SPCRT RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Agenda >ONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 EERSTE BLAD. PAGINA 2 KATHOLIEK AMSTERDAM HULDIGT DEN PAUS. Bisschoppelijke belangstelling. De Vereeniging „Katholiek Amster dam" heeft, aldus een \erslag in de „Msbd.", in het Concertgebouw een groo*- sclie huldigingsbijeenkomst belegd ter hei- denking van het gouden priesterfeest van Z. II. den Paus. Deze avond is oen overweldigend succes geworden voor de Vereeniging „Katho liek Amsterdam". Niet alleen, dat het Con certgebouw tot op de laatste plaats bezet was, doch ook de bonderden kerkzangers, dio onder leiding van Anton ter Steege de bijeenkomst opluisterden, hebben het publiek zeer doen genieten van hun waar lijk schoonen samenzang. Tegen acht uur was er in de gcheele zaal geen plaats meer onbezet. Or; het podium hadden de zangers plaats genomen. Op het podium prijkte, omgeven door palmen en chrysanten, een borstbeeld van Z. H. den Paus. In den kleinen foyer was 't bestuur van „Katholiek Amsterdam" aanwezig ter begroeting van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, die had toegezegd op dezen avond tegenwoordig te zullen zijn. Tevens bevonden zich d-'.ar de Hoog- eerw. heer Kanunnik Dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam en de weleerw. pa ter H. de Greeve S. J., de feestredenaar van den avond. In de zaal werd de komst van Z. D. H. met ongeduld verbeid en een gejuich steeg bp, toen de kerkvorst onder de daverende, tonen van een „Marche so- lemncllc" de zaal betrad. Do toejuichingen namen geen einde voordat de voorzitter van „Katholiek Am sterdam", Mr. A. J. M. Hendrix, het po dium beklom tot het uitspreken van de ope ningsrede. Toen dc toejuichingen, die na het slot- van de openingsrede losbarstten eenige- zins tot bedaren waren gekomen, zetten de vereenigde Amsterdamsche kerkzan gers onder de enthousiaste leiding van An ton ter Steege, het „Credo" van G. A. Hein- ze in. Met ademlooze aandacht volgde het. overtalrijko publiek den schoenen zang, en toen dc laatste tonen waren weggetrild ia dc ruimte, schoen het geestdriftig applaus welhaast, geen einde te willen nemen. Louis van Tulder betrad daarop het podium en zong de „Procession" van Cesar Franck, ..Petites litanies de Jésus" van Gabriel Groulez en het „Non Credo" van C. M. Wi- dor, waarna ook Jan Nelissen enkele liede ren zong. Na de pauze kondigde een luid handge klap aan, dat Z. D. H. de bisschop weder om in aantocht was. Anton ter Steege en zijn mannen ston den op het podium reeds weer gereed en nauwelijks was dan ook de stilte gevallen in de zaal of het koor zette het „Ave Ma ria" van P. v. d. Horst in. Daarop werd heb „O Salutaris Hostia" van Joh. Nelissei gezongen. Beide liederen ontlokten aan het publick een welluidend applaus, dat aangroeide tot een ovatie toen de rede naar van den avond de welen w. pater H. de Greeve S.J. het podium betrad bot het uitspreken van een geestdrifl ige feestrede. Nadat het daverend applaus op deze rede was geëindigd, betrad ntgr. J. D. J. Aengenent het podium. Aan hei einde van dezen ontroerend schconen feestavond wilde mgr. slechts weinig zeggen. Ten volle verklaarde Z. D. H. in te stemmen met Üe feestvieringen die in zijn diocees werden gehouden of nog worden gehouden tor gelegenheid van het gouden Priesterjubileum van den II. Va der. Op al deze kon ntgr. niet aanwezig zijn. Voor Amsterdam wilde liij een uitzon dering maken. (Applaus). De dering in de hoofdstad beteekent in karak' er iets meer dan een gewone stedelijke viering. Gaarne was Mgr. derhalve gekomen, mede om ten tweede maal