STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Agenda DïNSDAG 12 NOVEMBER. EERSTE BLAD. PAGIN I DE NOOD VAM DEN MIDDENSTAND. Verhoogde belangstelling. Het kruideniersrapport. We schijnen momentcel een periode mee te maken van verhoogde belangstelling voor den middenstand en zijn vraagstuk ken. Van de zijde der Rijksoverheid kwam die verhoogde belangstelling, onlangs tot uiting in de instelling van een ,.Midden- standsdienst" aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Ook op wetenschappelijk gebied de monstreerde zich belangstelling voor het kleinbedrijf in verschillende publicaties. Reeds werd in middenstandskringen een waarschuwende vinger opgeheven tegen zooveel „verdachte" interesse. En misschien geeft het verleden den middenstand wel aanleiding om niet alle belangstelling in politieken, ambtelijken en wetenschappe lijker vorm met evenveel gejuich te be groeten. Maar hoe die zijde katholieke mid denstandsbeweging vreest niet een gezon de belangstelling van de zijde der over heid en der wetenschapsbeoefenaren voor de vraagstukken van den middenstand. Integendeel: een der bescheiden bedoelingen van de reeks beschouwingen, die in dit blad aan verschillende onderdee- len van het middenstandsvraagstuk moch ten worden gewijd, was juist: den midden stand wat meer naar voren te dringen on het publieke en wetenschappelijke forum, vooral in onze katholieke samenleving. De katholieke middenstandsbeweging stelt zeker voorop, dat alleen die midden stand bestaansrecht kan doen gelden, die toont in dezen tijd zijn economische fu'.c- tie naar behooreti te willen vervullen. Maar zij onderkent daarnaast het be houd en de versterking van bet kleinbe drijf in handel en industrie als eeu primair doelwit voor iedere, sociale en politieke actie, die van katholieke beginselen uit gaat. De middenstand vormt in den huidigeu tijd een bedreigde en veelszins behoeftige groep, wier welvaarts- en rechtspositie evenzeer als die der arbeidersklasse de Belargsteling waard is van de overheid en van iederen katho lieken intelectueel, wien het ernst is met de enting van katholieke beginselen op onze allerminst katholieke samenleving! "Wie de juistheid van het gespatieerde mocht willen betwijfelen, die neme kennis van het onlangs door de sub-Commissie uit de Commissie voor de Economische Politiek gepubliceerde rapport over de prijsvorming in het kruid e- n i e r s b e d r ij f. Dit „kruideniersrapport", dal behoort tot het belangrijkste, dat sinds jaren hier te lande op midclenstandsgebied is ver schenen, heeft de middenstandsbeweging een grooten dienfcl bewezen. De Commisse heeft de prijsvorming on derzocht in het kader van de toestanden in liet krnideniersbedrijf in het algemeen. Het zwaartepunt van haar rapport is echter zonder twijfel komen te liggen in het schrille licht, dat het werpt op den meer dan slechten toestand in de meeste kr uiden iersbedrijven Dc winstmarge is in het algemeen aan redelijke grenzen en maten gebonden. De kruidenier is niet de man, die naar wille keur zijn zak spekt ten koste van het pu bliek. Integendeelde kruidenier geniet een maatschappelijke o n d e rbelooing. Dit rapport wijst uit. dat een breede schare van kleine middenstanders in den tegen- woordigen tijd leeft in een toestand, die de beter gesitueerde arbeider haar niet behoeft te benijden. Om slechts enkele cijfers te noemen: van 94 te Amsterdam onderzochte krui deniers toor.den 75 aan, dat hun omzet in dc laatste jrfïen was gedaald. Van 17 H'aagsche kruideniers hadden 14 een weekinkomen boven 50. 