UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK FAILLISSEMENTEI VRAGENBUS lïir-AG IS NOVEMBER 1C29 DERDE BLAD. PAGÏNi Een rrrord te Amsterdam. Voor de Amsierdanu.-he Rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad eea 27-jarige vrouw wie ten laste was gelegd primair moord en subs, loodslag en zware mishandeling den dood tengevolge heb bende. Den 13en Juli had de vrouw haar mau in een perceel aan .e Pri.ns Hendrikkade, waar haar man W J. S. aan Jen arbeid was, met een scherp mes een steek in dei linkerbovenarm gegeven De armslagador was geheel doorgesneden. De man is tengevolge van verbloeding overleden. Het O. M. eischte 3 jaar gev. straf met aftrek van 4 maanden preventieve hechte- Onbevoegd uitoefenen geneeskunde. De magnetiseur J. F v d. P. uit Am sterdam, die in de laatst© maanden ver schillende keeren door don kantonrechter to Allernaar was veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, kwam van drie dezer vonnissen in iiooger beroep. Deze zaken zijn nu behandeld voor de rechtbank aldaar. De eerste zaak betrof het behandelen van raej. C. Valkering te Dimmen voor een geval van rheumatiok. Jlij had haar daar van genezen en ook bevrijd van oor- en keelpijn, waarvoor hij 2 per visite had gevorderd. Verdachte bekende; hij beoefent reeds 7 jaar de magnetiseurspractijk. Het O.M. eischte ƒ30 of 30 dagen (de kantonrechter had geen straf opgelegd). De tweede zaak betrof e>en behandeling van mej. M. Houtenbos, eveneens te Lim- men, die had geleden aan zenuwhoofdpijn en daarvoor geen genezing had Hunnen vin den bij den plaatselijken dokter. Eisch 30 of 30 dagen. De derde zaak betrof een behandeling van den groenlenhandelaar Admiraal, die aan jicht en een wond aan een been leed en, omdat de dokter te f.immcn hem niei. vlug genoeg kon genezen, de hulp van ver dachte inriep. Dezo behandelde den man met venkel en tamarinde, echter niet met het gewenschte gevolg. Toen ten laatste dr. van Oppen opnieuw werd geroepen, had de patiënt een ïnfec'le aan het been en vermoedelijk tengevolge daarvan is hij niet lang daarna overleden. Verd. erkende medicijnen voor inwendig gebruik te hebben voorgeschreven, waar mee hij zeer zeker de wet overtrad. De officier van justitie meende, dat het optreden van menst hen van het slag al- de verdachte funeste gevolgen kan heb ben, zooals hier bewezen werd, en eischte dt hoogste straf voor dergelijk feit, zijnde ƒ300 subs. 300 dagen hechtenis. De kanton rechter had 200 boete geëischt. De verdediger, mr. Rits uit Amsterdam, zei, alleen hulp te willen verleenen aan verd. in gevallen, waarbij hij de genees kunde buiten zijn oractijk als magnetiseur houdt. Pleiter meende, dat een magnetiseur meermalen een patiënt kan genezen, waa. de gewone geneesheer zou falen. Vast staat wel, dat verd. in vele gevallen genezing bewerkstelligde. Na nog gewezen te hebben op de brochure van mr. van Holthen to. Echten over het magnetisme als genees kracht, vroeg pleiter voor beide eerste za ken bevestiging van het vrijsprekende von nis van den kantonrechter en voorts in de derde zaak verlaging van de door dezen opgelegde straf. „N. B. Crt." KATWIJK. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer Mar. v. d. Berg, is benoemd tot ge meenteveldwachter te Noordwijkerhout, standplaats „de Zilk". Nieuwe rr.otorspuit. Naar we verne men, iigt het in de bedoeling van B. en W. spoed g een voorstel aan den Baad te doen tot aankoop eener motorbrandspuit, spe ciaal voor Katwijk a. d. Rijn doch die bij groote branden ook te Katwijk aan Zee dienst zou moeben doen. Door deze aan koop zou een flinke bezuiniging worden verkregen, wat betreft het aantal bedïe- ningsmanschappen. De capaciteit van de handspuit is voor den tegenwoordigen tijd veel te gering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ontwikkelingsavond. Gisterenavond hield de Kath. Kring haar eerste ontwik kelingsavond voor de leden en hunne dames in het Paroch'ehuis. De pastoor gaf een lezing met lichtbeelden met als onderwerp „Pompei De opkomst was prachtig. Bijna alle leden waren met hunne dames present en volgden den geheelen avond met span ning en groote aandacht hetgeen te zien en te hooren werd gegeven. Het kan niet anders of dergelijke avonden zullen bij de leden inslaan en niet-leden spoedig het lidmaatschap aantrekkelijk maken. Na de lezing deelde de voorzitter, do heer L. v. Paridon, de plannen van het bestuur mede ten opzichte van het to houden St. Nico- laasfeest. Hierna werd de bijeenkomst met gebed gesloten. WOUBRUGGE. Belangrijke verlaging bruggeld. In de verordening op de heffing voor de pasasge over de brug, liggende over de Wondwa- t-ering is een belangrijke wijziging geko men n.l. een verlaging van bruggeld. De voornaamste zijn wel de motorrijtuigen van 70 cent. retour thans 30 cent en van land bouwwerktuigen van 10 op 5 cent. Geboren: Johan Frederik z. van J. E. Boddens Hosang en T. J. W. van Dis- hceck. Overleden: W. van Diggele wed. L. van Dorp, 65 j. WARMOND. Harze. De R. K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze" alhier 'hield eea al- gemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer F. F. Slager. Nadat deze de bijeenkomst op d© ge bruikelijke wijze had geopend, heette hij de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat velen aan de oproeping, ter vergadering te komen, had den gevolg gegeven. Inzonder riep hij een woord van welkom toe aan den Geestelij ken Adviseur der verecniging den zeereerw heer Pastoor. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorgele zen en onveranderd vastgesteld. De Voorzit:er deelde mede, dat aan den Raad der Gemeente een adres was gezon den, houdende verzoek de installatie van het nieuwe Raadhuis zoo mogelijk op te dragen aan Warmondsche ingezetenen die hiervoor in aanmerking kunnen ko men. Spr. hoogte dat dit adres evenveel succes zal hebben, als dat betreffende de verbouwing van het Raadhuis, in welk adres verzocht was deze verbouwing op te dargen aan een Warmonder, hetgeen is geschied en waarvoor spreker den Raad dank bracht. Door den heer C. M. van Stijn Sr. werd verslag uitgebracht van de vergadering van den Centralen Raad welke vergade ring door hem als afgevaardigde van War mond was bijgewoond. Uitvoerig lichtte spreker het hier behandelde toe en teen hij aan het eind van zijn verslag was ge komen werd hem door den Voorzitter har telijk dank gebracht voor de wijze waarop hij zich van zijn taak gekweten had. De Voorz. deelde verder mede dat- door de Besturen van de in deze Gemeente be staande R. K. organisaties een vergadering was gehouden ter bespreking van een'Paus avond, ter gelegenheid van het gouden Priesterfeest van Zijne Heiligheid. Een voorloopig schema, a'dus spreker, is daar samengesteld. Behoudens de medewerking van de muziekvereeniging „St. Matthias", zal ook een spreker worden uitgenoodigd en het ligt in de bedoeling hiervoor te vragen Pater de Greeve S J Het belooft dus een buitengewone mocie avond te wor den, maar de schaduwzijde vrn zulk een avond is, aldus spreker, dat hieraan nog al wat kosten verbonden zijn. Spreker zou daarom willen voorstelelen uit de kas der Hanze