,E NATflflRLUKE Wi 1 PA/VORM VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 1 Hollywood Haarlemmerstraat 143 UIT DE OMGEVING INGEZONDEN MEDEDEELING. Model moderne veloursstoffen en chique fiauschdes- sins. Het allernieuwste uit de beste Engelsche fabrieken in 'TiQ 34 dessins. 36.- 39.- 45.- tot 85.- ""ÜUIULIUlllllillllIlllL. ^ïiiiiiiiiuiiiuiiJiiiiiiiiiuiuiiiiitiiiiiiJüiLiiiiiiiiuiitiitiiiiiiiüiJuiiiiijpiiiiiiiimmuiiiiümiiiiLuuiiiiiLuiiiiutiiuiiiiiiiiitiiiiüiiiiiuiiiiiiüimiiiJiaiiiiiA' NQORDWSJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Debat over den werklozen steun. Vergadering van Donderdagmiddag. Te genwoordig alle raadsleden. Voorzitter: de burgemeester. De voorz. opent de vergadering met ge bed. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en onveranderd gearresteerd. De voorz. stelt thans aan de orde: I. In gekomen stukken. Goedkeuring van Gede puteerde Staten van het raadsbesluit tot verkoop van pl.in. 580 M2. grond aan M. W. van Noort voor 5 per M2. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten van de wijziging der begrooting 1929. 'Besluit van Gedeputeerde Staten waar bij het raadsbesluit van 5 Maart 1929, hou dende medewerking als bedoeld in de artt. 72 en volgende der Lageronderwijswet tot verbouw der bijzondere lagere scholen, ge naamd Sint Josephscholen aldaar, wordt gehandhaafd en het daartegen door Da. P. Hofstede te Noordwijkerhout ingesteld beroep ongegrond wordt •verklaard. Verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie „Zuid-Holland West"' om een subsidie van 25. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Adres van A. J. Wijnekus, oud secreta ris, om hem het resteerende bedrag van 1000 der 10.000 hem destijds bij raads besluit toegekend ineens en zonder kosten uit te keeren. De voorz. zegt, dat tegen inwilliging van het verzoek op zichzelf bij B. en W. niet zooveel bezwaren bestaan, doch dat B. en W. gezien de insinuaties in het adres vervat niet anders kunnen doen dan den Raad adviseeren, om het verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. Dienovereenkomstig wordt bij acclama tie besloten. Adres van den R. K. Middenstandsbond om in de Politieverordening een bepaling op te nemen, krachtens dewelke het aan vreemde kooplieden verboden is hunne waren in de gemeente te koop aan te bieden, zonder speciale vergunning van Burgemeester en Wethouders, terwijl voor elke vergunning een vergoeding van 1 tot 5 verschuldigd zoude zijn. De voorz. zegt, dat B. en W. zich kun nen voorstellen, dat dergelijke bepaling in 't belang is van den R. K. Middenstand. Het legt echter niet op den weg der ge meente om eenzijdig de belangen van een bepaalden stand te behartigen ten koste van een anderen stand i.e. de koopers. In de politieverordening is een verbod op genomen tegen het venten met kleine kra merswaren zonder vergunning van B. en W., voor welke vergunning 0.50 leges is verschuldigd. B. en W. meenen niet ver der te kunnen gaan en stellen den Raad dan ook voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dienovereenkomstig wordt bij acclamatie besolten. De gemeenterekening, dienst 1928 en de rekening van het grondbedrijf dienst 1928 worden aan den Raad ter voorloopige vaststelling aangeboden. De voorz. stelt voor om, zooals andere jaren, een commissie van drie leden te benoemen om de rekeningen na te zien. Bij eerste stemming worden daartoe be noemd de heeren Jhr. J. Gevers en C. v. d. Klauw, bij 2e stemming de heer Jac. Geerlings. Alle drie benoemden