ik Sl.9icqMftgt! i. A. M. VAN I ACADEMIENIEUWS LUCHTVAART LAATSTE BERICHTEN MARKTBERICHTEN Berkht van Inzet MAANDAG 13 NOVEMBER 1S29 EERSTE BLAD. telegrafisch weerbericht naar waarnemingen in den morgen van IS Nov. medegedeeld .j door 'het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: .tg& Hoogste barometerstand: 767.4 te Coruna. Laagste barometerstand: 752.1 te Ingö. ten Verwachting tot den avond van 19 Nov. Aanvankelijk zwakke wind, waarsckijn- h:"eJ lijk nog uit Noordelijke richtingen. Licht bewolkt. Droog. Nachtvorst. Overdag swakke tot matige, later wellicht toene mende Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Toenemende bewolking, later mogelijk re gen. Iets zachter. LUCHTTEMPERATUUR. 7.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSEN e. a. Van Maandagnamiddag 4,33 uur tot insdagmorgen 6.58 uur. LEIDEN. Geslaagd: Candidatas-examen rechtsgeleerdheid mej. L. Over de Linden (Haarlem) en de 'neer F. H. Parmentier (Leiden). SPORT GYMNASTIEK. D. G. en A. V. „Brunhilde" Op 2 Febr. 1930 zal het 20 jaar geleden zijn dat „Brunhilde" werd opgericht. Ter gelegenheid van het 4e lustrum rijn de volgende plannen goedgekeurd30 Nov. Soiree Dansante. Zaterdag 1 Febr. uitvoe ring in de Stadszaal met welwillende me- dewrking van een Belgische heerenkeur- pioeg, receptie en oudejaarsavond vie ring ge rolgd door bal. Zondag 2e Febr. in de Stadszaal groote nat. dames-gymnadtiek- sedstrijden in oefeningen naar eigen keu ze, waarvoor de toestemming reeds is aan gevraagd, 's avonds prijsuitreiking met ba] afgewisseld door eenige variëté-num- mers. Op Woensdag 5 Febr. worden onderlinge gymnastiek-wedstrijden voor alle leden gehouden en in Juli groote nationale da- mes-athletiek-wedstrijden waaraan ver bonden onderlinge athle Lek-wedstrijden roor ad spirant en. Tevens is besloten deel te nemen aan bet 39e Belgisch Turnbondsfeesl ter gele genheid van de wereldtentoonstelling wel ke gehouden wordt van 14IS Augustus te Antwerpen. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerist-Ver. „Swift". Gistermorgen werd de 2 K.M. tijdwed- drijd gereden waarbij weer heel veel be langstelling bestond van leden en dona teurs. Voor dezen wedstrijd, waren door de Tereenigiiig 4 prijzen disponibel gesteld, terwijl de heer N. N. als extra prijs uit- ofde een stel toeclips met riemen.' De tijden van dezen wedstrijd zijn: W. Graaf mans 1 m. 4/5 sec.; J. P. Riethoven lm. 16 sec„ A. v. Egmond 1 m. 19 1/5 sec., J- v. Wezel 1 m. 30 3/5 sec., J. Maurits 1 ffl. 22 sec., B. v. Weeren 1 m. 32 sec. Na afloop van den wedstrijd had de prijsuitreiking plaats. Voor het onderlinge speelavond je van hedenavond is nogal veel belangstelling. Vele leden en donateurs hebben voor 'ze gelegenheid aan het bestuur prijzen disponibel gesteld om deze te laten ver spelen. De T.W.E.M. wordt gesloopt. Het is thans definitief: de T.W.E.M. (Tilburgsche Wieier- en Motorbaan) wordt ifesloopt. In de plaatselijke bladen staat wn advertentie, waarin de hierdoor vrij komende bouwgrond (4 H.A. 13 A. 75 C.A.) kgen voordeeligen prijs te koop wordt Ongeboden. Sic transit Lange afstandsvlucht. De Fransche vliegerkapitein Challe, die rroeger houder van het wereldrecord voor 'iQge afstandsvluchten is geweest, is Vrij dagmiddag met den Urugayschen majoor Darre Borgue van het vliegveld van Villa- comblay opgestegen om te trachten het ^oord weer te- verbeteren. De vliegers be nnen zich van een Breguet-toestel met motor van 450 P.K. Zij begeven zich 'erst naar Sevilla, om vandaar over den "«aan naar Montevideo, een afstand van 0ngeveer 9000 K.M., te vlieger R, K. KAMERCENTRALE LEIDEN. In „Zomerzorg" werd Zaterdagmiddag een vergadering gehouden van de R.