zijn groote instemming te be luigen met de jongste vereeniging ^Katho liek Amsterdam", een vereeniging welke beantwoordt aan Mgr.'s levensidealen. Met deze corporatie kan Mgr. èn zich zelve èn de hoofdstad gelokwenschen. Moge dit voorbeeld in andere steden gevolgd wor den. Het instituut der Sociale Zondagen door „Katholiek Amsterdam' reeds aan stonds ingesteld noemde Z. D. H. een weldaad voor geheel de Amsterdamsche samenleving. Het tweede werk, waartoe d l comité, het initiatief nam, is de totstand koming van een R K. Volksdagblad voor Amsterdam met ochtend- cn avond editie, waarnaar mgr. vijf en twintig jaar verlangd heeft. Gaarne zou mgr. onder dit .werk zijn schouders zetten; sn het zal er komen, zeer binnenkort. (Applaus). Amsterdam heeft aan zijn geestdrift voor den Paus blijk gegeven op een wijze, die Amsterdam waardig is, dank den prach Li- gen zang cn de schitterende rede van Pater de Greeve. Het speet Mgr. slechts dat Z. H. de Paus niet zelve van dit enthousias me kon getuigen zijn. Than? is het Am sterdamsche volk één met zijn bisschop, één met zijn Paus, één met Jezus Christus. Houdt u vast aan den Paus, aan do steenrots, en ge houdt u vast aan Jezus Christus, aldus besloot Z. D. H. zijn toe gejuichte rede. De vergadering zong het „Aan IJ, o Ko ning der eeuwen", op het orgel begeleid door den heer Tolhuvs, waarna nir. Hen- drix de feestelijke bijeenkomst sloot. LANDBOUW GEEN STIEFKIND DER REGEERING. De meening van minister Ruys. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kanjer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw voor 1930 betoogt de minister de onjuistheid van de meening, als zou de landbouw als een stiefkind worden behandeld. In de ja ren die achter ons liggen was de financiee- le politiek op sterke versobering van den Staatsdienst gericht, doch desondanks is de landbouw in die mate boven andere be voordeeld, dat. gemiddeld plus minus 625.000 per jaar meer daaraan ten koste 18 gelegd. Ongetwijfeld maakt de landbouw moei lijke tijden door, al is wellicht dc kwalifi catie „zorgwekkend'1 iets te donker getint, maar dit is in hoofdzaak te wijten aan dis harmonie tusschcn prijzen en productiekos ten. Een staatscommissie in 1927 ingesteld wijdt haar krachten aan oplossing van het netelig probleem, hoe hier een zoo bij ui(>- stek noodige verbetering aan bc brengen. De instelling van den landbouwraad is door 's ministers ambtsvoorganger ernstig overwogen. Hij heeft dit denkbeeld laten varen na het advies der landbouworganisa ties te hebben ingewonnen, van welke een zelfs kortweg de medewerking aan een eventueel op te richten raad weigerde. Leidsche Boksvereeniging „De Pugilist". Ter gelegenheid van het- 5-jarig bestaan organiseert bovengenoemde vereeniging groote internationale bokswedstrijden. Het programma is uitstekend verzorgd. Niet minder den 5 Belgen, waaronder ver schillende kampioenen, zullen aan deze wedstrijden deelnemen. Voor plaatsbespreking en voorverkoop zie advertentie van Zaterdag. Dienstweigering. Voor den krijgsraad te Den Bosch stond Woensdag terecht H. F. K. 20 jaar, gebo ren te .Amsterdam, gewoon dienstplichtig soldaat lc bataillon, 7e regiment infante rie, gedetineerd in de bijzondere strafge vangenis te Den Haag, voor het feit, dat hij op 21 Oct. 1929 te Harderwijk heeft geweigerd een militaire veldj-as aan te passen op last van een fourier, ten tweede voor principieeïe dienstweigering. Conform den eisch werd verd. door den krijgsraad veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den dienst zonder ontzet ting. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente komt op Vrijdagavond te 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling: 1. Beëediging W. A. Bijkers als raads lid. 2. Vaststelling notulen. 3. Mededee- ling van ingekomen stukken. 4. Voorstel tot het aanvaarden van schenkingen. 5. Voorstel tot verhuur van het Hulppost en telegraafkantoor te Katwijk aan den i Rijn. 6. Voorstellen t-ot verkoop van i grond. 7. Voorstel tot het bestraten van enkele paden. 8. Voorstel tot het uitvoe ren van beschoeiingswerken aan het P. H. kanaal. 9. Vooisteï tot het overnemen van grond ten behoeve van den aanleg van bestrating en rioleering. 10. Voorstellen tot wijziging der gemeente-begrootingen 1927 en 1929, en grondbedrijf 1929. 11. Voorstel van S raadsleden om over te gaan tot intrekking van het Rb. d.d. 23 Augustus 192S, nopens den bouw van een nieuwe gemeentehuis. l3. Voorstel tot bet geven van een crediet voor het onderzoek van de mogelijkheid om over te gaan tot verbouw van het gemeentebuis. 13. Voor stel tot vaststelling van een instructie voor den havenmeester. 14. Vaststelling eener verordening, houdende regeling met be trekking tot het bouwen langs de San-clt- laan. 15. Voorstel tot sluiting van een ge deelte van de Baljuwstraat voor het ver keer met motorrijtuigen. 16. Voorstel tot wijziging der politie-verordening. 17. Be noeming van een gemeente re- is. Rondvraag. LISSE. De Gemeente-begrooting. A den is de gemeenteijbegrooting over 1930, slui tende in ontvangst en uitgaven op een be drag van ƒ347.028.13. Voor rente en aflos sing van voorschotten ingevolge de Land- arbeiderswet komt op de begrooting voor een bedrag van 4.847.74. In den loop van 1928 werd aan landarbeiders verstrekt een voorschot van 55.000, waarmede voor hen 16 woningen aan de Casstraa* en de Nar- cissenstraat werden gebouwd Dc- totale op brengst der belastingen wordt geraamd op 194.092.39. De kosten van de straatver lichting worden geraamd op f 8000.Aan annuïteiten, verschuldigd aan het Rijk voor voorschotten in het belang van de Volkshuisvesting 6.775.42. Aan de Wo- ningbouwvereeniging is een becjrag aan voorschotten verleend van 390.498.55. Het aantal woningen vermeerderde in den loop van het jaar met 19, zoodat thans in totaal 96 woningen in exploitatie zijn. Voor het onderhoud van straten en pleinen is uif- getrokken een bedrag van 13.563.25, van wegen en voetpaden 10.675. De subsidie aan werldoozen-kassen wordt geraamd op ƒ2500. Aan rente en aflossing van geld- leeningen moet over 1930 worden betaald een bedrag van ƒ58.460.53. De balans over 1928 sluit op een bedrag van ƒ1.313.745.34 1 2. De kapitaaldiens+- geeft aan inkomsten ƒ104.740 64, aan uit gaven 97.952.20, batig saldo 6788.44. De verschillende posten der bcgrooting zijn in de volgende cijfers onder hoofdstuk ken samengebracht. Vroegere Diensten ink. 21 291.24, uïtg. batig solda 21.291.24: Algemee'. Beheer ink. 11.346.87, uitg. /"3G.402.76, na deelig slot ƒ25.055.89; Openbare Veili. heid ink. ƒ15.—, uitg. 18.535.01, nadeel;... slot ƒ18.520.51; Volksgezondheid ink. 11.000.uitg. 13.564.nadeelig slot 2564.Volkshuisvesting ink. 26.832.90, uitg.- ƒ29.098.50, nadeelig slot 2265.60; Openbare Werken ink 2262.uitg. ƒ71.118.96, nadeelig slot 68.550.96; Eigen- nommen niet voor Openbare» Dienst be stemd ink. 1077.50, uitg. 6510.56, nadeelig slot ƒ2433.06; Onderwijs ink ƒ25.674.7'7, uitg. ƒ68.813.65, nadeelig slot 43.138.88; Ondersteuning aan behoeftigen en weri- loozen ink. 5244.29, uitg. 21.226.32, nadee lig slot 15.982.03; Landbouw ink. 4847.71, uitg. 4922.74, nadeelig slot y 75.Han del en Nijverheid ink. uitg. ƒ3926.63- nadeelig slot 3926.63; Belastingen ink. 194.092.39, uitg. ƒ7896.