7 van 40 tot 50, 1 een inkomen van 30 tot 40, 11 een van 20 tot ƒ30 en 14 een bere den 20 per week, I erwijl in Den Haag het laagste contractloon (transportarbei ders) was 30 en het hoogste in de prac- lijfc betaalde loon (bouwbedrijven) 67. Het gaat hier niet over beunhazen, maar over reëelc kruideniers Het rapport geeft niet alleen een be langwekkende kijk op de evolutie in het krnideniersbedrijf, hei verschaft ook een gedocumenteerd overzicht van dc velerlei kwalen en euvelen, die van binnen en van buiten het midden stand sbedrijfslevenj teis teren. Een breed beeld hangt het op van de tallooze dwergbedrijven, werkloozen- en vrouwenzaakjes, die parasiteeren aan den zelfkant van het gezonde kruideniersbe- drijf. Hier is een toestand, die schreeuwt om: ordening. Dc katholieke sociale beweging vraagt een ander oplossing dan de tallooze faillissementen in het kleinbedrijf, die de Engelsche „Economist" als eenig ..reme die" voor bet „teveel aan winkels" aan biedt.... Hei rapport legt den best denkbaren grondslag voor een krachtige vakactie van de bcdrijfsgenooten. gesteund door een warme belangstelling van de zijde der overheid. Met een saneeriug van het kniidéniers- bedrijf als zoodanig zullen tevens dc dis tributie on het algemeen belang het best zijn gediend. MR. F, P. H. EACH, Directeur van het Centraal Hanze-Bureau voor het Bis dom Haarlem. DE ONSMAKELIJKHEID GAAT VERDER. Onder bovenstaauden titel bespreekt de ..Tijd" het verschijnen en verspreiden van Hasenclevers berucht iooneelstuk „Huwe lijken worden in den Hemel gesloten". Er zijn sommige schrijvers, die zich een naam zoeken te maken door het schrijven van een pornografisch product, als zij op «u andere manier geen kans zien de aan dacht op hun werk te trekken. Dc Duitsche schrijver Hasenelever probeerde het langs anderen weg. Hij schreef een tooneelstuk, dat. zulk een ergerlijke profanatie van het Godsbegrip inhield, dat er een storm van verontwaardiging losbrak van allen, die ge- looven aan een Opperwezen. Hij voerde God en eenigen zijner heiligen ten tooneelc op een wijze welke formeel godslasterlijk is. Wij, Katholieken, hebben gevoel voor humor en kunnen een gemoedelijk grapje met den Hemel best verdragen, doch de voorstelling van God als een dwaze ietwat ijlhoofdige Engelsche lord, die beweert, dat hij genoeg van zijn baantje heeft en derge lijke fraaiigheden meer, is niets meer of minder dan walgelijk. Terecht is dc opvoering van het wan product dan ook zoowel in Dnitschland als liior te lande verboden en is aan Piet v. d. Veer, die het stuk vertaalde en hier wilde vertoonen het recht ontzegd, het overgroote deel van ons volk een slag in het gezicht te geven. Thans zoekt men een andereu weg dan die der tooneelopvoering. Men heeft het spel laten drukken en verspreidt het, voor zien van een z.g. .rechtvaardiging". De „onsmakelijkheid" gaat dus nog steeds verder. Alsof het een zaak gold. waarvoor hemel en aarde moeten bewogen worden* wordt door den schrijver een beroep ge daan op het Xederlandsche volk. „Ik wend mij tot een vrij volk", zoo vangt hij aan en schrijft o.a.: ..Niet de priesters die vier jaar lang God in het masker van een boven de wolken troonen den chef van den Generalen Staf verschij nen lieten, zijn geroepen mijn werk te oor- deelen". En verder: „Zoolang er kerkgelden geïnd worden en entreeprijzen betaald, heeft de dramaturg zoo goed als de priester, het recht God aan zijn bedoelingen