-K. Kamercentrale Leiden. Wegens afwezigheid van den voorzit ter, den heer J. P. Gouverneur, werd de vergadering gepresideerd door den heer H. Bader. Na opening der vergadering werden door den A. C- van Berkel de notulen ge lezen, welke onveranderd werden goedge keurd. Mededeelingen en ingekomen stukken Ingekomen was een schrijven van het be stuur der R.-K. Staatspartij, waarin harte- 1 ijken dank werd gebracht voor het ge schenk van een geschilderd portret van oud-Minister Aalberse, te plaatsen in het Partij-bureau. De voorz. bracht dank aan degenen die net initiatief tot dit geschenk hadden genomen. Medegedeeld werd, dat de bestuurs functies als volgt zijn verdeeld: Bader 2e voorz., Balvers 2e sec„ Houdijk le pen- ningm., Veelenturf2e penningm. Het bestuur heeft nogmaals gesproken over het voorstel-Schölvinck, in een vo rige vergadering gedaan. Het bestuur blijft echter van meening, dat het niet ge- wenscht is de notulen in druk te geven. Ook ontspon zich naar aanleiding van de notulen, waarin werd gememoreerd de klacht van den heer Stadhouder over het niet vergaderen van de R.-K. kiesv. te Zoeterwoude een"discussie over dit onder werp. De heer Bulten merkt op, dat de afdee- lingen meer moeten gaan vergaderen. An ders wordt de belangstelling nog minder. Bovendien wordt door het niet honden van vergaderingen het recht van de leden zij 5t dan maar van één lid op zij ge schoven. Spr. durft niet zeggen, dat de meening, welke hedenmiddag de vergade ring zal uitspreken over zulk eon belang rijk vraagstuk als het militaire, die is van alle kiezers. De heer Lomberfc zeide, dat de weinige belangstelling op vergaderingen niet zijn oorzaak vindt in weinig vergade ren, zooals spr. uit de practijk weet. Dat bet, onderwerp van deze vergadering hek Militaire vraagstuk als zoo belangrijk wordt gevoeld, gelooft spr. niet, gezien de weinige belangstelling op deze vergade ring. De heer Bulten antwoordt, dat er zoo weinig belangstelling voor dit onderwerp is, omdat in de plaatselijke afdeelingen geen belangstelling is gewekt. Het is oen belangrijk vraagstuk, dat in de afd. had moeten worden besproken. Daarna komen in behandeling de agen da van de vergadering van den Partij raad der R, K. Staatspartij, op 22 en 23 Nov. te houden te Utrecht. Bij punt 9, het voorstel van "s-Hertogen- hosch dat de Partijraad besluite om te bevorderen dat de z.g. classificatie in het Bezoldigingsbesluit voor Burg. Rijksamb tenaren ten spoedigste herzien worde stelde de heer Raaphorst uit Veur voor, de geheele classificatie af te schaffen. De plattelandsgemeenten zijn met de classifi catie het meest gedupeerd. Spr. neemt als voorbeeld de onderwijzers, die steeds trach ten een plaats in een groote gemeente te krijgen, wat niet in het belang is van het onderwijs. De heer Sontrop uit Leiden betoogde, dat het motief voor classificatie* zeker komt te vervallen, nu de wet op de finan- cieele gelijkstelling