—, batig slot 186.196.39; Bedrijven ink. ƒ38.243.43, uitg. ƒ37950.18, batig slot 293.25, Kasvoorzie- ningen ink. 2100.uitg. 2110.nadee lig slot 10.j Onvoorziene uitgave.i uitg. 24.952.32, nadeelig slot 24.952.3°. Totaal inkomsten ƒ347.028.13, uitgaven f 347.028.13, batig slot 207.7S0.S8, nadee lig slot 207.780.88. NIEUW-VENNEP. Vermist. Mej. K., Hoofdweg alhier, vermiste Zondag na afloop van het door haar gegeven onderricht op de Zondags school in 't lokaal der N.-H. Gemeente, haar handtaschje en horloge, van welke vermissing zij de politie alhier in kennis stelde. Door het onderzoek, dat de politie instelde werd het vermiste horloge opge spoord. Echter was het taschje, dat door een knaapje alhier was weggenomen, nog niet gevonden. Het ventje had er niet mede thuis durven komen en teen in de Hoofdvaart geworpen. De politie heeft eenigen tijd naar het taschje gedregd, doch het mocht haar niet gelukken het op de aangewezen plaats te vinden. VOORHOUT. Patronacutsuitvoering. Giste: gaf de looneelvereeniging „Vader Kol- pingf, onderafd. van de St.-Joseph Gezel- len-vereeniging, een uitvoering in het Patronaatsgebouw, alhier. Te zeven uur opende de kapelaan dezen tocneelavond, waarin hij alle aanwezigen welkom heette in het bijzonder den pas toor en den burgemeester. Hij wensehte allen aanwezigen een preltigen avond toe. Hierna werd opgevoerd „Het Vierde Gebod", een tooneelspel in 3 bedrijven. Dit-"tooneelspel verplaatste ons in een woonkemer van een huisgezin, waarvan de moeder pas was gestorven. Hierdoor was ook het geluk en de vréde in dit huisgezin verdreven. Vader wist niet wie hem in zijn boerenbedrijf moest opvolgen en had hiervoor zijn zoon Henk aange wezen. Deze wilde evenwel liever studee- ren in plaats van boer te worden. Het eindresultaat van dit tooneel was, dat een zoon, die den verkeerden weg was opgegaan, zich huiswaarts keerde en vol berouw over zijn leven en het verdriet zijn vader en moeder aangedaan, aan zijn vader vergeving vroeg voor deze tekortko mingen. Hij nam op"-zich den taak om zijn vader op te volgen. Het spel, waarin zeer veel goede les sen ten opzichte van de vereering van de ouders waren geweven, werd door de spe lers voortreffelijk weergegeven. De zeer zware rol van vader werd door den St.- Josephgezel C. Heuzen uitmuntend ge speeld. De overige spelers vervulden even eens de hun toegewezen rol op sublieme wijze. Met de opvoering van dit tooneelstuk heeft de St.-Jospehgezellenvereeniging en het Patronaat iets weergegeven, wat voor velen tot een les kan strekken. De Pa tronaatscommissie kunnen wij dan ook met deze keuze gelukwenschen. Nadat de pauze was gehouden werd er nog een kluchtig spel in één bedrijf op gevoerd, getiteld „De Prins op Stap". Dit stuk werd eveneens op voortreffe lijke wijze opgevoerd. Hierin lag evenwel geen levensles, doch het was meer van den vroolijkeil kant. O.a. komt er in voor dat juffr. Schoenmaker haar man, uit het ho tel, genaamd „Het vette Zwijn", te Bever- veldt kwam halen met een pantoffel in de hand. De gezellen J. van der Hulst en J. van der Post. resp. Hannes, knecht van kastelein Yetbuik, en Likpen, gemeente secretaris, later Prins van Pummelstein en zijn adjudant, vervulden deze hoofdrollen op de juiste wijze. Na afloop dankte de kapelaan de toe schouwers voor hun opkomst en geloofde wel, dat een ieder zich geamuseerd had door het gegeven spel. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze avond een welgeslaagde avond is geweest voor dc tooneelvereeniging „Vader Kolping". Hedenavond zal dan ook, evenals gisteravond, de zaal van het Pa tronaatsgebouw propvol moeten zijn. WARMOND. Personalia. Do. eerw. Zuster Carola, wijkverp'eegster alhier, behaalde 13 No vember in Den Haag, haar diploma voor kinder-higiëne. IJsclub. Dc agenda voor de vergade ring der IJsclub op Maandag 18 Nov. a.s. te S uur in hotel „Stad Rome" luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Finan- tieel verslag. 4. Jaarverslag. 5. Bestuurs verkiezing. Het geheele bestuur treedt af, doch is terstond herkiesbaar. De heer H. C. A. M. Schölvinck wenscht niet meer voor een. verkiezing in aanmerking te ko men. 6. Bestuursvoorstel tot aanvrage van de Koninklijke goedkeuring. 7. Verzeke ring. 8. Rondvraag. 9. Groote verloting. WASSENAAR. Onbewoonbare hutten. Ged. Staten hebben met ongegrondverklaring van de ~evraagde voorziening gehandhaafd de on- ewoonbaarverklaring van de woningen Jostdorperweg nos. 6, 6a, 6b, ongenummerd n 8 in de gemeente Wassenaar. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkocping. De uitslag van de giste ren ten overstaan van den notaris F. C. Engelberts van Hazerswoude in het hotel „De Vergulde Wagen" alhier gehouden verkooping van dc landbouwerswoning „Rijnzicht" met ongeveer 20 H.A. weiland in gebruik bij den eigenaar den heer W. Kwakernaad Jzn- alhier is als volgt: Per ceel 1. in bod staande op 1400 werd af gemijnd door den heer L. Gesman op 300. Perceel 2. in bod staande op 2500 werd niet afgemijnd en toegewezen aan den heer Smit van Hazerswoude. Perceel 3. in bod staande op 19000 werd niet af gemijnd. Perceel 4 in bod staande op 5300 werd niet afgemijnd. Perceel 5 in bod staande op 7000 werd afgemijnd op 2000 door den heer G. Bergshoef. De per- cee'en 35 die daarna werden gecombi neerd en totaal in bod stenden op 33.300 werden afgemijnd door den heer Smit van Hazerswoude op 6. Perceel 6 in bod staande op 13.500 werd niet afgemijnd en toegewezen aan den heer Kortman, land bouw alhier. Perceel 7 in bod staande op f 3300 werd afgemijnd op 200 door den beer D. Peeneman alhier. Perceel 8 in bod staande op ƒ8100 werd afgemijnd op 10 dcor den heer M. Bogaard alhier. De perceelen 9—11 gezamenlijk in bod staande op 15.350 werden afgemijnd op 150 door den heer L. de Wit, landbouwer alhier. De totale opbrengst der woning met on geveer 20 H.A. wei'and bedraagt alzoo een bedrag 33316. Milddadigheid. De collecte Zondag j.l. tijdens de H.H. Missen gehouden door den zeereerw. Pastoor Kempen voor den bouw van een nieuwe parochie-kerk, toe gewijd aan de H. Thercsia van Lisicux, te Den Haag, heeft 40-1 opgebracht- MOEILIJKE KINDEREN. Voordracht van dr. Quérido. In een vergadering door den Leidschen Armenraad belegd voor zijne leden en verdere belangstellenden, hield gisteren avond in de groote zaal van het Nuts- gebouw aan het Steenschuur dr. Arie Quérido, geneesheer aan het. gesticht voor zwakzinnige kinderen „Voorgeest", onder deel van liet krankzinnigengesticht. „En.lo- geesfc" en heb Sanatoriuni voor Zenuwlij ders „Rhijngeest" te Oegstgeest, een voor dracht over „Moeilijke kinderen". De zeer druk bezochte vergadering werd met een kort woord geopend door den voorzitter van den Armenraad, den heer Smit, pastoor der oud-Katholieke gemeen te, die voorts den spr. bij de vergadering inleidde. Dr. Quérido ving aan met op te mer ken, dat z.i. de reden van het actueel worden van het- probleem der moeilijke kinderen ligt in het zich ontmoeten van twee stroomen, die uit geheel verschillende bronnen zijn ontstaan. Hier hebben een psychologisch kunnen en kennen aan den een en kant, en een dringende maatschap pelijke noodzaak aan den anderen kant er toe samengewerkt, om liet probleem der „moeilijke" kinderen, in