verklaren de be noeming te aanvaarden. Aangeboden worden de begrooting 1930 en de begrooting van het grondbedrijf 1930. De voorz. merkt op, dat deze begrootin gen gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage zullen worden gelegd. Daarna zullen de begrootingen in een openbare vergadering worden behandeld. Aan de oa-de is thans het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener regeling van werkeloozen in de gemeente Noordwij kerhout, benevens het adres van de voor zitters en secretarissen van den R. K. en den Christelijkcn Landarbeidersbond, waar in verzocht wordt den komenden winter aan de georganiseerde arbeiders wederom werk te verschaffen, deze werkverschaf fing op 2 December te doen ingaan en dit jaar wederom eene commissie in het leven te roepen, zooals in vorige jaren gebrui kelijk was. De voorz. zegt, wat het adres aangaat het volgende te willen opmerken. Er kan geen sprake van zijn, dat de werkverschaf fing reeds op 2 December zou beginnen. Daardoor zouden de lósse arbeiders een voorsprong krijgen op de vaste, die niet gemotiveerd is. Yoor het overige begrijpt spreker het adres aan den Raad niet goed. Het is toch algemeen bekend, dat er geen sprake van is, dat dezen winter de werk verschaffing niet zou doorgaan en even min dat B. en W. de medewerking niet zouden inroepen van de commissies uit de organisaties, met wie zij jaren met vrucht hebben samengewerkt. Die commissies- zijn zoo met de werkverschaffing vereenzelvigd, dat B. en W. ze niet meer zouden kunnen missen. De heer C. v. d. Klauw zegt, dat het ver zoekschrift zijn oorzaak vindt in de booze geruchten, die er gegaan zijn. De voorz. meent, dat er geen aanleiding is voor booze geruchten, en dat hij wel eens eens zou willen weten wat die boo-ze ge ruchten z-ooal inhielden. De heer C. v. d. Klauw zegt, dat hij die booze geruchten beves'.-d vindt in de re geling die B. en W. hier den Raad ter vaststelling anabieden. Dit is een bureau cratische regeling, die allesbehalve in het belang van de werknemers is. Ook de heer Passchier kant zich tegen de voorgedragen regeling. De heer A. H, van Noort protsteert hef tig tegen het ontwerp, dat B. en W. thans den Raad aanbieden. De werkverschaffing, zooals die hier werd toegepast was goed en iedereen was tevreden. Spreker vindt het heelemaal niet noodig, dat de Raad een regeling vaststelt, als de werkverschaf fing in handen is van B. en-W., die het advies inwinnen van de commissie, dan is die in goede handen en kan de Raad er veilig buiten blijven. De voorz. zegt, dat, toen hij door den burgemeester van Hillegom werd uitge- noodigd om deel te nemen aan een oonfe- rentie met de burgemeesters van Hillegom, Voorhout, Sassenheim en Noordwijk en den wethouder der gemeente Lisse, ten einde tot meer eenvoudigheid te komen bij de werkverschaffing, hij zich tegen dat ge meenschappelijk overleg niet heeft willen verzetten. In de eerste ter zake door hem bijgewoonde vergadering, die te Voorhout werd gehouden, heeft spreker verklaard, dat hij wel tot een gemeenschappelijke regeling wilde medewerken, die de alge- meene normen van werkverschaffing in hield, doch, dat hij voornemens was de be treffende regeling door den Raad te doen vaststellen, en deze meer als een hand leiding; voor B. en W. zou beschouwen. Spreker is daar nader op terug gekomen uit reverentie jegens den Raad. Er wordt nu op spreker critiek uitgeoefend, omdat hij den Raad een regeling ter vaststel ling aanbiedt, doch, als B. en W. dit niet hadden gedaan, dan