DINSDAG 12 NOVEMBER. DERDE BLAD. PAGI1 DE ALASTR1M. Te Delft geen nieuwe patiënten meer. Gisteren zijn de laatste drie alastrim- patiënten die in de barakken van het gast huis te Delft werden verpleegd, daaruit ontslagen. Thans worden nog een vrouw en een kind in de barakken van het St. Hip- polytusgest'.cht verpleegd; beider toestand is echter zoo vooruitgaande, dat ook hun ontslag uit 't ziekenhuis aanstaande is. DE POGING TOT VADERMOORD TE SCHIEBROEK. Zooals gisteren reeds gemeld, heeft zich in Schiebroek een ernstig draina afge speeld, waarbij een jonge man gepoogd heeft, zijn 77-jarigen vader van het levc-'i te berooven. Aan den Kingsvaartdijk ligt in het lage aan water over rijke polderland, de kapitale boerenhofstede van de familie V. De boe •- derij- wordt bewoond door den 77-jarigen A. C. V., zijn oudste dochter en eenig per soneel. V. is al meer dan veertig jaa.' hoofdingeland van den polder Schiebroek en tot voor kort voorzitter van het polder bestuur van de polders Berg en Broek en 110 Morgen en gemeente-ontvanger. Ongeveer anderhalf jaar geleden is in de woning van V., die toen nog laatstge noemde functie bekleedde, ingebroken. Er is bij <Lie gelegenheid een ijzeren geldkastje met de gemeentekas, groot circa 12.000 gestolen. Dit misdrijf is nimmer opgehel derd. We] is de thans 33-jarige zoon Jo seph, dezelfde, die thans van de poging tot vadermoord wordt verdacht, gearres teerd, maar wegens gebrek aan bewijs is hij kort daarna weer vrijgelaten. Van het geld is nooit iets terecht gekomen. Tot j.l. Donderdag woonde deze zoon bij zijn vader en zuster in en hij hielp bij het werk op de boerderij. Echter was er altijd ruzie, omdat Joseph zoo lui was en hij zijn vader brutaliseerde. Meerdere malen iri-oest de politic tusschenbeiden komen en kort geleden heeft Joseph zijn vader met een bijl bedreigd. De ruzies zijn ten slotte zoo hoog ge- loopen, dat de oude V. Donderdag zijn zoon een langer verblijf onder zijn dak ontzeg de. Joseph wensehte niet te gaan, er is weer twist ontstaan, waarbij opnieuw de politie tusschenbeiden is nioeten komen. Ten slotte is J. vertrokken, nadat hij te gen zijn vader had gezegd: „Goed, ik zal gaan, maar pas op, je dagen zijn geteld". Hij is toen naar de boerderij van zijn zwa ger B. gegaan, die met zijn jongste zustor is gehuwd en die een boerderij vlak dn de buurt heeft. Deze zuster heeft Joseph bij zich in 'huis genomen, waarschijnlijk meer uit angst voor den broer, die als een gewel denaar bekend staat, dan dat zij in het conflict tusschen vader en zoon, de partij van den laatste had gekozen, hoewel tal van bewoners van Schiebroek, die de fa milie natuurlijk goecl kennen, de meening zijn toegedaan, dat het conflict op andere gronden berust en dat deze zuster in dit conflict geheel aan de. zijde van Joseph staat. In hoeverre de familie V. de bedreiging, welke hij tegen zijn vader had geuit, geheel ernstig heeft opgenomen, is nog niet be kend, maar in elk geval is Zondagochtend in de vroegte een aanslag op het leven van den ouden V. gedaan en het politio- neele onderzoek heeft dingen aan het licht gebracht, welke er op wijzen, dat Joseph inderdaad gevolg aan zijn voornemen, om zijn vader van het. leven te berooven, heeft gegeven. De aanwijzingen zijn van zulk een ernstigen aard, dat niet alleen Zondag ochtend om half acht. Joseph is aangehou den, maar dat na een onderzoek, dat den geheelen dag heeft geduurd, de substituut- officier van justitie, mr. J. P. Hoeffehnan, die met den rechter-commissaris mr. A. Dirkzwager en een griffier terstond naar