het zoeklicht der belangstelling te brengen. Elk jaar komen er in de Ver. Stalen 70.000 nieuwe krankzinnigen bij. Is het wonder, dat de vraag rijst: is het mogelijk dezen stroom te verminderen, op te van gen of om te buigen, voor hij zieh op de maatschappij ontlast. Het spreekt haast van zelf, dat men zich daartoe in de eerste plaats tot de jeugd wendt. Hierbij komen dan psychologische en opvoedkun dige vragen naar voren, vragen naar de oorzaken van het gedrag' van abnormale kinderen. Het beantwoorden dezer vragen wordt mogelijk gemaakt door de resulta ten der tweede strooming, door spr. zoo- eVen genoemd: het zoeken naar de mo tieven van een daad, de geestesgesteld heid, waarvan de daad een uiting is. Men zal dan niet straffen om te vergelden, maar hoogstens straf toepassen als ge neesmiddel. Zoekende naar de motieven vindt, men deze als een eindelooze keten aan elkaar gebonden. De daad vlooit lo gisch voort uit voorafgaande handelingen en belevingen. Wij zijn, o.ls wij het hoe en waarom van een 'handeling willen we ten, verplicht den keten der motieven zoo ver mogelijk te volgen, zeide spr., zoo mogelijk om ,de gesprongen leiding te re pa ree ren. Spr. hiekl daarna zijn gehoor bezig met de vraag wat moeilijke kinderen zijn. Alle kinderconflicten zijn grceiconflic- ten, d.w.z. conflicten van gebrekkige aan passing. In de eerste plaats moet hot groeiende kind aan steeds grooter wor dende maatschappelijke eischen voldoen. Het kind groeit lichamelijk en geestelijk en komt daardoor in een telkens andere verhouding ten opzichte van de omge ving, waaraan het zijn houding en gedrag moet aanpassen- Wanneer deze aanpas sing te langzaam of te vlug gaat, of wel uitblijft, ontstaat, er een conflict. Wan neer men moeilijke kinderen gaat behan delen met het doel latere conflicten in de maatschappij te vermijden, dan kan men, volgens spr., niet vroeg genoeg beginnen, en hij deed uitvoerig uitkomen waarmede men al zoo te doen krijgt. Het eerste contact 'met de maatschappij komt in den vorm van den schooltijd met alle conflic ten die daaruit voortvloeien. Ten slotte, na den schoolpliohtigen leeftijd, komt het gebrekkige aanpassingsvermogen direct in conflict met de maatschappij; men kan sexueele of vermogensdelicten vinden, va- gebondage en prostitutie. Al deze afwij kingen kunnen, wat hun ernst betreft, beteekenis hebben als bedwateren en sla peloosheid bij een kind van drie jaar. LEIDEN. Donderdag, Wetenschappelijke voorde, over het Katholicisme, J Au di t oriura Academiegeb o uw, Donderdag, Tooneelclub „St. Ursula", voering- in de Graanbeurs. 8 Maandag, R.-lv. Stud. Ver. „San Augustinus", Eigen Huis, 8.30 De avond-, nacht- en Zondagdienst apotheken wordt van Maandag 11 en met Zondag 17 November! waargenomen door de apotheek van heer P. du Croix, Rapenburg 9, teloii no. 807. Slechts het plan, waarop zij zich afsp; is verschillend, maar lam beteekenis zelfde. Getracht moet worden de ooi ken te vinden en het kind verder voeden, omdat de aanpassingsmoeilij; den verdwijnen. Daarvoor is nauwkeurige studie not van den lichamelijken en geestelij groei van het kind en van het mii Op welke wijze dit geschieden n werd vervolgens door spr. met voorb den verduidelijkt. Zijn de oorzaken drieërlei opzicht gevonden, dan kan gepoogd worden deze weg te nemen. jonger het kind, hoe eenvoudiger taak in het algemeen is. De grootste moeilijkheden schept ve het. milieu. Zoo kwam spr. eindelijk tot practii kwesties. Hoe moet de behandeling van moei) kinderen georganiseerd zijn? Het acÜ deel der organisatie staat vooral in A rika op den voorgrond. Daar bestaat instituut van de „visiting teacher", is een aan iedere school verbonden oir wijzeres, dje geen klas heeft, maar ouders thuis bezoekt. In Nederland den, volgens spr., dergelijke „dwars! sters" niet veel succes hebben. Het langrijkste blijft echter het consulta bureau, het centrale lichaam, dat ad: geeft en eventueel ook de kinderen handelt. Door eenvoudig te wachten, dat ouders met kinderen om raad kor vragen, zal men slechts met een bepj aantal en nog wel met een bijzondere tegorie kinderen in contact koa Juister acht spr. het. 