zou waarschijnlijk den wind uit den anderen hoek gekomen zijn en zouden B. en W. als despoten aangemerkt zijn, omdat zij alles zelfstandig zonder dón Raad. wilden regelen. De heer A. ,H. van Noort: „U hadt de regeling niet in den Raad behoeven te brengen. U zoudt ter zake van ons geen last gehad hebben". De voorz. zegt, dat hij met meer raads leden rekening heeft te houden dan met den heer A. H. van Noort en de zijnen. Er ontspint zich thans een wijdloo-pen- de discussie over den norm van 27 per week die in de regeling is vervat. De voorz. zegt, dat deze norm goed is. Het ligt niet op den weg der gemeente om door de werkverschaffing den lossen arbeider een voorsprong te geven op de vaste. En het gemiddeld loon der vaste ar beiders is over 't algemeen niet meer dan ruim 27 per week. De heer C. v. d. Klauw zegt, dat het niet de schuld is der arbeiders, dat zij 's winters los zijn, maar de schuld van de patroons. De heeren A. H. van Noort en J. Pas schier beweren, dat de vaste arbeiders ge middeld met aardappelland enz. wel 30 in de week maken; niet bij de keuterpa- troons, zegt de heer A. H. van Noort, maar bij de flinke patroons. De voorz. zegt, dat bij omtrent dezen norm geen verder dispuut kan toelaten. Die is eenmaal vastgesteld en spreker kan niet toestaan, dat daar verandering in wordt gebracht. Er wordt echter in deze vergadering door hen, die meen-en geroe pen te zijn hier de arbeidersbelangen te verdedigen, aan dezen norm te veel waar de gehecht. Spreker heeft uitdrukkelijk voorbehouden, dat B. en W. van den norm kunnen afwijken, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Spreket her haald, wat hij reeds in den aanvang der behandeling zeide, dat door deze regeling in de werkverschaffing te Noordwijker hout geen verandering wordt ge-bracht. Spreker had gemeend, dat aan B. en W. in deze materie ook van de vertegenwoor digers der arbeiders eer een woord van lof dan een verwijt toekwam. De bezwaren tegen den norm zijn opgeschroefd en zul len in de praktijk blijken niet veel bezwa ren op te leveren. De bezwaren hiertegen schakelt spreker uit. Overigens bevat de regeling elementen, die de vertegenwoor digers der georganiseerde arbeiders moe ten toejuichen. O.a. dat te Voorhout, Sas senheim en Lisse, waar dit tot heden niet het geval was, voortaan praktisch alleen georganiseerden zullen worden te werk ge steld. De heer C. v. d. Klauw ex-kent dit, doch blijft zich tegen de regeling verzetten, omdat hij zich met don noi-ru niet kan vereenigen. De heer A. H. van Noort zou zich met de regeling nog wel kunnen vereenjgen, als het niet een gemeenschappelijk accoord tusschen de diverse gemeenten was. Do om liggende gerneeixten aldus spreker zcoals Hillegom met zijn 700 werkloozen en Noordwijk met zijn visschers moeten de koorden wel wat scherp inhalen, maar Noordwijkerhout kan best wat ruimer zijn. Als het weer een beetje wil medewerken, zullen er dezen winter niet meer werkloo zen zijn dan een stuk of wat trouwe klan ten, want de menschen trachten hier zich zelve te redden voor zij bij de gemeente om werk aankomen. De voorz. antwoordt, dat B. en W. om trent de toepassing der verordening niet aan de omliggende gemeenten doch aan den Raad dezer gemeente verantwoording schuldig zijn. Als spreker verklaart, dat door de regeling in de werkverschaffing alhier zeer weinig verandering zal worden aangebracht, kan men deswege gerust zijn. Overigens werkt de verordening slechts voor een jaar en men krijgt gelegenheid haar in dien tijd