De moordzaak Giessen Nieuwkerk RECHTZAKEN Financiën en Econom KERKNIEUWS LONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGlrtli Minister Donner over de fouten DE JONGSTE NOVEMBERSTORM. Aan de Fransche kust De storm, welke :n den nacht van Maan dag op Dinsdag over het Kanaal heeft ge woed, heeft ook aan de Fransche kust vr.j groote schade aangericht en zijn werking tot zelfs in de buurt van Parijs doen ge voelen. In Rijsscl stortt" een muur van een in aanbouw zijnd huis in. Een jong meisje, dat onder het neervallend gesteente be graven werd, is aan de gevolgen overle den. Talrijke daken werden weggerukt en vele boomen ontworteld. Op de hoogte van Brest verkeerde de zee in een zeer woeligen toestand. Alle op do ree de liggende schepen moesten dub bel geankerd worden. Het Fransohe Kanaaleskader was ge dwongen, zijn toevlucht in een haven te zoeken. Talrijke visschersbootcn worden als ver mist opgegeven. DE SCHATTEN DER WF.ENSCHE CAPUCIJNEN. Herinneringen aan vorsten-geluk en verstenrouw. De Weensche correspondent van de „Msb." schrijft: Dezer dagen heeft men in Weenen de schatkamer in den ouden keizerburcht oo- nieuw geopend. De president der republiek, de kardinaal van Weenen en diverse dig nitarissen waren bij de plchtigheid te genwoordig en hielden de gebruikelijke toespraken; dan werd de verzameling ook voor het publiek toegankelijk gesteld. De verzameling is nu gecor leteerd en door toevoeging van kunstschatten uit an dere musea tot één der grootste verzame lingen van kerkelijke kunst in geheel de werold geworden. Vooral heeft het Capu- cijnenklooster van Weenen heel wat bijge dragen, om dit siicces te bereiken; hei- heeft alle kunstschatten afgestaan, welke vroeger door leden van het keizorhuis wer den geschonken en dit tot de omwenteling daar werden bewaard. En juist die kunst schatten uit het Capucijnerklooster geven een heel eigenaardig cachet aan de verza meling. Zij zijn een soort trait d'union tus schen Weenen en het oude keizerhuis. Onder de stukken is het doopkleed van Frans Jozef, dat eveneens dienst heelt gedaan bij het doopsel der gezusters van den overleden monarch; bij Maximiliaan, die als de ongelukkige keizer van Mexico een vroegtijdigen dood vond; bij Maria Anna en de aartshertogen Kaxl Ludwig en Ludwig Victor. Er is voorts een trouwring van Maria Theresia, de groote keizerin uit de acht tiende eeuw, welke ring ook dienst deed bij het huwelijk van kroonprins Rudolf met prinses Htefanie van België in het jaar 1881. Of do Weeners gelijk hebben, dat een trouwring niet twee keer mag dienst doen? Men zou haast zeggen, dat de bijgeloovi- gen gelijk hebben! Er is althans geen geluk geweest in het tweede huwelijk, waarbij de ling dienst deed; het ongelukkig einde van de kortlg echtelijke vereeniging behoort tot de grootste tragediën van het voorma lig keizerhuis. Een klein ciborium met ec*n relikwie van den H. Petrus, door Pius IX in het jaar 1853 geschonken, herinnert aan den aar slag. in dat jaar op keizer Frans Jozef ge pleegd. Om den keizer zijn gelukwenschen te doen toekomen over den gelukkigen uitslag zond de H. Vader dit geschenk, dat thans een der mooiste stukken der verza meling is. Daarnaast is een eenvoudig kruisje, be schilderd houtsnijwerk, dat keizerin Elisa beth enkele uren voor haar tragisch einde in Genève bij ©sn handelaar in antiquitei ten gekocht heeft en dat. men dan, na 'haar dood, boven haar lijkkist ophing in de groeve der Weensche Capucijncn. Een zeer waardevol stuk is een reli- kwieënboom. een geschenk van Paus Pau- his V aan keizerin Maria Anna. Het is een boompje