de plaats van het misdrijf is gekomen en die in het politiebureau van Hilligersberg een aantal personen heeft gehoord, termen heeft, gevonden, de in verzekering stelling van Joseph te gelasten, hoewel de verdach te pertinent ontkent. Over wat er Zondagochtend in en bij de hofstede van V. is gebeurd, deelde de oud ste dochter het volgende mee: Tegen vijf uur werd ik wakker en ik hoorde vader opstaan, die eiken dag op dat uur in den stal de koeien gaat. melken. Toen hij buiten kwam, hoorde ik hem een lucifer aanstrijken, wat ik erg vreemd vond, omdat aan den gevel van de boer derij, tusschen de woning en den stal een electrische lamp hangt, die, als zij brandt, •haar licht, werpt tot op do deuren van den stal. Als vader deze had aangestoken, behoefde hij zich toch niet met lucifers te behelpen. Naar later bleek, was de ijze ren arm, waaraan deze lamp hangt, ver bogen. Blijkbaar had men eerst getracht, de lamp af te rukken, maar dat was niet. gelukt. Daarop heeft men haar zoover ver bogen, dat het licht niet meer op de stal deuren viel. Op die manier was het bij den stal donker. In den stal is eveneens clec- trisch licht. Dc schakelaar zit een eindje den stal in, juist naast de derde koe. On der normale omstandigheden kan je, dank zij de buitenlamp, tot bij het knopje vrij goed zien. Nu was dit echter allemaal an ders, en vader heeft-, naar hij mij later ver telde, in den stal opnieuw een lucifer aan gestoken. Toen deze was opgebrand en hij een derde aan wilde strijken, sprong er plotseling iemand achter hem te voor schijn, die hem met een of ander hard voorwerp een geweldigen slag op het hoofd gaf. Ik had vader den stal in hooren gaan en kort daarna hoorde ik hem luidkeels om hulp roepen. Dadelijk sprong ik mijn bed uit en wierp ik de luiken open. Ik kon evenwel niets zien, omdat de lamp verbo gen was. Daarna hen ik naar de achterdeur gerend. Toen ik deze opendeed, zag ik va der aan komen strr melen, geheel met bloed bevlekt. Hij had een paar zware wonden aan het hoofd en twee diepe ste ken in den nek. Van den dader zag ik geen spoor, maar het eerste wat vader zei was: Joseph heeft het gedaan. Denk er om, ah ik soms straks niet meer kan, Joseph heeft het gedaan". Dadelijk heb ik in het dorp hulp laten halen en de politie doen waarschuwen. Dr. Albronda was spoedig ter plaatse cn hij constateerde, dat vader o.a. een schedel breuk had en twee steekwonden in den nek, elk van circa 12 c.M. lengte. Hij vond den toestand zoo ernstig, dat hij hem dade lijk per auto naar heb ziekenhuis aan den Bergweg heeft vervoerd, waar vader is opgenomen. Zondagavond was de toestand zeer zorgelijk. Tot zoover het verhaal van mejuf frouw V. De politie heeft terstond een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daarbij heeft men huiszoeking gedaan in de woning van le familie B., waar men in een waschku'.p kleeren van Joseph vond, welke pas waren uitgewasschen. 0.a. waren er een over hemd en een pet bij. Joseph verklaarde, dat dit was, omdat hij zoo sterk gezweeten had. Deze kleeren zijn in beslag' genomen. Ook heeft de politie beslag gelegd op en kele scheermessen. In den stal van V. is een deksel van een melkbus in beslag ge nomen, waaraan sporen van bloed zaten. Het is niet onmogelijk dat de slagen met dit. deksel zijn toegebracht. Mede in ve;- ban-d met enkele andere aanwijzingen, wel ke sterk tegen Joseph pleitten, maar die in het belang van het. onderzoek nog niet kunnen worden gepubliceerd, is Zondagoch tend tegen half acht besloten tot aanhou ding van Joseph V. Naar de politie meedeelt, staat