aan de praktijk te toetsen. Wethouders Oostdam begrijpt niet, waar de opposanten zich druk over maken. De tijd zal leeren, dat de regeling bevredi gend werkt. De voorz. zal thans de regeling in stem ming brengen. Deze wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de heenen A. H. van Noort, C. v. d. Klauw en J. Passchier. Bij raadsbesluit van 26 April 1929 is van de heeren R. en M. van Dijk een perceel houtwal groot 650 M2. gekocht voor 450. De heer R. van Dijk participeerde hierin voor 3/4, de heer M. v. Dijk voor 1/4. Voor het gedeelte van den heer M- van Dijk moet echter-de kantonrechter toestemming geven en deze wil deze toestemming slechts geven als overeenkomstig het deswege uitgebracht advies het aandeel van den heer M. van Dijk naar 600 wordt bere kend. De heer Huwaard van Dijk heeft verklaart zijn woord gestand te zullen doen en voor zich met den oorspronkelij- ken koopprijs genoegen te blijven nemen. B. eix W. stellen daarom voor den koopprijs met 37.50 voor den heer M. van Dijk te verhoogen. Om dezelfde reden stellen B. en W. voor de koopprijs voor 12 M2. van den heer M. van Dijk op het terrein van het in a-anbouw zijnd gemeentehuis met 1.per M2. te verhoogen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt bij acclamatie besloten. B. en W. dragen thans voor een tweeïal aanvullingen der Algeme-ene Politieveror dening. Op de eerste plaats een aanvulling aan gebracht op verzoek der Algemeene Ver- ©eniging voor Bloembollencultuur betref fende verbod tot het teelen van aardappo- 1-sii, die aan de wratziekte in bedenkelijke mate onderhevig zijn als Bravo's, Kam pioen, de Wet en Bintje. Op de tweede plaats een aanvulling, krachtens dewelke het verboden is, zonder toestemming van Burgemeester en Wet houders publieke hoqtverkoopingen te houden. Het motief der eerste aanvulling is be kend. Weliswaar ontmoet zij bezwaar bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, doch er is reden, dat de Kroon haar even als Gedeputeerde Staten van NoordJEIól- land, zal sanctionneeren. Wat de tweede aanvulling aangaat, B. en W. zijn er toegekomen deze voor te stel len, omdat het hun is gebleken, dat het •herhaalde malen is voorgekomen, dat oud sloophout uit de stad, dat niet vrij is van ongedierte, hier in 't publiek wordt ver kocht. De Gezondheidscommissie te Kat wijk juicht de voorgedragen bepaling zeer toe en zal bevorderen, dat zij ook in de overige gemeenten van haar ressort worde ingevoerd. De door B. en W. voorgedragen wijzi gingen worden bij acclamatie aanvaard. B. en W. stellen voor een klinkerbestra ting aan te brengen op den Dorpsring weg. De kosten daarvan worden geraamd op 2600. De heer A. H. van Noort kan zich daar mede vereenigen, mits ook de Zeestraat verder wordt bestraat. De heer Geerlings vindt deze bestrating- voer een weg, die weinig bereden wordt, onnoodig. De voorz. kan de voorwaarde van den heer A. H. v. Noort niet aanvaarden. Des- verlangd kan daarover bij de rondvraag worden gesproken. Den heer Geerlings merkt spreker op, dat de dorpsringweg wel niet veel wordt bereden, maar toch in het centrum van het dorp ligt. Het voorstel van B. en W. wordt daar na met 10 tegen 1 stem aangenomen. Te gen verklaarde zich de heer Geerlings. Bij de rondvraag merkt de heer A. H. v. Noort op, dat aan de eene zijde van de Kortenbachstraat kranen van de waterlei ding zijn aangebracht en niet aan de an dere zijde. Spreker vraagt wat hiervan de oorzaak is. Overigens merkt spreker op, dat wèl de waterleidingkranen