uit gedreven goud; de vruch ten van het boompje zijn relikwieën. Verder is er een miniatuuraltaar, even eens van Maria Anna. Het rijk met goul en edelgesteente versierde kunstwerk, heeft aLs middenstuk een mozaïkbeeld van de geeseling en de kroning met doornen van Christus; het mozaïkbeeld is uit kleine stukjes zijde vervaardigd, terwijl in de al taarnissen. relikwieën in gouden met robij nen bezette schrijnen zijn aangebracht. Eindelijk is er nog een nagel uit de doornenkroon van den Zaligmaker, even eens een geschenk van Paus Paulus V deze nagel wordt ook in een rijk met goud- email, paarlen cn in goud gevatte robijnen versierde schrijn bewaard. Een kruis v-in paarlen, waaraan een uit rose achaat ge sneden figuur van den Zaligmaker, dat eveneens uit Rome als geschenk aan kei zerin Maria Anna werd gezonden, behooit tot de schoonste en meest waardevolle stukken van het museum. In alle kasten wordt een groote menigte kerkelijke vaten bewaard, terwijl er boven dien een schat is van heilige gewaden, bij na alle geschenken van leden der voorma lige keizerlijke familie. Vele. ja de meeste van deze gewaden, zijn door de dames zelf met eindeloos geduld vervaardigd, uit stof fen, die gewoonlijk bij groote. plechtighe den hadden dienst gedaan, als bruidsklee- den en dergelijke. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR Hoe groot de angst onder de Dusseldnrf- sohe bevolking is voor den geheimzinnigen onvindbaren moordenaar blijkt uit de tel kens opduikende berichten, dat er weer een moord is gepleegd. Zoo erd gisteren gemeld, dat er wederom een jong meisje was verdwenen. Het betrof .11' een 15-jarig meisje, Else Eigner uit de I Indenstrasse. Het meisje was Maandagavond het laatst gezien en sindsdien was zij spoor loos verdwenen. Volgens een mededeeling van de poli tie èvenwel is het meisje gistermorgen in de ouderlijke woning teruggekeerd. EEN VERRASSING VAN DEN PAUS. Dicht bij Arles ligt. een klein dorp in dn bergen vergeten, Saliers-en-Camargue. Het oude kerkje was ongeveer in puin gevallen en dc pastoor had van mgr. Rivière toe stemming gekregen, gelden in te zamelen. Maar de giften bleven uit. De kleine ge meenteraad schreef ©en brief aan Z. H. den Paus. zonder dat de pastoor er ie s van wist. Groot was dan ook de verrassing van mgr. Rivière, toen hij van kardinaal Gasparri een schrijven onr.ving, waarin hem verzocht werd, aan den pastoor van Saliers een gift van 10.000 francs over te maken als schenking van Z. K., die tevens den Apos'tolischen Zegen heeft toegezegd aan allen, die zich voor het parochiekerkje zouden interesseeren. Dank zij deze belangrijke gift, kan de pastoor er nu aan het bouwen gaan om zijn 200 parochianen, arme bergbewoners, weer aan een parochiekerk te helpen. Misdaad in een trein? In de nabijheid van Muldenhiitten b.j Freiburg (Saksen) heeft een machinist op de rails het lijk geven len van een zekere a Walter Hassler uit Plauen. De man heeft gebruik gemaakt van den D-trein 115 en is er uit gevallen, of geduwd Verdacht is de omstandigheid, dat de naodrem in het compartiment, waarin Hasslei had plaats genomen, beschadigd is. De dood van Graaf zu Stolberg. Het proces tegen graaf Christian z 1 Stolberg-Wernigerode wegens het docden van zijn vader door nalatigheid, zal, vol gens ©en bericht van den „Berl Lokalanzei- ger" op 6 December aanvangen. Het zal vermoedelijk 3 dagen duren. V/ild West-film Een uit een officier en acht man be staande wacht van het marine-arsenaal te Brooklyn is in den afgeloopeu nacht do^r acht gewapende bandieten o'.ervallen en overweldigd. Nadat de wacht gebonden was, poogden de bandieten gedurende zes uur tevergeefs de brandkast op de achtste verdieping, waarin 80.000 dollar geborgen waren, open te breken. Toen dit niet gelukte, maakten zij zich met ©en aanzienlijkon buit uit de voorraden uit de voeten. Drie eeuwen zonder staking! De zeer oude en alom m Zweden oc- kende ijzerwerken van Overum, die zi.