Joseph Y. zeer ongunstig bekend. Van andere zijde verneemt de „N. R. Crt.", dat de ruzie's tusschen Y. en zijn zoon hoofdzakelijk voortspruiten uit een geschil over geld. Joseph zou zich, volgens deze lezing achtergesteld gevoelen bij de andere kinderen. Een oudere broer zou va a V. een boerderij ten geschenke hebben ge kregen en de vader zou hebben geweigerd, Joseph eveneens aan e>en eigen bedrijf te helpen. Bovendien zouden er in de familie Y. geschillen bestaan met betrekking tot le verdeeling van de nalatenschap van de moeder, welke eenigen tijd geleden is over leden.'Deze geschillen zouden tot een pro ces hebben geleid, tusschen den ouden Y. en enkele broers eenerzijds en Joseph er. de met B. gehuwde zuster anderzijds. In dit proces zo-u vandaag of morgen uitspraak worden gedaan. De leden van de familie V. ontkenden evenwel, -dat. er van eenige geldkwestie sprake was. Joseph is te lui om te werken, zoo zeiden zij, en dat is al. Gisteren is Joseph Y. opnieuw aan een verhoor enderworpen. Hij heeft thans ge zegd, op het. uur, waarop de aanslag is ge pleegd, in bed te hebben gelegen. Dit alibi is moeilijk te controleeren, omdat men van de slaapplaats van Joseph, in de woning van de familie B., gemakkelijk naar dei stal van Y. kan gaan en terug, zonder dat de bewoners er iocs van merken. In den toestand van den ouden V. was gisteren weinig verandering gekomen. Hij heeft een vrij rustigen nacht gehad. Naar wij vernemen, is in de boerderij van de familie B. in beslag genomen het stuur van een fiets, aan welk stuur men bloedvlekken meent, te kunnen constatee- ren. De verdachte, die blijft ontkennen, zal vandaag in het Huis van Bewaring wor den opgesloten. DE MOORD OP DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Een persfotograaf te Rotterdam heeft enkele dagen geleden aan den substituut officier van justitie, mr. J. A. de Visser, een foto gezonden van het portaal van heb kantoor van de N.Y. De Haas' Han-del- Maatschappij, welke Fc-to hij gemaakt heeft op Zaterdagmorgen 30 November' 1928, den ochtend na den moord op den heer Lans. Op deze foto zou men de 'bloedvlek ken kunnen waarnemen, waarover bij de behandeling van de moordzaak voor de rechtbank op 22 en 23 October zoo lang gepraat is. De persfotograaf was het. be staan van deze foto geheel vergeten. Een •opmerking van -den -heer v. d. Heuvel, den eigenaar van -den in dezelfde gang als het kantoor van de N.Y. De Haas ge vestigden wijnhandel, zou hem er toe gebracht hebben zijn archief te gaan na zien, waarbij hij de foto had teruggevon den. De heer Van den Heuvel had toen de fotograaf zijn kiek nam, de deur voor hem opengehouden en had zich dat naar aanleiding van de verslagen over de zit ting herinnerd. „N. R. Crt.". Prettige kameraad. Zaterdagavond arriveerden te Groningen twee Duitschers op weg naar Amsterdam, die elkander in den trein hadden leeren kennen. Te Groningen misten zij de aan. sluiting der treinen. Zij maakten sa-men een uitstapje door de stad en kwamen ten slotte in een café waar zij eenigen tijd doorbrachten. Een der beide Duitschers ver wijderde zich een ©ogenblik, van welke gelegenheid de andere gebruik maakte om te verdwijnen met medeneming van den koffer van zijn metgezel inhoudende geld, waardevolle papieren, een overjas enz. De politie van Groningen heeft den geheelen dag een gestreng onderzoek ingesteld doch kon tot dusverre nog geen resultaat boe ken. Het onderzoek wordt zeer bemoeilijkt door het feit, dat de bestolene het eafé waar hij den Zaterdagavond doorgebracht heeft niet meer kan terugvinden. Ruzie