1ste Jaargang VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 No. 6334 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND L ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling lacl r Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal -er, ico per postf 2.95 per kwartaal iev, Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- fai fbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij 'uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Rot Geïllustreerd Zondagsbjad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop f 0.50. nummer bestaat uit vier bladen ilinj Benoemingen en huichelarij. >eg 'gst een artikel van „De Maasbode" van ravond lezen we o.m. het volgende: „Er is in de lands- en stadspolitiek ,m ééu punt, waarvan het belang onmogo- rfP lijk kan worden overschat, en dat be treft de benoemingen. Nergens is dan ook de strijd feller. Op geen enkel ter- Tein kruipt de emancipatie der Kafcho- r» lieken moeizamer voort; iedere centi- j2 meter grond wordt ons hier betwist'" q in „De Volkskrant", ook van giste r- 0' id, wordt geconstateerd: ^Indien men ons in 't geheim op het stuk van benoemingen kan b e n a- d e e 1 e n, dan laat men het niet". i 10 het geheim. Maar óók in het open- 0lr, wat even benepen, maar toch min- 0. karakterloos is. Ma i het openbaar, tot op zekere hoogte, bij de schriftelijke behandeling der sbegrooting de opmerking gemaakt, er te veel katholieke burgemeester zijij 12 dat alléén in gemeenten met een ka- ieke meerderheid een katholieke bur- leester mag worden benoemd. 0, e Minister van Binnenlandsche Zaken, ieer Ruys de Beerenbrouck, heeft daar- dezer dagen geantwoord: „Bij het beoordeelen van de stel ling, dat teveel Roomsch-Kafcholiekcn tot burgemeester worden benoemd, wijst de Minister erop, dat, terwijl de Roomsch-Katholieken ruim een derde van de bevolking uitmaken, het aan tal roomsch-katholieke burgemeesters ongeveer dezelfde verhouding ver toont. Den eisch te stellen, dat slechts in gemeenten met een roomsch- kathclieke meerderheid een Roomsch- Katholiek tot burgemeester zou worden benoemd, ware onbillijk, indien men dezen zelfden maatregel niet aannam ten aanzien van de andere politieke partijen". r, )e leden van de Tweede Kamer, wien antwoord wordt gegeven, komen er ten- f Ij iste ruiterlijk voor uit, dat zij geen ka- f lieke burgemeesters willen, omdat Katholiek zijn. .noprecht om geen sterker uit- i, h kking te gebruiken is de houding i de „N. R. Crt.". Iet Rotterdamsche orgaan heeft het ƒ2 ide stok met „De Volkskrant". Vat is het geval? In het verreweg overwegend katholieke -!• ondissement Breda waren tot nu toe de S rechters er 5 Katholiek en 3 t-Kafcholiek. 3; Maar nu „dreigt" het gevaar, dat deze ding zal worden 6 tegen 2, want een niet-kath. vacature heeft de ihtbank een uitsluitend katholieke voor ga icht opgemaakt. inla! Houdt minister Donner zich aan die 11J| ordracht, dan wordt dus een Katholiek Mi i, G< )j 1 E pi0, Bat in het verre overwegend katholieke akant voortaan van de 8 rechters er niet )r 3 maar 2 liberaal zullen zijn, r de „N. R. Crt." voldoende aanleiding 1 alarm te maken en 'n campagne op raw te zetten tegen die aanmatigende itttolieken, die op het gebied van benoe men steeds driester en brutaler optrc- n. »Be Volkskrant" is het liberale orgaan die verwaten houding lastig gevallen. En nu beroept de „N. Rott. Crt." van «teravond zich, ter rechtvaardiging, Kardinaal v. Rossum. Is onze kwa- licatie „onoprecht" inderdaad niet veel moeten we eigenlijk niet spreken huichelarij? Het Rotterdamsche schrijft n.L: „Mogen wij, die slechts de belan gen van een goede rechtspraak hebben 'oorgestaan en de benoeming van een Boomsch-Katholiek volstrekt niet heb ben uitgesloten, indien deze zou blij ken daarvoor de papieren te bezitten, de redactie van „De Volkskrant" in verband met het hierboven door haar opgemerkte herinneren aan een oor deel van kardinaal van Rossum, uitge sproken tegenover oen redacteur van ®Be Maasbode" tijdens zijn laatste be- aan ons land? „Er is hier in Nederland", zoo zeide Zijne Eminentie, die wij citeeren uit het in „Het Centrum" van 21 Sep tember overgenomen verslag van het onderhoud, „nog heel wat te verrich ten. In het bijzonder op intellectueel gebied. Gelijk ik in Nijmegen heb ge- zegt, er zijn in de maatschappij nog veel plaatsen te vervullen, waarop wij naar onze sterkte, recht hebben, maar die wij niet kunnen vervullen omdat wij niet de geschikte man nen daarvoor hebben. Dit geldt op alle gebied". (Spa tieering van ons. - Red. „N.R.C."), „op stoffelijk, op medisch terrein en ook in de financieele wereld. Op al die ge bieden staan wij, Katholieken, nog niet op de hoogte, welke ons eigen lijk in het maatschappelijk leven toe komt". Zijne Eminentie heeft hier niet uit drukkelijk ook van de rechtspraak ge waagd, zooals hij ook menig ander ge bied niet met name heeft aangeduid, het journalistieke gebied b.v. ook niet. Maar hij zeide reeds vooraf, zooals men ziet, „dit geldt op alle gebied". Brave lieden toch die menschen van de „N. Rott. Crt."; ze willen graag overal Roomschen benoemd, als er maar bekwame candidaten waren. Maar die zijn er niet Kardinaal v. Rossum heeft 't zelf gezegd! Alsof met het feit, dat de Katholieken nog niet op alle terrein een voldoend aantal bekwame mannen hebben, om alle hun toekomende hoogere postsn te bezetten (wat als met den dag beter wordt!), kan gerechtvaardigd worden, dat er b.v. te Rotterdam van de 45 rechterlijke ambtenaren niet één Katholiek is! Alsof het de „N. R. Crt." niet te doen zou zijn, om te Breda geen katholieken rechter te benoemen, afgezien van be kwaamheid; tegen de bekwaamheid der voorgedragen katholieke candidaten kan, klaarblijkelijk, niets door het blad worden aangevoerd De liberale Rotterdamsche krant mis gunt den Katholieken een feitelijke gelijk berechtigdheid in het vervullen van open bare ambten dat is, onverbloemd ge zegd, gelijk het is! zooals zij haar con frater „De Maasbode" misgunt diens voor treffelijke journalistieke praestaties; van daar het insinueeren van een achterstand der Katholieken op journalistiek gebied! VAN HET VATICAAN HET VATICAAN EN DE VOLKERENBOND. Hot bezoek van den Secretaris van den Volkerenbond ten Vati- cane. De indrukken van den Paus en Sir Eric Drurrmond. Zal de H. Stoel tot den Volkeren bond toetreden? Over de ver-strekkende beteekenis der audiëntie van den Secretaris-generaal van den Volkerenbond, Sir Eric Drummond, bij den Paus, is tot nog toe noch van do zijde van het vaticaan, hetzij officieel of officieus, noch van den kant van Sir Eric Drummond zelf ook maar iets gepubli ceerd. Toch is het bekend dat hefc bezoek zoo wel bij den Paus als bij Sir Eric Drum mond een zeer goeden indruk heeft achter gelaten. Dit heeft Sir Eric Drummond offi cieel aan het Vaticaan laten weten, bij monde van den secretaris van het Brit- sche gezantschap 'bij den H. Stoel, Mr. Randall, die hem bij de audiëntie bege leid had. Ook de H. Vader en de Kardinaal Staats-secretaris zijn zeer tevreden over het verloop van het onderhoud met Sir Eric Drummond. Do Kardinaal-Staats-secretaris heeft den secretaris van den Volkerenbond tweemaal gesproken, op den dag van de audiëntie en daags daarna. Het onderhoiid met den H. Vader heeft ruim 40 minuten geduurd, waaruit blijkt, dat Z. H. de Paus aan dit bezoek groote beteekenis hechtte. Daags na deze gewichtige audiëntie was ik in de gelegenheid om Sir Eric Drum mond te spreken. Hij deelde mij mede, dat hij geweldig onder den indruk geko men was van de machtige persoonlijkheid van den H. Vader. Uit heel het voorkomen van den Paus sprak