-h in, de provincie tëmaaland, niet ver van de Oostzeekust, bevinden, hebben een eigenaardig feit herdacht. Driehonderd jaren zijn er n.l. verloopen, zonder dat het bedrijf ook maar één dag tengevolge van staking, uitsluiting, of welk ander arbeids conflict ook, heeft stilgelegen. Sedert drie eeuwen heeft het kloppen der hamers geklonken in het vreedzame dal, waarin de werken zijn gelegen, aie zich in hoofdzaak met de vervaardigirg van landbouwwerktuigen bezig houden n welker arbeiders van generatie op genera tie hun handwerk verrichten, zonder veel te merken van de onrust der moderne vak beweging. Moord op zijn stiefvader. Voor dc arr.-rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan een mijnwerker uit Vcerendaal ter zake van mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. Op 25 Juli kwam de stiefvader van verdachte, die niet meer met vrouw en stiefzoon samenwoon de. tamelijk aangeschoten thuis. Aan schel den geen gebrek. Dit begon den jongen te vervelen. Hij nam een stuk hout en sloeg zijn stiefvader op het hoofd. Op 3 Aug. is de stiefvader overleden aan meningitis en longonsteking. De deskundige kon niet constateeren of de dood het gevolg was van den slag. De verdachte stond gunstig bekend. Het O- M. eisclne een jaar voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaren. Dood door schuld. De Alkmaarsche rechtbank heeft iemand uit Den Helder, die op den weg langs het Kanaal oncler De Kooy een meisje met zijn motorrijwiel load aangereden, waardoor zij vrijwel onmiddellijk gedood werd en die tot 400 boete subs. 100 dagen hech tenis en 150 schadevergoeding aan den vader van het overleden meisje, veroor deeld. De eisch was ƒ200 boete, subs 00-da gen hechtenis. Brandstichting. De rechtbank te Utrech; deed uitspraak in de strafzaak tegen een manufarturier uit Zeist, die ervan werd beschuldigd zijn huis in brand tc hebben gestoken. Hij werd veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. Bijna een halve ton boete of een week hechtenis. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak van den schip per van een motorschuit die door de Zes de Kamer der Rechtbank was veroordeeld tot. een boete van 46.851 of een Week hechtenis wegens het ongedekt vervoeren van spirt us. Hei Hof vernietigde op formeele gron den het vonnis der re tbank, verwierp het verwrer van den vc.Jediger, die aan geroerd had, <lat verdachte in de meening was geweest, drl de vaten mineraalwater bevatten en le. c verd. opnieuw ƒ46.851 boete op, subs 1 week hechtenis. Deze boete vertegenwoordigt het vijfvou dige van het bedrag, dat aan accijns had moeten worden betaald. WAAR LIGT DE HOOFDFOUT? Critiek op het Hof van Amsterdam In de Memorie van Antwoord nopens de Just'tiebegrooting lezen wij omtrent de Giessen-Nieuwkerk-zaak: Vat de minister zijn indruk van de ken nisneming der stukken inzake Giessen- Nieuwkerk en het door hem tot dusverre ingesteld onderzoek samen, dan komt deze in verschillende opzichten n et overeen met de voorste lingen welke zich te dezen omler het publiek hebben gevormd. Van een zaak als deze maakt de sensatie-zucht van het publiek zich al spcedig meester. En de helaas toenemende gewoonte van eon deel van c.e pers, om die zucht te be vredigen, is