tusschen twee Chineezen. Zondagavond kregen twee Chineezen in het Chineezenkwartier aan de Lloydkacle te Rotterdam met elkaar ruzie. De twist liep zoo hoog. dat cp een gegeven moment de 30-jarige Chinees Pain kin, stoker aan boord van het s.s. „Tambora", zijn lau-d- gencct de 8-jarigen Juugtoi, eveneens stoker aan boord van genoemd schip, met een broodmes in den arm stak. Hevig bloe dend werd laatstgenoemde aan het politie bureau gebracht, waar hij werd verbonden. BU1TENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. TREIN DÉRAILLEMENT IN TENNESSEE. Zes dooden en circa 50 gewonden. Gistermorgen is de sneltrein van Atlanta naar Cincinnati bij Oakdale ontspoord. Dertien wagons vielen om. Zes personen werden gedood, terwijl het aantal gewon den, dat nog niet nauwkeurig kon worden vastgesteld, op ongeveer vijft'g wordt ge schat. Tot de gedooden behoor en- o.m. de machinist en de stoker. Spoorwegongeval. Uit Los Angeles wordt gemeld: Nabij Baugüs hebben bandieten een trein doen derailleeren, waarbij de machinist is om gekomen. Onder bedreiging met een re volver werden de reizigers vervolgens ge dwongen hun bezittingen af te geven. Déraillement bij Dortirund. Bij den Oostelijken uitgang van het hoofdstation le Dortmund ontspoorde gis termiddag een wagen van een ledigen per sonentrein, waardoor het baanvak Hamm- Berlijn gedurer.de eenige uren werd ver sperd, zoodat de treinen uit het Westen groote vertraging ondervonden. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. DOOR EEN AARDVERSCHUIVING BEDOLVEN. Uit Coblenz wordt gemeld: In de zeven naast eikander liggende kogelvangers der sinds eenigen tijd door de .bezetting vrijge geven schietbanen, waarin een groote me nigte geweerkogels zitten, die bij de schiet oefeningen der bezetting daarin gedrongen zijn, groeven Vrijdag, ondanks het strenge verbod der politie, eenige werklo-oze jonge mannen naar zulke 'kogels. Drie van hen, die reecis aanzienlijke hoe veelheden kogels uitgegraven hadden, wer den plotseling door neerstortende aarde bedolven. Terwijl één hunner zich uit de aard-massa wist los te werken, werden de beide anderen door toesnellende inwolTers geborgen. Een 20-jar'ge man was reeds dood, terwijl- de andere ernstige kwetsuren had opgeloopen. Ernstig auto-ongeluk. Zondagavond had nabij Magliana Sabina, ongeveer'60 K.M. van 11 unie een o-uto-on- geluk plaats, waarbij de vroegere Italiaan- sche luchtvaartcommandant Montigko, de Italiaansche luitenant-vlieger Guido Keiler en de Italiaansche officier Salina den dood vonden. Majoor Ferrari, perschef van het fascistische partijbestuur, en de bestuurder werden ernstig gewond opgenomen en naar een der zieken.hu'/.en overgebracht. De auto was in voile vaart tegen een brugleu ning gebotst. Botsing van fiets en motorrijwiel. Gisternacht heeft op den straatweg van Rönigsbrunn naar Lager Lec-hfeld een ern stig verkeersongeluk plaats gehad. Een mo torrijwiel waarop twee personen uit Augs burg gezeten -waren kwam in b-otsing met een fietser. Zoo-wel de fietser als de b" de motorrijders kv amen hierbij om het leven. Massaverijif-itjirig in een school. De eerste "üas van oen huishoudschool tc Bitterfeld had haar wekelijksche kook-, lessen, waarbij, ditmaal paddestoelen, die door de leerlingen gezoem waren, gebruikt werden. De bereide spijzen zijn door dc leerlingen opgegeten. In den loop van den avond deden cich bij 22 leerlingen verschijnselen van onpas- i selïjkheid voor. Zij werden onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. WATERHOOS OP DE KUST VAN N0QRDAFR1KA. Door