dienstbaar te maken". Deze „rechtvaardiging" maakt de zaak nog erger en wanneer Hasenelever beweert, dat ..elke gedachte aan godslastering hem verre bleef", is er slechts dit alternatief: óf hij slaat het intellect, van zijn lezers niet hoog aan, óf wij kunnen het zijne niet hoog aanslaan. En gold liet nu nog een werk, dat ove rigens een kunstwerk mag worden ge noemd „Het- is heelemaal niet de moeite waard", aldus schrijft A. Saalborn in „De Groene Amsterdammer": en hij noemt de uitgave van dit boekje niets anders dan een specu latie op de onwetendheid van het publiek. Mundus vult decipi. De wereld wil nu eenmaal bedrogen worden. Aanteekening voor wijkverpleging. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bepaald, dat op het diplo ma A of een daarmede krachtens dc wet gelijkgesteld diploma van een verpleeg ster, die op het tijdstip van inwerkingtre ding van het Kon. besluit van 15 Augustus 1929 No. 35 als wijkverpleegster werkzaam Avas, zonder in het bezit te ziji. van een di ploma voor wijkverpleging, de nanteeke- ning voor wijkverpleging gestold wordt, indien de verpleegster gedurende ten min ste de 3 aan dat tijdstip onmiddellijk voor afgaande jaren in de wijk werkzaam ge weest is-, en hetzij vóór, hetzij binnen 3 jaar na dat tijdstip practisch gewerkt heeft ge durende een maand aan een consultatiebu reau voor tuberculosebestrijding en gedu rende een maand aan een consultatiebu reau voor zuigelingenverzorging. DE OPENING DER ANNA-KLINIEK VOOR 0RTH0PAEDIE. (Vervolg). Openingsrede minister Verschuur. In aansluiting op hetgeen we gisteren bereids hebben gemeld omtrent de opening van de Anna-kliniek voor Misvormden, welk gebouw aan de Lijsterstraat, is ver rezen, kunnen we nog het volgende mede- deelen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Z.Exc. mr. T. Verschuur, die na di\ Murk Jansen het woord verkreeg, zei- de dat hij. als de minister onder wiens zorgen de volksgezondheid ressorteert, vol gaarne de uitnoodjging, om dc Anna-kliniek te komen openen, heeft, aanvaard. Spreker noemt dezen dag voor dr. Murk Jansen den dag der dagen, omdat hij het hoogte punt van zijn wenschen en verlangens be vredigd ziet. Voor ieder mag het wel het hoogtepunt van zijn wenschen genoemd worclen, indien hij het ideaal van zijn streven, de volledige beoefening van de wetenschap, die hem lief is, mag verwe zenlijkt zien. Voor de regeering is de opening der Anna-kliniek een gebeurtenis van groote beteekenis. Een gebeurtenis op het gebied der wetenschap. De orthopacdie is een jon ge wetenschap, maar blijkt zich in den korten tijd van haar bestaan te hebben ontwikkeld tot een rijpen tak van men- schelijke kennis. Dr. Murk Jansen is er niet alleen door den triomf der techniek toegekomen om als een andere Phideas het menschelijk wezen te bewerken, doch hij heeft, ook uit zijn theoretische kennis wijs heid en ervaring kunnen opdiepen en spr. en ervaring kunnen opdiepen en spr. weet, weet, dat dr. Murk Jansen een intern, naam heeft, dat zijn wetenschap van in ternationale beteekenis is. Daarmee Is de wetenschap ook ten volle gcteckend. De minister wees er vervolgens op, dat dr. Murk Jansen in zijn rede zoo juist ge zegd had, dat de sociale nood hem tot werken had aangespoord en hij noemt het geen wonder, dat deze opening als een blijde gebeurtenis in de bevordering der volksgezondheid wordt gemeld. Als er, aldus vervolgt dan de minister, op eenigerlei gebied iets door dc regeering moet gedaan worden, dan past nergens n aanvullend optreden als hier. INGEZONDEN MEDEDEELING. 