niet gesch kt om de dingen in hun juiste verhoudingen te doen zien. Tn zu'k een sfeer nu, welke zich cclc cm deze zaak had geweven, heeft de minister mag het niet verhelen ook naar zijn meening de fcehande'.'ng van het Amster damsche. Hof zich niet fe' e^merkt door de evenw'chtigheid, we ke juist in de om standigheden te noodi~e was, opdat men zich voor een objectieve beoordeeling van de geheele aangr'eporheid op die behan deling en den indruk daarvan zou kunnen ver1 a ten. (Hierbij willen wij even aan teekenen, dat deze critiek van den min ster op het Amsterdamsche Hof ons volkomen gerecht vaardigd voorkomt. Volgens het Wetb. v. Strafvordering hebben de rechters zich tijdens de behandeling der zaak te onthou den van elk blijk van hun overtuiging om trent den schudd of onschuld van den ver dachte. Voor wie de verslagen vo'gde stond het door de uitlatingen van mr. Jol les van den aanvang af vast, hoe diens oor deel vooruit gevormd was. De rechtz'ttin- gen geleken veel op ©en vertooning voor de publieke tribune). De minister betreurt een en ander, en niet slechts omdat a.ldus een schok aan het vertrouwen in de justitie is gegeven, die in elk geval zeker niet in die mate door de feiten wordt gerechtvaardigd, maar vooral ook, omdat het gevaar dreigt, dat uit zekere reactie tegen overdreven en on waardige voorstellingen de aandacht wordt afgeleid van de hoofdzaak. En die is, dat hier inderdaad fouten, aan het licht zijn ge komen, waarop het wel zeer noodig is zich, omdat het hier gaat om het. fundameri- tee'.e be,!ang van een onbepaald vertrouwen in de justitie, met ernst te bezinnen. Drie fouten. Van die fouten wil dc minister hier drie noemen. Het onderzoek van den rijksrechercheur heeft niet naar beliooren plaats gehad. Aan kwade trouw denkt de minister daarbij nog niet. Doch al laat men alles wat de getuigen Kroon tegen den rijksrechercheur inbrengen buiten beschouwing de op- bouw van het onderzoek is in elk geval gebrekk'g geweest, de gedachte daardoor geleidelijk te eenzijdig georiënteerd, in de middelen hoezeer men, zooals het Voor- loopig Verslag te recht stelt, met kritiek behoedzaam moet zijn is de grens van 't gepaste onvoldoende in acht genomen. Vooral de manipulatie met het. aan dc ge tuigen omtrent de af te leggen verklarin gen verschaft geschrift rekent de minister den betrokkene zeer zwaar aan. Een tweede fout is zeker en waar door de eerste fout is verscherpt da>t het onderzoek te veel uit handen is gegeven. Al moge de voorsteding, alsof de rechter commissaris de veThooren aan den rijks rechercheur zou hebben overge'aten en deze zelf nauwelijks zou hebben herhaald, onjuist zijn, de instructie heeft niet in vol doende mate een zelfstandig karakter ge had. En als derde fout is te noemen de kwes tie van het „geheime dossier". Ook hier is het wel zeer noodig de zaak tot haar juis te proporties terug te brengen. Wanneer men de zaak tot hare juiste proporties terugbrengt, dan zou do minis ter niet willen ontkennen, dat aan het ge val een meer jalgemeene kant zit. Niet in dien zin, dat een ongerechtvaardigde ver oordeling als hier is gevallen, niet een uitzondering zou zijn. In de eerste plaats moet het gebeurde naar zijn oordcel politie en justitie een ernstige prikkel zijn om, doordrongen van de groote belangen, die bij hare richtigc functionneering zijn betrokken, bij voort during bedacht te zijn op een nauwgezette en onverslapte plichtsvervulling. De mi nister is overtuigd, dat het gebeurde reeds als zoodanig heeft gewerkt, maar zal niet nalaten, voor zoover zijn gezag in dezen strekt, daartoe