duidelijk zijn groote hoffelijkheid, zijn „usance du monde" en fijnheid van manieren. Sir Eric Drummond had gedacht dat hij den H. Vader zou aantreffen als iemand die geweldig gebukt gaat onder den ontzettend zwaren last, die op hem drukt als hoofd der Katholieke Kerk. Maar hij trof den Paus aan, frisch en gezond, terwijl uit ieder van diens woorden en bewegingen een zeldzame vastberadenheid en geesteskracht straalde. We moeten niet vergeten, dat Sir Eric Drummond in de organisatie van den Vol kenbond een plaats inneemt die de volle aandacht der Katholieken waard is, niet alleen vanwege de zwaarwichtige beteeke nis van zijn ambt, maar ook wijl hij zelf Katholiek is en door woord en daad open lijk voor zijn geloof uitkomt. Op zijn reis naar Rome, werd hij ver gezeld door do plaatsvervangende secre taris-generaal van den Volkenbond Pau- luoci de Babboli, die jarenlang kabinet chef van Mussolini is geweest en die ook zeer goed Katholiek is. Als zijn particu lier secretaresse heeft hij Vorstin Chris tina, Giustiniani aangesteld, een dame uit de hoogste Romeinsohe aristocratie, die tijdens het Pontificaat van Pius X jaren lang presidente geweest is van den ka tholieken Vrouwenbond in Italië. Wanneer men deze audiëntie in verband wil brengen met een eventueel toetreden van den H. Stoel tot den Volkenbond, dan is het voldoende om even in herin nering te brengen, dat het standpunt, dat het Vaticaan tegenover den Volkenbond inneemt, reeds vroeger duidelijk is uiteen gezet en reeds meerdere malen zoowel openlijk als in vertrouwelijke mededeeling juist is omschreven. De H. Stoel is geen lid van den Volkerenbond en zij heeft er ook geen belang bij om daarbij aan te sluiten. En ofschoon zij buiten den Vol kerenbond blijft, volgt zij tooh met belang stelling het werk van den Volkerenbond, waar dezo voortdurend den vrede en een dracht onder de volkeren tracht te bevor deren. Op het oogenbïïk is er geen enkele reden om deze houd in a te wijzigen of dit vraagstuk opnieuw ter sprake te brengen. Sir Eric Drummond was persoonlijk zeer ingenomen met de feitelijke verzoening tusschen den H. Stoel en Italië; maar ook dit feit brengt als zoodanig geen veran dering in de positie van den H. Stoel, dat zij aanleiding zou kunnen geven in de boven omschreven politiek van het Vati caan eenige wijziging te brengen. Het ver drag van Ka!eranen heeft in werkelijk heid geen enkele verandering gebracht in de positie van den H. Stoel. Deze blijft altijd een onafhankelijke grootmacht mot een zeer eigenaardig karakter, die met- geen enkele andere mogendheid te ver gelijken is, daar de werkzaamheden van den H. Stoel op een geheel ander terrein liggen, en hemelsbreed verschillen met de stoffelijke en tijdelijke belangen, die de gemeenschappelijke levensvoorwaarden van andere landen en volkeren ontmoeten. Voor het overige is het verdrag van Lateranen op zich zelf voldoende en be hoeft geen enkele uitwendige regeling om zijn kracht en werkzaamheid te verkrijgen. Men kan gerust zeggen, dat het bezoek van Sir Eric Drummond bij den Paus minstens genomen voor het oogenblik geen aanleiding geeft om daarin een aanwijzing te zien voor oen gewijzigde houding van den Heiligen Stoel tegenover den Volke renbond. BELGIE DE VLAAMSCHE KWESTIE. Doodstrijd van het kabinet. Gisterochtend is er een ministerraad gehouden ter bespreking van den latenten crisis-tcestand, welke omstreeks half tien aanving, en eerst kwart over één ten eindo liep. De ministers verklaarden na afloop, dat de toestand u'.terst critiek moet worden geacht, daar de standpunten van de katho lieke Vlamingen en de liberalen diame traal tegenover elkander blijven staan. De- bespreking droeg een zeer hoffelijk karak ter en 'het bleek wel, dat het verzet minder van de liberale ministers dan wel van een deel der liberale