een bedrag beschikbaar te stellen als bijdrage in deze kosten. Alle leden ga ven blijk met dit mooie doel te sympathï- seeren, zocdat met algemeene stemmen werd besloten een bijdrage te verleenen. Thans aldus de Voorz., zijn zij gekomen aan een zeer belangrijk punt van de agen da, nl.Bespreking propaganda actie. Heb ik, aldus spreker, zoo straks uit het ver slag van den heer C. M. van Stijn Sr. goed vernomen, dat in Wassenaar de mid denstanders voor 100 pet. georganiseerd zijn, dan boeten wij aannemen, dat wij hier in Warmond op dit gebied nog heel wat kunnen doen. In de eerste plaats moet ieder voor zich zooveel mogelijk propagan da maken, dat is een zeer voorname fac tor en dikwijls het meest doeltreffend. Be treffende deze aangelegenheid heeft het Bestuur zich in verbinding gesteld met het Hoofdbestuur met als gevolg dat een lid van dit, Bestuur zich bereid verklaart heeft naar Warmond te komen om te trachten door huisbezoek het ledental der vereeni- ging te vermeerderen. De heer Beugelsdijk zal als bestuurslid genoemd Hoofdbestuurs lid bij de diverse middenstanders introdu- ceeren. De Voorzitter zou den heer Van Stijn willen verzoeken ook zijn medewer king te willen verleenen door eveneens bij deze bezoeken tegenwoordig te zijn, iets. waartoe de heer Van Stijn zich gaarne bereid verklaarde wat hem een applaus der vergadering bezorgde. Bij de bespreking van een te geven ge- zelligen avond bleek, dat de leden hier tegenover niet onsympathiek stonden en werd met algemeene stemmen besloten ook dit jaar weer een dergelijken avond te organiseesen; de verdere uitwerking hier van overlatende aan het Eestuur, terwijl het Bestuur tevens machtiging werd ver leend hiervoor een bedrag uit de kas be schikbaar te stellen. De gebruikelijke rondvraag bracht het Iidv. d. Horst in actie. Al'ereerst zou spr. willen zien, dat vanwege de Hanze pogin gen in het werk werden gesteld, om te komen tot een verplichte winkelsluiting. Reeds meerdere malen, aldus spr„ heb ik hierop aangedrongen doch steeds zonder succes. Na eenige discussie werd besloten deze aangelegenheid op de agenda van de eerstvolgende vergadering te plaatsen. Dan zou het lid van der Horst gaarne zien dat hier een verordening tot stand kwam, waarin verboden werd, honden, hetzij met hetzij zonder geleide, te laten losloopen. Toegezegd wordt deze aangelegenheid in de Bestuursvergadering nog eens nader onder het oog te zion. Verder kon de heer Van der Horst zich niet vereenigen met de toepassing van het Heilsbesluit, volgens welk besluit het aan boeren verboden is. melk aan derden te leveren, behoudens een to dezer zake vastgesteld minimum. Aan dit verbod wordt in het geheel niet de hand gehouden en spreker zou willen verzoeken, hiertegen op een of andere wijze maatregelen te nemen. Na uitvoerige discussie werd besïo'en, dat, wanneer de heer Van der Horst een gedocumenteerde klacht bij het Bestuur in zou dienen, het Bestuur er voor zou zorgen, dat deze klacht, ter bevoegder plaatse werd gede poneerd, en, mocht dan inderdaad blijken dat een en ander juist was, dan zouden zeer zeker maatregelen genomen wor den om herh-ling te voor! men. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten en het traditio- neele „rolpens-rondje" besloot de a zeer geann:meerde bijeenkomst. INGEZONDEN MEDEDEELING. R1JNS0URG. Uitbreiding veilinggebouw „D'oemenlust". De veiiingvereeniging „Bloemenlust" hie'd een ledenvergadering In de zaal „Cen tral" van den heer J. J. Verbree. Opgeko men waren 8G leden. Na opening door den voorz., die hierbij herinnerde han de min der gcede uitkomsten van de teelt, vooral in het zomerseizoen, las de secr. de notu len. Vervolgens kwam aan de orde het be stuursvoorstel om het 12V?