194 13 Alles wat de staat ten deze onderneemt moet ver achter staan bij het particulier initiatief. Wat geeft een simpele post op de begrooting, wat geeft een subsidie? ►Spr. zegt voorts ten zeerste te waarclee- ren het hoog menschelijke doel, dat aan deze inrichting ten grondslag ligt. Hier door wordt hetgeen hier verricht wordt een werk van hoog cultureele waarde, waarin de barmhartigheid en het mensche lijk mededoogen zoo sterk tot uiting zijn gedragen. Spr. .prijst dit, te meer wijl de destijds tusschen regecring en universiteit gevoerde onderhandelingen niet tot over eenstemming hebben geleid en dr. Murk Jansen daarna, ondanks dezen tegenslag, is doorgegaan met de verwezenlijking van zijn plannen en is geslaagd. Na den wensch geuit te hebben, dat deze instelling onder Gods zegen velen tot heil moge zijn en de volksgezondheid ten goede moge komen, deelde spr. mede, dat liet H. M. de Koningin behaagd had dr. Murk Jansen te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, door welke onderscheiding de regeering haar waardeering heeft- willen uitdrukken voor den arbeid van dr. Murlc Jansen en het werk der Vereeniging. Spr. eindigde tenslotte met den wensch. dat het voor dr. Murk Jansen een voldoening moge zijn op deze wijze te worden geëerd als man van groote wetenschap, als man van groote sociale deugd en als man van groo te beteekenis. Hierna verklaarde de minister de kli niek voor geopend. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Ncderlandsche Mij. ter Bevordering der Geneeskunde, prof. Nijhoff, die wees op de groote vorderingen die de orthopaedie in de laatste jaren heeft gemaakt en op 'de beteekenis, die dr. Murk Jansen en de Vereeniging daar bij hebben. Als voorzitter van de Faculteit <ler ge neeskunde sprak hierna prof. dr. J. A. J. Barge, die deze uitnoodiging allereerst be schouwde als een daad van hoffelijkheid, maar tevens meende, dat zij grond vindt in de overtuiging, dat, de ontwikkeling der orthopaedie en de zorg voor de misvorm den dc faculteit ter liarte gaat en dat zij belang stelt in alles \v»t daarmede samen hangt. Spr. wilde hier niet nadrukkelijk ver klaren, dat gemeenschappelijke belangstel ling en gemeenschappelijk inzicht niet noodzakelijk samengaan, maar hij wilde toch gaarne en met nadruk verklaren, dat het ontbreken van gemeenschappelijk inzicht toch het bestaan van vederzijdsche waardeering niet uitsluit. De faculteit spreekt dan ook haar oprechte bewonde ring uit voor het initiatief, het doorzet tingsvermogen. de opofferingsgezindheid, offervaardigheid en niet in het. minst voor den geest van samenwerking, die tot het totstandkomen van hetgeen te aanschou wen is hebben geleid en zij wenschte allen, die hieraan hebben medegewerkt, niet in de laatste plaats den voorzitter en haar, die als niet gecanoniseerde heilige zoo terecht de patrones mag wezen van deze schoonc stichting, van harte geluk met het bereikte resultaat- Het zou mogelijk kunnen zijn, aldus ver volgt spr. nog zich tot den voorzitter richtend, dat bij de uitnoodiging nog een clerde bedoeling had voorgezeten. Het zou kunnen zijn. dat men dc faculteit bad wil len toonen, dat men in afzienbareh tijd in derdaad een bruikbaar ziekenhuis kon bou wen. Er zijn omstandigheden, die bij de fa culteit wel eens twijfel hebben doen ont staan aan die mogelijkheid. In ieder ge val zijn wij u dankbaar voor dat voor beeld en wij hopen vooral, dat met- de fa culteit ook