al leen omtrent dezen president wel. De mi nister kón daarover ook geen meening uitspreken, omdat hij de zittingen niet heeft bijgewoond en het „hoor en weder hoor" niet heeft kunnen toepassen. Zeker had de minister deze opmerking niet in den aanvang van zl.n betoog moeten ma ken. Spr. hoopt van harte, dat het geen ge bruik wordt hier concrete strafzaken ter sprake tc brengen, waardoor men den indruk krijgt alsof de Kamer een opperste Hof van cassatie is. Intussohen, in deze zaak moest zeker ook het Parlement zich VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De crisis in België verdwenen als ge volg van een toegeven der liberalen. Het gerucht gaat, dat Nadir Khan ver moord zou zijn. BINNENLAND. In de gisteren gehouden zitting, van de Tweede Kamer is de Giessen-Nieuwkerk zaak bij de Justitie-begrooting ter sprake gekomen. (Tweede Kamer lste blad). Treinongevallen bij Amsterdam en Zaandam. (Gem. Ber. 2de blad). Voorstellen van B. en W. inzake bouw van een nieuw stadhuis. (3de blad). Den hcogeerw. heer Deken Dessens is op diens verzoek eervol ontslag verleend, als zoodanig. (1ste blad). Plannen tot oprichting van een Leidsche melkveiling. (3de blad). uitspreken. Spr. meent dat de volksver tegenwoordiging den minister niet moet stimuleeren maatregelen te nemen tegen bepaaldo personen. Wel moeten wij trach ten de begane fouten door dc wetgeving te herstellen. Het gevoel „er moet iets gebeuren'' mag ons niefc verleiden tol maatregelen die in gaan tegen de beginselen onzer strafrecht spraak. Dat do beteekenis van den eed bij de volksovertuiging is achteruitgegaan, is een der ontaardingsverschijnselcn van onzen tijd. Dit disculpeert De Jong natuurlijk niet, die de Kroons tot meineed bracht door geestelijken dwang. Maar aperte meinecden moeten worden vervolgd. Dat men dit niet doet, is oen bedenkelijk ver schijnsel. Wc moeten dus niet de schuld op Do Jong werpen, die meineeden heeft uitgelokt. Maar ook zij die deze hebben gepleegd, behoorden te worden vervolgd. Spr. komt tot de positie van den rechter commissaris; men beschouwt dit ambt veel als een hondenbaantje; wie er niet om vraagt, wordt niet herbenoemd. Spr. zou willen dat de rangorde van benoe ming der reChlcr-commissarissen begint met den oudsten en niet met den jongsten rechter. Voor rechters en aHvocalen is uit het gebeurde te Giessen-Nieuwkerk een les te trekken, o.a. dat do advocaten zich niet moeten laten huldigen voor hetgeen zij voor hun cliënten doen. Ook de pers moet uit het gebeurde do les trekken dat het hier in Nederland langzamerhand den ver keerden kant uitgaat; de pers raaa!;. van rechtszaken gemengd nieuws en bevordert de sensatie. De heer Van W ij n'bergen (R. K.) bespreekt het geval te 's-Hertoger.bosch, door den heer Knottenbelt ter sprake ge bracht. Diens rede was niet zonder be denking. Hij heeft de zaak waarom het hier gaat misverstaan. Het liep hier niet over huwelijkswetgeving maar over kin derwetgeving. Het ging uitsluitend om do vraag of do vrouw voor do opvoeding, die zij den kinderen zeide to zullen geven, voldoende waarborgen kon geven. Dit was do eenige vraag, die Rechtbank en Hof hadden tc beantwoorden. Terecht werd liet verzoek afgewezen, gelijk olko rechtbank, ook sa mengesteld door ni et-Ka Oh ol reken, zou hebben gedaan. Immers, do vrouw, die de kinderen een Katholieke opvoeding wilde geven, bleek niet in staat volgens do katholieke leer deze kinderen, op te voeden, terwijl haar man nict-katholiek was. In het arrest van den Hoogen Raad wordt dit uitdrukkelijk uitgewerkt. Wanneer het zoo gebeurt is als mr. Van Leeuwen dit releveert, dan keurt spr. het af, met den heer Knottenbelt. Spr. vraagt den Minister: is het den advocaat geoorloofd om datgene wat hij in raadkamer in kinderzaken verneemt of in strafzaken in het kabinet van den rechter-commissaris, alles openbaar te ma ken? Zoo ja, moet er dan geen regeling worden getroffen om te voorkomen, dat de meest delicate zaken worden gepu bliceerd? Spr. vindt het prettig, dat de heer Knottenbelt ten slotte over dc benoe mingen van rechters sprak. Dit geeft spr. gelegenheid om te wijzen op de achter stelling. De heer Knottenbelt wil le .uren eenzijdige aamenstelling der rechtbanken. Over Breda wil spr. het niet hebben, hij wil niet het, voorbeeld volgen van dc „Nieuwe Rotterdamsche Courant", die ten deze op den Minister een terreur tracht te oefenen. Maar spr. wijst erop, dat er in de Rotterdamsche rechtbank geen ka tholiek rechter ia en evenmin in de recht-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1