is aangenomen. De heer Bulten zeide in den Partijraad te zullen strijden, dat de classificatie ge heel wordt opgeheven. Het leven op het platteland is duurder dan in de stad en de belastingen zijn er over ?t algemeen hooger. De lieer Lombert vreest, dat het P.B. zal zeggen zooals in het prae-advies dat de Partijraad niet het aangewezen or gaan is. Verschillende sprekers wezen er echter op, dat deze aangelegenheid dus ten minste ter sprake komt. Besloten werd, dat de afgev. afschaffing van de classificatie zullen bepleiten. Punt. 11. Voorstel van den Bosch, waarbij de medewerking van den Partij raad wordt verzocht- voor een zeer bijzon dere bescherming van het .groote gezin. De heer Heemskerk zeide, dat dit voor stel thans zeer op zijn plaats is, vooral om- flat in de uitingen van de Regeering nu juist geen vast geluid omtrent de groote gezinnen werd gehoord. De heer Raaphorst meende, dat de ka merleden te weinig opkomen voor de groo te gezinnen. Spr. bepleitte een Rijksfonds voor de kinderen uit groote gezinnen. Spr. meende, dat arbeiders met groote gezin nen door de patroons geboycot worden. De heer Bader zeide, wat dit laatste be treft, de Bollenstreek hierin een goed voor beeld geeft door het Kindertoeslagfonds. De here v. d. Schuijt merkte op, dat de Patroonsbond in Leidschendam eveneens een dergelijke instelling heeft. Besloten werd het voorstel-Den Bosch te steunen. De punten 12, 13 en 17 (voorstel Leiden) werden gezamelijk behandeld, omdat al deze voorstellen aandrongen op herziening van het Kiesreglement. In het prae-advies van het Partijbestuur wordt gezegd, dat het P. B. bereid is de werking van liet K- R. te toetsen aan de ervaringen bij de laatste verkiezingen op gedaan. Het P- B. wenscht een commissie daartoe in te stellen. Het kieskringbestuur is het eens met het prae-advies maar wilde het rapport van de commissie binnen een bepaalde termijn uitgebracht zien. De heer Bulten zag liever een commissie, die algeheele herziening van het kiesregle ment zal bestudeeren. De heer Lombert achtte tet niet juist, dat een ander voorstel wordt bepleit dan het voorstel-Leïden. Besloten werd de drie voorstellen te steunen; als termijn waarin de commissie rapport moet uitbrengen zal het volgende jaar worden genoemd. Bij punt 15, het voorstel-Leeuwarden, om meerdere belangstelling bij de jongeren te wekken voor het streven van de Ka bh. Staatspartij, beval de voorz. nog eens in aller aandacht het Schaepmanfonds. Van de kiesveroeniging Leimuiden was voor dit doel nog een bedrag van 90.ingezon den. Punt 21 van de agenda van don Partij raad behelsde: verhandeling van het mili taire vraagstuk aan de hand der uitge brachte prae-adviezen. De gemeenschappelijke conclusies van de 5 prae-adviezen luiden: Wij drukken op deze plaat6 af de ge meenschappelijke conclusies van de vijf prae-adviezen. I. In het verkeer tusschen de volken ze- geviere de Christelijke liefde en rechtvaar digheid over willekeur, wantrouwen en on recht. Mitsdien is gewenscht: krachtige medewerking in den geest der Vredesnota van Benedict us XV met de plannen van den Volkenbond, ter oplossing van interna tionale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraken of andere vreedzame middelen en ter gelijktijdige en wederzijdsche ver mindering van bewapening. IL