-jarig bestaan der verecniging eenigsz'ns feestelijk te her denken. Met het 12'k-jarig bestaan wordt bedeeld vanaf den tijd dat de verecniging de Koninklijke goedkeuring verkreeg. Na dat het bestuur dit voorstel had toegelicht vroegen verschillende leden hierover het woord. Sommige waren er voor om ook de dames in de feestvreugde te laten deepen, andere l'eten de dames liever thuis. Een kort schema werd gegeven van hetgeen het bestuur gedacht had in deze te deen. Een bedrag van 300 kon er voor uitge trokken worden. Na eenige bespreking- kwam het voorstel in stemming en werd aangenomen met 815. Het voorstel om de vrouwen mee te brengen werd verworpen. Dan had het bestuur een voorstel om de zaal te vevgrooten. In sommige tijden van het jaar was de ruimte volgens het bestuur te beperkt, voor koopers en verkoopers. De financiën waren geen beletsel. Op het ge bouw staat een schuld van f 10.500, boven dien is ea nog een flink batig sa1 do in kas. De verbouw of bijbouw zou ruim 8500 kesten. Enkele leden verschilden van mee ning met het bestuur en oordeelden dat nog wat wachten zekerder zou zijn. Men verwachtte in den aanstaanden winter min der bloemen dan andere jaren. Het bestuur merkte op dat de ruimte vooral in den zo mer nccdig is. Dat men b.v. een 3 of 4 jaar eerder n'et met dit voorstel was gekomen had z'n oorzaak in het feit dat teen de schuldenlast zwaarder was. Het bestuurs voorstel werd met groote meerderheid aan genomen. De voorzitter lichtte het voorstel nog tce. Aan het bestaande gebouw zal een lengte van 19 M. aangebouwd worden voornamelijk bestemd voor pakge'.egenheid ben dienste van koopers. Eén aparte ingang zal dit gedee'te neg krijgen benevens een ingang naar het oude gebouw. Voor de rondvraag gaven 6 persccen zich op. Tra ge n werden gesteld betreffende het aan schaffen van kistjes voor het aanvoeren van getrokken tulpen, over het maken van reclame door meerde: e berichten de vei ling betreffende, over het aanstellen van een persoon vcor net afgeven der b'ce- men, en meer vragen van huishoudelijken aard. Na het houden ecrer verloting van huishoude'ijke artikelen s'.cot de voorzit ter de vergadering. STOMPWIJIC. Toonoel. De fcooneelvereariging ,St. Tarcisius" jn samenwerking met het fan faregezelschap „Ju'liana" zal haar n-ajaars- uitvoeringen geven or> Woensdag 20 en Donderdag 21 November. Men heeft in stu die genomen het tooneeVe'„Offerande" en de klucht „Flips en Flaps". ALPHEN AAN DEN RIJN. Botsing. Langs den Steekte-rweg had gisteren een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De beide wagens kwamen uit dezelfde richting, doch teen de achterste auto wilde passeeren reed hij den anderen wagen aan, met het gevolg dat deze laat ste tegen een boom opreed en zwaar werd beschadigd. De beschadigde auto werd naar een garage ges'eept. Persoonlijke on gelukken vielen niet voor. In de roef gevallen. Gistermorgen in de vroegte had onze plaatsgenoot T. B. het ongeluk in een openstaande roef van een vaartuig te stappen. Eierdoor ver wondde hij zich zoodanig dat geneeskun dige hulp meest worden ingeroepen. Van het stuur afblijven. Aan onze plaatsgenoot den heer C. Boot is de be voegdheid ontzegd om gedurende den tijd van een half jaar metoren te besturen, in gaande 22 October jj. HAZERSW0UDE. Geboren: Keeltje d. van G. Peters en A. v. d. Bosch Aait. z. van M. v. d. Burgh en G. Aardoom Jan Lambertus z. van H. J. Kerkhoven