partij komt, die de vol ledige vernederlandsching van de Gentsche univers'teit- zonder verplichte Fransche cursussen afwijst. Een der katholieke Vlaamsche ministers zeide: Onze doods strijd is ingetreden, maar wij willen nog niet onm'ddellijk sterven. En een Waalsch liberaal lid der regeering verklaarde van zijn kant; Wij gaan naar de ontlbind'ng der regeering-Ja spar indien niet spoedig een reddende formule wordt gevonden. Per soonlijk dacht deze minister, dat zulks echter niet meer mogelijk is. DUITSCHLAND LAWAAI IN DEN BERLIJNSCHEN RAAD. Gisteren moest de zitting van den. Ber- lijnschen gemeenteraad opnieuw worden geschorst, zonder dat het tot een stemming over de motie van vertrouwen tegen opper burgemeester Böss is gekomen. Heb was de laatste zitting voor de ver kiezingen. Deze zitting was noodig gewor den, omdat in de vergadering van verleden week over do motie niet gestemd kon wor den. Nauwelijks had de vergadering drie kwartier geduurd, of zij moest wegens ont zaglijk lawaai worden gesloten. Eerst wer den verschillende moties voorgelezen en vervolgens oen debat over de agenda ge voerd, waarna het communistische gemeen teraadslid Lange weer aan het woord kwam. De sociaal-democraten verklaarden ech ter, dat zij Lange niet zouden laten spre ken, indien hij zijn belcedigende uitlatin gen van de vorige week niet- introk. Toen Lange zijn rede wilde voort-zetten, ontstond er oen groot lawaai en dreigde het weer tot een vechtpartij te komen, zoo dat de voorzitter de vergadering sloot, zonder dat oen stemming had plaats gehad. n INTERNATIONAAL NIEUWS DE INTERNATIONALE BANK Haar statuten. Het eergrsteren onderteekende statuut der Bank voor Internationale Betalingen is gisteren gepubliceerd. Het telt zestig artikelen. Het doel der Bank is: de samenwerking der centrale banken tot stand te brengen; voor hefc vergemakkelijken der internatio nale financieele operaties zorg te dragen; als trustee of lasthebber bij de afwikkeling der internationale betalingen op te treden. De bank moet de Duitsche schadevergoe- dingsprestaties onder haar hoede nemen en verdeelen, en de commercialiseering der annuïteiten verrichten. Het kapitaal der bank is op 500 mülioen Zwitsersche franken vastgesteld. De Raad van Beheer zal uit 12 directeuren der ze ven deelnemende landen en uit 9 directeu ren der overige landen bestaan. Daaraan worden bovendien nog een Duitsche en Fransche directeur toegevoegd. UTAUEN. OPHEFFING VAN DE DICTATUUR? Volgens berichten uit Kowno zou de Li- tausche regeering hebben besloten tot op heffing van de dictatuur en het herstel van het parlementaire stelsel. Een com missie, die de verkiezingen zal moeten voorbereiden, is reeds benoemd. FRANKRIJK. AFSCHAFING DER LEVENSMIDDELENBLOKKADE? Herriot noemt practische bezwaren. Herriot laat zich in de Ere Nouvelle uit over het plan van den president der Ver- eenigde Staten Hoover, tot afschaffing van de levensmiddelenblokkade in oor logstijd. Herriot constateert, dat de Fransche de mocraten zeker geen bezwaar zullen heb ben tegen ceri dergelijk plan, wanneer dit er toe zou bijdragen de volken in het voe ren van den oorlog te verhinderen. Doch dit is niet het geval, want alleen de inter-, pretatie van het woord „levensmiddelen" zou nocit eindigende onderhandelingen tot gevolg hebben, welke dan nog met een negatief resultaat zouden eindigen, want er zijn zeer veel levensmiddelen, die zoo wel voor voedsel als voor het fabriceeren van ammunitie gebruikt kunnen vorden. President Hoover meent het werkelijk eerlijk, doch Herriot gelooft, dac de lucht oorlog en het wegvoeren van gevangenen en gijselaars in den oorlog net zoo af schuwwekkend zijn als een blokkade, want ook daardoor worden onschuldige civiele personen getroffen. De oplossing van één enkel punt heeft geen nut. Men moet veel eer