Oorlog kan ook volgens de Katho lieke beginselen gerechtvaardigd zijn. III. Instandhouding van eene militaire weermacht in het Koninkrijk der Nederlan den is in de tegenwoordige omstandighe den geboden. De organisatie van leger en vloot dient echter, ook om de zware offers, die zij van de bevolking vraagt, beperkt te zijn tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en voor de verdediging der onafhankelijkheid, binnen de grenzen door internationale regelin gen te stellen. IV. Bij de huidige internationale ver houdingen druischt dienstplicht, zooals die in Nederland bestaat, niet in tegen het natuurrecht. Het verdient echter aanbeve ling over te gaan tot gelijktijdige en weder zijdsche vervanging van de militie door vrijwilligersleger, zoodra daardoor de handhaving der neutraliteit en de verdedi ging der onafhankelijkheid niet worden in gevaar gebracht. Voor de Katholieken van Nederland is dienstweigering ongeoor loofd. V. Het bezigen van bacteriologische strijdmiddelen is ongeoorloofd. Eveneens het bezigen van chemische strijdmiddelen tenzij als repressaille-maatregel. Bij de 3e conclusie stelde het Kringbe- stuur de volgende aanvulling voor: „en voor handhaving van orde en gezag in eigen vaderland". Deze aanvulling werd door de vergade ring goedgekeurd. Bij de bespreking van de 4e conclusie achtte de heer Lombert het remedie van een vrijwilligersleger erger dan de kwaal, omdat het waarschijnlijk uit minder ge- wenschte elementen zou zijn samengesteld. De heer Bader merkte op, dat b.v. in Engeland het vrijwilligersleger juist een keurkorps is. De heer Bulten zeide, dat er door dienst plicht veel meer kans bestaat ongewensch- te elementen te krijgen; bij dienstplicht komen ze zeker; bij vrijwilligers kan men controle uitoefenen. Spr. zou de conclusie, dat dienstweigering niet geoorloofd is niet in zoo algemeene woorden willen vastleg gen. Op 't oogenblik acht spr. dienstweige ring niet geoorloofd, maar er kunnen zich omstandigheden in ons land voordoen, nd. wanneer zeden of geloof groot gevaar loo- pen, dat er reden is voor dienstweigering. De heer Heemskerk meent, dat al zou een vrijwilligersleger dezelfde uitgaven als het leger van thans met zich medebrengen, heb eerste toch de voorkeur zou verdie nen omdat het een groot economisch voor deel voor het land zou zijn. Voortbouwend op den basis van een uitbreiding der ma rechaussee wordt zeker een goed vrijwilli gersleger verkregen. De heer Wilmer verkoos ook een leger van vrijwilligers boven een leger van dienstplichtigen, zelfs al zou het meer kosten. De praktische vraag is of al of niet te zware druk op de bevolking wordt ge legd. Want, zooals pater Beaufort in zijn praeadvies schrijft: Dc dienstplicht zooals wij die in ons land kennen, is natuurwet- telij niet verboden, zoolang het vrijwil- ligersl gers-systeem öf niet voldoende krachten zou opleveren öf economisch te zwaren druk zou opleggen. Spr. vindt, dat de praeadviezen van de twee laatste ad viseurs dienaangaande zeer vaag zijn. Spr. hoopt, dat aan de prae-adviseurs de vraag voorgelegd zal worden: waarom geen vrij willigersleger? want het iets duurder zijn van een vrijwilligersleger zou geen recht geven om de dienstplicht te handhaven. Bij de behandeling van de 5e conclusie zeide'de heer Knaapen uit Voorburg