zooveel mogelijk het zijne bij te dragen; een onderzoek, in hoeverre fouten, als hier geconstateerd, meer alge meen voorkomen, kan haar nut hebben, gelijk de minister ook in het gebeurde aanleiding zal vinden politie en justitie te wijzen op hetgeen daaruit is ter harte te nemen. Maar in de tweede pflaats heeft het ge beurde zijn beteekenis voor allerlei vragen van organisatie van politie en justitie. Zoo zal de organisatie en pos'tie der Rijksrecherche, vooral in hare verhouding tot strafzaken, nadere beschouwing ver dienen. Zoo kan vorder b.v. de vraag rijzen wanneer men let op het feit, dat in deze zaak destijds als rechter-commissaris fun geerde een rechter, die eerst drie maan den geleden tot rechter was bencerad of de wijze, waarop de rechter-commissaris sen worden benoemd art. 168 van het Wetboek van Strafvordering de meest juiste moet worden geacht. Voorts heeft de aandacht van den mi nister het ook in het Verslag genoemde vraagstuk van een steÈsel van gespeciali seerde strafrechters. Omtrent het onderzoek naar den werke- lijken dader kan de minister mededeelen, dat de bedeelde getuigen reeds vóór de behandeling voor het Amsterdamsche Hof door den rechter-commisaris te Dordrecht waren gehoord; hun verklaringen hebben betrekking op emand, die destijds in 1923 reeds is verdacht geweest en ock gearres teerd, doch tcenmaa's ten slotte verder ongemoeid gelat-en. Hetgeen nu nader be treffende dezen persoon is te berde ge bracht, heeft vooralsnog geen voldoenden grond opgeleverd om hem opnieuw in rech te te betrekken, dccli het parket te Dor drecht 's te dezen diligent, gelijk ook elk spoor, dat anderszins let ontdekking van den schuldige cf de schuldigen zon kunnen leiden, met zorg zal worden gevolgd. ben treden en hij als getuige ter veifl woording mocht worden geroepen, danB missen zijne verklaringen de waarde, op die van tot het opmaken van aiufcv eedige processenverbaa-1 bevoegde ar.'Sn naren aanspraak mogen en moeben Bij wijl hij zich min of meer als partij zalï voelen en dan licht geneigd zal zijn omft zelfverdediging al dan niet opzettelijk, waarheid uit het oog te verliezen. Ook; dat gevaar mag de rechtspraak niet den blootgesteld. Nooit zal de mogelijkheid eener reek lijke thvaling zijn uitgesloten. Het oorj in strafzaken kan nu eenmaal niet gegn zijn op wiskundig bewijs en de waarh kan bij de onvolkomenheid der bewijsn delen slechts worden aangenomen op kans van waarschijnlijkheid. D e kans m echter zijn de grootst mogelijke. Voor geering en wetgever is thans 'het oogenli gekomen om daartoe mede te werken DE ZWAKKE STEMMING IN NEW-YORK. De hernieuwde koersdruk in New-Yn die in de slotkoersen van Maandag Dinsdag duidelijk tot uitdrukking ge men is, heeft de onrust in Amerika. verscherpt, schrijft de Msb. In financiee'.e kringen acht men het hoogste onverantwoordelijk, dat de li ken en 'het Federal Reserve Systeem 1 geen positief program vastgesteld hebt cm te verhinderen, dat de baisse'oewej ontaardt in een ernstige algcmeene cri Men beklaagt zich vooral er over, dat groote financieel© belangen en beroe speculanten geen steun verleenen. dusverre waren de aankoopen, die nog te merken vielen, afkomstig van kle speculanten, die niet voldoende materi kunnen opnemen om de koersdaling stuiten. Parker Willis seint in dit verband de „Ag. Ec. et Fin." dat hij persoon van meening is, dat oen krachtig ste program noodig is om eventueel een ernstiger situatie te voorkomen. Zulk program zou vergezeld moeten gaan een algeheele opschorting of belangi vermindering van nieuwe emissies, tot de reeds uitgegeven