anderen, die bij den Zieken- huisbouw betrokken kunnen zijn, zich aan dit schoone voorbeeld zullen soiegelen. Spr. besloot tenslotte met üen wensch, dat deze kliniek moge strekken tot bevor dering der wetenschap, tot waarachtig lieil 'der misvormden en dat dr. Murk Jansen van de verwezenlijking van dezen wensch nog lang getuige moge zijn. Nadat vervolgens nog het woord was gevoerd door dr. Thomassen, namens de Vereeniging tot Steun en Hulp aan Lij ders van been- en gewrichtstuberc.ulose, dankte dr. Murk Jansen voor de hartelijke woorden, vooral van den Minister de ko ninklijke onderscheiding, die hem te beurt was gevallen. De genoodigden maakten vervolgens een rondwandeling door liet gebouw, waarmede de plechtigheid ten einde was. R. K. J. M. V. St Peter Kanis. De Jonge Middenstanders beginnen, nu het winterseizoen geopend is. vol goeden moed. Donderdag a.s. wordt de eerste 'ï- zing gehouden. Deze avond zal spreken de heer Teney, een allen jongelui bekend en gaarne gezien persoon. Het onderwerp zal zijn: „Verzekeringen in het algemeen en bedrijfs- en levensverzekering in 't bijzon der". Aangezien dit een onderwerp is, dat iedereen interesseert verwacht het be stuur van Pete rKanis een groote opkom-fc. Het bestuur van de juridische faculteit van Leidsche studenten voor den cursus 1929/30 heeft zich als volgt samengesteld J. Knottenbelt Jr., praeses: S. Blussé van Oud Al-bl a-s, ab-aclis; G. J. ter Kuile, quaestor; L. J. M. Claessens, assessor I, en mej. N. C. Bruinwold Riedel, assessor II. Ondanks den storm van gisteravond zijn de berichten over plaats gehad hebbende ongevallen gering. De voornaamste gebeur tenis was wel heb omwaaien van de lange schutting, geplaatst voor den nieuwbouw der R. Iv. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater. De weg ter plaatse. moest ge- ruimen tijd voor het, weliswaar niet druk ke, verkeer worden afgesloten. Namens het bestuur der Gei'. Schoolver- eeniging werd hedenmorgen door den ar chitect Kraan aanlesteedhet bijbouwen van twee lokalen aan de school in de Javastraat. Ingeschreven was als volgt: W. Mulder, Oegstgeest 12.250; v. d. Velden en de Jongh, Oegstgeest 12.449; v. d. Ven en Venhoven, Vogelenzang 12.892; M. Kool, Warmond12.921; V/. Oudshoorn en Zn,, Leiden 12.990; Th. J. Barten Jr., Leiden 12.902; M. de Jong en Zn. v.-h. Turion, Voorschoten 13.200; L. Guyt, Katwijk a. Zee ƒ13.450; Gebrs. v. Vliet, Loosduinen 13.778; S. Strijk, Rijn wetering 16.750. De begrooting bedroeg 12.270. De gunning is aangehouden. T00NEEL. JUBILEUM CHARLES BRAAKENSIEK. De 500ste Suikerfreule. Suikerfreule van Henri van Wermes- kerken dat hier Zondagavond a.s. in den Leidschen Schouwburg opgevoerd wordt, is een van die stukken die lang repetoire houden in Nederland. En dat misschien het meest omdat het zonder pretentie van bij zondere kunst, een publiek den ganschen avond in een dollen schaterlacht gevangen houdt, welke eindeloos schijnt, en waaron der de muren van alle schouwburgen in Nederland reeds hebben geschud van het begin tot het einde. Het was mevrouw de Boer van Rijk die samen met Jan Musch en Jan C. de Vos het stuk creëerde. Zij die het. zagen zullen zich haar gullen humor herinneren! Maar na hen hebben vele andere acteurs en ge zelschappen dit stuk gespeeld. Dezen zo mer teen Charles Braakensiek zijn 35-jarig tooneeljubileum vieren zou, koos hij de rol van „Schuyt" als zijn jubileumrol, thans zal hij daarmee te Leiden jubileeren. Ne gen weken achtereen speelde hij het in den Haag