aanwezig zijn, doch nog geen water wordt geleverd. De voorz. zegfc, dat de eigenaar der wo ningen, waar nog geen kranen zijn aan gebracht, door B. en W. is aangeschreven en reeds eieren voor zijn geld heeft geko zen. Dat komt dus in orde. Over de leve ring van water zaf spreker nader met den directeur van het Waterleidingbedrijf spre ken. De heer A. H. van Noort vraagt of er reeds eén agent van politie in De Zilk is benoemd. De voorz. beantwoordt die vraag beves tigend en deelt mede, dat is benoemd de heer A. v. d. Berg, agent van politie te Katwijk, die a.s. Maandag in functie zal treden. De heer A. H. van Noort vraagt of het B. en W. bekend is, dat het brandweerma teriaal, met name de brandslangen, niet in orde zijn. De voorz. antwoordt, dat B. en W. hier mede op de hoogte zijn en door hen maat regelen worden getroffen om hierin te voorzien. Waarna de openbare vei-gadering wordt gesloten. HILLEGOM. Verkoopirig boerderij en boüengrond. Donderdag had in hotel Sistermans de verkoop bij afslag plaats van de boeren hofstede „Elsbroek", groot 14.64.57 H.A. alhier, alsmede van bloembollenland en bouwterrein „Nabij" alhier, groot 5.15.52 H.A., eigenaar de heer J. K. van de Loo te Bermebroek onder notaris mr. J. A. de le Hayze te Heemstede. De uitslag was als volgt: Perc. 1 bouwterrein, groot 6.84 A. In hoogste bod gebracht op 3300, afge mijnd op 700 door J. Donselaar te Voge len zang, Perc. 2. Een bollenschuur met stellingen, paardenstal, wagenschuur, koe stal, hooitas en varkensschuur, grootte 11.18 A., in bod gebracht op 4100, ge mijnd op ƒ300 door A. L. Elfers, te Haar lem. Perc. 3. Een perceel bloembollenland groot 30.80 A, in bod gebracht op 275(B verhoogd met ƒ2500; afgemijnd op firn door A. L. Elfers te Haarlem. Perc. 4. eJ perceel bloembollenland, groot 53.46 A., ij hoogste bod gebracht op 3800, verhoog® met ƒ900, gemijnd op 4 door K. Velt huijs, Hillegom. Perc. 5. Een perceel bloembollenland, groot 17.10 A., in bod ge. bracht op 2000, afgemijnd op 200 dooi L. J. Schenk te Hillegom. Perc. 6. Een perceel idem, groot 8.84 A., in bod ge. bracht op 800, gemijnd op ƒ100 door L, J. Schenk te Hillegom. Perc. 7. Een per. ceel idem, groot 8.67 A., in bod gebracht op ƒ700, verhoogd met 200; niet gemijnd, Perc. S. E-en'perceel idem, groot 8.50 A., ia bod gebracht op./' 750, verhoogd met ƒ100; niet gemijnd. Perc. 9. Een perceel idem, groot 8.67 A., in bod gebracht óp 700, verhoogd met 150niet gemijnd. Perc, 10. Een perceel idem, groot 17.60 A., ia bod op 1600, verhoogd mei 150; niel gemijnd. Perc. Een perceel idem, grool 27.23 A., in bod gebracht op 1600, vet hoogd met 500niet gemijnd. Perc. 12, Een perc. idem, groot 29.60 A., in bod ge. gebracht op 1400, verhoogd met 750; gemijnd op ƒ30 door ge'brs. Suijkerland te Hillegom. Perc. 13. Een perceel idem, groot 26.40 A., in bod gebracht op 140(1 verhoogd met 600niet gemijnd. Perc. li Een percel idem, groot 29.60 A., in bod ge. bracht op 1700, verhoogd met 500; niet gemijnd. Perc. 15. Een perceel bloem- bollenland, groot 1.12.00 H.A., in bod ge bracht op 7000, verhoogd met 900niet gemijnd. Perc. 16. Een perceel weiland, groot 1.20.57 H.A., in bod gebracht op ƒ7100, verhoogd met ƒ900; niet gemijnd, Perc. 17. Een perceel idem, groot 85.50 A. in bod gebra>ht op ƒ3400, gemijnd op ƒ5 door O. Nieuwenhuizen te Lisse. Perc. 18, Een perceel idem, groot 88.80 A., in bod gebracht op 3100, gemijnd op 400 door J. B. Pel te Haarlem. Perceel 19. Een perceel idem, gx-oot 1.16.70 H.A., in bod ge zet op 3400, gemijnd