een hevige waterhoos is, naar uit Algiers wordt gemeld, groote. schade aan gericht in Bougie en omgeving. Bougie is op tal van plaatsen overstroomd. De waterhoos heeft ook Cherchell en talrijke dorpen in de streek van Sah'ël en Bizerta geteisterd. Op .Sicilië is groote schade aangedicht door wolkbreuken. Bij Messina werden twee personen gedood door een aardstor ting, veroorzaakt door de wolkbreuken. HEVIGE PAKHUISBRAND TE BREMEN. Door lot nu toe onbekende oorzaak brak brand uit in het pakhuis der firma Poser cn Co. te Bremen, waar groote voorraden gordijnen en tapijten waren opgeslagen. De brand, welke op de tweede verdie ping was ontstaan, greep snel om zich heen. De brandweer was spoedig met. 9 wa gens ter plaatse en gaf uit alle ter De- schikking staande slangen water. Van de Weser af trachtte 'n drijvènde motorspuit den brand te naderen, maar kon wegens te korte slangen niet veel uit richten. Men moest zich tevreden stellen met de bescherming van.het belendende pakhuis. De vlammen sloegen hoog boven het brandende dak uit. rof-qat de balken dei- derde, vierde en vijfde verdieping onder een geweldig gekraak bezweken. Het vuur vond gretig voedsel. Vele duizenden sloegen den brand, van den oever gade. De schade is nog niet te bepalen. UNIVERSITEIT TE QUITO AFGEBRAND. Aantal personen omgekomen. Een bericht uit Guayaquil (Ecuador) zegt: Volgens telegrammen uit Quito zijn de gebouwen van de universiteit aldaar verwoest door een brand, welke ontstaan is door ontploffing van vuurwerk op het dak. Een aantal personen die cle archieven der universiteit trachtten te redden, is. naar men gelooft, in de vlammen omge komen, Boschbrand in Califorrië, Volgens een bericht uit San "Francisco woedt in Californië weer een hevige boschbrand, waardoor ook een stad in de buurt van San Francisco, die op beboseh- te heuvelen is gebouwd, ernstig wordt be dreigd. De bosschen op de heuvels zijn door het vuur reeds aangetast. De brandweer, bijgestaan door de bur gers, stelt alles in het werk om het gevaar te keeren, doch volgens de meening' van deskundigen kan de stad alleen gered wor den, indien de wind draait. MOORDAANSLAG OP EEN GEESTELIJKE. Naar uit Meschede (Westf.) wordt ge meld had te Fretter Zaterdagavond e'en moordaanslag plaats op den dorpspredi kant Wiedekind. Toen de geestelijke de pastorie wilde binnengaan, loste een onbekend persoon, die 'reeds langen tijd het huis had bewaakt, een schot op hem. Dc huishoudster, die de man reeds eerder verdacht voorkwam, wierp zich op den dader en ontrukte hem de revolver. Bij het gevecht, dat daarbij ontstond, liep zij verwondingen aan het hoofd op, terwijl de geestelijke slechts een schampschot aan de wang bekwam. De da der zag kans te ontkomen doordat hij ge bruik maakte van den grootén toeloop van het publiek. In den loop van Zondag werd hij echter in Ham-eln gearresteerd^ waar heen hij met een vrachtauto was gevlucht. Men vermoedt, dat men hier met een zenuwlijder te doen heeft. DE MOORDEN TE DUSSELDORF. Anonieme brief van den kindermoordenaar Naar de Berlijnsche bladen in verband met den kindermoord te Dusselclorf nader melden is de politie op een spoor gekomen dat misschien tot opheldering van dezen vreeselijken moord kan leiden. De moordenaar heeft n.l. de ongehoor de brutaliteit gehad om Vrijdag een ano- niemen brief te -schrijven aan cle redactie van het communistische dagblad aldaar, waarin precies cle plaats werd aangegeven waar inderdaad Zaterdag het lijkje van de 5-jarige Gertrud Albermann gevonden werd. De brief kwam eerst Zaterdag op de re dactie van het blad aan, die hem onmid dellijk ter beschikking van de politic stelde. De brief is op een stuk carton geschre ven. Chemisch en ander onderzoek heeft tot dusverre echter nog geen resultaten opgeleverd. Ook vingerafdrukken zijn niel Een trouwelooze pleegmoeder. 