het geheele complex niet opgeloste vraagstukken behandelen. Voor het schep- peD van den duurzamen vrede moeten deze geregeld zijn. Bovendien is het de vraag of Engeland met de Amerikaansche wen- schen instemt, want reeds thans nemen de Engelsche bladen een afwijzende houding aan. Frankrijk verdedigt zeker niet de blokkade, doch staat op het standpunt, dat men, om baar af te schaffen, c_ ïvou- dig den oorlog zelf moet afschaffen. Dit is slechts mogelijk, wanneer men voor het pact van Kellogg een systeem van waarborgen vindt, dat de toepassing er van in alle gevallen verzekert. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. •i&i- Lawaai in den Berlijrtschen raad. Wordt de dictatuur in Litauen opgehe ven? Een groote slag in Honan. Een luchtlijn in de maak van Nederland naar Suriname. (Luchtv., 2do blad). CHINA. DE BURGEROORLOG. De gevechten in Honan. Volgens te New-York ontvangen berich ten zijn er in de provincie Honan opnieuw hevige gevechten tusschen regeeringstroe- pen en opstandelingen aan den gang, die zich tot een geweldigen slag schijnen te ontwikkelen. Berichten uit Hankow melden, dat daar duizenden gewonde nationalisten en gevan gen Koeomintgoen-aanhaDgers uit het strijdgebied zijn aangekomen. PALESTINA DE ONRUST IN PALESTINA. In Palestina is de stad Zafad Woens dag weer door Arabieren aangevallen. Reeds bij de laatste onlusten heeft deze stad, die in het Noordon van het 'and is gelegen, aan een aanval blootgesïaan. Bij de onlusten van Woensdag werd een soldaat gewond. Militaire versterkingen zijn vandaag naar Zafad vertrokken. Uit Haifa wordt gemeld, dat onder in vloedrijke Arabieren een beweging is oni staan, om een gematigde nationalistische partij te vormen, welke zal trachten me; de Joden tot overeenstemming op eco nomisch gebied Ie geraken. AFRIKA. DE ONRUST TE DURBAN. In de stad Durban heerscht een oorlogt- stemming. Den geheelen nacht hebben sterke afdeelingen politie in do open lucht gekampeerd, die vóór het aanbreken van den dag een cordon opstelden om de nederzettingen der inboorlingen in hefc gebied van de haven. Te middernacht drongen detectives in de nederzetting en gaven aan do inboorlingen bevel zich op te stellen en hun belastingpapieren te too- nen. De inval verliep over het algemeen rustig, maar een paar weerbarstige in boorlingen, die gearresteerd werden, ver wachten, samen met een paar belasting schuldigen, een incident toen «>en opge wonden arbeider den politic-commissau? De Vilmiers poogde aan te vallen. De aan valler werd geveld door een vuistslag van den commissaris onder de .rin. Een andere inboorling, gewapend met een bijl, stormde los op een Europeeschen detective, dooli werd onschadelijk gemaakt voor hij kwaad kon doen. De minister van Justitie, Pi row, was bij het tooneel aanwezig. De salarisregeling der onderwijzers. Blijkens het voorloopig verslag dor Tweede Kamer inzake hoc/dstuk VI (Ou derwijs, Kunsten en Wetenschappen) ach ten verscheidene leden de salarisregeling der onderwijzers die in '998 tot-stand ge komen is, geheel onvoldoende; zij drongen dan ook krachtig aan op het lot stand komen eener afdoende salarisregeling, die aan de gerechtvaardigde ischen tegemoet komen. Proeven mst locomotieven. Volgens „De Morgen" nemen de Nede.- landsche Spoorwegen op uitgebreide schaal vergelijkende proeven tot vaststel ling van het economisch rendement van de diverse locomotief-serie3 als trekkrach- voor goederentreinen. De proeven worden genomen op het baanvak SustcrenUtrecht met volledig belaste goederentreinen. Zij zijn samen gesteld uit zestig 20-ton wagens en hebt n, inclusief eigen gewicht, een belasting van 1800 ton. De snelheid dezer treinen, normaal 30 k 45 K.M. per uur bedragend, worden hier bij opgevoerd tot 60 K.M. per uur.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1