de term „tenzij als represaille-maatregel" te algemeen te achten. Spr. vond het beter te lezen: „tenzij als afweer-middel". De ver gadering was het met deze wijziging eens. De heer Schölvinck kon zich niet. geheel vereenigen met de eerste der gemeenschap pelijke conclusies. Spr. had daarin graag eenige woorden opgenomen over de inter nationale samenwerking van de Katholie ken. Het lijkt spr. zeer goed mogelijk, dat de Kath. Staatspartij van gedachte wis selt met gelijke partijen in 't buitenland, om te streven volgens de directieve door Paus Benedistus XV gegeven. De heer Knaapen acht die samenwerking zeer gering; er zijn slechts in vior landen kath. partijen. De heer Schölvinck wees er op, dat in Frankrijk zich een Kath. partij ontwikkelt en en men in Engeland ook in die richting iots tracht te bereiken. De heer Bulten verwacht meer heil, wanneer in ieder land krachtig gewerkt wordt om onder de volkeren die geest le brengen, zooals nj de pauselijke vrede - nota aangegeven. Een speciale clausule ocer samenwerking der kath. partijen zou spr. niet graag opgenomen zien. Besloten werd geen aanvulling van de conclusie voor te stellen. De agenda van deu Partijraad was hier mede afgehandeld. Bij de rondvraag wilde de heer Lieverse. dat door den Partijraad werd aangedron gen, dat- voor dc vertegenwoordiging van land- en tuinbouw op de Antwerpsche we reldtentoonstelling alsnog een bedTag wordt uitgetrokken. De afgev. zal hierover spreken. De heer Knaapen besprak de drei gende annexatie van Voorburg en Rijswijk door den Haag. Spr. achtte de annexatie van kleinere door groote gemeenten niet wenschelijk, speciaal met het oog op de katholieke, belangen. In een groote stad kan een kath. partij nog zoo actief zijn, een werkelijk overheerschend element :a 'b stadsbestuur kan het niet zijn. Een rechtsch-bestuurde gemeente zal bij an nexatie ten onder gaan. De voorzitter was het hiermede volko men eens, maar vroeg zich af of het op den weg ligt van de Kamercentrale/een request bij Ged. Staten in te dienen. De vergadering werd hierna gesloten. ONDER EEN KETEL VERPLETTERD. Eén doode, twee zwaar gewonden. Hedenmorgen om half J2 werd een stoomketel vervoerd naar de vloerzeilfa- briek te Zwolle. Bij de fabriek aangeko men, kantelde de ketel en viel, waarbij de 23-jarige H. v. d. V. onder den ketel te recht. kwam en zoo ernstig werd gewond, dat hij spoedig overleed. Nog twee andere arbeiders werden zeer ernstig gewond. Van een werd de borstkas ingedrukt. Ook de deur der fabriek werd zwaar beschadigd. Per polir/ebrancard zijn de zwaar gewon de arbeiders naar het ziekenhuis overge bracht. Doodelijk ongeluk. Zaterdagmorgen is de 18-jarige sleeper J. Hoenen uit Brunssum in de ondergrond- sche werken van de staatsmijn Hendrik al daar tusschen twee met steenen beladen wagens bekneld geraakt. Hij liep een sche- delfractuur op en overleed denzelfden dag in het ziekenhuis. Boot aangespoeld. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld Hedenmorgen omstreeks half twaalf is alhier een scheepsboot aangespoeld, ver moedelijk van oen vis sobers vaartuig af komstig. TELEGRAMMEN Botsing met Heimwehr-leden. "WEENEN, 18 Nov. (V.D.). Te Kloster Neuburg is het Zondag in oen vergadering tot een vechtpartij tusschen Heimwehr- Icden en nationaal-socialisten gekomen. Eén lid van de Heimwehr kreeg een be roerte cn een ander werd bewusteloos on- genomen De „Heimwehr Oostenrijk" meldf. 