35 kinderen in elf jaar verkocht. Dezer dagen is. te Berlijn een zekere' Rosa Novi gearresteerd, daar zij zich we gens drie haar door den voogdijraad toe vertrouwde meisjes, die echter verdwenen waren, te verantwoorden had. Daarbij is gebleken, dat aan Novi in den loop der laatste èli' jaar 35 kinderen toe vertrouwd zijn, die allen spoorloos zijn verdwenen. Novi had de gewoonte om als eenmaal cles ja ars cle voogdijraad de kinderen liet onderzoeken, vreemde kinderen in huis te nemen. Het staat vast, dat de kinderen door Novi aan vreemde pleegouders verkocht werden en onder valsehe namen in. cle re gisters van den burgerlijken stand inge schreven staan. De openbare meening is vooral opge wonden, wijl aan Novi kinderen werden toevertrouwd, ofschoon zij reeds wegens ontvoering van kinderen, wem-eed en af persing herhaalde malen gestraft is. De politiepresident van Triest vermoord. Maandagmiddag werd de politiepresident van Triest, Szil'lazy. door een plaats vervan- genden commissaris van politie om onbe kende redenen met twee revolverschoten gedood. De moord had plaats bij den in gang van het bureau van den politiepre sident, toen deze het gebouw wilde verla ten. Een „grap"? Gemeld werd reeds dat Scotland Yard officieel verklaard heeft thans niet langer den indruk te hebben dat er," in verband met het achterlaten in een autobus van een koffer met vrouwenbeenderen, van een moord moet worden gesproken. Men denkt aari de mogelijkheid van een „grap" (me dische studenten zouden zich cle beende ren zonder moeite hebben kunnen ver schaffen) of dat er een opzettelijke po ging is gedaaii om de verdenking een moord te hebben gepleegd te laden op een bepaalde persoon waarvan de naam op een der voorwerpen in den koffer voor kwam. Dit zou dan een verklaring zijn voor de bijzondere omstandigheden waar onder cle koffer i rd achtergelaten n.l. zoo c'rt- hij spoedig moest worden gevon den ca bij de politie gedeponeerd, en voor de al te voor de hand li; ende aanwijzin gen (o.a. het hoofd van een rekening) in ■den koffer. BEWAKING VAN OVERWEGENl Een nieuwe waarschuwings-installatl In verband met het toenemend aal auto-ongelukken bij spoor w ego ver\vf| (gebleken is, dat het aantal cngelulj bij bewaakte overwegen grooter is dan onbewaakte), heeft de Algemeene 1) sche Automobielclub, in samenwerking; de directie van de spoorwegmaatschai proeven genomen met een nieuw so waarschuwingsmiddel. Blijkens mededeelingen daarover in pers betreft het hier een. installatie i gekleurde 'electrische en ac-yteleengas lii signalen, een soort vuurtorens. Komt i trein binnen bepaalden afstand van signaal, dan verandert het voortdurend flitsende witte licht in een rood licht, fc welk flitst tot de laatste waggon v-ooi is. Door de verschillen in het aantal i sen 'worden de Meurblinden op het nj rend gevaar attent gemaakt. Dc proeven schijnen goed geslaagd zijn; zoowel over dag als bij duisternis ren lichtsignalen in beide kleuren v-oldo de zichtbaar. De nieuwe methode ivo het beste tot dusver bestaande waarsc wingssignaal genoemd, doch aan een sni invoering staan cle groote kosten er in den weg. De prijs van elke installara ruim 5000 M. In Duischland zijn 41.076 j bewaakte en 35.622 bewaakte overweg Vijftig procent van de onbewaakte oi wegen kunnen buiten beschouwing