en W. Schol ton. Overleden: J. Larcs 19 j. NIEUWKOOP. De clectriciteits-tentoonstelling. a's vervolg van het overweldigend suc ces heeft het gemeentebestuur besloten de e'eotriciteils-tentconstelling met een dag te verlengen, waardoor hedenavond in Let Patronaatsgebouw eveneens een de monstratie wordt gegeven, met bovendien nog een afzonderlijke attractie. De zaal was gisteravond overbezet en honderden konden geen toegang krijgen. NIEUWVEEN. Ondertrouwd Jaccbus Martines van Hovelingen 36 jaar en Margaretha Joanna van den Berg 32 jaar. ZWAMMERDAM Gevestigd: uit Bodegraven, A. E van Leeuwen, C. 113a uit Lopik, E. Ver steeg, echtgenoot© van A. E. van Leeu wen, C 113a uit Valkenburg. A. B. C. van Veisen, A 26 uit Bodegraven, G. Baars D 81 uit Beckuni, Duitschlan d, S. Schnit- ker, C. 49 uit Bodegraven W. C. Pijn- acker en gezin, B. 33a uit Den Helder, J. W. Rusting, echtgenoot© van L. Zwaan, A. 148c. V ertrokken: naar 's-Gravenhage, Scheveningen, vVassenaarschest.i aat. 144, C. Koper en gezin, A 106 naar Bodegraven Oud-Bodegraven, J. A. Jacoït en gezin, C 54 naar Bodegraven, O.E. 12, P. Vlas veld, C. 138 naar Bodegraven, Noord zijde 91, J. Goudhuil, B. 69 naar Helle- voets-luis, Oostkade D. 25a, C A. Kok, D. 30 naar Schiedam, van L» euwenhoe'-- straafc 24b, M. C. L. van der Nagel en ge zin, B. 4 naar Bodegraven Buitenkerk, in een woonwagen, J. Schouten en gezin, C. 110 naar Itteren, Juliana kanaal, G Vink, B. 89 naar Reeuwijk K. van Ma?- nen en gezin, D. 64 naar Moercapelle, J. Langeveld, A. 132 naar Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen, Hooge dijk, J van dér Veen, B. 76 naar Bodegraven, Julianvstraat 9, H. W. van der Vis en ge zin, B. 16 naar Boaegraven, Willem straat, C. Wolswijk en gezin. 110 naar Bodegraven, Wiilems raat. A. IJdo en gezin, C. 112 naar Reeuwijk, Tempel 145a, P. Dekker en gezin, D 69 naar Eechum, Duitschland, E. Schiher, C. 49. VJetenrclianaeli °ke EericLtei» DE DU ITSCHE GROENLAND EXPEDITIE TERUG. De Be lijn-sche correspondent van de M&b. meldt: Professor Wegener is de profeet van de verschuiving der 'ken tin-er. ton. Ten einde zijn theorieën op dit gebied met nieuwe gegevens te schragen, ondernam hij eenige maanden geleden, en in gezelschap van een drietal geleerden, een tocht naar de barre ijswoestijnen van Groenland. Van deze reis is hij in den loop der week terug gekeerd en over de resultaten ervan hield hij vorige week een causerie in het Geo grafisch Instituut, waaraan wij het vol gende ontleer.en: In s^chts zeer korten tijd werd een af stand van 3800 K.M. per motorboot en 850 K.M. met hand- en 'hondensleeën afgelegd. Dit succes is aan de goede uitrusting te danken. Wegener had b.v. sleeën uitge vonden, die maar 41/, K.G. wegen en met bepakking 50. Liet het terrein het ma- noeu'-reeren er mee niet toe, dan belette niets de gevaarten op den rug te nemen en verder te wandelen. Op die manier slaagde men er in tien reusachtige gletsche.s te meten en tot grocte verbazing van de eskimo's ook den Umanrk te bestijr-n. Het gebied rond dezen berg vormde het hoofdzakc'ijke on derzoekingsterrein der expeditie, mai drong ook dieper het land in en ook den Jakobshorner ifsstroom. Greenland ziet er momenteel zoo J veer uit als weleer Europa, toen hetl tische gebied zich veel verder naar 1 den uiistrekte en ook de Lage lan de Zee voor zooverre ze bestond? met eeuwig ijs en sneeuw bedekt In Groenland zijn dus vele gegeven vinden omtrent de wijze, waarop bet i naamste deel van Europa langzamer': gevormd werd. Professor Wagener ze ijverig verzameld, en als zo