't grootste co gent van materiaal te putten uit san werking met allerlei lichamen, die i met kinderen bezig houden: Pro juventi voogdijraad, kinderpolitie, enz. Het sultatieibureau blijft echter de organisa die uit al deze bronnen het maten ontvangt. Do vraag of het bureau zelf zal beis delen dan wel de kinderen die behai ^no noodig hebben, naar psychiaters! wijst is eigenlijjc een financieele kwei welke ook samenhangt met de vraag het een overheids-in stelling moet zijn door particulier initiatief gesticht. Me; beginselen van de werking heeft dit ter niets te maken. Spr. gelooft, dat belang van een dergelijke inrichting tengewoon groot, kan zijn, en dat "zij staat zal wezen datgene te doen, wat t het ideaal is van alle medisch werk medisch sociaal werk vooral in de eel plaats, n.l. te voorkomen in plaats te genezen. Er volgde op de inderdaad belangrj voordracht, eenige geclachtenwisseling. Nadat de heer Zitman had gevra: hoeveel krankzinnigen in ons land er ji lijks bijkomen, constateerde de heer S, ma dat, hoe belangwekkend het bét van den spr. ook mocht zijn, en hoe gisch in theorie de behandeling van moeilijke kind moge opgezet zijn, er g verbetering en verslimmering zal pla hebben, tenzij de menschheicl terugfa tot, een meer natuurlijke leefwijze, slechts moet aard en neiging van jonge individu worden omgebogen, i ook de maatschappij en samcnle\ing at deren, waarvoor naast de psychia: geestelijke en zedelijke leiders noodig Ds. Groot Enzerink, zich daarbij deeltelijk aansluitend, hield een pleii voor het geloof en de liefde voorin vidu, gezin en maatschappij en dein streerde een geval uit het psychopath asyl alhier. Mr. Idenburg vroeg naar de practisi resultaten na een onderzoek. De inleider constateerde dat het aan krankzinnigen in ons land verhouding wijs kleiner is dun in Aoueilka, maar l' nog groot en toenemend; de opmerkn: van de he eren Sytsma en Groot Enze: beaamde hij voor een groot deel probleem echter niet oplossend. Naar aanleiding van de opmerking mr. Idenburg dal dr. JeTgérsma, Gorter en hij zelf sporadisch wel moeilijke kinderen in aanraking kome deze onderzoeken, maar dat in 't meen de gelegenheid ontbreekt ze ii an Ier milieu te brengen gaf de Sijtsma den Armenraad in overvrej stappen te doen om te komen tol stichting van een consultatiebureau, i door den spr. bedoeld is, war.rice U het particulier initiatief ook de oveji zou kunnen medewerken. De voorzitter wilde daaraan wel gei geven, als de vergadering het dsnkbe steunde. Een warm applaus uit de vei dering gaf daarop hot antwoord. De voorzitter deelde vervolgens mede, dab op 22 Januari onze vro# stadgenoot, dr. Meuleman uit Heerlen! spreken over „De ongehuwde moeder verband met de nieuwe Ziektewet", cn: do Armenraad een lijst heeft doen sa< stellen, waarin alle in Leiden en omga bestaande vereen igingen en inste'L zijn opgenomen, die arbeiden op lei rein, dat ook de Armenraad best'Ijkt beval deze lijst ter kennismaking aar Hierna werd de zeer geanimeerde eenkomst door den voorzitter ge^

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2