op 300 door J, Uitendaal te Heemstede. Perceel 20. Een perceeil idem, groot 1.30.50 H.A., ingezet op ƒ24700; niet gemijnd. Perc. 22. Een perc. idom, groot 1.03.20 H.A., ingezet op 3600gemijnd op 300 door G. M. Hen driks te Haarlemmermeer. Perc. 23. Een perc. idem, groot 1.38.80 H;A., ingezet op 4700; niet gemijnd. Perc. 24. Een perc, idem, groot 1,21.50 H.A., ingezet op 4300; niet gemijnd. Perc. 25. Een perc. idem, groot 1.12.90 H.A„ ingezet op 4700niet gemijnd. Perc. 26. Een perc. idem, groot 1.05.80 H.A., ingezet op 3800niet ge mijnd. Perc. 27. Een perc. idem, grool 77.60 A., ingezet op 3100niet. gemijnd, Perc. 28. Een perc. idem, groot 91.20 A., ingezet op 4250niet gemijnd. Perc. 29, Een Perc. idem, groot 1.22.70 H.A., inge zet op 5000; niet gemijnd. Perc. 30. Dè boerderij „Elsbroek" met stalling, hooi. berging, wagenschuur en paardenstal; groot 30.17 A., ingezet op ƒ11950; niet ge mijnd. Combinatie 1. Perc. 1 en 2 in bod op S40Ó, afgemijnd door G. W. Vaags te Heemstede op 1600. Comb. 2. Perc. 5 en 6, in bod op 3100, gemijnd op 40 door C, van der Hulst te Hillegom. Combinatie 3, niet gemijnd. Comb. 4, niet gemijnd. Comb, 5, staande op ƒ7490 (perc. 5 t.m. 10), ge mijnd op 2200 door G. Vaags te Heem stede. Comb. 6, niet gemijnd. Oomb. 7, niet- gemijnd. Co-nib. 8, niet gemijnd. Comb. 9, niet gemijnd. Ccmb. 10, perc. 11 t.m. 14, in bod op 8480, gemijnd op 2200 door G. W. Vaags, Heemstede. Comb. 11, niet gemijnd. Comb. 1 tot en met 15 niei gemijnd. Comb. 16, perc. 17 en 18, staande op 6902, gemijnd op 1 door C. Nieu wenhuizen te Lisse. Comb. 17 t.m. 19 niet gemijnd. Ccmb. 20, perc. 23 t.m. 25, staan de op 13700, gemijnd op 80 door M. J. Zandbergen te Hillegom. Comb. 21, niet gemijnd. Comb. 22, perc. 26 en 27, staande op 6900, gemijnd op 650 door J. Uiten daal te Heemstede. Comb. 23, perc. 28 en 29 staande op 9250, gemijnd op 500 dooi J. H. de Hoog,, te Hoofddorp. Comb. perc. 26 t.m. 29, staande op 17300, ge mijnd door L. Onderwater te Lisse op ƒ90. Cob. 2& t.m. 27 niet gemijnd. Eindcombina- tie, staande op 123597 niet gemijnd. Alles werd opgehouden. Opgedragen. Aan den aannemer C. J. Janssen alhier is opgedragen het bouwen van een muur aan de zuidzijde der Van den Endelaan met bijkomende werken vooi rekening der gemeente, als laagste inschrij ver. Dc electrificatie der St.-Joseph-jon- gensschool aan de Brouwerlaan is opge dragen aan den heer L. Schoonderbed alhier, als laagste inschrijver. Het bouwen van een burgerwoonhui! aan de Van Meerbeekstraat voor rek» ning van den heer J. van der Kaden Lisse is opgedragen aan de firma- J. val den Bosch en Zn. alhier. Gouden bruiloft. Gisteren herda-cW het echtpaar C. van der Va 11cMedembii! aan de Brouwerlaan zijn gouden huwe lijksfeest. De bewoners der straat, haddel de vadcrlandsche driekleur te hunner e| allen uitgestoken. Des morgens werd hd feest kerkelijk gevierd, terwijl talrijk' persoonlijke -en schriftelijke gelukwenst aan de krasse, eenvoudige feesteling^ weiden gebracht. Des avonds bracht <1( Hill. Harmoniekapel een serenade. Personalia. Onze plaatsgenoot- heer A. F. W. Husemeier, werd gisteren door de rechtbank te Haarlem beëed$ als makelaar in .levend en geslacht vee. Denk om de fiets! Gisteren is zoo gced als nieuw heerenrijwiel, t-eb» hoorendc aan den heer J. Schrier, staaul' binnen het hek van diens woning aan Wiihelininalaan, omstreeks 10 uur avonds gestolen. De politie stelt cea derzoek in. Men zij gewaarschuwd-j

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6