12 ernstig en 10 licht gewonden. Be gendarmerie heeft de orde hersteld. Twee personen werden gearresteerd. BIOSCOPEN. Casino: Niet afgekeurd voor volwa Luxor: Niet afgekeurd voor volwassenen. Trianon: Niet afgekeurd voor volwassenen. City: Goedgekeurd voor volwassenen. Ongeluk in de bergen. PARIJS, 18 November. (V.D.). Naar uit Ghambery wordt, gemeld, is daar de Ita- liaansche consul-generaal graaf Gloria in de bergen 20 meter naar beneden gestort. Hij werd met ernstige wonden aan het hoofd en met arm- en beenbreuken bewus teloos opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. AMSTERDAM, 18 Nov. Vee. Aanvoer: 543 vette koeien le kw. 1.101.16, 2e kw. f 0.90—1.06, 3e kw. 0.70—0.86, 150 melk en kalfkocien 275360, 56 vette kalveren 2e kw. 0.91—1.02, 3e kw. 0.86—0.92, 63 nuchtere kalveren 1122, 125 schapen 36—42, 530 varkens 0.970.9S (enkele boven noteering), zware 0.950.96, vette 0.950.96, 109 paarden 120240. ROTTERDAM, 18 Nov. Vee. Aange voerd 520 vette runderen, 172 vette kalve ren, 65 schapen of lammeren, 887 varkens. Koien 54.555, 454S, 2934, kalveren 30.582.5, 72.577.3, 6065, schapen 30 37, lammeren 2228, varkens 424140. Koeien en ossen willige handel, prijzen ongev. vorige week; vette kalveren handel vlug, zelfde prijzen; schapen en lammeren slechte handel, varkens handel vlug, prij zen iets vaster. VEUR, 16 Nov. Groentenveiling. Kropsla 1c srt. 4.60, 2e srt. 2.40, sloof- sla 0.18, bloemkool le srt. 17.20, 2e srt. 6.30, uitschot 2.50, tomaten (mid.) 9.90, gr. ronde 7.50, 2e srt. 7.80, 3e srt. 3, rijp 14, andijvie 3.20, spinazie 21.60, peen 13.10, postelein 15.40, ra barber 6.30, radijs 5. DELFT, 16 Nov. Kaas, Aanvoer 3 stapels komijne kaas, wegende 622 K.G. Prijs 1.061.14 per K.G. Handel ving. W1SSELX OTEERJNGEN (A MSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn Londen New York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockhol m Wecnen Praag j Boedapest 59.28 Ï2.09L,,, 2.47.94 9.761/,,. 34.67 48.071/,, 12.971 34.671,; 66.371 66.371 66.571 f, 34.85 7.34 43.321'o Diastfeg SB November 1929 nam. 4.30 in Café „DE HARMONIE'. tT.' js Het Bestuur. WINTERPROVISIE "Wij verzenden franco huis: 50 pond lo soorf vakkundig ge- Vrijdag 22 November 1929, '«avonds 7 ure. in het Notaris huis te Lelden, ten overstaan van den Notaris B.H.HTÜMPEL aldaar. afslag van i. Een perceel Tuinland, ge schikt vooif|Bouwterrein. aan den LeidscJujiwog orkler Voor schoten, nubf ddfZilyörl'abriok, groot 14.7(1 .)&>r"i^ tbod op I' 2500. - J~f> Vijf oprceelen Bouwterreiy^gena^j/pejy* 1 aan den Lei11schenar resp. breed pl.m. 3^rTT 33.33 en 11!31. plusJ^odte aelirir de sloot; in^iod op resp. f3200.—, f3300.—, f3450.—, f3550.— en f4800,-. Combi natie van perc. 26. Ver- li oogin gen zooals gebruikelijk. 425S *24 •einettenen 50 pond Dubhefe Bellefleur, >nd netto, goed liepwe kisten in Hm f wol voor plukte Goudrebiet le soort dito totaal 100 p u verpakt in 2 golfcarton ei slechtsf 12.- Rom hours, noegen, zoo 1 rembours en tour zenden. bestelt, na. Aanbevelend. H. VAN RAVENHORST Fruitkweeker Woudenberg tereed. SElOdC Aanbevelend, Doezasiraat 19-21 UITN00DIGEND. J 40 I

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3