blij? daar het hier bosch- en veldwegen betr Een behoorlijke voorziening van de dj voor in aanmerking komende overwej zou 70 millioen-M. kosten, waaraan in zienbaren tijd geen denken' is. De bed lfhg zou nu zijn geleidelijke invoering d vervanging van baanwachters, die in toekomst gepensioneerd zullen wore door licht-installaties. Een familielid van Luther Benedict! Eenigen tijd geleden droeg de rector1 een kerk in Baltimore, Pater Aloysius ther O.S.B., een Requiemmis op voor vader jpebastiaan Luther. Deze is een stammeling in rechte lijn van Maai Luther. Volgens een bericht in do „Catholic view" uit Baltimore zijn er in Amerika geveer 20 families die eten naam Lut dragen en die allen Katholiek zijn. De groei van het Katholicisme onder negers van Noord-Amerika. Van 1906 tot 1926 is het getal Ka the ke Negers in de Vereenigde Staten i drievoudigd. In het jaar 1906 bedroeg aantal Katholieke negers 24.982, in jaar 1916 51.644 en in het jaar 1926 74j dus in twintig jaar tijd is het aantal gers in cle Vereenigcle Staten meer verdriedubbeld. Alcohol-smokkelarij. De buitenlandsche schepen „Isabe en „Stick", die zich met smokkelarij spiritualiën bezig hielden en in de Ri sche territoriale wal eren werden aai troffen, zijn aangehouden en naar Le grad opgebracht. Ingevolgg de internationale eonve tot beteugeling der smokkelarij van a holische dranken zal een strafvervolj worden ingesteld. Goud en platina in Griekenland. Volgens een bericht uit Athene zijn liet. Noorden van Griekenland, tenei ontdekt, waar goud en platina gevon worden. Tot nu toe waren de voornaamste vi plaatsen van platina in Rusland en Zuid- en No m-d-Amerika gelegen. Can wereldprcdu- 'ie aan pla.ina leverde find iu 1026 2'6, -Amerika iets meer. wijl cle res1, uit X mvd-Amerika en Zi \irika afkomstig was. Voor den oorlog was Rusland cle Tl naams!:e leverancier van platina Een klacht van den ex-Keizer tegen de Morgenpost. De gewezen Duitsche keizer heeft i klacht ingediend tegen de Berliner H gen-post, Het blad had enkele dagen gi den een artikel gepubliceerd, waarin w beweerd dat Wilhelm II financieel interesseerd was geweest in de firma Kn en waarin tevens werd te verstaan ge v-en, dat het Duitsche leger daarom i kanonnen bij Krupp moest betrekken, hoewel het elders kanonnen van bete hoedanigheid had kunnen krijgen. Onder militaire bewaking naar cle ki Binnen cle vesting Iwangorod bij Nai die door C'zaar Iwan III in het jaarI aan de Westgrens van Rusland (die thans nog cle Westgrens van Rus! vormt) gèbouwd werd, bevindt zich godshuis der overoude Russische Gen te, dat hoogstwaarschijnlijk daar n sedert de stichting van cle vesting best Ook thans nog worden de godsdienst» ningen in cle oude kerk gehouden. Daa kerk echter binnen een vesting staat de cle Estlandsche Generale Staf cle i afbreken. Maar dat lokte natuurlijk hevig protest uit. Men wees er op, dal' de Duitsche troepen, toen zij IwangJ bezet hielden, de geloovigen geen' êbI moeilijkheid in den weg legden maar» de klokken -aan de kerk ten geschenk» geven hadden. Toen besloot cle Gen» Staf dat cle kerk mocht blijven staan leden der gemeente moesten zich cj aan cle poort der vesting laten inschij wanneer zij de godsdienstoefening lP- b ij wonen; na het einde worden zij' afgeschreven. De weg naar de kerk h' de militairen afgezet: tijdens de I dienstoefening staat de kerk onder durende militaire bewaking en bij einde van clen «dienst worden cle gp-1 gen weer onder militaire geleide na^ poort der vesting gebracht. 1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8