uitgeni zijn zal hij stellig niet nalaten ze we: kundig te maken. Voorloopig heeft hij vastgesteld, dat ijs in de binnenlanden van Groenland enorme dikte van rond 1200 M. haalt, de daarvoor noodige metingen te verr ten werden groc-te hoeveelheden dynai meegesleept. Hiervan liet. men porties soms 3 K.G. tegelijkertijd springen. mografen registreerden den daardoor stanen schok en Hieruit becijferde dan weer de dikte der ijskorst. Vol den prof. is bet niet uitgesloten dat i zienlijke deelen van Centraal Groenl beneden den zeespiegel liggen en dat tot 500 M. hooge bergen, die men erin debt meent te hebben, uit louter staan. Smelfcproeven, die overigens niet afgesloten zijn, wezen uit, dat gletsoher verplaatsing in Groenland maal sneller is dan in de Alpen. Uitgesproken: F. Somers, chauffeur, L i s s e. Cur. F. J. Gerritsen, Haarlem. D. J. Zoet, scheepsmaker, Haarh m e r m e e r. Cut. mr. G. E. Melle Haarlem. Opgeheven: W. H. van Rooyen, Woerden. Vraag: Ik heb een grijzen bontkn welke eenigszins vet en vuil is gewon Gaarne zou ik weten, hoe ik die schoon krijg? Antwoord Maak een papje zemelen en te tra (bij den drogist verb baar en wrijf de bontkraag daara plaatselijk in, tot de plek droog is. Vraag: Worden er cursussen I den tot opleiding van notaris-klerk? Antwoord: Wij meenen, dat er Rotterdam een NoLariaatsschool best Wend u schriftelijk tot de directie di van. Vraag: Hoe moet men een konijr vel bereiden tot een bontvel? Antwoord Wij hebben al meen malen het vrij lange antwoord op vraag gegeven, het laatst nog in ons i mor van 12 October. U doet het best maar bij onze administratie te vervoeg Vraag: Kunt u zeggen, prospectie kan aanvragen voor de Tere* ging van Leeraren en L. I. T. E. H. Antwoord Wend u met het ee: verzoek tot den heer dr. B. Keule rector aan het Gymnasium te Amersfo Voor het prospectus van L. I. T. E. H. 1 U zich o.m. vervoegen bij dr. F. Levitii Ruysdselstraat 61, voorzitter en Wissenburg, Nic. Mresstraat 96, secret der Ver., beiden te Amsterdam. Vraag: Kunt u mij een adres opgei waar ik kosteloos veevoeder kan laten derzoeken? Antwoord: Indien u bedeelt wcon de analyse van veevoeder te I onderzoeken kunt u zich het beste we: tot de Landbouwhoogeschool te Wage: gen. Of zulks kosteloos geschiedt dor we echter niet zeggen; we vermoe van ja. Indien n veevoeder wilt laten onden ken op vermoeden van giflige bestand: len kunt u zich het best wenden tot Rijksseruminrichting te Rotterdam. Vraag: Kunt u mii een vertroS adres geven, waar ik bet goedkoopst soliedst oen schriftelijken cursus nen volgen in Fransch, Duitsch, en Boekhouden (kantoer) en waar ik ten een diploma kan behalen? Antwoord: Op dergelijke vttj kunnen wij in de «.ourant geen antffG geven. Herhaaldelijk komen er ook in blad advertenties voor van instelling^ privé-personen, die end er' ijs, als dot verlangd, geven. U moet maar eens j de advertenties nalezen. Over de al ol soliedheid kunnen wij u trouwens toch i inlichtingen geven. U duet het best maar te onderzoeken. Vraag: Hoe kan m6n een imit peau de suède regenmantel die door! hangen stijf is geworden, weer soepel ken? Antwoord: Indien het leer is, tb bij den winkelier waar de regenjas kocht is. Indien stof, dan probeeren door 1 schen de stof weer soepel te maken.!' kere kleuren in houtzeep. Lichte 1 in huishoudzeep, b v. Sunlight. Vraag: Hoe meet ik een raiWSi 'aat, die door gem besmeurd is, w# e-en toestand krijgen? Antwoord: Met goed warm 'niet te heet) kunt u de gom oplossen' er de plaat te beschadigen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8