voor uitverkochte zalen en bereikte daarmee de 500ste- opvoering, sinds drie weken loopt heb stuk nu reeds weer in Rot terdam bij het gezelschap Spree en is daar de groote schlager. Charles Braakensiek maakt van de figuur van Schuyt zulk een komische en tegelijk ontroerende figuur, heeft daarbij gelegenheid zijn talent, naar alle zijden dat. het bijna is of de rol hem op het lijf geschreven is. De rol van mevr. de Boer van Rijk. juffrouw Van der Kooy, is in handen van mevr. Mien Faassen- Braakensiek. Dc overige rollen van deze dolle klucht zijn in handen van de dames en hceren Helène Berté, Willem Grelinger, Jan Kelling, Peter Hansen, Willy van Driest enz ALPHEN AAN DEN RIJN. St. Willibrordsfeest in den Volksbond. Door den R. K. Volksbond werd het jaar- 'lijksch St. Willibrodsfeest wederom feeste lijk herdacht. Zondag werd do feestviering ingezet met een algemeene H. Communie van de leden; gisteravond had een druk bezochte. feestelijke bijeenkomst plaats in de St. Josephzaai, waarbij als humoristen optraden de bekende Hol!, karakter-duet- tisten Gebrs. Boesnach te Rotterdam. De avond werd geopend met. een kort woord door den voorzitter van den R. K. Volks bond. den heer Ruijssenaars. Deze heette de talrijke aanwezigen, w.o. waren de gees telijkheid der parochie en 't. hoofdbestuurs lid den heer Angenent, hartelijk welkom. Spr. wekte allen op trouwe leden te blijven der organisatie, en deelde vervolgens mede dat voor het a.s. St. Nicolaasfeest door den R. K. Volksbond georganiseerd, reeds een bedrag van 70 bijeen was gebracht. Nadat door de aanwezigen heb Bondslied was gezongen verkreeg de geestelijk advi seur het wpord tot het houden van een korte toespraak, waarin spr. het- leven en werken van St. Willibrprdus aan de leden tot voorbeeld stelde. Hierna ving cloor het optreden van Gebr. Boesnach het meer vroolijk gedeelte aan van dezen avond. Hun eerste optreden bracht al aanstonds bij de aanwezigen de gewenschte stemming. Deze heeren hadden er blijkbaar uitstekend slag van om het pu bliek te amuseeren. De R. K. Volksbond heeft, ongetwijfeld met het optreden dezer humoristen een goede keuze gedaan. Nog werd het woord gevoerd door den heer Angenent, hoofdbestuurder. Eerst laat. in den avond werd het gezellig samen zijn beëindigd. De heer H. J. Lemkes plotseling overleden. Tijdens een samenkomst gisteravond in de Geref. Kerk aan de Hooftstraat ter ge legenheid van de herdenking van het 40- jarig bestaan van de chr. school aldaar, waar o. m. als redenaar zoti optreden de heer H. J. Lemkes, bleef de spreker tij dens zijn rede plotseling dood. Men kan zich de consternatie der aanwezigen in denken. De heer Lemkes was in onze ge meente een zeer geziene persoonlijkheid en een der meest geachte ingezetenen. Bouw van 80 arbeiderswoningen. Naar we vernemen zullen door de Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen ,.De Rijn" in wijk Hoorn in het z.g. roode dorp weder een 80 arbeiderswoningen wor den gebouwd. Gemeentelijke Aankondiging) Inenting tegen de pokken. Burgemeester en Wethouders van den brengen ter algemeen© kennis, dl inrichting tot. inenting tegen de pokk| hel Elisabethshof aan de Oude Vest in het Instituut voor Praeventievo neeskunde in de Boerhaavestraat, tot dere aankondiging zijn gesloten. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei brengen ter algemeene kennis, dat hen vergunning is -verleend aan A. J, Franke en rechtverkrijgenden tot het richten van een koekbakkorij in het ceel Koddesteeg No. 1. LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmal patroonsvereeniging, Kring den, Concordia, Steenstraat, i Donderdag, Tooneelclub „St. Ursula", voering in de Graanbeurs, 8 i De avond-, nacht- en Zondagdien,st apotheken wordt van Maandag 11 en met Zondag 17 November! waargenomen door de apotheek van heer P. du Croix, Rapenburg 9, telef no. 807. Geen plaats voor drie. In de P Hendrikstraat had gistermiddag een compliceerd verkeersongeval plaats schen een hondenwagen en een twe auto's. De hondenwagen alsmede de afkomstig uit Aalsmeer, werd beschad De politie werd van een en ander in nis gesteld. Het ongeval was hieraan wijten, dat de auto van de fa. de Vr Stevens uit Leiden tusschen genoemde gen en auto door wilde rijden. Typhus. De laatste dagen worden onze gemeente verschillendo typhusg. len geconstateerd. Reeds werd een der tiënten overgebracht naar de barak aan Schoolstraat. Een en ander wordt toe schreven aan het gebruik van onge-koc melk. BOSKOOP. Winkelweek. In verband met de hier te houden winkelweek zij nog medi deeld, dab deze niet zal worden geopi op 21 doch op 27 November tob Maandag 2 December. 90 Winkeliers met weer dan 100 ei. ges zullen aan de winkelweek deelnea De heer Colijn, burgemeester dezer meente, die ook thans weder het voorzitterschap bekleedt, zal in tegenw digheid van B. en W., de Kamer v; handel, vooraanstaande personen uitl Ned. Middenstandsorganisaties, also vertegenwoordigers van Middenstands eenigingen in den omtrek op Woensdaj dezer des nam. 3 uur officieel dc wii week in het nieuwe raadhuis openen. Geboren: Han, z. van A. Ramp G. W. Wester. Agnes Maria, d. van Brand en A. M. Vermeulen. Cornelii van J. v. Drielcn en C. J. de Kooij. z. van P. de Wit en C. S. J. Frisse]. - sina Johanna, d. van H. H. Verbij en 11 Kerkvliet. Agatha Maria Johanna, van J. Ramp en A. J. v. d. Vlist. KI Louise Geertruida Maria, d. van Tb Wit en J. Klaverveld. NOORDEN. Kiesvereeniging. Zondag j.l. had verkiezing plaats voor de res het bestuur der E. K. Kiesvcreenig Voor eiken groep waren 5 candidaten steld. Er waren 164 geldige stemmen gebracht. Van onwaarde 10. Voor groep werden de volgende personen kozen: Groep A, L. T. B.: J. Wendel 112 st. Pieterse Hzn. 107 st., W. van der Z' 102 st. Groep B, Middenstand: J. Terstceg st., A. Schutters 111 st., J. Pieterse 108 st. Groep C, Arbeiders: H. van Leem 12S st., R. Knaap 104 st., J. Wad 9S st., zoodat deze als reserve-candidaten gesteld. Verdere stemmen werden uit gebr# voor groep A W. van Diemen Jzn. Fransen 76; voor groep B J. Pieterse 93, P. Pieterse Jzn. 58; voor groep CC v-an der' Meer 92, P. Pieterse Wzn 70, Hiermede is de stemming afgeloopeï het bestuur van de R. K. Kiesvercenij in zijn geheel. NIEUWKOOP. Electriciteits-tentoor stelling. Voor den op hedenavond te openen' lage-wedstrijd hadden zich to gistera" reeds 31 winkeliers aangemeld, wa#i 12 uit Noorden. Met de verlichting van den dorps'1 Reeft men pech, doordat Phdips uit B hoven niet kan mededoen. Zooveel lijk tracht men thans tc bereiken het aanbrengen van schijnwerpers. De hoofden van scholen zijn ine leerlingen van de twee hoogste kl»" door het gemeentebestuur tot een b" aan de tentoonstelling uitgenood!?'! Woensdagmiddag 2 uur, alwaar voor kinderen een explicatie gegeven zal den. Personalia. De heer J. J. M. v.' hulponderwijzer aan de R. K. Jon school alhier, is benoemd met inganj 1 December aan de R. K. school te l a. d. Rijn.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2