posten beter gec seerd zijn. Verder deelt hij mede, dat onderzoek door hem te Washington New-York ingesteld, hem de overtuij heeft geschonken, dat er nog geen ei steunplan uitgewerkt is. De. algeme toestand is alzoo zeer delicaat en li ontvankelijk voor verwikkelingen, waar trent slechts gissingen mogelijk zijn. Het behoeft wel niet gezegd, dat zakenleven in Amerika voor groote 1111 lijkheden komt te staan. De laatste t of drie jaar hebben vele ondernemiD zich van de banken vrij gemaakt en zaken gefinancierd met emissies van 1 deelen of obligaties. Voorloopig zal meer heel weinig kans bestaan om 1 wijze van financiering voort tc zetten zullen de concerns wel weer bij hun l ken terecht moeten komen. "j Ongelukkigerwijze echter verkeeren banken, vooral die in de kleinere pl sen, niet in een goede positie, aanga ze overladen zijn met fondsen en er deeltelijk van af moeten zien hun cliëi disconfaciliteiten te verleenen. Daar h nog bij, dat deze banken, doordat u laatste jaren zoo goed als geen hand wissels te verdisconteeren kregen, 1 voornamelijk 'hebben toegelegd op be ning -van aandeelen en obligaties. Zij 11 ten natuurlijk bun nieuwe cliënten lang van dienst blijven als de omstan heden permitteeren. Ze kunnen hun ni wen cliënten niet pardoes in den st laten en hun vroegere bezigheden ge* hervatten. Een andere moeilijkheid, waarmee "ondernemingen tc kampen zullen krijj is het feit. dat dc vraag door de biet daar verminderde koopkracht in krimpen, terwijl verschillende niaatscl pijen te- lijden zullen hebben van de slandigheid, dat 'hun directeuren credit hebben om hun persoonlijke beleggii veilig te stellen. De communiqué's, die Washington gegeven heeft, en waarin beweerd wo dat er tusschen speculatie en bedrijfsM geen verband 'bestaat, noemt Parker W nonsensicaal en gevaarlijk. Want een is, dat de grootspeculanten tegelijker werkzame „businessmen" waren, die in van gevallen nu door de daling getroi zijn. De kwade gevolgen van de sped tieve situatie zullen vermoedelijk een p maanden lang voelbaar blijven. De omfl ervan zal in hoofdzaak hiervan afhanj hoeveel kleinere banken in het. Oosten lands in moeilijkheden zullen geraken. HET ENGELSCHE DISCONTO. Nieuwe verlagirrg te verwachten? Er wordt op het oogenblik in de I veel gesproken over een nieuwe vera] van het- Engelsche disconto, in de n> toekomst. Velen verwachten dat mol de verlaging zal worden aangekondig» op zijn laatst de volgende week. Dit« misme is voor het grootste gedeelte seerd op de verwachting van een spoel verlaging van het New Yorksche dis« in verband met de voortdurende da-lin- Wall street. Mgr. Smets naar Nederland. Naar wij vernemen, zal de 1 Delegaat van Perzië, Mgr. Smets, 0* lOden November te Rome is gea.i binnen enkele dagen naar Neder laad trekken. De rijksrechercheurs. In het Weekblad voor het Recht schrijft mr. P. A. Rutgers v. d. Loeff, raadsheer van het Hof te Amsterdam iets over do taak van den rijksrechercheur. Deze rijks rechercheurs behooren tot z.g. geheime po litie. Zij werken naar een instructie van den procureur-generaal van het Gerechts hof, waaronder zij ressorteeren, we ke in structie niet bekend is. Hup op ambtseed opgemaakte rapporten en verbalen zijn strikt geheim. Ock dragen zij geen uniform en zijn zij dus als zoodanig bij het publiek n et bekend. De rust en veiligheid van den Staat en de bescherming van personen en goederen zouden zonder een geheimen politiedienst niet voldoende zijn gewaarborgd. In zoo verre zal men zich bij het incognito der rijksrecherche en de geheim houd'ng harer bevindingen hebben neer te leggen. Anders wordt het, wanneer zij geroepen wordt tot de opsporing van strafbare feiten. 'Hare bevindingen dient zij neer te leggen in ambtseeclige processett-verbaad, welke moe ten strékken ter voorlichting van den rechter-commissaris in het gerechtelijk vooronderzoek en van de rechtbank bij het vormen van haar oordeel. In beide geval len zullen de naar aanleiding van hare ver balen verdachte personen in de gelegen heid moeten worden gesteld tot critiek 011 verdediging. Menigmaal leidt die critiek en verdediging tot scherpen aanval tegen den verbalisant en de wijze, waarop hij de gerelateerde inlichtingen heeft verkregen. Zijn verhoor in persoon zal dan niet kun nen uitblijven. Ter terechtzitting als g- tuige opgeroepen, zal hij ieder woord van zijn verbaal hebben te rechtvaardigen; van iedere zijner mededeelingen zal hij zich omtrent de reden van wetenschap die nen te verantwoorden; zijn verhoor zoo noodig na confrontatie met getuigen, zal zekerheid moeten brengen ten aanzien van de vraag, of de door hem van getuigen verkregen verklaringen door dezen in vol strekte vrijheid, dat is zonder den minsten dwang of suggestieven invloed en zonder het stellen van strikvragen en de toepas sing van andere ongeoorloofde methoden van ondervraging zijn afgelegd. Ook heb proces-verbaal van den rijksrechercheur loopt dus steeds kans aan de openbaarheid te worden prijsgegeven en zijn anonyraiteit kan en mag hem noch bij algemeene, noch bij bijzondere instructie worden gewaarborgd. Wat blijft er. dan over van de geheime en st'lle kracht, welke de gemeenschap in hare rijksrecherche dacht te bezitten? Wanneer men prijs stelt op haar behoud, dient zij dan niet eens en voor goed te worden ontheven van eenc taak, die om gemclcle redenen onmogelijk in het duister kan worden vervuld en dus onvereenigbaar is met hare nolitioneele functie van pre ventieve beveilig:ng? De zaak Giessen-Nieuwkerk, die vóór de herziening nog volgens het oude Wetboek van Strafvordering is berecht, heeft die vraag naar voren gebracht. Volgens het Voorloopig Verslag over de Justitiebegroo- t'ng 1030 heeft men zich in alle af deelin gen bezig gehouden met het onderzoek naar de oorzaken der gerechtelijke dwa ling, welke na het arrest van het. Amster damsche Gerechtshof als ernstig te betreu ren feit dient te worden aanvaard. Onge twijfeld zullen bij dc openbare behandeling dier begrooting in de Tweede Kamer de middelen tot wegneming van die oorzaken een punt uitmaken van levendige gcdach- tenw'sseling. Evenals bij het Voorloopig Verslag zal dan ook het beleid van den rijksrechercheur De Jong ter sprake wor den gebracht. De bedoeling van het schrijven van mr. Rutgers is in het licht te stellen, dat, afge zien van de door dien rechercheur persoon lijk gemaakte misslagen, de oorzaak der gerechtelijke dwaling dieper is te zoeken. Naar zijne overtuiging schuilt de verwij derde oorzaak in de gebruikmaking van de diensten der geheime rijksrecherche bij het opsporen van misdrijven. De daartoe gegeven opdrachten stichten verwarring. Zij vestigen bij den rijksrecher cheur meening, dat hij bij de vervulling van die taak sléchts verantwoording schul dig is aan zijnen onmidde!lijken chef, den procureur-generaal, wien n'et, de middelen ten dienste staan om de aldus verkregen in'ichtingen nader te cortrolee-^n. Op die wijze vers!not zijn ve twoo; „elijkheids- gevoel en zijn opsooringswerk moet daar van noodzakelijk de kwade gevo'gen dra gen. Zelfs, wanneer die gev m in ©en later justitieel onderzoek in het licht moch-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6